UIT DE PERS. Uitslag der Prov. Statenverkiezingen. H Twee dagen achtereenvolgens gaf onze Harmoniekapel een concert, in den tuin van den heer C. Broersma alhier Zater- middag ten aanhoore der heeren Onderwijzers, die de 45ste gewestelijke vergadering bijwoonden, en welk concert door onze Harmoniekapel zeer verdienstelijk werd ten gehoore gebracht, getuige de waardeerende toespraak van den voorzitter van het gewest Noord Holland, die in welsprekende woorden hulde bracht aan Schagen's Harmoniekapel, voor het door haar met zooveel succes gegeven concert. Minder gelukkig evenwel was de kapel met haar concert van Zondagavond. Er zat niet die gloed en dat geachiveerde in het spel, gelijk wij dat van de Kapel gewoon zijn. Wellicht dat het te laat ontsteken van het licht en de vrij sterke wind, die nu en dan een der lampen uitdoofde, hieraan groote schuld hebben; wij kunnen het ons anders moeielijk verklaren, daar men toch het zelfde programma had van den vorigen dag. De volgende cijfers mogen dienen als bewijs van toene mend schoolbezoek. Opbrengst van de schoolgelden der openb. lagere school alhier 1882f 875.40 1888 936.40 1884 1001.30 1885 1136.15 1886 1215.40 1887 1291. 1888 1343.90 Door het losgaan van een der koperen kettingen eener petroleumlamp, viel gisterenavond in de Sociëteit Ceres, die lamp, brandend en wel, naar beneden, gelukkig zonder eenig letsel toe te brengen, aan de personen, die gezeten waren om de tafel, welke onder die lamp stond. Dank zij de tegenwoordig heid van geest van den heer P. Blauw en de assistentie van eenige buren, die bet onheil builen zagen, was men den brand dra meestervDe schade is gering. Heden morgen te half twaalf uur had er een binnenbrandje plaats in de woonkamer van den heer Borstlap, welke brand was ontstaan door zelfontbranding van een petroleum-koffie- lichtje. Gelukkig dat de echtgenoote van den heer Borstlap het bij tijds bemerkte en het brandend stel met het wiegckleed wist te verstikken, zoodat grooter onheil werd voorkomen. Jongstleden Vrijdag woedde boven Wormerveer, Krom menie en omstreken een hevig onweder, vergezeld van buiten gewoon sterken regen, terwijl af en toe groote hagelsteenen vie len. De bliksem sloeg raak in de Doopsgezinde kerk te Wor merveer, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Dat sommige lieden van hunne vrije dagen en 't goede Pinksterweer een goed gebruik weten te maken, bleek j.1. Maandag te Wormerveer en Krommenie, waar een pleizierboot met „Pinkstervierders" uit Haarlem en omstreken kwam. Deze lieden wisten niets pleizierigers uit te denken, dan op beide plaatsen zooveel mogelijk te vechten, door met flesschen enz. te slaan, waarvan ze zich natuurlijk eene min aangename ken nismaking met de dienaars van den Heiligen Hermandad op den hals haalden. Voorwaar, betreurenswaardig De Zaterdag j.1. te Hoorn gehouden buitegewonen ver gadering van Hollands Noorderkwartier, werd bijgewoond door 45 leden. Door den voorz. werd medegedeeld dat de proef met Blunts voederpers zal geschieden op het landgoed van Jhr. Mr. Eoreest, dat het onderzoek van bliksemafleiders spoedig zal plaats hebben in overleg met Dr. Snellen en dat de stremselproef genomen zal worden op de kaasfabriek der hh. Swart, Haringhuizen en Groot, te Nieuwe Niedorp. Verder werd besloten eene flinke collectie vee te zenden naar de in April 1890 te Buenos-Ayres te houden vee-tentoonstel ling. Het Bestuur werd gemachtigd de verschillende deelen van het land uit te noodigen tot eene gemeenschappelijke samenwerking, doch indien er niet gezamelijk eene bezending zal geschieden, dan zal de „vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" uit eigen krachten het Noordhollandsche vee doen vertegenwoordigen. Met algem. stemmen werd aangenomen, den heer G. Stout te Tiel uit te noodigen in de herfstvergadering inlichtingen te geven omtrent ür. Rijders patent Amerikaansche droogtoe- stellen, terwijl de heer Rijders verzocht zal worden, de leden in de gelegenheid te stellen het werktuig in werking te zien, en zullen de voornaamste tuinlieden daarbij worden uitgenoodigd. Met betrekking tot den verleden jaar gedanen aankoop van Engelsche fokrammen werd medegedeeld dat van de 40 personen, die er toen kochten, 37 zeer te vreden waren, en slechts 3 klaagden over ongunstige dekkingsresultaten. De prijs zal thans een 30 a 40 gld. per stuk hooger zijn. Werd besloten ook dit jaar weder aankoop te doen. Ten slotte werd nog medegedeeld dat door het bestuur bij de regeering pogingen in 't werk zullen worden gesteld, opdat de heffing der wik- en weegloonen wordt afgeschaft. Uit Amsterdam wordt gemeld Van het meisje, oud 41/2 jaar, in de Engelsche steeg alhier woonachtig en sedert twee maanden vermist, is thans het lijkje teruggevonden in een kelder tegenover de woning def ouders. Die kelder stond onder water. Dat het kind dus, zooals beweerd werd, zou zijn ontvoerd, is onwaar. Door toevallige omstandigheden is bij het leegpompen van den kelder het lijkje te voorschijn gekomen. Hoe het kindje in dien kelder is gekomen, blijft voors hands een raadsel. Een 18-jarige dienstbode te Dordrecht had van hare mevrouw verlof gekregen om 11. Woensdag naar Gorinchem te gaan. Haar vrijer lag daar als kanonnier in garnizoen en zij had dus uitstekend gelegenheid om te genieten van de Konings feesten op dien dag, waarvan haar reeds zooveel fraais verteld was. Maar om op reis te gaan en een ganschen dag eens flink pret te maken, daartoe behoort ook een vroohjke portemonnaie, waarop zij nu juist niet kon roemen. Wel had ze eenig geld bijeen gespaard, maar naar hare meening lang niet genoeg, zoodat op de eene of andere manier raad moest worden geschaft. Daar valt haar oog op den lessenaar van den zoon des huizes; fluks dien opengemaakt, een groen papiertje er uit genomen, dat zorgvuldig verstopt en met een ietwat angstig gemoed de reis aanvaard. In Gorinchem waren de spaarcenten spoedig verteerd en de vrijer als meer soldaten, niet ruim bij kas, begon al een bedenkelijk gezicht te zetten. Toen kwam de ver rassing het gestolen papiertje werd voor den dag gehaald, in een koffiehuis, waar men eenige vertering maakte, gewisseld, en, hij met negen klinkende guldens en eenig klein geld, zij met drie muntjes van tien gulden in den zak, ging het paar weer de feestvreugde in. Ze hadden veel pret en vonden het geducht jammer dat de vrijer weer naar de kazerne, zij weer naar Dordt moest. Aan het station werd een kaartje genomen, een muntbiljet in be taling gegeven en de reis werd aanvaard. Zonderling genoeg, sprak bij hare thuiskomst niemand over de vermissing van het geldmisschien was de diefstal nog niet ontdekt, maar toch brandde het overschot, nog bijna f30, haar in den zak, al had zij ook niet het minste vermoeden van de ontknooping, die spoedig volgen zou. Bij de politie te Gorinchem werd Donderdag namelijk aangifte gedaan, dat daar in een koffiehuis door eene juf frouw en een kanonnier eene bon voor veertig sigaren was uitgegeven voor een bankbiljet van 40 gulden. Een onderzoek werd ingesteld, waarvan het gevolg was een telegram aan de Dordtsche politie, met een verzoek de bedriegster op te sporen. Spoedig was die gevondenhet nog in haar bezit zijnde geld werd in beslag genomen en ter zake van beide misdrijven proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Dat hare mevrouw niet langer van haar gediend was, spreekt wel van zelf. Zaterdagmorgen had op het stationsemplacement te Tilburg het volgende ongeluk plaats. De wisselwachter J. N. wilde zijne vrouw groeten, die in den trein zat, welke te 10.38 naar Breda verlrekt, en bemerkte daardoor niet dat op de lijn achter hem de trein, die te 10.40 van Breda hier aankomt, in aantocht was. Terwijl hij nog stond te wenken, greep deze hem in den rug, waardoor hij viel, en de geheele trein over zijn lichaam ging. Nadat hij naar het gasthuis vervoerd was, overleed hij eenige oogenblikkeu later. De vrouw ontving eerst te Breda de ontzettende tijding. Op het Nicolaaskerkhof te Utrecht heeft den 8sten Juni een ernstig ongeval plaats gehad. Een detachement werkers van de vesting-artillerie aldaar, onder toezicht van ee" sergeant en een korperaal, kwam van de Nicolaasstraat roet een munitiewagen, en draaide met snelle vaart den hoek van het Nicolaaskerkhof op. Vermoedelijk doordien c!ö draai te kort genomen werd, ging de wagen de stoep op van het hoekhuis waar zekere Van B. woont, en overreed daar drie kinderen van 12, 3 en 1 jaar. Van het oudste werd een der armen verbrijzeld, terwijl van het tweede de arm gebroken werd en de schouder gekneusdhet jongste werd slechts weinig bezeerd. Een geneesheer verklaarde, dat het oudste kind den arm zal moeten missen. Vrijdag middag had tusschen Heerenveen en Akkrum een spoorwegongeluk plaats. Een ooggetuige deelt daaromtrent het volgende aan de N. Gr. Ct. mede Op ongeveer een uur afstand van Heerenveen is men bezig met het herstellen van den spoorweg, zonder dat de dienst daar onder lijdt, want het vereischt een geringe moeite, om de rails weer in hun positie te brengen. Als dat gebeurt is, geeft de wachter het veilige sein. De markttrein, die te ongeveer drie uur uit Leeuwarden yertrekt, was, door twee locomotieven ge trokken, in aantocht. De werklieden staken hun spaden op, ten teeken, dat de lijn niet veilig was. Dat werd gezien door de machinisten der eerste locomotief, die den sprong van de machine waagden. Hun collega's van de tweede locomotief, dit ziende, remden nu uit alle macht en aan hun tegenwoordigheid van geest is het behoud van vele menschenlevens te danken. Ten gevolge van het hevige remmen bepaalde het ongeluk zich nu tot het déraillement der locomotieven, een goederenwagen en een personenwagen, die alle meer of min vernield werden. En kele reizigers werden meer of minder ernstig gekneusd of gewond. Nader meldt men ons, dat drie, licht aan de beenen ver wondde Belgische kooplieden, naar Zwolle gingen en daar ver pleegd worden. Een andere gekwetste werd naar Meppel en een dame die vrij ernstig aan het hoofd verwond werd, te Pepcrga onder gebracht. Het gemeentebestuur te Assen heeft aan de hoofden der scholen flesschen met karbolzuur doen toekomen, om met deze vloeistof, na verdunning met water, de vloeren te besprengen. die de school zeer ongeregeld bezoeken. Op menige ons vaderland loopt de school in sommige maanden v^T voor meer dan de helft leeg. En voorts zjjn er nog dui J kinderen, die in het geheel geen school bezoeken. Het wJ? tijd, dat aan dit schandaal een einde komt. Belangstellend vrienden van 't onderwijs hebben, sedert jaren, door alWl middelen, hiertoe hunne beste pogingen aangewend; maar lei te vergeefsHet blijkt dus noodig te zijn, dat de wet ti schenbeide trede en eenvoudig de kinderen dwinge ter sc^ te gaan, of liever hunne ouders en verzorgers noodzake 7,e heen te zenden. Niet juist naar eene bepaalde school! Nee'1 naar de school, die de ouden verkiezen. Mits zij slechts b"' antwoorde aan de eischen, die bij de wet aan hel lageronje, wijs gesteld worden. Desnoods naar geene schoolAls zij maar het bewijs kunnen leveren, dat buiten de school, in huL voldoend lager onderwijs werd genoten. Wij spreken daarom ook niet van school^WM, maar van /eerplicht. En vanden!eet. plicht beweren wij, dat hij niet in dit ontwerp van herzie der wet op 't lager onderwijs mag worden gemist. Men noemt vaak wettelijke regeling van den leerplicht een inbreuk op de vrijheid der ouders, waarvan de staat zich te onthouden heeft. Laat men de zaak liever eens van de zijd van het kind beschouwenMisschien zal men dan tot J andere slotsom komen. Mogen ouders aan hun kinderen de eerste beginselen van kennis en ontwikkeling onthouden? Zoo min, als zij het voedsel en kleeding onthouden mogen! Zoo goed, als het kind recht heeft op het laatste, heeft het recht op het eerste. En zoo goed, als de overheid zich met de zaak bemoeien zou, als ouders hunne kinderen opzettelijk lieten ver hongeren, zoo goed heeft zij, dunkt ons de bevoegdheid, om het kind te beschermen tegen opzettelijke geestelijke verwaar- loozing. De overheid dient aan ouders, die zich hieraan schuldig maken, door de wet een krachtig „Halt toe te roepen. Het laat zich nog hooren, dat men zegt„De staat heeft er zich niet mee te bemoeien, naar welke school ik mijn kind zend maar te beweren, dat de regeering hare bevoegdheid overschrijdt, als zij den ouders de verplichting oplegt voor behoorlijk onder wijs te zorgen, dat is zoo goed, als den staat het recht en den pliebt te ontzeggen onmondigen en zwakken te beschermen. #Maar wat zou dat een geld kosten! Wat zouden er nog een scholen en een onderwijzers moeten zijn, zoo openbare als bijzondere Zeker, maar hier kunt gij op aan, dat een duizend of wat menschen, die in hun jeugd te weinig geleerd hebben om zich zeiven behoorlijk te kunnen redden, den staat nog vrij wat duurder te staan komen. En al was dit zoo niet bij eene zaak, als deze, mag de geldvraag niet beslissen. Dit is toch niet eene zaak van weelde. Of kunnen onze kinderen zonder onderwijs ^oo ooit, dan is voor dit doel verhooging der staatsuitgaven gerechtvaardigd. Onze wetgevende macht wil er nog niet aan. Maar als het dan eens bleek, dat duizenden in den lande het wel willen! De publieke openie is eene groote macht. Mocht zij in dit op zicht recht krachtig gaan getuigen Wellicht dat zij zich mach tig genoeg toont, om veler tegenstand te overwinnen. Leerplicht. Hierover lezen wij in Nieuwleven van 8 Juni 11. Onze wet op 't lager onderwijs staat op het punt herzien te worden. De regeering heeft daartoe reeds een ontwerp ingediend bij de Staten-Generaal, gelijk gij weet. Nu dient de herziening eener wet altijd verbetering aan te brengen, of althans in leem° ten te voorzien. Waartoe anders dat werk ter hand genomen Of geschiedt het, omdat men oogmerken bereiken wj^ jjg met de zaak, wier regeling men herzien gaat, niets te maken hebben? Dit laatste schijnt met de wijziging, die de regeering, gesteund door de rechterzijde der volksvertegenwoordiging, in onze wet op het lageronderwijs tot stand wil brengen, wel eenigszins het geval te zijn. Althans noch van hetgeen in het regeeringsontwerp ge vonden wordt (een paar bepalingen misschien uitgezonderd), noch van hetgeen er in wordt gemist, kan men zoggen, dat het dienen zal, om het peil van ons volksonderwijs aanmerkelijk te verhoogen. Voor het oogenblik spreken wij alleen over hetgeen er in wordt gemist. Wij missen, zeer tot ons leedwezen, hoewel niet tegen onze verwachting, in de nieuwe schoolwet der regeering de invoering van leerplicht. Ziet, er zijn duizenden kinderen, Pinksteren, het feest des geestes, hiertoe bij menigeen de drang worden geboren Tweespalt onder de Sociaal-demo*,-,uien. la 188? te Londen een samenkomst of congres gehouden van sócialis- tische afgevaardigden uit verschillende landen en het besluit genomen in den zomer van 1889, tijdens de groote tentoon stelling, te Parijs opnieuw te vergaderen. Een Eransche com missie van socialisten zou vooruit de zaken voor dat congres regelen en de onderwerpen van bespreking bekend maken. Maar nu is er een geduchte scheuring onder de Eransche socialisten ontstaan. De eene partij wordt de Possibilisten genoemddat zijn lieden, die in sommige opzichten steun willen verleenen aan de regeering. De andere partij heet de Marxistenzij wil van een toenadering niets weten. De regelingscommissie voor het aanstaand congres bestond uit Possibilisten. Dat was da tegenpartij volstrekt niet naar den zin. En de scheuring gas' thans zóó ver, dat de socialisten uit andere landen mede reeds verdeeld raken. In het voorjaar van '89 hielden eenige leiders, die op de zijde der Marxisten waren, te 's Gravenhage een bijeenkomst, om te overleggen wat in deze omstandigheden gedaan moest worden. Ook Domeis Nieuwenhuis was daa. tegenwoordig. Eerst trachtte men de zaak geheim te houden, maar langzamerheid lekte er al meer van uit. In de vorige week berichtte „Recht voor allen", dat op denzelfden tijd, waarop te Parijs het congres zal plaats hebben, dat door Possi bilisten wordt samengeroepen, een tweede congres zal gehouden worden onder de leiding der Marxisten. „Wij betreuren," Recht voor allen", „dat er niet éón waarlijk algemeen congres te Parijs wordt gehouden." De tweespalt, die lang sin)' merde, wordt derhalve openbaar, en daarmee is tevens het bewijs geleverd, dat er onder de sociaal-democraten ook al, ge$ elders, „verscheidenheid van tongen en talen" is. Wat dwaasheid dan, zich aan te stellen, alsof alleen in het socialisme he' redmiddel tegen alle maatschappelijke kwalen te vinden ziin 1 {„Nieuw Levend Vaderlander zegt „Voor liberalen, die hun beginsel verloochenend, nu kif liederen over de Kerk gezongen hebben, terwijl zij anders de Kerk niet geven, nemen wij het allerminst op. Maar a- vreugde constateeren wij, dat de liefde voor de Kerk bij volk nog niet gestorven is. Duizenden in den lande achten ha» nog niet waardig om afgeweid en vertreden te worden, een kostelijk instrument in de hand des Heeren tot heil onze» volks. „Nu zegt De Standaard, dat de dezulken op praatjes afg99" Welnu, wij hopen, dat de belangrijke stukken der Synod. Co®* missie, omtrent welke de dagbladen berichten dat geheim h°u' mg is opgelegd, ook maar praatjes zullen blijken te bevatten. M9 dit durven wij voorzeggen, dat hoe meer de plannen van J hoofden der tegenwoordige bovendrijvende partij tegen onze W* openbaar zu en komen, des te meer de genegenheid en de stem men van talloos velen, die nu met haar medegaan haar on f len zullen. „Een achtbaar man hoorden wij op eene ki ezersmeeting ze|e gen, dat hij geen verband zag tusschen de verkiezing T°°r

Schager Courant | 1889 | | pagina 2