Postkantoor Schaden. Lijst van brieveD, geadresseerd aan onbe kenden in de le helft der maand Feb. 1891. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestem, van Schagerbrug J. Sweekhorst Amsterdam, van Wieringerwaard C. Willems Burgerlijke Stand. Gemeente Schaden. Gemeente Sint Maarten. «scineentc Callantsoog-. Gemeente Haringearspel. Gemeente Oude Niedorp. Gem. Broek op LangedUk. Marktberichten. Bond der Nedeil. Harddraverij en Ren—veree- nigingen en dat in het vervolg op onze hard draverijen gedraafd zal «orden onder de in het bond-^reglement vervatte bepalingen. Ten opzichte van de opmerking van den heer M. J. Koelman, om ten bate eener 2e premie het heffen van inleggeld ad. f 2.50 te doen vervallen, doch dat bedrag te trekken nit de ▼ereeóigingskas, gaf het Bestuar de toeieggiDg zoo veel mogelijk aan dit verzoek te gemoet te komen. Belangstellenden herinneren wij er aan. dat de Volksvoordracht aanstaanden Vrijdag, 6 Maart, te houden in het Noord Holl. koffie huis, tal aanvangen ten 71/» ure» terwijl ten 7 ure de zaal geopend tal zijn. Toegangskaarten zijn mede te bekomen bij de commissieleden de heeren: Jb. Denijs Jz, J. W. Klaassen. J. v. d. Masten en J. Winkel. van 't Zand H. Hoogeveen Rotterdam van 't Zand M. Mulder Parijs. Maandag 2 Maart 11. had te Sint-Maar ten de aanbesteding plaats van het te leggen paardepad in de rijwegen der banne Sint-Maar ten ter gezamelijken lengte van p. m. 8100 meter. Elf inschrijvingsbiljetten waren ingekomen. De hoogste inschrijvingssom bedroeg f 8343; de laagste, die van den heer J. Dekker te Ee- nigenburg f 8755, aan wien het werk is gegund geworden. De Japansche Andoorn zal ongetwijfeld het burgerrecht onder onze tafelgroenten verwerven. Hebben alle, gewoonlijk overblijvende groente soorten min of meer blijk gegeven, niet volkomen bestand te zijn tegen een felle vorst, zooals de gepasseerde winter ons heeft doen gevoelen, de Andoorn biedt weêrstand tegen de strengste koude. Bovendien is 't eene smakelijke voorjaars vrucht, die de eigenschap behoudt van versch te zijn, wat om dezen tijd van het jaar geen geringe verdienste is. In smaak, die evenwel iets spe cerijachtigs heeft, komt de Andoorn 't naast bij de schorseneeren. De toebereiding ervan is evenwel eenvoudiger, daar de knolletjes slechts behoeven gewasschen te worden om door koken verder tot hunne bestemming te worden gebracht. Na ongeveer 10 15 minuten gekookt te heb ben, worden zij met eene goed geboterde bloem- koolsaus op den disch gezet. De Andoorn verlangt een vrij zwaren vochtigen kleigrond hij verspreidt zijne wortels naar alle richtingen en zelfs tot op belangrijke diepte, zonder zich daarbij aan een vastgetrapten grond te storen. Aan 't einde dier draden of wortels zitten de knolletjes. De opbrengst van elke stoel is p. m. een half kilohij vermenigvuldigt dus sterk Niettemin vereischt het zoeken der knolletjes veel tijd en geduld en mag ieder, die deze vrucht verbouwt daarmede wel met zorg te werk gaan daar anders de Andoorn licht als een soort on kruid zich blijft nestelen, waar hij eens geplant is. Het Bestuur der Vereeniging tot onwik- keling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier deelt mede, dat op Vrijdag 13 Maart e. k. des middags l1/, ure, in het Café Ceuttal van den heer 8. Pijper te Alkmaar, door Dr. M. W. Beijerine, Bacterioloog aan de Gist en Spiritusfabriek te Delft, eene voordracht zal gehouden worden over nuttige en scha delijke bacteriën in de kaas. Met het oog op het groot belang van dit onderwerp, noodigt het Bestuur U beleefd uit tot het bijwonen dezer voordracht. Na afloop zal gelegenheid bestaan tot gedach ten wisseling. De toegang is vrij. Door den Raad der Gemeente Nieuwe N iedorp is besloten toe te treden tot het lid maatschap der H estfriesche Kanaal Vereeniging met eene jaarlijksche toelage ad f 5.en eene toelage in ééns groot f 25. Bij kon. besluit van den 2e is met ingang van den 7e benoemd tot burgemeester van H a- renkarspel de heerJ. Swan. De maunenzang- en orkest vereeniging S a p p h o, te Hoorn, zal dit jaar haar veertig jarig bestaan herdenken, en wenscbt daartoe den 24en en 25en a. s. een groot tweedaagsch muziekteest te organiseeren. Zij zal trachten zich daartoe de medewerking te verzekeren van eenige der voornaamste mannenzangvereenigingen van ons land, en bovendien enkele solisten en een der beste orkesten pogen te engageeren. Het bestuur der afd. Noord-Holland, van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek verzoekt ons het volgende mede te deelen ln de vergadering der afdeeling Noord-Hol land van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, den 26 Januari 1891 gehouden, is besloten ,In 1891 uit te reiken tien sanhoudingspre- miën van f 25, ieder, voor éénjarige stieren die bij de e.k. zosrjaarskeuring in ds afdeeling Noord-Holland in genoemd stamboek worden ingeschreven." Het bestuur der afdeeling noodigt dienten gevolge leden en niet- leden der afdeeling uit, van huu voornemen, om mede te dingen naar de uit te loven premiën, schriftelijk kennis te geven aan den Secretaris te Hensbroek binnen 14 dagen na dato dezer. De mededeeling geschiedt onder de volgende voorwaarden 1. de stieren moeten alleen worden inge schreven in het Nederlandsch Rundvee—Stam boek; 2. zij zullen, op nader te bepalen dagen, door dsartoe beroemde commissiën, worden gekeurd te Schagen, te Benningbroek, te Hoorn, te Purmereiid en te Halfweg; 3. zij noeten gedurende 1891 tegen een dekgeld van ten hoogste f 2,50 per rund beschikbaar blijven, zullende de eigenaar niet meer dan 60 runderen bij een stier hebben toe te laten 4. de stierenhouders moeten de spronglijsten inzenden aan het bestuur der afdetliiig. Het bestuur noodigt teveus de leden veehouders in hun eigen belang eu ter bereiking van 't doel, dat het Stam boek beoogt, uit tot getrouwe naleviog van art. 21 der bepalingen, luidende als volgt.- Art. 21. Dt afstammelingen van in het Stamboek voorkomende runderen worden in de daarvoor bestemde Kalverboeken niet opgenomen, tenzij de navolgende bepalingen zijn nageleefd a. Het lid, wiens in het Stamboek voor komende stier eene daarin mede opgenomene en aan een lid toebehoorende koe heeft bespron gen, geeft daarvan aan laatsgemelden een door hem onderteekend bewijs volgens een door het hoofdbestaur vastgesteld formulier. Binuen zeven maanden na den sprong, als de koe draagt, zendt de eigenaar vorenstaand bewijs aan den hoofdinspecteur of aan hem, die met het bijhouden der Kalverenboeken mocht zijn belast, met verklaring dat zijne koe van voormelden sprong drachtig is. b. Uiterlijk binnen een jaar na een sprong zendt genoemde eigenaar der koe aan hetzelfde adres eene nadere opgave nopens de geboorte, soort en kenteekenen van het kalf, doet daarbij behoorende teekening, met verzoek om inschrij ving in het voor hetzelve bestemde boek. Daar na wordt ingeschreven. De hoofdinspecteur of hij, die met het bij houden der Kalverenboeken bela9t mocht zijn, zendt zoowel van de sprongbewijzen nis van de bewijzen wegens geboorte van kalveren ont vangbewijzen aan den eigenaar. Door het tijdig inzenden van de sprongbewij- zen en schetsteekeningen, worden de inschrij- vingskosten van elk rund tot op de helft terug gebracht en bedragen i 2,50, inplaats van 15. Uit den Waalwijkerschen gemeenteraad: De waarnemende voorzitter de burgemees ter had kennis gegeven van verhindering brengt ter tafel een brief van der. havenmeester, den heer Van der Werf, waarin deze verzoekt hem roet ingang van 1 Maart a. s. uit zijne betrekking te ontheffen, op grond van *luid- ruchtige herbergpraatjes." De keer Baijens: Kunt u ook toelichting geven op bedoelde praatjes? Ee voorzitter: Toelichting van mij? De heer Baijens: Dan zal ik de zaak eens toelichten. Ik heb Van der Werf gesproken, en deze heelt mij medegedeeld, dat het niet zoozeer zijne bedoeling is om ontslag te krijgen uit zijne betrekking, als wel om ons medelid Van der Heiden er op te doen wijzen, hoe het een raadslid niet past in een herberg verwijten te richten lot een gemeente-ambtenaar over het niet nakomen zijner verplichtingen, over het laten passeeren van schepen zonder dat voor deze het havengeld betaalt was, en dergelijke dingen meer. Dat komt ook volstrekt niet te pa6. Zijn er aanmerkingen te maken, dan moeten die in den raad worden gebracht en niet in een koffiehuis. Ik stel dus voor den heer Van der Werf te verzoeken zijne aanvrage om ontslag in te trekken. De heer Van der Heijden(tot den heer Baijens) Heb je je overtuigd dat 't waar is? Niet? Dan ben je me niet waard er autwoord op te geven. Jij handelt mooi tegenover een collega 1 De heer Baijens: 't Is in ieder geval geen flinke handeling van een raadslid om een amb- tensar iets te verwijten in een koffiehuis. De heer Van Schijndel: Jij vertelt praatjes, die zijn goed bij de thee De heer BaijensOf bij een borrel De heer Van der Heijden: Ik weet wel waarom Baijens 't zoo voor Van der Werf opneemt, maar enfin Naar men meldt ligt het in de bedoel ing, de voorbereiding van de legerwet op zooda- nigen tijd te doen afloopsn dat de openbare behandeling in de Tweede kamer zou kunnen aanvangen omstreeks half April. Ter tegemoetkoming aan veler bedenking omtrent de te zware peisoonlïjke lasten, die deze wet zou kunnen opleggen, moet het voornemen bestaan door vermindering van het jaarhjusche contigent dien druk te verminderen. De overtocht tosschen Monnikendam en het eiland Marken kan nu weer geregeld ge schieden. Al het ij s in de Gouwzee is verdwenen. Ook uit El burg meldt men ons, dat daar geen ijs meer zichtbaar en de scheepvaart geo pend is. Dezer dagen reed men ook nog schaatsen op de vijvers in het Haagsche Bosch. Men schrijft ons voorts uit Assen, 2 Maart Op weinig kanalen zeker is de scheepvaart zoo laat hersteld als op de Drentsche Hoofdvaarl (Assen-Meppel). Drie dagen geleden trouwens draafde hier nog een paard, dat aan zijn geleider ontsnapt was, over het ij s. De Drentsche Stoom boot-Maatschappij, die andere jaren gewoonlijk het ijs laat breken, had thans geen grootbelang bij het herstel der scheepvaart, daar het ijs op de Zuiderzee toch het doorvaren harer booten tot Amsterdam verhindert. Daarenboven is, ten gevolge eener herstelling nabij het stoomgemaal alhier, dat het water in het bovenpand der Hoofdvaart moet brengen, de waterstand bui tengemeen laag. Te Rijnsburg is de typhus door den inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht epide misch verklaard. Het gebruik van onzuiver drinkwater werkt de verbreiding der ziekte in de hand. Door het gemeentebestuur is gelast de mesthoopen tot op 10 M. afstands van de woniugen te verwijderen. Het getal zieken wordt op 60 geschat. Een jongeling te Waddingsveen moest loten. De ouders rilden bij de gedachte, dat hun zoon, de kostwinner, onder dienst zou moeten gaan, en wilden zekerheid hebben hoe de afloop zou zijn. De kaartlegster werd ge raadpleegd, die allen behoorlijk geruststelde en er haar woord van eer op gaf, dat de jon geling zou vrijloten. Dit is ook werkelijk ge schied met een der hoogste nummers kwam hij er uit en meer dan ooit geniet de kaart legster bij verscheidenen 't volste vertrouwen. Het moge bedroevend zijn, maar potsierlijk is het te hooren in welke omstandigheid de vrouw wordt geraadpleegd. Zelfs in zaken, waar het metst ernstige onderzoek door bevoegden gewenscht is, wordt hare hulp ingeroepen. De Vergadering van den raad der gemeente ZIJPRgehouden op Dinsdag 3 Maart 1891. Afwezig de heeren Kaan en Zijp. Na opening der vergadering door den voorz. werden door den Secretaris de notulen gelezen, daarna zonder op of aanmerking goedgekeurd. Aan de orde is nu het in de vorige maand aangehouden adres der heeren BreebaartKaan en Waller in zake de ontwerpen van wet, omtrent het vaststellen der grondbelasting en tot regeling van het gemeente belastingstelsel. Na voorlezing stelt de voorz. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen; hij meent dat de raad moeielijk de gevraagde adhaesie er aan kan verkenen, omdat er van dezen raad een zelfstandig adres aan de Tweede Kamer der St. Generaal ingezonden is. Blijkbaar vindt dit bij allen instemming; de heer Kobel waardeert ten zeerste het streven van de genoemde heeren, doch kan zich met het advies van den voorz. wel vereenigen, om dat, hoewel de beide adressen in hoofdzaak overeen komen, beide de ontwerpen onaanne melijk achten, tenzij belangrijk veranderd, er toch nog al een opmerkelijk verschil is in de motieven, en hoe ze zouden moeten gewijzigd worden. Hierop wordt met algemeene stemmen beslo ten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Daarna wordt met algemeene stemmen benoemd: tot Vroedvrouw Mej. A. IV. Jansen te Helder. Met de benoemde stonden op de voordracht Mej. Pijper-Molenaar te Hierden (Gelderland) en Mej. S. A. Petri-van Heuvel te Callantsoog. Hierop volgt benoeming van een lid der Plaatselijke School Commissie. De heer Nobel stelt voor om voor de benoeming een voor dracht van de schoolcommissie te vragen. De voorz. zegt dat zoo iets hier jnog nooit is gedaan. De heer Biersteker meent dat de school commissie met de benoeming niets van noode heeft. De heer Francis meent dat wanneer de commissie een voordracht inzendt het toch nog kon gebeuren dat de raad een ander benoemde, wat dan voor de commissie minder aangenaam zou wezen. De heer Nobel zegt dat het hier tot nog toe niet gedaan is, is zeker geen reden om er nu niet mee te beginnen, hij meent dat het de com. niet onverschillig kan wezen wie benoemd wordt, een acht het cfen beleefdheid aan de comm. verschuldigd, terecht heeft Bier steker opgemerkt dat de raad de benoeming heeft, en de heer Fancis antwoordt, dat hij niet bevreesd is dat de comm. een voordracht zal inzenden waaruit de raad niet gaarne een benoeming zou willen doen. Het voorstel in stemming komende wordt met 6 tegen 3 stem men verworpen. Alsnu tot benoeming over gaande, wordt de heer Jb. de Moor benoemd met 8 stemmen, terwijl één op den heer P. Waiboer was uitgebracht. Wordt gelezen een adres van den heer P. Stadt, Hoofd derS. aan deSchagerbrng, waarin hij verzoekt om aan zijn woning een stuk te doen aanbouwen, ten einde te voorzien in de al te beperkte ruimte. Na eenige bespreking wordt besloten het adres een maand aan te houden ten einde B. en W. in staat te stellen een onderzoek in te stellen omtrent de kosten. Nog wordt aangenomen een besluit om de gratificatie Schermer te betalen uit de post onvoorziene uitgaven, welk besluit ter goed keuring aan Gedepu. St. zal worden aangeboden. Bij de gewone rondvraag niemand het woord verlangende sluit de voorz. de vergadering, om over te gaan in Comité tot het behandelen van den II. O. Ingeschreven van 28 Febr. 3 Maart 1891. Geboren Dirk, z. v. Jacob Stipkes en Maartje Boender. Cornelis, z. v. Arie Eriks en Aaltje Kramer. Martioa Maria Simplicia Leo Petrus, d. v. Gerrit Dorbeck en Jobanna Clasina Lina Keet. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 1—28 Februari 1891. Geboren: 8 Febr. Catharina, d. v. Cornelis Elswijk en Maartje Beemsterboer. 9 dito, Geertje, d. v. Reijer Bouwen en Antje Bijpost. 19 dito, Jantje, d. v. Arien Glas en Jantje Hoek. Ondertrouwd 18 Febr. Cornelis Kooi, wonende te Sint Maarten en Evertje Blom, wonende te Zjjpe. Gehuwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 1 28 Februari 1891. Geboren Jan, z. v. Pieter Tromp en Cornelisje Kliokert. Jan, z. v. Pieter Weij en Antje Bak ker. Rens, z. v. Klaas Bras en Trijntje Langereis. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden: Aagje de Boer, oud 14 maanden, d. v. -Pieter de Boer en Jantje Hoveling. Eliza- beth Baken, oud 69 jaar, weduwe van Jacob de Boer. Ingeschreven van 1—28 Februari 1891. Geboren12 Febr. Cornelia Elisabeth, d. v. Pieter Francis eu Trijntje Klinkert. 14 dito, Dirk, t. v. Pieter Klos en Maartje Groet. 23 dito, Jacob, z. v. Gerrit Biesboer en Liefje Wit- sen. 25 dito, Klasina, d. v. Pieter Sevenhuijsen en Maartje Sevenbuijsen. Ondertrouwd 13 Febr. Pieter Boon, jm., oud 30 jr., en Maartje Meilis, jd., oud 25 jr., beiden te Haringcarspel. GehuwdGeene. Overleden: 11 Febr. Trijntje Swaag, oud 62 jr., echtgenoote van Klaas Kos. 12 dito, Willem Agenant, oud 6 md. 16 dito. Klaas Doekes, oud 49 jr., echtgenoot van Maartje Levendig. Ingeschreven van 1 28 Februari 1891. Geboren: Aaltje, d. v. Heertje Kooij en Lijs- beth Tauber. Jacob, z. v. Jan Winnips en Maartjo Sneekes. Cornelia, d. v. Jan Koomen en Maartje Koomen. Grietje, d. v. Pieter Kuilboer en Si- bertha Wijnker. Simon, z. v. Arie Bakker en Neeltjo Zut. Cornelis, z. v. Arie van der Oord en Maartje Koning. Aaltje, d. v. Jacob Stoop en Marijtje Engeving. Ondertrouwd cn Gehuwd Geene. Overleden Dieuwertje Scheer, eebtgenooto van Simon Kroon, oud 62 jr. Cornelia Koomen, d. v Jan Koomen en Maartje Koomen, oud 2 dagen Ingeschreven van 1 28 Februari 1891. Bevallen D. Bakker, geb. v. der Molen, Z.- N. Dekker, geb. Dirkmaat, Z. Ondertrouwd Jan de Bree, 23 jr.. en Eliz Borsten, 23 jr. Gehuwd: Aarjen Blom, 23 jr. en Jaapje Kruk, 24 jr. Cornelis Bak, weduwnaar van Antje de Groot, 67 jr. en JauBje Hak, weduwe van Jan Smit, 68 jr. Jacob Diepsmeer, weduwnaar van N. Honsbeek, 41 jr. en Keeltje Dirkmaat, 33 ir Overleden Geertje Balder, echtgenoote van KI. Dirkmaat, 26 jr. S. Dirkmaat 4 maanden. Februari 1891. Aangevoerd H. L. Rogge j a £arw® f 9*- a 9.75 12 Garst t 4.75 a 6._ 10 Haver f 4.a 5.— Witte Erwten f 11 50 a 14.- 6' Groene f 13.— a 16.— Grauwe f 14 a 18.— Vale f 13.50 a 17.—

Schager Courant | 1891 | | pagina 2