UtT DE PERS. ïv tig op los zingen, hetgeen anders vóór Vrouwendag zeldzaam voorkomt. Internationale tentoonstelling 1889 te Parijs. In de maand September 1889, werd bij gelegenheid der groote internationale tentoonstelling te Parijs op het terrein dier tentoonstelling, een speciale wedstrijd van zuivelproducten gehouden. Door bemiddeling der Afdeeling Landbouw van de Nederlandsche Commissie voor die Ventoonstelling werd het Nederlandsche zuivel, onze boter en kaas, daarop ingezonden, welke de reden daarvan kan zijn is onbekend, doch tot voor enkele dagen, was ook bij dat bestuur nog niet bekend, welke bekrooningen aan onze inzenders waren ten deel gevallen. Thans zijn de bekrooningen bekend geworden en met genoe gen kunnen wij vermelden, dat zijn toegekend Gouden Medailles aan de Heeren Veg en Hartog te Zaandam, voor Kaas, en Coöperatieve Zuivelfabriek te Warga, voor boter. Zilveren Medailles aan de Heeren P. .T. Smeele te 's Gr.v venhage, voor boter en kaas, Halberstma te Sneek, voor boter, en Knoors Co. te Gouda, voor Kaas. Bronzen Medailles aan de HeerenJan Blom te Meppol, voor boter, Willem Holtland te Zwollerkerspel, voor boter, J. Buis Pzn. te Spierdijk, voor kaas, en Permasch te Spierdijk, voor boter. Overbodig zal het zijn te herhalen, dat bovenstaande be krooningen zijn toegekend door de Jury der groote Wereldten toonstelling en men die niet moet verwarren met bekrooningen toegekend op eene tentoonstelling, waarvan het programma was getiteld „République Prancaise. Ville de Paris. Grand concours international d' exposition de produits alimentaires." In de Warmoesstraat te Arasterdam is een moordaanslag gepleegd op een meisje, de dochter van zekeren Termaat. Dit gebeurde in eene woning, die zij vlak tegenover de ouderlijke woning had gehuurd en waar zij, als zij in het voorjaar in den echt zou zijn getreden met Heudrik van Wijkvliet, voorgoed haar intrek zou nemen. Het meisje, arbeidzaam eu vlijtig van aard, had zich door haar handenarbeid een spaarpotje verworven, waaruit een en ander voor het huishouden was aangekocht, dat reeds in de aanstaande echtelijke woning een plaats had gevonden. En als zij rustig werkeu wilde, gat zij er meermalen de voorkeur aan, reeds haar toekomstige woning te betrekken, toen haar minnaar bij haar kwam. Hierin lag niets ongewoons. Als Hendrik van Wijkvliet, die wijnkoopersknecht van beroep is, in de buurt kwam, liep hij wel eens meer even op, en het meisje begroette hem dan ook op de gewone wijze. Er was haar echter een bijzonderheid ter oore gekomen. Van Wijkvliet speelde met nog twee personen een twintigje in de staatsloterij, en op hun nummer was Donderdag een duizendje gevallen. Het meisje had dit van anderen vernomen, en van Wijkvliet had het haar niet verteld. Haar bevreemding over diens stilzwijgen gaf zij lucht in de woorden „Zie je nu wel, Hendrik, dat je niet van mij houdt Je vertelt aan anderen, dat je een duizendje getrokken hebt, en voor mij hou-je het stil. Wat moet dat nu worden, als wij getrouwd zijn Zonder eenigerlei andere aanleiding vatte Van Wijkvliet bij die woorden vuur, sprong op, en met de woorden ;/Wacht, wij hebben toch nog een appeltje te schillen trok hij zijn mes en bracht het meisje verscheiden wonden toe. Niet minder dan 2% uur zijn de geneesheeren in het Gasthuis bezig ge weest om het beklagenswaardige slachtoffer te verbinden. Haar toestand is zeer zorgelijk en slechts een oogenblik werden de ouders bij het bed hunuer dochter toegelaten, om in eenige zwakke klanken van haar lippen het gebeurde te vernemen. Voor de ouders is het voorgevallene een verschrikkelijke slag, te treffender omdat zij noch slechts kort geleden een dochter van zeventien jaren door dtn dood verloren. Yan Wijkvliet bracht zich zeiven eenige lichte verwondingeu aan pols, mond en hals toe. Ook hij is ter verpleging in het Gasthuis opgenomen. Men meldt uit Baarn Dezer dagen kreeg ons dorp een bezoek van zekeren HW. R., uit Didam, volgens opgaaf reiziger voor den heer G. Weimer, te Heisingen. In een der hotels nam hij zijn intrek, logeerde, dineerde en soupeerde er goed, en is na eenige dagen verblijf met de noorderzon vertrokken. Hij wist ook het vertrouwen te winnen van een paar ingezetenen, en heeft van een hunner een zijden parapluie medegenomen. Het is wel te voorzien dat hij zijne practijken op andere plaatsen zal voortzetten. In het blad Floralia is tegen dezen persoon, denbaar aan eene in het oog loopende lange gestalte, gewaarschuwd. Welke eischen in sommige streken van Eriesland aan eene menschelijke woning worden gesteld is in deze week te Oudehaske gebleken. Het land van K. IJ. aldaar was Dinsdag avond nog land en niets voorspelde de inetamorphose, die het in een enkelen nacht zou ondergaan. En toch Woensdag morgen stond er een huis, kant en klaar, en recht huiselijk steeg de rook uit den schoorsteen naar boven. Een quaestie over eigendomsrecht was de reden van dezen nachtelijken arbeid en de duizend-kunstenaar, die aan dit wonder van bouwkunst het aanzijn gaf, was een timmerman uit Wirdum. Overigens heeft men in de heidestreken de voorbeelden voor het grijpen van woningen, die binnen den tijd van enkele uren worden opgetrokken. Treedt een paar in het huwelijk, dan wordt door de gezamenlijke bloedverwanten eene woning van plaggen en riet opgetrokken, die nog denzelfden avond door de jongge huwden wordt bewoond. Donderdagmiddag half drie ontlastte zich boven Yucht eene zware donderbui. Felle bliksemstalen, onmiddellijk gevolgd door hevige donderslagen, doorkliefden de lucht. Even buiten het dorp is de bliksem in een boom geslagen. Gedurende het onweer viel er een plasregen. Hoe belangrijk de invloed eener goede ventilatie vau fabrieksgebouwen is op de gezondheid der arbeiders, kan blijkeu uit de mededeelingen der Duitsche fabrieks-inspecteurs. Zoo bedroeg in de niet-geventileerde weverijen in Dusseldorf het aantal der zieke mannen 61 pet. en der zieke vrouwen 58 pet., maar daalde dit cijfer in de slechts matig goed geventileerde weverijen op 36 pet. respect. 44 pet. Een zeventigjarige Zaandammer, die eergister de hoofdstad bezocht had, gaf des avonds op weg naar het station aan een jongen, die hem deu weg zou wijzen, zijn overjas te dragen. Na een eindje gewandeld te hebben, zette de jongen het met het hem toevertrouwde goed op een loopen, zonder dat het geluk ken mocht hem te pakken te krijgen. Het door de landbouw-commissie ingestelde onderzoek naar den toestand vau den landbouw in Nederland is thaus afgeloopen. Het daarvan op te maken eindrapport is in bewerking, ten einde in de eerstvolgende bijeenkomst der landbouw-cnnmissie, welke in Mei zal gehouden worden, in behandeling te komen. In het afgeloopen jaar zijn te Amsterdam voor koopraaus- scbuldcu door hunne crediteuren in gijzeling gesteld 32 per sonen. In 1888 bedroeg dit getal 57. Een gijzelaar zit daar reeds 18 maanden voor eene schuld van f 200. Aan kosten van vervolging en voeding is door den crediteur reeds f 800 betaald. Te Roermond zal eene R.K. parochieschool voor jongens worden opgericht. Er zijn daar thans reeds 9 bijzondere scholen met ongeveer 1250 leerlingen. Het openbaar onderwijs wordt, er vertegenwoordigd door 2 scholen met 500 leerlingen. De Eerste Kamer zal Maandag 27 dezer, des avonds S'/g uur, in openbare vergadering hare werkzaamheden hervatten. De Maas is op onrustbarende wijze gewassen. De stand is 3.55. De rivier-correspondentie met België is ingesteld. Naar aanleiding van een rekest van vele ingezetenen aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, is de gemeenteraad van Tessel op een besluit teruggekomen, waarbij de opheffing der school in Zuid-Eierland en verplaatsing vau die in Midden- Eierland was bepaald. Beide scholen zullen dus nu op hare standplaatsen gehandhaafd worden. De Haagsche briefschrijver der Midd. Ct. verhaalt het volgende, dat onlangs op de Witte Sociëteit in de residentie geschiedde„Een van de leden miste op zekeren dag zijn nieuwen overjas uit de jasseukamer, en vond een ouden in de plaats hangen. De met eene uitgebreide jasseukennis begaafde jassen- knecht lette weken achtereen op, of de verlorene niet weder aan een kapstok kwam hangen, doch steeds tevergeefs, tot na verloop van twee maanden de gestolen jas werd herkend. De knecht waarschuwde den eigenaar en toen de gebruiker zich weder met zijn nieuwen jas wilde verwijderen, stond hij eens klaps tegenover iemand „van den gerechte", die zijn eigendom opeischte. De man, nog wel een ambtenaar aan een der miuis- teriën, was niet zoo goed, of hij moest zijn jas weer uittrekken, en ging met beschaamde kaken heen. Dat hij ook juist het kleediugstuk van een lid vau de magistratuur had uitgekozen Van „Volkstellers" in Twente ontving de Tw. Ct. voor en na ettelijke „ervaringen", welke hieronder tot een tuiltje zijn vereenigd. 1. In een huisgezin, bestaande uit drie gezusters, had men op alle drie de bruine kaarten achter vraag 3 ten antwoord ge schreven „Als hoofd." 2. In een ander gezin leefden drie mannen, bij wie een „man" van 4 maanden oud, die denzelfden naam Johannes droegen. Om ze te onderscheiden, bad men, evenals in de spreektaal, ingevuld Jannes, Jennes en Jennesken. 3. Op eene witte kaart was achter vraag 11 bwaar was hij toen met duidelijke letters geschreveu „In bedde." 4. Een echt brekespel had in elke rubriek een woord ge schreven, die samen den volgenden zin uitmaakten „Een gek kan meer vragen dan honderd wiezen kunnen antwoorden het is mij ten minste veel te geleerd ofToen de teller sprak van overtreding en boete, stelde deze „wieze" wijsneus voor om het af te maken vooreen lekkeren krintenweggen I 5. Een teller te plattenlande deelt ons mede, dat hij van de 854 kaarten er zelf 851 had moeten invullen. Het was hem bij vele „jonge" meisjes voorgekomen, dat zij zich veel te jong hadden opgegeven. Een van 36 zomers oud, die er niet om durfde jokken, had hem vriendelijk verzocht het niet verder te vertellen 1 6. Iemand schreef achter de vraag of hij voor eigen rekening de zaken dreefEen verzet (hypotheek) van 2500 gld. 7. Iu dienst van een kerkgenootschap had iemand opgegeven het ambt te bekleeden van orgeltrapper wat een collega van hem had aangeduid met het woord windmaker Algemeen zijn onze berichtgevers van gevoelen, dat de tel- kaarten voor den boerenstand veel te geleerd (te ingewikkeld) waren ingericht en tot noodeloozen omslag voerden. Met het „bedrijf" en„hoeveel personen zijn onder hem werkzaam alsmede „in wiens dienst is hij is wat om gehaspeld. Hier werden knechten en meiden alleen als dienst baren aangemerkt, daar ook de kinderen die helpen werken ja elders zelfs de gansche familie tot de echtgenoote in clnis t Gewogen en te licht bevonden. In ons vorig nummer gaven wij onder ons binnenlandsch nieuws een kort verslag over de vergadering van de Holl. Maatsch. v. Landb., afdeeling Wieringerwaard, op welke vergadering ook de "Wik- en Weegloonen-kwestie uit voerig is behandeld geworden. Hetgeen daar door de heeren Zijp en Teengs gesproken is, hebben wij reeds in hoofdzaak medegedeeld. In ons nummer van 25 Dec. 11. schreven wij naar aanleiding van het door onzen geachten afgevaardigde, den heer Mr. W. van der Kaay, gesprokene in deze kwestie: „Ook over deze handelwijze van onzen geachten afgevaardigde betuigen wij ons leedwezen. "Wij kunnen den heer v. d. Kaag de ver zekering geven, dat zijne handelwijze onder de kiezers van het district Alkmaar, die niet tot de stad Alkmaar behooren, zeer groote verbittering verwekt heeft." M ij meenen dat die verbittering der landelijke bevolking van recht kapitale fout van den r ons district, jegens den heer v. d. Kaay alleszins bestaan heeft. Wat toch is onzes inziens de v. d. Kaay Deze dat hij in 's Lands vergaderzaal gepleit heeft L, behoud van 70 ets. heffing, en zich niet heeft will^ 15 overtuigen door de Commissie van Rapporteurs in die voorstelde de heffing te verlagen op 60 cents. Dat het pleit in de Kamer met 38 tegen 31 sfc beslecht werd, schonk ons de overtuigingdat?, a|, heer v. d. Kaay niet had gepleit voor het bekonj 1 70, maar wel voor het terugbrengen op 60 dan zijn stem evenzeer den doorslag zou hebben geen en er tenminste eenigermate was tegemoet gekomen aan i rechtmatig en zeer billijk verlangen onzer landbouwers o^K het dan niet in eens, dan toch langzamerhand verlost te Ju van de onbillijk hooge wik- en weegloonen. Het ligt tojt» de hand aan te nemen, dat het optreden van denbeer v. d l als afgevaardigde voor het district Alkmaar door velen zijner kamerleden wordt geacht een lichtend baken te zijn in welke grootendeels zijn district betreffen. (Dat de Hoon* afgevaardigde dezelfde fout beging, kan toch moeieliik verontschuldiging dienen.) In strijd hiermede heeft de heer v. d. Kaay per% lijken en maatschappelijken invloed gebruiktalleen ten voordt der stad Alkmaar en ten nadeele van het grootste het district Alkmaar. En toch is het niets meer dan hoogst rechtmatig da( belangen der landelijke bevolking in ons district door afgevaardigde op zijn minst evenzeer worden behartigd als der stad Alkmaar. Reeds het bevolkingscijfer eischt Immers, heeft Alkmaar 15000 inwoners, het overige gede, van het district telt 26000, of bijna tweemaal diea Alkmaar. Is er dus sprake van vóórrang, dan in geen geval de r Maar zet de rekening op in het voordeel van Alkmaar, 4 nog luidt de eisch: even groote bevordering van elks want stel Alkmaar en naaste omgeving op 19000 inwonê- dan blijven er voor het noordelijk gedeelte, met Schap i middenpunt, nog 22000 inwoners over. En toch heeft Alkmaar nog zooveel voor boven de landeh) bevolkingWij geven toe, dat het velen dier privilegiën i het maatschappelijk leven (onderwijs, samenleving, enz. bezit uit den aard der zaak. Doch zulks is dan een reden meertot het voorkomen of wegnemen van onbillijke prit legiën, gelijk de veel te hooge wik- en weegloonen! Onze geachte afgevaardigde rekenen wij door zijne hout in deze kwestie, te zijn: gewogen en te licht bevonden! Dat ons zulks grootelijks leed doet, zullen wij wel niet: hoeven te getuigen. Een politiek-figuur van zoo groi beteekenis voor onze liberale partij, zien wij met leemI stranden op de klip van zulk een „huishoudelijke" kwestie, v: billijke en vreedzame oplossing hier zoo duidelijk was ai gegeven. De verkiezing van 1888 was toch voor den heer v.d.Ku een les geweest, die hem duidelijk genoeg de rechtmatii grieven der landelijke bevolking heeft doen kennen. Een afgevaardigde is wel „vrij man", maar hij ia toch i huishoudelijke geschilpunten als opgemeld, verplicht rekeniiL te houden met de wenschen van een deel zijner kiezers. Di deel der kiezers vaardigde ZEd. toch niet af om door bei gedwarsboomd te worden. Een uitstekend voorstel noemen wij het van de afdeel» „Wieringerwaard", pogingen in het werk te stellen het te redè zonder de waag van Alkmaar en wij zijn met haar van meeniip dat er wel kaaskoopers zullen zijn, die, vrij van de Alkmaar» invloeden, de waagceel van de Wieringerwaarder-waag of de waag uit elke andere gemeente even eerlijk en vertrouw!» achten, als die van de Alkmaarsche. De afdeeling Wieringerwaard zal zich wenden tot de besturev der omliggende afdeelingen en tot eenige heeren kaaskoopei Te wenschen is het, dat de verschillende iu ons distri bestaande landbouw-afdeeliugen hare besturen de meest uitg breide volmacht geven om met de afdeeling Wieringerwaa alle pogingen in het werk te stellen, waardoor de heffing i hooge wik- en weegloonen tot een onmogelijkheid en betree! daartoe tot een ijdele klank worde gemaakt. Verblijdend rekenen wij het mede, dat de Vereeniging 1 Ontwikkeling van den Landbouw in Rolland's Noorderkwart' het vorige jaar wederom tegen de heffing dier loonen is te ver getrokken, al is het dan ook, dat zij niet een gunstigen uitsl verwierf, gelijk met welken hare pogingen in 1886 waren bekros geworden, toen de vermindering van 80 tot op 70 ets. k Kamer werd verkregen, welke vermindering voor de Kaasmat in Noord-Holland een voordeel opleverde van f ISOOO. Een troost is het, dat deze heffing van 70 ets. slecht», goedgekeurd voor den tijd van 2 jaar. En mogen wij vertrou. op de vrij ruiterlijke verklaringen van den Minister en? hetgeen gesproken werd door velen dier leden der Tweede etj' Eerste Kamer, die nu nog vóór de heffing stemden, dan aa- na 1892 met die hooge heffing wel uit zijn. Dat hopen V in het belang van onzen landbouwenden standDoch bel» hebbenden roepen wij toe: „vertraagt niet en houdt een oog in het zeil Eene vereeniging die onvoorwaardelijke aanspraak b op den zedelijken en moreelen steun van alle landbouw^5 en van hen die belang hebben bij den vooruitgang raa in bouw en Veeteelt, is wel de "Vereenigfing' 1 Ontwikkeling van den LandbouW Holland's Noordei-kwartier. Heeft deze vereeniging zich reeds herhaaldelijk verdie»5''» gemaakt jegens landbouw en veeteelt en derzelver beoefent en werd zij mede daartoe in staat gesteld door den gelde^ steun harer leden, toch gelooven wij dat deze Yereenigi»- oneindig veel meer zou kunnen doen, wanneer haar verdubbeld, verdrievoudigd werd, welke wensch volstrekt l tot depia vota hehoeft te behooren, want het ledental van H- Ij is gering in aanmerking van den zco aanzienlijken k- wenden stand van Noord-Holland. a Mrij zijn het ten volle eens met de Redactie der L i C ouranty die in een flink en uitgebreid artikel in bas*

Schager Courant | 1890 | | pagina 2