TÏÏ I Gemengd Nieuws, 20.0€0 kan stellen. Dit artikel brengt jaarlijks nog ongeveer f 3000 op. Tot algeheele drooghouding van het vroe gere kanaal, thans als overbodig gedempt door de nieuwe uitwateringsluis nabij Asrtswoud, besloot het bestuur van den polder Waard en Groet, die daardoor ongeveer 30 bunders uit muntend land heeft aangewonnen, een water molentje te plaatsen. Het vorig jaar werd op dien grond reeds graan gezaaid en geoogst. Domela Nieuwenhuis zal Zaterdag, Zondag en Maandag te Middelburg, Ylissingen en Ter Neuzen komen spreken, om propaganda voor het socialisme te maken. Op een verkooping vau meubilaire goederen te Stad aan 't Haringvliet, werd een kabinet verkocht, waarin de kooper zeventien messen met zilveren heften vond. In een koffiehuis vindt men een kellner, die de respectable lengte heeft van 2 meter en 15 centimeter. De reus verhuurt zich slechts .tijdelijk voor kellnerdiensten, en wel tegen 10 gulden daags. Naar men verneemt is de minister van marine, kapitein ter zee Dyserinck, bevorderd tot schout-bij-nacht. Dezer dagen werd zooals reeds met een enkel woord vermeld is ten huize van een op een bovenhuis wonend ingezetene in den Haag een diefstal gepleegd van zilveren eetlepels, ter waarde van f 1200. Het tafelgereedschap was geborgen in eene kist, die geledigd moet zijn tijdens de eigenaar voor korten tijd op reis was. Na zijne terugkomst werd de diefstal ontdekt. De huishoudster van den bewoner, eene 70-jarige, die reeds bijna eene halve eeuw de famielie had gediend, kon niet rusten vóór dat van de diefstal aangifte was gedaan bij de politie. Alzoo geschiedde, en een eerste gevolg van het onderzoek was de aanhouding vau een jongeling, die nu en dan boodschappen voorden bewoner deed. Ook een gedeelte van de zilveren lepels werd in den winkel van een koopman teruggevon den. Bij eene confrontatie met den koopman bleek de onschuld van den aaugehoudene, die toen in vrijheid werd gesteld. Aanwijzingen door den opkooper der voorwerp en omtrent den persoon, die het zilvergoed te koop had aangeboden, gegeven, deed de verdenk ing der politie vallen op den man van de huishoudster, die, met zijne vrouw, bij den bestolene inwoonde. De argwaan bleek gegrond, daar tal van omstandigheden geen twijfel lieten of niemand anders dan hij was de bedrijver van dien diefstal. Op grond van die zware vermoedens is hij naar het huis van bewaring overgebracht. De man had in het huis van den meester zijner huisvrouw een goed leven, en genoot vrij kost en inwoning. Metselaar van zijn Beroep, was hij door opheffing van de zaak zijns vroegeren patroons buiten werk en moet hij, het leegloopen niet gewoon, aan den drank zijn geraakt, ten gevolge waarvan hij van het eene kwaad in het andere viel en ten slotte zijn heer en weldoener bestal. Op zijn eerlijkheid en oppassendheid viel vroe ger niets aan te merken. Te Randwijk en omstreken verkeeren onder scheidene personen in eene minder aangename stemming, wegens het staken van betaling door een persoon, die o. a. gelden in deposito nam. Men spreekt van een passief van pl. m. f 100.000. Onder de slachtoffers zijn er, die hunne zuur verdiende spaarpenningen aan bedoelden persoon hadden toevertrouwd. Omtrent de werkstaking te Beets schrijft men aan de As,i. Ct. Het begint hier thans woeliger te wordende werkstakers hebben Vrijdag te Terwispel gepoogd de aan den arbeid zijnde werklieden te dwingen met den arbeid op te houden, in welk voornemen zij door de maréchaussees verhinderd werden, die de menigte deed aftrekken. Zaterdagmorgen waren eenige werklieden te Beets begonnen met een schip voor Holland te laden, toen de werkstakers, dit bemerkende, hen uit het werk joegen, waarna zij in optocht door de veenderijen trokken met roode vlaggen aan stokken gebonden. Op den straatweg stootten zij op marechaussées, de roode vlaggen werden opgeborgen en men ging de herberg van E. Dam in, waar vrij wat aan Bacchus geofferd werd. De marechaussee hield een oog in het zeil, zij patrouilleerde tot des avonds laat en dank'die voorzorgen kwamen geene ongeregeldheden voor. De werkstakers hebben ook gelden ontvangen en opnieuw brood; het eerste moet aanleiding gegeven hebben tot het verblijf in de herberg, waar tal van socialistische liederen gezonden werden. Zaterdagavond te ruim 11 uur is te Beemster- zwaag een detachement infanterie aangekomen, sterk 40 man, onder bevel van den luitenant Le Fevre. Te Gorredijk poogde men de tram te laten deraulceren door stokken op de rails te werpen tn zongen socialistischgezinde inwoners vrijheids liederen toen de trein passeerde. De soldaten werden eerst in logementen inge kwartierd. Zondag raiddag te 4 uur werden zij geplaatst in het oude schoolgebouw te Beemster- ZW<13^« De leiders der werkstakers deelen mede, dat de strike tot het uiterste zal worden volgehouden en reeds fondsen bijeen zijn om nog 8 weken testaken. Uit Beetsterzwaag wordt nog gemeld, dat de werkstakers eergisteren ochtend weder appel hielden. De toestand is onveranderd. Op raad van Domela Nieuwenhuis wordt de werkstaking voortgezet. Een barbier te Genemuiden bericht per advertentie het overlijden van een klant, dien hij gedurende 52 jaren als barbier mocht bedienen, eerste klant is geweest aldaar en tevens de laatst overgeblevene sedert het begin zijner bediening. Twee nichtjes in Broek en Waterland adverteer den, dat een geliefde tante den dag mocht her denken „waarop zij 40 jaren onderricht iu het breien mocht geven." Onder het opschrift „Ook een normale arbeidsdag" deelt het Nieuwsblad. voorNld. mede Het onderwerp is aan de orde van den dag. In 't Groningsche zijn de daglooners er reeds mee begonnen. Eenige raddraaiers wisten hen te over reden, dat zij het eigenlijk veel te hard hadden. Ze wisten het zeiven niet, maar toen men het hun verzekerde, „jao, den zèl't wel waor sien ook 1" Maar hoe moesten zij het dan hebben? Wel zoo luidde het antwoord van de raddraaiers ge moet eischen een uur later te beginnen. „Harjennig ao, een uur laoterl" En de eisch werd gesteld. Nu moet men weten, dat de Groningsche boer een oolijkerd is. Toen dus de daglooners met hun eisch voor den dag kwamen, begreep men al dadelijk, uit welken hoek de wind waaide. ,,Een uurlaoter, zeg-ieWel, daor hé'k alevel niks tegen; maar zèl-ie?dan ook een uur laoter blieven De daglooners keken elkaar eens aan. Een uur later? Liever deden zij dat niet. Maar nu zij niet onder den invloed der raddraaiers waren, scheen het hun toch toe, dat het eigenlijk billijk was. Als ze een uur later begonnen, moesten ze ook een uur later eindigen. Dat ging niet anders, en dus „Dat sprêkl, boer!" was het antwoord. „Den is 't mi om 't éven." En de Groningsche daglooners hebben nu hun „normalen" arbeidsdag van 's morgens vijf tot 's avonds zeven in plaats van vier tot zes! Het Heemraadschap van Amstel en Nieuwer Amstel heeft bepaald, dat zijn werklieden voortaan een uniform moeten dragen, bestaande in een pet met rooden band en kiel met roode letters, een en ander veel overeenkomend met het uniform der soldaten van het Leger des Heils. Eene naaister, die verleden week bij eene dame te 's-Gravenhage een dag aan huis had gewerkt en aan wie op haar zeggen, dat zij haar kamersleutel had verloren, voor den nacht huisves ting werd verleend, maakte van de goedheid der dame misbruik door de kasten te inspecteeren en uit eene daarvan eene belangrijke geldsom een gedeelte van het kort te voren ontvangen pensioen te ontvreemden. De diefegge is voortvluchtig. Hoe gevaarlijk het is, lampen of toestellen, terwijl deze brandende zijn, van petroleum te voorzien, blijkt weer uit het volgende: Eene der dochters van de wed. V.te Rijpwete- ricg, wilde dezer dagen een brandend toestel van petroleum voorzien, doch nauwelijks was zij daarmede begonnen of de vloeistof ontplofte en joeg eene geweldige vlam tegen haar aangezicht en handen. In haren angst bedekte zij de vlam met haar voorschoot, waardoor dit insgelijks vlamvatte en het vuur aan hare overig© kleediDg meedeelde. Op haar angstgeschrei kwamen de huisgenooten toeschieten, en daar er gelukkig een gevulde waterton in de nabijheid was, werd zij in minder dan geen tijd daarin gedompeld, waardoor de vlam gebluscht werd. Hoewel haar toestand niet gevaarlijk is, moet zij toch hevige brandwonden, vooral aan handen en gelaat, opgedaan hebben. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente Schageti, gehouden op Woensdag 23 April 1890, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heer J. v. d. Maaten. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde, werd mededeeling gedaan van en ter behandeling voorgedragen: a. Ingekomen goedkeuring van Ged. Staten voor den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar '90. b. Brief van Schagen's Mannenkoor „Eu- terpe", de leden van den Raad, met hunne dames uitnoodigende ter bijwoning van het op a.s. Zondag te houden Zangconcours. c. Suppletoir-begrooting op den dienst 1890, noodzakelijk geworden door de met de bij den aanvang van dit jaar gehouden volkstelling gepaard gaande inkomsten en uitgaven, in hoofd som nu voorgedragen op f 150. d. Voordracht af- en overschrijvingen op den dienst '89 tot een gezamenlijk bedrag van f 1200.—. Punten a. en b. werden voor kennisgeving aangenomen, c. en d. werden met algemeene stemmen aangenomen. e. Door den voorz. werd nu medegedeeld dat in verband met de nieuwe onderwijswet, waardoor ook verplichtend is op de Lagere School het onderwijs iu teekenen, gymnastiek en handwerken te verstrekken, en aan welke bepaling in '93 bepaald op alle scholen moet worden voldaan, B. en W. dienomtrent met het Hoofd der School, den heer Kloeke, alsmede met den district s-schoolopziener om trent de regeling dezer zaak hebben geraad pleegd; evenwel met betrekking tot de finan- tieele oplossing der kwestie zal de raad ook zijn beslissing dienen kenbaar te maken. Door den heer Kloeke waren twee plannen ingeleverd o. a. met betrekking tot het onder wijs in de handwerken. 1. De meisjes der hoogere klasse zullen Donderdagochtend door juifr. Atema apart onderwijs ontvangen, 'waarvoor deze eene jaar- lijksche gratificatie van f 40 zal ontvangen. 2. Door Juff'r. Atema zal op 3 avonden in de week aan de leerlingen der hoogere klasse onderricht worden gegeven en daarin worden bijgestaan door Mejuffr. Vernij, terwijl dan de kinderen van buiten, die moeielijk 's avonds de lessen kunnen bijwonen, des Donder- dag's morgens dit onderwijs zullen ontvangen. Hiervoor zou worden toegekend een jaarlijk- sche gratif. aan mej. Atema ad f 100, aan mej. Vernij ad f 50. Tegelijk deed voorz. voorlezen een schrijven van de Commissie der Dep. Bewaarschool, hetwelk ZEd. Achtb. ongeveer een kwartier voor de zitting had ontvangen. In dat schrijven wordt den raad te kennen gegeven dat de geldelijke toestand dezer in richting van zulk een ongunstige verhouding is, dat de commissie zich verplicht ziet het aan deze inrichting gegeven onderwijs in hand werken te staken, of van de gemeente hiertoe een subsidie aan te vragen van f 350. Mocht nu het onderwijs in de handwerken geheel naar de openbare school worden over gebracht, dan zou dit voor deze inrichting dergelijke verbetering in den geldelijken toe stand brengen, dat tenminste de Bewaarschool nog in stand zou kunnen worden gehouden. Daar niemand te dezer zake verder eenige inlichtingen kon geven, werd besloten de ver dere behandeling hiervan aan te houden tot de volgende vergadering. Omtrent het tweede gedeelte van deze wijzi ging in het leerplan, d. i. voor de gymnastiek, brengt voorz. ter kennis, dat door den heer Kloeke is voorgesteld, een nieuw lokaal aan te bouwen, als zijnde dat noodzakelijk voor het geven van onderwijs, daar nu te veel leerlingen van zeer uiteenloopende vorderingen in één lokaal zijn. Het bij te bouwen lokaal zou dan in twee klassen kunnen worden verdeeld, terwijl dan een der thans bestaande lokalen zou kunnen worden ingericht tot gymnastieklokaal. Yoorz. geeft met betrekking tot dit punt in overweging de wet niet vooruit te loopen, die de invoering eerst in '93 eischt. De gemeente toch heeft door de aanstelling van een tweeden veldwacht, het bouwen der onderwijzerswoning enz. reeds een stijging harer uitgaven ge kregen, waardoor nu reeds bij een vorig jaar vergeleken de omslag met f 1000.— moest worden vermeerderd. Yoorz. acht het dus nu niet gewenscht bovendien nog te besluiten tot het bouwen van een lokaal, waarmede de uit gave zou gepaard gaan van ongeveer f 4000. De heer Plomp acht vermeerdering van lokalen niet noodig. Het aantal schoolgaande kinderen is niet vermeerderd. Ook zou door bijbouwing van 2 klassen het onderwijzend personeel nog vermeerderd moeten worden. Spr. gelooft, dat met goeden wil het wel mogelijk is, het onderwijs in de gymnastiek op de Openbare School in te voeren. En kan het bepaald niet in dit gebouw gevonden worden, dan wil Spr. het gymnastiek onderwijs in een apart lokaal doen geven. Hij wil het invoeren van gymnastiek niet bepaald uitstellen tot '93, doch een geschikter oogen- blik afwachten. De heer Hazeu meent dat er in Schagen nog wel een apart lokaal, geschikt voor dit doel, is te vinden, vereenigt zich overigens met het voorstel van den heer Plomp, met hetwelk zich nu alle leden vereenigen. Ten opzichte van het teekenonderwijs ver klaart voorz. dat zulks reeds op de school vol doende geschiedt. Ingekomen adres van de Dir. Paardentram Hoorn-Enkhuizen, in zake geprojecteerde tram- baan Hoorn-Schagen. De directie vraagt den geldelijken en moreelen steun ook der gemeente nrthnoppn Op voorsteld van den heer Plomp Wot> I besloten, aan opgemelde directie te berichte I dat, indien harerzijds meer definitieve opga,"' I van de begrooting voor aanleg eu exploitat;" worden ingediend, de raad dezer gemeente (k I ook bereid is een aanvrage om subsidie in I handeling te nemen. g. Ingekomen een verzoek der afd. Waard I en Groetdie de gemeente Schagen met deI meenten Alkmaar en Hoorn moge medewerken I ter verkrijging van een uniform-gewicht voot I de boorkoppen; in den geest van Purinerentj K bijv. te stellen koppen van l/3 en kilo. I Op voorstel van den heer Stammes wordt I met algemeene stemmen besloten aan bedoeld I adres adhaesie te betuigen en bij de in be- I werking zijnde herziening der politie-veror- I dering, de zwaarte der aan de markt te brengen I koppen boter vast te stellen op ya en 1jl kil0 I li. Werd nu bepaald dat de kermis ook I dit jaar weder zal worden gehouden, eu zal aan- I vangen op 22 Juni e.k. i. Aanbieding van het beredeneerd en uit- I voerig verslag der gemeente over den toestand I in het afgeloopen jaar. Nadat enkele punten daaruit waren voorge- I lezen, werd het geaccepteerd, en daar zich niets I meer ter behandeling opdeed, werd de verga. I dering gesloten. tt«*FKOHiKI£Ei». I Dezer dagen zag ik bij iemand, die den I geheelen winter zonder werk geweest is, eene I „aanmaning" liggen om zijn"'aanslag in de I Personeele Belasting te betalen. Dit nu, op I zich zelf beschouwd, bewijst niets anders, dan I dat die man als belastingschuldige nalatig in 1 betalen is. Doch dezelfde man heeft, wegens voorschotten I en diensten ten vorigen jare bij de beteuge. I ling der varkensziekte, van het Rijk nog te I vorderen een veel grooter bedrag dan zijn aan- I slag in de Pers. Bel. bedraagt. Zoo de heer, zoo de knecht, maar de knecht I wordt vervolgd, indien hij niet betaalt, en,, I de heer •X- Een aardig gezicht is het, hoe telkenmale I bij aankomst der treinen te Den Helder de I talrijke politieagenten daar aanwezig zich, gelijk I haviken op hunne prooi, werpen op den matroos, I die te laat „van verlof" komt. Aardig, ja voot I hen die eene studie willen maken over het verband tusschen activiteit en geldelijke be- I looningen, maar allerbedroevendst tevens voor ieder ander. „Janmaat", de kranige, pootige kerel, die over een paar dagen zee moet kiezen om te midden van allerlei gevaren Neerland's vlag te doen eerbiedigen, hij, die alleen nog de levende herinnering vormt van onze dappere voorzaten, hij die meestal om „pret te maken" één nacht te lang wegblijft en zich vrijwillig naar boord begeeft, wordt als hij weldra daar is, waar hij zich als schuldig aanmelden kan, in arrest genomen Hem wordt een kettinkje om den pols ge slagen en daarmede is drie gulden verdiend. Wordt er hem ooit zulk eene belooning ge geven voor zoo weinig werk De Sprokkelaar. Een gezellig speelavondje. Onder dezen titel wordt het volgende geschreven aan hef Weekblad van Nederl.-Indië „De directie onzer sociëteit is erg tegen dobbelen, en niemand zal haar dat kwalijk kunnen nemen. Hoe dikwijls ziet men niet de verschrikkelijke gevolgen van liet dobbelspel. Daarom besloot zij dan ook het roulettespel te verbieden, want daarmede werden op som mige avonden aardige sommen verdobbeld toch werden door dit spel zulke groote sommen niet verloren, daar men alleen met contant geld kon spelen en niet met bonnetjes of wissels op de eeuwigheid. Maar het was eenmaal uitgemaakt, dat geen rouge et noir het schooue sociëteitsgebouw z°u ontheiligenhet rien ne va plus zou niet meet binnen haren muren gehoord worden. Het dob belen zou uit zijn. Maar gedobbeld wordt er toch op een avond was men weer aan den gang, maar in plan'9 van roulette was het nu écarté. Aan een tafeltj0 zaten twee heeren, de een eerste luitenant, dc ander tweede commies. De eerste was zooals bijna altijd erg en veine, en had reeds een gr0"' bedrag gewonnen. Een der beide heeren stelde nu voor om maar quitte of doublé te spelen» en daar werd genoegen mede genomen. Altijd was de luitenant aan de winnende hand en eindelijk was het zoover gekomen, dat de kommies 5 mille verloor en weer ging het quitte of doublé en de luitenant won tien miHe; Dat was een kolfje naar zijn hand. Ik schel er mee uit, zeide hij 't is wel geweest, m»»r hoe zult gij mij nu die tien mille betalen ?U°

Schager Courant | 1890 | | pagina 2