IJs- en Sneeuwberichten. Het Nederlandsch Paarden-Stamboek, afdeeling Noord-Holland, zal op Vrijdag, 6 Februari 1891, in het hotel „de toelast", te Alkmaar vergaderen. Onder de punten van beschrijving komen o. m. voor: 4. Verslag afgevaardigden Algemeene A er- gadering. 5. Benoeming eener commissie tot onder zoek der rekening. 6. Benoeming van drie afgevaardigden ter Algemeene Vergadering. 7. Bepaling van de plaats voor de volgende vergadering. 8. Vaststelling der begrooting over 1891. 9. Op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging. De begrooting voor 1891 bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 5787,14'/j Tevens is den leden bekend gemaakt, dat de keuringen voor het toekennen van de provinciale subsidiën en aanhoudings-premiën voor één- en tweejarige hengsten, zoomede voor hengsten, minstens drie jaren oud, znllen plaats hebbente Schagen, op Dins dag, 10 Maart a.s., bij C. Broersma, des middags 12 ure, te Uitgeest, op Woensdag, 11 Maart a.s., bij C. Z o n j e e, des middags 12 ure, te Halfweg, op Donderdag, 12 Maart a.s., bij Coppée, des voormiddags 10 ure. Er zal dan tevens gelegenheid zijn, ter opname van hengsten in het Paarden-Stam boek. Aangifte voor beide keuringen moet geschieden 8 dagen vóór de bovengenoemde data, bij den Secretaris W. TEENGS, te Wieringerwaard, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Bij de Woensdag op het «Groote Noord" te Hoorn gehouden harddraverij met paard en arieslede, waaraan 12 dravers deelnamen werd de prijs behaald door Catharina 1 van den heer A. Bakker, te Hoorn; de le premie door De Kol van den heer Snoek, te Beemster; de 2e premie door Willem 111 van den heer C. Broers, te Benningbroek. Naar wij vernemen is, na de aftreding van den heer Cremers als lid der Tweede Ka mer, de heer Smidt aangewezen als leider der liberale partij in de Kamer. Een meisje van Gaverling in de Heurne onder üinxperloo is aangetast door de slaapziekte. Sedert Zaterdag is zij zonder tusschenpoozen slapende. Bij de Nederlandsche Hervormde Kerk waren op I Januari j.1. 372 predikantsplaatsen vacant, waarvan in Noord-Holland 45. Het geheele getal vacatures is in 1890 met 14 verminderd. Men meldt uit Edam De schaatsenwedstrijd van turners is uitstekend geslaaed. Vijftien vereenigingen waren tegenwoor dig. Bij het hardrijden werd de eerste prijs behaald door K. Willig, uit den Beemster, de tweede door Basjes uit Enkhuizen, de derde door Roozendaal uit Hoorn. Bij het schoonrijden werd de eerste prijs gewonnen door A. K. Dekker, uit Zaandam de tweede prijs door J. Dekker, uit Zaandijkde derde door J. Swikker uit Zaandam. Als gast was aanwezig de schoon- r ij d e r Gordes uit 's-Hertogenbosch. Op 14 Januari des voormiddags werden aan het adres van den heer J. H. Broers poelier te Dordrecht, door de erven Vos, expediteurs te Rotterdam, ais beste'goed ter verzending aange boden aan het station Delfsehe Poort twee zakken met wild (120 kilo) goed verpakt en verzegeld en voorzien van duidelijke adreskaart aan iederen zak. Die twee zakken werden den heer Broers op 21 Januari ter ontvangst aangeboden, maar natuurlijk door hem geweigerd, daar het wild op die lange reis wel al te „adellijk" zal geworden zijn. De adreskaarten waren bij de bestelling nog volkomen in orde. Prof. Middendorp schrijft in d e Pr. Gr. Cl. «Nu de waterleidingpij pen in tal van wonin gen stok vriezen, rijst bij menigeen de vraag: Wat zullen wij, maar vooral wat zullen de kin deren drinken? Ik wensch naar aanleiding daarvan iedereen, die er belang bij heeft, een wenk te geven en verzoek u beleefd daartoe om een weinig ruim te in uw blad. Men koke dagelijks regenwater, zoo noodig wegens het troebele, dat in mfnig regenwater aan wezig kan zijn, na het afkoelen en bezinken, het afgegotene nogmaals en voege er dan een weinig thee aan toe. Die weinige thee ontneemt den eigenaardigen lallen smaak aan het gekookte regenwater. Men heeft dan na de afkoeling een goedkoopen, gezonden, en voor mij ten minste niet ouaan- genamen drank, die ook des zomers nog veel te weinig wordt gedrouken en verreweg de voor keur verdient uit een oogpunt van gezondheid boven menig pomp- en ander drinkwater, dat ongekookt wordt genomen." Sociale quastie. Te Valtermond heeft de arbeider Gerbraiul Drenth aangifte gedaan van de geboorte van zijn 29ste kind. Hij heeft thans zijn derde vrouw, die hem 13 kinderen schonk. In zijn eerste huwelijk kreeg hij 7 en in zijn tweede huwelijk 9 kinderen. Drenth is 65 jaar oud, en zijne wederhelft 45. Zooals wij reeds meldden, hebben, bij den brand die het huis van den heer A. P. Huges, burgemeester van Gasselte, vernielde, twee zijner kinderen hel leven verloren. Oratr nt dit onheil meldt de Asser Cl. o. a. het volgende Ongeveer half één werd de dienstmeid, die in de achterkeuken sliep, wakker tengevolge van rook. Uit het bed stappende, bemerkte zij dat in een kleerkast, naast haar bed, waarin des avonds, na terugkomst uit den avonddienst in de kerk, drie sloven waren geborgpn, brand was. Toen zij de kastdeur opende, ging het smeulende vuur onmiddellijk over in veile vlam, dat zij getne poging tot blussching meer kon in het werk stellen. Haar eerste werk was, toen de twee jongste dochters van den lieer Huges, oud 11 en 13 jaren, die met haar in heizelfde vertrek sliepen, uit bed te halen en mede naar de dtur te nemen, die de keuken met de buitenlucht in verbinding stelt. Reeds had zij deze deur geo pend en stonden de kinderen op den drempel, toen eene oudere zuster, die, evenals de overige familie, intusschen wakker was geworden, in de deur, welke naar de gang le'dde, verscheen, en hare beide zusjes tot zich riep, niet wetende, dat deze slechts nog één stap behoefden te doen om gered te zijn. Terwijl de brand intusschen snel in omvang was toegenomen en de achterkeuken geheel in lichterlaaie stond, gaver, de kinderen ongelukkig lijk aan de roepstem hart r zuster gehoor en liepen naar de gangdeur. Voor zij deze bereikten, sloeg deze echter door den hevigen tocht dicht en konden de kinderen wegens bet vuur niet teiug. Daarbij kwam de noodlottige omstandig heid, dat aan den zolder van de achterkeuken, vlak boven de deur, vele stukkeu spek hingen welk spek smeulend en brandend den kinde ren op het lichaam viel. De moedige dienstmeid deed nu nog eene poging om de kinderen te redden en ging in het brandende vertrek terug, uiaar helaas zonder gevolg. Toen zij bij de gangdeur kwam, viel ook haar het brandend spek op hoofd en rug, dat hevige brandwonden veroorzaakte en haar de vlucht deed nemen naar buren, wien het eerst na veel moeite gelukte het vlammend spek te dooven. De kinderen, die in het vertrek zijn gebleven, zijn waarschijnlijk spoedig gestikt. De verkool de en verminkte lijkjes heeft men later op eenigen afstand van elkander op den vloer liggende teruggevonden. Het vuur schijnt ontzettend snel om zich heen te hebben gegrepen, waht ook de overige huisgenooien hebben zich slechis in nachtge waad kunnen redden, terwijl een paard en al het vee en huisraad, behalve eenige stoelen en andere meubelen uit de voorkamer, door de vlammen zijn verteerd. Tot blusschen heeft men tengevolge van het dikke ijs in het kanaal, niet vele pogingen kuunen in het werk stellen, nog te minder om dat ook de aanwezige spnit eerst ontdooid moest worden voor ze kou worden gebruikt. Huis en inboedel waren verwaarborgd. Dondag ontving vrouw D. W. te Tiel een brief, dat haar vader, wonende te Varik, op sterven lag en haar voor hij stierf nog wenschte te spreken, Zij vertrok daarop in allerijl, hare 3 kinderen van 4, 6 en 7 jaar alleen in huis latende. Toen de moeder vertrokken was, haalden de kinderen de lucifers en petroleum voor den dag en probeerden daarmede, zooals moeder steeds deed, de kachel aan te maken, waarbij de kleertjes van hel jongste kind in brand geraakten. Eene buurvrouw, onraad bemerkende, snelde naar binnen, greep het brandende kind, liep er mede naar buiten, rolde het in de sneeuw, waardoor de vlam terstond werd uitgedoofd. Het kind heeft, niettegenstaande deze spoedige en doelmatige hulp, ernstige brandwonden bekomen, doch verkeert alsnog niet in levensgevaar. Uit Gulpen wordt gemeld Alhier liep Zaterdag het gerucht, dat zekere Willem Collin, bijgenaamd «de koepieter", eeu 74jarig man te Crapoulsheide, gem. Gulpen, in zijne alleenstande hut bevroren was gevon den. Men begaf zich terstond op weg om te ver nemen wal hiervan waar was. De tijding beves tigde zich gelukkig niet; men voi d den man echter ziek en hulpeloos op zijne legerstede, terwijl zijne voeten zeer gezwolleu waren zoodat uit alle omstandigheden bleek, dat bier drirgeude hulp noodzakelijk was. Het buigt lijk armbestuur vergaderde deswt ge Zondag en besloot dtn armen stakkerd een beter onderkomen te verschaffen, terwijl mede voor de noodi?e levensbehoeften werd zorggedragen. Het btsluit werd Maandas uitg-voerd. Te circa 10 uur begaven de burgemeester, leden van het burgelijk arra'.estuur en de politie zich op weg meteen rijtuig, om den zorderlina uit zijne hut, of liever zijn hol, weg te halen. Slechts met tegenzin verliet hij zijn verblijf; volgens zijne verklaring wenschte hij daar te sterven, even als wijlen zijne ouders, die dit hutje daar 64 jaren geleden hadden getimmerd. Een bezoek aan de woning van dien zonderling, welke bouwvallig en reeds Hngs eene zijde is ingestort, is inderdaad belangwekkend. Zelts toen wij haar aanschouwden, welde onwillekeurig de gedachte bij ons op, de woning van een natuur- mensch voor ons te zien. Ofschoon met moeite, slaagden wij er in, door de enge opening te kruipen, waardoor wij in het zoogenaamde woonvertrek aanlandden, waar op den leemen haard een houten vuurtje lustig flikkerde. Daarnaast was een soort alkoof in den grond uitgeboord, waarin zich eene houten krib bevond en daarin het bed, waarop C. den grootsten tijd zijns levens had doorgebracht. De toegang tot die slaapstede bestond alleen uit eene zeer nauwe opening, waar een mensch vau gewone grootte niet door kon dan met zeer groote moeite. Gnder zijne legerstede had hij tevms den kelder aangebracht, waarin hij nog een goed partijtje aardappelen had geborgen. Vijl jaren geleden leefde hij niet alleen, maar huisde met zijne thnns overleden zuster, war- van de leeerstede nog naast de zijne was te zien en op dezelfde wijze was ingericht. Hij is thans goed onderdak en verzorgd, doch des ondanks drukte hij den wensch uit, om, zoodra hij weder beter wordt, naar zijne vorige verblijfplaats te mogen terugkeeren. Uit Berlijn wordt gemeld dat een ge zelschap Transvaalsche Boeren over eenige maan den daar zal komen. Ongeveer zestig zullen in Februari op reis gaan en Lissabon, Amsterdam en Berlijn bezoeken. Het doel der reis is, han delsbetrekkingen aan te knoopen met Portugal, Nederland en üuitschland. Alberdina Maria Pruim, de vrouw, die in den nacht van 22 op 23 Juli van het vorige jaar te Groningen door zekeren Jan Zuidema met een mes in den buik werd gesto ken, zoodat de darm op twee plaatsen was door sneden, is thans genezen uit het academisch ziekenhuis aldaar ontslagen. Uit Vlijmen wordt vau 21 Januari gemeld De toestand van den weg naar naar 's Bosch is van dien aard, dat hij heden door geen voertuigen kan worden gepasseerd. Zoodra de sneeuw gevallen was werd er door den sneeuw ploeg een flinke rijweg over gebaand, doch eergisteren morgen begon door den zuidenwind al de sneenw van de ijsvlakte op den weg te stuiven, zoodat het te 2 uren op sommige plaatsen 50 4 60 centimeter hoog lag. Door den invallenden sneeuwstormen werd het al erger. Onderscheidene karren, die naar 's Bosch waren gegaan, konden niet terug. Zelfs zijn in den afgeloopen nacht karren op den weg blijven staan waarvan de voerlui met de losse paarden naar huis zijn gegaan. Gister ochtend is een rijtuig uit 's Bosch komende in de sneeuw vast gereden. Van hier vertrekkende karren moesten terugkeeren of reden vast. Over het ijs kan het, als de paarden er tegen bestand zijn. Gister morgen zijn een vijftigtal manschappen aan het sneenwscheppen gezet, terwijl eene poging om mei een niet vier paarden bespannen sneeuwploeg een doortocht te banen, geheel mislukte. Slechts door nog meer volk aan te stellen zal het mogelijk zijn een weg te graveu en de voertuigen te bevrijden, die nu sedert gisteren avond er nog staan en waarschijnlijk voorden avond niet kunnen worden weggehaald. Door den opzichter van den provincialen water staat wordt al het mogelijke gedaan om het werk te bespoedigen. Men schrijft uit Maastricht 7an 21 dezer De sneeuwstorm, die eergisteren avond hier in den omtrek woedde, heeft aan de spoorwegrn letlijke parten gespeeld. De treinen uit alle richtingen zijn te laat aangekomen. Eene locomotief mocht de machineloods niet bereiken en kon eerst gister met behulp van twee andere locomotieven vrij gemaakt worden. Den geheelen nacht is gewerkt om de banen van sueeuw te zuivereu. Toch deden zich noch gister de gevolgen van den sneeuwstorm gevoelen. De eerste personentrein naar Hasselt kon niet vertrekken wegens de massa's sneeuw, die zich tusschen deze stad en Lanaeken bevonden. Ook de eerste trein van Hasselt kwam hier ruim 2 uur te laat aan. Met de treinen van den staats spoorweg was het niet heter gesteld. Ook deze arriveerden hier met 1 a 2 uur vertraging, zoodat van aansluiting geen sprake was. Men meldt uit Zeveuaar: De landbouwers, wonende buiten den dijk in deze gemeente, bevreesd voor overstiooming bij invallend dooiweder, hebben zich reeds van woningen voorzien binnen deu dijk, en enkelen hebben die reeds betrokken. Het water is hier zeer laag, maar door de massa ijs in de rivier is men terecht bevreesd voor buitengewone stijging. De ondernemers van de stoomboot Kam pen Enkhuizen hebben Dinsdag met paard en slede eene reis naar Urk gemaakt; van Kampen 's ochtends om zes uur vertrokken, kwamen zij te half een des middags op Urk aan; om drie uur narnt n zijde terugreis weder aan en arriveerden te Kampen om negen uur des avonds. Te Juinet (Henegouwen is eene koe op stal doodgevroren. Te Obii, in dezelfde provincie, is Maandag, op 500 meteis van zijne woning, het lijk ge vonden van een werkman, Navet genaamd, die, blijkens de sporen in de sneeuw, geruimen tijd, van Gouy naar buis gaande, in de duisternis had rondgedoold, tot hij van vermoeienis bezweek. In Duit«chland is Dinsdag en Woensdag weder verbazend veel sneeuw gevallen, overal in het westen en noordwesten des Rijks. De felle wind, waarmede die sneeuwbuien gepaard gingen, joeg de sneeuw op en dientengevolge had het spoorwegverkeer nog meer vertraging dan anders. De Hamburger kooplieden vragen van den Senaat betere ijsbrekers. In de laatste jaren hadden de ijsbrekers, die scheepvaart op de Elbe van Hamburg tot in zee openhielden, zekere beroemdheid verkregen zij werden in andere havenplaatsen als voorbeeld gesteld en waren dan ook voor gewone winters voldoende. Bij de strenge en aanhoudende vorst van dezen winter echter hebben zij niet kunnen belletten, dat een aantal schepen in het ijs beklemd geraakt zijn. Reeds nu, zeggen de kooplieden in hun adres aan den Senaat, zijn millioenen aan scheepsmatrieel en ladingen ver loren eo twintig zeeschepen drijven bij Cuxkaveu in het ijs. De berichten van de koude in geheel Frankrijk, met eene korte afwisseling van zachter weer b. v. te Nizza, Cannnes enz. houden aan. Overal hoort men van menschen, die tengevolge van de strenge vorst omkomen. Als een geheel ongehoord verschijnsel wordt gemeld, dat Maandag en Dinsdag ochtend in de haven van Toulou vijf duim dik ijs lag. Te Lyon is de groote schouwburg wegens de koude gesloten. De sneltrein uit Duitschland is gisteren twaalf uur te laat te Brussel aangekomen. De dierentuin te Parijs heeft reeds voor 15000 fres. aan dieren verloren. Soms kon men het in de hokken der olifanten, rhinocerossen enz. niet warmer krijgen dan één graad boven het vriespunt. Daareutegen hebben sommige plantenetende dieren de koude zoo goed doorstaan, dat in het bosch vau Marly proeven zullen genomen worden ter acclimatisatie. De truffelzoekers klagen, dat de eerste oogst vau hun geurige waar is mislukt en vreezen, dat de tweede oogst niet veel beter zal wezen. Wat dit beteekent springt in het oog wanneer men weet, dat alleen de vermaarde truffels van Pérlgord eene waarde vertegenwoordigen van 20 uiillioen 's jaars. Gisteren ochtend, na een hevigen sneeuwstorm in den nacht is te Parijs de dooi ingevallen. Te Tunis heeft een sneeuwstorm gewoed, zoodat in den omtrek 10 centimeter sneeuw lag. De Algerijnsche stad Medeah is geheel inge sneeuwd. Sedert drie dagen had men er Dinsdag geeue enkele post ontvangen. Verscheidene per sonen, vooral iulanders, zijn van honger ge storven. Op vele plaatsen in Algerië lag de sneeuw 3 meters hoog. an alle kanten komen in Spanje berichten van strenge koude. Bij Toledo is de Taag, in de provincie Malaga de Guadelmedina dicht en voor het eerts sinds 1829 is, naar men uit Seragossa meldt, de Ebro met 19 duim dik ijs bedekt. Te Rome lag Maandag 15 centimeter sneeuw, in Sardinië 1 meter, ie Napels zijn vele onge lukken veroorzaakt door ijzel. Te Messina, Parm», en in Calabrië heeft het zoo gesneeuwd dat de telegraafdraden braken. Op een groot aantal lijnen staat het spoorwegverkeer stil. Te Venetië zijn verscheidene vaartuigen vastgevroren. 1® Spazis, bij Bologna en te Verona rijn schild wachten doodgevroren. 'Ie Pinerolo zijn een koetsier en een deur waarder dien hij vervoerde, van koude omgeko men. le Geneve heeft de Regeering, evenals te Parijs in verschillende gedeelten ^der stad ge schiedt, eeu groot verwarmd lokaal den behoef- tigen ter beschikking gesteld, waar ook bons voor soep enz. worden uitgedeeld. Duizenden gaan het meer over, zelfs met ezels. Ongelukkig hebben enkelen zich op ge* vaarlijke plaatsen gewaagd eu zijn er drie dronken, o. a. eene Russische studente.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2