"I Verloren op Groofewal, RIJTUIGMAKER, r 5^ S 8 Gemengd Nieuws, Jack the Ripper. Burgerlijke Stand. Gemeente Schagen. Gemeente Zijpe. Marktberichten. jarig jubilé als Postambtenaar. een echte Dloedkoralen I-Cet- ting: met gouden Tonnetje. De SPAANS Co. Jac. Mei Janz., HEER HUGOWAARD, (Sigaretten tegen Asthma van KRAEPELIEN HOLFil, UTRECHTSCHE svei'zekeriüg Kantoor: IM o in p e t o r e n - gracht, II. G55. •f. W. Schubart, mr. II. Waller? .11 r. I). .1. II. van Eeden, Mr. J. J» Metelerkamp, te Utrecht, Jlir. J. E. van lleeniskerck van Beest, te 's-fciravenhage. Directie: K. A. Manssen, S. P. ten Holt. De Maatschappij sluit verzekeringen van kapitalen, uit te betalen bij over lijden, bij leven, tijdelijke verzeke ringen, verzekeringen op twee levens, enz. enz. 8 .S S* Voorz. meent dat het niet opgaat Schagen te laten betalen voor Wieringerwaard en andere aangesloten gemeenten. Voorz. bad op nieuw aan den Minister geschreven, het besluit tot inrichting van het telefoonkantoor nog niet in werking te doen treden onder de door ZEx. gestelde voorwaarden, en er tegelijk op gewezen dat de afstand minder dan 5 KM. was. Ant woord was nog niet gekomen. Mocht het ant woord uitblijven dan zal voorz. pertinent de vraag stellen. De heer Plomp gelooft het meer in het belang als de burgemeester persoonlijk den minister een bezoek ging brengen, waarop Z. e. Achtb. zich bereid verklaarde, zulks zoo spoedig mogelijk te doen. c. Kaar aanleiding van het bedanken van den heer PA. de Heer was een nieuwe voor dracht van de plaatselijke schoolcommissie opge maakt, bestaande uit de h.h.P. de Boer, Heijligers en Winkel. Gekozen werd de heer Dr. P. de Boer met 7 stemmen, terwijl op elk der beide andere twee stemmen werden uitgebracht. d. Behandeling ontwerp politie-reglement. Het uit 170 artikelen bestaande politie- reglement werd hierop gelezen en tegelijk in behandeling genomen. De discussie besloeg: 1. Het sluitingsuur voor de tapperijen word voorgesteld op 11 uur. De heer -J. v. d. Maaten vindt dat uur met het oog op aankomst van den laatsten trein, te vroeg. Hij wil het sluitingsuur bepalen na aankomst van den laatsten trein, b. v. op 12 uur. Voor sommige zaken acht spr. het bepaald ondoenlijk, om 11 uur te sluiten, vooral in den winter, wanneer de van elders komenden, alvorens weg te rijden, nog het een of ander willen gebruiken. Voorz. meent dat al wordt het sluitingsuur op 11 uur bepaald, zij die elders wonen en roet den laatsten trein komen, toch evengoed hun rijtuig kunnen doen inspannen. De heer Plomp beweert dat als de verorde ning zoo wordt vastgesteld, zeniet gehandhaafd kan worden. Zijns inziens bestaat er voor den wetgever geen verschil tusschen burgers en buitenlui, en hij wenscht zich van dergelijke kleingeestigheden vrij te maken. Bij den winter acht spr. het totaal onmogelijk. Als de trein eerst om half twaalf aankomt, zou men dan wegens het sluitingsuur een half uur met zijn rijtuig op den weg moeten blijven, terwijl iemand die met den laatsten trein in Schagen komt en neg iets zou willen gebruiken, alles gesloten vindt. Met 8 tegen 3 stemmen (Stammes, Smit en Kooi) wordt het sluitingsuur bepaald op 12 uur. De heer C. Asjes vraagt of dat geldt voor de kom der gemeente of ook buiten de kom. Hem is ter oore gekomen, dat het er in sommige herbergen buiten de kom der gemeente na het sluitingsuur nog irraar" naar toe kan gaan. Voor die gevallen acht spr. een verlating van het sluitingsuur ongewenscht. De heer v. d. Maaten meent dal de politie daarvoor moet zorgen en dat, als het zonder politie daar zoo raar toe gaat, het er ook niets toe doet of het sluitingsuur op 11 of 12 bepaald is. 2. Bij elke nieuwe woning moet een regen bak gemaakt worden. Met betrekking hiertoe werd de bedenking geopperd, of dat niet ten opzichte van kleine woningen wat bezwarend was. Men werd het er evenwel over eens, dat, met het oog op de gezondheid, elke woning een regenbak behoort te bezitten. 3. Het verbod van het maken van rieten daken. De heer Kooi vindt dat wat streng. Voorz. zegt dat het ook is voor die rieteu daken welke aan groote herstellingen onderhevig zijn. Dan wordt geen vergunning meer gegeven tot het op nieuw bedekken met riet. De heer v. d. Maaten vindt die bepaling voor kleine eigenaren te zwaar. Voorz. wijst er op dat de maatregel genomen is met het oog op brandgevaar. 4. De heer v. d. Maaten vraagt waarom het noodig is dat de art'. 18 ea 21 van het oude politie—reglement, handelende over het plaatselijk gebruik vau tijd en huur", zijn weg gelaten. Voorz. antwoordt hierop dat wat men noemt „plaatselijk gebruik' volgens oordeel der com missie niet voor geschreven verordening zich leent. Ook de heer Plomp bepleit de onmogelijkheid om „pi. gebtuiken" bij verordening te regelen, daar die tijdelijk zijn en geheel van allerlei omstandigheden afhankelijk. 5. Omtrent het art., waarbij geregeld wordt het recht om aan de ingezetenen persoonlijke dienstplichten op te leggen, merkt de heer v. d. Maaten op, dat dit met betrekking tot zandstrooieu en dergelijke hoogst onpleizierig is. De een doet het, de ander laat het, en van bekeuring was geen sprake. Voorz. antwoordt dat zulks bij het oude H\ reglement niet meer was te handhaven, omdat het tegenwoordig reglement niet meer aansloot op de nieuwe Wetboeken vau Strafrecht. Thaus wordt dat anders. De heer v. d. Maaten wil dergelijke diensten van gemeentewege doen verrichten. De heer Plomp is het niet eens met den heer v. d. Maaten. Zulks zou de begrooting aanzienlijk doen stijgen en bovendien, in anderen gemeenten worden ook dergelijke persoonlijke verplichtingen opgelegd. Wanneer de boeten maar worden toegepast, dan zal de verordering ook wel beter worden nageleefd. Nu ontstaat er een uitgebreide discussie over de verplichting over het schoonhouden van het gedeelte weg voor elks pand, tengevolge waarvan wordt besloten dat die verplichtig alleen kan worden opgelegd voor de loopstraat, terwijl al wat rijweg is, door de gemeente zal moeten worden gereinigd en onderhouden. 6. Met betrekkiug tot de verplichtingen in acht te nemen bij het slachten, wenscht de heer Plomp te zien bepaald in het belang der zedelijkheid, dat de slagers bij het slachten de lokalen, in welke het geschiedt, dermate moeten sluiten, dat het van buiten af niet gezien kan worden. Voorz. vindt het ook zeer immoreel, dat kinderen een dergelijke bezigheid bij voorkeur gaan aanschouwen, en vereenigt zich ten zeerste met dit amendement. Ook de raadsleden keureu de invoeging dezer bepaling goed. 7. Over de bepaling, dat bij gladde wegen de ingespannen paarden op scherp moeten staan, geeft de heer Asjes zijne verwondering te ken nen. Immers het kan wel geschieden dat een dergelijken toestand van den weg in een enkelen nacht veroorzaakt wordt en dat men s' morgeus vroeg nog geen gelegenheid heeft gehad ziju paard te laien beslaan. Een bekeuring zou dan toch zeker hoogst onbillijk zijn. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten die bepaling te doen vervallen. 8. Met betrekking tot het plaats nemen van den bestuurder in een kar met honden bespan nen, wordt vastgesteld, dat zulks in de kom niet, maar wel buiten de kom geoorloofd zal zijn. 9. De heer Plomp amendeert, dat ingeval van ijs, door B. en W. in speciale gevallen wordt aangewezen, waar men mag schaatsen rijden en waar men mag prikken of arren, op dat voor elke ontsjianning een bepaald terrein worde aangewezen. De aanwijzing van het ter rein wenscht spr. over te laten aan de prudentie van B. en W. Met algem. stemmen aangenomen. 10. De stukken boter, aan de markt te brengen, moeten 5 en 10 hectogram wegen. 11. De heer v. d. Maaten stelt voor, het bijten hakken niet meer aan de ingezetenen op te leggen, maar van gemeente-wege te doen geschieden. Aangenomen. 12. Met het oog op de openbare veiligheid bij het rijden met paard en rijtuig, wil de heer Asjes bepalen, dat het verboden is, in de ge meente met opgeheschen zeil langs de rijwegen te varen. De heer Plomp vindt dat verbod te kras en wil alleen bepalen, dat bestuurders van vaar tuigen verplicht zijn, bij het naderen van een rijtuig het zeil te strijken. In den geest van het voorstel Plomp wordt de bepaling vastgesteld. Nadat het geheele ontwerp was behandeld, werd besloten, de vaststelling dezer verordening te verdagen tot de volgende vergadering. Niets meer ter bespreking zich voordoende, werd de vergadering gesloten. Op verschillende plaatsen in Duitschland heeft een sneeuwstorm gewoed. Zoo wordt onder anderen onder dagteekeuiug van eergisteren uit Hamburg gemeld, dat aldaar sinds Donderdag avond een hevige sneewstorm woedde, en dat van den kant van het noorden alle spoortreinen tengevolge der vele sneeuw groote vertragingen ondervonden. Ook te Augsburg woedde gisteren een sneeuwstorm. Uit Alleustein is van den denzelfden dag bericht ontvangen, dat op de spoorlijnen naar Kobbebude en naar Soldau wegens de opgehoopte sueeuw het verkeer was gestaakt. Ook in den Harz is zooveel sneeuw gevallen dat er tusschen verscheidene plaatsen zeer hinderlijke storingen in het verkeer waren ontstaan. Wederom is Whitechapel in rep en roer. Wederom zijn de avondbladen opgevuld met allerakeligste bijzonderheden over het nieuwste boevenstuk van Jack the Hipper, den ougrijpba- ren en onbegrijpelijken moordenaar, die Oost— Londen tot ziju schrikbarend oefenveld gekozen en er het cijfer zijner gruweldaden, sedert April 1888, tot met minder dan tien opgevoerd heeft. De tiende is in de smalle Chamber-street gepleegd. Daar vond meu bet nog warme lijk eener 25—jarige vrouw, van de zelfde ongeluk kige soort als die, waartoe de vorige slachtoffers vau Jack the Ripper behoorden, in de eerste ochtenduren, met den strot afgesneden, doch overigens onverminkt, te midden van bloedplas sen liggen. Alles duidt dezelfde moordenaarshand aan, Jack heeft zijnen stempel achtergelaten. Het niet verminken van het lichaam moet aan toe vallige omstandigheden worden geweten. Vermoe delijk werd Jack, na de vrouw in de donkere steig te hebben gelokt en vermoord, in zijne bloedige taak dooreenen voorbijganger gestoord. Natuurlijk loopen er in de buurt tal van ge ruchten. Waar reparteurs even talrijk rondwaren als stille dienders en liefhebberij—detectives, daar is zulks niet vreemd. Volgens één der geruchten wilde men hedeu weten, dat. de vermoedelijke dader gepakt zou zijn, doch dit is weder een onbetrouwbaar uitstrooisel gebleken. Zoo zijn er meer. De politie hoort alle uren eene nieuwe theorie. Daarbij komen hare eigene. Het is moeielijk voor haar, zich aan die verschillende oplossingen vau het donkere probleem te onttrek ken. Er mocht eens eene juiste onder loopen! Zoo is zij nu bezig de Spaansche bodems in de dokken en op de Theems te ouderzoeken, op het beweren, dat de moordenaar een Spanjaard is, ook al een neger, een Maleier en eeu Chinees geweest. Het ééne lijkt even waarschijnlijk als het andere. Onder de personen die naar aanleiding van den jongsten vrouwemoord in het Oosten van Londen door de politie werden aangehouden, behoort ook een zekere James Thomas Sadler, stoker van het stoomschip Fez, dat verleden week na eene afwezigheid van ruim 17 maanden de Theems weer opvoer. De volgende feiten ves tigden op hem de aandacht: Op zijne kleederen werden bloedvlekken gevonden en den avond vóór den moord, en wel tot ongeveer 11 uren, was hij in gezelschap der vrouw Coles geweest. Hij wist echtur een goed aaneengeschakeld verhaal van zijne bekendheid met de vermoorde, de bloedvlekken, enz. te geven, zoodat de Londetische nieuwsbladen van eergisteren dan ook de verwachting uitspraken, dat zijne onschuld zou blijken. Hij werd zonder nog beschul digd te zijn eenvoudig aar. het politie—bu reau gehouden, omdat het door onderzoek gebleken was, dat al zijne verklaringen door getuigen of door bijkomende zaken zou den zijn bevestigd. Met de meesten was dit reeds het geval. Het blijkt echter, dat de politie onverwacht nieuwe gegevens in handen kreeJ, die tot het vermoeden leiden, dat hij toch wel de moordenaar is der vrouw Coles. Hij is daarop beschuldigd en in hechtenis genomen en de districts-rechter heeft gisteren zijne aanhouding voor eene week bevolen, om de politie in staat te stellen inmiddels hare onderzoekingeu voort te zetten. Voor zoover de gegevens der Pers luiden, is nu het volgende omtrent de zaak bekend Sadler heeft met de vermoorde vrouw geleefd. Den laatsten avond hadden zij echter ruzie en scheidden tusschen 10 en 11 uren. Getuigen bevestigen, dat zij beide dronken waren. In eene kroeg hadden beide zitten slapen en was Sadler in een standje op het hoofd geslagen, zoodat hij bloedde. Hij verweet haar, dat zij dit niet belet had of hem was te hulp geko men. Later poogde hij alleen een onderkomen voor den nacht te vinden, maar werd om dat hij dronken was afgewezen. Toen ging hij naar het dok, waarbinnen zijn schip lag, maar omdat hij dronken was wilde de portier hem het hek niet openen. In zijne dronken schap stond hij daarom te schelden, toen een troepje zeelui aankwam met wie hij ruzie kreeg, vocht en danig werd toegetakeld. Hij ging daarop naar een zeemanshuis om onderkomen voor den nacht te vinden, maar omdat hij dronken was, werd hij alweer niet toegelaten. Even over tweeën kwam een politie-ageut hem tegen en wel in Whitechapel maar op betrek kelijk verren afstand van de plaats waar de moord was geschied. Op dat oogenblik was daarvan nog niets bekend. (De moord werd kwart over tweeën ontdekt.) De dronkemans bewegingen van den man trokken de aandacht van den agent, die zijn lantaarntje op hem liet schijnen. Hij zag toen wel bloedvlekken en dat Sadler er gehavend uitzag, maar het verhaal, dat hij deed betreffende zijne weder waardigheden kwam den agent niet onwaar schijnlijk voor. Sadler ging naar een hospitaal waar eene wonde aan zijn hoofd werd verbon den. 's Ochtends keerde hij naar zijn schip terug. Overal en steeds had hij zijnen waren naam opgegeven en voor zoover men kon nagaan was alles wat hij vertelde overeenkomstig de waarheid. Hij blijkt echter den ochtend na den moord een mes te hebben verkocht, waarop nog bloed vlekken te bespeuren waren. Dit heeft eene wending aan de zaak gegeven en de politie tot verdere onderzoekingen genoopt. Er wurdt nu beweerd, dat zij nog meer gegevens voor zijne schuld heeft, maar dit is dan ook niet meer dan eene bewering. De Pers weet ze althans niet mede te deelen. Indien het nu echter blijkt, dat deze beschul digde de moordenaar der vrouw Coles is, dan is daarmede echter nog niet bewezen, dat hij de gevreesde Jack the Ripper is. Een paar getuigen verklaren, dat zij de vrouw c,ra half twaalf of iets later met een zeeman hebben zien praten, maar die er forscher uitzag dan Sadler en ook niet dronken was. Intusschen valt er natuurlijk de aandacht op, dat de voorlaatste vrouwemoord in White chapel 18 maamdtn geleden werd gepleegd en de beschuldigde omstreeks 18 maanden buiten 's lands was. Verder, dat deze moord juist zooals de vorige door iemand die links was, het mes in de linkerhand hield, moet zijn bedreven. Maar bijzonderheden die niets betee- kenen en toch merkwaardig worden gevonden, zijn er bij menigte in betrekking tot dezen moord en de acht vorige. De dokter, die bij al die moorden het eerst op de plaats der misdaad verscheen, was altijd dezelfde. De politieagent die de verslagene vrouw vond, was pas zes weken in dienst, maar hij droeg hetzelfde nummer dat de politieagent bij den vorigeu moord had. Middelerwijl ontvangen de bladen en de politie de gewone brieven en briefkaarten van Jack the Ripper; ééne der heden ontvangen kaarten luidde als volgt „Dear Boss, Ik heb nog 5 moorden te begaan, maar niet meer in Whitechapel. Mijn volgenden pleeg ik in den Waterloo-Road. Bij den laatsten moord ben ik te nauwernood ontkomen. Nou hoor opgepast Steeds de Uwe, Jack the Ripper." Ingeschreven van 14 17 Februari 1891. Geboren Adriaan, z. v. Jacob Hcddes en Maat tje Tak. Marie, d. v. Christiaan Broekhuizen en Ariaantje Blom. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geone. Ingcschrovon van 6 13 Februari 1891. GeborenEngeltje, d. v. Gerrit Veuger en Neeltje Veuger. OndertrouwdWillem Jimmink, j m. Kaas maker, 39 jr. te Nieuwe Niedorp cn Cornelia Muntjewerf, j.d. zonder beroep, 27 jr. te Zijpe. Getrouwd Geene. OverledenAflardus, 6 m. z. v. Cornelis Ligthert en Maria van der Lans. Jan, 8 jr. z. v. Pieter de Ruiter en Jannetje Koppen. Hoorn 14 Februari 1891. Aangevoerd H. L. Rogge f 9.— a 6.50 8 Tarwe f 7,— a 8.— 12 t Garst f 5.50 a 6.— 17 Haver f 4.25 a 4.50 Witte Erwten f 12 a 14.— .1 Groene v f 13.50 a 16.— i Grauwe f 17.— a 18.— I Vale f -.- a t Bruine Booncn f 14.50 a 17.— Geele f a 1 Witte f 16.— a 18— 1 Paarden f 7.— a 7.50 Karweizaad f 9.75 a 10 Mosterdzaad f 15.— a 16 3 Paarden f 70.a 90. 116 Kalveren f 7. a 15. 20 Schapen f 22.a 28 375 Lammeren f 17.— a 23.— 40 magere Varkens f 8.a 20 2 Zeugen f 20.a 40 88 Biggen f 6.a 9 30 Kippen f .75 a 1-80 2000 Kippeneieren f 3.50 a 4. 750 Koppen Boter, 5.2, lood f .72 a .75 Alkmaar 14 Februari 1891. Aangeveerd 2 Paarden f 60.a 100. 6 Koeien f 140. a 230. 147 nucht. Kalveren f 5.a 16. 217 Schapen f 16.— a 24.— 93 magere Varkens f 13.a 16. 255 Biggen f 5.a 9. 9 Bokken en Geiten f 4.a 10.— Boter per kop f .65 a .75 Kip-Eieron per 100 f 3.— a 3.50 Alkmaar16 Februari 1891. Aangevoerd 4 Koeien f 220. a 240. 88 vette Kalveren f 40.a 100.— (per kilo f 0.85 a .95) 62 Nuchtere Kalveren f 5.a 16. 13 Schapen f 20.— a 24.— 161 vette Varkens per P f —.36 a .48 35 Magere dito f 13.a 16. f u r m e r e n d, 11 Februari 1891. Aangevoerd Aangevoerd 96 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 33.— 1 stapel commissie f 24. 565 K. G. Boter f 1.40 a 1.50, per K.G. 109 Runderen, lager in prijs, handel stug. 3 Stieren. 16 Paarden 85 Vette Kalveren per Kilo f-.80a —.90, aan zijn mede-P O S T - handel matig. 464 Nuchtere Kalveren per stuk f 4.a 16.handel vlug. 166 Vette Varkons per Kilo f 0.34 a 0.46, handel matig. 90 Magere idem per stuk f 12.— a 24.—, handel matig. 216 Biggen per stuk f5.—a 9.- handel matig, li 21 Schapen, prijshoudend, handel matig. Kipeieren, per 100 stuks f 3.50 a 4.— Eendeneieren p. 100 st. f 3.- a 3.50. K d a tn 14 Februari 1891 Aangevoerd Kleine kaas hoogste prijs- f 26.50, aangevoerd 3 stapels, wegende 561 P. Advertentiën. Ondergeteekende betuigt bij ImLv. (lezen zijn hartelijUen clcinli. voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij zijn 25- Iuzouderheid een woord van dank geachten DIRECTEUR en AMBTENAREN. SCHAGEN. J. VAN SCI1EIJKN. vinder kan op belooning rekenen. DE Plattelandsche Bank vereernd ne:. O O' gevestigd te Barsingerhorn, onder de firma SPAANS Comp neemt voortdurend gelden in deposito tegen 3, 4, pCt. 's JAARS, al naar gelang der voorwaarden, welke bij het deponoeren der gelden worden overeengekomen Zij belast zich ook voortdurend met het koopen eu verkoopen van BINNEN- en BUI- TENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten, enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, en op pen wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. heeft steeds voorhanden ruimen voorraad nieu we en gebruikte Hij tuigen van allerlei soort, voor concurreereude prijzen en onder garantie. APOTHEKERS, ZEIST, Verkrijgbaar in de Apotheken. Prijs per Etui f 0.80 f 0.50. Te Schagen bij den Heer W. A. Hazeu, Apotheker. Goedgekeurd door Z. M. DEN KONING. Commissarissen de Heeren PROSPECTUSSEN en INLICHTINGEN, GRATIS verkrijgbaar bij den Heer F1. J. Grielen, Correspondent te SCHAGEN, of bij den Agent, JCastricuni

Schager Courant | 1891 | | pagina 3