Litterarisclie Mercuur. WIJNHANDEL JSölgers JAGST WATER. Franco Mendes v. d. Eist Gemengd .Nieuws, 335ste .STAATSLOTERIJ. Getrokken Prijzen. Burgerlijke Stand. (Aemeente Behagen. Marktberichten. Advertentiëu. te AMSTEItDAM-IIAAltLEM. J. P. BLAUW, te Schagen. Litterarisclie Mercuur. «rriiri»' en krachtvol, bekroond te Amsterdam 1887, l'arijs en («ent 1881), wordt verkocht te SCHAGEN bij G. BI.) POST en Wed. J. KOOL, te BARSINGERHORN bij Wed J. FLOOR, te BLOKHUIZEN bij C. DEKKER, te DIRKSHORN bij P. DE VRIES, te HEER HUGOWAARD bij P. ZIJP, te KOLHORN bij JAN BEERS, te LUTJE WINKEL bij W. FIJNHEER, te NIEUWE N IE DORP bij W. GOEDMAAT en Wed. A. STRIJKER, te OUDE NIEDORP bij A. J. VAN HOOLWERF, 't VELD bij J. BIJWAARD, te WINKEL bij DIRK ROB, te ZIJDEWIND bij J. BURGER, te ZIJPE bij H. BAKKER. J. Itanke te Scliagen. blijkt een hopeloos pogen zijn redenaarstalent weet het publiek toejuichingen te ontlokken op zijn woord van protest, maar die blijven binnen de wanden der vergaderzaal, terwijl de partij de afvallige katholieken zwijgend de adhae- siebetuigingen ontvangt van verschillende Kies- vereenigingen. Dr. Schaepman mist de aan sluiting dat is het teeken van onzen tijddr. Schaepman slooft zich af om de schapen weer bijeen te drijven, maar daaronder zijn er zoo- velen, die van Schaepman's stil niet zijn. Erg slim vinden we den doctor dan ook niet. Vraag het den metselaar of men bij vriezend weer metselen kan en de legerwet heeft den katho lieken thermometer doen dalen tot het vriespunt. Waarom, o doctor u niet aangesloten bij de afvalligen? Waarom niet, met hen, alle heil verwacht van een missie bij den Paus Eén woord van den Heiligen Stoel en de balein is weer in orde, de paraplu staat weer strak ge spannen. Gij behoeft niet zoo toornig te wor den op de afvalligeo, die den spot drijven met uwe verontwaardiging en intusschen met de regeering aan het marchandeeren gaan „gooi het op een accoordje" De legerwet komt tot stand, zonder twijfel"; welnu maak een ac- coord met deze regeering, dan hebt ge een dubbel voordeel behaald. Ge bthoudt de „chris telijke" regeering en ge krijgt de missie te Ro me wat de liberalen u niet zullen toestaan. Die afvalligen meenen het zoo erg nietzij hebben eenparig gestemd voor de spoedige behandeling der Stedenwet. Zij weten zeer goed dat de paraplu niet lang meer dienst kan doen, en daarom gaan ze, voor het ding opgegeven moet worden, twist zoeken met de regeeringver wijten tot haar richten en dreigen met onmid dellijke sloping van het scherm als ze niet dit krijgen en dat. De gewone taktiek, nu wat verscherpt door het gevoel van machten Schaepman Hij schijnt niet te vatten wat de broeders voor hebben. Zijn dichterlijke natuur is voor de practijk tè hoog, tè verheven. „Het monsterverbond moet uiteenspatten, dat ziet Rome wel, maar Schaepman niet. Het monsterverbond kan thans nog optreden als anti partij, en die grond is in de staatkunde te wankel. Anti-liberaal, anti-seraitisch,auti-milatai- riet, anti-socialist, anti-revolutionair, anti-pro testant. Verder „anti" in zake vrijhandel, neu traal onderwijs, vaccinedwang, inkomstenbelas ting en persoonlijken of algemeenen dienstplicht. En wat moet een regeering toch doeu, die steunt op anti-partijen? Zoo'n anti-regeering is tot werkeloosheid gedoemd, te meer daar de bond- genooten niet altijd front maken naar den zelf den kant, maar soms tegenover elkaar staan. Zoo'n anti-regeering is anti-nationaal en moet verhuizen naar de antiquiteitenkast. De kapi tein van het schip riep door het luik naar beneden om Tom„Tom wat doe je", en de eerste stuurman Tom riep„Ik help Will, kapitein*; „En jij, Will, wat doe jij"? was de vraag aan den tweeden stuurman. „Ik doe niets kapitein." „Iets dergelijks zullen we, als het monsterver bond in stand blijft, bij de aanstaande verkie zing vernemen, wanneer het kiezersvolk aan katholiek en anti-revolutionair vraagt wat ze gedaan hebben; en daarvoor loopt men zich het vuur uit de sloffen? Dwaas beginnen, en dat nog wel van een doctor. „Het voorhangsel des tempels scheurde midden door," zoo lezen wij in het verhaal van Jezus' dood. Bij het afsterven van het monsterverbond wordt ons ook een blik gegund in het heilige der heiligen. V ermeulen heeft er in deze dagen den nadruk op gelegd, dat onze regeering niets gedaan heeft; en de heer A. van Dedem, de voorzitter der anti-revolutionaire Kamer-club, richt het verwijt tot den Minister van finantiëu, dat hij het program van actie maakte lot een program van inactie. „Wie moet het lijdende ministerie nu verzqr- gen en het een fatsoenlijke begrafenis bereiden De liberalen; zij mogen in deze dagen de woor den van Jezus betrachten: „Hebt uwe vijanden lief Arm ministerie „Edochwaarom het te verbloemen wij wen- schen dat Schaepman aan doovemans deur kloppeons geld hebben wij te lief voor de pauselijke missieook die vrome wensch achten wij dwaas; maar wij wenschen dat het monster verbond met zijne paraplu opdoeke; de tijden zijn te ernstig om onze politiek te maken tot een twistappel van kerkelijk gedrijf; wij wen schen dat het „misselijk allegaartje" uiteen stuive, dat niet handelen kan, omdat het hinkt op twee gedachten. Niet zij, dieHeere! Heere! roepen; niet zij die in onze dagen van socialen nood de politiek verlagen tot een kerkelijk spelletje, kunnen ons thans van dienst zijn; de anti-re volutionaire bijbel, het zoogenaamde program van actie, is niet dienstig voor onzen tijd. Van woorden hebben wij genoeg. Er moet gehandeld worden; een partij, die er een program op nahoudt, maar het artikel inkomstenbelasting laat varen op het beslissend oogenblik van stem ming; een partij die in plaats van brood ver steende dogma's uitdeelt, zeggen wij van harte vaarwel, wanneer zij van de regeeringszetels verdreven wordt. Er zijn zaken, als huismans kiesrecht, kamers van arbeid, kamers van land bouw, die slechts remmende kracht bezitten, geloofsirtikelen of dogma's uit het „program," zonder welke te gelooven men niet anti-revolu tionair kan heeten gelooven en in practijk brengen zijn twee; Patrimonium heeft bet reeds verkondigd. „De verkiezingen in het jaar dat aanstaande is, moeten niet verder worden beheerscht door het Kuyper geschetter van geloof en ongeloof. De weidenkenden onder de Katholieken moeten in navolging van hunne geloofsgenooten in België met de liberalen de handen ineenslaan zij moeten met de liberalen vragen om Alge meen Kiesrecht. De sociale quaeslie moet worden opgelostdaarbij kan de heide-apostel Okma, noch de man van het socialisme, de heiden-apostel Domela Nieuwenhuis, noch de partij die beide apostels een plaatsje waardig keurde in ons Parlement, ons dienen. Er moet een partij worden gevormd, die, in allen ernst anti-revolutionair, niet spelende met valsche leuzen, aan de sociale ellende een einde maakt, die het maatschappelijk vraagstuk, met terzijde stelling der Kerk, wenscht op te lossen. Dat de welvaart van het volk het gevolg zou zijn van godsdienst en zedelijkheid is een leugen. Maar wanneer de ellende verdwenen en de welvaart teruggekeerd is voor de geheele maat schappij, kau de Kerk de vruchten er van inoogsten; alleen uit algemeene volkswelvaart kunnen echte godsdienst en ware zedelijkheid geboren worden. „Daarom, o hooggeleerde Doctor, wenschen wij, dat uwe basstem zij als die des roependen in de woestijn. Daarom wenschen wij dat het monsterverbond worde vaarwel gezegd, waardoor onze politieke atmosfeer zoo geheel bedorven wordt. Daarom wenschen en verwachten wij, dat de weidenkenden onder de katholieken met de liberalen zullen strijden bij de verkiezing in '91, niet om geloof of ongeloof, maar in het besef dat hervorming niet uitgesteld mag worden; tegen bevoorrechting van enkelen, voor de rech ten van allen, voor Algemeen Kies- en Stem recht." In het Weekbl van E.—L. komt het volgen de stukje voor In de Maleische dagbladen staan geregeld gevallen van den schandelijksten woe ker die niet te controleeren zijn maar gister avond attrapeerde ik er zelf een. Even voordat de lamp werd opgestoken, was ik op den grooten weg en maakte een praatje met mijn buurman, een Javaan, die mij vertelde, dat hij landman was, sawahbezitter, doch geen buffels had, welke hij leende voor teu deel van den oogst (paiion) en zoo al meer. Terwijl ik hem nog vroeg naar de opbrengst van zijn velden en verdere verdiensten, kwam ons een Arabier rakelings voorbij, met een on gewoon brutaal voorkomen, die met een badine scherminanoevres maakte, en het erf van mijn buurman opliep, waarop ook het huisje van mijn orang toea staat, dat hij binnenging. Eenige oogenblikken later kwam hij er weer uit, spoog, mij passetrende, op den grond eu liep verder. Wat doet die mau op jou erf? vroeg ik mijn vriendelijken buurman. De renten halen van ziju geld. Heb je van hem geleend Ja mijnheer. En hoeveel renten moet je betalen Een dubbeltje van een gulden. In de maand De man lachte om miju onnoozelheid. In de week dan Wel neen, een dubbeltje per dag. f 0.10 per dag 100 pCt. in de 10 dagen 300 pCt. iu de maaud 3600 pCt. in het jaar. Waarom geef je dat geld niet terug Als het een paar gulden is, wil' ik je wel helpen en je kunt mij betalen met wat van de bamboe, dat daar op je erf groeit. Dat mag niet. Wat niet Terugbetalen. De voorwaarde is, dat ik liet geld niet behoef terug te geven, maar zoo lang ik leef hem iederen dag die rente moet voldoen. Als de man mij het verteld had zonder dat de Arabier bij hem was gekomen, dan had ik aan een sprookje gedacht, maar nu het relaas daarmee samenviel, geloof ik hem. Kan onze geldschieter maar f 1000 op die wijze uitzetten, dan heeft bij een inzouten als een lid in den Raad van Indië. Catania werd door een bloedig drama in reu en roer gebracht. De 18-jarige schoone Claudia werd door haar minnaar, deu cavalier M., nadat zij moeder was geworden, verlaten. Toen hij weigerde zijn belofte te vervullen en haar te trouwen, loste zij een schot op hem. M. weid ernstig gekwetst, doch de jury sprak Claudia vrij. Eénige weken geleden deed het meisje een nieuwen moordaanslag op haar ontrouwen minnaar, maar het schot miste en M. bracht haar een wonde met een mes toe. Claudia werd opnieuw vrijgesproken en M. tot 28 dagen bochtenis veroordeeld. Na voorlezing van het vonnis trad Claudia op M. toe en vroeg hem, of hij na zijn straf te hebben ondergaan haar zou huwen. Toen hij pertiuent weigerde, stootte zij hem een groot mes tot aan het heft in het hart. M. was onmiddellijk een lijk. De vrouw werd gearresteerd. Een genootschap van vegetariërs in Londen heeft gedurende de laatste drie koude weken aan arme kiuderen in twee wijken zes dui zend middagmalen uitgereikt, tegen een halven stuiver het maal. Het bestaat uit een bord voedzame vegetarische soep met een flink stuk zuiver brood en nog wat toe (appelstroop, jam of zoo iets bij de homp brood.) In West Ham, eene andere Londensche buurt, zijn in de laatste negen weken in zes armenscholeu 28 815 soortgelijke malen door voorstanders van het vegetarianisme versterkt. Zoo anken de Engclsehe ijveraars voor „eene hervorming van het voedsel" propaganda voor hun beginsel en onderwijl bekomen arme kin deren een gezond, warm maal in dez^ barre winterdagen. De theorie der getariërs is, dat in meel van verschillende soort, rijst, maïs, boonen, linzen, enz. driemaal meer en beter voedsel uit dan in vleescb, terwijl de vleescheters zeventien maal meer voor hun voedsel hebben te betalen. Een man komt dronken thuis op het etensuur; zijn vrouw maakt hem een standje; de man smijt alles op tafel naar zijne vrouw borden messen, karaf etc., het zesjarig meisje, dat tusschen de ouders zit, krijgt een mes tegen het hoofd en valt dood neer. Ziedaar een drama, dat te Parijs plaats had in de rue Curial. De ongelukkige vader zal terechtstaan. Te Asières bij Ath, is een negenjarige knaap van honger en koude gestorven. Het hongerige kind vroeg aau een boerenwoning een almoes, maar die werd geweigerd „men gaf daar nooit aan bedelvolkdat is de ware wel dadigheid niet." Eenige oogenblikken later, vond eeu voorbij ganger den jongen tegen een schutting staan, met bevroren tranen op de wangen. Hij gai hem dei: raad, hard te loopen om wat warm te worden, en wilde hem helpen maar toen hij hem aanraakte, bevond hij, dat het arme kind dood was. Waarschijulijk om een korter weg te nemen tijdens vervaarlijk stormweer, geleidde een jong- mensch twee dames over een eind spoorbaan in Wales. De wind blies zoo hevig dat zij de stoomfluit eener locomotief die hen achterop kwam, niet hoorden voor dat deze in hunne oniuiddelijke nabijheid was. De 22—jarige heer Buckley duwde zijne dames op zijde en werd zelf vermorzeld. Ee korporaal-instructeur heeft aan de reernten verteld welke eerbewijzen eeu schild wacht moet doen als een koninklijk rijtuig passeert. Nu zulllen wij het geleerde eens practisch toepassen, zegt de korporaal. Let nu op, recruut Pirapelmeijer, ik beu nu het konink lijk rijtuig, gij zijt de schildwacht. Op deftige wijze draalt de korporaal voorbij den recuut. Pimpelineijer beweegt zich echter niet. Te drommel, schreeuwt de korporaal, terwijl hij nogmaals Pimpelmeijer voorbijdraaft, ik ben het koninklijk rijtuig! Te vergeefs, de recruut blijtt onbeweeglijk. Voor de derde maal begint de draf en de korporaal brultPimpelmeijer, ik brn het koninklijk rijtuig, ezel, domoor, botterik, waarom m3ak je de eerbewijzen niet Omdat er geen mensch in 't rijtuig zit, is het antwoord van den leuken Pimpelmeijer. Volgens bericht uit Elorence is aldaar sinds acht dagen eene typhus—epidemie uitge broken, waaraan dagelijks 60 a 70 lijders bezwij ken. In het Vlaamsche dorp Thildonck heett de strenge vorst in plaats van eliende over vloed gebracht. Op zekeren dag ontdekte een knaap, langs het Leuvensche kanaal gaande, een aantal palingen in de bijten. Verstijfd van de kou lieten zij zich grijpen. Nauwelijks was hij met zijn buit thuis gekomen of alleman snelde naar het kanaal om nieuwe bijteu te maken ais zij de bestaande reeds in bezit zageu genomen. Met geheele schooien kwamen de palingen er heen, zoodat niet een zonder buit terugkeerde. Er waren er die veertig kilo's per dag vingen. In den Rijn heeft zich het ijs bij de Lore- leyrots vastgezet. 4de Klasse. Trekking van 31 Deo. Prijs van f 100: No. 2530 INTG-EZOITDEIT. Ondergeteekende geeft bij deze ter kennisse aan mede-adressanten in zake Rijkstelegraaf- of Telefoonkantoor, onderstaand schrijven ont vangen te hebben van den raad der gemeente alhier. Schagen, den 31 December 1890. Naar aanleidiug van uw adres, houdende het verzoek, dat van gemeentewege alsnog nadere |>ogingen mogen worden aangewend ter verkrijging van een Rijkstelegraaf— of Telefoonkantoor alhier, hebben wij de eer U mede te deelen, dat de raad dezer gemeente, in diens vergadering van 30 dezer heeft be sloten tot de daarstelling van een Telefoon kantoor. (W. G.) Namens Burgemeester en Wethouders van Schagen. Uw mede—adressant, CORNe. KOS Pz. Ingeschreven van 31 Dec. 1890 2 Jan. 1891. Geboren, Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenNeeltje Rus, oud 64 jaar en 9 maanden. Hoorn, 31 December 1890. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 33. Commissie f 31.50. Middelbare f 27.50 aangevoerd 209 stapels, wegende 59679 Kilo. Zaandam, 31 December 1890. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.aange voerd 4 stapels. Alkmaar-, 2 Jannari 1891 Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 32.Commissie f 31.—, Middelbare f 31.aangevoerd 150 stapels, wegende K.G. van -A-gfent en I >ept5ttioud.er* voor SCHAGEN en OMSTREKEN In 't begin van Januaki 1891 verschijnt bij den Uitgever G. H. PRIEM te Amsterdamde Dit blad zal iedere maand eeu lijst bevatten van nieuw verschenen BOEKEN en MUZIEK in Nederland, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Italië en Scandinavië, berichten over binnen— en buiteulandscbe litteratuur, leestatel, inhoud van tijdschriften, vertalingen, adveitentiën, enz. enz. Onmisbaar voor ieder die belang in kunst en letteren stelt 1 De prijs is per 3 maanden slechts 25 cents, franco per post 30 ets. Men teekent in bij alle boekhandelaren. Onschadelijk voor- Hinderen Uit de Fabriek van J. A. BASIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend onrein bij kinderen, zuivert eu geneest het hoofd van Kliersti f. Alleen onschadelijk eu zeker werkend, te ver krijgen bij Per Ilacon f 1.Halve Flacon f 0.50

Schager Courant | 1891 | | pagina 3