Postkantoor Scliagen. Lijst vatL brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de le helft der maand November 1889. Gemengd Nieuws Ereischütz" waarvan de uitvoering bij een vorig concert zoo deerlijk mislukte, werd nu behoudens enkele zeer vergeeflijke kleine ongelukjes, met veel succes uitgevoerd. „Les Huguenots," „Marche Eunèbre, „Nabuchodonosor," „Concert-Ouverture" en „Künstlerleben," tintelden van gloed, zeer accurate en typische voordracht. In „Concert-polka van Joh. E. v. Flemert," werd door den heer Joh. Borstlap de vrij moeielijke en zeer vermoeiende solo voor trompet geacheveerd en verdienstelijk ten gehoora gebracht. Een bijzonder woord van hulde is hier ter dege op zijn plaats aan het lid, den heer W. Bieu, die de in de verschillende compositiën voorkomende clarinet-solo's met de van hem ge wone accuratesse en schoone voordracht uitvoerde, daarbij de werkelijk groote technische moeielijkheden overwinnende met een gemakkelijkheid, alsof er voor hem niets moeielijks aan was. Dat de ijver met welken de heer Bieu op het gebied der kunst naar hooger streeft, voor de andere leden een spoorslag moge zijn, om de beoefeuing dezer schoone kunst niet alleen te bepalen tot de repetitiën, maar evenals de heer Bieu zulks doet, ook tehuis hun partijen in te studeeren, dan staat er voor Schagen's Harmoniekapel nog een schoone toekomst open. Een dillettant, als de heer Bieu, zou een zwaren concurrent zijn voor menig vakman. Maandag j.1. werd onze gemeente bezocht door den heer Charles Neethling, komende van de plaats Stellenbosc'n in Kaapkolonie (Zuid-Afrika), welke heer voor een practisch onderzoek op het gebied van Landbouw, Veeteelt en Zuivel bereiding een reis heeft ondernomen door Erankrijk, Oostenrijk, Zwitserland en üuitschland, nu in Nederland rondreist en daarna naar Engeland zal gaan, om vandaar terug te keeren naar de Kaapkolonie. Dinsdagmorgen begaf den heer Neethling zich naar den heer Boekei, om de Kaasmakerij op te nemen en te bezichtigen, vervolgens zijn genoemde heeren gegaan naar den polder Groet, naar de boerderij van den heer Dk. Breebaart, en verder naar den heer Groneman, ook naar de Kaasfabriek „Aurora", te Wieringerwaard. "Woensdagmorgen werd nog een bezoek afgelegd aan de Kaasfabriek alhier. Het eigenaardige van dit bezoek aan onze plaats door den heer Neethling is, dat door hem bij de heeren Jn. Swart en Hd. Smit alhier, eenige werktuigen voor het gebruik der Edammer Kaasmakerij werden aangekocht, daar in het voorjaar van 1890, onder Stellenbosch (Kaapkolonie) door genoemde heer een groote boerderij zal worden geexploiteerd, ingericht voor de Hollandsche Kaasmakerij. Dat deze mededeeling ten bewijs strekke voor de concurrentie met de Hollandsche Landbouwers en Zuivelbereiders. Alleen eerste kwaliteit, van hier uitgaande, kan aan de Buitenlandsche concurrentie het hoofd bieden. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming, van Barsingerhorn, J. Langendijk, Dinsdag jl. vergaderde de Baad der gemeente Zijpe. Afwezig was de heer Zijp wegens gezondheidsredenen. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd door B. en W. voorgesteld om het gewone nieuwjaarswenschen niet toe te staan en even als vorige jaren een collecte te houden aan de huizen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Volgde nu eenige benoemingen voor de op 1 Jan. a.s. voor komende vacaturen wegens periodieke aftredingen a. Tot lid der plaatselijke Schoolcommissie werd herbenoemd de heer D. Jimmink l. idem tot regent van het Weeshuis, de heer A. Zijp Sr. e. idem tot regentes van bovengenoemd Weeshuis, Mej. Brak-de Waard. d. Idem tot armvoogd, de heer J. Kistemaker. Door B. en W. werd nu ter kennis gebracht, dat met Heeren Doctoren omtrent de armenpraktijk wederom tot beideizijdsch genoegen is gecontracteerd. Ten slotte werd een adres van den heer M. Jimmink Wz. in zake zijn Hoofdelijken Omslag, in comité behandeld. De heer Swarthoff van St. Maartensbrug met zijne bruid zich verleden Maandag naar de Wieringerwaard begevende per rijtuig, had het ongeluk dat te Schagerbrug het lemoen van den wagen liep, waardoor deze achteruit in de Grootsloot rolde. De inzittenden wisten zich door de glazen deurtjes te redden. Door de afdeeling Noord-Holland van de vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek" is verkrijgbaar gesteld het reglement van de voorwaarden, waarop de provinciale sub- sidiën en aanhoudingspremiën zullen worden toegekend en uitgekeerd. Bij eene verkiezing van bestuursleden voor den Bing- polder op den. 2 dezer gehouden werden herkozen de Heeren W. Schermerhorn als Molenmeesier en J. Swan als hoofd ingeland en bij de gewone verkiezing van een bestuurslid voor den polder Woudmeer op den 3 dezer werd de Heer J. Butter Cz. van Oudcarspel met algemeene stemmen herkozen. Wanneer men een spreker verlangt, die eene gunstige uitzondering maakt op de meestal „droge nutslezers", dan noodige men den heer A. Heijn Sz. van Alkmaar. Zooals hij Zondag 1 December j.1. in eene nutsvergadering te Heer Hugowaard als spreker optrad, toonde hij op één lijn te staan met den meestgevierden declamator, die ons de winter avonden gezellig en korter maken. Zoowel inwat ik hoorde en zag in den spoorwagen en binneu de wachtkamer door J. J. Cremer, als in een vers, dat als een nachtkaars uitgaat van LaurillardDe kriel door A. Heijn SzGuurkemoei van Boskoop door BresterEen nette juffrouw voor den CommissarisHoe ik het dansen geleerd heb en in .- Tonnis naar de Norgermarkt, zoowel iu de eerste al3 in elk der volgende van zijne voordrachten toonde hij zijne stem meester te zijn en door zijne mimiek aan de hoogst ge spannen verwachtingen te voldoen. Te betreuren is het, dat ook te Heer Hugowaard de heer Heijn voor eene slecht bezette zaal moest optreden, doch bij eene mogelijke volgende gelegen heid zal voorzeker door het nu behaalde succes een grootor aantal belangstellenden zich vergasten aan hetgeen de heer Heijn aanbiedt. Een goed voorbeeld. In Wonseradeel is door den burge meester eene vergadering belegd van werkgevers en belangstel lenden, ten einde de middelen te bespreken, om aan werklieden van 60-jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren van f 3 's weeks. Besloten werd maatregelen te nemen tot oprichting van een ondersteuningsfonds voor het peusionneeren van werklieden, in gezetenen der gemeente Wonseradeel, volgens het beginsel, in de ontwerp-statuten neergelegd, dat de strekking heeft de werk- premie der deelhebbers in een pensioenfonds aan te zuiveren voui zoover die 25 cents te boven gaat. Een comité van 7 heeren, met den burgemeester aan het hoofd, werd benoemd, in een volgend vergadering zal de zaak nader worden be handeld. (Fr. Ct.) De persoon van H. M., verdacht jl. Vrijdag morgen te Utrecht zijne vrouw te hebben doodgestoken, werd Zaterdag ter beschikking der justitie gesteld en naar de cel overge bracht. Zondag, den eersten dag, waarop te 's-IIage de honden zonder muilkorf mochten loopen, liep er aldaar een hond door de stad, versierd met een grooten strikop een der einden stond „Wij leven vrij Wij leven blij l" De scheepvaart in Friesland ondervindt reeds de gevolgen van de vorst. De kanalen in de Eriesche venen ziju reeds met eene ijskorst bedekt, welke het varen verhindert. Door 103 graanhandelaars te Tilburg is een adres aan 'de Tweede Kamer gezonden om het ontwerp-Bahlmann, tot heffing van invoerrechten op granen en meel, te verwerpen. Bij den Boekhandelaar J. A. Meeuwissen te Amsterdam en aan alle kantoren der posterijen is verkrijgbaar gesteld de 3de druk van den reeds bekenden „G ids voor inleggers bijde Bijks-Postspaarbank en voor hen die het wenschen te worde n". Dat dit juist thans geschiedt, is misschien toevallig, maar het kon ook opzet zijn, want gelegenheden als St. Nicolaas en Nieuwjaar zijn uiterst geschikt om voor een groot volksbelang, het sparen, propaganda te maken. Wanneer een ieder, die zijn bedienden of anderen geldelijke cadeau's te geven heelt, bij zijne gave zoo'n boekje voegde zou daardoor zeker menigeen het goede pad gewezen worden, dat men lichtelijk zal blijven volgen, wanneer men ziet, dat vele kleintjes een groote maken. Wie eenmaal een Spaarbankboekje heeft, gaat allicht door met sparen. Wie overigens meent, dat hij omtrent het sparen bij de Bijks-Postspaarbank voldoende op de hoogte is, koope het boekje, en 100 tegen 1 zal het blijken, dat hij zich vergist. Een allertreurigste uitvaart had Woensdag middag plaats voor 't Huis van Arrest te Sneek. Een 43jarig man, geboortig van Makkum, de kostwinner, naar men ons meedeelt, zijner 78jarige moeder, werd uit dat Huis grafwaarts gedragen, zonder dat een enkele vriend of bloed verwant dat lijk volgde. Om aardappellezen was de man gestraft met 14 dagen een zame opsluitingnog nooit was hij eerder met de justitie in aanraking geweest. Voor zijn vonnis viel, moet de ongelukkige tegen zijn moeder hebben gezegd: „mem, als me dat oerkomt, sjog je mij net libbeijd wer." En het ouwe mensch heeft haar kind niet weer levend gezien. Nadat de gevangenisdeuren een paar dagen voor hem ont sloten waren geweest, werd hij ziek en Zaterdagmorgen jl. vond men hem dood. (Er. Ct.) In een tram te Berlijn werd dezer dagen een vermake lijke scène afgespeeld. Een breedgeschouderde heer leunde op de bank dermate achterover, dat hij met zijn breeden rug het zijn buurman zeer benauwd maakte. Het verzoek een beetje meer plaats te geven, vond geen gehoor, tot eindelijk een ander passagier zich over den gedrukten reiziger ontfermde en van plaats met hem wisselde. Nauwelijks had de vriendelijke man plaats genomen, of de breedgeschouderde heer waagde ook een aanval op ziju schouders. De nieuwe buurman echter ontwik kelde, tot groot vermaak der andere passagiers, gelijke kracht. Bug tegen rug hielden beide kampioenen langen tijd den strijd vol, tot eindelijk de huisschilder want dat was de edelmoe dige passagier van zijn plaats opstond en de tram verliet met de woorden tot den breedgeschouderde gericht. „U zult nog wel eens denken aan mij en de olieverf." Inderdaad schit terde de fonkelnieuwe overjas van den aanvaller in allerlei kleuren, die van het werkpak van den schilder waren overge drukt. In welke stemming de „beschilderde" de tram verliet, behoeft den lezer zeker niet worden gezegd. UIT DE PEES. Onder het motto: Het ISvang'elie van de ontevredenheid, schrijft de Zutphensche Ceuranto.m.: In de dieper liggende lagen onzer samenleving wordt een andere strijd (dan de schoolstrijd) voorbereid, die ons voor komt den schoolstrijd in belangrijkheid verre te overtreffen: wij bedoelen den strijd tegen de bestaande orde van zaken in onze maatschappij, den strijd dien men meer en meer gaat betitelen met den naam van klassen-strijd en die met den grootsten ijver, met waar fanatisme, met onheilspellende geest drift wordt voorbereid door het prediken in het orgaan der somal-democratische partij van: het Evangelie der ontevredenheid. Wat durft het dagblad AW^ voor AUen als blijde boodschap aan zijn lezers brengen? Het zijn levensspreuken als deze: „De tevredenheid is een der ergste ondeugden. Geen domh -j geen jeneverpest, geen andere ondeugd kan een volk achteruit brengen als tevredenheid." „Daar de „tevreden arbeider", dat wil zeggen de idioot d' arbeiden kan, die, terwijl hij en zijn gezin heel of halfj^v lijden, zich volkomen op zijn gemak gevoelt, een uitstekend middel is om kapitaalwinst uit te kloppen en kapitaalvvinst i! de oogeu der bourgeoisie als het eenige doel van Staat en maatschappij is te beschouwen, zoo zoekt die bourgeoisie met alle macht die dierlijke (wij cursiveeren) tevredenheid bij j' arbeiders in stand te houden en aan te kweeken. Als een uit, stekend middel daartoe laat zich een godsdienstige richtinw die zich de Christelijke noemt, doch die inderdaad niet ander,' is dan een verknoeiing van het Christendom tot kapitalistische doeleinden. Deze richting is er op uit den arbeiders voor te wawelen, dat de geestelijke ziektetevredenheid iets zeer ver dienstelijks is, iets door „God" gewild, door Jezus geleerd", Verheffend, sterkend, bezielend, niet waar Een staf om er mede door het moeilijke leven te gaan, een troost tegen de vele moeilijkheden en gevaren, die wij hebben te ontworstelen en die ons waarlijk volstrekt niet allen door anderen worden aangedaan, maar die wij ons zeiven op hals halen of die in den aard der dingen liggen en in de natuur als onvermijdelijkheid gegeven zijn. Naar onze innige overtuiging wordt aan den strijd, die door de prediking van dat Evangelie der Ontevreden heid wordt voorbereid door de ontwikkelde burgerij nog al te weinig aandacht geschonken. Men denkt, als wij ons niet vergissen, er ongeveer zoo over alsof dat scheepje zoo'n vaart niet loopen zal. Zeker, men acht de sociaal-democraten gevaarlijke lieden, doch men verbeeldt zich te doen te hebben met een handje vol, waardoor schappelijke orde niet ernstig wordt bedreigd. En dat, terwijl iedere dag opnieuw de teekenen eener propaganda, eener langzaam doch zeker groeiende kracht wijst. In den Berlijnschen gemeenteraad, in den Duitschen rijksdag, au beau milieu van het zoo sterke autoritaire keizerrijk, steeds duidelijker sprekende overwinningen der soci aal-democraten, een sociaal-democraat in het Nederlandsche Parlement en toch een vrij groote onbezorgdheid en een zich voortdurend bemoeien -met zaken van niet zoo gro als deze! Wij zien daar struisvogel-politiek in en helaaswij vreezen maar al te zeer, dat de vijand binnen de poorten zal zijn als het volk nog lang en breed zit te beraadslagen over dingen van bijkomstig belang. Le cléricalismevoila l'ennemi! is al te lang de strijdleus van de liberalen geweest. Als ons de lessen der historie niet ten eenenmale zijn ont gaan kennen wij nog een erger bezoeking dan die van het Clericalisme en dat is de periode van de a n a r c h i evan de regeeringloosheid of liever de regeering der brute massa, der dierlijke horde die niet alleen niets geeft om, mr zelfs geen flauw begrip heeft van beschaving, oiV»ik ke 1 i n g, kunst. Het is het regime van de diermenschen, die bibliotheken en regeeringsgebouwen met hunne wetenschappelijke archieven ver branden en vernielen, Vendóme-zuilen omver halen, Wen schenden en het belachelijkste droombeeld najagen, wat in de natuur te vinden isg e 1 ij k h e i d. Nooit heeft de wanorde van zaken, die uit Vandalisme is geboren en door moderne Hunnen-benden is ingesteld lang geduurd en nooit heeft de vlijtige oppassende, begaafde ma° op den duur gelijk op willen deelen met den luie, den verkwister en den domme of dwaze, doch met dat al was er met eeJ dergelijke proef, hoe kort ze duurde, een stuk beschaving voor goed verwoest en de menschheid een eind teruggeslagen van hare bestemmingsplaats. Of er dan alleen plaats is voor voldaanheid en tevredenhei Geen oogenblik zouden wij het durven wagen zulk een drogre e met één woord te verdedigen. Er moet voorzeker nog zeer veel veranderd worden in maatschappij, er moeten nog vele privileges afgesc worden, er moet nog veel gedaan worden om den ijverig i den oppassenden, den begaafden arbeider (en dat moeten J allen worden!) tot zijn recht te brengen: wij zij11 D0S van de Sociale Bechtvaardigheid af. Doch wij ontkennen met al de kracht, die in onsis, die sociale rechtvaardigheid verkrijgen zullen door de pre(1 van het Evangelie der Ontevredenheid. Wij verwachten die alleen van een volkomen waarheia'i®ve niet lasterende uiteenzetting der bestaande inaatschappehj standen, verspreiding van gezonde begrippen over staat, schappij en verhouding van kapitaal en arbeid, van een op het betere gevoel in den mensch, op de menschenlU niet op den haat, van een niet slechts theoretisc toon gespreid maar een practisch t o e ge P Christendom. dat wij iPIlASHKIiS Hoe menigeen, in onzen tijd, Die praktisch wordt geprezen, Werd bedelarm op éénen dag, Wijl hij dra rijk wou wezen. .x^vtaC®' Ten Kate, naar Laion Het voornaamste is niet: hoe lang wij leven, m3agjNi;cA. leven. ioM: mis leder mensch, dien ik ontmoet, is in een of a'j^|BRSo>' mijn meerdere en daarin kan ik van hem leoren. De tragedie der meeste levens berust opniets jk ^sied verstand, een zich zelf niet verstaan, meer dan worden door anderen. - rden »an 1 Er is geen grooter schuld, dan ontrouw te w' beginsel. ToisI Wie iets ten halve doet, doet niets.

Schager Courant | 1889 | | pagina 2