JACHTWATSR. test gerookt Spek, a 26 ets. perilolo. PRIVAAT - 05IDSRWIJS. Verkrijgbaar bij W. SWAGER, Gemengd Nieuws. 330ste STAATSLOTERIJ. GETROKKEN IP IR, UITZIE HST. 1/ li 7 li E R 1 C II T E A Advertentïèn. J. Itankc te Schagen. Verder alle soorten Kruideniers waren. Th. ROEP. olkspartij. dat de weg thans aangewezen is, en men zich bij herstemming eenvoudig heeft te onthoudeu. En in het vol- nd no., dat van 25 Mei, staat bovenaan een stuk, ondertee- ■end door den redacteur, den Gorredijkschen socialist G. L. v. j Zwaag, waarin deze verklaart, dat, al moge ook de volkspartij haar geheel, zich van herstemming onthouden, dit hare leden toch niet belet om, evenals hij zelf zal doen, hunne stemmen den anti-revolutionair uit te brengen. Is het wonder, dat de schapen niet meer weten, welken weg te gaan? Blijkbaar heb ben dan ook slechts een honderdtal hartstochtelijke volksman nen" gehoor gegeven aan de roepstem van den waardigen re dacteur van De Klok. leer leerzaam is, naar onze meening, de uitslag dezer ver- fiiezing- Vooreerst heeft ze gestrekt om den liberalen hun ejgen kracht te doen kennen, en kan het niet anders of hij Ooet hun hel zelfvertrouwen terug geven, dat door den uitslag der jongste verkiezing voor de Tweede Kamer zulk een gevoe- jjgen knak gekregen had. Ten tweede blijkt er uit, hoe anti- ,cyolutionairen en radicalen zeiven ze> r goed het diep onzedelijke ran hun samengaan inzien en zich daarom in allerlei bochten vringen om dat samengaan te maskeeren. En eindelijk zal het de hoofden dier partijen thans toch wel duidelijk worden, dat niet al hunne volgelingen geneigd zijn, hen blindelings te vol gen langs al de donkere kronkelpaden, waarop zij ze zouden fftT\schen te leiden. Mogen de liberalen slechts hun voordeel doen met de opge dane ondervinding, dan is de tijd niet verre, dat Friesland (reder wordt wat het vroeger washet bolwerk der vrijzinnige partij in Nederland I )e Onderwijswet. Nu de liberale Uuie tegenover het nieuwe wetsontwerp conciliatie heeft betoond, wil de Arnhemsche Courant nog toegeeflijker zijn en meent dat de subsidie aan de bijzondere scholen verleend mag worden zonder eischen van verbetering dier scholen. De liberalen moe ten zich, meent de Arnh. Ct., tevreden stellen met den eisch, dat het openbaar onderwijs niet bedorven wordthet bijzonder onderwijs is nu eenmaal, volgens de Grondwet, heeft de Arnh. Ct. onlangs beweerd, geenszins, gelijk het openbaar onderwijs is, een voorwerp van de zorg der Regeering. De Arnh. Ct. wil dus wel subsidie geven aan de bijzondere scholen, maar niet op den grond van rechtsgelijkheiddie wilde zij buiten het debat laten. Neemt men nu die rechtsgelijkheid niet aan, dan behoeft men ook, meent zij, van de bijzondere scholen bij het geven van subsidie uiet te vorderen, dat zij aan dezelfde voorwaarden als de openbare scholen voldoen. Het schijnt de Bocdsliên toch alleen te doen te zijn om de dubbeltjes der goedgeloovigen en niet om het onderwijs te ver beteren, zoodat het ook maar het beste is, die lieden stil hun's weegs te laten gaan. De Arnh. Ct. is tevreden als het openbaar onderwijs maar niet bedorven wordt. „Maar wanneer men", zegt zij, „werkelijk die fraai klin kende „rechtsgelijkheid" aanneemt, en poseert, dat het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs voor wetgever en lands bestuur volkomen gelijk moeten staan, dan gaat het toch niet aan, het eerstgenoemde met allerlei waarborgen en voorschriften te omringen en het andere naar willekeur te laten omspringen met de uit dezelfde schatkist geputte, door dezelfde belasting schuldigen opgebrachte penningen. Wanneer men gelijkheid van rechten predikt, zal men toch wel op gelijkheid van plichten indachtig moeten zijn. En wanneer wij nu zien, dat De Tijd vooral aanstoot neemt aan ons woord, dat de Regeering zich met de zorg voor het bijzonder onderwijs niet heeft te belasten, daar de Grondwet haar uitsluitend die voor het openbare op draagt, dan moeten we onze zuster in de pers wederom aan manen tot voorzichtigheid en een wel vooraf overwegen van hetgeen zij nederschrijft. Want de daar verkondigde theorie is hoogst gevaarlijk, omdat, indien deze bewering gegrond is, de Regeering niet volstaan kan met geld geven, maar wel degelijke de waarborgen eischen moet die de in schijn conci- Jiante, maar in waarheid onverzettelijke heeren van de meer derheid der Liberale Unie verlangen, maar de tegenpartij niet wil geven. Mij hadden gehoopt dat scherpzinnige mannen, zooals de schrijvers in T)e Tijd zijn, dit zelf zouden ingezien hebben onze conciliatie, die alleen waarborgen vraagt dat de openbare school niet verzwakt of bedorven wordt en dan gul is met het geld, zoolang de natie het geven wil en kan, is de ware die van de Liberale Unie slechts een schijn." De hoofdzaak is en blijft voor de mannen van het bijzonder onderwijs, zegt de Arnh. Ct., dat zij hun geld krijgen zonder eenige inbreuk op hunne vrijheid, en wanneer zij met het aan geboden subsidie hunne gemoedsbezwaren tegen de openbare school volkomen afgekocht en ten volle afbetaald achten, hebben *ij er vrede mee. Is dit, vraagt de Arnh. Ct., dan nog niet conciliant genoeg? Ten slotte merkt de Arnh. Ct. aan, dat haar dat aandringen °V «rechtsgelijkheid" als een vooraf aan te nemen grondslag van regeling van de zijde der Regeerings-partij niet duidelijk is. Bant indien zij vaststond, waarom heeft dan de commissie van 'aPporteurs over de schoolwet, van welker vijf leden er drie tot «e Regeerings-partij behooren, de volgende vraag aan de afdee- 'lngen der Tweede Kamer ter overweging voorgesteld //V. Is het voorstel te verdedigen op grond van de staats rechtelijke gelijkheid van de openbare met de bijzondere school, in de memorie van toelichting aangenomen?" De heeren Schaepman, Lohman en Vermeulen zullen, meent !p Arnh. Ct., toch wel de bedoeling niet hebben, de leden 1 Kamer tot een onvruchtbaar gekibbel te verleiden over Ie,s wat in hun oog een axioma is. KUNSTHIEUWS. Op Dinsdag- en Zondagavond van onze aanstaande kermis, in het koffiehuis „de Beurs", van den heer W. Roggeveen optreden, het Grand Café-Concert Gazelschap onder directie rau den welbekenden heer Leon Boedels, uitstekend Holl. Komiek en politieke Coupletzanger. Zeker is het in de oogen van minnaars van boertigen kout en zang een goede gedachte van den heer Roggeveen geweest, 0111 in zijn lokaal een op dat gebied nieuw gezelschap te doen optreden. De brand te Lübeck, waarbij in de haven drie schuren vol koopmansgoederen verbrand zijn, is ontstaan door bet spelen van twee jongens, die met maar al te goed gevolg beproefden een baal katoen in vlam te krijgen met een brandglas. Een schip in de haven begon spoedig mede te branden, maar het vuur kon gelukkig gebluscht worden en alle andere schepen werden in vei ligheid gebracht. De meeste verbrande goederen bestonden uit katoen, 2500 balen voorts 300 balen vlas, 100 balen kurk, 150 naaimachines enz. Gelukkig was de wind niet sterk en van de stad af. De schade wordt voornamelijk door Engelsche Assurantie- Maatschappjjen gedragen. "Wanneer een keizer, een koning, ol eenig ander gekroond hoofd, te Berlijn komt en er eenige dagen blijft, worden hem door particulieren dagelijks bouquetten gebracht. Natuurlijk ge beurde dit nu ook bij koning Humbert. Bij hem ging het daar mede echter zoo druk, dat de oppermaarschalk bevel gaf, aan allo personen, die bouquetten brachten, eenvoudig te zeggen, dat zij niet ter aanbieding bij Z. M. konden worden toegelaten, maar hunne bewijzen van hulde en sympathie aan het daartoe aange wezen bureau konden afgeven. In weerwil daarvan kwamen er dagelijks nog 100 a 120 bouquetteD, ieder met een adres van hulde er bij. Sprak het dus reeds van zelf, dat het aantal personen te groot was om bij den Koning iederen dag daarmede aan te komen, zoo bestond er voor den opperhofmaarschalk nog eene andere reden om dien toeloop te keer te gaan. Het zijn namelijk meest dezelfde personen, die zich altoos zoo beijveren om vreemde vorsten te begroeten, en bij die beleefdheidsbotooning loopter veelal iets onder door, waaruit men gereedelijk kan afleiden dat het eigenlijk eene speculatie op eene ridderorde, of op het een of ander voor deeltje is. Ook aan bedelbrieven, ofschocn meest van Italianen, heeft het koning Humbert te Berlijn niet ontbroken. Dat sommigen trachten, van zulk eene gelegenheid partij te trekkken om naam te maken in hun beroep ofbedrijl, is aldaar ook niet ODgewoons. Zoo bijv. ontving koning Humbert van eenen brouwer een hulde blijk, bestaande in een vaatje lagerbier. Maar dat een fabrikant van wasch-toestellen zijne oprechte vereering jegens Zijne Majes teit aan den dag heeft gelegd door hem eene wringmachine ten geschenke toe te zenden, dit was zeker een splinternieuw idee Een moedig meisje. Een zeldzaam feit heeft in eene kleine stad van Frankrijk plaats gehad. Eene jonge dienstmeid trad met den dierentemmer Henrij de kooi van de leeuwin Saïda binnen; zij zette zich op den rug van het dier neer en woonde al de oefeningen van den temmer bij, zonder de minste vrees te laten blijken. De Lyon Medical levert wederom een belanrijke bijdrage voor het door zekere lieden nog altijd betwiste nut der inënting. In den nazomer van 1886 werd op eilandMartinique de pok ziekte aangebracht door een matroos van de stoomboot la France. De pokken verspreiden zich weldra in 1886 en 1887 over het eiland, en heerschten epidemisch onder de burgelijke bevolking. Yan de 175,000 inwoners stierven er 2200 aan de pokken, terwijl van de militaire bezetting niet een aan die ziekte stierf. De militairen hadden namelijk allen de inenting ondergaan. In vele streken van Indië is het een zeer gewoon gebruik iemand, die van misdaad verdacht wordt, in tegenwoordigheid van gerechtsbeambten droge rijst te laten kauwen. Hoe zonderling het ook moge schijnen, is de invloed van vrees op do speeksel klieren zoo sterk, dat, als hij werkelijk schuldig is, er geen af scheiding van speeksel in den mond is, zoodat het kauwen on- mogeljjk wordt. Zulke beschuldigden bekennen meestal zonder eenige verdere poging. Daarentegen laat het bewustzijn van onschuld een genoegzame vloeiing van vocht toe om de rijst week te maken. Vrij bekend is bet verhaal van den dief, wien met eenige andere personen een stok van eene zekere lengte werd gegeven, met de verzekering, dat de stok van den dief door eene boven natuurlijke macht zou groeien. De schuldige die zich verbeeldo, dat zijn stok werkelijk langer geworden was, brak er een stuk af, en zoo werd hij ontdekt. Een dergelijke anecdote wordt verteld van een boer, die ont dekte, dat er graan uit zijne schuur gestolon was, door al zijne knechts bij elkaar te roepen en hen eene hoeveelheid veeren in een mand te laton doen, hun verzekerende, dat de veeren zeker aan het haar van den dief zouden blijven kleven. Na een korte poos bracht een van de knechts zijne hand telkens aan zijn hoofd, en zoo verried bij zich. Een Parijsche dokter, die in een huurvigilante zijne patiënten bezocht, had een fleseh echte Jamaïca-rum als monster ontvangen maar toen hij thuis kwam, bemerkte hij, dat hij vergeten had die uit bet rijtuig te nemen. Hij ging naar den stalhouder, zeide dat hij een flesch met sterk vergilt in een van de rijtuigen had laten liggen, en verzocht hem te zorgen, dat geen der koetsiers er van dronk. Nauwelijks was hij weer thuis, of hij werd met groote haast bij twee of drie van de koetsiers geroepen, die aan een verschrikkelijke buikpijn leden, en hij had niet weinig moeite, om hen te overtuigen, dat zij alleen maar gestolen rum gedronken hadden. Lord Dartmouth, een hartstochtelijk worstelaar, had reeds zooveel geboord van de kracht van een smid in Midcalder 'tus- schen Edinburg en Glasgow), dat dit zijn verlangen geprikkeld had om eens kennis met hem te maken en zich van die bijzon dere lichaamssterkte te overtuigen. Op zekeren dag reed hij er heen, en voor de smidse van zijn paard springende, voegde hij den ijverig bezig zijnden ijzerklopper toe: „Vriend! ik ben van Londen gekomen om eens te zien wie van ons beiden de sterkste is". Zonder een enkel woord hierop te zeggen legde Schot zijn hamer neer, nam den lord in ziju midden beet, en vóór deze nog goed begreep wat er met hem gebeurde, zweefde hij over eene hooge schutting heen, aan welks andere zijde hij met een geduchten smak terecht kwam. Zich van den schrik en de pijn een weinig hersteld hebbende, stond hij op en hinkte langzaam naar die schutting. „Willen we het nog eens probeeren vroeg de smid. „Dank je wel, mijn vriendluidde het ant woord, „ik wouw u alleen nog maar vragen, zoo goed te zijn ook eveneens mijn paard er over te gooien, dan zal ik zien zoo gauw mogelijk bij den naastbjj wonenden heelmeester te komen." „Avondpost." Eene indrukwekkende laatste proefneming heeft Woensdag ochtend plaats gehad met een elevator van den Eiffeltoren, gele verd door de Amerikaansche firma Otis. in tegenwoordigheid van den inspecteur- ingenieur der tentoonstelling, Condamin, den heer Eiffel o. a. De elevator, welke twee kamertjes boven elkander bevat, weegt 11000 kilogram en werd, met 3000 kilogram lood bevracht, tot een aanmerkelijke hoogte opgevoerd. Toen werd hij met gewone touwen bevestigd en tevens losgemaakt van de staal draadkabels waarmede hij zal worden in werking gebracht. De proef moest uitmaken of, ingeval deze kabels eens braken, de remmen behoorlijk het vallen van den elevator zouden tegen houden. Twee met bijlen gewapende timmerlieden hakten op een teeken van den ingenieur der firma de touwen door en ieder „hield zijn hart vast" toen het gevaarte begon te vallen. Spoedig vertraagde echter de val, de elevator zwaaide een oogenblik heen en weder en was gestuit, tien meter boven den grond, zonder schok. Geene glasruit was gebroken. li UR G li E U I, E S T/II\ ÏK Gtemeente Schagen. Ingeschreven van 29 31 Mei 1889. Geboren en Ondertrouwd Geene. GetrouwdCornelis Visser en Antje Buis. Jan Grootes en Antje Bakker. OverledenGeene. 5de Klasse. Prijs van f 1500: No. 1000: 400 200: n 100: ti Trekking van 29 Mei. 4966 348 9152 16167 1800 1888 6145 20247 20754 20958 3392 5125 7320 20745 2409 3529 7658 12013 12836 15163 16272 17502 17898 5de Klasse. Trekking van 31 Mei. Prijs van f 1500: No. 19941 1000: 8586 8927 12279 14506 400: 5493 6584 6704 7083 12267 12270 I, 200: 3453 11808 17834 18158 ,i 100: 1334 1377 1570 1840 1883 4387 4707 7304 8192 10405 12466 13040 17307 II oom, 29 Mei 1889. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs Gras f 31.50 Hooi f 29.59 Com missie Gras en Hooi f 25.Middelbare f aangevoerd 195 stapols, wegende 51073 Kilo. E tl a m 29 Mei 1889. Aangevoerd 285 koppen boter, per Va kilo .62' a —-.65 kip-eieren f 3.a 3.75 per 100 stuks. Zaandam, 29 Mei 1889. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f27.aangevoerd 17 stapels Allernaar, 31 Mei 1889. Aangevoerd Kleine Kaas hoogste prijs f 31.—, Commissie f 25.Middel bare f 26.50, aangevoerd 400 stapels, wegende 120000 K.G. Ter graanmarkt aangevoerd 200 Hectoliters. Tarwe Rogge Gerst dito chev. Haver f 5.25 a 7.12» f a f 4.25 a f 4.75 a f 2.75 a Paardenboonen f a Bruine dito f 14.a Citroen dito f a Witte dito f a Duivenboonen f a Karweizaad f 10.25 a 10.37» dito oud f a Blauwmaanzaad f a G. Mosterdzaad f a Kanariezaad f a G. dito. f a Erwten: Groeoe f 16.a Grauwe i 22.a Vale f a Witte f a Enkhitixen, 29 Mei 1889. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd 20 stapels Hooikaas f 23. Graskaas f26.karweizaad, nieuw f 10.37» a karweizaad oud f a mosterdz. f 18.a blauwmaanzaad f a vale erwten f agroene dito f a grauwe dito f a Wijker vale dito f a bruine boonen f 10.a 14.paardenboonen f a gerst 4.a 5.haver f 3. a 4.—. Aangevoerd 70 Schapen en Lammeren. Schapen f 16.a 30. per stuk. Lammeren f 8.a 11.Kalveren f a Vette Varkens f a per kilo Geiten f Biggen f 6.a 8.Boter f .55 a .60 per kop Getrouwd: C. "V" isser Az. en A, Buis. Schagen, 31 Mei 1889. Onschadelijk roor Kinderen. Uit de Fabriek van J. A. BAZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend oa rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Kliersto Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij Ver Flacon f 1.Halve Flacon f 0.50. ZANG. Grondig onderricht met behulp van „Meisners No tensing—apparaat. GYMNASTIEK. School- en Kamer-Gymnastiek. TEEKENEN. Onderwijs in 't teekenen met kleuren, vol gens de methode van prof. Mol ken boer. UEd. Dr.,

Schager Courant | 1889 | | pagina 3