U'T DE PERS. Gebed voor de bekeering van Nederland. Dienstplicht. De staatscommissie tot voorbe reiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht heeft haar verslag uitgebracht. Buitenlandsch Nieuws. trent het advies van prof. Pasteur ingeroepen, die geantwoord heeft dat, ofschoon deze vraag nog niet experimentief is bestu deerd, hij er toch niet aan twijfelt, of de ziekte kan zich op deze wijze verspreiden. Op de vraag, of dergelijk drinkwater ook onschadelijk kan gemaakt worden, werd door hem geant woord door filtratie met het filter Chamberland. De onderwijswet. De Liberale Unie heeft in hare vergadering van Zaterdag j. 1. met 63 tegen 9 stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering vereenigt zich met de strekking der circu laire van het bestuur en spreekt als haar oordeel uit, dat de liberale partij zich niet verzet tegen het subsidieeren van bij zondere scholen, mits het openbaar onderwijs niet worde ver zwakt en er deugdelijke waarborgen worden gegeven voor de degelijkheid van het gesubsidieerd bijzonder onderwijs, en uit den wensch, dat leerplicht worde verkregen." Deze motie is in den geest van de meeste groote liberale bladen, alsHet Vaderland, de NRott. Ct. en het Handels blad. De Arnliemsche Ct. die eerst zich minder conciliant had uitgelaten, is in haar jongste artikel over de quaestie eensklaps nog concilianter geworden, en wil subsidie gegeven hebben aan de bijzondere scholen, en dat wel zonder den eisch van verbe tering van het bijzonder onderwijs en ook zonder den eisch van leerplicht te stellen, en verklaart zich tevreden, indien het openbaar onderwijs maar evengoed blijft als het is. Die uitspraak der Liberale Unie is eene zaak van beteekenis. „Er blijkt uit," schrijft het Handelsblad„dat in geheel het land onder de liberalen het verlangen algemeen is, dat deze gelegenheid moet worden gebezigd om te toonen, waarom het den liberalen te doen is. Niet om onderdrukking en misken ning van andersdenkenden, niet om monopolie voor eene soort van scholen, maar louter en alleen om goed onderwijs voor allen in den lande. Die uitspraak, heeft ook hierom zoo groote beteekenis, omdat zij thans den strijd, die nog te voeren valt, overbrengt op practisch terrein. De gedachtenwisseling over den grondslag der verzoening is nu afgeloopen. De vraagal of niet subsidie F is van de baan." Maar nu komen de eigenlijke onderwijsvragen, die, naar het Hdbld. meent van heelwat meer beteekenis zijn. Alle krachten kunnen nu worden ingespannen om grondig het wetsontwerp te onderzoekenom na te gaan, welke bepalingen, die het openbaar onderwijs verzwakken, moeten worden verbeterd. Welke voorwaarden voor bijzonder onderwijs behooren gesteld te wor den, zal het een subsidie waard zijn. Hoe gezorgd moet worden dat de financiën van vele gemeenten niet het kind der rekening worden. Het zijn vooral ook de deskundigen op onderwijsgebied, die over de eerste vragen licht behooren te doen opgaan. En niet alleen de mannen van het openbaar onderwijs roept het Hdbld. daartoe op, maar ook de hoofden van bijzondere scholeD. Onderwijswet- Het Rotterdamsch Zondags blad vreest, dat men met dit toegeven niet veel winnen zal en daarentegen verdeeldheid stichten in de liberale partij. „Reeds staan," zegt het „liberale leden van de beide Kamers vijandig tegenover elkander. Reeds zijn de liberale Kiesvereeni- gingen in eigen boezem verdeeld. Reeds heeft men te Amsterdam de verklaring van liberalen gehoord, dat zij bij volgende ver kiezingen niet zullen kunnen stemmen op de liberale Afge vaardigden, die van meegaandheid met de onvrijzinnigen op het stuk van onderwijs blijk zullen geven." „Het begint reeds duidelijk te worden, dat met het toegeven van het beginsel van subsidie aan de bijzondere school niet veel gewonnen is," merkt het Zondagsblad verder op. „De verbonden clericalen zullen gaan beweren, dat de meegaande liberalen comedie spelen door zich wel te verklaren voor het subsidieeren der secteschool, maar zich te hechten aan de overige onderdeelen van het wetsontwerp, ten einde op grond van hunne bezwaren tegen de details, het ontwerp in zijn geheel toch te kunnen verwerpen." Die voorspelling staaft het blad door te wijzen op de volgende zinsneden, door dr. Schaep- man op den Erieschen Katholiekendag te Sneek gesproken „Nu de liberalen het beginsel der wet zelf niet kunnen aantasten, komen zij met allerlei kleinigheden aandragen. Maar dit kind van ons Ministerie verschijnt niet alléén in de Kamer. Neenhet wordt daar binnengevoerd, gedekt en beschermd door eene lijfwacht van 55, die het wel zullen weten te ver dedigen tegen mogelijke aanvallen der 44 -f- L" „Ziedaar dus," zegt het Zondagsblad, „wat men gewonnen heeft met hooge politiek en conciliatie." Is dat gemeend? Dikwijls noemt men het tegenwoordig staatkundig samengaan van de Roomsch-katholiekeu en de Anti-revolutionairen van Schaepman en Kuyper, een „monster verbond." Dat kon de eerste zeker niet best meer verdragen en daarom zeide hij onlangs te Sneek, dat „het monsterverbond nog niets monsterachtigs heeft opgeleverd." Maar in de laatste week gaat het blad „Het Centrum", waarin de heer Schaepman veel schrijft, nog wat verder, en beweert, dat „het monster verbond in elk geval een christelijke meerderheid in de Tweede Kamer opgeleverd heeft." Men kan zijn oogen nauwelijks vertrouwen, als men het leest. Zoo worden dan nu de mannen, die zich voor de echte gereformeerden uitgeven, de doleerende vrienden van Kuyper, die zich ook wel voor de waren nazaten der Geuzen houden, door de partij van Schaepman als Christenen begroet. Dat is wat anders dan brandstapels stoken voor het geuzenvolk. Maar zou hier werkelijk van bekeering sprake kunnen zijn Of is het een flikflooien van de Kuyperianen, om met hunne hulp den liberalen geest in Nederland te dooden Protestanten en gij allen, die waarlijk de vrijheid lief hebt, kijkt toch uit uw oogen en laat u niet verrassen door het zoet gefluit van den vogelaar. Wij verlangen een beter Christendom, dan dat van Schaepman en zijn broeder Kuyper. (Nieuw Leven?) Onder het hoofd „De uitslag- tier "Ver-liie- zing3 schrijft de Aanwijzer o. a. Men weet dat de firma Kuyper-Schaepman als parool stelde Voor of tegen het Ministerie? en de Eerste Kamer om wilde zetten. In de Staten van drie gewesten, Limburg, Brabant en Utrecht, beschikten de heeren der rechterzijde over de meerder heid in Gelderland dobberde het er om in de overige provin ciën waren de clericalen in de minderheid, en dat alles is zoo gebleven als wij goed zien, behalve in Gelderland waar ze meerderheid worden. In Gelderland, Utrecht, Limburg en Noordbrabant bestaat thans of is eerlang te wachten eene Kuyperiaansch—Ultramon- taansche meerderheid in de Statenvergaderingen en zal Ijordt met Rome, of Rome alleen, den baas spelen. Die provinciën zenden ter Eerste Kamer samen 17 leden, welk maximum bij de tegenwoordige samenstelling der als kiescollegiën fungeerende Staten eerst in 1896 of bij eene vroegere ontbinding der Eerste Kamer kan worden bereikt, waar tegenover dan 33 leden der linkerzijde staan. Op een „omzetting" der Eerste Kamer bestaat dus geen kans, en dit zal de heeren clericalen wel wat kalm stemmen, ook in hun eischen op het gebied der schoolwetgeving. Een Grebed. In de Volksvriendvan 11 Mei j.1. lezen wij onderstaande: Het volgende, bij den uitgever M. M aterreus te Roermond uitgekomen stuk, is algemeen verspreid geworden. Wij deelen hetzelve in zijn geheel mede en achten commentaar overbodig. Nog immer leven er duizenden protestanten en andersden kenden in ons land. Zij dwalen als schapen zonder herder. 'De een belijdt dit, de ander dat, alsof voor den éénen onverander- lijken God waarheid en logen hetzelfde is. De band des Doopsels, welke vroeger heu nog bijeen hield als Christenen, is verscheurd, de grenslijn opgeheven tusschen Christendom en Heidendom. Het geloof in de Godheid van Jezus Christus, waarlijk God gelijk zijn Vader, wordt door de meesten hunner voorgangers en bijgevolg ook grootendeels door het volk niet meer aangenomen. Koud, alledaagsch, doodsch is het in hun kerkgebouwen. Offer hebben zij niet, noch minder uitwendige Godsvereering die kerken staan ledig, of worden zij door enkelen bezocht, waarlijk gebeden wordt er niet. Helaas, diep ongelukkig is de toestand van deze onze land- genooten! Medelijden, diep medelijden bedelen zij van ons af! Naasteliefde eischt dat wij hen te hulp komen Laat ons die liefde toonen door het gebedDoor het eenparig bidden der geloovigen werden er in Engeland duizenden afge- dwaalden teruggebracht, door dat gebed in ons land zijn reeds zeer velen bekeerd. Hoe kan het anders? Jezus leert ons in het H. Evangelie, dat het eenparig, vertrouwvol en aanhoudend gebed altijd moet verhoord worden. Gebeden dan voor de bekeering onzer protestantsche mede broeders Wat kan er zoeter zijn voor het hart te kunnen zeggenik heb een uitmuntend liefdewerk gedaan, dat aangenaam is aan God, noodig voor zoo velen ongelukkigen, verdienstelijk voor mij zeivenook mij werd het gegeven zielen voor God te winnen, wat mag ik niet verhoopen door dit gebed voor mijne eeuwige zaligheid! Bid dan dagelijks de volgende gebeden en doe ze zooveel mogelijk gezamenlijk in uwe huisgezinnen. GEBED DER KERK VOOR DE BEKEERING DER PROTESTANTEN. Almachtige eeuwige God, die wilt dat allen zalig worden, en niemand verloren gaat: zie neer op de zielen die door het bedrog des duivels zijn misleid, opdat zij, na alle kettersche boosheid afgelegd, en de dwalingen uit hunne harten verwijderd te hebben, tot de eenheid uwer waarheid terugkeeren. Door Jezus Christus, onzen Heer, Amen. TOT DE HEILIGEN VAN NEDERLAND. H. Servatius en Willibrordus, en Gij alle H. Apostelen van Nederland, die ons het eenigzaligmakend Geloof zijt komen brengenII. Lambertus en Bonifacius, en Gij alle H. Martelaren, die hier voor dat Geloof uw bloed en leven gaaft, aanhoort de gebeden van een kind der katholieke Kerk van Nederland. Ik kom U smeeken om Gods barmhartigheid te verwerven voor onze afgedwaalde broeders, vooral voor hen die kinderen zijn van hetzelfde vaderland. Ach, zoovelen hebben thans dat geloof geheel en al verloren; zoovelen dwalen als schapen zonder herder. H. Martelaren en Belijders van Nederland, hebt mede lijden met die ongelukkigen. Door uwe prediking, uw gebed, ja door uw dood, hebt gij onze voorouders bekeerd. Bidt ook nu voor Nederland, bidt vurig bij den troon van God, opdat het licht van datzelfde Geloof weder strale voor de oogen van onze afgedwaalde en verblinde broeders. Doet hun de waarheid kennen, en verwerft hun den moed om die waarheid openlijk te belijden. Goede Herder der zielen, Jezus, aanhoor de smeekingen der zegepralende en strijdende Kerk van Nederland. Zoek uwe af gedwaalde schapen op, ondersteun ze door uwe genade, en voer ze tot den waren schaapstal weder. H. Maria, Moeder van den goeden Herder, vereenig uw gebed met het onze, opdat er in Nederland slechts één Herder, één Schaapstal zij. Amen. Z. H. Pius IX schonk den 12 Juni 1852, 1) een aflaat van 200 dagen aan allen, die dit of eenig ander gebed voor de bekeering van Nederland bidden. 2) een vollen aflaat eens in de maand, onder de gewone voorwaarden, mits men de gansche maand icderen dag dusdanig gebed bidt. IMPRIMATUR. P. J. H. RUSSEL, Can. Poen. ct Prof. Librorum censor. He Tijd kan zich met den inhoud er van volstrekt niet vereenigen en verklaart dat onder menig opzicht hare treurig gestemde verwachting nog overtroffen werd. „Het is," schrijft He Tijd, „nogal iets wat de heeren verlangen. Persoonlijken en algemeenen dienstplicht. Duur van den diensttijd voor hen die in vredestijd geoefend worden twintig zegge twintig jaren I eerste dweep Evenmin als plaatsvervanging zal nnmmerverwiSSelin2 toegestaan. Het geheele land wordt feitelijk iu een herschapen. Wij zullen hebben le een veldleger, sterf'' om ook buiten de grenzen te kunnen optreden 2e troepen3e bewakingstroepen, ook dienende als fJ van het veldleger; 4e depotroepen; 5e eene land* reserve van de landweer; 7e eene zeeweer; 8e eene van de zeeweer; 9e vrijwilligerskorpsen; loe „er ,rJ klassen van personen die reeds in vredestijd zijn aane I tot het vervullen van bijzondere diensten in oorlogst^f'1 alle overige weerbare mannen tusschen 20 en 40 jaar f'I tijd van oorlog tot aanvulling van het leger, de landde I reserve van de landweer zullen opgeroepen worden; ui geheele rest van de mannelijke bevolking, van den kinderfl leeftijd tot den hoogsten ouderdom toe, welke gansche I door nadere wettelijke bepalingen tot den krijgsdienst kaj plicht worden." 1 „En dit," roept He Tijd uit, „noemt de commissie een mini I waartoe zij zich, met het oog op de financieele en pers0or:| lasten, beperkt heeft! Eigenlijk verlangt de commissieooj meer: reeds op school, meent zij, behoort een begin te w J gemaakt met de militaire opvoeding, welke van de J kinderjaren af onafgebroken moet worden voortgezet. „Het zijn, inderdaad blijde dagen, die wij in NeJ»J tegemoetgaan Paffen en knallen zal het er, indien de co®».] haar zin krijgt, van alle kanten. Schieten, exerceeren al eene hoofdbezigheid uitmaken onzer eerzame burgers en buil lui, terwijl ons landje het voorwerp zal worden van bewonjj in de oogen van Pruisische luitenants en onder-officieren,'1 He Tijd heeft toch ook nog iets te prijzen in dit vJ Allereerst den graoten ijver en den moed der commissie ïl dit rapport heeft uitgebracht. In elke geestdrift ligt iets aangenaam aandoet en dit rapport is een stuk, hetwelk militaire geestdrift blaakt. In de tweede plaats het eerlijk uX der commissie, om godsdienstige belangen ongekrenkt te Ij Over het bezoek van Koning Humbert. van Italië Berlijn melden part. telegr. aan de A'. Rott. Ct. Berlijn, 21 Mei (Part.) Bij den heerlijksten zonnescl heeft zoo juist de aankomst van koning Humbert plaats ge Zelfs voor de Berlijners was het daarbij eene zeer groote rassing, dat prins Bismarck aan den intocht deel nam, en den veldmaarschalk von Moltke reeds aan het station koninklijken gast en den minister Crispi kwam begroeten, Het geheele feest heeft een vroolijk aanzien. Eindeloozer menscheu stonden langs de straten door welke de stoet weg namalle huizen waren tot aan de daken met toesck wers gevuldminutenlang kon men niet anders onderschs; dan het welkom toewuivende doeken. Dit ging gepaard onafgebroken gejubel, vermengd met tromgeroffel en 1 donder. Langzaam trok de schitterende stoet voort uit het gebouw. De eerste groep die den Koning ontving, Italiaansche kolonie alhier, die geschaard stond onder dakijn, dat werd gedragen door zuilen waarop, als zir der Duitsch-Italiaansche vriendschap, twee elkander vasthoudt handen waren aangebracht. Aan de spits van den stoet git: lansiers te paard met hunne vergulde kurassen en adel men en witte wapenrokken. Daarna kwam het rijtuig, t» koning Humbert aan de rechterzijde van den Keizer g© was. De laatste maakte in zijne geheel witte uniform met go» helm eenen jeugdig krachtigen indruk, terwijl koning Et bert in zijn donkeren wapenrok, met het reeds bijna gc grijze hoofdhaar en den grooten aschgrauwen snorbaard, veel ouder uitzag dan hij werkelijk is. De gast f: met een onbegrijpelijken storm van loejuichingen begc Telkens werden hem bloemen toegeworpen. De jonge k aansche Kroonprins is eene zeer sierlijke verschijning. Aani' zijde waren, in het tweede rijtuig, de broeder des Keizers) Heinrich, en de zevenjarige Kroonprins gezeten. Blond sis i moeder, heeft de Italiaansche troonopvolger van hsar een deel b beroemde schoonheid geërfd. In den derden wagen volgde rijkskanselier Bismarck in de pracht-uniform der witte kurass met blanken stalen helm, geheel in den stijl van het bekende torische schilderij. Aan zijne rechterhand zat de minister Crispt, gesprek metHerbert Bismarck. Crispi is een lange, magere os»,; een grijzen baard en levendige manieren. Hij werd gehuldige eene wijze die hem bijna het hoofd op hol moest b" Het handgeklap, het wuiven met zakdoeden, de hoera's zinverdoovend. Soortgelijke uitbarstingen kwamen er, toen)» met de Italiaansche officieren verscheen. Een zeer gekken 'w, bijna met een politiek bijsmaakje, maakte het, toen 8 einde van den schitterenden stoet, te midden van de koetsen, plotseling, geheel alleeu in een oud en leelijk rijtuig gezeten, de Russische militaire attaché aangereden*-. Op het groote plein voor de universiteit en de opera koninklijke gast opgewacht door de studenten en artisten, in schilderachtige groepen geschaard stonden. Bier "'er<'ee oogenblikken stil gehouden, waarbij eene schaar e gekleede meisjes koning Humbert met bloemen tegemoe Voorts werd hij door een aantal kinderen begroet, die j Italiaansche kleuren gekleed waren en frissche bl°e® aanboden. Vier en twintig gecostumeerde artisten in -a kleederdrachten betoonden hunne hulde, terwijl door 50" in het Italiaansch een gezang werd aangeheven, ,D t Humbert en de Italiaansche kroonprins gevierd worden hoop van Italië. 0 Daarna trad de Koning, aan de zijde des Keizer', stadslot aan de Spree binnen, waar Keizerin Augu'®' hoofd van haren hofstoet, de vorstelijke gasten °Pwa geheele toegangsweg tot het slot was bestrooid met ret kiezelzand en groene dennetakken. Yan den top der burger poort hing^ de geelzijden rijksbanier, van zu afmetingen, dat hij in zekeren ziu een reusachtig gord'J tot afsluiting van de straat. o Evenals op de groote nationale feestdagen werden 8 j, 1--11 - bare scholen en de meeste kantoren gesloten,

Schager Courant | 1889 | | pagina 2