UIT DE PERS. Gemengd Nieuws, In eene op jl. Woensdag 27 Aug gehouden vergadering te AartSWOUd van deafd. Opmeer en omstreken" der Holl. Mij van Landbouw werd een voor veehouders zeer belangrijk ver slag uitgebracht aangaande een vergelijkend onderzoek der voedingswaarde van de lijn— en sezamkoeken voor melkkoeien. Daar 't geheele verslag in de Landbouwcourant van Oct. e. k. zal opgenomen worden, geven wij hier alleen de uitkomsten der gehouden proefneming. Hieruit is o. a. gebleken, dat de melk, door de voedering met lijnkoeken zwaarder was dan die met de voedering der sezamkoeken, maar daarentegen de opbrengst met de voedering der sezamkoeken iets meer bedroeg. Yoor 't verschil der gewichtstoename van de melkkoeien konden geene juiste cijfers worden opgegeven, daar er gedurende de proefneming eene koe (met sezamkoek gevoederd) was dood gevallen. Ook deelde de commissie van onder zoek mede dat de verwisseling dezer voedingsstof fen geene stoornis in 't gebruik bij 't melkvee had veroorzaakt. Verder meende de beer J. Oost—woud Wijdenes, in wiens stallen ook de proef genomen was, de aandacht te moeten vestigen op de nawerking van de lijn- en sezamkoeken. Met cijfers toonde hij aan dat de melkkoeien, welke op stal met sezamkoeken waren gevoederd, in de weide het meest voldeden, niet alleen wat de qualifeit en hoeveelheid der melkopbrengst betreft, maar ook wat den groei van het vee aangaat. Aan de harddraverij den 1 te Medem- Llik gehouden namen 12 paarden deel. De prijs f 200, behaalde Marianne, van den heer A. Witteveen te Rauwerd, de 1ste premie f75, Troolijlc, van den heer Jb. Koopman te Wer- vershoof, en de 2de premie f 25, Wilhelm,, van den heer T. Schilder te Spierdijk. Woensdag ochtend ving het tweedaagsch landbouwfeest te Tessel aan met eene tentoon stelling van vee, pluimgedierte, enz. Tal van inzendingen hadden er plaats gehad. Het dorp Den Burg prijkte overal met de nationale kleuren, die tusschen het nog weelderig groen der boomen een prettigen aanblik boden. Na afloop der tentoonstelling ving het schoon- rijden met paard en kar aan. Er waren tien deelnemers. De feestelijkheden werden opgeluis terd door de Beiersche kapel, ouder directie van den heer Uhlrich. Het was hoog noodig, dat de muziek de gemoederen wat opwekte, omdat de regen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bleef stroomen. De voorgenomen verlichting van het park lijdt daaronder ook. Tegen Donderdag wnren allerlei volksspelen uitgeschreven, terwijl 's avonds een fraai vuur werk werd ontstoken. De vereeniging „Eloralia" te Rijp, houdt Zondag eene tentoonstelling der aan de leden uitgereikte planten. Een tiental prijzen en pre- miën zijn beschikbaar gesteld. De Raad der gemeente de Rijp benoemde in zijn vergadering van 2 September jl. den heer R. Ruiter opnieuw tot Wethouder. De Raad der gemeente Beemster heeft besloten geen post— en telegraafkantoor in die gemeente te vestigen. Yan de Regeering was een schrijven ingekomen, behelzende de vraag, of de gemeente zulk een kanton wilde inrichten. Aan de r i n g r ij d e r ij, die Dinsdag te Purmerland werd gehouden, namen 24 paar den deel. De prijs werd behaald door De bruine Snel, van den heer H. Jonkde le premie door Fiberman, van den heer V. Buurs, en de 2e premie door Emmavan den heer J. Jongens. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt. Ofschoon hei weder niet zeer gunstig was, nam eene groote menigte aan het volks feest deel. Carré is bij de kindervoorstelling te Apeldoorn, gedecoreerd met de Eiken kroon. Te Ilaaften had den 2den dezer een droevig oDgeluk plaats. Ter eere van het Prinsessefeest, te Zalt—Bommel gevierd, werden op naar de stad varende Gorinchemsche stoom boot vreugdeschoten gelosl. Bij bet losbranden van den „kattekop" sprong deze vuurmond; één man viel van schrik dood ter neer, twee anderen werden ernstig gewond. Een jonge man uit Middelburg, zekere V. Th., die Woensdagavond de feestviering te Ylissingen bijwoonde, had zich door een v a 1- schen baard onkenbaar gemaakt. Door een ongelukkig toeval of door onvoorzichtigheid van een ander feestganger de ooizaak is niet juist op te geven geraakte die baard in brand, met het gevolg dat de drager aan het gelaat en zijn handen vrij ernstige brand wonden bekwam. Te Deventer maakte zich iemand dezer dagen bij het kaartspelen zoo driftig, dat hij plotseling dood bleef. Te Oudemiidum verspreidt sedert eenigen tijd een vreeselijk spook angst in het dorp. Eiken avond vertoont zich op een bepaald terrein een hoofdeloos man, die den vreedzaraen bewoners schrik aanjaagt door zijne akelige en woeste gebaren. Het geloof aan dit spook, dat veleu beweren gezien te hebben, is zoo vast dat menigeen 's avonds het huis niet durft verlaten. In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbekenden te Dinxperloo de vlag van het Stadhuis, die ter gelegenheid van den Prinsessedag was uitgestoken, verscheurd. De hoogste prijs in de Groninger paardenloterij, een volledige equipage, is ten deel gevallen aan den heer R. Mussehenga, brievengaarder te Bellingwolde. Een span prach tige Isabella ponneys viel ten deel aan den landbouwer Bolhuis, te Haren. Men schrijft uit Sliedrecht: Zondagochtend werd hier een zeldzaam natuurverschijnsel waargenomen. Op eene wandeling naar Schoonhoven begaven wij ons om half negen op weg. Tusschen hier en Wijngaarden viel er bij een trisch koeltje uit het iToordwesten een flinke motregen, die tot aan B'eskensgraaf aanhield en nu en dan in een kleine plasregen overging. De zon brak door, en de regen hield du op, doch het scheen als kwam eruit het noordwesten eene schrikbarende onweerslucht opzetten. Het bleef korten tijd doodstil, doch plotseling, toen de dreigende wolken juist boven ons heen waren getrokken, vernamen wij een geluid als waren verscheidene watermolens in volle werking. Er was echter niets bijzonders te bespeuren, totdat wij opeens, ongeveer tien meter achter ons, een paar hooi mijten in bliksemsnelle vaart een paar honderd meter naar omhoog zagen draaien, terwijl het water uit den Graafstroom tot eene groote zuil opgezogen werd. Na eenige oogenblikken in eene nabijstaande schuur geschuild te hebben, zagen wij de hoos reeds op groeten afstand steeds hooger trekken, om zich ten slotte in het donkere zwerk op te lossen, als werden eenige lichtgrijze wolken uit een grooten hoorn geblazen terwijl een geduchte riet-, hooi- en stofregen langzaam naar beneden daalde. Te Maastricht gebeurde het Woensdag,dat de hoed van een wandelaar in het kanaal viel. De eigenaar begaf zich te water om zijn hoofd deksel te redden en werd daarin door een kame raad gevolgd. Deze laatste werd echter in zijue bewegingen verhinderd door den eerste, die zich aan hem vastklemde. Dit werd opgemerkt door een derden persoon, die ook in het water sprong doch op zijne beurt door de drenkeling werd vastgegrepen- Alle drie zouden er slecht zijn afgekomen, zoo niet de hulpsluiswachter hen door het toewerpen van een reddingsboei op het droge had gebracht. Alleen de eerste drenkeling had geneeskundige behandeling noodig. Op de tentoonstelling der Holl. maatsch. van landbouw te Dordrecht op 5 September, zijn o. a. bekroond geworden: AfdeelingC. Akkerbouw, Onderaf. XVI. Eijne zaden. No. 130. Karwijzaad- le pr. 138, J. Breebaart Kzn., Winkel, 2e pr. 143 C. Kooyman, Wijdenes. No. 131. Kanariezaad. le prijs 146 J. Bree baart Kzn Winkel; 2e prijs. Niet ingezonden. No. 137. Winterkoolzaad. le pr. 170. J.Bree- baart Kzn Winkel. No. 150#. Mangelwortelen, geteeld op zand— of zwarten grond, le pr., 241, W. J. de Iongh, Haarlemmermeer, 2e pr., 242, W. Wissekerke, Anua-Poulowna. I>e bekende open brief. Naar aanleiding van den open brief aan den minister de Savornin Lokman, voorkomende in Recht voor Allen, is door Lohraan een eisch tot vervolging ingesteld, aan welken eisch door de Arrondissements-Rechtbank te s'Gravenhage rechtsingang is verleend, tegen den uitgever van dat blad, den heer Hoekstra. De uitgever wordt niet vervolgd, wanneer op de eerste aanmaning na den rechtsingang de dader is bekend gemaakt. Als schrijver van dien brief maakt zich nu de heer Mr J. W. Spin, bij het volgende in gezonden stuk, in de Amsterd. Ct., bekend- Van meer dan één zijde ingelicht, dat ver schillende personen voor auteurs worden aan gezien van den „Open Brief aan Z.Exc den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Jhr. Mr. A. E. de Savornin Lohman" U per sonen, daaraan ten eenenmale vreemd, maar die het allicht onaangenaam vinden, dat hun het vaderschap wordt toegedicht van een peu- nevrucht waaraan zij dood-onschuldig zijn, heb ik, ter voorkoming van verder misverstand de eer te verklaren dat ik de schrijver van boven genoemde brochure ben. Ik wil niet dat, ten koste van de waarheid anderen worden verdacht gemaakt, te meer omdat men gewaagt van een vervolging tegen 1) Getitele: De Overrompeling van de Nieuwe Kerkte Amsterdam en de bespreking van een persoonlijk feit in de tweede Kamerzitting van den 4den Jnli 1890. ae» schrijver genoemde broclumvan de viide der rechterlijke macht, aan welke tusschen nog een te groote. mate van gezond verstand toeken, dan dat ik haar in staat acht om een onvoorzichtigheid te plegen, ja misslag te begaan, waartoe niet alleen elke aanleiding ontbreekt maar waarvan de jammer- lijke gevolgen niet zouden uitblijven. „Werd een dusdanige vervolging des ondanks ingesteld, dan toch zou mij persoonlijk inder daad niets dan genoegdoening kunnen weder varen Want de eenmaal aangevangen arbeid is door mij voortgezet en zal, door verdere ont hullingen, het bewijs leveren, dat de rechter lijke macht haar eer en prestige het best door onthouding kan bewaren, ten ware zij de rol- verdeeling een wijziging deed ondergaan en met de Redactie van de Nieuioe Gorinchemsche Cou rant van de noodzakelijkheid doordrongen is, dat de heer Lohman „zich zal moeten verde digen tegen een aanklacht die, wanneer wij nagaan, wat daarover in 1886 is geschreven, geen aantijging maar waarheid zal blijken te zijn, en alzoo in plaats van aanklager, aan geklaagde werd. „Wat daarvan zij, het vervolg van den „Open Brief" zal, binnen weinige dagen, in het licht verschijnen, ook opdat blijke of door het Neder- landsche volk de handhaving van het gezag veilig kan worden geacht bij een Minister van Binnenlandsche Zaken, gelijk de heer De Savor nin Lohman, die de leer schijnt te huldigeD, dat ons de spraak werd geschonken om onze gedachten te verbergen en te gelijker tijd den moed bezit zich voor te stellen als vriend des vredes en een vijand van elke rustverstoring. IIot standje te TVeder*. horst-den-Berg Een „doleerende" uit Nederhorst-den-Berg geeft ook eene lezing van het gebeurde aldaar en beweert dat er in die gemeente sedert de Aprilfeesten van 1872 tusschen Protestanten en Roomschen eene vete bestaat, die ontstaan is door het vernietigen van een eereboog, die door de Protestan ten was opgericht. „Toen nu de bisschop van Haarlem zou ko men om de in het vorige jaar gebouwde Room- sche kerk te wijden, en het hoofd der ge meente toestemming had gegeven om hem aan de grens der gemeente door eene eerewacht in te halen, ging onder al wat Protestant was een gemor op. „Niet, dat de bisschop kwam; niet, dat men de kerk zou wijden, maar dat men op Zon dagavond dien kerkdijken persoon met wereld- sche pracht en praal zou inhalen, dat was den Protestanten te veel. En toen een dertigtal jongelieden te paard verscheen, met bandeliers van blauw en wit, meende zoo schrijft die doleerende verder het volk daarin eene bespotting van het Oranjehuis te zien, en gingen vele protestanten zich met de oranje kleur tooien. Dat er toen ongeregeldheden hebben plaats gehad, is waar; dat ook enkele doleerenden daaraan deelnamen, is zeer te betreurenmaar dat men in de Roomsche bla den openlijk de doleerenden als de aanleggers durft brandmerken, daar moeten we tegen opkomen. Want dan willen we daar tegenover stellen, dat er bij de godsdienstoefening bij de doleerenden des morgens uitdrukkelijk is ge waarschuwd tegen elke onbetamelijke handel wijze; dat het opstootje plaats had tijdens de samenkomst der doleerenden, zoodat toen wij om 8 uur 's avonds uit de kerk kwamen, de weg ons letterlijk versperd was, niet door de Protestanten, maar door de Roomschen met hunne paarden, zoodat schrijver dezes nog een dienaar van politie verzocht heeft, om hem met zijne kinderen den weg te banen. Verder hebben de Roomschen door de laagste scheldwoorden te gebruiken, de protestanten nog meer ver bitterd, en zelfs eene weerlooze vrouw, wel een kwartier van het tumult verwijderd, geslagen, hoewel het mensch rustig stond te kijken. „Hoezeer we het feit betreuren en 't ons spiit, dat de doleerenden niet alleen aan de uitnoodi- ging van s morgens, om getrouw ter kerk te komen, hebben gehoor gegeven; toch meenen we de beschuldiging, als zouden de doleerenden als de aanleggers moeten genoemd worden, verre van ons te moeten werpen. „Indien het vertoon op den publieken wee eenvoudig ware geweigerd, dan zou er wellicht niets geschied zijn, terwijl het dan nog de vraag zou zijn of het knielen voor een mensch op den openbaren weg, wat wij gezien hebben, niet ergelijk is te noemen in het land, welks grond doorweekt is met het bloed der marte laren voor de gereformeerde leer. „Dat de Roomschen zich niet'zoo onschuldig gedroegen als ie jyd beweert, is een feit van algemeene bekendheid Ze hebben het oranje- lint afgerukt waarmede de protestanten zich sierden, en de sterkedrank, die hier zekerTok wel een der oorzaken is, werd door Roomschen verkocht, aangezien hier niet e'en protestant 19, die er eene vergunning 0p na houdt" Midd'elb. Ct. De cholera. Tarragoua, Toleda en Valencia 52 ziekte- en 20 sterfgevallen, op iv ziekte-en 25 sterfgevallen en 'op W0f>l"!?a^ ziekte- en 15 sterfgevallen geconstateerd Berichten uit Japan melden aantal cholera-sterfgevallen tot 20o' gestegen. dat and Een ontzettende bra Salonichi in den nacht van Woensdag o» ]j V' dag op acht punten tegelijk uitgebroken regeering zond naar aanleiding dezer ramp 1 oorlogsschepen naar Salonichi. Het aantal door den brand vernielde h en winkels wordt op 1600 geschat. jjtUlZetl 10,000 personen van huisdak beroofd. \y(, volslagen gemis van water zijn de werk/' heden ter blussching gestaakt. Verscheidene deelen van Silezië staan otf water. De Keizer heeft de voorgenomen «1, manoeuvres afgecommaudeerd. Uit Tesch vluchten de inwoners naar Praag wegens watersnood. Te Praag echter breidt zich de overstroomin» uit, terwijl de middelen tot redding geheel ot?J doende zijn. De levensmiddelen worden metV,i jes vervoerd. Op verscheidene spoorwegen sta het verkeer stil. In China leven meer eenden dan in alle andere landen der wireld te zamen. 0» iedere Chineesche boerderij houdt men er eenden op na. Men vindt ze op alle straten en wege op alle meren, stroomen, vijvers en beken, p, zelfs op elke Chineesche boot. Er zijn in China zeer veel eendenparken, op soortgelijke wijze ingericht als onze hoenderparken, welke jaarlijks 50000 eenden aan de markt brengen. Gezouten en gerookte eenden en eendeneiren zijn er i ook een hoofdvoedingsmiddel. Prof. Bilroth, de beroemde operateur te Weenen, heeft de volgende waarschuwingopenbait gemaakt: „Er zijn mij in de laatste maanden vier gevallen voorgekomen, waarin vingers met geheel onbeduidende kwetsureu door de onzinnige aanwending van carbolzuur branderig geworden waren. In alle vier gevallen gold het kinderen, wier ouders op eigen inzicht een carbolverband f hadden aangelegd, omdat carbolzuur goed zou zijn voor de genezing van wondeu. Eet carbolzuur wordt nu reeds in de chirurgie veel minder aangewend dan vroeger, wij hebben de gevaren, die het kan teweegbrengen eerst van lieverlede leeren kennen. Het middel kan niet alleen ontste kingen en brand veroorzaken, maar ook bloedver giftiging, en daardoor doodelijk werken. Alleen in de hand van den kundigeu arts ontwikkelt het zijue goede eigenschappen. Ik ontraad ten dringeuste, zonder voorschrift van arts carbolzuur aan te wenden. Als het beste omslagmiddelbij versche kwetsuren, raad ik het in de apotheken te verkrijgen loodwater eau de Goulariaan. In de New York Herald deelt de Eransche sterrenkundige Elammarion mede, dat men bezig is aan een nieuwen telescoop met een lens van meer dan een meter middellijn. De grootste le® op dit oogenolik heeft 91 centimeters middellijn- De nieuwe lens wordt gemaakt teu behoeve van de Universiteit voor de sterrenwact van Mout Wilson, niet ver van Los Angeta waar de heer Fickering onlangs uitnemen® photografiën maakte van de maan, Saturnus Mars. Op die van de laatste planeet is efl sneeuwbui afgebeeld, welke in 24 oren tij' eene oppervlakte bedekte, zoo groot als van de Vereenigde Staten te zamen. De heer Elammarion weidt verder uit de waarschijnlijkheid, dat Mars bewoond is- 'e meent kanalen te hebben gezien en g60.®,6'?! gerangschikte lichtpunten, welke seiulm zouden kunnen zijn, bestemd voor deaae0t ners. Eene lens van 11/3 meter is slecht8 quaestie van geld, zegt hij, en lot welke wachte ontdekkingen zou men daarmee kunnen komen Gedurende 1889 werd te Berlijn 2 hectoliter bier gedronken, of 194 u'er hoofd. Naar aanleiding van het onlang9 deelde omtrent de ware verhouding u' keizer Wilhelm en Bismarck herinnert-,9». de volgende anecdote door Bismarck zul delijk in engen vriendschapskring v':rtc 'jen oewijze van de gevoeligheid van den keizer op het punt van de groote msc) kanseliers. r]flg, Gedurende den Eransch—Duitschen zaten keizer Wilhelm en Bismarck eens elkander in een spoorwegcoupé, toen aan een Duitsch station ophield en me wagon duidelijk het luid onderhoud va personen op het perron kon verstaan- a9)(je sprake van, dat de Duitsche troepen een plaats bereikt hadden en iemand ruf Ja, die Bimiircktr sind angekowntn-

Schager Courant | 1890 | | pagina 2