UIT DE PERS. Gemengd Nieuws. - «E°°s E rs ïtlSS s WORDT VERVOLGD- Postkantoor 8 c li a ff e 11. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden in de le helft der maand April 1890. Een drietal. - Te Westwouj Te Amsterdam lieeft iu de suikerfabriek De Arastel een moordaanslag plaats gehad. Een arbeider, Waay genaamd, plakte een soort manifest ten gunste van de 1 Mei—beweging aan, toen hij door den meesterknecht betrapt werd, die van het geval aangifte deed bij zijn patroons. Waay werd op staanden voet ont slagen. Hij ging heen, doch keerde eenigen tijd later terug, om zijn woede aan hem, dien hij verkeerdelijk als den bewerker van zijn on geluk beschouwde, te koelen. Met een revol ver gewapend, trad hij op den meesterknecht toe, schoot, doch miste. De man, die beter suiker dan kruit weet te behandelen, had den laadstok in den loop van het pistool laten zitten Onmiddellijk was de dader in handen der politie, die hem echter weer heeft vrijgelatens De machinist Sanders beeft Maandag 1.1. de voldoening gehad, door zijn flink optreden, een groot onheil te voorkomen. Er speelden 3 kinderen op de rails nabij IJmuiden, toen de trein aankwam. Het trein- en stationspersoneel dacht niet anders of de kinderen zouden overreden worden, maar de machinist wist de trein op een meter afstand te stoppen, hoewel de machine niet van de Westinghouse-rem voorzien was. De 21—jarige harmonika—speler F. Zwakhoven te Venloo, wilde Dinsdag de gasten van eene bruiloft aldaar, met zijne muziek op vroolijkeu. Deze waren daarop echter niet gesteld, en maanden hem aan, om weg te gaan. Toeu Z. daaraan geen gevolg gaf, nam de 18—jarige L. F. een geladen geweer en schoot Z. iu het linker dijbeen, met het gevolg, dat de gekwetste per raderbaar naar het St. Jozefsgasthuis moest worden over gebracht. De notaris Clercx, die zich uit Weert heeft verwijderd en aan wien niet slechts de kleine rentenier zijn geld, maar ook de min dere man zijne spaarpenningen toevertrouwde, heeft, naar de Volksvriend meldt, het ontstaaan van zijn vertrouwen te danken aan de politiek. In 1870 werd ouder de bevolking van Weert door de geestelijkheid der plaats verdeeldheid gebracht door het maken van partij groepeerin- gen clericalen en liberalen. De notaris Clercx plaatste zich aan het hoofd der beweging. Hij werd in den gemeenteraad gestopt, later in de Provinciale Staten later benoemd tot school opziener, en pochte er destijds op, dit laatste door dr. Schaepman, het lid der Tweede Kamer, te zijn geworden en de man sprak toen mis schien waarheid, want acht dagen vóór dat zijne benoeming in de Staatscourant verscheen, -I T I CO 1 1TXT4. brief' van dr. Schaepman, waarbij deze hem zijne aanstaande benoeming aankondigde en daarmee reeds vooruit gelukwenschte. En nu wat is uit die bescherming van den heer Clecx voortgevloeid voor de talrijke bewoners van die streek het bewijs van deze bewering uitgestrekt voor u liggen. Ik wist het reeds lang, dat ik een dwaas wasik vind mijzelven dan ook akelig en ver velend. Zult gij mij gelooven, beste jongen Ik was vroeger een voorbeeld van een veel belovend jongmensoh De eerste van de klas, de trots mijner goede moeder mijne leermeester voorspelde mij de meest schitterende carrière en hier lig ik nu als een huiveringwekkend, schrikverwekkend voorbeeld voor lichtzinnihe jonge kameraden, het hart uitgebrand, lichamelijk en geldelijk geruineerd en met nog juist zooveel overblijvend gezond verstand, om te erkennen, wat men geworden is, zonder evenwel de kracht te bezitten, zich te veranderen. Dat is uw wereld, dat noemt men een wereld." Op kalmen, gemoedelijken toon teekendo Schrat- tcnbach dit droefgeestige beeld. Bameveld staarde haar aan. „Gij overdrijlt, Schrattenbach, gij overdrijft als altijd. Bij uwe talenten, uwe bekwaamheden beboefdet gij maar te willen, en het zou u ouder anderen zeer gemakkelijk vallen, bij den gene- ralen staf te komen." „Beste Bameveld, daarvoor moet men uwe lichtgeloovigheid bezitten. Dat willen is het hem juist, wat ik heb vetloren. Ik kan zelfs niet meer willen, ik laat mij geduldig drijven op den zachten vloed van den commies-dienst. Dat duurt zoo nog een poos en dan word ik op pensioen gesteld en wanneer ik dan op een mooien dag ten hemel vaar, wat moet dan mijn arme ziel antwoorden op die vraagWat hebt gij gedaan met het talent, hetwelk u was toever trouwd Bameveld zette een ernstig en melancholisch gelaat. „Gjj moet trouwen," zeide hij eindelijk. „Daar hebt gij het, Barnevcldje, gij 'hebt vol komen gelijk. Ik zal nu elk mooi, beminnens waardig en rijk meisje, want een ander wil en kan ik niet trouwen, vragen, of zij lust heeft te trouwen met een langen, uitgedroogden eersten luitenant, met een zieken lever en het vooruit zicht op een karig pensioen. Gij moet voor mij een vrouw zoeken, kleine, wij zullen samen een lijstje opmaken." Er werd geklopt, en ritmeester von Wonsheim, trad met verstoord gelaat binnen. Namen der geadresseerden, plaats van bestem m. van Schagen, H. Wilner, Nieuwer Amstel. A. Scbager, Noord-Scharwoude. van Kolhorn, C. Berkel, Rotterdam. Verzonden geweest naar Amerika: T. Tuinman, Bakersfield. P. Middelbeek, Uit Opsterland wordt gemeld De werk staking duurt voort. Denkelijk vangt het werk Maandag aan voor hen, die loonsverhooging toestonden. Een gerucht is verspreid, dat f 8000 zou gezonden zijn door de Labour Union te Londen, ten behoeve van de werkstakers. Omtrent de werkstaking in de venen te Beets wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld Eergisteren heb ik weder een bezoek gebracht op het terrein der werkstakingen, en moet be ginnen op te merken, dat de toestand in de twee, of drie laatste dagen veel ongunstiger ceworden is. Hoe groot het aantal werkstakers is, kon ik niet met volkomen juistheid te weten komen. Het op Dinsdagmorgen te Beets gehouden appèl werd, naar men zeide door 2000 a 2500 personen bijgewoond. Daaronder zijn echter tal van nieuwsgierigen, terwijl aan de andere zijde ook weer vele werkstakers weg bleven, vooral diegenen, die gedwongen meedoen en in lijdelijke houding den afloop afwachten. Intusschen mag velig worden aangenomen, dat hun aantal, met inbegrip van hen, die in de venen van Terwispel het werk staakten, over de 2000 bedraagt. Zooals men weet is besloten de werkstaking krachtig door te zetten en de leggelden voor de „onwillige" bazen te verdubbelen. Eerst den volgenden Maandag zal er weder eene bijeen komst gehouden worden. Het is helaas een feit, dat de werkstakers zich thans geheel en al in de armen van de socialisten hebben geworpen. Domela Nieuwen- huis is hun afgod, zijn woord de waarheid. Bij zijn bezoek in de venen trok hem een ge- heele stoet mannen en vrouwen tegemoet. Op zijn verzoek werden de roode vlaggen wegge borgen. Op zijn gewone zuur-zoete manier heeft hij vervolgens de werkstakers toegesproken. Hunne eischen waren in de hoogste mate billijk. Nu, Schoterlnuds afgevaardigde heeft bij vroe gere gelegenheid reeds doorslaande bewijzen gegeven, dat hij volkomen bevoegd is daarover een oordeel uit te spreken. Overal hadden de werkstakers zich te onthouden van sterken drank, i. p,,,!,, arheiders werken hunne tegen standers in de hand, JontonJc arueiuers doen juist het tegendeel. Drinkt gij een borrel van 5 ct., dan betaalt gij, zoo zeide bij, juist zoo veel belasting als noodig is om een patroon aan te schaften, dat als moordtuig dienen kan. Verder spoorde hij aan tot kalmte en eendracht en om de meest noodlijdenden te steunen. Hij zelf zou in dat opzicht voorgaan en schonk honderd guldenBij die mededeeling weer galmde een luid hoera! Hoe is het mogelijk, viaagt men zich af, dat die arme menschen zich zoo grof laten mis leiden. Voor de in zijn oog goede ja heilige zaak der arbeiders, geeft de man, die door middel van zijn Recht voor Allen aan die zelfde arbeiders jaarlijks schatten verdient, honderd guldenEu een donderend hoera weergalmt bij het vernemen van zulk een mildheid Maar het is //Domela", die het doet, en wat Domela doet is welgedaan en wat Domela zegt is de waarheid. Domela zegt, Domela heeft beloofd, Domela zal dat is schering en inslag in de gesprekken van de meerderheid der werk stakers. En als straks op deze of andere wijze de werkstaking eindigt, welnu dan zijn er weer velen nog armer geworden dan vroeger en nog ongelukkiger tevens, en dat is immers alles koren op de socialistischen molen. Dat is de droevigste zijde van deze werk staking. Bij vroegere bollenjagerij deden de belanghebbende partijen werkgevers en werk- lieden de zaak met elkander, af en in den regel waren een paar dagen voldoende om tot een vergelijk te komen. Thans dringen onge roepen raadgevers zich tusschen beide in en laten geen middel onbeproefd om de verwijdering zoo groot mogelijk te meken, den haat aan te blazen, en de werkstaking, van welker treurige vruchten zij zeiven niets bespeuren, zoo lang mogelijk te rekken. 6 Hoe de zaak thans afloopen zal is njet te zeggen. Vooral het besluit om die bazen die niet toegegeven hebben vóór een bepaald tijdstip voor hunne koppigheid te straffen door de eischen hooger te stellen, maakt het toegeven voor de werkgevers bijna onmogelijk. Dat de ontevredenheid toeneemt met de behoeften waar in door de gehouden brooduitdeelingen slecht* zeer onvolkomen wordt voorzien, spreekt van zelve, en de onder de werkstakers heerschende geest wordt dan ook onrustiger, zoodat het openbaar gezag reeds meer militaire macht heeft moeten requireeren. Vooral te Gorredijk was komen Een kindie van een kaashandelaar te Tilburg, zat verleden week voor liet bni,«„ schreeuwen, rij ™e» kindie no<* met een voetje aan den dorpel van het iaam "hangen. Zij vliegt de trappen op om haar lieveling te grijpen doch eer zij kon zijn was het kind reeds gevallen Lukki" in de armen van twee voorbijgangers die het "opgemerkt hadden; deze hadden dan ook de voldoening het kind, zonder besomen letsel, aan de verschrikte moeder terug te geven. Toen Maandagnamiddag de trein van Goor Delden passeerde, zag een der conducteurs een persoon onbewegelijk aan den onderkant der baan liggen. Aan liet station Delden gekomen, rapporteerde hij dit aan den chef, die zich on verwijld naar de aangewezen plaats begaf, ver gezeld van de politie. Deze persoon werd op een draagbaar gelegd om naar het kerkhofhuisje hem reeds dood epmans'i vervoerd te worden, daar men hem reeds dood waande. Ju de nabijheid van het kerkhof komende, sprong hij tot groote verbazing en ontsteltenis van de toeschouwers weder op en verwijderde zich langs den straatweg in de richting naar Goor. Bij de te Lisse gehouden bloerobollenveiling vermaakte het publiek zich kostelijk met de dapperheid van een dagloouersvrouw, die met knuppels gewapend, den toegang belette aan allen, die tot verkorting van den weg naar het terrein, waar de veiling plaats had, over haar ert meende te kunnen gaan. Die zich niet bijtijds konden bergen, moesten zich de onzachte aan raking met een harer wapenen getroosten. I )e Verkiezing te Delft. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zijn uit gebracht 2691 stemmenvan onwaarde 21 volstrekte meerderheid 1336. Gekozen de heer mr. H. A. van de Velde, anti-revolution- nair, gesteund door de katholieken, met 1393 stemmen. Op jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, liberaal, waren 1274 uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 3142. Bij de verkiezing 111 1888 werd het aftredend lid. de heer J. C. F'abuis gekozen met 1403 stemmen, terwijl er op den heer mr. J. G. Gleichman (liberaal 1247 waren uitgebracht. Het aantal kiezers bedroeg destijds 3006, terwijl er 2669 geldige stemmen waren uit gebracht. De uitslag van de Dinsdag gehouden ver kiezing te Delft van een lid der Provinciale Staten, ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Van den Kun, is als volgt: Uitgebracht 1990 stemmen. Gekozen werd jhr. P. von Fiseune ultramontaanmet 1030 stemmen. De heer Verinaes liberaalhad 956 stemmen. Een dubbele nederlaag dus den liberalen toe gebracht in de stad, alwaar het gebeente van den grooten Willem den Zwijger rust. Het katholieke blad Het Centrum is natuur lijk over dezen uitslag buitengewoon in zijn schik en juicht aldus //Delft behouden //Zelden hadden wij met zoo groote vreugde een tijding onzen lezers mogen mededeelen. „Wij behooren dan ook allereerst een woord van dank en hulde te brengen aan de katholieken van Delft. Zij vooral hebben, zoowel in de stad als op het platteland in de laatste dagen zware beproevingen te door staan gehad. //Maar ook, welk eene wakkere geest voer onder hen, welk een krachtige aaneensluiting welk een hoog besef van verantwoordelijkheid zoo voor zich zelf als voor het gansche Chris telijke Nederland. //Met zulk volk als dat van Delft is ons land rijk. z/Met kalme vastberadenheid aangevangen werd de strijd tot het laatste volgehouden°en op waardige wijze vol geestdrift besloten."— Zou men zoo vraagt de Middelb. Ct. nu waarlijk in het redactiebureau van het katholieke blad zoo iets eerlijk meenen P Wij kunnen het ons haast niet denken Na al het getwist en beginseloos gedraai over den persoonlijken dienstplicht; na al het geknoei om de katholieken van het Maasbode- principe tot meegaan te bewegen en ten slotte het treurig terugkrabbelen van die geloofs genoten en het zich onderwerpen aan het parool aan het gezag van dr. Schaepman, durft men nu nog schrijven van een „wakkeren geest", volk, waanuee „ons land rijk is". Welk een overmoed of wat eene vetbli heid Maar het is waar het is dr. Schae orgaan zelfs dat dit schrijft. zal een cursus worden opgericht ter oplej,|j„ van R. K- onderwijzers en onderwijzeres8e g Aan dozen cursus zullen als onderwijzers wwt' zaam zijn de hoofden der bijzondere schole te Venhuizen, Zwaag, Bovenkarspel en Groot0 broek. Waar al geen gevaar in schuiltft R.-K. Noordbrabander had dezer dagen instelling Floralia te 's-Hertogenbosch een beetje aanbevolen, en heelt dat zuur moet boeten. Een zijner lezers toch las die aanbe veling niet zonder bevreemding, daar, Vo|ge|ls 1 hem. Floralia eene dochter is van het Nut^ geen ander doel heeft „dan om het naturalist te bevorderen". Doodelijk verschrikt van het denkbeeld yail zoo iets verdacht te worden, haast de Ufo zich dan ook om „volgaarne te verklaren, dat het blad door de welklinkende namen van er, kele Floralia-vrienden misleid is, en dat het met den schrijver van het ingez. stuk volkomen eens is". [Midd. Ct) De lijd heeft een nieuw argument tegen den persoonlijken dienstplicht gevonden, of liever een inzender N. N. geelt het aan de hand, en De Tijd vindt het nieuwe argument gewichtig genoeg om den brief van deninzen- der op eene in het oog loopende plaats mede te deelen, met een opschrift in vette letterset boven. Ziehier wat N. N. mededeelt Mijn zoon, loteling voor dit jaar, viel in de termen om te moeten dienen, doch gaf bij de loting als reden van vrijstelling op: zwakke borst en longeu, en wel op grond dat hij in het vorige jaar aan een begin van longontste king had geleden, bloed had opgegeven en eene zoo zwakke borst had, dat de minste drukking hem zéér hinderlijk was. Bij de eerste keuring werd hij voor den dienst aangewezen, niettegenstaande hij bij die keuring overlegde een attest van den geneesheer alhier, die hem ten vorigen jare onder behandeling heeft gehad, en die in dat attest als zijne overtuiging uitsprak, dat de jongeling bepaald ongeschikt was voor den militairen dienst. Bij de aangevraagde herkeuring werd weder eene pertinente verklaring van denzelfden genees heer overgelegd, doch de jongen, na een zeer kort en oppervlakkig onderzoek, opnieuw goed gekeurd. De wet op de nationale militie zegt, dat tegen de beslissing omtrent lichamelijke gebreken of kwalen na de herkeuring geen verder middel van verzet overblijft, zoodat mijn zoon dus zou moeten dienen, wanneer ik buiten staat was voor hem een remplacant aan te schaffen. Volgens de stellige meening van den dokter alhier zou mijn zoon bij de eerste de beste zware vermoeienis in den dienst zonder twijfel eene bloedspuwing krijgen en voor zijn leven bedorven zijn, zoo niet spoedig sterven. Na deze mededeeling vraagt N. N.„Is het nu niet noodig, zoo lang keuring en herkeuring plaats hebben op de wijze zooals nog steeds liet geval is, zonder dat de eigen geneesheer zelfs onder eede mag gehoord worden, dat een plaatsvervanger kan gesteld worden Onzerzijds zouden wij willen vragenkun nen dergelijke gevallen ook niet voorkomen onder hen, die niet in staat zijn eenen plaats vervanger te stellen? Voor N. N. is het onder deze omstandigheden zeker een geluk, dat hij geld genoeg heeft om zijnen zoon vrij te koo- pen maar er zijn duizenden, die niet dat geluk hebben. Komt het er voor hen niet op of hunne kinderen eene bloedspuwing krijg®11) en voor hun leven bedorven worden Wie met dergelijke argumenten het behoti der plaatsvervanging verdedigt, toont al hes weinig hart te hebben voor zijne naasten. N. Rott. Ct._ De Belgische majoor Waelput voorspelt ons in het Journal De Gand een »inie mooien zomer. Majoor Waelput grondt zijne voorspelling op de meteorologische wet? dst bet jfl®' deeld is in vijf tijdperken van 71'/« 1 bijna 72 dagen en dat die tijdperken selend droog of vochtig zijn („betrekkelijk zooals van zelf spreekt); voorts op het FW dat, als de dag- en nachtevening valt in droge periode, de temperatuur gedurende maanden onder de gemiddelde zal dien grond voorspelde hij voor 1890 vij dagen groote warmte en thans profeteert 'J dat 1890 nog minder dan 20 dagen groote war zd hebben. Het jaar begon met een vochtige l)er"?t (van 24 December 1890 tot 5 Maart) en

Schager Courant | 1890 | | pagina 2