meegesleurd naar de zandbank Onrust". Met groote moeite slaagden de booten er in daar lrg te komen en bereikten eerst last de kust. Niet alleen voor het eiland is alles ijs, maar ook in de Noordzee kan men van de vuurtoren van F.ierland somtijds geen blank water zien. Zoolang die toren staat is dat aimmer gebeurd. Onder al de commissiën, die zich dezen winter gevormd hebben, om het lot van de mingegoeden te verzachten, mag die, welke zich te Alkmaar, gevestigd heeft, om het rW e i h- nachts Oratoria m" te vertolken, en die opbrengst daarvan bestemd heeft, ten bate der algemeene armen, zeker wel in de eerste rijen geplaatst worden »en een ieder, zal, met schrijver van dit verslag, van harte wenscben, dat de vele inspanning en zorg, besteed aan een zóó omvangrijk werk, met het allerbeste succes mag b< kroond worden. Toen Woensdagavond, de eerste uitvoering van het W. O. in het locaal ^Harmonie" plaats had, moet het voor de uitvoerenden aangenaam geweest zijn, een zóó groote mate van belang stelling te ondervinden; de zaal was tot in de kleinste hoekjes bezet, en, aan het verzoek van een der commissieleden om, gedurende de uit voering niet te applaudiseeren, te rooken of te gaan staan, werd door het publiek, met de grootste bereidwilligheid voldaan dat, bij het sluiten van een tableau, eenige extase aan den dag werd gelegd, waardoor enkele schoone muzi kale gedeelten verloren gingen, was begrijpelijk en verschoonbaar. Het »Weihnachts Oratorium" met opvoering van levende beelden, gecomponeerd door H. T. Muller, deken te Cassel, gaf, zooals dat Woens dagavond werd opgevoerd, veel te genieten de beeldengroepen waren in één woord meesterlijk zeer zeker is een lange en onvermoeide studie voor de executanten noodig geweest, om daarin een zóó schoon en overweldigend geheel te brengen vooral de vierde groep, waarin de engel Gabriël den herders de geboorte van Christus verkondigt, was met de sopraan-solo indrukwekkend. De Heer Klüzener heeft met het dahrstellen der verschillende groepeeringen, en in 't bij zonder van de achtste groep, getoond, een waar kunstenaar te zijn, op wien Alkmaar met trotsch kan wijzeneen bizonder woord van lof eu dank voor hem is zeker niet misplaatst. Het muzikale gedeelte werd geitid door den Heer T. J. Schiader, en hoewel hier en daar, enkele vlekjes waren aan te stippen, werden de koomummers niet onverdienstelijk uitgevoerd ik had echter in sommige gedeelten, meer kracht gewenscht, en bejammer het, dat een dergelijk grootsch w«rk, niet door een veel sterker koor werd gezongen, soms, zooals b.v. in de zevende groep, was de tegenstelling van wat men te zien dan wel te hooreu kreeg, nog al groot. De uitvoering zou ontzaggelijk veel winnen, wanneer die plaats had met orkestbegeleiding: Alkmaar heeft op muzikaal gebied, krachten genoeg, om, en althans voor liefdadig doel, een dergelijk oratorium zoodanig te vertolken, dat die nog meer, de volmaking nabij komt. Onder de solisten, hadden we het genoegen de sopraan solos te hooren zingen, door Mej. Dirksen, en direct, krijgt men de overtuiging, dat deze zangeres een zeer goede school gehad heeft; een schoon orgaan, een gemakkelijkheid in 't voortbrengen van geluid, een gekuischte voordracht, zijn alle eigenschappen bij Mej. Dirksen vereeuigd; zou ik een aanmerking durven maken, dan zou een weinig minder vi- breeren aan de voordracht ten goede komen; mij dunkt, voor een talent, als dat, van Mej. D, is zulks een kleinigheid om te overwinnen. De altsoliste, nam een bescheiden plaats in, en toch ontdekte men in deze zangeres hoe danigheden, die zeer veel hebben bijgedragen tot de goede uitvoering van de trio's en kwar tetten. In de keuze van tenor en bas voor de uit te voeren solo's was men minder gelukkig: de vele recitasiven, die in dit werk voorkomen werden zonder eeuig gevoel en zonder eenige voordracht gezongen; daardoor ging veel schoons van het muzikale gedeelte verloren; zoo ook werd de bassolo angstig voorgedragen en kon niet boeieu. Overigens een woord van lof aan den Heer Schrader voor de vele moeiten, die hij zich heeft gegeven, om met betrekkelijk geringe krachten zooveel te kunnen doeD. Moge de nog volgende uitvoeringen met hetzelfde succes gegeven worden, dan zal de commissie haar doel bereikt hebben door bij de meer gegoe den een genotvolle, en bij de mingegoeden eene dankbare herinnering achter te laten. Daar de stad Yenlo geen rioolstelsel bezit, zijn de straten door het water, dat uit de huizen der bewoners verwijderd wordt, in een ijsveld herschapen, en men ziet de jeugd dan ook dapper over de straten schaatsenrijden. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 31 Dec. 1890 196,611 mannen en 220,833 vrouwen; te zamen 417,144. In het dok te Termunterzijl heeft een felle brand gewoed. Al het stroo, circa 1.000,000 killogram, is onder meer eenc prooi der vlammen geworden. Eergisteren morgen kwam een boer uit Lonneker bij docter v. D. te Enschedé, om hem te verzoeken mede te gaan, daar zijn buur een been had gebroken. Op straat komende, om naar huis terug te keeren, had deze persoon het ongeluk te vallen en brak zelt een been. Na verbonden te zijn, werd hij per as naar zijne woning vervoerd. Zekere K., te Uden, die steeds met ruile buiten fatsoendeliik het dasrelijksch brood ver diende voor zich en zijn huisgezin, maar die het medelijden van meergegoeden moest opwek ken. om zich een nieuw trekhondje te kunnen aanschaffen, heeft nu onverwachts van een familielid uit Amerika f 50,000 geprfd. De vereeniging: »Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek," Afdeeling »Noord-Hol land," zal hare negende Algetneene Vergadering op Maandag, den 26 Januari 1891, houden in een der lokalen van het hotel fKrasnapolskv,'' te Amsterdam. Onder punten van beschrijving komen o. m. voor: Verslag van, de algemeene vergadering der Vereeniging, te Amsterdam gehouden 19 Mei 1890. Rapporteur de heer K. Koster Hz. Verkiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1892 in functie treden. De aftredenden zijn de heerenP. Schuurman, J. Wit Az. en Jan Zijp Hz.zij zijn niet dadelijk herkiesbaar volgens art, 8 al. 2 van het huis houdelijk reglement. Benoeming van zes afge vaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering der vereeniging te Groningen. Bepa ling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afdeeling zal w orden gehouden. Uitreiking der gelden, door de afdeeling toegevoegd aan prijzen, uitgeloofd door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Norrderkwartier, op de Tentoonstelling te Hoorn, gehouden den 21 Juni 1890. Rekening over den dienst 1890 (zie bijlage A). Rapporteur de heer C. de Boer. Bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging. Voor stellen van het bestuur: Het Bestuur stelt voor, f 100, beschikbaar te stellen voor een landbouw—correspondent, waarvoor deze geduren de 1891, door ingezonden stukken, in de meest bekende en gelezen binnen— en buitenlnndsche vakbladen, de aandacht zal hebben te vestigen op de hoedanigheden van het Noordhollandsche rundvee. In te leiden door den heer II. Schroo- der. b Het Bestuur stelt voor, in 1891 uit te reiken tien aanhoudingspremiën van f 25,ieder, voor éénjarige stieren, die bij de voorjaarskeuring in 1891 worden ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-stamboek, afdeeling Noord-Holland. In te leiden door den Voorzitter, c. Het Be stuur stelt voor, aan de prijzen, uit te loven door de Hollandsche Maatschappij van landbouw, op de in 1891 te Alkmaar te houden tentoon stelling, toe te voegen aan den Isten prijs voor stieren, geboren in 1890 f30,— aan den 2en prijs voor stieren, geboren in 1890 f20,— aan den lsteu prijs voor tnelkvaarzen, gebo ren in 1889 f30, aan den 2en prijs voor melkvaarzen, geboren in 1889 f20, De bekroonde dieren moeten zijn ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee—stamboek en vol bloed afstammelingen zijn van stam boek vee, door deugdelijke bewijzen te staven, in te zenden aan den afdeelings secretaris te Hensbroek. In te leiden door den Heer P. Schuurman Concept— begrooting voor den dienst 1891 (zie bijl. B). Rapporteur de heer C. de Boer. De gezamelijke brandmeesters te Kampen hebben hun ontslag genomen, naar aanlei ding van de niet goedkeuring of liever besnoei- iug hunner begrooting. Een 3tal Raadsleden, die tegen de inkomstenbelasting stemden, hebben zich nu tot Gedeputeerde Staten geweud, met verzoek, de Gemeente-begrodting voor '91 niet goed te keuren, zijnde de op te brengen belas ting op het inkomen ten eenemale ounoodig. V er dag der vergaderinggehouden te Alk maar op Frijdag, 9 Januari l.l., in het lokaal »de Harmonieter bespreking van t/het ingediende wetsontwerp betreffende de vaststelling van het bedrag der grond belasting op de gebouwde en de onge bouwde eigendommen, in verband met het wetsontwerp tot herziening der alge meene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen." Deze vergadering, uitgeschreven door de heeren A. J. KaanJ. Breebaart Kz. en Th. J. Waller, werd door ongeveer een 150tal belangstellenden bijgewoond. De heer J. Breebaart opende de verga- derine met de mededeeling dat ook de Afge vaardigden ter Eerste en Tweede Kamer in onze provincie waren uitgenoodigd ter bijwo ning; van het meerendeel was antwoord geko men, dat het hun niet gelegen kwam. Met te meer genoegen werd daarom de tegenwoordig heid opgeim rkt van eu werd op prijs ge steld de betoonde belangstelling door de heeren van Dedem, afgev. voor Hoorn, Landafgev. voor den Helder, de Meijer, afgev. voor Zaan dam, en Boreel, afgev. vo..r Beverwijk. De afgevaardigde voor het district Alkmaar, de heer v. d. Kaaij, behoorde tot de afwezigen. Spr. beschouwde de tegenwoordigheid der vergaderden als een blijk hunner belangstelling, omtrent bedot ld wetsontwerp. Als reden tot het beleggen dezer vergadering gaf spr. aan dat, zoodra het Ontwerp te hunner kennis was gekomen, zij het van belang achtten nauwkeurig na te gaan, welke de gevolgen zullen zijn voor landeigenaren en gemeenten, wanneer dat Ontwa rp onveranderd wet mocht worden. Daarvoor was deze meeting belegd, opdat de bezwaren tegen dit ontwerp voor elk in het licht konden worden gesteld. Reeds had dit Ontwerp allerwege de belang stelling opgewekt, getuigen de onlangs gehou den vergadering van Burgemeesters en Secreta rissen, die van Hollands Noorderkwartier, als mede het advies der Rijks-Landbouw—Commissie De heer Til. J. Waller, nu het woord ter inleiding bekomende, releveert dat door de Regeering thans een tweetal wetsontwerpen zijn ingediend a. tot vaststelling van het bedrag voor de grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommenb. tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen. Hoewel afzonderlijk, zijn deze twee wets ontwerpen toch zoo aan elkaar verbonden, dat het niet mogelijk is, het eene te betiandelen, zonder zich met het andere te bemoeien. Spr. had zich geplaatst op het standpunt dat het niet te doen is om de vraag te stellen of de geheele wet tot regeling der plaatselijke belastingen wetischelijk was, nu de regeering zelf erkent dat een beperking op de heffing van het personeel in uitzicht is en de patent wet slecht werktdoch men dient zich af te vragen is er in die wet niet veel goeds en is die wet niet zoo te wijzigen dat aan vele bezwaren tegemoet wordt gekomen De grondbelasting wordt, sinds de herziening is gekomen, en hetgeen de grond betaalt niet meer een vast cijfer is gebleven, ook niet meer als een reeële last beschouwd. Wanneer men die last dus sis eene belasting gaat beschouwen, mag men tevens vragen betaalt de grond nu niet reeds ruimschoots een evenredig deel in de kosten der staatshuishou ding Een f> it is het, dat bij de laatste herziening voorbeelden voorkwamen, dat het grondbezit hier en daar aanmerkelijk meer moet betalen. Uit het onderzoek der Landbouw—Commissie is gebleken dat enkele stukken grond in ons land voortaan 10 en 11 maal meer dun vroeger moeten betalenvoor die eigenaars is het toch niet onverschillig hoe hoog het cijfer nu zal worden vastg. steld. Wanneer men de Memorie van toelichting v. d. Minister vergelijkt, dan ziet men, dat ZEd. op de eene bladzijde zegt: i/dat het meer dan een vereischte is bij de peraequatie ook de grondbelasting te verlagen," terwijl ZEx. aan het slot eindigt met een vermeerdering voor te stellen van 1.148 000 gld. De Minister zegt. wel dat het Rijk minder zal krijgen dan tot nog toe, (vroeger 12ls/i00 opcenten over 64 millioen eu nu 5 opcenten over 96 millioenzeker wel iets minder), doch koppelt er aan vastde wet tot regeling der plaatselijke belastingen, volgens welke de gemeente het recht, meer bijna de verplichting krijgen 60 opcenten te heffen op de grondbe lasting. Daardoor zou de 5 opc. voor het Rijk met 3 vermeerderen. In 1 van het ontwerp verwijst de Min. naar art 238 der gemeentewet, waarbij geregeld is de retributie op de geldelijke gemeente—in stellingen. als wik- en weegloonen enz. eu nu stelt de Reg. voor dat art. zoo te lezen, dat de gemeenteu de heffingen zoo hoog kunnen stellen als vereenigbaar is met tarieven door Gedeputeerde Staten goed te keuren. Aan de gemeenten wordt dus volle vrijheid verstrekt om die belastingen zoo hoog op te voeren, als zij het bij Ged. Staten "gedaan kunnen krijgen. Toch is ons allen bekend, hoezeer landbouw- vereenigingen zich alle moeite geven om vermin dering der marktgelden te krijgen. f)at is ook gelukt in de 2de kamer. Een kleine reductie is v.rkregen. Fn nu wil de Regeering dat art. (254) weer uit de gemeentewet lichten. Een feit toch is het, dat als ren landbouwer 20 H. A. bezit en dus 20 koeien melkt, hij vroeger circa f 50 bijdroeg aan die stedelijke belasting, welke geheven wordt niet van de ingezetenen, maar van de buiten omwonenden en toch de geheele welvaart van de pro vinciesteden wurdt doir die omwonenden aangebracht. Is dus zulk een belasting met exorbitant hoog De Regeering zegtals dc gemeente heeft een gasfabriek, dan mag geen wet beletten, dien prijs van dat gas zoo hoog mogelijk te stellen. Tot op zekeren hoogte is dat waar, want de gemeente heft dan van zijn eigen inwonenden. M aar om van personen, die rondom wonen, door de gemeente zulke hooge belastingen te heffen, dat gaat niet op. Met betrekking tot art. 240 w ,rdt in 3 verkla rd geen andere plaatselijke belastingen kunnen worden geheven dan opcenten. Dat is eeu allemachtig buitenkansje voor de groote steden, bij wie wat aan opcenten valt te heffen. Maar bij de plattelandsgemeenten is het bedrag dier opcenten zoo gering, dat het niet van beteekenis is. Wij willen dan ook dat de opcenten stil aan het Rijk worden gelaten. 4 van datzelfde ontwerp verdient de meeste aandacht. Daarin geeft het rijk de bevoegdheid 60 opcenten te heffen op gebouwd en onge bouwd, doch alleen dan wanneer de opcenten op |de patent-belasting 30 bedraagt, en in gemeenten waar de kosten voor vaarten en wegen alleen komen voor rekening van polder of banne, wordt dat bedrag in mindering afgetrokken, ten ware de gemeente een gedeelte der kosten vergoed. Wat zal nu het gevolg zijn? Dat b v. de gemeenten in Noord- en Zuid—Holland voor een zeer klein getal van die 60 opcenten zullen genieten, terwijl daaren tegen in Fiesland, waar in het algemeen de wegen door de gemeente wordtn ouderhouden, de volle 60 opc. in de gemeentekas zullen vloeien. De Regeering heeft met dezen maatregel bedoeld uitwonende grondeigenaars te doen bijdragen in de gemeente-huishouding, doch zij bereikt zulks slechts ten deele, daar in een zeer groot deel die opcenteu niet zullen kun nen worden geheven. Spr. noemt de gemeente Anna Paulowna ten voorbeeld. Verdeel het grondbezit in drie categoriën best, minder goed, eu het minste. Afd. minder goed omvat Grondeigenaars. H.A. Belasting. 144 inwonende, 858 13700. 50 uitwonende, 589 9400. Afd. minste Grondeigenaars. H.A Belasting. 49 inwonende, 576 17200. 28 uitwonende, 617 18500. Als axioma mag gelden dat de geldman zijn geld belegt in het beste land en niet in de slechtste soort. Afd. best Grondeigenaars. H.A. Belasting. 9 inwonende, 316 15800. 36 uitwoi ende, 1297 64850. Behoeft men na nog te vragen, hoe de ver houding zal worden onder het nieuwe artikel In Anna Paulowna wordt omstreeks f 7000. betaald aan onderh ud van vaarten en wegen. 60 opc. f 41U0.waar.an voor de uit wonende eigenaren 2700 gld. belasting vallen. De inwonende krijgen nu wel die f 1400. cadeau, maar dat moet weer op den H. Omslag gevonden worden. De tegenwoordige H. Ontslag beloopt f 2568 en om die te b talen, dat geeft voor de meesten al de grootste moeite. En dan moet die nog met f 1280 verhoogd wor den. Hoe dat betaald inoet worden is een raadsel. De grondbelasting werkt ongelijk. In het eene deel wordt grondbezit er door bezwaard, en in het andere deel van ons land, waar de polders voor de wegen zorgen, krijgen de uitwonende eigenaren een cadeautje. Maar er is nog iets. In 10 zegt de Min.: gij kunt 60 opcenten heffen, en tot dekking van plaatselijke uitgaven kunnen de gemeenten ook beschikken over der som, die zij tot nu genoten hebben, dat is van de gefixeerde 4/5. Toen is de Regeeriug zoo verstandig (voor haar) geweest 1/s weg te laten en 4/5 te fixeeren. Nu zegt de Min. 1/i terug, in het vervolg krijgl gij 3/., maar alleen ook dan nog als voor uw eigen directe belastingen het dubbel van dat bedrag wordt geheven, in a. w. gij krijgt f 1.als gij eerst f 2 heft. Het gevolg daarvan zal zijn, dat verscheidene gemeenten niet meer toekomen aan s/4 van die 4/s omdat hare directe belastingen niet twee maal zooveel bedragen. Verder zegt de Min. nog: heft gij f 2. dan krijgt gij t 1.terug, ouder dien ver stande evenwel dat de uitkeering wordt vermin derd met de heift van het bedrag hetwelk de gemeente meer zou hebben ontvangen. Dus ge krijgt geen 50 opcenten en ook geen reductie. Al die grieven deden besluiten tot het opwerpen van deze vergadering, ten einde ze te bespreken eu te trachten van hieruit een adres te richten aan de 2de kamer, waarin de bezwaren zouden worden aangeduid en tevens de middelen

Schager Courant | 1891 | | pagina 2