UtT DE PERS. ss »Een en ander over Natuurkunde in ver band met spiritisme," was de titel van de hoogst belangwekkende lezing, gisteren avond door den heer Dr. Yitus Bruinsma te Barsingerhorn, in de kolfbaan van den heer A. Slotemaker ge houden. Naar inhoud en vorm nieuw werd de voordracht van den verdienstelijken spreker met onverdeeld genoegen aangehoord, en de blijken van instemming zijn voor hem zoovele getuigen van waardeering en genot. Na eerst een oogen- blik over de heksen- en spoken-periode gespro ken te hebben, verklaarde spreker dat het geloof aan bovennatuurlijke wezens volstrekt nog niet is uitgestorven, dat ws het thans in den vorm van het spiritisme terugzien. Wat spiritisme was wisten allen. De geheimzinnige voorvallen in een tamelijk verlicht, stil atmospherisch zuiver vertrek, door personen met goeden wil verricht, grensden soms aan 't wonderbare. Spreker bad met eenige vrien den in Leeuwarden een spiritistischen kring opge richt en in een tienjarig ernstig onderzoek, had ook hij in dien kring spiritistische verschijn selen waargenomen. Verder dan eerste verschijn selen had men het echter niet kunnen brengen. Schuiven en wippen van de tafel, het beant woorden van de tafel op gestelde vragen, 't on duidelijk waarnemen van spiritistisch handschrift was al wat zich had voorgedaan. Nu had spreker enkele dier verschijnselen aan een streng natuurkundig onderzoek onderworpen, om zoo doende eene logische verklaring voor deze schijn bare wonderen te vinden. Spreker maakt thans het publiek duidelijk wat willekeurig en onwil lekeurige bewegingen zijn. De bloedsomloop, ademhaling en andere ver richtingen gaan gepaard met onwillekeurige be wegingen. Met den besten wil kan de mensch dezen niet stuiten. Dat zou den dood ten gevolge hebben. De verrichtingen met onze spieren zijn willekeurige bewegingen. Alleen wanneer de zenuwen op eene bepaalde spier zijn afgesneden, kan de mensch deze spier niet meer bewegen. Buiten deze twee bewegingen heeft het lichaam er echter, die niet zichtbaar zijn. Door proeven wordt aangetoond dat niemand in staat is, om welk deel ook van zijn lichaam, onbeweeglijk te houden. Deze tweede onwille keurige bewegingen werden op door spreker uitgevonden krachtmeter overgebracht, waardoor het horizontaal en vertikaal arbeidsvermogen werd opgenomen. Nu bleek, dat wanneer men een hand op een tafel neerlegt, deze tafel met een kracht van 1 tot 4 kilo naar beneden werkt, en ook, en dat was het belangrijkste, dat hij de tafel met een kracht van 4 H.G. tot 17„ K.G. naar zich toetrekt of afstoot. Deze verschijnselen zijn echter niet standvastig, maar vertoonen zich op verschillende tijden in meerdere of mindere mate, al naar den toestand van den persoon is. Personen die deze eigenschappen van aan trekken en afstooten boven het gewone peil bezitten, worden in spiritistische kringen medi ums geuoemd. Ziedaar de verklaring van den beruchten tafel dans. Met nadruk wijst de heer Bruinsma er op dat dit echter slechts eene verklaring van eene der eerste en eenvoudigste spiritistische ver schijnselen is. Hij zal echter niet beproeven ook voor de andere verschijnselen eene gezonde ver klaring te vinden, voor hij ze zeiven heeft waar genomen en dat is hem tot dusver niet gelukt. Verspeel nooit uwe krachten en uw tijd met de oplossing van verschijnselen voor ge u van de verschijnselen hebt overtuigd, dat was sprekers leus. Na ten slotte nog eene lans voor het natuurkundig onderwijs op onze scholen te hebben gebroken, ging de vergadering hoogst voldaan uiteen. Bij het einde van dit beknopt verslag kan ik niet nalaten den wensch uit te drukken, dat ook Schagens bevolking eenmaal het genoegen van eene voordracht van den heer Vitus Bruinsma moge smaken. Jongstleden Zondagavond hield de heer Th. Roep, onderwijzer te Schagen, zijne tweede openbare les met de leerlingen der Gymnastiek- school te Barsingerhorn. Was de opkomst van belangstellenden in het vorige jaar zeer gering te noemen, dezen keer was de kolfbaan van den Heer Slotemaker goed bezet. De vorderingen van de kleine gymnasten werden zeer goed opgemerkt, en blijkbaar vol daan over den arbeid van den Heer Roep, stemden alle aanwezigen in met het woord van dank en waardeering, door den Heer J. Wester man Holstijn aan den Gymnastiek-onderwijzer toegebracht. Bij de op 3 April 11. gehouden aanbe steding van leermiddelen en schoolbehoeften van de O. L. Scholen te Anna Paulowna, waren 3 inschrijvers, als W C. Meilink te Zutfen, voor f 285.85 H.P.M. Verlinde te Bergen op Zoom, f333.33 en H. A. Staderman te Helder, f 340. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. De heeren K. Vries te Winkel, K. Broertjes te Aartswoud en D. Kuilman te Nieuwe Niedorp, hebben besloten eene maatschappij op te richten, welke ten doel heeft, verhuurders van woningen te verzekeren tegen gebrekkige huurders. Door het Nuts-Departeraent Oudkarspel zal van den 13 tot den 20 April eene ten toonstelling worden gehouden van „Huisvlijt", die, naar het zich laat aanzien, inderdaad belang rijk zal zijn. De tentoonstelling zal bestaan uit drie af- deelingen. De eerste uit voorwerpen, ingezonden voor den wedstrijd. De tweede uit voorwerpen, ingezonden tot opluistering. De derde uit prijzen voor de tentoonstelling en voor de verloting. Er wordt alléén ingezonden door inwoners van den Langedijk. Het belangwekkende van den wedstrijd en de hier en in den omtrek voor het eerst en uit den aard der zaak zeldzaam voorkomende gelegenheid tot bijwoning daarvan, mag een groote belangstelling en talrijk bezoek doen verwachten. De „Moniteur lllustré des Expositions Intemationales et de l' exposition universelle de 1889, heeft een geheel nummer gewijd aan de vervaardiging van Van Vollenhoven's Stout, terwijl een viertal keurige gravures den lezers een duidelijk begrip geven van de omvangrijk heid der Bierbrouwerij „De Gekroonde Valk". Enkele cijfers hieruit willen wij als sprekende getallen mededeelen De jaarlijksche productie bedraagt nu elf millioen liter en de fabrikatie is nog stijgende. Het brouwerspersoneel telt ODgeveer 200 werk lieden. Niet ver van de brouwerij bevinden zich geheele wijken arbeiderswoningen, daar voor rekening den heer Hovy en Schwarts ten bate der werklieden gebouwd. Ook heeft de firma van Vollenhoven eene weduwenkas gesticht, elk arbeider stort 2 pCt. van zijn weekloon in deze kas en ontvangt later daaruit een derde van zijn pensioen. De beide andere derden worden verstrekt uit de kas der firma. Dit fonds onderhoudt, reeds veertig weduwen. Reeds dan heeft een weduwe recht op het fonds, wanneer haar man slechts zes maanden bij de firma in dienst is. „De naam Van Vollenhoven" zegt de schrij ver „Blasson de Pierres," aan het slot van zijn artikel, verdient door het publiek met eerbied genoemd te worden." H. Evenaar en B. Diender, beiden 25 jaren trouw en eerlijk werkzaam op de sigarenfabriek van den heer W. G. Bosle Sr. te Kampen, ontvin gen van hun patroon een fraai gouden remontoir- horloge en van het kantoorpersoneel en mede arbeiders zeer passende geschenken. De zoogenaamde Archipelwijk te Den Haag werd Zaterdag vóór 9 uur geheel in opschudding gebracht door eene droevige gebeurtenis, die waarschijnlijk aan twee jeugdige menschen het leven zal kosten. Een huzaar, daar in garnizoen, militair oppasser, had liefde opgevat voor een meisje, in dienst bij een officier in de Batjanstraat, terwijl dat meisje reeds verkeering had. De huzaar, wetende haar te kunnen spreken in den ochtend, wanneer zij buitenshuis bezig was werkzaamheden te verrichten, begaf zich even half 9 naar de Batjanstraat, sprak haar aan en vroeg haar om haar portret, dat zij weigerde. Na korte, woorden wisseling haalde nu de huzaar eene revolver voor den dag en loste tot 3 h 4 maal toe a bout portant schoten op het ongelukkige meisje, dat oogenblik- kelijk ineenzonk. Oogenblikkelijk daarna richtte de man het moordend wapen tegen zich zelf en viel dood neer, zoodat, toen de wijkagent Scherft op het hooren der schoten toesnelde, hij slechts het lijk van den dader vond, dat later per brancard naar het militair hospitaal is overgebracht. Het andere slachtoffer werd met de meeste zor» in het huis waar zij diende, binnengedragen en verpleegd. Het eerst werd geneeskundige hulp verleend door dr. Steijn Parvé, terwijl ook later nog andere hulp verscheen. Men vreest echter zeer voor haar behoud: een kogel moet in de borst onder het hart zijn terecht gekomen, terwijl twee andere de rechterzij en dij getroffen hebben. Het wapen was eene modelrevolver met 6 schoten! Nader meldt men, dat de huzaar in dé kazerne kwartier-arrest had, ten einde voor den krijgsraad terecht gesteld te worden ter zake van insubordinatie jegens den korperaal, dien hij onlangs met zijn meisje ontmoette, en hem des wege geslagen had. Hij heeft, na zich met het pistool gewapend te hebben, uit de cavalerie- kazerne weten te ontsnappen en heeft toen gevolg gegeven aan zijn misdadig voornemen. De verwonde dienstbode is per brancard naar het ziekehuis vervoerd. Een der schoten moet tot in de maagstreek zijn doorgedrongen. Twee kogels zijn reeds uit haar lichaam verwij derd, zonder dat deze operatie voor haar kwade gevolgen gehad heeft. Er bestaat nog kans od haar behoud. Een treurig ongeval houdt sedert don derdag avond te Harlingen aller aandacht gaande. Drie jongelieden hadden zich geruimen tijd vermaakt met in een bootje in de JNieuwe Willemshaven te zeilen. Een van hen stelde daarop voor, eens op zee te gaan, doch de beide anderen achtten den wiud daarvoor te sterk en lieten zich aan wal zetten. De derde, een jongeling van twintig jaar, leerling aan de zeevaartschool en studeerende voor 2en stuurman, zette zijn plan door, met het ongelukkig gevolg, dat ten noord-westen der stad de boot omsloeg en de opvarende verdronk. De boot is later binnen gebracht, doch men heeft nog geen lijk gevon den. De ouders van den ongelnkkige wonen te Haarlem. Een klerk van een aanzienlijk koop manskantoor in een onzer provinciesteden kwam dezer dagen aan het postkantoor aldaar om 12 briefkaarten, die verkeerd beschreven waren, tegen nieuwe in te ruilen. Een der surnumerairs aan dat postkantoor, voor alles behalve vriendelijk bekend, voegde genoemden klerk toe: „Ik dacht niet dat er aan het kantoor van den heer X. ezels waren, die een dozijn briefkaarten bederven. „Dacht u dan," was het leuke antwoord, „dat er alléén ezels werkzaam waren hier aan het post kantoor De stoomtimmerfabriek Wilhelmina te Helder, is Maandagmiddag eene prooi der vlam men geworden. Tegen den middag werd de brand door de onwonenden ontdekt en twee uur later lag het kolossale, van hout opgetrokken gebouw met alle machinerieën en gereedschappen reeds in de asch. Door vuur en water werd aan de omliggende gebouwen vrijwat schade toegebracht. De brandweer, bijgestaan door marine en leger en het vrijwillig gymnastenkorps, werkte flink. Bijna alles was tegen brandschade verzekerd. Door verkeerden wisselstand is Vrijdag 1.1. nabij het station te Amsterdam, een locaaltrein van Zaandam op een ledigstaanden trein geloopen. De stoker viel van de locomotief, maar hij bekwam geen letsel. Een der passagiers kreeg een schram aan het gelaat. Een paar dagen geleden had in Den Haag een jongen het ongeluk zoodanig te vallen, dat de stok, dien hij in de hand droeg, hem in het oog drong, hetgeen ten gevolge had dat hij eenige uren later overleed. Eersten Paaschdagmorgen brak te Sloten (N.—Holl.) een hevige brand uit in de bouwhoeve van J. Vlegels, in den grooten Ypolder. De bewoners waren naar de vroegkerk. Van den inboedel heeft men nog het een en ander kunnen redden, maar van de paarden zijn eenige in de vlammen omgekomen. De oorzaak is onbekend. Te Beerta is een kind overleden, nadat het vier etmalen aaneen geslapen had. Te Friezenveen (Oosteinde) zijn Vrijdag middag zeventien huizen in asch gelegd. Onder een steenen rolblok waarmede de weg werd geplet, is te Bensdorp een klein kindje geraakt, met het treurige gevolg, dat het terstond dood was. Zaterdag morgen omstreeks 7 uurstreek te Utrecht een roofvogel in de Choorstraat neder en pakte een kleinen hond op, waarmede hij naar den Domtoren vloog. Twee kinderen van den kleermaker P. op den Wal te Sittard, vonden Vrijdag middag op eene vergaderplaats van vuil, nabij hunne woning, een fleschje of potje, witte bolletjes bevattende. De kleinen aten van den inhoud, met het treu rig gevolg dat het jongste, twee jaren oud, eenige uren later een lijk was, en het andere, vier jaren oud, in hoogst gevaarlijken toestand verkeert. Naar men zegt, zou een dienstmeisje, dat aan het schoonmaken was, het fleschje, waarvan zij den inhoud niet kende, uit een op' den wal uitkomend bovenvenster geworpen hebben. J Op den locaalspoorweg tusschen Heerde en Hattem is een wagen met kalveren in den brand geraakt. Bij aankomst te Heerde bleken er 8 kalveren te zijn omgekomen. Men meldt uit Wierden van 4 April Terwijl eenige jongens in de buurtschap de Hu re oe zich vermaakten met een paasch vuurtje te branden, stiet een hunner zijn zusje voorover in den vuurgloed, met het noodlottig gevolg dat het meisje heden morgen, na hevige pijne°n doorstaan te hebben, aan de bekomen wonden is overleden. Een bloedig drama is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Groningen in de Rui- terstraat afgespeeld. Aldaar woont zekere G. Westerveld, wiens woning eene verzamelplaats is van lieden van het laagste allooi van beiderlei kunne. Toen m genoemden nacht te ongeveer 2 uren een tweetal pakjesdragers, een van welke Jan Zuidema heet, die woning wilden bezoeken, wenschte Westerveld hen niet te ontvangen op grQll^ dat ander bezoek te zijnen huize aanwezig was De pakjesdragers verwijderden zich echte! niet, waarop Westerveld een schop greep en Jan Zuidema daarmede lievige slagen toebracht totdat de steel van de __schop brak. Daarop haalde hij een mes uit zijn woning en sneed en stak zijn slachtoffer, waar hij maar kon. Plotseling zakte Zuidema onder het uiten van een gil ineen, en de inmiddels toege. snelde agenten van politie bemerkten dat hij vreeselijk verwond was. Zij vervoerden hem daar- om naar het politiebureau, alwaar de politiedokter, de heer J. Reijenga, de eerste hulp verleende, Deze geneesheer constateerde dat 2 ribben ge. broken waren nabij den ruggewervel, die ook beschadigd wasvoorts dat zich eene diepe wond vertoonde tusschen de 7e en 8e rib, welke wond tot in de borstholte was doorgedrongen, terwijl alle rugspieren waren doorgesneden. Op het hoofd had Zuidema twee wonden van 8 en 5 centimeter lengte, terwijl twee slagaders waren doorgesneden. Vermoedelijk zal Zuidema, die in het Aca- demisch Ziekenhuis is opgenomen, het leven er niet afbrengen. Westerveld werd nog dienzelfden nacht gearresteerd. In de Limburgsche gemeente Epe heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Zondag avond is te Jorwerd (aan de spoorlijn Leeuwarden-Stavoren) eene jonge vrouw bij het uitstappen onder den trein geraakt, waardoor haar de beide been en zijn afgereden. Met den- zelfden trein is zij naar Sneek vervoerd, alwaar zij onmiddellijk onder de geneeskundige behan deling is gekomen, die de stationchef inmiddels per telegraaf ontboden had. Zij is echter na een hevig lijden overleden. Deftige standen- In de gemeente Apeldoorn is behoefte aan meer schoolruimte, burgemeester en wethouders zijn van oordeel, dat twee der bestaande scholen ooverbevolkt zijn, en dus moeten worden ontlast. Daarom stellen zij den gemeenteraad voor, in de buurt den Enk een nieuwe school te bouwen. Totzoover is er geen aanleiding om onzerzijds eenigerlei opmerking te maken. Of in de behoefte niet kon worden voorzien door vergrooting der bestaande schoolgebouwen of dit, indien het mogelijk is, uit een onderwijs-oogpunt de voorkeur zou verdienen boven het gedane voorstel, dan wel of het uit dien hoofde veeleer aanbe velenswaardig is een nieuwe school te stichten, opdat deze dichter onder het bereik zij van de bewoners van den Enk over dit een en ander kan men slechts oordeelen, wanneer men omtrent den plaatselijken toestand een kennis bezit, die ons ontbreekt. Wat ons noopt tot de bespreking van het geval, is uitsluitend een motief, hetwelk de burgemeester bij de toelichting van het voorstel tot aanprijzing ervan schijnt te hebben aange voerd. De zaak is namelijk, dat den Enk een buurt is met een arbeidersbevolking, welker kinderen thans met kinderen van meer welge stelde ingezetenen op dezelfde schoolbanken zitten. En nu werd, naar men ons bericht, het voorstel van het dagelijksch bestuur door den burgemeester aanbevolen met het betoog van de wenschelijkheid, dat er juist voor de kin deren dier arbeidersbevolking voortaan zou zijn een afzonderlijke school. Waarom? Er zijn, zoo zeide hij, meergegoede ouders, door wie wordt geklaagd, dat hun kinderen met die der arbei ders op dezelfde school moeten gaanen ook hem kwam afscheiding wenschelijk voor. Is tegen dit motief geen der raadsleden op gekomen Zal geen hunner er tegen opkomen, wanneer de geschorste beraadslaging over het voorstel straks in de eerstvolgende vergadering wordt voortgezet Wij hopen het tegendeel, want het dunkt ons een treurig en laakbaar motief. Afscheiding tusschen de verschillende maatschappelijke krin gen is er waarlijk genoeg, meer dan te veel. Juist die afscheiding beschouwen wij als een der zorgwekkende verschijnselen in de samen leving onzer dagen die afscheiding, ™et het daaruit voortvloeiende gevolg, dat zij, ("e tot verschillende kringen behooren, elkanders goede en slechte eigenschappen niet kennen, over-en-weer elkander verkeerd beoordeelen, zie geen rekenschap geven kunnen naar waarhei van elkanders denkwijze, gevoelens en dnj veeren. Een groote zegen zou het zijn, in"ie° het anders ware. En nu zal men te Apeld°°r de aanraking tusschen de kinderen, waar nog bestaat, juist gaan verhinderen. Ue toestand is eren men zal daaraan opzet eJ^ een einde maken. Men zal, als gold het bo en schapen, met voordracht de kinderen den welgestelde scheiden van die der bevoorrechten. Men wil den bewoners van Enk een nieuwe school geven, opdat 1 opdat men van hun kinderen bevrijd ra

Schager Courant | 1890 | | pagina 2