UIT DE PERS. Lincolns ramlammeren rechtstreeks uit Ingeland wenscht in te voeren. Protectionisme. De volgende redenen voert mr. Haffmans in het Venloosch weekblad aan ter invoering van be schermende rechten. De nieuwe onderwijswet. Ook door de lib. bladen wordt nu een oordeel over het gewijzigde wetsvoorstel uitgesproken, welke schoolwetsherziening door de Tweede Kamer na een sterke bestrijding van liberale zijde met 48 tegen 38 stemmen is besloten in behandeling te nemen en daarmede Don derdag 22 Aug. te 11 aan te vangen. I INGEZONDEN. Wordt de landbouw in bescherming genuuioi door het wets-voorstel lialiluian? De uitstekende ontwikkeling der oudere rammen en de schoone afstammelingen daarvan verkregen, doen de Vereeniging wen- schen, zoo mogelijk op nog ruimere schaal in deze richting werkzaam te zijn. Daar het haar niet te doen is om geldelijk voordeel en de algemeene vergadering ook nu weder eene som tot vergoeding van eventueele meerdere kosten heeft toegestaan, kan zij de dieren wederom op de volgende voorwaarden aanbieden 1. De prijs zal de som van f 120,niet te boven gaan. 2. De dieren worden te Amsterdam aangevoerd en aldus op eeneu nader te bepalen dag in de maand September verloot. 3. Elke ram ontvangt een nummer en de bestellers of hunne gemachtigden zijn gehouden het op hen gevallen nummer te accepteeren en te betalen. 4. Na afloop der verloting zijn de dieren voor rekening en risico der nieuwe eigenaren. Daar alleen bij voldoende deelneming de aankoop zal plaats hebben en de commissie zoo spoedig mogelijk naar Engeland moet gaan, wordt verzocht eene eventueele bestelling vóór den 24 Augustus e. k. in te zenden aan den Secretaris, den heer W. Teengs te Wieringerwaard, bij wien desverlangd nog nadere inlichtingen te bekomen zijn. c. Missie der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, berichtende dat hare algemeene vergadering zal worden gehouden op Woensdag 21 Augustus 1889, 's na middags één uur in het Hotel „Krasnapolski" te Amsterdam, en dat op de Agenda o. a. voorkomen Bespreking van de middelen die de Vereeniging kan aan wenden om eene algemeene toepassing van de wet tot voor koming van bedrog in den boterhandel, te bevorderen. Benoeming van drie leden van het Bestuur in de plaats van Heeren Zijp, Halbertsma, en Rinkes Borger. (De aanbeveling van het Bestuur volgens art. 5 der statuten zal op de verga dering worden medegedeeld). d. Missieve van de Nederlandsche Landbouw-commissie, de aandacht vestigende op de in April en Mei 1889 te Argentina te houden tentoonstelling. De comm. vraagt den steun voor een waarborgfonds van f 75000. Punt a.-d, worden voor kennisgeving aangenomen. Door den secretaris, den heer P. Buis Jz. werd nog mede gedeeld, dat de heer Dr. P. de Boer, zich als lid der afdeeling had doen inschrijven. Nu kwamen aan de orde de gewone jaarlijksche verkiezingen en werden a. gekozen tot bestuursleden, de heerenJ. Borst en P. Boekei Cz. i. herkozen bij acclamatie, tot penningmeester, de heer P. v. d. Oord. c. gekozen tot afgevaardigde naar de algem. verg. d. Maatsch., de heer Jb. Denijs, en tot plaatsvervanger, de heer K. Rezelman. d. gekozen tot afgevaardigde naar de vergad. van Holl. N. Kw., de heer P. Boekei, en tot plaatsvervanger de heer K. Rezelman. e. gekozen, om geplaatst te worden op de voordracht van keurmeesters voor de algemeene tentoonstelling, de heer P. Buis Jz. voor ruudvee, en de heer K. Rezelman voor zuivel. Nadat voorlezing was geschied en korte behandeling had plaatst gehad der punten van beschrijving voor de algem. ver gad. kwam aan de orde, punt 8,Bespreking keuring van Ramlammeren. Ofschoon doordrongen van het algemeen nut en van het wenschelijke eener dergelijke keuring, scheen men toch er voor dit jaar van te moeten afzien, uithoofde den zeer ongunstigen toestand der geldmiddelen onzer afdeeling. Dat er in tijd van nood ook nog wel mannen zijn, genegen tot het algemeen welzijn iets op te offeren, bleek nu in den Heer P. Buis Jz., den secretaris der afdeeling, die voorstelde f 15.van zijne jaarwedde (f 25,voor het beoogde doel beschikbaar te stellen en ook in het vervolg de jaarwedde vast te stellen op f10.met bijvoeging, dat vervallen is verklaard de op den secretaris rustende verplichting, om den afgevaardigde naar de algem. verg. te vergezellen teneinde hem behulpzaam te zijn in het maken van zijn verslag. Het welwillend aanbod van den heer P. Buis Jz. werd dan ook bij acclamatie aanvaard. Nu werd bepaald dat de keuring van ramlammeren gehouden zou worden op Maandag 9 Sept. op het plein van den heer Broersma, dat de deelneming vrij is voor elk bezitter van een ramlam, dat de aangifte vóór of op 5 Sept. e. k. bij het be stuur moet geschieden, dat de eerste prijs bedraagt f 8.de tweede 15.en de derde f 2.Tot keurmeesters werden benoemd de heeren P. Timmerman, C. Zijdewind en J. Borst terwijl zoonoodig de plaatsvervangers door het Bestuur zullen worden aangewezen. Bij de nu volgende roudvraag, brengt de heer Boekei onder de aandacht of er niets op zou zijn te vinden, om de belang stelling in de wintervergaderingen bij de leden op te wekken. Na eenige discussie wordt aangenomen, dat voortaan aan de leden gelegenheid zal worden gegeven „vragen" ter beantwoor ding bij het Bestuur in te dienen, dat deze vragen telkens zal plaatsen onder de punten van beschrijving voor elke te houden u gezegd in het vrije. Wie zal dat de heele wereld bekend maken, vrouw Palzok Yoor de belasting-ontvangers erft men niet. Men wil er toch zelf van genieten. En natuurlijk, gij hebt het dan niet minder goed, gij zult waarachtig in overdaad leven zorgen tenminste zult gij niet hebben. Ik zal er wel voor zorgen, dat u niets ontbreekt. Uw eigen woning. Nu ja, groote eischen immers stelt eene vrouw niet ik moet mijn eigen huishouding toch ook naar be- hooren inrichten." De goede oude vrouw bouwde zich reeds allerlei luchtkas- teelen en zag zich zelve reeds in een gouden koets zitten en zij begon reeds iets in zich te gevoelen van wat men geldtrots noemt. Toen mijnheer Böhm eindelijk opbrak, beloofde zij hem met de grootste bereidwilligheid, niets onbeproefd te laten om ein delijk Anna, de verbeterde vooruitzichten besprekende, tot eene toestemming over te halen. Wordt Vervolgd. vergadering der afdeeling, welke vragen dan in behandeling moeten worden genomen. In ons voiig nummer staat, dat de Heer Joh. Govers Jzn. is benoemd als Hoofdingeland van den Polder Schagen, dit moet zijn, den heer Jn. Govers Wz. Beroepen te Eenigenburg de heer C. Hille Ris Lambers, candidaat te Barneveld. Volgens de Zutf. Ct. heeft de pastoor te Groenloo onlangs van den kansel verkondigd, dat geen katholieke meisjes bij Israëlieten mogen dienen. Het gevolg hiervan was, dat enkele meisjes den dienst bij Israëlieten moesten opzeggen, zij het dan ook met tegenzin, daar zij zich over haren dienst niet in het minst te beklagen hadden. Te Wehl zou de vrouw van O. L. met boter ter markt gaan. Om deze hard en mooi te hebben, had zij de boter des nachts in den waterput gehangen. Terwijl zij die nu des ochtends er uit zoude halen, schijnt zij het evenwicht te hebben venoren en is voorover in den put gevallen, met het treurig gevolg dat zij daarin den dood heeft gevonden. De man blijft met zeven kinderen achter. In den loop der vorige week vervoegden zich bij den burgemeester van Sneek een SOjarige man en eene 79jarige vrouw, broeder en zuster, die eene erfenis kwamen opvragen van een oom, die daar in 1824 moest zijn overleden. De vrouw had op haar hemd een wollen lap genaaid, waarachter eene akte van overlijden, die moest dienen als bewijs voor het recht op ge noemde erflating. Al spoedig bleek dat daar werkelijk in 1824 een oom van die lieden was gestorven; maar de man, die destijds het beroep van wever uitoefende, was arm gestorven, waarom onze oudjes maar besloten de terugreis naar Duitschland evenals de heenreis, nl. te voet, weer te ondernemen. Omtrent de poging tot moord te Doesburg meldt de Zutf. Ct.: Het echtpaar S., ongeveer een tiental jaren gehuwd en kin derloos, offerde tamelijk aan Bachus. De man, visscher van zijn beroep, was veel buitenshuis en de vrouw moet dan, om zich voor het gemis van haren echtvriend schadeloos te stel len, nog al intiem zijn geweest met een vriend des huizes. Hierover ontstond twist, die eindelijk het gevolg had, dat de vrouw besloot zich van haren man te ontdoen. Het middel hiertoe was niet alledaagsch. Terwijs S. sliep, ging zij uit en haalde voor 10 centen virtiool. Thuis gekomen, goot zij dit den slapende in den mond met het gevolg dat deze mond, keel, enz. erg verbrandde. De vrouw werd 's avonds onder een grooten volksoploop in arrest gebracht en de man moet in be- denkelijken toestand verkeeren. Zaterdag avond is op den spoorweg tusschen Bergen-op- Zoom en Rozendaal een ongeluk gebeurd. Een stoker uit Vlissingen, De Jong geheeten, bevond zien met zijne vrouw onder de passagiers, op reis naar Rotterdam om aldaar kermis te vieren. Te Woensdrecht was de vrouw even uit den trein gegaan en bij het haastig weder instappen niet in dezelfde coupé terechtgekomen, waar haar man in ge zeten was. Deze had* zulks bemerkt en haastte zich te Bergen- op-Zoom om zich bij zijne vrouw te voegen. Daar hij niet onmiddellijk de coupé vond, maar juist vóór het afrijden, stapte hij in, juist toen de trein afreed, zonder op het sluiten van het portier te letten. Nauwelijks was de trein in beweging, toen de vrouw uit het raam leunen het portier, niet gesloten zijnde, sprong open, en de vrouw verdween voor de oogen der verschrikte passagiers uit den trein. De noodrem werd in beweging, en de treiu spoedig tot staan gebracht. Weldra werd de ongelukkige gevonden, vreeselijk verminkt. Zij was overreden en bijna onmiddellijk een lijk. Wij zijn innig overtuigd dat bij de vermaarde verkiezingen in het voorjaar van 1888 deze overweging den doorslag heeft gegeven „Van de liberalen krijgen wij nooit in der eeuwig heid bescherming voor landbouw en industrie, dus weg met de liberalen En wat zal het nu zijn, wanneer van de antiliberalen ook geen bescherming komt Dan zal men zeggen„Ik kies in het vervolg in 't geheel niet meer, want het helpt toch niet'' En dan hebben de liberalen schoon spel. Wij begrijpen niet, dat de minister van waterstaat en van financiën dit Dict inzien, dat zij zich niet haasten, het heffen van beschermende rechten voor te stellen. Een kind begrijpt toch zulks noodig is. Niet omdat het vóór de verkiezingen beloofd is, dit zou minder zijn, een ministerie behoeft niet alles te doen wat an deren beloofd hebben; 'tis al mooi, als het zijn eigen beloften vervult, maar omdat men het verwachtomdat men er op gerekend heeft, toen men anti-liberalen ging kiezen. Waarlijk, de stemmen van hen die uitsluitend, omdat van de liberalen geen bescherming te wachten is, op anti-liberalen ge stemd hebben, kan onze zwakke meerderheid niet missen. Al wordt de schoolwet gewijzigd, al wordt in dit opzicht voldaan aan het verlangen onzer kiezers, het helpt niet, geloof me, het helpt niet. Er moeten beschermende rechten komen, of de boel gaat codille. Intusschen, al wierd zelfs aan deze twee rechtmatige eischen voldaan, al had men niet meer te klagen noch over onze school wetgeving, noch over onze tariefwetgeviug, dan loopt het nog mis, wanneer de plaatsvervanging wordt afgeschaft. Door de N. R. Ct. wordt er aan herinnerd, dat het 10 Aug. is gewordeD, eer het rapport van de commissie van voorbereiding in het licht verscheen, terwijl de heer Schaepman de verschijning vóór of op 31 Juli had aangekondigd. Het blad vraagt: Zal desniettemin de afdoening door de meerderheid worden doorge dreven Zoo ja, het is te harer verantwoordingmaar iet» hoords zou het zijn, dat is zeker. Wat er van die 2lil>' verontschuldiging van dit doordrijven wordt aangevoerd didiging kan het niet heeten is zelfs tegen de critiek niet bestand. Voor den heer Schaepman, die na Jr* ingespannen arbeid misschien meer naar het einde dan het beging verlangt, is mogelijk het onderwerp uitgeput flip. nrtcr rtipfa i voor 95 zijner medeleden, die nog niets vernomen hebbend wat er in ééne der afdeelingen is behandeld, zullen de Tel moeielijke vraagstukken, waarvoor het verslag hen plaatst6 het tegendeel van uitgeput mogen heeten. En onvoorb'e, als zij zijn, verrast of overrompeld door allerlei nieuws i het ontwerp, tot tweemaal toe gewijzigd, brengt, in het mid i van het reisseizoen, terwijl menigeen misschien tegen den Augustus, bij de thuiskomst, voor het eerst de 200 f0u'7 onder de oogen krijgt, zullen de afgevaardigden voor al vraagstukken geplaatst worden Het is moeielijk te gelooven, zegt de N. R. Ct. Te n nu de eenige reden, die nog voor een overhaaste afdoenii gelden, vervallen is door de bepaling, dat voor de ge: in 1890 de geldelijke regeling van de oude wet van blijft. liet Vaderland blijft het betreuren, dat de regeering VOo het invoeren van leerplicht niet te vinden was; ja, dat zij^cbf0' allerlei ongegronde excepties zich verscholen heeft om van b beginsel af te komen. Maar het blad wil zich niet commercieele standpunt stellen: geen leerplicht, dan ook gee„ subsidie. Eene poging echter om leerplicht in de wet teb®. gen, mag, zegt Het Vad., niet ontbreken. Het bedenkelijkste in het ontwerp blijft de opleidin»sme. thode, om hoofden der scholen te betalen voor eiken onder, wijzer, dien zij voor het examen afleveren, en de „billijk" schoolgeldheffing, die in de praktijk, bij de groote macht der regeering gegeven, licht tot willekeur kan leiden en een indirect middel kan worden om het openbaar onderwijs te knakken, Maar alles samengenomen, zegt Het fad. ten slotte, is je wet thans zoo, dat zij zonder al te ingrijpende wijziging voor de liberale partij aannemelijk is. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente lijft gehouden op Dinsdag, 20 Augustus 1889, Afwezig was de heer v. Beusekom. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde, werd door de commissie tot onderzoek der jaarrekeningen van de Gemeente, van de Armenvoogden en van het Weeshui!, bij monde van den heer Nobel gerapporteerd, dat ze allen ii goede orde waren bevonden, en adviseerde de commissie dezelven alzoo vast te stellen, in welken geest ook door den raad veil besloten. Reeds veel is gesproken en geschreven om den L bescherming te geveu en zijn welvaart te bevorderen. In het vorige jaar zond de Vereeniging van NededpwYCJ Meelfabrikanten een request naar de Tweede Kamer, waffl«\ op verhooging van invoerrechten op granen en meel ten behoeve van hare industrie, die kwijnende is. Nu is het wetsvoorstel Bahlman, zoo het tot wet wordt, niets anders dan eene verbetering voor de i meelfabrikanten alleen. Waarom ook niet voor den landbouw? Wel, omdat le Nederland in zijne behoeften toch niet bi voorzien, waardoor men toch in het buitenland ter markt moei; ten 2e de brood verbruikers eischen in 't algemeen brood, niet alleen uit inlandsch graan gebakken kan worden, waardoor de bakker en ook broodfabrieken verplicht zijn om buitenlands® meel te gebruiken. De tweede rede is dan ook de oorzaak, dat men het m» der fabrieken hier te lande niet altijd gebruiken kan, om» zij niet aan de eischen van onzen tijd voldoenwat hun® kwaliteiten betreft, zijn hunne fabricaten niet gelijk, zooals m Hongarije, Duitschland en België. De fabrikanten vermalen fl alleen dat, wat aan de markt komt Nu zou dc eenvoudige boer denken, dat die heeren Me fabrikanten toch hunne nijverheid voorstonden. Toch niet, s| gebruiken eveneens nog buitenlandsch graan en maken hierffl' hunne mélange. Maalde men hier in ons land volgens, standaardmonster, dan behoefde men geen meel in het buiten a< aan te koopen voor de Nederlandsche bakkerij. Waren de broodverbruikers tevreden met het brood,.™ meel uit inlandsch graan alléén gebakken was, dan juich _6 met de meelfabrikanten. Doch nu valt het sterk te betwije of wel de landbouw van iets profiteeren zal. g, Dat de broodprijzen rijzen, 1 tl l1/,, cent, is j Waren de broodverbruikers tevreden met brood, waaroTjA zoo even sprak, dan zou Mr. Bahlman misschien nog l krijgen, dat de broodprijzen niet zouden rijzen. Nu zou dat anders zijn. le Wanneer het wetsvoorstel tot wet verheven wordt, 1 meelfabrieken gebaat door een verdedigingsrecht begon - currentie van hunne naburen; de meel— en tevens brood krijgen een extra winst, omdat hun grondstof tarwe de bakkers eerst uit de tweede hand de tarwe als werken, maar de landbouw krijgt niets. Het wetsvoorstel heeft daarbij nog eene wanverhoj1 beginsel, n.1. wil het zemelen en grend evenzwaar aSno. 61/» bloem. Zoo zal b.v. uo. 12 evenveel belast worden®3 van Hongaarsch meel. Nog al een verschil in gehalte" Het geheele wetsvoorstel heeft geen recht van be. neer men rekening houdt met de atgaande welvaart W Wil men den landbouw beschermen en de prijzen ffflDyer levensbehoeften niet verhoogen, opdat men de s',cl houdinge niet versterke, dan vermindere men den lasten en maken ze gelijkmatiger, dan zij nu voor ei zijn. Maar nooit ten koste van den broodverbruiKe zij" mij producent. Door de opname, M. de Redacteur, zult S'J verplichten. Hoogachtend, Amsterdam, H. HeijD* .y^erij' 19/8 '89. Medewerker van het vakblad u

Schager Courant | 1889 | | pagina 2