3 1 1 zindelijke Dienslbode gevraagd. ONTVANGEN ONTVANGEN: De Heer ei Mevrouw Bram-Wint, W. IMHÜLSEU, DANKBETUIGING. W. VADER, Ti O S SS Gemengd .Nieuws. 333ste STAATSLOTERIJ. Getrokke n Pr ij ze 11. Burgerlijke Stand. Gemeente Scliagen. Cïtemeente Kijpe. Gemeente JSarsIngerliorn. Gemeente Sint Maarten. Gein, Broek op Lan^cndijk. Gemeente Anna Paulowna. Marktberichten. Advertentie 11. dochter. DE Plattelandsche Bankvereenio-ino-, SPAANS Co. Timmerman, Blaauboer Co., t© Schagen, Kapitaal ƒ400,000. We Directie. prachtige .JapoilStoffeil, afgepaste COS- tllllies vanaf f 10.Ëffeil met bijpas send gestreepte Stol vanaf 25 CtS. Soliede Naaimachines f 20. Karpetten vanaf f 2.25. Rollen matten, Vloerkleeden, Kleed jes, matjes, Vloerzeil, enz. Aanbevelend, van der Stok, Kaan en Co., V w «N Ti «B» ■e .8 •90 <s 5 niet geheel waar geweest, doch daar kan de heer Van Beusekom niet op doelen, nl.: dat zii den toestand van de Bijzondere School te gunstig heeft voorgesteld. Die toestand toch is hoogst treurig, er is niet de minste orde. Ben katholiek inwoner, in deze zeker geen verdacht getuige, die veel van die school ge hoord had, verklaarde dat hij het zich niet zoo er<r had voorgesteld als hij het in werkelijkheid had bevonden. De Comm. meent als reden daarvoor niet te mogen aannemen, dat het Hoofd der school alleen werkzaam is. Ook niet in het gehalte der kinderen aan het Zand, omdat tijdens de ziekte van het vorige Hoofd der Openb. School de Burgemeester en de Secre taris der Coram. de beide scholen bezochten en in de Openbare School volmaakte orde heerschte, terwijl de onderwijzeres alleen voor 2 klassen stond. De Comm. kan daarvoor ook geen andere verklaring vinden, dan in den tegenzin van vele ouders tegen de Bijzondere School, wat op de kinderen terugwerkt, en de wanorde bevordert. Met een beroep op den heer van Beusekom, die met den toestand van het Bijzonder onder wijs aan het Zand bekend is, en die zeker niet ontkennen zal, dat het Bijzonder onderwijs minder goed is dan het Openbare, meent de Comm. aan het verlangen van den Gemeente raad te hebben voldaan. Bij de hierop gevolgde discussie zegt de heer van Beusekom onvoldaan te zijn over het schrij ven van de schoolcomm. In het bewuste art. staat dat vele ouders hun kinderen tegen hun zin naar de Bijzondere school zenden. Is dit zoo, dan is er dwang en die dwang ontkent hij ten sterkste. Hij vraagt bewijzen, en acht het Art. een beleediging voor de Katholieken. De Voorzitter zegt dat de Comm. wellicht wel bereid zal wezen nog nadere inlichtingen te geven. De heer Schuijt wil ook nog nadere inlich ting. Als er geen bewijzen zijn dan keurt hij het niet goed, dat de Comm. zoo iets in het verslag vermeldt. De heer Kaan meent dat de heer Schuijt het schrijven van de Comm. niet duidelijk heeft begrepen. Waar de Comm. niet beweerd heeft dat er dwang is, behoeft zij ook zeker niet te bewijzen dat er wel dwang is de Comm. heeft de redenen opgegeven waarom Art. 8 in het verslag is opgenomen, en dat was haar voldoende, De heer van Beusekom verlangt geen nadere inlichting en meent dat het er nu maar bij moet blijven. Hij blijft allen dwang ontkennen; immers zoo er dwang ware, dan moesten alle Kath. kinderen de Bijzondere school bezoeken. De heer Nobel zegt nu, daar de heer Van Beusekom pertinent blijft volhouden dat er geen dwang is, te meenen dat er wel degelijk dwang is, al heeft hij ook in de vorige verga dering, de heer van Beusekom toegegeven, dat er misschien geen dwang maar toch zeker wel pressie wordt uitgeoefend. Nu meent Spr. dat er tusschen dwang en pressie geen groot ver schil isdoch in elk geval, hij is nu bekeerd, i en dat heeft hij te danken aan den inzender van een ingezonden stuk in de Nieuwe Noord- hollanderwaarin mede beweerd wordt dat er geen dwang bestaat wanneer R. K. de Bijzon dere scholen bezoeken, en waar nu, om dat te bewijzen zulke grove leugens moeten gebruikt worden, daar meent de heer N. dat het zeker wel een zwakke zaak moet wezen die men ver dedigt, niet minder toch, dan dat de R. K. kinderen op de Openbare School gevaar loopen met baldadige, en ondeugende kinderen te moeten omgaan en daar vloeken en andere ondeugden te leeren. Die leugen toch, tot in het oneindige herhaald, is wel degelijk een dwangmiddel om de Bijzondere school te be volken. En waar de heer van Beusekom be weert, dat dan allen de Bijz. School moesten bezoeken, daar meent de heer Nobel dat, met het oog op wat de Commissie schrijft, het als een bewijs van dwang mag gelden, dat er nog zoo weinig R. K. kinderen de Openbare school bezoeken, en het is zijn overtuiging dat de clericale scholen hun ontstaan te danken heb ben aan het drijven van geestelijken van ver schillende richting. Nadere inlichting van de Comm. acht hij onnoodig. Nadat de heer Van Beusekom nogmaals had verklaard geen inlichting meer te verlangen, wordt de discussie gesloten, en het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Het toppunt van tooneelschikkingskuust is te New-York bereikt, in het Union Square Theater, waar electriciteit wordt toegepast. In een tooueelstuk komt niet meer of minder dan een volledige wedren van paarden op het tooneel. Men ziet paarden gestrekt galoppeeren, door echte sporen en zweepslagen aangedreven de afsluithekken, de boomen, de heuvelen op den achtergrond verdwijnen achter hen, alsof ze zich inderdaad in het oneindige verloren. De zinsbegoocheling is volkomen tot het oogenblik, waarop het publiek den winner toejuicht, die het eerst deu eindpaal bereikt. Dit effect wordt bereikt met electriscbe moto ren, die onder het tooneel zijn aangebracht. Een der motoren doet met gelijkmatige snelheid het doek draaien, waarop het landschap geschilderd is, dat terug moet gaan om den toeschouwer den indruk te geven, dat de paarden vooruit komen. Eene andere machine doet in dezelfde inrichting een vloer draaien waarop de paarden loopen. Deze ziet men voortdurend op dezelfde plaats op het tooneel, daar de grond even snel ouder hen wegdraait als zij loopen. Doch dit is nog niet alles. Er is eene afzonderlijke machine om een hevigen tocht voort te brengen, en deze doet de manen en staarten fladderen en werpt een wolk van stof op, zoodat iedereen zich op een echten wedren meent te bevinden. De volgende merkwaardige waarschuwing is door de politie te Bengalen aan elk station van den Oost—Bengaalschen spoorweg aangeplakt: ^Reizigers worden hierdoor gewaarschuwd om geen spijzen of dranken van onbekende per sonen aan te nemen, daar vele lieden van het vergiftigeu van reizigers leven. Eerst zoeken genoemde lieden kennismaking met hunne mede reizigers aan te kiioopen en dan het vertrouwen der medereizigers te verwerven, terwijl zij mede- deelen, dat zij naar dezelfde plaats gaan. Zoodra zich een goede gelegenheid voordoet, vergiftigen zij water of spijzen, bieden die hun slachtoffers aan, zoodat deze laatsten het bewustzijn ver liezen en berooven hen dan." Een werktuigkundige te Osnabrück is door zijn huishoudster die elf jaren bij hem woonde, in den slaap vermoord, omdat hij zou gaan trouwen met een jong meisje uit de stad zijner inwoning. De vrouw, die onmiddellijk na deze misdaad zelf moord pleegde, had een geweer naast den vermoorde gelegd, om het te doen voorkomen, dat zij en haar meester te zamen een eind aan hun leven hadden gemaakt. Onlangs bevatten alle illustraties afbeel dingen van de brug over de golf Eorth, een reuzenwerk, waarbij zelfs de Eiffeltoren geheel in het niet zinkt. Thans verneemt men dat de man, die deze brug ontwierp en bouwde, William Aroll, twintig jaar geleden nog een gewoon werkman was, die zoolang spaarde, tot hij eene som van ongeveer 1000 gulden bij elkander had, waarmede hij toen voor eigen rekening begon te werken. Verleden jaar had hij 4300 arbeiders in zijn dienst. Een huismiddel tegen Diphtheritis. De Calitornische geneesheer dr. Gartoyski maakt in de Lancet bekend, dat hij sedert geruimen tijd in de wanhopigste gevallen van Diphtheritis het gebruik van versche citroenen of het sap ervan in eiken vorm, naar de zieken kunnen verdragen, heeft voorgeschreven, en daarvan bijna altijd de beste resultaten heeft gezien. In China is citroensap een zeer bekend volksgeneesmiddel, waarvan bij inwendig gebruik een aanmerkelijke geneeskracht wordt toegeschreven. Yooral ma ken de Chineezen bij Diphtheritis-epidemieën van versch citroensap gebruik of laten de vruch ten, evenals china's-appelen, in groote hoeveel heden nuttigen. Zij zien er zoowel een voorbe hoedmiddel tegen deze kwaadaardige ziekte in, als een geneesmiddel; en terecht. De proeven met gunstig gevolg door bovengeuoemden genees heer, die China bereisde, genomen en daarbij de uitstekende werking van dit middel leerde kennen, hebben hem er toe geleid het algemeen aan te bevelen. Daar het middel bovendien hoogst eenvoudig en volstrekt niet gevaarlijk is, dus in den echten zin des woords, een huis middel, verdient het de algemeene aandacht. Het is een middel, dat in voorkomende gevallen zonder bedenking kan worden toegepast, ten minste zoolang tot de geneesheer ter plaatse aanwezig is. Ten plattelande is zulk een middel zeer veel waard. Te Parijs is een plan aan het licht ge komen om den bekenden dr. Herz te ver moorden. Dr. Herz. is een der rijkste mannen in Prankrijk. Hij heeft zich in den Fransch- Duitschen oorlog verdienstelijk gemaakt; hij was het die de telephoon in Prankrijk invoerde en die de electriciteitstentoonstelling in het Palais de l' Indrustie op touw zette. Door deze en andere verdiensten werd hij tot groot-officier van het legioen van eer benoemd. De omstandigheden betreffende het moordplan liggen nog eenigszins in 't onzekere. Op 28 Sept. 1888 werd in den Figaro een aankondiging geplaatst, waarbij een man die een zeer ver trouwelijke en gevaarlijke opdracht wilde uit voeren, werd opgeroepen zich poste restante aan te melder.. Iemand, die zich gewezen inspecteur van politie en Marius Amiel noemt, schreef op de advertentie en had later een onderhoud met den steller daarvan, die hem 50,000 francs beloofde als hij dr. C. Herz vern oordde. Amiel nam het aanbod aan. Hij wist echter te bewerken, dat hem re^ds 15,000 francs vooruit werden betaald en vluchtte daarmede met zijne vrouw naar Buenos-A/ren. Van daar teruggekeerd, deelde hij dezer dagen aan dr. Herz schriftelijk de geheele toedracht der zaak mede en waarschuwde hem voor het gevaar. De zaak zal thans nauwkeurig worden onder zocht. Dr. Herz heeft geen vermoeden wie de man kan zijn, die hem uit den weg wilde ruimen, daar hij bijna evenveel vijanden als vrienden heeft. Een negentienjarige jouge dame te Weeneu heeft dezer dagen geduelleerd met een jongen dokter, dien zij door een degenstoot licht wondde. De dokter had natuurlijk eerst geweigerd, aan hare uitdaging gevolg te geven, maar zij had hem daartoe gedwongen door de bedreiging hem anders in het openbaar te zullen beleedigen. Aanleiding tot het duel heeft gegeven een vermeende beleediging, door den dokter een vriendin van de vechtgrage juffrouw aangedaan. 5de Klasse. Trekking van 3 Juni. Prijs van f 1500: No. 16192 1000: 581 3844 4127 16822 19430 400: 1631 3347 10542 19077 200: 3964 5992 6648 10876 12787 15760 18823 19855 20262 100: 237 4739 5080 8614 9827 12978 14188 14674 16906 18363 Ingeschreven van 31 Mei 3 Juni 1890. Geboren, Ondertrouwd Getrouwd, Overledeneene- Ingeschreven van 23 30 Mei 1890. Geboren Dieuwertje, d. v. Arie Brak en Aagje Kater. Ondertrouwd Jan van der Fluit, jm., Land man, 25 jr. en Anna Kooijmau, jd., zonder beroep, 22 jr. beide te Zijpe. GetrouwdMichiol Veuger, jm., Arbeider, 23 jr. te Zijpe eu IJtje Vos, jd., zonder beroeps 27 jr. te Schagen. Overleden: Trijntje Krabman, 73 jr. Echtg. van Jan Dolver. Ingeschreven van l 31 Mei 1890. GeborenGuurtje, d. v. D. de Beurs en T. Hoogschagen. Neeltje, d. v. G. Blaanboer en N. Fok. Cornelia, d. v. J. Tuinman en J. M. C. Dubbelman. Ondertrouwd P. Schager en D. Dikstaal. H. de Boer en M. Smit. GehuwdJ. van Stipriaan en A. de Jong. Simon Stins en M. Kossen. P. Bood en N. Sluis. J. Zwaag en D. Koning. P. Schager en D. Dik staal. H. de Boer en M. Smit. OverledenMaartje Visser, 13 jr. Cornelis Kooij 89 jr. Ingeschreven van 1 31 Mei 1890. Geboren: 14 Mei, Annaatje, d. v. Jan Jongejan en Anna Breed. Ondertrouwd2 Mei, Cornelis Rentenaar en Rensje de Geus. Gebuwd3 Mei, Willem Jacobus Peetoom, jm-, oud 26 jr. wonende te Sint Maarten en Jantje Spaans, jd., oud20jr. wonende te Haring- carspel. 18 dito, Cornelis Rentenaar, jm., oud 32 jr. wonende te Haringcarspel en Rensje de Geus, jd., oud 31 jr. wonende te Sint Maarten. OverledenGeene. Ingeschreven van 1 31 Mei 1890. Bevallen Jansje Kaas, geb. Groenewoud, Z. Guurtje de Boer, geb. Bakker, Z. Geertje Gemser, geb. Oosterman, Z. T. Noordwest, geb. Huigen, D. T. Kansen, geb. Kokkes, D. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Jan Smit en Maartje Bouwens. K. Nooij en Hiltje de Ruiter. J. vVefings en Imm. de Bree. Jan Wit en Aaltje Wagenaar Jan Kruk G. Ham. Jan Koedijk en Antje Slot. Dirk Koedijk en Aaltje Spijker. Overleden: Jacob Ven, 4 md. Ingeschreven van 1 31 Mei 1890. Geboren: 2 Mei. Alida, d. v. J. C. Geerligs en D. Vader. 4 dito, Geertje, d. v. K. Wal en K. Witvliet. 13 dito, Pieter, z. v. Js. Krouwel en A. Jonker. 14 dito, Volkert, z. v. K. Kaan en A. Bakker. 15 dito, Impje, d. v. P. de Jong en I. BruiD. 19 dito, Engeltje, d. v. K. Bakker en M. vau Hert. 24 dito, Trijntje, d. v. P. Vorrer en T. Zon. 25 dito, Hendrik, z. v. P. Busé en M. van der Ham 26 dito. Klaas, z. v. J. Groet en D, Ambuul. 27 dito, Klaas, z. v. C. J. Groen en G. Hopman. jjOnderrrouwd 1 Mei. J. Tiessen en T. Vader. 7 dito, P. Borst en N. Rezelman. 7 dito, J. J. van Balen Blanken en T. Groot. 9 dito, A. Raven en C. Vilten. 14 dito W. Groet en A. Duif. 14 dito, M. van de Werken eu E. Groenleer. 14 dito', J. Borst en P. Jongejan. 30 dito, D. Koinen on C. Komen. Gehuwd: 1 Mei. C. Meeldijk, oud 26 jr., wo nende in deze gemeente en M. Zeeman, oud 23 jr., wonende te Barsingerhorn. 1 dito, G. de Gi'aaf, oud 23 jr. en N. Meeldijk, oud 23 jr., beiden in deze gemeente. 1 dito, J. Mooij, oud 30 jr., wonende te Wieringerwaard en A. R. Dekker, wonende in deze gemeente. 9 dito, B. Jansen, oud 24 jaren, wonende te Helder en A. Reuvers, oud 20 jr., wonende in deze gemeente. 9 dito, P. Blankman, oud 22 jr., en H. J. Hei ligenberg, oud 20 jr., beiden wonende in deze gemeente. 16 dito, J. Tiessen, oud 22 jr., on T. Vader, oud 22 jr., beiden wonende in deze ge meente. 17 dito, K. Hagenaar, oud 22 jr., wo- nendo in deze gemeente en G. Drost, oud20jr., wonende te Groningen. 23 dito, P. Borst, weduw naar van M. Stins, oud 35 jr., en N. Rezelman, oud 21 jr., beiden wonende in deze gemeente. 23 dito, A. Raven, oud 30 jr., wonende in deze gemeente en C. Vilten, oud 28 jr., wonende te Schagen. 28 dito, J. Borst, weduwnaar van G. de Boer, oud 31 jr., en P. Jongejan, oud 20jr, beiden wonende in deze gemeente. 30 dito, W. Groet, weduwnaar van T. Constant, oud 36 jr., wonende in deze gemeente en A. Duif, oud 23 jr., wonende te Anna Paulowna, onlangs te Hel der. 30 dito, M. van de Werken, oud 27 jr., wonende te Amsterdam en E. Groenleer, oud 20 jr., alhier woonachtig. Overleden 9 Mei. Maartje Koning, oud 11 md., d. v. C. Koning en A. van Dalen. 23 dito, Neeltje Schager, oud ruim 3 jaren, d. v. T. Scha ger en H. L. vau Sandwijk. 24 dito. Henderious Stammes, oud 17 md., z. v. J. Stammes en A. Kreijger. SI o o v n31 Mei 1890. Aangevoerd H. L. Rogge f a 3 Tarwe f 6.75 a 8. 7 Garst f 4.75 a 5.75 2 Haver i 3.75 a 5. Witte Erwten f 9.50 a 11.— v Groene f 10.50 a 12.— 1 Grauwe f 11.a 14.— v Vale f 10.50 a 13.— Bruine Boonen f 7.25 a 10. 1 Geele f a 71 Witte f 10.50 a 12.— v Paarden f 5.a 6. v Karweizaad f 10.a 10.25 Mosterdzaad f 16.— a 18. 38 Paarden f 60.a 290. 5 Koeien f 180.a 250. 21 Kalveren t 14.a 22. 100 Schapen f 25.a 35. 197 Lammeren f 10. a 18.— 74 magere Varkens f 8.a 20. 2 Zeugen f 20.a 70. 90 Biggen f 4.a 9. 12 Geiten f 3.— a 11.— 7000 Kipeieren f 3.25 a 3.50 3200 Koppen Beter, 5.2, lood f —.55 a —.60 Ji.lh.tn aar 31 Mei 1890. Aangevoerd 6 Paarden f 80.a 300. 10 Koeien en Ossen f 70.— a 240. 40 nucht. Kalveren f 10.a 22. 140 Schapen f 20.a 34.— 816 Lammeren f 10.a 20. 171 magere Varkens f 18.— a 24.— 259 Biggen f 9.— a 12.50 13 Bokken en Geiten f 4.a 10. 7 Kleine Bokjes f -60 a 1.25 Boler per kop f ,65 a .75 Kipeieren f 3.a 3.75 Eendeneieren f 3.— a Al le ma ar- 2 Juni 1890. Aangevoerd 5 Koeien f 230.a 270. 228 vette Kalveren f 35.a 100.— (per kilo f 0.75 a 1. 27 Nuchtere Kalveren f 10.a 24.— 18 Schapen t 27.— a 40.— 199 vette Varkens per P. f —.42 a .49 39 Magere dito f 17.a 21. jPurmereitd 3 Juni 1890. Aangevoerd Aangevoerd 393 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 30. 2649 K. G. Boter f 1.— a 1.10, per K.G. 224 Runderen, Vette prijshoudend, Kalf- en Geldekoeieu handel stug, lager in prijs. 14 Stieren. 61 Paarden. 207 Vette Kalveren per Kilo f .80 a 1.— handel stug. 221 Nuchtere Kalveren per stuk f 8.— a 24.handel stug. 199 Vette Varkons per Kilo f 0.32 a 0.46, handel matig. 130 Magere idem per stuk f 15.— a 25.—, handel matig. 286 Biggen per stuk f7.a 11.handel matig. 721 Schapen. Vette duur, handel vlug, de handel in Overhouders stug. 720 Lammeren, handel stug. Kipeieren, per 100 stuks f 3.25 a 4.—. Eendeneieren f 3.a Edatn 31 Mei 1890. Aangevoerd Aangevoerd 100 stapels kaas, wegende 23372 P. Hoogste prijs f 28.50. te KWADIJK, betuigen hunnen oprech ten dank voor de bewijzen van belang stelling die zij uit Barsingerhorn en Kolhorn mochten ontvangen bij de geboorte hunner Kwadijk, 1 Juni 1890. In een klein Burgergezin wordt eene Begin JULI. Franco brieven lett. S, bureau Schager Courant. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en het over lijden van mijnen geliefden Echtgenoot, aan den WelLerw.^ ZeerGel. Heer Ds. Van Kluijve alsmede aan Boren en Familie Schagen, 4 Juni 1890. Uit aller naam, JANNETJE SCIIdORL- Wed. P. Veer. O gevestigd' te. onder de firma SPAANS Comp neemt voortdurend gelden in deposito tegen 3, 4, 4>l/s pCt. 's JAARS, al naar gelang der voorwaarden, welke bij het deponeeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met bet koopen en verkoopen van BINNEN- en BUI- TENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten, enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschaji marktdag te Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. onder de firma P TIMMERMAN Dz. J. M. KOELMAN. P. KRAMER Hz. K. E. NUMAN. Aansprakelijk voor het geheel. De Vennootschap „WKSTFRIESCHE BANK", onder de firma TIMMERMAN, BLAAUBOER Co., te .Schagen, neemt geld in depot tegen eene rente bij het deponeeren, vast te stellen. Plaatst gêld onder borgtocht, hypothecair ver band h, 3s/4 en 4 pCt. enz., belast zich met den in-en verkoop van effecten en in het alge meen met die werkzaamheden, welke tot haren werkkring kunnen gerekend worden te behooren. Het kantoor wordt gehouden aan de markt te Schagen, en is geopend lederen werkdag van 9 12 uren. SCHAGEN. LAAGZIJDE, B, 66. ondee de itema: gevestigd te NIEUWE NIEDORP. Dieecteueen: H. J. K. v. d. STEEN. J. BREEBAART Kz. A. J. KAAN. J. ZIJP Kz. J. VAN DER STOK. De vennootschap//Nooedhollandsche bank" neemt gelden in Depót tegen eene rente bij overeenkomst vast te stellen. Plaatst gelden onder borgtocht, op hypotheek tegen 3.90 tot 4 pCt. 's jaars, belast zich met In— en Verkoop van EFFECTEN, COUPONS, enz. tot de hoogste koersen, en verder met alles, wat tot den werkkring van de Vennootschap kan gerekend worden te behooren. Het kantoor wordt gehouden iederen Dinsdag, vau 8 12 uur te Purmerend, Hotel #Do«le iederen Dondeedag, bij deu Heer W. ROG GEVEEN Cz. te Schagenvan 10 12 uur, en iederen Zaterdag bij den Heer H. KROON Pz., Café Witte Engel/ te Hoorn. Ruime keuze Dames- en Kin derdoeken in zeer fiijne kleuren, Tricotssjun'Iijes en Jongens- paliies. SCHAGEN, HOOGZIJDE, E, 9.

Schager Courant | 1890 | | pagina 3