UIT DE PERS. H Gemengd Nieuws. en 7 afdeelingeu door J. J. Cremer. Het stuk speelt op een dorp in Gelderland we meenden dus vergast te zullen worden op eene voorstelling van die, zij het dan ook enkele, eigenaardige volkstypen in Geldersch dialect en Geldersche kleederdracht, welke Cremer zoo meestelijk kon schetsen. Noch het een noch het ander was waar te nemen, bij het optredend publiek van boeren en boerinnen zoomin, als bij Hansje, dienstbode van Mevr. de Wed. Berthold, al moeten wij haar spel toejuichen. Ontegenzeggelijk behoort er moed, veel moed toe om een stuk als 't bovengenoemde op te voeren. We gelooven daarom ook, dat de kamer te veel op haren schouder heeft genomen. Rollen toch, als van Emma, dochter van de Wed. Berthold eischen de meest geoefendste actrices, indien het n. 1. moge lijk is, dat in eene vrouwenborst zulk een mengeling van de meest tegenstrijdige hartstochten kan heerschen en door het spel kan worden weergegeven. De vertolkster had een zware taak en daarop lettende, kunnen we haar voor de uitvoering den verdienden lof niet onthouden. Wat de indruk vau het geheel betreft kunnen we, ondanks de moeielijkheid van het stuk, toch de Kamer met den uitslag niet geluk wenschen. Het eerste bedrijf, in 2 afdeelingeu ge geven, liet het publiek; onvoldaan. Ook bleef het gehoor te lang onkundig omtrent het ware karakter waarmede Caspar Baks optrad, wat evenwel meer aan den auteur dan aan den acteur te wijten is. Het glanspunt was het 2e bedrijf, dat sterken indruk maakte en waarin iedere persoonlijkheid in de hoogste mate den lof verdiende, die haar door het donderend applaus werd toe gebracht. Ook moet, om der waarheid getrouw te blijven, gezegd wor den, dat de rollen van Mevr. de Wed. Beithold en van Harmen, den knecht van den majoor, uitnemend werden gespeeld. De namen van Mej. N. Schermerhorn en P. Levendig mogen in deze met eere genoemd worden. De beide volgende bedrijven voldeden mede zeer goed, doch het laatste scheen te willen afbreken wat de eersten hadden opgebouwd er ontbrak „spel." -}- Moesten Dirkshorns ingezetenen tot nog toe op winter avonden met eene geringe wijziging den dichter nazeggen„In duisternis wandelt de mensch op aard," aan dien in onze „verlichte" 19e eeuw ongewenschten toestand is nu opeens een einde gekomen, daar het dorp sedert het begin dezer week als door een krans van lichten is omgeven. En verkwikkelijk is 't, hierbij te kunnen voegen, dat die algemeene verlichting haar ontstaan louter te danken heeft aan de onderlinge samenwerking der ingezetenen. De toestand onzer gemeente maakte het ondoenlijk van gemeentewege tot straatverlichting over te gaan en daarom moesten de burgers de handen ineenslaan, wilde men die toch erlangen. Zoo bleef de zaak geruimen tijd hangende, totdat den vorigen winter een zevental ingezetenen voor ge zamenlijke rekening een lantaarn plaalsten, hopende, dat goed voorgaan ook hier goed zou doen volgen, en bleef het toen ook bij dien eeneu lantaarn, bij t begin van dezen winter kwam er een tweede bij, geplaatst door eenige andere burgers. Nu waren ook spoedig de overigen van goeden wil, en ziedaar in minder dan een week tijd geheel Dirkshorn voorzien van straatverlichting door toepassing van de leus onzer vaderen„Eendracht maakt macht." Aan het eerste gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofd der school te Wormerveer is door 132 van de 167 sollicitanten deelgenomen. Bij het repareeren van het dak van eene boerenwoning in den Beemster had de timmerman G. R. uit de Rijp het ongeluk van eene aanzienlijke hoogte neer te storten, zoodat hij met één gebroken en één gekneusd been naar zijne woning moest vervoerd worden. Jongstleden Zondag hadden te Spijkerboor eenige waag halzen den moed op het slechte ijs hun leven te wagen. Onder hen bevonden zich ook 3 arbeiders van de nieuwe forte- ficaties in den Beemsler, die, na eerst niet weinig aan Bachus geofferd te hebben, zich te ver waagden, met het gevolg, dat alle drie door het ijs zakten en weldra in levensgevaar ver keerden. Met veel moeite werden ze gered, zoodat ze met den schrik en een nat pak tot opnuchtering vrijkwamen. Eenige dagen geleden belden twee personen, als fatsoen lijke burgerlieden gekleed, aan een huis te Oosterbeek aan en vroegen de aldaar inwonende juffrouw B. te mogen spreken, bij welke dame zij werden toegelaten. Een van hen bracht haar de groeten van haar neef te Apeldoorn en scheen dien zeer goed te kennen, daar hij op alle vragen voldoende wist te antwoorden. Eindelijk viel het gesprek op diens zaak en ver haalde hij, dat die niet meer zoo goed was als vroeger, en dat zij waren uitgezonden om haar voor haar neef eenig geld ter leen te vragen. De dame, die geen kwaad vermoedde, zeide, dat zij geen geld te missen had, maar dat zij over een paar dagen terug konden komen zij zou dan zien wat zij kon doen. Twee dagen later kwam een van hen terug en ontving toen een bankbiljet van f 40 en een gouden tientje, waarmede hij vertrok onder belofte dat hij zelf het geld terug zou brengen en er borg voor bleef. De man kwam een paar dagen later terug en deelde haar toen mede, dat hij het bankje van f 40 verloren had, vermoedelijk met het doel om er nog f 40 bij te krijgen. De onnadenkende vrouw liet den man vertrekken zonder eeni- gen argwaan te krijgen, en stelde zich met de belofte, dat hij toch aansprakelijk voor de terugbetaling was, tevreden. Thans is gebleken, dat de bewuste neef in goeden doen is, van niets af weet, en zij het slachtoffer van een paar sluwe oplichters is geworden. ArnhCt.) Zaterdag avond ontstond er te Noordeloos brand bij den bouwman E. de Bruyn, die ondanks de windstilte zoo schielijk toenam, dat in een half uur tijds het groote, oude met riet gedekte huis, door nog twee gezinnen van D. en A. de Jong bewoond, in de asch werd gelegd. Bijna al het huisraad, een groote partij hooi, alsmede twee varkens en eene geit zijn eene prooi der vlammen geworden. Een en twintig kinderen, waar van velen reeds te bed lagen, werden allen gelukkig gered en door vrienden en verwanten in huis genomen. Yan de inboe dels was niets tegen brandschade verzekerd. In den avond van Dinsdag heeft te Drogeham eene poging tot moord plaats gehad op den 66jarigen, te Buitenpost wonouden rentenier A. R. N. Tegen het vallen van den avond vervoegde zich iemand ten huize van genoemden A. R. N., onder voorwendsel een booaschap te hebben. Toen de bezoeker op slinksche wijze er achter was gekomen, dat N. geld voor afgeleverde aardappelen had ontvangen, greep hij onverwachts den geen kwaad vermoedenden ouden man hij de keel en wierp hem tegen eene kast, alle pogingen aanwen dende om hem door verworging van het leven te berooven. Gelukkig kon N. zich een weinig aan de sterke handen van zijn aanvaller ontwringen en een paar maal geluid geven, waarop de naaste buren kwamen toesnellen. Intusschen wist de bezoeker door de achterdeur te ontsnappen, zonder door de, vóér het huis staande, buren opgemerkt te worden. In huis gekomen, vonden deze menschen den ouden man, vreeselijk toegetakeld, met bebloed en verwrongen gezicht. N. verklaarde dat indien zijn hulpgeschrei niet was gehoord, hij er niet meer geweest zoude zijn. In verband met deze zaak is de persoon van J. J. de A/., geboeid naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. Uit Amsterdam wordt gemeld Zaterdag avond bevonden zich zeven personen in eene tapperij in de Bethaniedwarsstraat, toen kort daarop nog een drietal binnentrad, die blijkbaar niet zoo kalm eu rustig waren als de overigen. Er ontstond weldra onder hen een woordentwist, die spoedig in eene kloppartij overging. Zekere Bram IToggie scheen daarbij de voorvechter. Uit vrees dat de karaffen en glazen in het buffet gevaar zouden loopen tegen den grond verbrijzeld te zullen worden, kwam de kasteleines in het midden der vechtenden, om de onstui mige gemoederen tot bedaren te brengen. Voor haar moedig optreden werd zij met een blauw oog beloond. De tapper, Nedel, die overigens smidsgezel is, had zich reeds vroeg met hoofdpijn te bed begeven, maar vertoonde zich toch ook op het hevig rumoer half gekleed in de gelagkamer of tapperij. Toen ook hij tot het staken der vechtpartij aanmaande, ontving hij echter een verradelijken schop tegen het lijf, waarop hij dadelijk neerzonk en den geest gaf. Een ander bezoeker had ook op zoo lage wijze een schop gekregen en zich van pijn in een hoek van het vertrek terug getrokken. Zoodra ds politie kwam opdagen wees de man Bram als den moordenaar van Vedel aan, waarop Bram als een woedend dier op den van pijn kermenden man aanvloog en hem ook nog even een halven vinger afbeet. Bram werd naar het bureau gebracht. Het lijk naar de sectiekamer in de cellulaire ge vangenis. Iemand wenscht in de courant de vraag opgenomen te zien, hoe men bij de aanstaande volkstelling met mogelijkheid vooruit kan zeggen hoeveel kaarten men zal noodig hebben voor personen, die tijdelijk den nacht van 31 December op 1 Januari onder ons dak vertoeven zullen. Laat men zich daarover niet zoo ongerust makenvoor alle zekerheid kan men een stuk of wat groene of roode kaarten aanvragen en desverkiezende ook op zijne tafel leggen voor het geval dat er dieven inbreken. Die kunnen dan zeiven de kaarten invullen dan weet men meteen wie zij zijn. (A. Ct.) Het congres der sociaal- democratische partij zal dit jaar in Den Haag worden gehouden. Door de politie te 's-Hage is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die een conducteur der Haagsche tram een klap-sigaar in plaats van een goede gegeven had. Avp De influenza of Russische griep, die over geheel Europa zich heeft uitgebreid en duizenden slachtoffers telt, woedt ook in ons land, en is o. a. uitgebroken te Hellevoetsluis aan boord van Zr. Ms. wachtschip Prins van Oranje. Bijna een zestigtal schepelingen is in het maritieme hospitaal opgenomen. De ver schijnselen, welke zich bij de patiënten voordoen, zijn loomheid in de beenen, koorts met hooge temperatuur, aanstekelijke hoest en, bij zorgvuldige verpleging, spoedige beterschap, Te Kopenhagen, Dantzig, Weenen, Parijs en Berlijn deden zich tal van gevallen voor van deze epidemische ziekte, die ge lukkig weinig sterfgevallen ten gevolge heelt, doch door den omvang die ze op sommige plaatsen verkrijgt, storend inwerkt op het bedrijvig leven; In 4 a 6 dagen verloopt de influenza. Eerste kenteeken is zware loomheid en matheid, weldra vergezeld van hoofdpijn, koorts, gewrichtspijn en keelaandoening. Zwaar en langdurig transpireeren is de finale. Aanbevolen wordt, door Weener professoren, als preventieven maatregel te zorgen voor het warmhouden der voeten, voor licht verteerbaar voedsel eu het voorkomen van kou-vatten. Geen dagblad kan men ter hand nemen, of men vindt lange berichten over de griep-epidemie. Te Brussel bleven Zaterdag een-en-twintig postboden in gebreke hun werk te vervullen. Te Rome heerscht de griep vrij uitgebreid. Te Madrid is de epidemie eveneens verschenen. De Eransche minister van oorlog de Ereycinet lijdt aan de griep. Lockroy kon om dezelfde reden een vergadering niet bijwonen. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Parijs werden Zaterdag 22 ambtenaren aangetast en van het personeel der telephone-bureau's was Zondag een vierde gedeelte buiten staat om dienst te doen. Meer dan 60 ambtenaren aan de piefektuur van politie waren, evenals de prefect Lozé zelf bedlegerig. In Japan is de griep eveneens opgedaagd. De geneeskundige faculteit in Duitschland is eenstemmig van raeening dat de influenza eene ziekte is, welke sedert het jaar 1387 vele malen in Europa epidemisch geheerscht heeft, en door hare kolossale uitbreiding den naam van pandemie dik wijls verdiend heeft. De ziekte hangt niet af van het jaargetijde noch vau bijzondere sanitaire toestanden, maar van luchtstroo- mingen, en is dus niet te voorkomenzij duurt nooit zeer lang. Er is niet de minste grond, een verband tusschen haar en de cholera aan te nemen; integendeel leert de moderne weten schap, dat geen enkele soort der mikro-organismen, welke i. verwekken, in eene andere soort kau overgaan. Daar echt het algemeen de hygiënische toestanden van grooten ;ef?Ver zijn op de werking van epidemische ziekten, achtte mp' in het algemeen het sanitair toezicht verscherpt zou zonder dat er aanleiding bestaat mot betrekking tot de bijzondere maatregelen te nemen. Jluema Te Gorinchem deed zich dezer dagen het volgend voor: Een ingezetene zou een doodgeboren kind laten bel De grafgraver kwam eu bracht de goed gesloten kist grafw Twee dagen later evenwel ontdekte men, dat eene ledLeV aan de aarde was toevertrouwd en men het lijkje vergeter k daarin te leggen. Daarna had de werkelijke begrafenis p'^ De Eerste Kamer heeft in hare Dinsdag gehouden zV het wetsontwerp tot instelling eener consignatiekas ve„ met 40 tegen 2 stemmen. De gemëente Apeldoorn is jl. Dinsdag aan een gevaar ontsnapt. De geheele gasfabriek had nl. in (]e f0,0' kunnen springen. Door het springen van de teerhuis ontst j braud in deze vlambare vloeistof. De retorten moesten geo j ta ,1 a n nm fnünAQli H<1 II TOOI* fa lIOrminL.»^., TVT 1 "U worden, om den toevoer van teer te verminderen. Na geru'^^ tijd gelukte het den brand te blusschen. De gasfabricltie T" A^l-1 1 nrornin CJ rlo wl ooi on f] O llllffi n Pt* nilivon -»-» 1n4 i "'l AT O r uu geruimen -v— f)--- o—iabricati echter wegens de gloeiende hitte der buizen niet worden gezet, zoodat des avonds op de wegen eene Egyptische ternis heerschte. Het bestuur van Hollands Noorderkwartier heeft zich een adres tot de Tweede Kamer gewend, betreffend de heffi der wik- en weegloonen in de gemeenten Alkmaar, Hoorif Purmerend en Edam, naar aanleiding van het door de reoeeri daarvoor ingediende wetsontwerp. In de laatste dagen zijn nj! tal van gemeenten in Noordholland adressen van adhaesie aan dat adres ingediend. In tegenstelling met vorige winters wordt thans te Kol- hom weinig armoede geleden. Arbeiders, zonder werk, kunnen aan de demping van het kanaal (door de nieuw gebouwde sluis te Aartswoud thans nutteloos geworden), werk verkrijgen, tecren ongeveer 80 cents daags. De aardappelenoogst geeft bovendien alle reden tot tevredenheid. Nabij Woolde (O), is het lijk van een manspersoon ge. vonden. Men vermoedt dat hij doodgevroren is. Xich zelf voorbij gepraat. - Het katho lieke blad „Het Centrum" had het in de vorige week druk over de schoolwet. De Eerste Kamer moest toen nog beslissen, maar was al aan het bespreken der wet. Een paar woordvoerders der liberale partij hadden juist hunne bedenkingen doen hooren en gezegd, dat het toenemen van het getal secte-scholen de onverdraagzaamheid ouder ons volk zou bevorderen. Daarom wilden zij liever ééne school voor allen. Misschien vreesde het Centrum al, dat de wet verworpen zou worden, en haastte zich aldus te schrijven „De klimmende onverdraag zaamheid is juist te danken aan de openbare school; alleen de bijzondere school kweekt verdraagzaamheid; ieder weet toch, wat de verdraagzaamheid der Liberalen beteekent; waardeering van de zienswijze van een ander komt daar niet voor; uit sluiting en hooghartige koppigheid zijn er de eerste hoedanig heden van." We hebben er niets bij te voegen. Slechts dit: wie zoo oordeelt over een ander, behoeft zich waarlijk niet voor te doen, als de verdraagzaamheid in eigen persoon. Trouwens kennen de verdraagzaamheid van Rome. Nieuw leven. Uit Spanje. In Spanje is een zeldzame werk staking uitgebroken, nl. onder de schoolmeesters. De onderwijzers, door de gemeenten onder waarborg van den staat gesteld, worden zoo onregelmatig betaald, dat verscheidene letterlijk van honger gestorven zijn. A'elen zeiden hunne schitterende carrière vaarwel, anderen namen het beroep van bedelaar bij de hand. Niet minder dan vijf en zeventig millioen piasters hadden de onder wijzers te vorderen, toen een commissie de regeering verzoent de schuld over te nemen of de directe betaling te Alles wat maar eenigen invloed had hielp de commissie woorden. Op 't oogenblik is de schuld meteen paari vermeerderd. Toen een meer menschelijk gouverneur, die Saragossa, zeide, geen verlof tot het houden van stierengevec e te zullen geven in elke gemeente, waar men de onderwijze niet geregeld betaalde, werd hij afgezet. Men begrijpt dus dat de nieuwe gouverneur voorzichtiger is. In een district, wa de toestand al bijzonder slecht is, besloten de dorpsschoolin''6- den gouverneur een telegram te zenden. Daarin verz0CJ D, zeer onderdanig dat hij zich over hunne ellende zou ei sr De secretaris van zijne excellentie antwoordde, dat e minister niet behaagde te antwoorden, omdat men den n°' eerbied tegenover zijn gewichtig personaadje uit het verloren. En waarin bestond dat gemis aan den noodigen De arme stumpers, die rekening moesten houden m3 uitermate schrale beurzen, hadden in hun eenvoud ev ^fj dat ter besparing van 10 centimes voor elk woord, Excellentissimo Senor het smeektelegram niet kon veri ui en daarom maar weggelaten. Ten einde raad hebben zij arbeid gestaakt. De lezer zal 't wel met ons eens zijn, dat het echt Spaan sch toegaat. daar g">a' nvontour: Drama in eene hondenkar. Een bakker van was voor eenige dagen de held van een zonderlingfferB Hij reed met zijne kar naar de Eransche grens» ,ycnSchei,('{ onderweg door een geweldige regenvlaag overvallen ^ar e» te schuilen zonder tijd te verliezen, kroop hij 'n opcll' hield onder het rijden met de ééne hand het sChot Maar eene ongelijkheid ven den weg veroorzaakte en flap 1 daar lag het deksel toe. „en, Daar het slot bij het toevallen was dichtgespr0 o lev'e man gevangen. Hij riep, klopte, floot; maar hoe

Schager Courant | 1889 | | pagina 2