Donderdag, 8 Januari 1891, 35ste Jaargang. ITo. 2470. ül ai EI UK. Uitgever, J. WINKEL. BSureau: 8CHAOUSI, iaan, I>, 4. Gemeente S c h a g e n St e k o n «I m a k i ii g c ii. Vrouwen boezelaar. Marktwezen te Schagen. Roman van A. VON KLINCKOWSTRöM. Binnenlandsch Nieuws, Schagen, 3 Jan. 1891. Alpine» lis-, A I Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zat er- d agavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post S.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIiN van 1 tot 5 reeels f 0.25; iedere regel meer 5 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een alhier gevonden Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis dat de Raad dier gemeente, naar aanleiding van ingekomen klachten omtrent willekeurige toe wijzing, op de weekmarkten aldaar, aan bepaalde personen, van de schapenhokken, welke geacht worden op het Marktveld de beste standplaats te hebben, en mitsdien van bevoorrechting, in strijd met de bestaande voorschriften, van den eenen marktbezoeker boven den ander, in zijne vergadering van 3 December heeft bepaald lo. Over de schapenhokken zal, gedurende het jaar 1891, wekelijks, in het waaggebouw, ten overstaan van den marktmeester, eene loling worden gehouden, en wel, daags vóór iederen marktdag, des namiddags ten zes ure. 2e. Aan de loting moet door de gegadigden per soonlijk of bij gemachtigde worden deelgenomen roet opgave vau het getal hekken waarvoor zij wenschen deel te nemen. 3e. De loting wordt in dier voege geregeld, dat ieder deelnemer, naar gelang van het door hem getrokken nummer, de vrije keuze heeft, wat betreft de plaats die hij met zijne opgegeven bokken (altijd naast elkander) winscht iu te ne- 22. ACHTSTE HOOFDSTUK. I errassenti*3 mededeel inyen. Heglin heeft in ieder geval ietsin het mid den g< bracht, hetwelk op de zaak een hoogst hatelijk licht werpt," zegt baron Lindmar in antwoord op de vragen die hem van alle zijden worden gedaan. .Hi) heeft Wesberg tehuis ge vonden en hem naeenige inleiding geheel onom wonden gezegd, dat er hem veel aangelegen was, te weten, in hoeverre Eisenroit nu nog tot hem in eenigerlei betrekking stond. Bijna alleen nog maar zakelijk, verklaarde Wesberg een weinig stijf. Zijn verkeer in Eisenrotis' huis was zoo beperkt mogelijk. Heglin wilde weten van welke soort die verbinding was, doch Wesberg ant woordde daarop, dat hij hem wel niet het recht toekende zulk een vraag te doen, maar daar hij geen man van geheimen was en hij geen aanleiding tad de feiten verborgeD te houden, dat Eisenrott, al was het dan ook voor een klein deel mede-eigenaar der „Nieuwe duitsche pers" is," Een oogenblik heerscht er na deze woorden eene diepe stilte, daarua doet Lemmburg zijn doordringende stem hooren: .Dat is inderdaad eene netelige geschiedenis!" Hi) heelt daarmede de gedachte van alle aan wezigen weergegeven. Een ieder is beleedied. .Een uienecb, die zich gedroeg, als was hij een der onzen," .Wien wij ter wille van zijn naam, tot onze beste kringen toegang verleenden 1" ,Hct is immers duidelijk, dat bij van den be ginne tot het einde komedie met ons heeft ge speeld. Nu is ook de zaak met dat artikel opge helderd. Natuurlijk heelt Eisenrott de noodige gegevens verstrekt." .Deze mijnheer Wesberg", herneemt Lindmar het woord, .wiens verklaringen, wanneer men hem kent, overigens ten volle vertrouwen ver dienen, heeft aan Heglin verklaard, niet te weten vanwaar de schrijver vaD dit artikel zijne aan- teekeningen verkregen heeft, daar hij zich niet met de redactie bemoeidedoch hij geloofde, voor Eisenrott te kunnen instaan, daar hij hem tot een daadzakelijke oneerlijkheid niet in staat achtte." .Ah bab, praatjesDat kent men. De eene kraai pikt den ander de oogen niet uit." 4e. De verschuldigde belasting, ad .20 cents per hok, moet onmiddellijk na de loting, aan den daarbij persoonlijk of bijgemachtigde tegenwoor- digen pachter worden voldaan. Geschiedt zulks niet, dan behoudt laatstgenoemde over die hokken woder de vrije beschikking. 5e. De bij loting verkregen hokken, mogen door hem, aan wien ze zjjn toegewezen, niet aan een an der worden overgedaan. Burgemeester en Wethouders wjjzen er ten slotte op, dat ten aanzien van de hokken, welke na gehouden loting vrij zijn gebleven, de bestaan de voorschriften van kracht blijven, en dat der halve ieder eerstkomende het recht heeft, in te nemen en te gebruiken, de hokken welke open zijn, en die hij noodig heeft, en noodigen mits dien de murktbezoekers dringend uit, van iedere onbillijkheid, van iedere onvoegzame behandeling of van eenige van het hiervoren staande afwijkend- daad, door de pachters der marktgelden enz. of door hunne adsistenten jegens hen gepleegd, ter gemeentesecretarie konnis te geven, zullende als dan een gestreng onderzoek worden ingesteld, en, worden de klachten gegrond bevonden, de pach ters, voor zooverre hunne handelingen in strijd zijn met. de bestaande voorschriften, worden be boet, en, gelden de klachten de adsistenten, deze onmiddellijk worden ontslagen. Schagen, den 19en December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen bij deze belanghebbenden, dia over den jare 1890 van de gemeente iets te vorderen j hebben, uit, hunne rekeningen vóór of op den lste Februari a. s. ter plaatselijke Secretarie in te leveren. Schagen, den 6on Januari 1891. Burgemeoster en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. .Wanneer men de teiten naast elkander plaatst, dat Eisenrott bet ontwerp in handen gehad heeft, en uat hij mede-eigenaar van een liberaal blad is en dit laatsto zorgvuldig geheim gehouden heeft, dan kan een elk wel zeggi-n hoe de vork aan de steel zit." .De vraag is nu: Wat moet er nu gedaan worden .Het spreekt van zelt dat Eisenrott dood ver klaard wordt!" roept Lemmburg uit. .Als ik hem ontmoet, trap ik hem op zijn voet." .Geen overhaasting!" vermaant Lindmar. .Ik denk dat de heeien allen het met mij eens zijn," antwoordt Lemmburg geraakt. ,tiad hij openhartig zijn politieke kleur bekend, dan had men geweten, waaraan men zich had te houden, en het zou dan een elk vrij gestaan hebben, of hij met hem omgaan wilde ot niet. Maar hij zeilde onder een valsehe vlag. Wanneer hier geen voorbeeld gesteld wordt, dan is men er nimmer meer zeker van, dat men onder partij- genooten bhjlt." De vergadering debatteert nog lang en leven dig en als men eindelijk tot het besluit is geko men, de zaak don rechter in handen te geven en een scherp en a'doend antwoord op het arti kel in de Nieuwe Duitsche Pers to plaatsen in de officieuse bladen, gaat bet gezelschap eindelijk uiteen. Een deel der oudere beeren blijft bij een bourgundier zitteu, de jongeren, onder wie Lemm burg, hebben verschillende afspraken. Als graaf Ltmmburg de voorzaal doorloopt, treft bet toeval, dat de eerste, die hem daar ontmoet, niemand anders is dan Hans Eisenrott, die daar juist was gekomen, want hij had nog geen plaats genomen en, terw ijl bij spreekt met eenige hoeren, wrijft bij zich de verkleumde handen. .Goeden avond, Lemmburg!" roept bij dezen toe. .Waar hebt gij u schuil gehouden?" Doch de graaf doet alsof bij bem niet hoort eD gaat zjjns weegs. Hans stijgt het bloed naar het gelaat, en ter stond op Lemmburg toetredende, zegt hij luide ,Ik heb u gegroet, graaf 1" ,En ik ben niet in de gelegenheid u mijner zijds te kunnen groeten luidt het even duide lijke antwoord. .Ook niet, wanneer ik het uitdrukkelijk van u verlang .Dan in geen geval." .Gij zult mij eene verklaring vau uw gedrag geven of uwe woorden hier in het bijzijn dezer heeren terugnemen." „Ik zal geen van beiden doen. Wanneer gij een uwer kennissen tot mij wilt zenden, dan zal ik geen oogenblik aarzelen, mjj nader te Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen doen te weten Dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 30sten September 1890, is genomen het volgende besluit: De Raad der gemeente Schagen Overwegende dat de wenschelijkheid is geble ken eener aanvulling van artikel 4 der veror dening tot heffing eener plaatselijk belasting op het houden van danspartijen in die gemeente, vastge steld in zijne openbare vergadering van den Zestienden November Achttienhonderdzevenen tachtig goedgekeurd bij Koninklijk Besluit No 21 van den Dertienden December daaraanvolgende Heeft besloten I. Artikel 4 der verordening bovenvermeld zal voortaan luiden als volgt De belasting zal niet verschuldigd zijn 1. Wanneor bij gelegenheid der algemeene Kermis of van andere feeslelijkheden in die ge meente door den Burgemeester algemeene vergunning tot het geven of ondernemen van danspartijen wordt verleend 2- Door de ondernemers van danspartijen op de gehuchten in de gemeente tijdens de aldaar jaarlijks gehouden wordende atzonderlijke ker verklaren, doch hier gaat dit niet. Bij eenig nadenken zult gij overigens zelf wel de verkla ring vinden." ,Dus eene opzettelijke uitdaging?" .Zeker .Maar, mijne heeren," zegt nu een der oudere beeren, die deze woordentwist hebben aangehoord. .Misschien bestaat er tusschen u een schromelijk misverstand. Wilt gij mijne bemiddeling Dit is niet de plaats voor ophelderingen," zegt Lemmberg met stijve deftigheid. ,Ik bin voor ieder, dien mijnheer vou Eisenrott mij zen den zal, morgen ochtend tusschen elt en twaalf uur tehuis. Voor het overige mag mijnheer von Eisenrott, als er hem nog iets aan gelegen is, de verklaring hitria zoeken." Hij neemt het nummer der Nieuwe Duitsche Pers, hetwelk het gewraakt artikel bevat, uit den zak van zijn overjas en werpt het Hans voor de voeten. Hans blijft doodsbleek van woede, achter. Werktuigelijk neemt hij het blad van de tafel, waarop een kellner, die het van den grond opzocht, het had ntdergelegd, en werpt er een blik in. Naluurljjk behoort hij tot de abonnés der Nieu we Duitsche Pei s. Zij w ordt hem benevens ver scheidene andere bladen eiken morgen op zyu schrijftafel bezorgd, maar hij leest ze niet en heeft daarom ook niet het minste vermoeden van den inhoud van dit nummer. Als hij het bewuste artikel ziet, vaart hem eeu rilling door de leden en begint hij een flauw denkbeeld ie krijgen van de toedracht van het gebeurde. Doch bet komt hem niet iu de gedachten, dat Herrlingde aanteekeningen in zijn eigen huis gemaakt kan hebben; hij schrijft daarom Lemmburgs gedrag toe alleen aan de omstaudighcid, dat men is te weten gekomen, dat hij, die alleen den omgang gezocht hee't met aristocratische, conservatieve kringen, mede-eigenaar is van een liberaal blad. Hij verkeert nog een oogenblik in twijfel omtrent hetgeen hem nu te doen staat, en zijn pelsjas weder omslaande, gaat hij naar de Club, om een zijner vrieudeu aldaar te verzoeken, voor hem de nocdige stappen te doeo. Doch de faam is vlugger geweest dan hij. Een der bij Ewest aanwezige heeren is hem voor geweest en heelt in de club de verdachte zaak aau eeu vriend in het oor gefluisterd en toen is het geiucht als eeu loopend vuurtje verder gegaan. Men is wel niet geneigd, zoo grof op te treden, als Lemmburg het deed, maar als Hans binnen treedt, ontmoet bij deftige gezichten en stijve ruggen, zoodat hij wel inziet, dat hy zich opnieuw aan een beleedigmg zou blootstellen, wanneer hij een der heeren zijn missen 3. Wanneer in de bij artikel 1 bedoelde localen enz.door particulieren besloten dans partijen aan bijzondere genoodigden worden gegeven; 4. Wanneer na afloop van uitvoeringen, gegeven door binnen deze gemeente gevestigde en algemeen erkende gezelschappen, alsmede door tooneel- en dergelijke gezelschappen, dit laatste ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders, gelegenheid tot dansen wordt gegeven in dezelfde localen, aan hen die voornoemde uilvoe ringen hebben bijgewoond. II. De verordening op de invordering der belasting mede vastgesteld in de openbare ver gadering van den zestienden November 1887 blijft op het aldus aangevuld artikel van toepas sing. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besl 'it van den 11 December 1890 No 13. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6en Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. Burgemeester DENIJS, Secretaris. De gelden, verkregen bij het Weldadig heid Coucert, onlangs door de harmonie gegeven, zijn onder de verschillende armbesturen dezer gemeente verdeeld, en wel in verhouding tot het ledental verlangen mocht te kennen geven. Na eeu kort verblijf, gedurendo hetwelk hij, inwendig kokende van woede, uiterlijk schijnbaar onbevangen, het spel gadeslaat, een paar opmerkingen maakt, waarop niemand antwoordt, in de leeszaal eenige couranten doorvliegt, vertrekt hij weder, neemt een huurrijtuig en begeeft zich naar Wesberg, met het voornemen, hem geducht de leste te lezen ovtr het artikel, oischoon bij weet, dat deze met de redactie niets heelt uitte staan verder wil hij hem vragen zijn secondant te zijn. Maar alle strijdlustige voornemens verdwijnt n, als hij heelt plaats genomeu tegenover bet ernstige, kalme gelaat van den vriend, dien hij tot zijn schande in den laalsten tijd op onver- geellijko wijze heelt veronachtzaamd, en het noodlottige nummer der Nieuwe Duitsche Pers uit zijn zak halende, zegt bij op gejaagden toon, en een weinig verlegen, als een schooljorgen, die een zijner leermeesters wil aanklagen .Daar is een vervloekt artikel verschenen." ,Ik heb het gelezen. Het is vermoedelijk door Herrling geschreven." Het is mij onbegrijpelijk, hoe die man aan de aanteekeningen is gekomen." .Ik meende, dat bij ze van n had." .Zijt gij krankzinnig?" stuift Dans op. .Ik heb met Herrling mondeling noch schriftelijk een woord over deze zaak gewisseld. Wanneer ik zulk een misbruik had gemaakt van bet mij geschonken voltrouwen, ware ik een schutk. Ik meen, dat gij mij loch niet in ernst tot zoo iets in staat kunt achten." .Vergeel mij, ik dacht, dat gij op eenigerlei wijze tot de zaak in betrekking moest slaan." .Reeds heb ik deswegeus degrooiste onaan genaamheden gehad, want men heeft de zaak natuurlijk onderzocht en bij die gelegenheid ontdekt, dat een deel vau Alice's vermogen in de Nieuwe Duitsche Pers steekt." .Mag ik mjj de opmeiking veroorloven, dat gij bet door n genoemde kapitaal reeds voor het grootste gedeeltu teruggenomen hebt Wij hebben ons met een der geldmannen uit Berlijn in contact gesteld, die uwe plaats zal innemen; want met een kapitaal hetwelk elk oogenblik kan worden opgezegd, is het slecht werken." .Dat behoort in dit oogenblik niet tot de kwestie, beste vriend. Het is waar, ik heb in den laatsten tijd veel verloren, maar ik zal bet terug winnen. Het geluk moet mij eindelijk eens gunstig zijn. Maar laten wij de geldzaken rusteD. Ik kwam hier met het doel, u te vragen, mijn secondant te zijn." HORDT VERVOLGD-

Schager Courant | 1891 | | pagina 1