was. De brigadier der rijks veld wacht en de gemeente-veldwachter zijn terstond op weg gegaan om den schuldige, die in de ver warring wist te ontsnappen, te vatten. Bij de op Woensdag 19 Juni jl. te Alkmaar gehouden aanbesteding van de werken van het Ambacht van West- Friesland, genaamd Geester-Ambacht, zijn aangenomen Perceel No. 1, Huigen en Zuider-Rekerdijk, raming f 160. door J. Oldenburg te Bergen, voor f105. Perceel No. 2, Omloopdijk, raming f180.door denzelfde, voor f 125. Perceel No. 3, Noorder-Rekerdijk, raming f 650.door S. Blom te Schoorl, voor f 530. Perceel No. 4, verschillende werken, raming f 190.door J. Klerk te Haringkarspel, voor f170. Perceel No. 5, Zeedijk, raming f 3 40.door J. Dekker te Sint Maarten, voor f 280. Perceel No. 6, Ursemmerdijk of Zeedijk te Winkel, raming f 55.door P. Koomen te Winkel, voor f 35. Perceel No. 7, Walingsdijk te TJrsem, raming f 1075. door J. Oldenburg te Bergen, voor 1 840. Door het Bestuur van Geestmer-Ambacht, werd besteed Veenhuizerdijk, raming f 400.door Olvert Kuin te Veenhui- zen, voor f 350. Groote Mallegat, raming f 50.door D. Kriller te Oude Niedorp, voor f40. Bij den te Haarlem den 20sten dezer gehouden aanbe steding van den bouw eener brugwachterswoning nabij den vlotbrug te West-Graftdijk, is aannemer geworden de Heer P. Boldewijn te West—Graftdijk, voor f3620. De heer A. Plaat, onderwijzer te Graft, komt No. 1 voor op de voordracht van onderwijzer te Alkmaar en mej. P. van der Molm te Driehuizen, gem. Zuid- en Noord-Schermer staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres, eveneens te Alkmaar. Dit tal van brieven, door Twentsche grasmaaiers uit Noord- Holland en Friesland naar huis gezonden, blijkt dat de maaiers financieel een goed jaar zullen hebben. //Niet de boereu zijn dit jaar baas schreef een maaier neen, wij kunnen den baas spelen. Wat wij vragen, wordt ons gegeven want er zijn geen zeisen genoeg om het gras op tijd te maaien, zooveel is er op stam. Het is heet en het werk zwaar, maar het loon verzoet den arbeid. Ik breng een beste bom mee naar huis. Adieu De heer W. E. Willink Ketjen is "Vrijdag morgen door de rechtbank te Amsterdam in het bekende geding v r ij- gesproken, wat betreft het //smaadschrift", doch veroor deeld wegens gewone beleediging van den min van Kol. in de uitoefening zijner funciëu tot f100 boete. De eisch was zes maanden. Naar wij vernemen zal de heer Willink Ketjen tegen deze boete in hooger beroep komen, Het aanleggen van vruchtentuinen en boomgaarden begint in het noorden van ons land meer navolging te vinden. Bekend zijn de aanlagen te Gasselternieveensche mond, Stadskanaal, Wildervank en Yeendam en dat het waard is zich ook min of meer in het groot op kleine of grootere vruchten en ooft toe te leggen bewijzen de cijfers. In Limburg breidt zich de ooftbouw uit. In het dorp "Vliermaal, een plaatsje met 600 in woners, verkoopt men jaarlijksch voor f4000 gemiddeld aan pruimen en het is geen wonder dat appelboomgaarden van 2 bunders 2000 tot 2500 gl. opbrengeu. Een baldadige jongen sneed Dinsdag op het Yan Hogen- dorpsplein te Rotterdam den draad door, waarmede een aantal ballons, die ten verkoop bij de bloemenmarkt schijnen te behooren, aan elkander waren verbonden. Bedrukt stond de vrouw haar eigendom in de lucht na te staren, toen weldadige handen haar spoedig zooveel centen toestopten dat zij, naar hel scheen, ruim schoots schadeloos gesteld was. Een half uur later zat dezelfde vrouw met denzelfden jongen, in de korte Wijnstraat op de stoep van de Luthersche kerk, de centen te tellen die ze samen verdiend hadden. In de graafschap Zutfen is onder de buurtschap Zwolle eene slang gevangen van ruim 2 meter lengte. Bij den landman d. R., aan het Noord-Hollandsch Kanaal, niet ver van Buiksloot, werd dezer dagen een koe gestolen. De dader werd aangehouden te Ilpendam, waar hij het beest voor ver onder de waarde wilde verkoopen aan den pontwachter, die kwaad vermoeden kreeg en den gemeente-veldwachter waar schuwde. De dief werd opgesloten in de provoost op het Raadhuis, doch wist te ontsnappen. Hij liet zijn pet achter en nam een hoed mee van den klerk ter secretarie Een meisje van 12 jaren heeft van eene dame in het spoorwegstation te Groningen een portemonnaie met ruim f 40 ontvreemd. Zij kocht voor het gestolen geld een spoorkaartje Groningen-Den Haag, en vertrok Zondag middag derwaarts, hare ouders doodelijk ongerust achterlatende. Ie s—Gravenhage zwierf zij echter nog laat in den avond op straat en werd daar door de politie aangehouden, die haar naar Groningen terugleidde. Zij had nog f35 in haar bezit. Aan de Biltstraat te Utrecht viel eergisterenavond een man van vermoeienis en uitputting neder. Uit zijn stamelen kon men opmaken, dat hij 24 uur had geloopen en gedurende dien tijd niets had genuttigd. Spoedig werd hem een flinke boterham gebracht, doch toen de ongelukkige er als een razende in hapte, beet hij twee zijner vingers af. Aan het hulpbureau van politie werd hij toen verder verpleegd. Vrijdagmorgen jl. was men op het Munsterkerkhof te utrecht getuige van een aardig tooneel. Een Janmaat, die des nachts uit geweest was, had zijn bivak opgeslagen op de sloep van een huis. Met den rug tegen den muur geleund zat hij zijn roes uit te slapen. Natuurlijk waren er dadelijk eenige nieuwsgierigen, waaronder ook de dienstmeid van het bedoeld perceel. „Hoe zal ik me die vuile, slapende teut van de deur krijgen p" vroeg ze. Wakker schudden ging lastig. Eeusklaps kwam onze dienstbode op een goed denkbeeld. De slang van de waterleiding werd gehaald, aangeschroefd en aangelegd op het bruine gelaat van den logeergast. Fluks spoot een frissche straal water Janmaat, zoo katterig als hij was, in 't gezicht! Verschrikt ontwaakte hij en wraak nemen was zijn eerste gedachte. Hij sprong op, pakte zijn ondeugende plaagster beet en begon haar flink te zoenen tot hij geheel nuchter was, waarop hij onder een daverende toejuiching der menigte afscheid van de schoone nam, die met die onverwachte aardigheid alles behalve gediend scheen te zijn. Althans zoo hield zij zich. De vreemdeling, die in deze dagen te Leiden een bezoek brengt aan de armenwijken, moet den indruk verkrijgen dat, de behoeftigen en mingegoeden bijster veel van doperwten houden en zich die bij groote hoeveelheden kunnen aanschaften. Men ziet toch geen huisgezin, waar men niet bezig is met doppen. De fabrieken van verduurzaamde levenmiddelen bezorgen dit werk aan verschillende gezinnen. Zij betalen voor het doppen I2Y2 cent Per zak, en wijl de vrouw, tusschen haar gewone werk door, deze bezigheid kan verrichten, brengt dit aan velen een niet te versmaden bijverdienste. Ten einde bedrog te voorkomen, worden ue doperwtjes eerst gewogen. Bij het terugbrengen moet men ook de doppen aan de fabriek restilueeren, die daarna met de erwtjes gewogen, hetzelfde gewicht moeton vertegenwoordigen als de ter dopping verstrekte doperwtjes. Één persoon behoeft ongeveer anderhalf uur voor het ontdoppen van den inhoud van eiken zak. Aldus verhaalt de /Zuidhollander". Vóór dezen dacht meuigeeu zeker, dat de behandeling van ouze verduurzaamde levensmid- dellen met meer zorg geschiedde. Wie al niet dacht aan helder gewasschen meisjes, die met de bereiding belast waren, had zich toch zeker niet voorgesteld, dat een deel der bereiding ge- geschiedde buiten alle toezicht, in armoedige woningen, door vrouwen„tusschen haar gewone werk door." Uit het Noorden schrijft men Wanneer de Friessche boeren, die nu met duizende mudden aardappelen van het vorige jaar wei niet in hunne maag, maar toch in hunne opslagplaatsen zitten, zonder kans om een eenigs- zins bijkomenden prijs te kunnen bedingeu (men heeft reeds 1 ct. betaald voor de korf (j/9 mud), op een gedeelte hunner aardappelproductie de ensilage hadden toegepast, door ze den verleden herfst in te kuilen, dan zouden zij nu niet alleen geen verlies, maar een zeer goed veevoeder bezitten. Het is nl. gebleken dat, even goed als gras enz., ook bieten, knollen en aardappelen zeer goed maanden lang in bakken bewaard worden. Zelfs wanneer zij, ziek of bevroren zijnde, aan spoedig bederf onderhevig zijn. Het verstandigst is, slechts datgene in te maken, wat anders toch waarschijnlijk verloren zou gaan, zooals b. v. met kleine aardappelen, vooral voorjaars als de kuilen openkomen, en ze vaak bevroren zijn, meermalen het geval is, zoodat men ze dikwijls bij karrevrachten heeft moeten weg werpen. Het is een feit dat deze knolvruchten, al zijn ze ook goed opgeborgen in den winter, des voorjaars aau verlies van voe dingsgehalte bloot staan, nl. zoodra zij beginnen door te groeien. Aardappelen kunnen alsdan 40 pet. van hun zetmeel verliezen de bieten worden houterig, voos, rotten gedeelte lijk, enz. Bij ensilage van aardappelen kookt of stoomt men ze liefst voorafmen kan ze ook rauw inmaken, maar koken is beter, echter kan er met bevroren aardappelen wel eens zooveel haast wezen, dat er geen tijd is om ze gaar te koken, indien hel groote hoeveelheden betreft. Kleine partijtjes maakt men in oude vaten in met hier en daar een handvol zout er tusschen door. Wie veel aardappelen verbouwt eu in de gele genheid mocht zijn, om ieder jaar aanzienlijke hoeveelheden waaronder het kriel of de kleinen ook in te maken, schafte zich een ketel aan, om zulk voeder met stoom gaar te koken. Het laat zich wel hooren, dat op deze wijze de aardappel, die hierdoor zijne voedingswaarde behoudt, vooral in het voorjaar een veel beter voeder is, dan wanneer hij op de gewone wijze bewaard werd. Bieten en knollen worden niet vooraf gekookt, maar stukge- stooten in den kuil, wanneer zij ingemaakt worden. De broedermoord te Blesdijke. De vermoorde Cornelis v. d. Wal, 26 jaren, was boerenarbeider, en zijn broeder, de moordenaar, Willem v. d. Wal, 22 jaren, timmermansknecht. Des daags te voren (Zondag middag) waren zij bij herhaling geweest bij den kastelein J. de Boer aldaar, om biljart te spelen, 's Avonds half negen was Cornelis van daar vertrokken en Willem ongeveer negen uur. Yan daar zijn ze gegaan naar de herberg van den heer A. Nijk, onder Peperga, "waar ze met andere personen tot elf uur vertoefden, toen de politie kwam en zij gewillig de herberg met een soldaat verlieten. Als broeders konden ze niet best met elkander over den weg, doch dezen avond hadden ze geen ruzie gehad in de herberg. Om half een werd bij den kastelein J. de Boer geklopt. Toen bleek het dat Willem in 't boezeroen, zonder vest en zonder pet, met bloote voeten in de klompen voor het raam stond, met dringend verzoek hem een hechtpleister te geven, waarbij hij zeide „Gauw, gauw 1 want hij kan wel dood wezen.* De hechtpleister werd hem nu door de vrouw van de Boer onder 't raam toege schoven, waarop hij in ijlende vaart naar huis snelde. Willem heeft bekend zijn broeder met een broodmes door een steek in 't hart en in den rug vermoord te hebben. Daar Cornelis reeds te bed lag, toen Willem thuis kwam, moet C. tot W. hebben gezegd„Als ge morgen vroeg maar op tijd opstaat, want ge weet wel, dat gij te Watereu bij 't timmeren moet zijn.* Dit moet W. zeer euvel opgenomen hebben, waarop C. het bed verliet, waardoor een worsteling tusschen hen beide ontstond, waarop W. met een broodmes, dat hij uit de keuken had gehaald, hem twee doodelijke wonden toebracht. Ue zuster van de broeders stond met haar minnaar voor het huis te praten, maar zij durfden niet tusschenbeide treden, omdat de beide broeders niet vrij van sterken drank waren. De vader en moeder, die te bed lagen, moeten toegeschoten zijn, toen het reeds te laat was. De vader was vroeger boer, maar nu rentenier. Cornelis en Willem waren hunne eenige zoons. Dit hartverscheurend geval verwekt algemeeue deelneming. De tosstand der ouders jj te beschrijven. Op de vrang: „wat moet men doen om bij onwe<|e getroffen te worden?* wordt door den Noord-Brabauder't geilde antwoord gegeven lu de eerste plaats kan gezegd worden, dat het geheel teloos is de ramen en deuren te sluiten het openstaan j van levert volstrekt geen gevaar op. Wel het opstijgen vBn dikke kolom rook uit den schoorsteen blusch dus Uff' uit, tenzij gij vuur stookt zonder rook. Ga niet bij den sch steen staan, ook niet bij ijzeren of koperen gereedschap^ bij het ov< rspringen van den bliksem van het eene voor!^ op het andere, zou hij door uw lichaam kunnen gaan dooden of verlammen. Is men geheel door metalen voorwerpen omringd, dan is ni( veilig, dus ook in een ijzeren ledikant; ook in een kleerenkaa waar wollen kleederen hangen, of gedekt meteen wollendekei Men is dan nl. afgesloten door stoffen, die de electriciteit nj( geleiden. Liefst, ga men midden in de kamer staan, zoover®, gelijk van schoorsteenen en muren af en legge ijzeren en voorwerpen, die men bij zich draagt, van zich af. Tot zoo\, de voorzorgen voor binnenshuis, die voornamelijk voor het p[S(j land gelden, want de woningen in steden worden zelden den bliksem getroffen. Buitenshuis heeft men er op te letten wat gevaar oplevert hel dragen van metalen voorwerpen, de vlakte, de onraidde lijke nabijheid van boomen, huizen of water. Men verwijd® zich dus zooveel mogelijk daarvan. Metalen voorwerpen legj men eenige meters van zich af en vleie zich lang uit op di grond neder. Steek vooral uw regenscherm niet op. Laat liever nat regenen of zet het op een looprn, als ge de een andere beschutting binnen uw bereik ziet. Te Oudkerk, heeft een oppassend arbeidsman, 59 jaar 011 zich op zeer vreemdsoortige wijze van het leven beroofd. 0 had nl. zijn zakdoek aan een haak in het deurkozijn bevestij en deze daarna zoo stijf om zijn hals geknoopt dat de adei haling moest stilstaan. Toen zijne dochter, die voor pleizien was geweest, thuis kwam, vond zij haar vader daar staand groette hem, doch men verbeelde zich den schrik, toen zij 011 dekte dat het dierbaar leven geweken was. Het geval verwekt veel deelneming. De man was wedumi en sedert eenigen tijd lijdende aan zielsziekte. UIT DE PERS. Een doleerende vergadering. 0 de vergadering van Chr. Nat. Schoolonderwijs, te Haarlem 5 houden, bleek al weder duidelijk, dat de doleantie de 1 f christelijke school kwade parten speelt. Samengaan kuaneni: doleerders en niet doleerders niet meer. De toestanden toJf negoutum, te Utrecht, te Anjum, om van meer plaafiei®1 te spreken, toonden zulks duidelijk. Financieel verkeert de ra- eeniging mede in nood. Velen achten de contributie van tó lidmaatschap, f 5, te hoog en wilden f 2.60 zien gehewf waardoor het ledental zou stijgen, meende men. Een voorstel W verlaging der contributie werd evenwel verworpen. Mr. Th. Heemstra leidde het ontwerp tot wijziging der sch» wet in. Hij zou liefst de openbare school zien verdwijnt! maar was toch blij dat de voorkeur, die de overheid voorhefi aan de „neutrale" school gaf, verdwenen is en zij nu een |h hul psel" (sic.) zal worden. Met de subsidie was spreker 1"'; schik, maar wees er tevens op, dat offervaardigheid noodig hl#1 daar het vermeerderd personeel de rijkssubsidie zou opeten, Ds. Pierson scheen minder ingenomen met het eten n» staatsruif en met het ontwerp. Hij was bang dat de pat'1® herziening de principieele in den weg zou staan en dat zich met een beetje geld zou laten zussen. Ook wou diej art. 33 (christelijke deugden) uitgelicht hebben. Ook dr. W j* vreesde dat men zich met een kluitje in 't riet zou laten s* voor een beetje geld. De heer Bijleveld was dankbaar voor het brokje, oW gaarne den eisch vallen, dat op alle scholen dezelfde v® moeten worden onderwezen. (De Broêrkensscholen Mr. A. F. de Savornin Lohrnan vindt het een groot f recht, dat dit ontwerp ingediend is en wijst vooral of' groote beteeken is van rechtsgelijkheid. (Die heer heeft het g Bovendien weet hij mede te deelen, dat kenners en veren' der Staatsschool openlijk weten te vertellen, dat de op®1 onderwijzers geesteskinderen van Mutatuli zijn. (Zoo» de openbare onderwijzers. Smeersel voor de 01 zielen om de opeubare onderwijzer verdacht te maken!) De hoer Husen wist te vertellen, dat tegenwoordig tatuli-mannen psalmen laten zingen in hun school, als Chr. school in aantocht is. (Waar en wie Ds. Phj®~j evenals de Haarlemmermeer door drie machines werd pompt, ook drie machines plaatsen om de openbare ■w- te zuigen. (Aardig; zeker stoommachines!) Aan het einde der vergadering bleek, dat de syuo weer de vlag moesten strijkende doleerders kraaide» Bij tweede vrije stemming toch werd Dr. Woltjes met - de 77 stemmen tot lid van de hoofdcommissie vcrJtoze'Vy nam die opdracht natuurlijk ook aan, als één lijntje/ met patroon Kuyper. Friesche Ct-) Het Bruno-Protest. ^aar van het protest in de Tijd, waaromtrent wij in ons mer het een en ander mededeelden, schrijft nu de sche Ct. (uo. 145) o. a. het volgende: tas01 „In den tegenwoordigen tijd, waarin de ultramoi partij, nu zij in andere landen, in Italië zelf, terrein tracht elders macht te veroveren, is het goed, dat er voorbeelden als die van Bruno wordt gewezen dat j zijne nagedachtenis te huldigen protesteert tegen overn en gewetensdwang. j,et „W ij gunnen den tegenstanders van die demonstra^ noegen om allen die daaraan meededen „verblinden wij betwisten hun in geen enkel opzicht het recht Yaticaan te protesteeren. Zij blijven daardoor ïU>v

Schager Courant | 1889 | | pagina 2