Velen, die juist met de boot aankwamen om 't schouwspel te zien, keerden teleurgesteld terug, 't Zou anders niet te be jammeren zijn als dergelijke ijselijkheidsmanoenvres steeds ver ijdeld werden. De heer R. G. C. Schröder van West-Graftdijk is te Amsterdam geslaagd voor 't examen apothekersbediende. Met tjalkschepen en veestoombooten zijn Donderdag 4477 lammeren van het eiland Texel uitgevoerd. De voornaamste ver zending had plaats naar de Leidensche markt. In de volgende week zal eene nog grootere hoeveelheid worden afgeleverd. De gunstige uitkomsten der bemesting van weilanden met uitgezeefde garnalen, zijn te Texel reeds nu duidelijk bewezen. Een perceel nabij de haven, dat met zulke specie was bemest, was dermate met gras bezet, dat het noodwendig moest gemaaid worden. Bijna nooit werd op het eiland voor het einde van Juni gemaaid in de hooilanden. Vanwege de gemeente Monnickendam zal een regenbak worden gemaakt, waarin 1000 0 0 liter water zullen kunnen ge borgen worden. Door dezen maatregel hoopt men een lastig ge brek, dat in droge zomers voorkomt, te voorkomen. Voordat het water, dat van de Groote Kerk wordt opgevangen, in den bak stroomt, zal het door filters geleid worden. Tusschen de departementen van oorlog en van waterstaat zal eerlang een overleg plaats hebben omtrent de maatregelen, welke van regeeringswege kinnen worden genomen tot verbete ring van het paardenras en ter bevordering van de paarden fokkerij in het binnenland. Daarbij zal worden overwogen, of subsidiën kunnen worden verleend aan de verschillende genootschappen, welke zich de bevordering der paardenfokkerij ten doel stellen. Maar dan tot nu toe, bij de door het departement van oorlog verleende on dersteuningen het geval is, zou daarbij op den voorgrond moe ten staan, dat zoodanige ondersteuningen slechts worden ver strekt, onder voorwaarden, welke eene degelijke verbetering van het paardenras voldoende waarborgen. Donderdag 23 Mei j.1., 's namiddags ten 3 uur werd te Amsterdam gehouden de 8e gewone Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente, ten haren Kantore, Nieuwe Spiegelstraat 6. Zij werd gepresideerd door Mr. \V. van der Vliet, als President-Commissaris. Uit het verslag der Directie bleek, dat in het boekjaar 1888 aangeboden werden 1684 verzekeringen met eer kapitaal van f 5,621.000.en een rente van f 53,523.28. Hiervan moesten worden geweigerd 228 aanvragen met f 1,380,000.te verzekeren kapitaal en f 4350.— rente en bleven nog in behandeling 79 met f 266,700.Kapitaal en f 3000.rente. Afgesloten werden dus in 1888 1377 Contrasten met bijna f 4,000,000,-verzekerd Kapitaal en f 46,000.rente. De jaarpremie vermeerderde met f 87,214.48. Deze aanwas gevoegd bij de op 1 Januari 1888 van kracht zijnde verzekeringen en na aftrek van de geeindigde posten, geeft een totaal verzekerd bedrag op ultimo December 1888 van 4703 verzekeringen met t 18,098,130.15 Kapitaal en f 181.392.03 rente, waarop eene jaarpremie ontvangen wordt van f736,326.54. De verzekerde rente tot kapitaal herleidende bedraagt het verzekerd bedrag op ultimo December 1888 bijna Twintig Millioen Gulden. In een afzonderlijken Staat werden de cijfers van de waargenomen verzeker den over de jaren 1881 tot 1888 opgegeven, terwijl in een anderen Staat alle bijzonderheden van de reserve-berekening werden medegedeeld, De ontvangsten aan premiën en interesten hadden bedragen de som van f 985,001.81'/s- Aan uitkeeringen, lijfrenten, terugkoop van polissen (alles onder aftrek van herverzekering) en herverzekeringspremiën werd f 339,622.28 uitgegeven, terwijl voor de Resejfve volgens wiskundige berekeningen f 301,065.23 werd afgezonderd, zoodat deze thans is geklommen tot een bedrag van f 1,710,210.03. Na de afschrijving bleef er een winst-saldo over vanf 53.596.54Ya. Commissarissen deelen mede, dat de reserve-berekening is opgemaakt door de Directie, terwijl zij door den Wiskundigen Adviseur en Wiskundigen Commissaris werd geverifieerd; dat rij zich overtuigd hebben, dat de opge geven cijfers overeenkomen met de boeken der Maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. Commissarissen stellen voor: le. De Balans en de Bekening en Yerantwoording goed te keuren, en aan Directeuren décharge te verleenen van het door hen gevoerd beheer over het afgeloopen boekjaar. 2e. De verdeeling van het Winst-saldo vast te stellen als volgt: a. aan Aandeelhouders 5Va f ®®-per Aandeel van f 5000.waarop 20 6/o ig gestort, daarenboven 4 °/o over het bedrag der volstor,ting op de volgestorte Aandeelen b. aan verzekerden met Aandeel in de winst 1 Va over bedrag gedurende het bestaan hunner verzekeringen aan premiën door hen aan de Maatschappij betaald, zoodat zij, die van den aanvang af verzekerd zijn, 12 over een jaarpremie ontvangen c. het overblijvende volgens Art. 29 der Statuten, Deze voorstellen werden door de vergadering zonder discussie aangenomen. In de plaats van den Commissaris Mr. F. H. J. Baron de Bieberstein Bogalla Zawadzky, die zijn woonplaats buitenslands verlegd heeft, werd benoemd de Heer Mr.J. H. Geertsema Czn., te Zwolle oud-Minister, Commissaris des Konings in de Provincie Overijsel. Na behandeling van eenige onderwerpen van huishoudelijke aard wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. De Avondpost meldt: Dinsdag-middag heeft Z. M. de Koning voor het eerst na langen tijd weder de buitenlucht genoten. Z. M. wandelde on geveer een kwartier met de Koningin onder de kastanjeboomen op en neer. Wel eenigszins vermoeid, doch opgewekt, bleef de Koning daarna nog een geruimen tijd op het bordes verpoozen. De toestand van Z. M. is bepaald veel gunstiger dan toen het Koninklijk gezin 17 Mei van het vorige jaar op Het Loo kwam. H. M. de Koningin heeft de vorige week in den vijver van het Koninklijk park met de Prinses en eenige hofdames voor het eerst van dit jaar een roeitochtje gemaakt. Als een teeken van buitengewone groeikracht en tevens als eene aardigheid kan vermeld worden, dat een paar leerlingen der openbare school te Scharnegoatum, aan hunnen onderwijzer een klaver vier, vijf, zes en zeven aanboden. Meer dan drie blaadjes er aan komen zeldzaam voor, zoodat een klavervier al reeds iets bijzonders is; laat staan van vijf, zes en zeven blaadjes. Veler aandacht zoowel in als buiten Eriesland is geves tigd op de herstemming van 5 leden voor de Provinciale Staten in het district Franeker, zeker van alle op 28 dezer te houden herstemmingen de belangrijkste, niet alleen omdat het hier geldt de gansche candidatenlijst van beide partijen, maar ook omdat door den uitslag zal beslist worden of in Friesland de meerderheid der districten bij verkiezingen voor de Provin ciale Staten liberaal of cleric&al stemt. Met het oog hierop acht le Leeuw. Ct. het niet onbelang rijk, dat de deputaten der „Volkspartij" Zondagavond hebben besloten voor de herstemming twee der aftredende liberalen en één anti-revolutionair aan te bevelen. In het district Heerenveen zal, de „Volkspartij" bij de her stemming zich van stemming onthouden. Woensdagmiddag deed de 18-jarige professor Russell, tut Nottinghara, van de Marinewerf te Rotterdam eene opstijging met den luchtballon en nederdaling met de parachute. Eene buitengewoon heldere lucht gaf den duizenden die waren toe gestroomd gelegenheid de waaghalzerij van dezen luchtkunste- naar buitengewoon goed te zien. De man heeft echter zijne roekeloosheid bijna met zijn leven moeten bekoopen, want een paar honderd meter van de plaats zijner opstijging kwam hij in het water terecht en hij zonk onmiddellijk in de diepte weg. Zijne pogingen om zich naar boven te werken bleven vruchte loos, en hij zou zeker verdronken zijn indien niet onmiddellijk de noodige hulp was toegeschoten. Met een haak greep men van uit eene boot de koorden der parachute, die aan zijn lijf waren bevestigd, en zoo slaagde men er in hem in eene schuit te halen. Na eenige oogenblikken was hij van den schrik be komen en kon hij zich naar zijn hotel begeven. De ballon is op het Hofplein neergekomen. Er blijken te Dordrecht valsche bankbiljetten van vijf en twintig gulden in omloop te zijn. Toen eergisteren de di recteur der gasfabriek aldaar een deel der bij hem ingekomen gelden ten kantore van den gemeente-ontvanger deed storten, bleek daaronder een zoodanig vaisch biljet te schnilen. Het vaisch biljet is bij vergelijking met een echt bankje van f25 duidelijk te onderkennen. Het valt echter niet te ontkennen, dat het vrij goed is nagemaakt, en men er licht mede kan inloopen. Vermoedelijk is het niet gedrukt op steen, maar van een cliché, vervaardigd naar de photographie van een echt biljet. Dientengevolge is de teekening zeer correct, maar is de druk van het geheel, vooral van het Nederlandsche wapen en van de vier schilden in de hoeken, waarop het getal 25, veel scherper en grover. De verdere kenteekenen van het valsche biljet zijn 1°. de kleur is niet oranje maar hard geel2°. het papier is dikker en minder taai3°, de watermerken ont breken het woord „Nederl. Bank" in het midden en de cijfers „25" langs beide zijden komen daarentegen op het valsche biljet voor als onderdruk4°. het draagt de datum van uit gifte13 November 1886 en als nummer: H B 2183; de cijfers blijken echter later, en dan nog wel zeer slecht te zijn bijgedrukt (vermoedelijk om andere valsche biljetten een ander volgnummer te kunnen geven); 5°. de woorden van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht blijken afzonderlijk gezet te zijn met versleten letter en wemelen van foutenzij luiden Het in vourrraad hebben of binnen het rijk in Europa invoeren vevalsche Nederlandsche bankbiljetten met het oogmerk om ze als ech uit te geven wordt gestraft met g e- vengenïsstraf van ten hoogte zeven jaren. De afstand tusschen de woorden is bovendien geheel verwaarloosd. (B.C.) Aan het station te Arnhem had Woensdagavond een droevig ongeluk plaats. Terwijl de hoofdconducteur Korenblik bezig was de kaartjes op te halen van den trein die 10,11 uit Nijmegen aankomt viel er een kaartje tusschen het perron en den trein. In zijn ijver om dit kaartje op te rapen, geraakte hij daar juist de trein eenigszins achteruit werd gezet zóó ernstig beklemd, dat hij, onmiddellijk naar het nabijgelegen Diaconessenhuis vervoerd, daar Donderdagochtend overleed. Te Oosterhuizen en in de omstreken vooral ook te Loenen (Veluwe) worden belangrijke hoeveelheden ijzererts uit den grond gedolven voor rekenig van Duitsche fabrikanten. Men besteedt voor het uitgraven der erts van f200 tot f400 per hectare, naar gelang der hoeveelheid en hoedanigheid van het erts. De prijs vertegenwoordigt nagenoeg of geheel de volle waarde van den grond, zoodat de eigenaren hietmede goede zaken maken. Ook de arbeiders in deze streken verdienen aan het uitdelven een goed daggeld. Dinsdagnamiddag woedde te Roermond een hevig onweder. Verscheidene boomen werden door den bliksem stukgeslagen, terwijl geheele perceelen graan, tengevolge van den stortregen, veel geleden hebben. Te Heusden ontstond Vrijdagavond een algemeene paniek door het bericht, dat de Hervormde kerk in brand stond. Er werd bericht dat er licht in de kerk gezien en rook uit het dak en den toren was gekomen. Alles was in rep en roer, de brandspuit rukte uit en toen men op de plaats des onheils was gekomen, riep men uit den toren dat er niets te bespeuren was. Wat was het geval geweest? Er was licht ontstoken in de con sistoriekamer en een groote zwerm muggen, die op een afstand op een rookwolk geleek, had de ijverige lieden op het dwaalspoor gebracht. Een zevenjarige knaap te Bellingwolde werd het slachtoffer van zijn snoeplust. Te huis gekomen, vond hij een dubbel maatje voorloop-foezel in de kast zijner moeder, gebruikte dat, en was na een paar uren een lijk. De zoo zeer gevreesde varkensziekte vertoont zich weder te Renswoude. In de vorige week verloor een arme daglooner binnen enkele uren zijn beide varkens, die op last van een ontboden veearts uit Utrecht verbrand werden. Uit vrees voor deze ziekte slachten de ingezetenen aldaar de dieren, zoodra zij slechts het eten weigeren, niet om het vleesch zeiven te nuttigen, maar om dat voor geringen prijs aan koop lieden van de hand te doen, die op Engeland handel drijven. UIT DE PERS- I>e uitslag- der ï*rovinciale Staten verkiezingen. Dat de anti-liberalen door de uitkomst teleurgesteld zijn, is uit al hun geschrijf gebleken. In de ge geven omstandigheden is de geringe zegepraal der anti-liberalen eigenlijk eene nederlaag voor hen en nu zij het niet hebben kunnen winnen gaan zij dat wijten aan de volgens hen onbil lijke Districts-verdeeling. Be Standaard (no. 5277) berekent, dat er ditmaal 102.000 anti-liberale tegen 83.000 liberale stemmen zijn uitgebracht, en maakt er de gevolgtrekking uit, dat de liberalen in ons land verreweg in de minderheid zijn en dat het hun alleen door partijdige en onrechtvaardige tabel- verknipping mogelijk is in allerlei collegies de meerderheid te behouden. Dit geeft haar gereede aanleiding aan te dringen op eene nieuwe tabel voor de Provinciale Staten. Het Centrum stelt de door de liberalen uitgebrachte stemmen op 86000 doch vereenigt zich verder met het gevoelen van de Standaard. Het Handelsblad (no. 18853) noemt al deze betel- cijfergeknutsel. „Aangenomen," zegt het Hdbld., dat de juist is, welke kracht heeft dan bare uitkomst? Niets dan deze: Indien het geheele land één district vot ,i* indien er proportioneel kiesrecht bestond, dun zou bij pij' mental als gemeld is de verhouding tusschen de ljtUjj8tei anti-liberale kiezers die gestemd hebben zijn als 4,0'e 1 behoorden ook de te bezetten plaatsen in die verhouding i te worden. 8 „Maar die „indiens" zoo merkt het Hdbld. Vetd „strooken niet met de werkelijkheid. Het land i3 in loo C ciale districten verdeeld en de verkiezing geschiedt n portioneel. En daarmede valt het geheele kaartenhuis der 11- optelsommetjes in duigen. Hadden wij een kiesstelsel w7 elke stem invloed heeft omdat geestverwanten uit noord/* samen konden gaan, de opkomst en groepeering zou na//' hemelsbreed verschillen van de tegenwoordige. Nu ko® liet ééne district geen 50 pet., op, in het andere ver o/"' 90 pet. En die ongelijksoortige grootheden worden in d/jjJ feringen waarvan wij spreken maar bijeengeteldMen Eu geene acte voor de wiskunde te hebben behaald om te bea-K dat zulk eene cijfergroepeering kant noch wal raakt. Ir stelsel van districtsverkiezingen letten de kiezers enkel oi f eigen district, en daarmede vervalt elke grondslag voot jf,/ lijke optelsommen. Alleen de uilslag der districtverkiezinge/ een behoorlijken maatstaf opleveren voor de stemming j lande. En die uitslag toont aan, dat de aanhang der liberalen sedert het vorige jaar ontzaglijk is geslonken benooij den Moerdijk. „Dat dit een gevolg zou zijn van de handhaving der or district-indeeling, is maar eene armzalige uitvlucht. Die z» naamde „partijdige tabel," zooals Be Standaard haar no® is in 1852 vastgesteld onder geheel andere omstandicheds toen hier te lande nog van geene „Katholieke" en »aiitire«| tionaire" partijen sprake was. In dat jaar was het eet ministerie Thorbecke aan het bewind, dat o. a. de Katholiel onder zijne warmste aanhangers mocht tellen. Ihorbeck 1 echter boven zulke kleine kunstgrepen van „hoogere politie; ver verheven. Hij raadpleegde de Staten over eene indeel die overeenkwam met de provinciale belangen en behoeften, en handelde volgens de ingekomen adviezen, ook waar die 1 geheel met zijne inzichten strookten. En hoe goed die indeel' is geweest, dat is juist nu gebleken. Schier eenparig was j oordeel der Prov. Staten in de buitengewone vergaderingent Februari en Maart jl., dat de bestaande indeeling aan de hoeften nog voldoet en slechts enkele wijzigingen behoeJ terwijl de voorgestelde louter politieke indeeling werd afgeteJ ook door vele vrienden der tegenwoordige Regeering. „Er is dus, wel eene buitensporige mate van vrijmoedigl# noodig om te durven beweren, dat de bestaande proviral kiestabel eene „partijdige" is, en die welke men had gek' door te drijven een toonbeeld van onschuld Neen, de waark is dezeGeen cijfergeknutsel kan te niet doen wat de M verkiezingen hebben bewezenden achteruitgang van dei ricalen invloed bij de nieuwe kiezers. Het bondgenootschapn anti—revolutionairen en Katholieken moest dan ook, zegt Handelsbladtot teleurstelling leiden en de firma die dM en Dordi" heet, kan niet dan innerlijk verdeeld zijn. De conciliante houding der Liberale Unie valt niet den smaak der anti-revolutionaire bladen. Be Standaard (f 5276) schrijft 0. m. „In de Liberale Unie, waar nog geene honderd afgevaaidijjl uit heel het land samen waren, is eene motie met 63 te 9 stemmen doorgegaan, om, ja, tegen subsidieering der bijzoiï school zich niet met hand en tand te verzetten, maar op 4 ditie, dat ook in Maclcay's ontwerp nog allerlei zou veraÈ worden, waardoor het openbaar onderwijs nog machtiger f en de positie voor de vrije scholen al moeielijker. Van dit Alleen hieraan is dit te wijten, dat de liberalen subsidie willen toestaan, maar enkel uit zucht om van schoolquaestie af te komen, en in de hoop, dat zij, is dieB® eenmaal van de baan, wel weer meester in het land worden. Dus niet uit besef van vroegere schuld, noch ooi eerbied voor het recht. Neen, wat zij ons toe willen we een been om ons de tanden op stuk te bijten. Of, wiltge, koekje, om de lastige kinderen stil te houden. Toch ve de heeren van de Liberale Unie zich, als zij meonen dat daarmee van ons afkomen. Neen, niet als eene „afgetro aalmoes/' om met Groen van Prinsterer te spreken, eisch van onafwijsbaar recht vragen wij gelijkheid van ook voor onze scholen, opdat tot de ouders de verar.twoordelij voor de opvoeding van hun kroost wederkeere en de volk- waar de Christus heerscht niet langer een geduld kwaad vervulling der eerste levensbehoefte voor eene gedoopte aa'1{ Opmerkingen. De Standaard beweert, Ministerie „de nooden van het volk op het hart draagt." "S hiervan een staaltje. Door de wet van 1878, de gehate wet van Kappep1®. tegen het volk in het harnas is gejaagd, wordt bepaM voor elke 45 leerlingen (oorspronkelijk stond er 40)een wijzer zijn moet. Wie in de school thuis is eu verstaD onderwijs heeft, weet, dat 45 om goed onderwijs te geV veel is. 40 lijkt beter. In de scholen voor de kinderen 9 aanzienlijken vindt men hoogstens 25 leerlingen voor een wijzer. Nu komt het Ministerie-Mackay met een »ets' waarbij 45 op 55 wordt gebracht. Ieder, die de behoef het volk aan goed onderwijs gevoelt, zegt: dat is het on bederven en een der eerste belangen van bet volk verwal Maar de Standaard galmt op een zalvenden toon Ministerie, dat de nooden van het volk op het hart Door een der afgevaardigden ter vergadering van oe t Unie is opgemerkt, dat het verzet tegen de openbare voi^( niet van beneden, maar van boven afkomt. Dit is dat als de pastoors en de orthodoxe dominé's ophou trouwe volgelingen tegen de openbare school op te zc christelijke scholen leeg loopen. Maar de hel en d® a, verdoemenis, waarmede zij dreigen, zijn voor hen twee g middelen om hunne scholen te bevolken en de het geld voor hare stichting eu haar onderhoud ui

Schager Courant | 1889 | | pagina 2