Binnenlandsck Nieuws. WORDT VERVOLGD- Aanvaring van het s.s. Leerdam met het s.s. Gaw Quan Sai. S c h a g e n, 21 December 1889. Naar wij uit goede bron vernemen, zal op 2 Februari a.s. in het lokaal „Cérès" alhier, een concert worden gegeven door de heeren Werner en Tibbe. Zij, die het concert van bovengenoemde heeren, in het voorjaar alhier gegeven, mochten bijwonen, zullen ongetwijfeld deze mededeeling met genoegen ontvangen. Benoemd tot leden van 't bestuur der banne Sint-Maarten de heer K. Blom tot lid van het Dagelijksch bestuur en tot Hoofdingeland de heer S. Bruin. Aan den grooten bij C. v. d. Hoek te Haringhuizen ge houden biljartwedstrijd, waaraan door een talrijk publiek werd deelgenomen, werden de prijzen aldus en door de volgende heeren gewonnen: D. Nierop v. N. Niedorp, de 1ste; P. Berk- houwer v. Schagen, de 2de G. Welken v. N. Niedorp, de 3de K. Groen v. Barsingerhorn, de 4de enJn. Kweldam v. Schagen, de 5 de. In de gemeente Monnikendam is het in de laatste dagen zeer onrustig geweest, waartoe een der politieagenten aanleiding gaf. De man dreigde jl. Zaterdag met eene geladen revolver den burgemeester neer te schieten. Er werden uit den omtrek politieagenten ontboden, om dien rustverstoorder te bewaken. De bewaking is echter weder opgeheven, althans de politieagent was verleden Zaterdag weer in uniform, en liep met zijn collega, alsof er niets gebeurd ware. Voor Geertruide Blommers, die het kind van den heer D. te Amsterdam bij een brand redde en zelf zwaar gekwetst werd, is daar f1500 bijeengebracht. Schoeisel voor schoolgaande kinderen. De gemeenteraad van Horssen heeft de vorige week een niet alledaagsch besluit genomen. Hij heeft namelijk bepaald, dat voor rekening der gemeente ten behoeve van elk schoolgaand kind een paar pantoffels zullen worden aangeschaft, bestemd om gedurende den wintertijd in de school te worden gebruikt De minister van binnenlandsche zaken heeft bij aanschrij ving van 13 December jl. eenige nadere voorschriften gegeven en eene toelichtende instructie aan de tellers toegezonden in zake de zevende tienjaarlijksche volkstelling. Op de vraag om inlichting, hoe vraag 8 op de telkaarten (kerkgenootschap) moet worden beantwoord door de zg. doleerenden, merkt de minister op, dat de bedoeling is, dat zal worden opgegeven de gezindte of kerkelijke gemeente. Om eene statistiek van onderverdeelin gen te kunnen opmaken van hen, die tot geen wettelijk erkend kerkgenootschap behooren, is het van belang, dat ook zij, die geen wettelijk erkend kerkgenootschap als het hunne opgeven, toch duidelijk doen blijken, tot welke godsdienstige gezindheid zij moeten gerekend worden te behooren. Tegen de opgave gereformeerde gezindheid" of „doleerende" of welke andere ook, waarvan de beteekenis bekend is, moet dus geen bezwaar -r~~ -- later om eventueel noodige inlichtingen kan wenden. Ontbreekt de onderteekening, dan kunnen de tellers die alsnog verzoeken indien echter de persoon, die eene kaart behoort te onderteekenen, dit niet kan of wil doen, kan de kaart ook zonder onderteeke- ning worden aangenomen. Op klacht zijner ouders is J. de J., koopman in parapluien te Sneek, oud 20 jaren, door de politie naar Leeuwarden ge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij heeft nooit willen oppassen en was meestal van huis, waardoor hij zijne ouders altoos veel verdriet heeft aangedaan, en toen hij eindelijk zich niet ontzag hen te mishandelen en te bestelen, door verschillende huishoudelijke artikelen en kleeren weg te nemen, hebben zij ten laatste de hulp der politie ingeroepen. raakten zijn koude lippen haar voorhoofd, haar mond, on wakker geschud door een plotselinge, doodelijke vrees, gevoelde zij met ontzettende duidelijkheid, dat zij hem niet beminde, dat hij haar vreemd was, dat hij haar volkomen onverschillig was En dit gevoel week niet van haar gedurende den geheelen avond. Met koortsachtige spanning luisterde zij naar elk zijner woorden, als moest er een daaronder zijn, hetwelk haar hart kon treffen. Hij sprak meest met het bejaarde echtpaar, hij verhaalde van zijn slot, van de wijze, waarop hij in het vervolg zijn leven wilde inrichten, van zijn maatschappelijk verkeer met zjjne buren en van de weinige bloedverwanten, aan wie Karla zou moeten schrijven. Op al hetgeen hij zeide, viel niets aan te merken, alles klonk goed en verstandig, en toch verliet het gevoel van ijzige kilheid, dat uit zijne woorden evenals van zijne lippen Karla had doen huivoren, haar niet Zij vond niets in hem af te keuren, maar er was ook niets, dat haar tot hem aantrok. Terwijl zij thee schonk, voelde zij zijn blik op haar rusten, zij keek op en ontstelde voor de uitdrukking zijner oogen. Zij had eens opgemerkt, hoe een groote, grjjze kat haar kanarievogel bad aangekeken, die in een stevige kooi, onbereikbaar voor do kat, bij het venster hing. Daaraan dacht zij nu onwillekenrig, en zij kwam zich zelve voor, al was zij de angstig heen en weder flad derende vogel. Eindelijk vertrok de graaf. Oom en tante omarmden Karla nog eens. Frits zeide haar op een bijzonder vriendelijken, zachten toon. „Goeden nacht 1" Daarop was zij alleon in haar kamer. Zij liep naar het venster en opende het. De volle maan stond hoog aan den hemol en goot haar zilverkleurig licht over den tuin, en de geur der rozen en van hot pas gemaaide hooi drong de kamer binnen. ^fad Z1J er van gelezen of godroomd, op zulk oen avond hand in hand met een geliefden man door de stille volden on tuinen te wandelen? Zij dacht aan den graaf. Met hem? Neen, onmo gelijk 1 En zij was toch zijn verlooide, zij wildo met hem door het leven gaan, hem altijd aan hare zijde vinden. Zij rilde, doch zij verweet zich dwaas te zijn. Wat had zij dan van het leven te verlangen Zou zij in dit huis blijven, waarin zjj toch maar Vfi WUS en *lac' zi' ('on £raaf ni0' baar woord gege ven Moest zij dat niet gestand doen, onverschillig of haar hart haar daartoe dreef of niet Ja, haar lot was onherroepelijk be- zogold, zjj was verloofd verloofd I Vroeger was diefstal, door kinderen ten nadeele der ou er gepleegd, niet strafrechtelijk vervolgbaar, maar het nieuwe s ra wetboek staat die vervolging toe op klnchte der ouders, en nu heeft de rechter-commissaris in strafzaken bij de recht ban e Leeuwarden de voorloopige gevangenhouding van J. de J. e volen die daarop overgebracht werd naar het huis van bewa ring aldaar. Een vierjarig meisje te Elburg geraakte dezer dagen, terwijl het voor enkele oogenblikken alleen was gelaten, in ran door het kachelvuur. Thans is het aau de bekomen bram won den overleden. Het getal kloosters in Liraburg is in 1889 weder met 4 vermeerderd. Volgens den verschenen provincialen almana zijn er nu 31 mannen- en 58 vrouwenkloosters. Behalve deze 89 kloosters treft men nog in menig dorp •a 3 nonnen aan, die daar aan meisjes onderwijs geven. Men schrijft uit Utrecht van 17 December Er heerschte hier in den omtrek van de Katarijne-straat heden eene ongewone drukte. Duizenden menschen stonden aan de beide singeloevers geschaard, en in de nabij gelegen huizen wachtte men met kloppend hart op de dingen die komen zou en. Soldaten gewapende, zoowel met een geweer als eene trom handhaafden de orde, en agenten van politie ook gewapend, maar onschadelijk deden hetzelfde. Er viel niet veel te handhaven, want de menschen bleven van zelf op eene distantie. De fondamenten der oude wallen onzer stad, die eeuwen en vijandelijke kanonkogels hebben getart, en ons nu leelijk in den weg begonnen te zitten, aangezien we, eerst nu een nieuwe Keulsche vaart ons heil zal komen volmaken, beginnen in te zien dat de oude Keulsche vaart toch ook bevaarbaar dient te zijn die fondamenten werden heden onder hoogere goedkeuring opgeruimd door middel van dynamiet. Daarvoor waren al die menschen daar, daarom klopten al die harten zoo onrustig. DynamietDynamiet in eene stad als Utrecht, waar sociaal- en andere democraten een gruwel zijn voor onze oogen. De naam zelf had niet genoemd mogen wordenMaar hij was ge noemd, en het was na lang aarzelen besloten en goedgekeurd natuuilijk na eerst onderzocht en van alle kanten bekeken te zjjn en heden kwam de genie met de haar eigen ijzing wekkende koelbloedigheid en liet een geheimzinnig voorwerp in het water zakken. Dan ging de genie een eindje op zijde, de toeschouwers riepen pas op, daar zal je het hebben 1 er kwam een weinig rook boven het water en plotseling hoorde men een doffen slag en voelde een zwaren schok in den grond waarop men stond. Verder niets! Er kwam wat modder omhoog, het water borrelde, en afgeloopen was het, om weer opnieuw te beginnen. Daarnaar stoud men uren lang te kijken, en het is te begrijpen, dat toen men volstrekt niet anders te zien kreeg, de fantasie ten slotte begon te werken en de achteraf- staanden, die zelfs de modder niet konden zien, allerlei te hooren kregen wat de voorsten wel heetten te zien. Het allerlaatste bericht dat ik vernam, was dat een Span jaard in volle wapenrustins »&iï""WfGu LiiT~ jaren schreef, dat hij met zijn geliefde Gerritje, de bakkers dochter, in een der onderaardsche holen van Spanjaardsoord was afgesloten. Gerritje zelf is nog niet opgevischt, en de fondamenten ook nog niet. Eene gruwelijke misdaad is te Luiks-Gestel gepleegd. Bij zekere S. aldaar woonde een nichtje in, wier kapitaal S. gebruikte, maar haar spoedig zou moeten uitkeeren, daar zij op punt stond te trouwen. S. heeft het arme meisje nu vermoord en in een kuil achter zijne woning begraven. Door haar aan staande is de misdaad aan het licht gekomen. Nadere berichten melden de volgende bijzonderheden De moordenaar is op last der justitie naar den Bosch gebracht. De verslagene, een meisje van ongeveer 25 jaar, is door haar oom en voogd, Zondag ochtend, terwijl diens vrouw en kinde reu naar de kerk waren, in eene schuur gelokt en door middel van een touw toen gewurgd. Daar bleef het lijk eenige dagen liggen en is toen achter zijne woning begraven. S. beheerde als voogd het kapitaal van zijn nichtje, dat door hem was aan gewend tot het bouwen zijner tegenwoordige woning. Kapitaal met interest op interest bedraagt nu reeds meer dan de waarde der boerderij. Reeds eenige malen wist S. te bewerken, dat het huwelijk van het meisje werd uitgesteld, doch nu stond het voornemen ora te huwen reeds vast en was het trouwkleed reeds gemaakt. S. heeft bekend de moordenaar van zijn nichtje te zijn. De maréchaussee te Bergeik werd Woensdagmorgen in kennis gesteld door De K.. dat zijn meisje A. C. Van den Berg, oud 25 jaar, sedert Zondag 15 Dec. spoorloos was verdwenen en verzocht een onderzoek in te stellen. De K. deelde tevens mede dat haar oom hem had gezegd, dat hij zijne nicht met twee onbekenden had medegegeven naar Antwerpen om aldaar in een klooster te dienen. Nadat de maréchaussée op vermoeden den oom, W. S. en diens vrouw geruimen tijd in verhoor had genomen, bekende S. zijne nicht geworgd en in de schuur onder het stroo verstopt te hebben. v Naar de N. Ct. meldt, heeft de Minister van binnen- landsce zaken eene commissie samengesteld, om hem voor te lichten ter zake van maatregelen in verband met de uitvoering van de nieuwe wet op het lager onderwijs. De eerste bijeenkomst dezer commissie was bepaald op he den 21 dezer. 1 De wet tot instelling van eene Consignatiekas is woenns- dag gevallen; slechts twee leden der Eerste Kamer stemden er voor. De Ministers van Justitie en Finantiëu verdedigen het ontwerp zwakjes, en de heer Wertheim gaf het°den nekslag door het gevaarlijk te noemen zoowel op financieel als op moreel gebied. Sjarigeu leeftijd. Deze kinderen kwamen uit Purmerend, en waren volgens hun zeggen door hunne moeder weggezonde! om eene tante te Nijmegen te bezoeken. Daar de moeder lueeud! dat de afstand tusschen beide plaatsen, slechts 5 UUr bed ue aanvaardden zij de voetreis, en kwamen te Amsterdam aan' Een heer aldaar, die het gesprek der kinderen over deze J: had afgeluisterd, en ook naar Nijmegen moest reizen, bezorgd in p.p.n der vertrekkende treinen. 0 Hisioiu, uezoi hun eene plaats in een der vertrekkende treinen, waarna ïH behouden bij hunne tante aankwamen. Deze, blijkbaar njJ „«♦„ld ou dat bezoek, liet de kinderen den volgenden „esteld op dat bezoek, liet de kinderen den volgenden dal weder vertrekken en wees hun als naasten weg aan, om den spoordijk door de Betuwe te volgen, dan zou zij van zelf weder thuis komen. Zij aanvaardden de reis, maar aan do spoorbrug over den Rijn bij Oosterbeek gekomen, werd hun de overtocht door den daar aanwezigen wachter belet. Zij gingen vervolgens naar eene nabijgelegen boerenwoning, waar zij overnachtten, en beproefden den volgenden morgen toen het nog duister was nogmaals over de spoorbrug hun reis voort te zetten, wat ook nu niet gelukte, daar de wachter weder aanwezig was. ïhan9 vervolgden zij hunne reis_ in de richting van Heteren, Waar zij in de woning van mej. Van Lonkhuijzen werden opgenomen en liefderijk verpleegd, en, na vervolgens den nacht in eeD logement te hebben doorgebracht en een verhoor bij den bur- webmeester ondergaan te hebben, zijn zij alhier van plaatskaarten voorzien om hunne tehuisreis per spoor te aanvaarden. Het s.s. Leerdam, kapt. Bruinsrna, vertrok Zondag den 15en Dec. des namiddags met lading en ruim 440 passagiers, en eene bemanning van ruim 60 koppen, van IJmuiden naar de Plata-rivier. Het weder was zeer mistig, zoodat de vuren van den wal slecht te zien waren. Des nachts te 2 u. 30 m., on geveer 30 mijl benoorden het vuurschip van de Noord-Hinder, kwam plotseling een streek aan bakboord het toplicht en het groene licht van een uit het westen komend stoomschip in het gezicht, dat zoo snel naderde, dat voor er iets tot afwending van het gevaar kon gebeuren eene aanvaring tusschen beide stoomschepen plaats vond. De stoot was geweldig, en de boeg van het stoomschip Leerdam boorde diep in de midscheeps aan bakboord van de Gaw Quan Sia, en drong door tot in de machinekamer. Kapt. Bruisma, die tijdens de aanvaring zich op de brug bevond, liet dadelijk de pompen peilen en dewijl het schip water begon te maken, alle in werking brengen. Zij waren echter niet in staat het indringende water meester te worden, zoodat het al spoedig bleek dat de Leerdam moest worden ver laten. Intusschen zaten de stoomschepen nog steeds aan elkan der vast en trachtte men vruchteloos los te komen. De Leerdam had intusschen zware slagzijde bekomen, welke het overboord zetten der booten gemakkelijk maakte. Onrnid- delijk na de aanvaring waren al de passagiers van de Leerdam op dek gevlogen, doch eene paniek werd voorkomen door de rustige houding var. gezagvoerder, stuurlieden, dokter en betaal meester, die de passagiers wisten te beduiden dat er geen on middellijk gevaar te vreezen was. Nadat de booten ruim van proviand voorzien waren, begaven zich eerst de vrouwen en i hnrluron. rtio "4"v— OOO poroonoï) aan \)0* vonden daarin, en daarna de mannelijke passagiers. Ten laatste begaf de mauning zich in de booten. Deze was ten volle be daard gebleven, en gehoorzaamde stipt al de bevelen, aan haar gegeven. De gezagvoerder was de laatste die de Leerdam verliet, juist op het oogenblik dat het voorste dwarsschot zich begaf. De voorpiek stond toen vol water, en in ruim n". 1 en 2 tien tot elf voet. Hoewel de booten van de Leerdam voldoende waren om al de opvarenden op te nemen, liet kapt. Bruinsrna door zijne matrozen nog drie booten van het Engelsche stoomschip te water brengen, ten einde de vrouwen en kinderen meer ruimte te kunnen geven. Deze booten waren door de Engelschen ach tergelaten, die, vreezende dat het stoomschip zoude zinken, hun vaartuig spoedig na de aanvaring verlaten hadden, en de over tollige booten hadden achtergelaten. Het was 8 uur des voor middags toen de Leerdam werd verlaten, en tot dien tijd waren de pompen steeds in werking geweest. Met een langen tros werden de booten aan het stoomschip vastgemaakt. Op bevel van kapt. Bruinsrna begaf zich de opperstuurman weder aan boord om tapijten en andere middelen ter dekking voor de vrouwen en kinderen en nog meerderen proviand van boord te halen. Gelukkigerwijs was de zee nog zeer kalm en stond eI slechts een lichte deining, zoodat het verblijf in de booten niet gevaarlijk was. Tegen twee uren des namiddags kwam het Transche stoomschip Emma in het gezicht, en bijna op hetzelfde oogenblik geraakten de nog altijd in elkander vastzittende stoomschepen los, waarna de Leerdam kort daarop zonk en het vooreinde net eerst onder de zee verdween. Een Donderdag werden door de politie uit Heteren drie kin deren, twee jongens en een meisje, opgebracht van 13, 12 0I1 -- unuci UO ace veruweeu. JJU» die met eene bijl gereed stond kapte toen de tros, die aau h« zinkende schip bevestigd was, af. Spoedig had het Uranscbe stoomschip, de Emma, kapt. Basroger, van Ilavre naar Ham burg bestemd, de booten bereikt, en verklaarde zich de f>e, zagvoerder onmiddellijk bereid de schipbreukelingen aan boora te nemen, waar zij zich binuen het half uur in veilig^" bevonden. Zij werden door de Fransche zeelieden met g«>ote hartelijkheid ontvangen, en zoo goed de afmetingen van niet zeer groote stoomschip het gedoogden, geherbergd kleine kajuit bood slechts ruimte aan voor een gering ge passagiers, en de meesten moesten op het dek blijveD, vooral des nachts geen aangenaam verblijf was. Aan ProV1?',e was intusschen geen gebrek, dewijl uit de booten een weinig beschuit, hammen, kaas, boter en geconserveerde levenstW e waren overgenomen, meer dan voldoende om Cuxhaven tekun" bereiken. Er was echter gebrek aan drinkwater, doch de g® voerder van de Emma nam, om daarin te voorzien, de toev tot de uit wijn bestaande lading. De schipbreukelingen van Leerdam hebben niets van hunne kleederen gered, doch J, ruinsma nam het scheepsjournaal mede van boord. I c 6 den van de Gaw Quan Sia, meest Hindoes, hebben eederen gered, en werden mede aan boord van de j opgenomen. Op vier na liet men al de booten drijven, eI werden uit voorzorg medegenomen tot dicht bij den '"""jgjen Elbe waar men ze los liet. Des namiddags van den December te 5 ure kwam de Emma met de schipbreuken behouden te Cuxhaven aan. Weser-2ett»m

Schager Courant | 1889 | | pagina 2