fiSlD BESCHIKBAAR. UIT DE PERS. S F K A H K K L S. Gemeente Scliagen. Gemeente Haringkarspel. Corns. BLEEK C z. A. TEIIBURG. Hypothecair Crediet, tegen 3710 4 en 4710 per jaar, zonder 7 jaar vooruitbetaling van rente. Adres: Oude Gracht 158, Alkmaar. JACHTWATIR. J. Hankc te Sehagen. huis in laaie vlam zien staan, ni tar als op vele dagreizen van ons oaze medemeuschen lijden. Deze broederschap predikt de griep. De Directeur eener inrichting te Amsterdam, waaraan 33 personen verbonden zijn, hoorde jl. Donderdag dezen en genen klagen over loomheid. Weinige oogenblikken later verscheen op den muur de volgende dagorder „Wie verzuimt, zonder zich te kunnen verantwoorden met een geneeskundige verklaring, beloopt, naar gelang van zij n loon, een boete van 8 tot 5 gulden daags." De loonquaestie bracht de „ioomqnaeslie" van de baan en niemand bedacht als uitvlucht de influenza. Te Vlaardingen kon eene godsdienstoefening niet doorgaan, omdat predikant, voorlezer, organist en koster negens ziekte aan huis gebonden waren. Een derde gedeelte van de brievenbestellers te Arnhem is door griep aangetast. De Nieuwe Zaansche Courant en de Zaaulander kunnen niet verschijnen, omdat het geheele personeel der drukkerij, waar de uitgave dezer bladen bezorgd wordt, ziek ligt. Ten bewijze dat sommige personen alles voor goede munt aannemen, kan dienen, dat te Gennep onlangs als middel tegen ziekten bij paarden een oud doorgerookt stompje goudsche pijp verhandeld werd voor f 3.20. De heer S. apotheker te Stadskanaal, wilde, op de tram staande, een vertrekkenden vriend nakijken en boog met het hoofd buiten het balcon, waardoor hij in aanraking kwam met een lantaarnpaal, tengevolge waarvan hij van de tram af onder den daaraan bevestigden postwagen geraakte. Deerlijk gewond opgenomen, is hij aan de gevolgen overleden. De heer Nicolaï viert op 21 Eebr. zijn zilveren jubilé als directeur van de Koninkl. Muziekschool te 's Gravenhage. Op dien avond zal door de oud—leerlingen der school een groot feestconcert worden gegeven, waarbij alleen de leerlingen der laatste 25 jaren zullen medewerken. Het concert zal in de zaal Diligentia worden gegeven. De Volkstelling. Dit Oostwoud (een onderdeel van de gemeente Midwoud) wordt gemeld, dat de dorps-veldwachter, die daar door den Burgemeester met de telling belast was, de kaarteu heel ge moedelijk thuis had ingevuld. De man vond het natuurlijk in zijn stoel bij de kachel veel gezelliger dan op straat met dat gure weer. En toen men dien echt huiselijken volksteller om rekenschap van zijn doen vroeg, antwoordde de man bru taalweg „Ja, dat doe ik met goedvinden der ingezetenen", terwijl bij onderzoek gebleken is, dat natuurlijk niemand van de ingezetenen tot zulk een absurditeit zijn toestemming had gegeven. Bij de volkstelling wist te Grave een persoon niet met juistheid op te geven, wanneer en waar hij geboren was. „Daor deeën ze b'ons thuis nie aon 1" gaf hij ten antwo ird. De man is nog wel de zoon van een oud-burgemeester. Van dien oud-burgemeester weet men te vertellen, dat hij, toen koning Willem II indertijd zijne gemeente bezocht, den Vorst een request zou overhandigen, maar in plaats daarvan den Koning bij vergissing eene rekening van zijn schoenmaker over handigde, die hij met het request in deuzeltden zak geborgen had. De Koning keek het brietje in, en gaf ten antwoord: „Hm, ik vind het niet te veelf 14 voor een paar water laarzen 1" Uit Schipluiden schrijft men dat iemand op zijn biljet voor de volkstelling invulde niet tot een kerkgenootschap te behooren. Eenigszins in strijd met deze verklaring is het teil dat de declarant tot heden toe bij de Ned. Herv. gemeente het ambt van voorlezer en voorzanger bekleedt en niet voornemens schijnt als zoodanig ontslag te vragen. Delfsche Ct) Te Pingjuin, waar vele boerenarbeiders wonen, hebben dezen op de kaarten voor de volkstelling achter de vraag, welk bedrijf zij beoefenen, als antwoord geplaatst: „werkslaaf". Eenigen tijd geleden had de volksredenaar Van Eden hen inge licht omtrent hunne ware positie, maar als men in aanmerking neemt, dat hunne meeste werkgevers zijn huurboeren, die het zeiven niet breed hebben, dan zal hunne opgave van qualiteit nog wel aan bedenking onderhevig zijn. Te Rijssel werd op Nieuwjaarsdag een veertienjarige knaap vermist, die bij een oom een félicitatiebezoek gebracht had en daarna door niemand meer gezien was. Men zocht een paar dagen tevergeefs naar hem, totdat hij eindelijk op den zoldg' van zijn oom dood in een rommelkist gevonden werd. Mer 'vermoedt, dat de arme jongen, die meer gedronken had dar/goed voor hem was, in die kist is gaan liggen om wat te sl' pen en dat het deksel dichtgevallen is, zoodat hij er niet r eer uit kon komen en gestikt is. Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Maandag6 Januari 1890. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren de Wit en Zijp, beiden wegens ongesteldheid. De voorzitter opent de vergadering met een terugblik op het pas algeioopen jaar, verheugt er zich in dat alle leden die het vorig jaar met hem de belangen der gemeente hebben behartigd, hunne plaatsen in het bestuur der gemeente hebben behouden, betreurt het dat een paar leden verhinderd ziju die vergadering bij te wonen, en spreekt den wensch uit dat het aan allen moge worden gegeven, ook in 1890 werkzaam te wezen tot bloei der gemeente. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Hierna ge-f* -e voorzitter verslag van de gehouden Nieuwjaars- collecte, waaruit blijkt dat ontvangen is f 388.46, dat er in de 316 behoeftige gezinnen waren, zoodat elk gezin f 1.22 kon worden toebedeeld. Aangezien het convocatiebiljet geen enkel punt van behan- daling vermeldde, kon onmiddellijk tot de gewone rondvraag worden overgegaan, waarbij de heer Kaan wees op het hoogst wenschelijke van eenige verlichting bij donkere maanhij vraagt aan B. en W. of zij niet genegen zouden wezen om op eiken brug over de Grootesloot, benevens bij de Zijpersluis en aan de Flab, voor rekening der gemeente, een lantaarn te doen plaatsen en laten branden, om in de meest dringende behoeften van verlichting te voorzien. Die vraag gaf aanleiding tot wijdloopige bespreking. De heeren Francis, Paarlberg en anderen erkennen die behoefte, doch vreezen dat de lantaarns, voor hen, die rijdende langs de wegen komen, een groote last zullen veroorzaken, terwijl de koslen ook nog al wat zullen beteekenen, omdat, worden daar lantaarns geplaatst, ook in andere deelen der gemeente de behoefte zal worden gevoeld. De heer Biersteker deelt mede, dat door de Vereeniging „tot Nut en Genoegen" te Burgerbrug aan B. en W. is gevraagd, om voor haar rekening een lantaarn te mogen plaatsen aan het huis van den heer Bood, hetwelk door B en W. is toegestaan en meent, dat op die manier door het publiek wel aan de behoefte kon worden voldaan. De heer Nobel ondersteunde de vraag van Kaan, en geeft als zijn meening te kennen, dat „Nut en Genoegen" te Burgerbrug, bij plaatsing van lantaarns door de gemeente, haar lantaarn wel aan de gemeente^cadeau wil geven. De voorzitter is zeer bereid die vraag te overwegen, en erkent dat er veel voor is, doch dat er ook ernstige bezwaren tegen zijn; allereerst acht hij het noodig te onderzoeken welke de vermoe delijke kosten zijn, en door wie ze in geval van plaatsing zullen worden aangestoken en voorzien van olie. Verschillende heeren stellen zich daarna disponibel een onderzoek aan de verschillende buurten in te stellen, waarna de voorzitter voorstelt het in de volgende vergadering nader te behandelen, hetwelk algemeen bijval vindt. Geen der leden nader het woord verlangende sluit de voor zitter de vergadering. Is er eigenlij li wel veel verschil tussehen het eene en het andere „Waar zijn jelui gisteren geweest?" „Meester, broertje was zoo ziek, ze hebben hem bekold." „Zoo?" „Ja, meester, maar nu is moeder naar den duvelbander geweest, en nu is broertje weer beter.'' „Wat heeft die duvelbander dan gedaan?" „Moeder heeft het vogeltje van veeren, dat de spoken in broertje's kussen hadden gestopt, meegenomen, en dat heeft zij verbrand, en toen begon het bij ons zoo te stinken, en toen is hij beter geworden." Aldus vertelt, in het Nieuwe Schoolblad, de heer W. Huijnink een gesprek, gehouden in de school te Muiden, op een tweetal uren afstands van de hoofdstad van Nederland 1 De stuurman van een op reede liggend schip was ernstig ziek, zoodat de docter diens einde nabij achtte, terwijl wegens de onstuimige zee bezwaarlijk een priester den stervende be zoeken kon. Doch een dame, met wie de dokter er toevallig over sprak, wist er raad op. Zij verzocht haar pastoor, bij de godsdienstoefening „met de geloovigen het rozenhoedje te bidden voor iemand, die in gevaar van sterven verkeerde, en niet in staat was de heilige sacramenten te ontvangen"; aan welk verzoek werd voldaan. En dan heet het verder: „Terwijl de godvruchtige schare met de grootste vurigheid de hulp van Maria afsmeekte, had mevrouw N. haar jonge kinderen rondom haar armstoel vergaderd, om zich met de geloovigen in het gebed te vereenigen. Wat knielden die lieve kinderen eerbiedig om hun moeder; hoe vouwden zij hun handen tot een godvruchtig gebed 1 Zou Maria aan zooveel liefde en smeekingen kunnen weerstaan Den volgenden morgen begaf de brave geneesheer zich nnar het schip. Hoe meer hij naderde, hoe grooter werd de span ning, waarin hij verkeerde. Zou Maria hulp verleend hebben Hoe groot was echter zijn vreugde, en hoe levendig zijn aandoening, toen hij den zieke buiten onmiddellijk gevaar en bij volle kennis aantrof. Spoedig werden er middelen beraamd om hem naar het gasthuis te vervoeren, waar een betere op passing hem wachtte. Maria had het gebed harer trouwe dienaren verhoord. Zij deed nog meer In het gasthuis gekomen, vroeg de zieke om een priester. De pastoor kwam spoedig en trof den onge- lukkigen man in de beste gesteltenis aan. Sedert twintig jaren had hij zijn plichten niet waargenomen en zich aan vele buiten sporigheden overgegeven. Hij sprak met het diepste leedwezen zijn biecht, ontving met de levendigste godsvrucht de heilige sacramenten, en stierf in gevoelens van geloof en vertrouwen. Zoo mocht het Rozenkrans-gebed weder zegevieren over de hel, en werd de liefelijke Sterre der Zee voor dezen armen zondaar een baken, waardoor hij veilig in de haven des eeuwigen levens mocht aanlanden/' Aldus vindt men verhaald in het Zondagsblad van het Cen trum, het orgaan van dr. Schaepman In dit tweede geval heeft het dus niet zoo goed geholpen als in het eerste. Want alleen in het eerste kwam het tot genezing van den zieke. Maar overigens is er eigenlijk wel veel verschil tussehen de eene „duivelbannerij" en de andere? Soc. Weehbl. Wie door nieuwsgierige bemoeizucht het heiligdom des huizes aanrandt, om voedsel te zoeken voor zijn kwaadsprekendheid, die is een lasteraar. Coleridge. De lezers van boeken kunnen in drie klassen worden onder scheiden. De eerste klasse is als een zandlooper. De indrukken, die zij ontvangen, loopen, ijlen door hun geest als het zand door het uurglas zonder eenig spoor achter te laten zij leeren niets zelfs iets te vergeten leeren zij er niet uit. De tweede klasse is gelijk een filtreer, die voor zich slechts het onzuivere en den droesem terughoudt en alles wat rein is weg laat loopen. Dat zijn de onreinen, die hun verdorven ver beelding ook door het onschuldig bedoelde in vlam laten zetten, die, omdat hun handen vuil zijn, ook alles bezoedelen wat die handen aangrijpen. De derde klasse eindelijk is gelijk aan de slaven in de diamantmijnen van Golcondaalles, wat geen waarde heeft, werpen zij wegslechts den edelen, kostelijken steen nemen zij mede. Coleridge. Steken onder water ziju wel eens scherper dan dolksteken zij zijn echter ook wel eens zoo bot, dat zij in het geheel niet kwetsen. Het hangt er maar van af waar zij te recht komen. Soranus. Een mensch blijft altijd een kind; het geheele leven door heeft hij speelgoed noodig. Sorantjs. B llll GEUL IJ li E ST1\ 1). Ingeschreven van 8—10 Januari 1890. GeborenJohanna, d. v. Pieter Ruig en Dieuwertje Bakker. Pieter Cornelis, z. v. Pieter Berkhouwer en Aagje Paarlberg. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Ingeschreven van 1 31 December 1889. Geboren: 4 Dec, Maria. d. v. Cornelis Trompetter en Geertje Brugemann. 5 dito, Grietje, d. v. Pieter Hoedjes en Elizabeth Raadgers. 10 dito, Grietje, d. v. Gerrit Jonker en Dieuwertje Kistemaker. 12 dito, Cornelis, z. v. Aria de Groot en Meinuwtje Wit. 12 dito, Cornelis, z. v. Pieter Roozendaal en Aagje Hessing. 12 dito, Jan, z. v. Jacob Berkhout en Dieuwertje Kuiper. 14 dito, Pieter, z. v. Jan Renooij en Gerritje Fraij. 19 dito, Maria Johanna, d. v. Pieter Raap en Elisabeth Rotgans. Ondertrouwd: 27 Dec. Gerrit Bakker, jm., oud 22 jr. te Nieuwe Niedorp en Trijntje Berkhout, jd., oud 16 jr. te Haringcarspel. Gehuwd26 Dec. Pieter Francis, wedn. van Trijntje Marees, oud 30 jr, te Haringcarspel en Trijntje Klinkert, wed. van Jan van der Oord, oud 29 jr. te Oudkarspel. Overleden: 11 Dec Trijntje Tesselaar, wed. van Pieter Bleeker, oud 77 jr. 15 dito, Guurtje Dam, echtg. van Cornelis Tesselaar oud 74 jr. 25 dito, Klaas Waij, oud 9 md. 26 dito, Jan Meere- boer, oud 17 jr. 31 A li E T B E B I C H T E M. Schaffen, 9 Januari 1890. Aangevoerd: Stuks Paarden f a Gelde Koeien (magere r a 7 jr Idem (vette) f 205.- s 240.— 14 Nuchtere Kalveren 1 10.— a 19.- 50 V Schapen (magere) f 18.- 22.- 65 D Schapen (vette) f 28.— 36.50 887 ft Overhouders f 18.— 29.— 2 V Bokken en Geiten f 2.— 7.- 20 Varkens (magere) f 14.— 16.— 8 n Biggen f 9.— a 11.— 42 T Konijnen f —.40 a 1.— 30 7) Kippen f -.70 a 1.20 63 n Eenden f —.60 a -.75 430 Kilogr. Boter (per Kop f .70 a -.80) f -.93 a 1.06 140 it Kaas i —.20 a —.30 1500 Stuks Kip-Eieren 4.— a 5.— Hoorn, 9 Januari 1890. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 31. Hooi f Com- missio Gras f 32.50. Middelbare f aangevoerd 42 stapels, wegende 10884 Kilo. Hoorn, 10 Januari 1890. Aangevoerd 35 Schapen f 25.a 53. Edam, 9 Januari 1890. Aangevoerd: 215 koppen boter, per pond, .60 a .67 kip-eieren f 5.— a 5.25 per 100 stuks. Zaandam, 9 Januari 1890. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 30.aangevoerd 2 stapels. Al h maar10 Januari 1890 Aangevoerd Kleine Kaas hoogste prijs f 31.—, Commissie f Middel bare f aangevoerd stapels, wegende K.G. Enk huizen, 8 Januari 1890. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd stapels Hooikaas f Graskaas f karweizaad, nieuw f 9.50 a 9.75. karweizaad oud f a mosterdz. f 16.75 a 17.75 blauwmaanzaad i a vale erwten f 10.25 a 12.groene dito f 10.25 a 12.grauwe dito f 11.a 12.50, Wijker vale dito f a bruine boonen f 8.a 9.75 paarcenboonen f a gerst 4.a 5.haver f 3.a 4. Advertentïén. Ondertrouwd: en S c h a g e n, 10 Januari 1890. Onschadelijk eoor Kinderen. Uit de Fabriek van J. A. BASIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend on rein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Kliersto Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij Per flacon f 1.Halve Flacon f 0.50.

Schager Courant | 1890 | | pagina 3