li uiten /andsch Nieuws Gemengd Nieuws. IfllftGERLIJhi: SIIXI). Gemeente Schaden. Gemeente Zijpe. Gemeente Anna Paulowna. 3 3 0ste STAATSLOTERIJ. G-ETE OTOEZIEIST IPZEtlCTZEHSr. Indien het waar wij niet aau twijfelen probaat w'leii mocht, dan zal het eene eer zijn voor ons vaderland, 5 eersten stap te hebben gedaan. Wij hebben weieens /haantje voorste" gespeeld waar minder eer viel te behalen Verschrikkelijke overstroomingen in Amerika. Onder de telegrammen is dienaangaande reeds een en ander vemeld en de heden ontvangen berichten stellen den toestand jju veel erger voor. De ramp is veroorzaakt door het plotse ling stijgen van de rivieren tengevolge van zware regens. De Worth Dork, de Juniate, de Susquehamma zijn buiten hare tëvurs getreden en hebben op tal van plaatsen de grootste ver woestingen aangericht en het spoorwegverkeer gestremd. Te Johnstown werd de toestand nog verergerd door het barsten Tan een reservoir, 3 mijlen lang en P/a mijl breed, 300 voet Ijoven de stad in het gebergte gelegen. Er was een dam van 1000 voet lang, 110 voet hoog en 90 voetbreed en het werd (Ike maand door een bekwaam ingenieur onderzocht, doch alles bezweek onder den toevloed van water en eene hoos. Niets verhield de ontzagelijke neerstortende watermassa en de be ding der stad werd geheel overrompeld. Honderen verdronken ■si hurme huizen en ofschoon velen zich redden door zich aan ronddrijvende meubels enz. vast te klemmen, rekent men, dat er 1500 of 2000 menschen te Johnstown alleen zijn omgeko men. De stad telde 8000 inwoners en slechts twee huizen ble ven vrij. Te New-Florence zag men 85 menschen aan boom stammen, op houtblokken enz. voorbijvliegen, zonder kans op redding. Nagenoeg alle huizen tusschen die plaats en Johnstown waren weggeslagen. ïntusscheu bleven de zware regens aanhouden in geheel Pen- sylvanië, Maryland en Virginië. Overal bereikte het water in de rivieren een ongehoord hoogpeil. Groote fabrieken en bruggen werden weggespoeld. De Baltimoro and Ohio Railway werd over eene uitgestrektheid van 7 mijlen vernield en in de ko lenmijnen van Shamokin moest het werk gestaakt worden, daar de mijnen onderliepen. De steden South, Pork, Mineral Point, Conemangh, Wood- vale, Johnstown, Cambria City, Morrellville en Sheridan zijn als uitgewischt; er is bijna niets blijven staan en de inwoners, voor zoover zij niet naar de bosschen konden ontkomen, zijn verdronken, verbrand, of in de rivier medegesleept. De Gouver neur van Pensylvanië schat het aantal dooden op meer dan 8000 en heeft 2000 doodkisten naar Johnstown doen zenden. Volgens de laatste berichten zijn de rivieren dalende. Naarmate het water in de Conemaugh zakt, haalt men langs de geheele rivier, de Alleghanv en ook de Ohio beneden Pittsburg lijken op, De oevers zijn bezaaid met voorwerpen en overblijfselen van allerlei aard. Van allen kanten wordt natuurlijk krachtdadig hulp betoond. Zwaar beladen treinen zijn de Conemaugh-lijn opgezonden, met werklieden voorop, die de baan herstelden. Zondagochtend bereikte men de westzijde van het verwoeste Johistowo, waar nog slechts 7 huizen stonden; al de overige, 20tQ in getal, zijn nagenoeg geheel weggespoeld. Twts passagierstrcincn uit liet westen zijn bij Conemaugh door den vloed overvallen en eenige reizigers verdronken. Uit Pittsburg is een regiment troepen naar Johnstown ge zonden om de orde te handhaven. Overal in Pennsylvanië hoort men van ondergeloopen steen- hoolmijnen. De Chemung, Canisteo en Alleghany zijn in de vallei Genesee buiten hunne oevers getreden. Alle treinen op den Erie- en den Lackawana-spoorweg hielden stil te Elmira. De Potomac heeft te Harper's Eerry de spoorwegbrug over stroomd. Ook Washington liep voor een deel onder en Richmond werd door de James-rivier overstroomd. Te Johnstown ontstond onder het puin boven de spoorweg brug brand en meer dan 500 menschen kwamen er in de vlammen om. De schade wordt op 15 millioen dollars geraamd. Te Sanghollow, in het dal der Conemaugh, waar de tele grafist reeds 119 levende en doode menschen had zien voorbij drijven, kwam een kleine jongen op een hoop wrakhout aan drijven en werd gered. Hij verklaart met zijn vader, moeder, broeder en twee zusters in een houten huisje door den vloed fe zijn medegesleept. Toen zij over de spoorwegbrug dreven was het huisje omgeslagen en allen waren verdronken behalve hij. Te Bolivar liet men van de brug touwen neder om op die wijze voorbijdrijvenden te redden. Het gruwelijk tooneel werd door lantarens verlicht en de regen viel in stroomen. Te midder nacht werd een knaap van 16 jaar opgehaald, Hessier genaamd, die schrijlings op een houten dak gezeten kwam aandrijven, raij kwam ook van Johnstown, had den dag bij zijn grootvader doorgebracht en verhaalde zijn weervaren als volgt //Na vijven hoorden wij een gedruisch van water en een ®®oigte menschen. Wij keken uit en zagen menschen vluchten. P» vader zeide ons gerust te zijn, daar het water niet hooger oi tomen. Spoedig zagen wij huizen wegslaan en toen snelden WlJ laar boven. Het huis had drie verdiepingen. Eindelijk ®oesten wij naar de bovenste en in mijn angst sprong ik op fen ouderwetsch bed met zware stijlen. Het water bleef stijgen, bed begon te drijven en werd allengs omhoog geheven, of werd benauwd in de kamer en het huis schudde. Het bed taes al hooger en raakte de zoldering. Eindelijk week het Plster en een deel van het dak; plotseling was ik op liet dak Werd door den stroom meegevoerd. Kort daarop begon het 'k uiteen te vallen en ik vreesde te verdrinken. Juist dreet ander huis met een houten dak langs en het gelukte mij et °p te klauteren. Ik dreef af tot ik bijna dood was van kou 6,1 k/o'i werd ik gered." Dij beschreef hoe zijn makkers voor zijne oogen verdronken, .'enden en dooden dreven om hem heen en hem voorbij, ®ide wegzinkende in de diepte. Den hartverscheurend tooneeel vond hij de brug te Bolivar Paats. Men zag een jong man en twee vrouwen op een stuk °er aandrijven. Een touw werd neergelaten. Men zag den 811 wijzen naar de oudste der vrouwen, men onderstelt zijne a en haar duidelijk maken hoe zij het touw moesten 'grijpen. Toen het vlot op de brug aangierde stond de man 2ijne armen om de vrouwen en greep het touw, maar de beide ongelukkigen werden van hem afgescheurd. Toen liet hij het touw los, viel op zijn vlot terug en dreef verder. Het vlot werd tegen den oever geslagen en de jonge man greep een boomtak en hielp de vrouwen in den boom. Zelf hield hij zich vast, staande op een hoop drijfhout. Daar sloeg een blok dit laatste uit elkaar en de man hing aan den tak in het water. Spoedig vormde zich een nieuwe hoop hout en hij kon we der staan. Maar tevens stortte met groot geweld een deel van de brug in, de afdrijvende stukken sloegen den boom weg en alle drie verdronken. Verslag der Vergadering va» den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Woensdag, 5 Juni 1889, des morgens ten 10 ure. Afwezig waren de heeren G. Langenberg en C. Smit. Na de lezing en goedkeuring der notulen van de beide laatste vergaderingen, ging men over tot de behandeling van: a. Voor kennisgeving aangenomen de rekening en verant woording over het onlangs op 12 Mei alhier gehouden Konings feest. b. Ingekomen schrijven der plaatselijke Schooi-Commissie, meldende dat het drinkwater in den schoolbak voor gebruik ongeschikt is geworden en verzoekende dat dienomtreut afdoende maatregelen zullen worden genomen. Wordt hiertoe besloten. c. Wordt gelezen een in April van wege het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap aan B. en W. gericht schrijven, houdende verzoek bij de op aanstaande Zaterdag alhier te houden algemeene gewestelijke vergadering van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap van Schagen's Harmoniekapel een Concert te doen geven. Dientengevolge was hierover met de Kapel in onderhandeling getreden, er was nu van het Bestuur ingekomen een mede- deeling, dat de Harmoniekapel in principe bereid is, mits de kos ten, bedragende f 50.door de gemeente worden overgenomen. Die kosten zijn ontstaan uit de plaatsvervanging voor leden die onmogelijk op dien dag kunnen medewerken. Met twee tegen zes stemmen wordt besloten, bedoelde kosten over te nemen en het Concert te doen plaats hebben. Tegen stemden de heeren v. d. Maaten en Kooi. d. Ingekomen een verzoek van A. Kant tot afschrijving van een gedeelte der Hondenbelasting, hetwelk volgens de wettelijke bepalingen wordt toegestaan. e. Een missieve van den heer W. Kloeke, ter zake van het in de vorige vergadering genomen besluit om de woonkamers niet te verhoogen, waarin adr. betoogt, dat de volgens bestek aangenomen hoogte der kamers inderdaad te laag is; de kozijnen toch raken de plafons. De kosten zijn volgens bijgaande ver klaring van den aannemer, den heer P. de Waard, voor alle hiermede in betrekking staande veranderingen slechts f 100. terwijl adr., ingeval de raad met het oog op de kosten r.ogthans bezwaar mocht maken, verklaart bereid te zijn, die som aan de gemeente te restitueeren. De hh. v. d. Maaten en Hazeu wenschen nu staande de vergadering het advies in te winnen van den dagelijkschen opzichter bij den onder wijzers woning- bouw, den heer P. Honijk. De waarn. voorz., de heer de Pater, meent dat zulks niet noodig is, want dat ZEd. met Honijk heeft gesproken en deze geen bezwaar heeft. De heer Hazeu wijst nog op het schrijven van den heer Schoolopziener, die insgelijks de verhooging der kamers wenscht. De heer Kooi bracht in het midden, dat in de vorige des betreffende raadszittiug door den heer Burgemeester is verklaard, dat het niet aanging veranderingen in het bestek te maken. De heer Hazeu repliceert hierop dat die bezwaren gebleken zijn niet te bestaan. De heer Jb. Stammes meent dat de raad zich slechts heeft te houden aan het eenmaal genomen besluit, om de gevraagde veranderingen niet aan te brengeD. De heer Hazeu brengt hiertegen in, dat het toch beter is, nu het nog tijd is, fouten te herstelleu, dan maar met bouwen door te gaan. Wordt besloten Honijk ter vergadering te doen ontbieden. Intusschen worden aangenomen en toegestaan 1. Af en overschrijving van den dienst 1888 ten bedrage van f 1104. 2. Kwijting uit de post voor onvoorziene uitgave een bedrag van f 137.03. De heer Honijk ter vergadering verschenen, verklaart op de verschillende hem gedane vragen geen bezwaar te zien in de gewenschte verhooging; dat daardoor niet te veel steen boven de vensters komtdat vol gens het bestek de balken van boven op de raamkozijnen komen te leggen dat juist de verhooging het inwendige veel beter zal doen staan en van buiten volstrekt niet zal misslaan, dat deze verandering geen of zeer onbeduidenden invloed zal hebben op den tijd van aflevering van het werk; waarna de heer Honijk de vergadering weder verlaat. Thans verklaart de heer v. d. Masten zich voor de verhooging. Daar de voorz. nu voorstelt te stemmen over de vraag of de heer Kloeke de kosten zal betalen of niet, verheft de heer Hazeu zijn stem hiertegen, verklarende dat zulks niet te pas komt; als de verandering noodig is, moet de gemeente haar betalen en geen ander. Hij vond bet juist stuitend in het adres van den heer Kloeke, dat deze zulk een voorstel heeft gedaan. Zoo iets zou de gemeente onwaardig zijn. De heer Hopman meent dat die verandermgen bepaald noodig zijn, doch dat de kosten daarvan dienen gedragen te worden door den maker van het bestek, den gemeente-opzichter, den heer Vlaming. ZEd. betreurt dezen allervreeselijksten bouwstrijd. Hij stelt dan ook voor den opzichter voor deze onkosten aan sprakelijk te stellen en zoo deze zich hierin niet schikt, hem te ontslaan. De heer v. d. Maaten verklaart, dat dit punt op hetoogen- blik niet aan de orde is. Omtrent de vraag nu of de gevraagde verhooging der ver trekken zal worden toegestaan, staken de stemmen. Vóórstem den, de heerenHopman, v. d. Maaten, Hazeu en Govers. Tegen stemden de heeren Jb. Stammes, Voorman, W. Kooi en C. de Pater. Wordt nu ter sprake gebracht een verzoek van den heer Hengelveld om een rijksveearts alhier te benoemen. Na eenige gedachtewisseling wordt dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. Met het oog op de aanstaande verkiezing van 5 leden voor den gemeenteraad (1 voor vacature J. Buis en 4 voor de aftr. leden, de hh C. de Pater. J. W. Govers, W. A. Hazeu en J. v. d. Maaten) worden gekozen tot leden van het stembu reau, de hh Jb. Stammes en W. Kooi, en tot plaatsvervan gers, de hh Voorman en C. Smit. Bij de nu volgende rondvraag geeft de heer Kooi in over weging, dat van gemeente—wege wordt schouw gehouden over de door haar verhuurde landen, aangezien ZEd. in de Hoep een dergelijk stuk heeft gezien, dat zeer veel last van stekels had. Wordt besloten den desbetreffenden huurder te waarschuwen. Hierna werd de vergadering gesloten. Te Liverpool is eenige dagen geleden een koopman over leden, wiens ziekte reeds vermoedens bij zijn broeder en bij de dienstboden gewekt. Thans is zijne vrouw in hechtenis genomen, verdacht van uit vliegenpapier vergif te hebben bereid en hem daarmede te hebben omgebracht. Zeer te haren nadeele spreekt een brief, dien zij gedurende de ziekto haars mans aan een der dienstboden ter bezorging had gegeven. De dienstbode had dien in den modder laten vallen en had hem opengemaakt om er eene nienwo enveloppe om te doen. Maar zij had hem tevens gelezen, en toen zij bespeurde, dat het een brief was aan iemand, met wien hare mevrouw in ongeoorlcofde betrekking scheen te staan of gestaan te hebben, had zjj den brief maar niet verzonden. Thans heeft zij dien aan den rechter in handen gegeven en die brief is nu een formidabel bewijsstuk. In den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. heeft het in Ontario (Canada) hard gevroren. Het ijs van dien nacht was een 'A duim dik. Aan de tarwe en vruchten was veel schade toegebracht. Veroordeeld, door het Kantongerecht te Schagen, in >tei 1889. Wegens Afwezigheid als dienstplichtigen bij de brandweer J. v. T., J. K., C. d. E., K. P., J. R., K. V., C. V., K. v. E. en J. K. Pzn., allen te Anna Paulowna, ieder tot f 3.of 1 hechtenis. A. v. d. K. te Anna Paulowna, tot f0.50 of 1 dag hechtenis. Rjjden in den Spoortrein zonder behoorlijk plaatsbewijs: C. S. te Alkmaar, tot f2.of 1 dag hechtenis. J. W. te Schagen, tot f5.of 2 dagen hechtenis. In den winkel voorhanden hebben van een afgekeurd gewicht P. B. en W. A H. te Schagen, ieder tot f 3.of 1 dag hechtenis. Laten loopen van vee op grasland zonder daartoe gerechtigd te zijn: L. d. D. te Anna Paulowna, tot f3.— of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap K. de B. te Anna Pauwlona en P. K. te Zijpe, ieder tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. A. W. te Amsterdam, tot f3,of 1 dag hechtenis. J. V. te Wieringerwaard, tot f5.of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij lo herhaling. P. H. Jzn. te Kolhorn, tot 8 dagen hechtenis. Rijden als voerman in een met honden bespannen wagen L. V. te Schagen en J. P. te Oudkarspel, ieder tot f 3.of 1 dag hechtenis. Spelen met en om geld op de openbare straat: I. de V. en P. M. Czn, te Schagen, ieder tot fl.— of 1 dag hechtenis. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar, bij lijfsdwang van hoogstens één maand. Ingeschreven van 1 4 Juni 1889. Geboren: Bregje, d. v. Gerrit Mulder en Antje Schenk. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Geertruida Hermina Weel, oud 1 jr., 3 md. Ingeschreven van 24 31 Mei 1889. Geboren Margaretha Elisabeth, d. v. Jacob Middelie en Margaretha Elisabeth Kok. OndertrouwGeene. Getrouwd: Willem Slijkerman, jra., landman, 26jr. en Maartje Boekei, jdzonder beroep, 23 jr. beiden te Zijpe. Hendrik Smit, jra., landman, 29 jr. te Haarlemmermeer en Aagtje Struif, jd., zonder beroep, 25 jr. te Zijpe. Overleden Cornelis Out, 43 jr., ongeh. z. v. Jan— en Trijntj'e Blaauw. Petrus Zomerdijk, 6 jr. z. v. Gorhardus— en Guurtje Raatgers. Ingeschreven van 1 31 Mei 1889. Geboren: 3 Mei. Trijntje, d. v. J. Yoorthuijsen en J. Neefjes. 3 dito, Trijntje, d. v. K. Groet en A. Rietvink. 6 dito, Trijntje, d. v. T. Dekker en G. Meeldijk. 9 dito, Jacob, z. v. K. Eriks en M. van Eeten. 14 dito, Albert, z. v. K. Kaan en A. Bakker. 15 dito, Simon, z. v. J. Dekker en T. Wiering. 18 dito, Aarjen, z. v. A. Peper en E. Bijpost. 20 dito, Neeltje, d. v. A. de Boer, en N. Schoorl. 19 dito, Willem, z. v. A. de Smidt en W. Doorn. 26 dito. Trijntje, d. v. J. de Graaf en K. Jongejan. Gehuwd3 Mei. C. Keesman en A. Rietvink. 3 dito, G. Raven en G. Volder. 17 dito, J. Lanser en G. Voorthuizen. 17 dito, J. Jongejan en G. Strijder. 19 dito, A. P. Sipman en M. Blaauboer. 23 dito, C. Braaf en G. Bakker. Overleden7 Mei, A. op 't Veld, 4 jaar. 9 dito, J. Zegers, 20 jaar. 11 dito, T. Constant, 30 jaar. 18 dito, G. C. van Twuij- ver, 1 jaar. 23 dito, J. Geerligs 1 jaar. 26 dito, L. Egmond, 55 jaar. 6de Klasse. Trekking van 4 Juni. Prijs van f 1000: No. 4914 9696 10817 12724 400: 412 7148 15401 20805 200: 10930 13338 14577 16872 100: 701 3551 5278 8617 16296 17670 20013 20605

Schager Courant | 1889 | | pagina 3