UIT DE PERS- paarden. Ds prijs ward gewonnen door T. Wijnker te Sijbeearspel, terwijl de premiën teji deel vielen aan J. Broers te Beuningbroek en C. Pauw te Sijbeearspel. Naar aanleiding van een belicht in bet Vaderland dat Maandagavond een besluit zou verschijnen, waarbij wederom de invoer van levend vee uit Nederland in Engeland verbaden wordt, interpelleerde de heer iculy in de Maandag 1.1. gehouden zitting der lweede Kamer den minister van buitenlandsche zaken en vroeg daaromtrent eenige inlichtingen. De minister, jhr Hartsen, erkende de juistheid van het berichthij verwachte dat alle invoer zou worden verboden, maar wachte deswege nader bericht. De oorzaak van het verbod is gelegen in het feit, dat mond— en klauwzeer voorkwam bij 15 runderen op eene pachthoeve te Vaals (Limburg). De Nederlandsche gezant heeft den Engelschen minister van binuenlandsche zaken, die in Schot land vertoeft, voorgesteld de voorgenomen maatre gelen opteschorten, omdat het een sporadisch geval op het allerzuidelijkste punt van ons land is, waar volkomen afsluiting mogelijk is. Antwoord op dat verzoek wordt ingewacht en zal in de Staatscourant worden opgenomen. Aan een school te Hilversum, deed zich dezer dagen een zeldzaam geval voor. Een nieuwe onderwijzer, vroeg namelijk, daags na zijne indiensttreding, ontslag uit zijne betrekking, omdat de jongens hier zoo lastig zijn In het Goudsche-pijpenatadje beraadslaag den Dinsdag de vroede mannen over het al dan niet toestaan van f 300, ten behoeve der schutterij muziek. Met het oog op den fina- cieelen toestand der gemeente, gaf de heer Hoogeboom in overweging, voor het geval die som werd toegestaan, steeds „treurmar- schen" te doen uitvoeren! In de Stieltjesstraat te Botterdam iseene 80-jarige vrouw door een schipper erg mis handeld, omdat, zooals de sshipper zegt, een kind van hem door genoemde vrouw behekst zou zijn. Een 19-jarig jongeling te Wijnaldum is eergisteren op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij bevond zich in een bootje, voor zien van een geladen geweer. Onvoorziens ging het geweer af, met het gevolg, dat het volle schot den jongeling in het hart drong, zoodat hij bijna onmiddellijk dood was. Na een korte ongesteldheid is Zaterdag avond op zijn buitenverblijf Westerhout, onder Heemstede, overleden de heer mr. Visser van Hazerswoude, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Te Leusden is zekere W. W., terwijl hij beschonken was, in eene sloot geraakt en leven loos op het droge gebracht. Een nieuwe reclame! Verschillende gemeenten in de Hoekschewaard worden thans bezocht door een paar heeren, die aan de huizen der ingezetenen een busje met cacao afgeven, met bijvoeging van„compliment van mijnheer Van Houten 1" Bij besluit vau den minister van finan ciën van den 1 is eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hen in die betrekkiug aan den lande bewezen, aan de voorzitters der commissiën voor de herzie ning der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, o. m. in het schattendistrict Schagen, aan den heer J. Breebaart Kzn.te Winkel, Haarlem, den heer Henrick S. van Lennep te Amsterdam, Amsterdam, den heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer. In de gemeente Warfum zijn de maze len epidemisch heerschende verklaard. Men schrijft uit Harlingeu: hier komen in de laatste dagen gevallen van roodvonk voor, en wel vau een vrij ernstig karakter. Een jong kind is er reeds aan gestorven. Te Buik urn is Zondag awond de land bouwer K. F. v. G.,in de nabijheid van zijne woning, onverhoeds door een tweetal personen aangevallen en deerlijk mishandeld. Hij ontving hevige slagen op zijn hoofd, zoodat hij op den grond nederzeeg en in zijne woning moest worden gedragen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De politie, die onmiddellijk een streng onderzoek heeft ingesteld, moet de vermoedelijke daders reeds op het spoor zijn. Op een der scholen te Botterdam werd dezer dagen een jongen, eenige oogenblikken nadat hij in de klasse had plaats genomen, onpasselijk. Hij klaagde over hoofdpijn, terwijl kort daarop brakingeu volgden. Bij onderzoek bleek het, dat de knaap zich vergast had aan zoogenaamde druivensuiker, een lekkernij, die in elke snoepnering te verkrijgen is. Een tamelijk groot stuk, met eene hooggele verfstof oestreken, werd nog aan hem ontnomen. De onpasselijkheid naia zoo toe, dat de jongen naar huis geleid worden moest, aangezien hij zoo duizelig was, dat hij zich slechts met moeite kon staande houden. Eerst na een paar dagen was de ongesteldheid geheel geweken wel een bewijs, dat men met het verstrekken van goedkoope lekkernijen aan kinderen hoogst voorzichtig moet zijn, R- Nbl, Te Venioo op de straat is een aangetee- kende brief gevonden, goed gesloten, met de noodige zegels doch van geen poststempel voorzien, met het opschriftInhoud f 200. De brief was geadresseerd aan een Jhr. te Maas tricht en is nn bij de politie gedeponeerd. Een petroleumtoestel van vrouw B.te Gaasperdam gemeente Weesperkarspel, geraakte, terwijl zij even hare woning had verlaten, in brand, en spoedig vernielden de vlammen veel vau den inboedel. Toen men haar het ongeval berichtte, verloor zij van schrik de spraak, en zij is sedert Donderdag nog in dien toestand. Niettegenstaaude door de rechtbank te Assen mishandelingen, gepleegd met behulp van een mes, steeds zwaar worden gestraft, schijnt de gewoonte, om bij een geschil dadelijk van het mes gebruik te maken, in Drente moeilijk uit te roeien te zijn. Gisteren werd weder een ingezetene van Buinerwold door de rechtbank te Assen overeenkomstig de vordering van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 1 jaar en 6 maanden, omdat hij eenen anderen ingezetene dier gemeente, met wien hij geschil had over een meisje, den rug bijna geheel had opengesneden. De mishandelde, wiens wonden gelukkig na eene maand weder genezen waren, had, toen hij het mes had zien glinsteren in de mouw der jas van zijnen aan valler, nog uitgeroepen „snijd mij niet, geef mij dan liever een pak slaag!" aau welk beleefd verzoek echter niet was voldaan. Maandag 13 October a. s.zal de Kies- vereeniging Amsterdamin het Gebouw der Maatschappij v/d Werkenden Stand, een open bare vergadering houden, waarin de heer Henry Tindal zijn manifest aan het Ne derlandsche volk nader zal toelichten. De heer T i n d a 1 heeft, naar de Haarl. Ct. meldt, aan iemand te Wormerveer, die hem uitnoodigde eene lezing te komen houden over het door hem in den laatsten tijd ter sprake gebrachte vraagstuk, bericht, dat hij geen tijd heeft aan dergelijke verzoeken, waarvan hij reeds een 30 tal heeft ontvangen, te voldoen. Vergadering van den Gemeenteraad van de ZIJPE, gehouden op Dinsdag, 7 October 1890. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Op verzoek van den voorzitter leest de secretaris de ingekomen stukken, en begint met de be langrijke mededeeling, dat een missive van Gedep. Staten is ingekomen, geleidende een Koninklijk besluit, waarbij aan de gem. Zijpe vrijstelling wordt verleend van het heffen van schoolgeld. Dat besluit is in hoofdzaak gegrond op de door Zijne Exc. den Min. van Binnenl. Zaken ingewonnen adviezen van Ged. Staten en het schooltoezicht. Overwegende dat gebleken is dat er aan het Zand benevens de B. K. Bijzondere School ook nog is een Openbare School. Gezien Art. 96, 3e alli. der Wet op het Lager Onder wijs. Gezieu het advies van den Baad van State, besluit Z. M., enz. Het advies van den Baad van State was er niet bijgevoegd. Daarna kenuisgeving dat de suppl. begrooting voor het jaar 1890 is goedgekeurd. Hierop volgt een missive van Heeren Begenten van het Weeshuis, waarbij zij gedachtig aan het spreekwoord „de beste stuurlui staan aan wal" als hunne meening te kennen geven, dat er omtrent het gebruiken van werkkracht onder hun bestuur niets kan worden bezuinigd of veranderddeze missives worden voor kannis- geving aangenomen. Als nu neemt de voorzitter het woord, om verslag uit te brengen van de op 11 Sept. jl. te Schagen gehouden vergadering, in zake het Kanaal Stolpe-Enkhuizen. Na een zeer lezenswaardig verslag eindigt hij met de opwekking tot de leden, om zoo eenmaal een offer van den raad mocht worden gevraagd, om tot een grondig onderzoek te komen, hij zich dan niet onbetuigd zal laten. De heer Nobel dankt de voorzitter voor zijn uitmuntend verslag en sluit zich gaarne aan bij de wenschen van den voorzitter. Daarna wordt de begrooting van het Weeshuis dienst 1891 voorgelezen en met algemeene stemmen aangenomen, tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f 3244.58. Bij de begrooting van Armvoogden, dienst 1891, wordt door den heer Nobel voorgesteld om een som van f 20 op de uitgaven te brengen als presentiegeld voor de Armvoogden; hij meent dat de betrekking van armvoogd zooveel toe wijding vereischt, dat het onnoodig ia dat zij ook nog geldelijke offers vraagt. Do voorzitter meent dat armvoogden 0 geldelijke offers hebben te brengen doch ui de discussie blijkt dat het armvoogdijschap we niet veel behoeft te kosten, doch dat het met geheel kosteloos kan worden waargenomen Het voorstel N. wordt daarop met meerderheid van steramen verworpen, en de begrooting daarna met algemeene stemmen aangenomen tot een bedrag van f 9286.11 in ontvangst en uitgaat. Daarna overgaande tot de gemeentebegrooting, dienst 1891, vraagt de heer Nobel het woord om voor met de Artt. wordt begonnen, een paar opmerkingen te maken en een vraag te richten tot B. en W. Spreker zegt, hoewel deze bc- grooting een vermindering van lasten aanwijst, is hij over deze begrooting toch niet voldaan, ja zelfs niet dankbaar, en dat is niet omdat hij geen belastingvermindering wil, integendeel, dan is dat omdat gewenscht had dat B. en W. in plaats van den H. O. met f 1000 te ver lagen, die verlaging gezocht hadden door 10 opcenten van het personeel af te nemen; daar mede zegt Spr. ware meer het algemeen belang der ingezetenen bevorderd, doch hij zal daarop niet doorgaan, bij het bewuste art. hoopt hij er op terug te komen. Zijn 2de opmerking geldt de uitgaven, niet de cijfers die op de begrooting zijn, maar die welke er niet zijn gaarne had hij gezien dat er een kleine post voor verlichting op ware gebracht. Een post f 150 ware voldoende en gemakkelijk te vin den uit de onvoorziene uitgaven. Zulk een uitgave zou een begrooting, waar voor schuld delging en rentebetaling niets gevorderd wordt, eer versieren dan ontsieren. Nu vraagt Spr. na herinnerd te hebben (aan een belofte van verleden jaar, om dit jaar èn H. O. èn opc. pers. bel. te verlagen, waarom B. en W. nu voorstellen den H. O. te verlagen en niet de opcenten. De Voorzitter zegt, dat door bekende om standigheden, de lasten niet zooveel kunnen verlaagd worden als zij verleden jaar meenden en dat zij nu, om een eenigszins merkbare vermindering te krijgen, alleen den H. O. hadden genomen en niet beiden te gelijk. De Heer Biersteker voegt hier nog aan toe dat een verlaging van den H. O. meer in het algemeen belang is van de ingezetenen dan een verlagiug van de opcenten personeele be lasting. De heer Nobel antwoordt hierop den heer B., dat hij hem straks bij het art. opc. pers. hoopt te overtuigen van het tegendeel. De algemeene beschouwing wordt gesloten en overgegaan tot behandeling van de Artt. Op voorstel van den heer Biersteker wordt de post onderhoud van de toren verminderd met 50 Gld. en die van onkosten van het brandwezen met f 50 verhoogd. De heer Nobel stelt voor, een nieuwe post van f 150 voor straatverlichting. De heer Paarlberg ziet in verlichting zulk een duisternis, en voorziet daarvan zulke on gelukkeu, dat hij het ten zeerste zou betreuren indien er in de gem. Zijpe ooit verlichting kwam. Meerderen zien er gevaar in. De heer N. lust het niet nogmaals er al de voordeelen van op te sommen, en al de nadeelen te ontzenuwen, er is bij vorige gelegenheden genoeg over ge sproken; hij geeft zijn voorstel zoo als het is aan de stemming over; het wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De overige uitgaven passeeren zonder aan merkingen, de ontvangsten even zoo tot aan de opcenten personeele belasting toe. Hier neemt de heer Nobel het woord en zegt dat in deze post voor hem het zwaarte punt van de begrooting ligt. De pers. belasting als rijksbelasting is door vele staatslieden van verschillende richting ver oordeeld. De Minister heeft reeds een voorstel lot verandering bij de 2de Kamer der St. Gen. ingediend. Is het^ pers. als rijksbel. veroordeeld dan deugt zij ook als opc. voor gemeentebelasting met, en een der redenen waarom zij veroor deeld is, is zeker wel omdat zij geen rekening houdt met den toestand van den bewoner en daardoor werkt zij hoogst onbillijk. Spr. heeft een onderzoek ingesteld en het is hem geble- ken dat er in de gem. zijn 964 aangeslagenen, waarvan 350 met remise; hij heeft de kiezers lijst nagezien en is daardoor van 500 tot de wetenschap gekomen van de huurwaarde, de overige 119 dat zijn zij die niet met remise zijn aangeslagen en niet op de kiezerslijst voorkomen, heeft hij, het onbekende uit het bekende afleidende, daarbij gevoegd en is tot het volgende gekomen Hier leest de heer Nobel Met remise aangeslagen, van f 24.- tot en met f 50.- huurwaarde296. 101.'- 222. enkele uitzondering, slechts een deur a en een stookplaats hebbon, dat van dB k r^n niet gezegd kan worden dat zy oen i, ,Wo% inkomen hebben, dat zfl naar mijne -stl moesten wezen van ollco belasting datzn 8 uitgezonderd, geen II. O. betalen, dat zn nn^N aan Pers. Bel. moeten betalen van f dat het aandeel daarvan als opc. aan dep bedraagt van f 0.26 tot f 0.76. Q6Uen>- Van de 296 met een huurwaarde i_ f Kfl lrn ri TTA1-1YI A1 d itrAw/I Yan ae zvo uiot ouu nuurwaarae van f en met f 50 kan vormeld worden, dat LI M lrtf- K AAI>AW J - fin etali eel Gemeente is f 0.93. v°or en nwii i aat - de huurwaarde niet hooger is dan f 30 s 7 lij hiervan ongeveer 100 geen H. 0. betalen minste hiervan betaalt aan Personeel f dat in dit geval het bedrag der -'u 1 hei n 240.- 96- t Totaal 964. Omtrent deze cijfers valt op te merken dar u* 3o0 met remise aangeslagenen, woningen zifn met een huurwaarde van f 18 tot f 24, dat zü Set UUIOÜJU uvy Van de 222 met oen huurwaarde van 011 mot f 100 is mfj gebleken, dat debCwl,!*; in den II. O. zijn aangeslagen in bijna alle kl! in de 1ste maar ook in de 28ste, Nu opmerkelijk dat do verhouding dier beide k! in den H. O. is 1 tot 100, terwijl bij de pers het zich voordoet dat de verhouding ig als)?1, 5. Onder de 98 met eon huurwaarde van f tot en met f 2.40 doet zich meermalen het voor dat een huurboer evenveel, soms meer betalen dan een welgesteld eigenaar. Een vermindering van 10 Opc. Pers., zou c veer ten gevolge hebben, dat minstens 450 sonen, die geen H. O. betalen, kunnen w ontlast met f 0.30 dat is f 135.—, 250 0.65 162.50, 100 1.55 155.-, 164 4. 656.—, 964 pers. Totaal f 1108.50. Voor het jaar 1891 gaat hiervan af, ouk het Pers. loopt van 1 Mei tot 30 April, zoodatj, vermindering het eerste jaar bedraagt f 753^ wat de begrooting voor 1891 eenigszins ten goedé komt. De cijfers hier gegeven zijn gemiddelde, zoodat in elke rubriek er zijn die meer of minder worden ontlast. Zien w\j nu hoe de verdeeling is als de H.O. met f 1000 wordt verlaagd, dan blijkt dat de aanslagen met 12'/j kunnen worden ver minderd, dat is voor de le kl. met 100 aangeslagenen ad f 0.20 per hoofd f20 2e 80 f 0.35 f23 2o I 70 f 0.60 H2, totaal f 80, dus voor 250 aangeslagenen, per hoofd f 0.36. De 3 daarop volgende klassen, te zamen 100 aangeslagenen ad f 1.10 per hoofd, „11! De 9 daarop volgende klassen, te zamen 100 aangeslagenen ad f3.- per hoofd, „300. De 14 overige klassen, te zamen 50 aangeslagenen ad f 10.— per hoofd, „500 Totaal 500 aangeslagenen f 1000- Ook hier zijn de 3 laatste rubrieken, midden- cijfers. Nu is zeker deze percentsgewijze vermindering van den H. O. niets meer dan billijk; ik heb deze cijfers dan ook alleen gegeven om op het verschil te wijzen tusschen de gevolgen van de vermin dering van de Opcenten en van den H. 0, Nu is mijne conclusie deze, dat bij een vermin dering der opcenten ongeveer 450 ingezetenen gebaat worden, die van een vermindering van den H. O. niets profiteeren, en dat van de 500 overige door de Opcenten-vermindering zij bet meest gebaat worden die daaraan de meeste be hoefte hebben, en dat dit kan geschieden ten koste van de hoogst aangeslagenen in den H. 0. Na voorleziug zegt de heer Nobel het voor stel te doen om de opc. pers. bel. met 10 te verminderen, tot aanbeveling van zijn voorstel meent hij er niets aan te moeten toevoegen, alleen vraagt hij zijn voorstel in ernstige over weging te willen nemen, het zoo noodig te bestrijden, zoo hij het niet goed mocht hebben ingezien. Na een oogenblik van diepe stilte neem de Voorz. het woord en zegt, zeker zon een verlaging van den H. O. in het algemeen belang zijn en zeker zou dit algemeene bijval vin en, maar het is ook waar, wat de heerN.ten opmerkt, door de verlaging van de oj worden meerderen gebaat, en wel vooral minst gegoeden, zij die daaraan de me behoefte hebben; gaarne wil ik mijn stem aa het voorstel N. geven. .1 Ook de heer Schuit zal voor het voor3, stemmen, en de heer Biersteker erkent na voorgelezenen van N. ook zijn meening moeten wijzigen, en bij de daarop v0°eI1,j stemming, blijkt dat het voorstel N. tegen 1 stem, die van den heer Paarlberg, aangenomen. Nadat nu de H. O. weer op" vroeger cijfer f 8000 is teruggebracht, de geheele begrooting tot een bedrag 10 vangst en uitgaaf van f 30491.88 met1 s° ineene stemmen aangenomen. Hoewel de rondvraag ditmaal niets ope meent de Voorz. de vergadering niet 'j V te sluiten, zonder den heer Nobel zijn dan^( betuigen voor zijn zoo degelijk voorstel, waarop de heer N. den ^°°rZ' dank brengt voor die woorden. Daarna de Voorz. de vergadering. I>es (tonings 1 <>-■-' Uit Apeldoorn wordt aan De AmsPr bericht: De toestand des Konings is onVcr^DOgei maar blijft zorgelijk; het accomodatic-j'c faI van den geest is zwak. Van de inste een regentschap is wel sprake, maar ja nog zeer goed veertien dagen duren- ees een consult plaats hebben tusschen J^ndaf kundige autoriteiten, waarschijnlijk a- s- Aan de koningin is de beslissing ejj£6j trent overgelaten. De ministers ontvang meeste

Schager Courant | 1890 | | pagina 2