UIT DE PERS. de hand des heeren Justos v. Maurik. Dit blijspel in 1873 te Brussel bekroond met den eersten prijs (gouden'medaille) op den internationalen prijskamp van ïooneelletterkunde, tintelende van humor en satyre vverd door allen, acteurs en actrices, meesterlijk weergegeven Dit blijspel, waarin de vrouwen-emancipatie geducht aan de kaak werd ge steld en waa-in de valsche volksleiders ook met werden ontwen, bezat tal van aardige, geestige tafereeltjes. tVerkeliik deze uitvoering is de beste aanbevelingsonef voor de toneelvoorstelling, welke dit gezelschap a. s. Zondag weder om zal geven, met bet blijspel „Mum' voorafgegaan door het tooneelspel „Men sterft niet van blijdschap" door Mevr. de Girardin Met betrekking tot dit laatste deelen wij het vol gende mede, dat wij lazen in de N Rolt. Cf van gistereni: „Dezer da^en is te Brussel overleden de held van het bekende tooneelstukje van Mme de Girardin Men sterft niet van vreugde (^De'heerVT"'^Martin, een voor zaken in Belgie gevestigd Franschman, had'in zijne jeugd schipbreuk geleden op een bijna onbewoond eiland op de kust van Mexico. Eenige jaren achtereen werd er in Euopa niets van hem vernomen, en zijne bloed verwanten hielden hem voor dood Op een goeden dag kwam hij echter terug en toen was het dat een bejaarde bediende zijner familie ten einde zijne oude moeder niet door de onverwachte verschijning van den diepbetreurden zoon eener gevaarlijke ont- roering te doen ondervinden, door eene reeks van vernuftige kunstgrepen haar langzaam daarop voorbereidde, zoodat liet we derzien ten slotte zonder schadelijke gevolgen plaats had. „Eenige dagen later vertelde de oude mevrouw Martin het voorgevallene aan hare vriendin, mevrouw De Girardin. Kort daarna den 25sten Februari 1854, had in de Comedie Frangaise de eerste opvoering van Lajoie fait peur plaats, die door me vrouw Martin en haren zoon zeiven werd bijgewoond. Bij deze tooneeluitvoeringen zorgt onze Kleine Kapel, onder di rectie van den heer Joh. Borstlap, voor uitstekende muziek ter ^Tn'drtweede plaats, de heer W. Hart, die zijn flink inge richte kermistent op het marktplein alhier heeft opgeslagen en de reeks der voorstellingen, gisterenavond opende met het dramaJeanne de Gevloekte, of de Galeiboef van Rochefort, waarin de verschillende karakterrollen door de heeren B. y- lacker en W. Hart, met gloed en levende actie werden weer gegeven en dan ook terecht de luide en daverende toejuiching van het zeer talrijke publiek verwierven. De heer Hart verstaat, wij weten het ook van vorige jaren, uitstekend de kunst zich de gunst van het publiek te verwer ven. Zelf een goed acteur, heeft hij een even degelijken steun in den heer B. Wylacker. Wij twijfelen dan ook geenszins of de Heer Hart mag te dezer plaatse op een flink en druk bezoek rekenen. In het lokaal de Beurs, van den heer W. Roggeveen Cz., trad gisteren avond op, de heer Boedels, Hollandseh Komiek, to dezer plaatse nog onbekend, doch van wien wij kunnen getuigen dat hij is een zeer verdienstelijk Hollandseh Komiek en coupletzanger, wiens répertoire tal van geestige en boertige voordrachten bevat. Gelijk bekend is, treedt de heer Boedels aanstaanden Zondag hier wederom op in bovengenoemd lokaal. Als iets zeer bezienswaardigs en hoogst belangwekkends be velen wij aan een bezoek aan de tent van den heer Joseph Couprant die op het gebied van électriciteit en werktuigkunde eene prachtige tentoonstelling bezit. De verschillende tableaux in 7 groepen ^rangschikt, bieden elk op zich zelve een reeks van leerrijke en interessante kunstvoorwerpen aan, door de electri- citeit in beweging gebracht. Een nieuwe en vermakelijke aardigheid is het Oheval Bascule Hygiènique, of gezondheidspaard, in de tent van den heer A. Couprant. n., n] Ook in bet hotel 't Centrum treedt een üafe Chantant- gezelschap op, onder directie van den heer de Cantor. Heden avond en morgen in het Noord-Holl. Koffiehuis Groot Spectacle-Concert-Variée, onder directie van den heer Hubertus van Rotterdam, Kievits welk gezelschap bestaat uit verschillende specialiteiten op dit gebied, benevens The Arr You's, Original Chi- neezen Jongleurs en 1'restidigitateurs, die verbazende en verrassen de toeren verrichten en proeven hunner bekwaamheid afleggen. jje Commissie voor het organiseeren var. schoolfeesten te Wierin^erwaard, heeft besloten dat het schoolfeest zal plaats hebben°op 17 Juli e.k. en dat er met ongeveer 200 kinderen een rijtoer gemaakt zal worden naar en door de omliggende gemeenten. (a) Te Koedijk had Zaterdag 't volgende ongeluk plaats. Door een ongelukkig toeval werd eene groote schuit met zand in den „rond bevaren door de stoomboot van Gebroeders Zür Muhlen welukkf» zijn geene uienschenlevens te betreuren, doch schuit en lading zonken naar de diepte. (ft! Dat alle pogingen van „ons schitterend Monsterverbond" no» ujet gelukken om den schoolbouw vooral tegen te gaan bleek te Zaandam, waar eene nieuwe school op de Krimperwen werd aanbesteed voor f35.430. Aannemers waren J. Giebels en J. van Servellen te Haarlen. De conducteur De Regt, die jl. Vrijdag het ongeluk had nabij Beverwijk door een trein overreden te worden, is Maandag overledeen. Hij laat eene vrouw met een kind achter. Ten bewijze dat de liooiopbrengst op Texel nagenoeg drie maal zooveel als verleden jaar is, kan dienen, dat iemand, door wien den vorigen zomer van een perceel 9 wagens hooi werden geteeld, thans "van hetzelfde land 28 wagens werden gewonnen. Als eene bijzonderheid wordt uit den IJpolder gemeld dat bii den landbouwer B. aldaar tegen hoogen prijs, nl. f350 per stuk twee jonge stieren zijn gekocht, die de volgende week naar China zullen worden gezonden. De trein uit Hoorn, die te 6.45 te Zaandam aankomt, is Zondag even voorbij de spoorwegbrug over de Zaan op oDgeveerlO minuten afstands van het station ontspoord, waar schijnlijk doordat de rails door de warmte krom waren getrokken. De locomotief is westwaarts uit hare baan gesprongen en heeft zich in het zand vastgewoeldde kolenwagen is door den schok omhoog gesprougen en rust met zijn voorste gedeelte op de locomotief, terwijl ook een volgende goederenwagen uit zijne positie werd gerukt. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomenslechts één passagier was door den schok bewusteloos gewordende anderen kwamen met den schrik vrij. Geneeskundige hulp was onmiddellijk tegenwoordig, maar gelukkig bijna geheel ounoodig. Het treinenvervoer in de richting van den Helder kon onge hinderd plaats vindende reizigers van en naar Hoorn moesten later overstappen. Men is druk bezig de lijn te herstellen. Een gelukkig toeval mag het heeten, dat de locomotief west waarts uit het spoor is gesprongen anders ware zij in de sloot gestort en zouden de gevolgen misschien ernstiger zijn geweest. Tot laat op den avond stroomden tal van personen toe, om het terrein in oogenschouw te nemen. De heeren Mr. W. A. van Hoek, te Middelburg, Mr. H. Smeenge, te Meppel en Prof. J. M. Telders, te Delft, zijn in de door de Lib. Unie op 18 Mei jl. gehouden vergadering tot leden van het Bestuur der „Liberale Unie" gekozen en hebben die benoeming aanvaard. Het aldus aangevuld Bestuur koos uit zijn midden tot Voor zitter, den heer Mr. E. E. van Raalte. te Rotterdam. Waarschuwing Tengevolge van feilen zonneschijn is dit jaar reeds mening slachtoffer van zonnesteek gevallen. Nu weer is te Hilversum een kind, een meisje van 5 jaar, da", met ongedekt hoofdje buiten in de zon speelde, door zonnesteek getroffen en kort daarop overleden. Inderdaad doet men verstandig wanneer men bij kinderen goed toezicht houdt, opdat steeds een hoedje hun teere hoofjes bedekke. Menschen, die den ganschen dag op den akker arbeiden, zullen wijs doen, onder den pet een koolblad te dragen en dit blad eenige malen 's daags door een versch blad te vervangen. Dit middel werkt zeer gunstig en verdient alom aanbeveling. Bij Kon. besluit van 15 Juni zijn benoemd tot heemraad van den polder Waard-Nieuwland te Wieringen, P. Maats; tot neemraad van den polder de Schermeer, J. Blom Jz.tot heemraamd van het ambacht van West-Eriesland, genaamd de Vier Noorder-koggen, vanwege de Wognummer-Koggen, H. J. K. van den Steen tot heemraad van den polder Wieringerwaard, J. Blaauboer Cz.tot hoofdingeland van West-Eriesland van wege het ambacht Geestmerambacht, A. Wit. Een minnend paar stapte dezer dagen te Delft uit de hnwelijkskoets en ging het Stadhuis binnen, om zich in den echt te laten verbinden. Toen bruid en bruidgom zich eenige minuten voor den ambtenaar van den B. S. bevonden, kwam echter de tijding, dat de papa van de bruid in zoo kennelijken staan in zijn koets lag, dat hij onmogelijk naar binnen was te krijgen, en de stoet moest onverrichter zake weer naar huis. Daar slaagde men er echter in, met behulp van den notaris, de schritelijke toestemming onderteekend te krijgen, en tijdig kwam het gezelschap nu nog weer ten raadhuize terug, om het huwelijk definitief te doen sluiten. In de vergadering van den gemeenteraad van Ridderkerk van 13 dezer werd eindelijk besloten om, nu de opening der bijzondere school te Rijsoord een voldongen feit is en het getal leerlingen op de openbare school daar ter plaatse gedaald is tot 142, van de vier onderwijzers naast het hoofd er één te ontslaan tegen 1 September e. k. Over een voorstel om het lot te laten beslissen wie ont slagen zou worden, staakten de stemmen bij de tegenwoordig heid van tien leden en zal zulks in een volgende vergadering worden uitgemaakt. Volgens een telegram uit Parijs behaalde de turn- vereeniging te Gulpen bij den gymnastiek-wedstrijd te Parijs den eersten prijs in de hoogste afdeeling voor gymnastiek. Op verschillende plaatsen in de Betuwe heerseht op het oogenblik een arbeidersnood. Door het prachtige voorjaar zijn onderscheidene gewassen veel vroeger rijp dan gewoonlijk, zoo dat nu kersen- en bessentijd samenvalt met maai en hooitijd. Voor deze verschliende verrichtingen zijn veel handen noodig, terwijl door het vertrekken van een groot aantal goede arbei ders van daar naar Pruissen de werkkrachten sterk verminderd zijn. De opeenhooping van werk doet de dagloonen stijgen. Er wordt nu f2.50 tot f3 per dag geboden en nog moeten bij sommige boeren klaver en gras ongemaaid blijven, zeer ten hunnen nadeele. Zou het niet mogelijk zijn dat in zulke drukke tijden het geschikte deel van het garnizoen uit naburige plaatsen ter hulp werd gezonden De naamlooze vennootschapLevensverzekering-Maatschappij „Utrecht", gevestigd te Utrecht den 6 Augustus 1883, goedgekeurd bij Koninklijke besluiten van 13 Juli 1883, no. 32 en van 16 Januari 1884, no. 18, in het bezit wenschende te komen van een BECLAMENBOKD, dat op artistieke en goedgedachte wijze de Levensverzekering aanbeveelt, schrijft daartoe eene prijs vraag uit op de navolgende voorwaarden 1. Ieder kunstenaar wordt tot mededinging uitgenoodigd. 2. Het ontwerp moet op zinvolle wijze de levensverzekering aanbevelen of zinheeldig voorstellen. Het moet uitgevoerd worden in kleuren (aquarel- teekening). Het moet eene grootte hebben van minstens 50 Cm. bij 65 Cm. 3. De ontwerpen moeten zonder naamteekening zijn. Elk ontwerp moet vergezeld zijn van een brief in gesloten couvert, bevattende den naam van den inzender en van buiten voorzien van een teeken, dat ook voorkomt op of gehecht is aan het ontwerp. 4. De beoordeeling der ontwerpen zal geschieden door het Bestuur van het Schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio", te 's Gravenhage, De inzendiug der ontwerpen moet geschieden van 1 Januari tot uiterlijk 1 Februari 1890 aan het adres van voornoemd Genootschap Prinsengracht 57, te 's Gravenhage. 5. Als prijs wordt uitgeloofd de som van Vijf honderd gulden Ned. Crt echter mits het ontwerp werkelijke artistieke waarde heeft 6. Bijaldien minstens vijf ontwerpen uit Nederland zijn ingezonden, wordt eene premie voor de niet met den prijs bekroonde, maar overigens beste Neder- landsche inzending, uitgeloofd van f 250. Bijaldien minstens vijf ontwerpen uit België zijn ingezonden, wordt eeno premie voor de niet met den prijs bekroonde, maar overigens beste Belgische inzending, uitgeloofd van frs. 500. Bijaldien minstens tien ontwerpen uit Duitschland zijn ingezonden, wordt eene premie voor de niet met den prijs bekroonde, maar overigens beste Duitsche inzending, uitgeloofd van 500 rijksmark. 7. De premiën worden, indien het vereischte aantal inzendingen nlnnf0 vindt, steeds uitbetaald. De Commissie van beoordeeling heeft echter het recht, waar geen inzending op bijzondere verdiensten aanspraak kan maken, de premie onder twee óf meerdere inzendingen van dezelfde nationaliteit te verdeelen. 8. De met prijs of premie bekroonde ontwerpen blijven het ei»„ ,i Maatschappij „Utrecht", die het recht verkrijgt daarvan op wii» T8 «er goed duukt af- of nadrukken» te doen vervaardigen. Tegeu belaliiL 'bi- honderd gulden Ned. Crt. kan de Maatschappij „Utrecht" ook od S./"" niet bekroonde inzending, dit recht doen gelden. ue 9. De niet bekroonde ontwerpen en voor zooverre die niet inp.ev„, 8 door de Maatschappij „Utrecht" zijn aangekocht, blijven het eigen1 ïtl inzenders, aan wie deze binnen eene maand na de uitspraak der p„ van beoordeeling zullen worden terug gezonden. ^nian,., 10 Gedurende de maand, in art. 9 besproken, heeft de Maat „Utrecht" het recht alle ingezonden ontwerpen te doen exposeeren «n ir" en tijd, als haar zal goeddunken. plaat, 11. De Maatschappij „Utrecht" verbindt zich op de na- of afdrukt het ontwerp, dat door haar zal worden gekozen, den naam van den om T!; te doen weglaten of wel er op te doen voorkomen, al naar de ontwerne zal verlangen, mits hij van dat verlangen doe blijken binnen eene maanrt de Maatschappij „Utrecht" hem daartoe zal hebben aangezocht. I""L - Het volgende wordt A.1 te veel ijver, uit Friesland gemeld Als eene meening hoe sommigen het bijzonder onc|et meenen te moeten bevorderen, moge het volgende Wn gemeld. Wci Een burgemeester van eene der gemeenten in Friesland br i onlangs een bezoek bij een collega eener naburige gemeente en nam zijnen weg over een perceel weiland, over hetweli zooals hij meende en algemeen wordt beschouwd, een voeto liep, voor den algemeenen dienst bestemd. Edoch ontving hij een paar dagen later bericht dat te°et hem procesverbaal was opgemaakt wegens het loopen over hel land van een ander, waarover geen voetpad voor het public loopt. De burgemeester, uit den aard der zaak niet gaarM in zulk eene quaestie gewikkeld, begaf zich direct naar den eigenaar van bedoeld weiland, en maakte dezen opmerkzaam dat hij geene waarschuwingsborden had ontdekt en, als niet genoegzaam bekend in eene andere gemeente, gemeend had, wat allen meenden, en wat ook nog lang niet was be onjuist te zijn, dat het een openbaar voetpad was. Doch nu kwam het streven van dezen eigenaar spoedig het licht, toen deze den burgemeester voorstelde, drie gum9 te storten voor de bijzondere christelijke school te Koudum hij zou dan van zijnen kant de aanklacht intrekken. De bot gemeester antwoordde, dat hij daarin niet kon treden, omdal hij gemoedsbezwaren had geld te geven tot ondersteuning vu wat tegen zijne richting en overtuiging streed, maar met noegen f 3 voor de algemeene armen zou geven, omdat hij hoewel van het strafbare van het loopen over het weiland nog niet geheel overtuigd, de zaak wel wilde beëindigd zien. Toen dit geweigerd werd keerde het blaadje om, en deet onze burgemeester een paar dagen later bedoelden eigenaar, die scheen te dralen, verzoeken zijne aanklacht door te zetten, Doch deze, wel ziende dat er voor zijne bijz. chr. school geen voordeel van te behalen was, en twijfelende aan het gegronde van zijne aanklacht, verzocht nu den burgemeester der gemeente waarin het bewuste land was gelegen, het proces-verbaal tegen dien collega maar in te trekken. Van zijn vrienden moet men 'tliebhen. Och, wat sas Is katholieke blad, „Het Huisgezin" in da vorige week zijn anti-revolutionairen collega. „De Standaard"! Mer A hoe de Roomschen tegenwoordig weer ijveren voor he„ he® van de wereldlijke macht van den paus. Dat ging „De Stat daard" werkelijk wat te ver, al was ook Dordt een bondgenotl van Rome geworden. Daarom een kleine herinnering, dat kb daar moeilijk aan mee kon doen. Maar hoort nu „Het Hu* gezin"! Het zegt: „Nu leeren wij kennen, hoe weinig I* trouwbaar onze bondgenooten zijn; maar „De Standaard" bi er van verzekerd zijn, dat 's pausen macht ons veel hel hart ligt, dan elk ander onderwerp". Hebt gij 't begrepen „Dan elk ander onderwerp""f zeggen: Nu ziet men, wat bij de katholieke leiders Numwi Een is, en hoe oprecht ook hun vaderlandsliefde, bijvoorbei11 ls- Nieuw Leven) „Een teeken des tijds," zegt Q. N. in Aanwijzer van jl. Zondag, „mag zeker genoemd worden de ot hulling, schier ouder de oogen van het Vatikaan, niettege staande het meest ernstig, ja heftig verzet der clericalen, een standbeeld ter gedachtenis en hulde aan Giordano Bruttof philosooph, ter plaatse waar hij door de wereldlijke mach' Rome op last der Inquisitie, den 17 den Februari 1600, ketter, levend werd verbrand. „Alle verzet van de geestelijkheid mocht niet baten. liaansche liberalen hebben hun plan uitgevoerd en onder geestdrift had jl. Zondag de plechtige onthulling plaats- zond# dat eenige wanordelijkheid te betreuren was. „Op het Vaticaan was men zoo ongerust, dat de - lijfwacht met scherpe patronen gewapend was, omdat men voor een aanval der volksmenigte vreesde of zich er schijn van wilde geven. „Het nageslacht toonde meer eerbied voor de nageda^ van den scherpzinnigen denker, wiens werken een gewaar^ bijdrage leveren voor de ontwikkeling der wijsbegeer^ Napels werd een standbeeld voor hem opgericht en van protest tegen de poging der Kerk om het vrije deiiW belemmeren, verbrandden de studenten in 1865 voor beeld de pauselijke Encycliek van 8 Dec. 1864. Nu ecD heeft de wijsgeer, wiens werken een „gedenkteeken zijn dan metaal ook te Rome, op de plaats waar hij werd ver een bronzen standbeeld gekregen. 4 „Inderdaad, is iets een „teeken des tijds", dan zeker 1"' van den man, die in de 17de eeuw het slachtoffer ver» priestergeweld omdat hij leeringen verkondigde, weken en afwijken van die der „alleenzaligmakende Kerk- „Een teeken des tijds ook het falend verzet der geeS- - heid tegen de uiting der vrije gedachte, het individu» een verzet, dat op den duur het licht niet onder de kore kan veibergen. Jtfi „liet standbeeld van Bruno, de martelaar voor zijne ze slachtoffers van de Pauselijke lü(l red11 ging, een der tallooze isi" goig, ecu uer lauooze slachtoffers van de Pauselijk getuigt te Rome, de residentie van het hoofd der 1 Katholieke Kerk, dat daar een boei is verbroken; nog hitter knelteen boei die de clericalen streven a»n gen ieder en een iegelijk, ook hier te lande.

Schager Courant | 1889 | | pagina 2