Onlangs n.1. heeft, op zijn advies, de Raad lot den aanleg in beginsel besloten. Moge het werk nu ook maar tot uitvoering komen I 't Houdt anders wat, om iets tot stand te krijgen. Een kundig arts is te zoeken. Men redeneertals er geen dokter is, zijn er ook geen zieken, en het kost de gemeente maar geld, Ondanks de uilvinding van electrisch licht, zijn wij nog kin deren der duisternis. Wij zijn van oordeel, dat de lantarens goed zijn om paarden te doen schrikken en dat zij de dieverij in de hand werken. Het voldoet even goed, als men de telefoonpalen langs den weg wit schildert en dan behoudt de gemeente haat duiten. Of nu en dan zoo als nog een paar weken geleden iemand 's avonds in de vrij diepe vaart, welke langs het dorp loopt, ternauwernood den dood ontkomt, is van minder belang. En dat in eene gemeente, die geen noemenswaarde schuld bezit en waarin van de circa 2400 ingezetenen slechts f 2000 hoofdelijke omslag gevorderd wordt{De Amsterdammer Men schrijft ons van West-Graftdijk Ook in ons nederig dorpje heeft de „influenza* hare intrede gedaan en zwaait ze neen, toch niet. Zoover is het nog niet gekomen, dat ze haren geesel zwaait. Slechts hier en daar, maar nog zeer sporadisch wist ze een slachtoffer te bemachtigen, dat evenwel na een dag 4 of 5 weer vrijgelaten is. Of 't echter 't begin van een ernstiger ingrijpen zou kunnen zijn Wie weet Een waar buitenkansje had dezer dagen iemand in den Kogerpolder, gemeente Akersloot, die, bezig zijnde met modder scheppen, eene flinke paling ving. 't Dier woog ruim 1 K.G. en had de respectabele lengte van 81 c. M. Voorzeker eene zeldzaamheid in Januari. Jongstleden Zondag gaf de Rederijkerskamer „O. V." van West-Graftdijk eene openbare uitvoering te Driehuizen in de herberg van den Heer J. Grootes. 't Slechte weder was zeker oorzaak dat de vergadering zeer gering bezocht was, zoodat de stukken zoo spoedig mogelijk afgespeeld werden, te spoedig om het audiloruim te doen genieten van de schoonheden in een sensatiestuk als „Vadervloek of Moederzegen" met 6 of 7 moorden, emmers bloed en vele schoten, die echter door de slechte hoedanigheden van de schietbenoodigdheden achterwege bleven en 't effect daarvan aan de fantasie van het publiek werd overgelaten. Het reciteergezelschap „Nieuwentijd" te Graft zal a. s. Zondag eene uitvoering geven van 2 blijspelen n. 1. „De Mili taire Willems orde" en „de Huwlijksadverteutie", afgewisseld door voordrachten, Chansonnetten, 't duo ,,'t Hutje aan zee", enz., waarvan de opbrengst zal besteed worden ten voordeele van de schadelijdenden in den „Mijzerpolder." Het is aan de politie te Helder mogen gelukken een zestal knapen in hechtenis te nemen, die zich blijkbaar tot eene ver- eeniging gevormd hadden, met het doel aan onbeheerd liggende visschersvaartuigen en alleenstaande gebouwen zich datgene aan te schaffen, wat hun voor den bloei hunner affaire noodig scheen. Drie hunner zijn reeds naar Alkmaar vervoerd om zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden. Hoe de Tesselsche visschers elkander lasten helpen dragen, bleek weer dezer dagen op treffende wijze. Toen een paar vis schers hun weekloon van eene der garnalenkokerijen hadden ontvangen, vertelde de een den ander dat een makker, die een gezin had, sedert een paar weken ziek was. „Als wij van ons loon allemaal een kwartje afzonderden", meende een der mannen, „dan had ook de zieke een weekloontje". Zoo gezegd zoo gedaan. Men ging bij alle garnalenvisschers rond met het voorstel, en ieder offerde even bereidwillig zijn kwartje. Als de man niet spoedig betert, behoeft hij zich over zijn gezin niet te veront rusten, want zoolang de makkers iets verdienen, zal hij geen gebrek lijden. hetwelk Karla afschrikte. Had hij haar zonder meer in zijne armen gedrukt en aan zijn borst gedrukt, zij zou zijn kus ongetwijfeld beantwoord hebben. Nn onltrok zij hem hare lippen, zijn mond raakte haar wang, en hij bood haar den arm, op welken zij met een gevoel van te leurstelling haar hand liet rusten. „Hoe gaat bet met onze geëerde zieke? Ik ben vol bewon dering over uwe heldendaden als ziekenverpleegster, lieve Karla Karla sprak met een zonderlinge gejaagdheid over de zieke, daarna nam moD plaats aan tafel, en het gesprek liep over allerlei zaken, die Karla geheel onverschillig waren. „Het is zeer vriendelijk van u, dat gij gekomen zijt," zeide eindelijk mijnheer von Roven, den graaf zijn glas toehoudende, „maar gij moet Karla nog niet van ons wegvoeren, want wij hebben haar nog te zeer noodig," „Over dit punt moet ik met Karla spreken," antwoordde de graaf„het is natuurlijk zeer treurig voor mij, wanneer ik mijn jonggezellen leven toch tegen wil en dank moet verlengen; even wel voor overmacht moet men zwichten." „Wij kunnen u natuurlijk slechts verzoeken, dat gij haar nog eenigen tijd bij ons laat," zeide mijnheer von Roven. Karla keek haren verloofde aan, en toen deze met een lachje antwoordde: „O, mijne rechten zijn toch nog niet zoo geheel en al souverein," toen riep zij, geërgerd door den verwaanden toon van den graaf: „Wij zullen hierover maar niet veel woorden verliezen, oompje ik heb het tante beloofd en ik blijf bij haar, zoolang als het noodig is." Een uitdrukking van verbazing vloog over het getaat van den graaf, doch deze maakte onmiddellijk plaats voor een beleefd lachje. „Zoete kleine!" fluisterde de graaf, daarbij zich tot Karla neigende, die zich onwillekeurig hooger oprichtte, zonder zijn teederen blik te beantwoorden. „Er zal niets anders overblijven, dan van den nood een deugd te maken," ging de graaf voort, „ik zal mijn verlengden wachttijd gebruiken voor een kuur in Ostende en intusschen in ,Hefïtenoord'eenige kleine veranderingen laten uitvoeren, waarvoor het plan reeds gereed ligt." „Denkt gij er dan aan uw slot nog te vergrooten vroeg mijnheer von Roven. „Er is slechts sprake van een klein pavilloen, hetwelk ik wil laten bijbouwen en dat slechts twee kamers zal bevatten een oostersch ingerichte hal, van waaruit men naar de badkamers komt, en het boudoir van mijne kleine vrouw, waarvoor ik geheel bijzon dere plannen heb." „Verraadt er ons iels van „Waarom nietik heb iets dergelijks gezien bij zekeren markies Mede uit Breda wordt melding gemaakt van een 71-jarige rijke dame, die het voornemen had met een jongmensch, een boekbinder, in het huwelijk te treden, welk plan nog juist vóór de laatste afkondiging verijdeldjweid, doordien de dame door haar zoon, kapitein-ingenieur, wegens verkwisting onder curateele werd gesteld. Hieruit volgde een proces, waarin de rechtbank te Breda uitspraak deed, die de curateele stelling goedkeurde, aangezien het gebleken was, dat de oude weduwe den broeder van haar bruidegom onvoorwaardelijk geschonken had f65.000, of ongeveer de helft vau haar vermogen, terwijl haar aanstaande er een equipage (met twee paarden) op nahoudt, en alle moge lijke bewijzen geeft de beschikking te hebben over een groot vermogen. Het voorgenomen huwelijk gaat nu niet door, maar de dubbeltjes zijn weg. Men schrijft aan de Oprechte Haarl. Ct. De boterwet heeft reeds nuttig gewerkt, in zoover vele ver bruikers tot de ontnuchterende ervaring kwamen, dat hun vóór 1 Januari jl. door „echte" boterboeren in „echte" boterpotjes, margarine voor natuurboter werd verkocht. Met het onnoozelste gezicht ter wereld bracht de boer Maandag, zooals gewoonlijk, de boter, evenwel met de boodschap er bij, dat zij van dezelfde soort was als welke mevrouw altijd kreeg, maardat met de nieuwe wet, die den boer zooveel geld had gekost, de boter voortaan gestempeld moest worden met het merk „margarine."- Menige huisvrouw zal erkennen, dat men het in de kunst om aan margarine den smaak en de kleur van natuurboter te geven onder den ouden wetteloozen toestand al zeer ver gebracht heeft. Te Muiden is de vrouw van den heer v. B. overleden aan bloedvergiftigingeen gevolg vau het pikken met een speld in haar hand. Raadgeving aan gezonden. Drink geen water (duin-, regenwater, enz.) tenzij het eerst goed gekookt heeft. Natuurlijke bronwateren (Apollinaris, Pach- ninger, Minerva, Selters, Victoria water) kunnen bij matige hoe veelheden in de plaats van gekookt water gebruikt worden. Zorg dagelijks voor ruime ontlasting, eet gewoon en leef geregeld. Houd op straat den mond gesloten, en haal adem door den neus. Wacht u voor groote temperatuurwisseling (tocht, wind) en verwarm uwe kamers niet te sterk (niet hoo ger dan 14 a 15° R.). Vermijd plaatsen, waar veel menschen bijeen zijn en bezoek geene grieplijders, indien het niet hoogst noodzakelijk is. In het laatste geval wacht u dan voor hetgeen dezen bij niezen en hoesten uitwerpen. Gebruik nooit hunne zakdoeken, linnengoed, evenmin dat van lijders aan gewone verkoudheden of borstziekten. Blijft t'huis, zoodra gij (voor u ongewoon) hoofdpijn of pijn in den rug, lendenen, gevoelt, later gevolgd door koude rillin gen, ga plat liggen (anders wordt gij duizelig en gaat gij braken) liefst op bed onder de wol in een frissche kamer. Houd het hoofd doT water koel, gebruik wat versch citroen sap en lauw suikerwater, zoo noodig een licht purgeermiddel (wonderolie, groene poeder), maar volstrekt geene medicijnen als chinine, antipyrine, p. doveri, enz. Deze niet op tijd en niet in gepaste dosis gebruikt, kunnen u veel last bezorgen, en zeker niet het beloop der ziekte afkorten. Ontbied uw geneesheer. Zorg zooveel mogelijk, dat deze uwe boodschap ontvangt vóór hij 's morgens uitgaatwant anders zou het best kunnen gebeuren, dat hij eerst laat in den avoDd, of den volgenden dag u bezoeken kan. Maak u niet ongerust zelfs wanneer hij zeer laat komt. Dr. R. v. d. L. Onder degenen die door de influenza zijn aangetast worden genoemd jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de voorzitter der Dorpat in de nabijheid van Parijs en vond bet verrukkelijk. Een halfrond vertrek, dus met een venster, over welks wit gewerkt matglas een rooskleurige sluier hangt, aan de zijde geflankeerd door donker blauwe gordijnen van atlas; een zacht blauw tapijt met bouquetten bedekt den grond, de wanden versierd met atlas, verder een groote, met zacht blauw en rood gedecoreerde chaise- lonque bij het venster, eenige vierkante en ronde canapé's, daar- tusschen kleine japanscho etagères en tafeltjes, die juist groot genoeg zijn, om een bloemvaas te dragen, anders ook goen spoor van hout in dit gebouw kortom, een nestjo zooals bet bij eene schoone vrouw past, niet waar, Karla?" Karla, die opmerkzaam had toegeluisterd, liet hot hoofd hangen. „Ik geloof, dat ik daar zeer weinig zal zijn." „Zeer weinig? Waarom niet? Het is toch een plekje, als ge schapen tot zoete droomerij, en" hij wendde zich tot de beide Rovens „neemt de droomerij niet de grootste helft in van het leven onzer vrouwen Mijnheer von Roven schoof onrustig zijn stoel heen en weder, en Eritk, die gedurende het ontbijt zwijgend had toegeluisterd, keek Karla aan met een blik als wilde hij haar uitdagen om toch vooral te antwoorden. Trouwens, Karla liet niet op zich wachten „Tante heeft mij altijd verweten, dat ik te veel droomde, en sedert ik dat niet meer doe, gevoel ik mij zooveel beter, dat ik hoop, nimmer weder in dien toestand te vervallen. In een donkere kamer echter, waarin tatel noch stoel te vinden is, kan ik mij niet bezighoudendat zal dus niets voor mij zijn." Graaf Ilefften lachtte. „O, een jonge vrouw is door hare gevoelens zoo in beslag ge nomen, dat zij met verlangt naar veel bezigheid; in waarheid immers toch is de werkzaamheid der vrouwen van onzen stand altijd meer een denkbeeldige. Uw voornaamste taak, ja de eenige, die ik laat gelden, is, schoon en lieftallig te zijn, en wanneer men dezen plicht zoo vervult als Karla „Goed, oompje, dan zal ik van daag mijn witte kleed aan trekken, in het salon gaan zitten en schoon en lieftallig zijn; dan kan alles in huis in de war loopen, en wanneer ik dan van verveling gestorven ben, kunt gij op mijn grafsteen zettenzij stier f in de uitoe lening van haar beroep „Kind, kind, wat zegt gij daar toch," zeide de oude beer von Roven, terwijl de graaf slechts een zijner verbaasde blikken op Karla wierp en daarna lachend hernam „De schoonste rozen hebben doornen; de kunst van den tuin man bestaat hierin, van de rozen to genieten, zonder zich aan de doornen te wonden. Binnen een jaar zal Karla droomerij niet meer gelijkstellen met verveling." WORDT VERVOLGD- Tweede Kamer, en zijne echtgenoote, alsmede dr. Schac/y die daardoor verhinderd werd eene aangekondigde wf' a1' Rotterdam te houden. Ook de K. Rott. Cc. ondervindt al de nadeelen van deze it epidemie. Onder haar redactie-personeel zijn griep—lijders in hare werkplaatsen zijn door de ziekte de werkkrachten' zee'j belangrijk ingekrompen. Zóó is het in verschillende bedrijven. Hoe weinig verontrus tend de ziekte ook is, zij werkt door haar algemeen karakter zeer belemmerend en verzwaart de maatschappelijke taak van hen, die door de epidemie gespaard worden. Blijkens de berichten, die wij van elders ontvangen, is vooral ook onder de militairen, in alle garnizoensplaatsen, het aantal griep-lijders bijzonder groot. In de hospitalen zijn al de bedden bezet, en overal moeten buitengewone maatregelen genomen worden, om de patiënten behoorlijk te kunnen verplegen. Ook op het platteland heerscht allerwege de ziekte in hevige mate. De heer E. L. Glicderman, apotheker te Amsterdam, trekt te v/dde tegen de omslachtige recepten van H.H. doctoren, daar de hoeveelheden siroop, Malaga en andere artikelen, waar mede de geneesmiddelen geïllustreerd worden, opraken. Hij stelt voor (voor deze drukke tijden wel te verstaan): Afschaffing van poeders, pillen, decocta en infusiones. Gebruik te maken van solutiones en schudmixturen of droppels. Een paar voorbeelden 1. R. Mixt. Antipyrine, 2200. S. voor 2 dagen. 2. R. Mixt. Chinim 2200. S 3. Aq. lax. Yienn. S 4. Mixt. doveri. 2200. S Waarbij enkel aq. depur. wordt gevoegd, zonder meer dan noodig is. Wanneer heeren doctoren zóó willen voorschrijven, zoowel voor particulieren als ziekenfondsleden, dan zal elk apotheker eenige houderden recepten daags kunnen afleveren, zonder gevaar van wegens afmatting van zich en de zijnen, hetwelk zeer spoedig moet volgen, zijn apotheek te moeten sluiten. De griep of influenza begint ook te Benningbroek en in den omtrek hare slachtoffers te zoeken. Zijn er daar tot nu toe slechts enkele gevallen voorgekomen, in Twisk en Hauwert moeten reeds velen aan die ziekte lijdende zijn. Yan ernstige gevallen hoort men gelukkig nog niet. Ook te Leeuwarden heerscht de griep in erge mate onder alle klassen. Op eenigen scholen ontbreekt 25 tot 40 pet. der Leerlingen. In het garnizoenshospitaal bevinden zich ongeveer 100 lijders. In de gestichten zijn ook tal van zieken. Sedert het begin van Dec. heerschen ook mazelen te Leeuwarden epidemisch. Reeds zijn 500 gevallen aangegeven waarvan 29 een doodelijken afloop hadden. Alleen in de met Zaterdag afge- loopen week stierven 11 personen aan mazelen, een getal, dat anders slechts door alle ziekten te zaraen gemiddeld per week wordt geleverd. Maandag en Dinsdag werden op nieuw 5 sterf gevallen aangegeven. De Russische griep die ons teistert, moest eigenlijk de Chineesche griep heeten, zegt het Handelsblad. Uit China kregen de Russen haar het eerst in 1830'33, 1837, 1847 en 1854 en '55, en steeds verspreidde zich de epidemie over Europa, schoon niet zoo snel als de stoom dit mogelijk maakt, uu personen en goederen in enkele dagen uit Rusland naar alle oorden van Europa vervoerd worden. Wat in China geschiedt, wordt tegenwoordig ook spoediger en beter bekend. Wat daar wel is gebeurd, dat aanleiding kon geven tot het ontstaan eener epidemie, wordt in de limes gevraagd. In 1888 heeft de Hoang Ho of Gele Rivier haar dijken verbroken. Een dicht bevolkte streek werd onder water gezet. Het aantal dooden wordt geschat van een tot zeven millioen menschen. Eene zware hongersnood volgde er in die streek. In het najaar werden de voor ontzaglijk veel geld nieuw aan gelegde dijken weder weggeslagen. Het vruchtbare, lage land was opnieuw een moeras. In Januari 1889 had de overstrooming in Mantsjoerije plaats, waarbij 2000 menschen het leveu verloren. Er was veel koorts en ziekte. 170,000 gezinnen moesten ondersteund worden. Den geheelen zomer werd er veel geleden. Dikke, gele modder be dekte het vruchtbare land. De hitte was buitengewoon groot. De modder droogde op en verstoof in stof, dat soms de zon verduisterde. De inwoners leefden van wortels eu gras. Er was veel ziekte. De orgauismen in de moerassen van de Gele Rivier, gekweekt in de vette gele klei, welke der rivier haar naam geeft, verschillen waarschijnlijk van de organismen der moeras sen van tropische en gematigde luchtstreek. Er is eenige reden te vermoeden, dat de influenza ontstond op de gedroogde kleikorst der moerassen van de provincie Honan. Twee keer is de griep-epidemie voorafgegaan door ontzettende overstroomingen in China, namelijk in 1831 en in 1852. Indien men meer van China kon te weten komen, zou het belangrijk zijn na te gaan of werkelijk China en Siberië den teelgrond der ziekte bevatten. Men heeft den loop der influenza van China via Tom sk naar Petersburg en Moskou dit jaar vrij wel gecontroleerd. Personen en goederen en de sterk heerschende noordoostenwind worden verschillende dragers genoemd als overbrengers der ziektekiemen. Dat overal postbeambten onder de eerst aangetasten voorkomen zou schijnen te bewijzen dat brieven de besmetting overbrengen! In elk geval predikt deze ziekte uit China weer de groote les der onderlinge verantwoordelijkheid, wat de Eranschen la solidarité noemen, der volken. Toen Kraketoa in rook- en stot- wolken met hemelliooge vlammen uiteenplofte, ging de zon maanden lang over de geheele aarde in rooden gloed onder. De stof was verdeeld door de hooge atmospheer vau den ge heelen aardbol. ,r Indien sterke noordoostenwinden de ziektekiemen uitChine»'1' en Siberische moerassen eveneens verspreid hebben, dan k za' de doctoren en apothekers in Europa het werk niet af, ?'aJ rivieren in het verre oosten door haar dijken gebroken „gj| hongersnood en ziekten veroorzakende en honderdduiz „e, doodende. j Het geldt dus ons belang niet alleen, als wij 's buui de:

Schager Courant | 1890 | | pagina 2