r Donderdag, 15 Augustus 1889. 1 33ste Jaargang. Ho. 2324. A ui liiöuriltaclitigfluizenfl Mart Uitgever: J. WINKEL. Jtureau: SCHjIOEIV, liaan, D, 5. Gemeente Schagen, Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws Roman van HERMANN HEIBERG. van Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de 2e helft der maand Juli 1889. Wordt Vervolgd. SCHAGER COURANT. pit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- jlgavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- ITlfiN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. GEZONDEN STEKKEN één dag vroeger. 3.60. Prijs per jaar f3.Franco per post Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PATENTEN. De Burgemeester van Schagen brengt ter algemeene kennis, jjt de patenten, aangevraagd in de maand Mei j. 1. tot uit oefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen, sterke dranken, kieren, en koffiehuishouder, voor het dienstjaar 1889/90, onder ererlegging van het aanslagbillet, waaruit voldoening der helft tan den aanslag blijkt, ter gemeentesecretarie door belangheb benden kunnen worden afgehaald op alle werkdagen des voormiddags van 9 12 ure. Schage, den 2 Augustus 1889. De burgemeester voornoemd, a./i. C. DE PATER, Weth. patenten. De Burgemeester van Schagen brengt ter algemeene kennis, Jat de patenten, aangevraagd in de maand Mei jl., voor het dienst jaar 1889/90, ter gemeentesecretarie door belanghebbenden kunnen lorden afgehaald vanat Zaterdag den 10 tot en met Vrijdag den 23en Augustus a. s. des voormiddags van 9 tot 12 ure, de invallende Zondagen uitgezonderd. Schagen, den 9 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, a./i. C. DE PATER, Wetb. Schagen, 14 Augustus 1889. Tot aanvulling van het program, medegedeeld in de mmt van Zondag jl. diene, dal des Zondagsavonds de Hoog— B iaagï&de a Giorno zal worden verlicht, terwijl er dien avond teW.Wör 15 min. een extra-trein Van Schagen naar Amsterdam noopt, stoppende aan alle tusschenstations. 22.) li ZESDE HOOFDSTUK. Alexander haakte er naar, weder met zijne dischgenoote te fieken en greep daartoe de gelegenheid aan bijna ten koste ftn de beleefdheid tegenover haren tafelbuur. #lk verga reeds geruimen tijd van jaloezie," waagde hij het k zeggen en keek Clothilde gemaakt ernstig aan. »A!an jaloezie, mijnheer van Arnim antwoordde Clothilde ®et goed gespeelde verbazing. //Zekerlijk! Ik dacht daar, neen, ik gevoel, dat men aan maere stervelingen niets gunt, wanneer men in uwe nabijheid ..'J behoort tot die vrouwen, om wier wille men zich ,e "Jden der tournooien zou terngwenschen. Het is niet voldoende zeggen, of stom uit te drukken, wat men gevoeltMen net zijne dame gaarne doen blijken, wat en hoe men voor Kas* k'eVOe^ Schoone, verstreken tijden, waarin alles vervuld van een ridderlijken geest jegens de vrouwenwereld. De w; hoogste der schepping, was werkelijk ook het middel- L van de verhevenste gedachten. Herinnert gij u nog de spreuk der franschej ridders 0 kilde maakte een ontkennend gebaar. //Aan God mijn ziel, Den Koning mijn leven, Mijn hart aan de vrouwen, Mijn arm aan 't Vaderland," Alexander. 4ii'.eer schoon Was dit niet het devies van Hendrik IV, er von Arnim gander bevestigde dit. ^,-dig spreekt u mijn naam uit, mejuffrouw l" 1 |.e schudde het hoofd. „Ik geloof, dat gij aardig bezig kri ''"entjes uit te deelen. Eigenlijk bevalt mij dat niet. btblin 3 We^ zooveel mensch, dat opmerkzame woorden ul en' "raar wanneer men den indruk heeft" fty; ^anneer men den indruk heeft Ileen a.* spreker zich er weinig of niets bij denkt, doch 11 °Daat °°'e z'nnen W'1 maken, dan verandert het aangename toen ^enaam- De vleier verliest steeds aan waarde in de .Gij IT den..belder-ziende./' onrechtMaar hoe weldadig werkt zulke eene ^"ffrouw'6 ant,woordde Alexander gul weg. «Ik dank u, en-.ofschoon mijne woorden ook de uitdrukking eerlijke gevoelens, zoo wil ik mij toch in het ver- Ur en rouw Aan de groote Gymnastiek-Uitvoering, Zaterdag 24 en Zondag 25 Aug. te Schagen te houden, wordt door de volgende vereenigingen deelgenomen „Hercules" van Wormerveervoorz. K. Boekman, secr. P. J. Blok, dir. J. G. Eshuijs. v Volhardingvan Purmerendvoorz. G. Ypma, secr. J. Prins, dir. G. Ypma. Batovan He Rijpvoorz. C. L. F. Sarlet, secr. S. Hal- besma, dir. S. Halbesma. „Hercules" van Beemstervoorz. A. van Dijk, secr. P. Hoog straten, dir. A. van Dijk. Olympiavan Amsterdam.voorz. B. C. M. Manlz, secr. G. H. v. d. Berg, dir. Th. Bakker. „Holland?' van Amsterdamvoorz. J. A. v. d. Boom, secr. E. F. van Raainsdonk, dir. J. A. v. d. Boom. Lycurgusvan Krommenie; voorz. Jb. Schaap, secr. H. Becker, dir. J. G. Eshuijs. Lycurgusvan Schagen; voorz. D. Roggeveen Lz., secr. J. Bleek, dir. J. Roggeveen Lz. „Lycurgus-Achilles" van Amsterdam; voorz. Dr. H. P. Meijer, secr. N. van Kooijen, dir. Karei Muller. Kracht door Oefening" van JVeesp; voorz. Th. J. Houtman, secr. P. van Pienbroek, dir. J. J. H. van Haagen. „Sparta" van Haarlem; voorz. J. Nierop, secr. J. E. C. Veruaat, dir. J. G. Martin. Hollandiavan Amsterdam; voorz. S. C. P. Munts, secr. A. Miransard, dir. J. H. Luitiug. Amsterdamsche Gymnastiek— Vereeniging" van Amsterdam; voorz. S. H. Stokvis, secr. J. C. Schut, dir. S. H. Stokvis. „Excelsior" van Amsterdam voorz. H. L. W. van Eekhout, secr. J. L. J. Weissenbruch, dir. J. N. Seget. „Pro Patria" van Hen Helder; voorz. F. C. H. Schlamilch, secr. C. D. Brakke, dir. M. P. van Hooijdonk. öermanicusvan Amsterdam; voorz. A. Berger, secr. H. volg er voor wachten, weder in u den indruk teweeg te bren gen, alsof ik slechts een praatjesmaker ware!" ,/Dat heb ik niet gezegd!" bracht Clothilde in het midden. //WelMaar ik neem uwe berisping alleen tot leiddraad om u een gunstiger oordeel over mij te geven. Wel is waar, een gewaagd woord. Gij zult zoo veel voorkomends van de menschen moeten hooren, dat u iemand, die het geluk heeft, uwe tafelbuur te zijn, hoogst onverschillig zal zijn." „Neen, gij dwaalt met beide veronderstellingen antwoordde Clothilde op een eenigszins korten, afwijzenden toon. En om de uitwerking harer woorden te verhoogen of te verzwakken, ging zij snel voort//Mag ik nog iets aan ons vorig onderhoud toevoegen //Als gij zoo goed wilt zijn 4 Gij spraakt zooeven geheel in den stijl der tegenwoordige conversatie //hij die het geluk heeft, uw tafelbuur te zijn Waarom voegt gij er bij: het gelukP zoo spreekt een jong luitenant Alexander zette groote oogen op. Het gesprek nam hem zoo in beslag, dat hij werktuigelijk gegeten en niet eens bemerkt had, hoe heerlijk de verschillende gerechten en wijnen waren. /Merkt gij alles zoo nauwkeurig op, mejuffrouw /Zekerlijk. Na vijf zinsneden weet ik in den regel reeds, uit welk rijk van dwaasheid, verstand, scherpzinnigheid en alledaagschheid mijn buurman afkomstig is. Daarmede zal niet gezegd zijn, dat ik mij gerechtigd acht tot het stellen van bijzondere eischen. Maar ik gevoel mij toch meer aangetrokken, wanneer hart en geest voedsel bekomen, dan wanneer ik naast een marionet zit. Ja, vele dezer speelpoppen moet men werkelijk aan het koord trekken, om ook maar een woord uit hen te krijgen." Alexander knikte met het hoofd bij deze vrij hoogmoedig uitgesproken woorden, doch veroorloofde zich ook tegenspraak. z/Men hoort tegenwoordig veel klagen over de oppervlakkig heid der conversatie der mannen. Maar ik vraag u wat bieden de meeste dames van den tegenwoordigen tijd aan F Wanneer men haar aanspreekt, gelijken zij ja-knikkende pagoden. Het zou inderdaad een punt van opvoeding zijn, jonge meisjes te leeren, met mannen een gesprek te voeren." //Misschienantwoordde Clothilde. »Ik moet echter mijn geslacht toch in bescherming nemen. Niet onbeholpenheid, geen gebrek aan geschiktheid, om gedachten in woorden te kleeden, is de oorzaak voor de terughoudeuheid van vele jonge dames van den tegenwoordigen tijd, maar de vrees, onbescheiden te schijnen. Wanneer overigens een man een belangrijk gesprek aanknoopt, zal ook een beschaafd meisje hare zwijgende houding laten varen. Nu echter vatten de heeren de gelegenheid volstrekt niet aan, of zij zwetsen allerlei onzinhet gevolg dan is, dat de heeren alleen aan het woord blijven, geloof mij vrij, het ligt aan de mannen. Hoe zou het andere te verklaren zijn, Broekhuizen, dir. K. Tolk. „Oefening kweekt kunst" van Hen Helder; voorz. J. C. Jaring, secr. D. H. Hom, dir. H. Oosterveld. Spartacusvan Amsterdam; voorz. Alb. de Vries, secr. S. Klatzer, dir. J. de Boer Jz. „Kracht en Vlugheid?' van Alkmaarvoorz. H. Bossert, secr. Jb. Lutterot, dir H. Tussenbroek. Spartavan Amsterdam; voorz. Henri J. Bosch, secr. H. W. Butenutb, dir. Joh. Schönberger. „Plato" van Amsterdam; voorz. J. C. Göckel, secr. H. G. Kresner, dir. G. de Vries. AmsteVs Gymnastiek-Vereeniging" van Amsterdam; voorz. J. J. Kok Jr., secr. B. J. de Vries, dir. Ch. E. Kok. Kracht en Vriendschap" van Amsterdam; voorz. W. van Raamsdonk, secr. II. A. Donker, dir. A. J. van Laar. Het aantal turners die des Zondags aan de oefeningen deel nemen, bedraagt ruim 300. Aan de Driekamp, Zaterdags te 5 ure, wordt deelgenomen door: //Kracht en Vrienschap", (/Lycurgus-Achilles", //Hollandia", //Holland" en //Sparta" van Amsterdam, //Bato" van De Rijp, //Kracht door Oefening" van Weesp en //Hercules" v. Wormerveer. Op Maandag 16 September e. k. zal onder presidium van den heer Mr. M. Büchner, schoolopziener in het arron dissement Helder, de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden worden van de onderwijzers en onderwijzeressen, in dit arrondissement werkzaam. Deze bijeenkomst zal plaats hebben in de kolfbaan van den heer C. Kos, Pz. alhier. Postkantoor Schagen. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming, van Schagen, A. Strooper, Amsterdam. C. Schetker, dat een en'hetzelfde jonge meisje nu eens levendig en opge wekt, dan weder teruggetrokken is „Er is nog een keerzijde aan de medaille. Een sympathetisch gevoel, of zelfs een diepere belangstelling verandert de menschen wonderbaarlijk. Zij ontdekken dan eensklaps bekwaamheden in elkander, welke zij nooit vermoed hadden. Overigens," voegde Alexander er schertsend aan toe //Zou ik misschien uw standpunt ingenomen hebben, wanneer gij mijne zaak ver dedigd hadt. Het volstrekt juiste is moeielijk te vinden, er is maar ééne f in het a. b. c. en in de samenleving komt het vooral dadr op aan, aan het gesprek leren te schenken." Hier werden Alexander en Clothilde in hun onderhoud ge stoord ook noopte de maatschappelijke beleefdheid hen, zich ook eens te bekommeren om hunne buren. Eerst na een ge ruime poos hervatten zij weder hun gesprek. Alexander verhaalde nu het jonge meisje het een en ander over zijne huisgenooten, Clara en Marietje Steidel, over de stille lijderes, op Marietje's hutnor en Klara's goede eigen schappen. Ook de lesuren in het knippen trokken Clothilde's belangstelling en zij verklaarde van plan te zijn, reeds uit nieuwsgierigheid eens aan de Sleidel's een bezoek te brengen. Bij de champagne bracht Alexander, nadat eenige toasten vooraf waren gegaan, op verlangen de gastvrouw ook een woord uit en liet de dames leven. Hij had zeide hij er behoefte aan, telkens wanneer de gelegenheid zich daartoe voordeed, de vrouwen te gedenken en den mannen voor oogen te houden, wat zij eigenlijk hun eigen noemden. Het was onvoordeelig voor de laatsten, dat God zoo vele vrouwelijke wezens geschapen had. Men moest zich eens voorstellen, welk een indruk het teweeg zou brengen, wanneer plotseling de schoonste der bloemen, de rozen, tot nu den mensch onbekend, uit Schiras werden bijeengebracht. Vrouwen waren rozen; zij vereenigden alles in zich, wat schoon en volmaakt is. Zelfs de ontbladerden waren in haar genre nog heerlijk daarom was ook een vrouw op gevorderden leeftijd altijd nog aanbiddenswaard. Alexander werd van verschillende zijden door een //hm, hm" tegengesproken en naast zich hoorde hij uit Clothilde's mond een: «Alweder vleijerij wat nogmaals aanleiding gaf tot een gesprek met zijn buurvrouw. Een half uur later werden de stoelen achteruit geschoven; het //welbekome 't u" volgde, en het levendige gezelschap verstrooide zich in de aangrenzende vertrekken. Voor het afscheid, liet Alexander zich door Clothilde voor stellen aan haar vader en hare moeder, sprak lang met hen en ontving de uitnoodiging hen op te zoeken. In Alexander's gemoed was het verre van kalm. Hij vond Clothilde Brissö bekoorlijk, schoon, verstandig, en vooral hare besliste houding sleepte hem uitermate mede.

Schager Courant | 1889 | | pagina 1