Inderdaad, deze dag moet voor den Jubilaris een onver getelijke zijn. Door de buren van den Jubilaris was voor zijn huis een eerepoort opgericht. Postkantoor Schag'en. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de le helft der maand Mei 1889. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming. van Schagen. "Wed. H. van Eijken, Amsterdam. C. Duinker, IJmuiden. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder resor- teerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Mei Ingelegd f 5291.75; Terugbetaald f 2196.51. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1403. Aan het postkantoor Winkel, en de daaronder resor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei Ingelegd f 859.75 Terugbetaald f 137.50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 151. De afdeeling Noord-Holland van de vereeniging het Nederlandsch Paardenstamboek, heeft voor de algemeene verga dering op Donderdag 13 Juni 1889, 's middags 12 ure, bij den heer C. Kos te Schagen te houden, o.m. de volgende punten van beschrijving vastgesteld Rekening en verantwoording over 1888. - Verkiezing van drie leden van het Bestuur. Aftredende leden, de Ileeren: F. W. baron van Tuijl van Serooskerke, Jhr. Mr. P. van Foreest, J. Breebaart Kz. (Allen herkiesbaar art. 6, al. 3, huishoudelijk reglement.) - Op te geven voor stellen ter opneming onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereeniging. - Bepaling van de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden. Uit de rekening over 1888 blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 442.50, tegenover eene uitgaaf van f 370.63, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f 71.87. De afdeeling telt thans reeds 125 leden, 3 donateurs en 7 begunstigers. De contributie voor het lidmaatschap bedraagt f 2. In het afgeloopen jaar zijn door haar ingeschreven 5 hengsten en 11 merriën. -o- Werd polder Waarland eenige jaren geleden uit zijn toestand van isolement verlost, door het aanleggen van een flinken rijweg, dwars door den polder, voor eenige dagen zette het bestuur der Banne Harenkarspel de kroon op dit werk, door te besluiten nog een zijweg aan te leggen in de richting van het station Noord—Scharwoude. Bij den landbouwer Roodjes te Wieringerwaard is j.1. Vrijdag, onder toezicht van den districtsveearts, den heer M. J. Hengeveld, een door de kwade droes aangetast paard verbrand. Zondag ochtend te half zes ure is in den Tedingerbroek- polder, een half uur afstand van den Leidschendam, een moord gepleegd. Twee personen uit den Ilaag waren bezig met het kruisnet zonder permissie te visschen in het water langs het land van den arbeider Jacob de Vreede, een oud man, die doof is. Deze verbood den visschers aldaar te visschen en op zijn land te verblijven, maar ziende, dat de personen weigerden te vertrek ken, ging de oude man zijn zoon halen, die bij hem inwoont. De zoon, op de plaats gekomen, herhaalde het verbod om te visschen in zijn vischwater en wees den indringers er op, dat zij het gras, hetwelk gemaaid moest worden, plat trapten. Hierop zou een der visschers den zoon gedreigd hebben dood le schieten of dood te slaan, indien hij hun niet met rust liet. De zoon begaf zich toer, naar ue nabijgelegen boerenwoning en kwam gewapend met een hooi vorkje terug, ten einde de vis schers vrees aan te jagen of zich zoo noodig tegen een aanval te verdedigen. Wat er toen gebeurd is, of de man bij zijne verschijning, gewpaend met de hooivork, is aangevallen, of wel, dat hij de twee mannen verjoeg, onverhoeds werd hem met een knipmes eene notlottige steek achter het rechteroor aangebracht, waar door een slagader afgesneden werd. De getroffene kon nog tien passen loopen, waarna hij ineenzakte. Hij beproefde zich weder op te richten, maar stortte neder ter aarde en gaf onmiddel lijk, midden in het land, den geest. De dader, een 22jarige metselaar uit den Haag, is toen terug gegaan naar zijn kameraad, die aan den waterkant bij het net was gebleven, waarop beiden met achterlating van hunne netten en eene nog half met jenever gevulde kruik, op de vlucht zijn gegaan. Onmiddellijk na de ontdekking van de misdaad heeft de bur gemeester van Stompwijk alle maatregelen genomen om de per sonen op te sporen en de justitie in den Haag met het ge beurde in kennis gesteld. Gisteren avond mocht het der Haagsche politie gelukken de beide visschers op te sporen in eene herberg aan de Zuilingstraat, waar zij kaart zaten te spelen. Bij een voorloopig verhoor moet de oudste van de twee bekend hebben den arbeider te hebben doodgestoken, naar hij beweert omdat de jonge boer hem met den hooivork wilde aanvallen, waarop eene worsteling tusschen beide ontstaan is en de doodelijke steek is toegebracht. Verder is nog gebleken, dat de bedrijver, toen hij den jon gen man dreigde dood te steken, zijn zakmes, waarmede hij eene reperatie aan het kruisnet verrichtte, in de hand had. Beiden waren kort te voren in den nacht bekeurd wegens het visschen met een net met te kleine mazen. Nadat de burgemeester met de politie een voorloopig onder zoek op de plaats van de misdaad had ingesteld, zijn daar in den loop van den dag de officier van Justitie, de rechter—com missaris en de griffier uit 's-Gravenhage aangekomen. De verslagene was een oppassend huisvader, die, behalve zijn gezin, zijn ouden dooven vader en zijn half blinde moeder on derhield van hetgeen hij als boerenarbeider verdiende. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. Dit droevige voorval heeft een diepen indruk in de omgeving j gemaakt. Hoewel den kameraad van den misdadiger geen mede plichtigheid aan den doodslag wordt te last gelegd, maakt het een zonderlingen indruk dat hij gisterenavond met iemand die eene misdaad pleegde, waarbij hij tegenwoordig was, in koelen bloede in eene tapperij zat te kaarten. De dader, de 22—jarige Taselaar, is per celwagen naar de gevangenis overgebracht; zijn kameraad is voorloopig op vrije voe ten gelaten. De brigadier majoor Gaudriaan, met de veldwachters \an Veen, Van der Hamme, Van 8panje en Baggerman, vergezeld van den rechercheur Van der Dritt, hebben deii moordenaar opgespoord. De moordenaar was bij zijne arrestatie gevlucht in den tuin van het perceel waar hij zich bevond. Te Kampen zijn kort na elkander 2 zusters overleden, die duizenden guldens 's jaars te verteren hadden, doch er zeer sobertjes van hebben geleefd. Het is thans ook gebleken dat haar beddegoed bestond uit lappen, gevuld inet verteerd stroo en boekweitendoppen, zoodat het naar de mestvaalt moest worden gebracht. Als iets buitengewoons wordt uit Schoonhoven gemeld, dat aldaar in een kraaiennest, dat vroeg in 't voorjaar was ge stoord, een wilde eend haar eieren heeft gelegd en uitgebroed, en dat wel niettegenstaande bedoeld nest ligt boven in een zeer hoogen iepeboom, bij het exercitieplein. In het begin der afge loopen week wierp de moeder haar kuikens, die reeds genoeg ontwikkeld waren om te zwemmen een voor een uit het nest. Twee der jonge eenden moesten den val met den dood bekoo- pen, maar acht zwemmen thans frisch en gezond in het water. De oude eend, die nog lang in de omgeving harer jongen toefde, is nu spoorloos verdwenen. U t T DE PERS. A. W. Bronsveld, schrijft in zijn kroniek, in het Juni- nummer van „Stemmen voor Waarheid en Vrede"-. I >e Provinciale Staten niet „om". ,/De vereenigde roomschen, antirevolutionairen en radicalen had den zich in de maand van Mei gewapend met een sikkel, waar mee zij het leven van vele liberale leden van de Provinciale Staten dachten af te snijden. De „Deputaten" kwamen samen in buitengewone vergadering. Dr. Kuyper trad zelf als spreker op in het kiesdistrict Gouda; de couranten spanden al haar krachten in. Het werd den kiezers toegeroepen, dat de kansen goed stonden. Men hoopte zulk een overwicht in verschillende provinciën te verkrijgen, dat de Eerste Kamer daardoor een zedelijk échec leed, een tweede waarschuwing ontving, om maar heen te gaan. „De uitslag is anders geweest. De Eerste Kamer kan er zelfs moed aan ontleenen. Men zou bijna gaan gelooven, dat er bij vele protestanten afkeer begint te komen van het samengaan met Rome, en van het ondersteunen der doleerenden. Toch zijn nog velen verblind genoeg, om in Dr. Schaepman een vriend der vrijheid, in de H.H. Lohman c.s. vrienden van het protes tantisme te zien. Wij zullen nog een zwaren strijd te voeren hebben, voordat de macht van dit schrikkelijk verbond zal zijn verbroken." üechtsgrelij klieid. Aan den reporter die den Hertog van Cambridge wegens aanranding wilde aanklagen is, nadat twee politie-rechtbanken zich van de zaak hadden afgemaakt, bewerende dat het voorval niet binnen het terrein harer jurisdictie had plaats gehad, door de derde geen rechts ingang verleend, om de min of meer zonderlinge reden dat er zeer waarschijnlijk toch geene veroordeeling op zou volgen. Waardeering van tegenstanders. Volgens de Standaard (het blad van dr. Kuyper) vervallen de kiezers, die tegenwoordig op vrijzinnige candidaten stemmen, in een der volgende zes categoriën 1°. Jan Rap en zijn maat; 2°. kroeghouders, Bordeelhouders en allerlei lieden geëerde professie; 3°. hulptroepen van dr. Bronsveld en prof. Van Leeuwen 4°. eenige versleten en ontwortelde conservatieven* 5°. afhankelijke kiezers die gedwongen worden; 6°. officieele en officieuse personen. Daarentegen bestaat het anti-liberale kiezerkorps natuurlijk meest uit fatsoenlijke en rustige burgers, die alleen „om de eere van een hoog en heilig beginsel" mede uitgaan. Het „virtus nobilitat" van 13 Mei werkt nog niet sterk zooals hieruit blijkt; maar deze onhebbelijke, een eerlijk jour nalist onwaardige taal levert de sterkste wederlegging van de meerderheidsbluf; want alleen hij, die zijn standje voelt ver- loopen, neemt de toevlucht tot uitschelden en belasteren van zijne concurrenten, merkt de Arnh. Ct. op. Uitslag- van de herstemmingen voor de IJi*ovirieiale Staten. Het Handelsblad schrijft dienaangaande „De herstemmingen hebben bevestigd wat de eerste verkie zingen op 14 Mei reeds hadden getoond, dat benoorden den Moerdijk de kracht der verbonden anti-liberalen zeer sterk is achteruit gegaan. Er is zeker groote krachtsinspanning van libe rale zijde noodig geweest in de hachelijke districten om deze overwinningen te behalen. Wij wenschen onzen vrienden daar mede geluk en zijn verzekerd dat zij niet op hunne lauweren zullen rusten, maar zich nu reeds zullen voorbereiden op den strijd die in 1891 zal te voeren zijn. Organisatie in elke Ge meente is noodigvoorlichting der kiezers, om hun duidelijk te maken, dat de liberalen geene ongeloovigen, geene vijanden vaii den godsdienst zijn en dat van hen alleen voorde vrijheid en de geleidelijke volksontwikkeling ook in de toekomst alles is te verwachten. De anti-liberalen kunnen alleen door samen ter stembus te trekken macht vertooneneenmaal gekozen kunnen zij al bitier weinig uitrichten, omdat zij in zooveelé opzichten van elkander verschillen en elkander schaakmat zetten Dien stilstand is het land moede, en dat is zeker wel de voor naamste reden waarom de kracht van het clericaal verbond reeds na een jaar zoo sterk is verminderd." De anti-liberale bladen kunnen het niet best verkroppen dat de monster-verbondenen eene nederlaag hebben Geleden en trachten nu de beteekenis er van te verkleinen of voor over dreven triomfgeschal te doen doorgaan. niet A®. Zie'; in van min Be Standaard zegt o. a. „De uitslag der herstemmingen, hoewel geene verand brengende in"de politieke machtsverhouding der Staten Gi raal, was niettemin voor de anti-revolutieonaire partij eene J geringe teleurstelling. In Almeloo, Zoetermeer, Nieuwer- stel en Haarlem had kunnen overwonnen worden en doet nu het feit voor, dat nogmaals voor beslist anti—liberale T tricten liberale leden naar de Staten gaan. Franeker en Haag stonden wrakker, zoodat de overwinning der libera)5 in deze beide districten minder stof tot klagen biedt. R overige districten was de stemming van ondergeschikte bet kenis. Maar dat in schier alle districten waar partijen tegeno" elkander stonden de onzerzijds aanbevolen candidaten nit„je] levert een naspel op de stembus van 14 Mei, dat zeer de dacht verdient. Het schijnt namelijk, dat de liberale pajtj; f meer van deze verkiezingen eene kerkelijke quaestie is maken. Dit bleek het duidelijkst in Haarlemmermeer, wai Kiesvereeniging „De Grondwet", bij door haar secretaris heer J. H. M. Lvelein, onderteekend biljet, steun voor rale candidaten vroeg, uitsluitend om het Synodaal genootscha te redden- „Nu, natuurlijk", zegt Be Standaard ten slotte „als de b beralen dien weg op willen, dan zal het hun geene nuJj kosten nog eenige duizenden stemmen meer voor hunne caf daten te winnen. Slechts mogen zij dan bedenken, hoe zij zulk eene practijk als politieke partij abdiceeren, en zelven^ een kort vleugje van weeropleving, de noodlottige gevolgenr4* zoo beginsellooze houding ervaren zullen." „Vooreerst" zegt Be Tijd„mogen de liberalen niet ten, dat, al zijn de herstemmingen hun ook meegevallen, tg! het algemeene resultaat der verkiezingen is geweest, dat lig in verschillende provinciën zetels ontwrongen zijn. Gedn vo» deel, wel nadeel hebben de liberalen bij de jongste verkiezing aan te wijzen. „Op de tweede plaats en het is hierop vooral, dat r de aandacht willen vestigen mogende verkiezingen voorr- Provinciale Staten niet worden aangehaald waar het geldt b bepalen van de politieke gezindheid der bevolking. De polititl vraag immers wordt bij die verkiezingen volstrekt niet zi® gesteld, zij wordt door eengehaspeld met allerlei andere tbs stukken van gewestelijk, plaatselijk en dikwijls persoonlijk! lang; vraagstukken, die als ondergeschikt moesten beschon worden, doch die in werkelijkheid dikwijls den doorslag g Het is de liberale pers geweest welke vóór de verkiezingei zonderheid op deze vraagstukken allen nadruk heeft gek Maar dan ook komt het niet fepas, dat deze thans jubelt oë eene politieke overwinning en een politeken ommekeer in li land, terwijl zij te voren aan de verkiezingen elk politiek b rakter ontzegd had." Het Centrumhet orgaan van Schaepman, sluit zijne bescks wingen aldus: „Ontmoedigen kan en mag dit alles ons niet. Wij dat de anti-liberalen de groote meerderheid der bevolking ij maken, en wanneer wij slechts willen zal de liberale partij houdend opnieuw geslagen worden, welke schijnbare ovei ningen zij ook moge behalen. Wij moeten echter ook vd tegenstander weten te leeren. Begeven wij ons derhsMit ijver aan het werklaten wij de gelederen vaster aaneensli en op de eerste plaats alle tweespalt en slechte tactiek uit kamp verwijderd houden, welke den liberalen ondanks In minderheid weer de overmacht geven zou. Wij moeten zooals onze vrienden in Belgë, eensgezind scharen om het cbé telijk ministerie, dat ongetwijfeld niets verzuimen zal wat ken kan lot een volledigen triomf van de anti-liberale een triomf, waarmede het belang des vaderlands zoo nauwe bonden is." Evenredige vertegenwoordiginj De Tijd dringt ook aan op wijziging van ons kiesstelsel in richting van evenredige vertegenwoordiging. Wijziging van provinciale kiestabel is zeker noodig en zal ook geschil zegt het blad, maar het hoopt, dat de Regeering liet dm niet laten zal. „Wij zien het schier bij elke verkiezing", zegt de lijd,! zagen het wederom bij de laatste herstemmingen: bij de' pathie, welke inzonderheid onze minder ontwikkelde Protestat' landgenooten tegen al wat „Roomsch" is bezielt, hebbó maar een kleinen prikkel noodig, om „een Roomsche in* stemming te laten vallen, en men kan er op rekenen, het dank der liberale gedienstigheid aan dien piü wel nooit ontbreken zal. Yan den anderen kant mag i"6 zich evenmin over verwonderen, dat de Katholieke kiezers, vaak vruchteloos hunne krachten inspannen voor hunne candidaten en dezen reeds bij de eerste stemming zien h* ken, nu juist niet van blakenden ijver bezield zijn candidaten der bondgenooten die hen naar zij bereh kunnen bij eerste stemming voor een goed deel i' steek hebben gelaten. En zelfs waar onze vrienden in den regel met de meest prijzenswaardige grootmow gebeurt hunne persoonlijke gevoeligheid aan de zdjj der overwinning ten offer brengen en, terwijl zijzelven twee derden van het anti-liberale kiezerskorps vormen, V. een niet-Katholiek tot hun Afgevaardigde verkiezen, cM toch zulk een keuze moeielijk gezegd worden eene H te zijn naar het hart van de meerderheid der kiezers. „Een evenredig kiesstelsel zou", schrijft Be Tjd te" „dit inzonderheid voorhebben, dat het iedereen tevreden; l)e oud-liberale partij, die er zich nog steeds in buiten jj nenlaDdsche bladen op beroemt, dat zij niet enkel de is in ontwikkeling", maar ook //de meerdere in gstal die dan gelegenheid zal vinden dit te toonen de jongliher®1 die bij monde van hare woordvoerders van elke monde zelf van den Heer Biederlack. op proportioneel aandringtde anti-revolutionaire partij, die bij berba1 betuiging aflegde hoezeer het bezit van zetels in de jj woordiging die eigenlijk aan anderen toekwamen J christelijke bescheidenheid in strijd was, en eindelijk de ken, die er door in de mogelijkheid zouden komen o® 2e, ji den invloed te oefenen waarop hun getal hun aansprfll1 liet is waar, men heeft opgemerkt, dat nog in Staat ter wereld, voor zoover bekend, het evenredig is ingevoerdlaat intusschen dit argument niet

Schager Courant | 1889 | | pagina 2