Uit en voor de Pers. AFGELUISTERD. Lijst van bekroningen Naar aanleiding eener advertentie in de «JV. Courant" ran 12 Maait 1.1. waarin een middel roor de melk ziek. te der koeien wordt aangeprezen, beveelt de heer J. Rempt te Alk maar door een ingezonden stuk in genoemd blad, in 't gebruik groote behoedzaamheid aan. Hij zegt: «Dat middel zal zeker wel als eeu „drank of poeder, opgelost in vloeistoffen wor- «den toegediend. Raadzaam acht ik het evenwel «hiereveii aan te stippen, dat ieder toeschouwer «kan opmerken, dat de dieren welke aan de «voormelde ziekte lijden, niet alleen verlamd «zijn van beweegorganen, maar ook van slik- instrumenten, zoodat iedereen, die zoo iets «toedient, de gevolgen daarvan zich zelf ver- «oorzaakt. Vele malen gebeurt hot nl. dat zulke «dieren dan sterven aan eene zoogenaamde slik- «loagontsteking. Ook nit het oogpnnt van dierenbescherming wordt het gebruik van 't middel door den heer R. niet aaubevolen. De Gjmnastiek-Vereeniging tSparta" te Winkel gaf 18 dezer eene oitvoering, die opgeluisterd werd door 't kleine Muziek- corps der Koninklijke Nederlandsche Marine te den Helder. Had de vereeniging reeds geruimen tijd gerust, zoodat men vreesde dat zij den doodslaap was ingegaan, gelukkig is zij weer ontwaakt en heelt getoond nieuwe veerkracht te bezitten. Onder de flinke leiding van den heer 8. Vonk worden de verschillende oefeningen naar genoegen der talrijk opgekomen belangstellenden uitgevoerd. Een geanimeerd bal besloot den avond. Te Nieuwe-Niedorp is, in plaats van wijlen den heer R. H. Laugedijk, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer D. Nierop met 69 van de 135 geldige stemmen. H. M. de Koningin Regentes is voorne mens met H. M. de Koningin een der eerste dagen van April zich te begeven naar Gerdau, aan het Yierwaldstiittermeer. H. H. M. M. zullen de reis nemen over Arolsen en aldaar een of enkele dagen verblij ven. In het Hotel Muller te Gerdau heeft H. M. apartementen afgehuurd. Het verblijf aldaar zal omstreeks 4 i 6 we ken dnren. De dag van vertrek is nog niet vastgesteld. Het overleg tnsschen de regeering en de commissie nit de Tweede Kamer voor de leger- wet is afgeloopen. Zijn wij wel ingelicht, dan zon de regeering van geen toenadering, in hoofdzaken, hebben blijk gegeven. Het verslag wordt nn afgedrukt. Dagblad. Een 22n Febr. 1.1, zette zich te Katwijk a/z eeu kip te broeden. In den nacht van den lOn Maart werden de eieren 2meter onder de sneeuw bedolven en bleven daaronder luid toe, als echt landelijk kind bezorgd om paarden en wagen, zonder op den reizigers te letten, die nu te voet geen ongeluk meer kan krijgen. Weinige schreden van haar af blijft de reiiiger staan, groet met zjjn muts en zegt, aangenaam verrast .Mejuffrouw Tina, xijt gij het werkelijk P Een oogenblik staat haar hart stil en begint daarna zoo hevig te klopi en, dat bet bloed haar suisend en gonzend door het hoofd stroomt. Die stem 1 Hoe dikwyls heeft zij den klank daarvan in bare wakende droomerijen gehoord en ver langend bet oor daarnaar gespitst. .Gij schijnt mij niet te kennen roept de vreemdeling baar toe, .Veroorloof mj), dat ik mijzelven aan u in alle vormen voorstel Hendrik Wesberg, uitgever der. Nieuwe Duitsche Pers" woonplaats Berlijn.' Met deze woorden nadert bij de plek waar Tina stond. Haar gelaat is sneeuwwit geworden, en hare handen, welke hij in de zijne neemt, zijn week en machteloos. .Hebt gij dan geen welkomggroet voor mij?" vraagt hij. .Heeft mijne tegenwoordigheid u dan zulk een onaangename schrik ingeboezemd En ik beschouwde het juist als een zeer bijzonder gunstig teekep, toen ik n eensklaps levend voor mij zag staan, nadat mjjne gedachte zich nog zoo druk met u hadden bezig gebonden.' .Het is heerlijk van u, dat gij ons niet bebt vergeten,' zegt zij zacht, ,en papa ook weder eens te bezoeken.' „Nu, uw vader geldt mijn bezoek nu eigenlijk niet rechtstreeks. ,Niet .Neen. Dat wil zeggen, in de tweede plaats." Ik kwam eigenlijk alleen om n hierheen, en wanneer gij wij wegjaagt, wil ik niet eens op Rambow een bezoek brengen.' Hare oog«.n zeggen hem duidelijk, dat het niet waarschijnlijk is, dat zij hem zal wegjagen. De van geluk stralende uiidrukking iu hare oogen doet hem hare handen, welke hg nog altijdt vasthoudt, dichter naar zich toe trekkeu. Hg geeft den koetsier een wenk, een paar hon derd schreden verder, onder beschutting van een klein boschje, op hem te wachten, en neemt daarna naast Tina op den steen plaats. lÜRbT VERVOLGD- tot 's middags 4 uur, toen men ze terugvond. Du kip zette zich opnieuw op het nest en bleef daar rustig zitten tot den 15 Maart, toen 9 kuikens voor den dag kwamen. Op het platteland wordt een eenvou dig middel toegepast om wanueer men kiezer is, zijne stem te verdubbelen of te ver driedubbelen. Deze kunst is in de groote steden eene onge kende weelde, omdat men daar bijna geeue grondeigenaars heeft. Op het platteland is h--t haast een uitzondering, waDneer men niet f 10 grondbelasting onder de landbouwers betaalt. Op de volgende wijzö maakt men de gewone bedeeling. A. heeft drie zonen. Nu is A. èn wegens de personeele èn wegens de grondbelas ting kiezer. In het verkiezingsjaar laat hij de grondbelasting op zijne zonen overschrijven, zoo vaak hij er f 10 of een kiezer uithalen kan. Betaalt hij f 30 grondbelasting, dan is hij met zijne drie zonen kiezer geworden, ofschoon hij feitelijk de bezitter van alles blijft. Met deze rekening van Boeser werd door vele boeren met veel succes gewerkt, vandaar dat het kiezers personeel met zoovele personen toenam. Te Dalfsen zijn vrijdagavond twee woningen door brand vernield. Toen de brand uitbrak, ging de fabrieksar beider F. W. Cuper juist huiswaarts, en inee- neDde dat zijne woning brandde, beving bem zoodanig de s:hrik, dat hij de spraak verloor. De man is gisterenmiddag overle den, zonder zijn spraakvermogen teruggekregen te hebben. Een heer in de Heereslraat te Groningen was Zondag naar de kerk. Hij had zijn gouden horloge met ketting op de kamer laten leggen. Het was wel bewaard onder de hoede van eene dienstbode. Deze echter moest even uit om eene courant aan een der buren te brengen, en van hare afwezigheid werd door een dief gebruik gemaakt, het horloge weg te nemen. In zoover gelijkt het verhaal op dal van andere diefstallen. Maar waarschijnlijk is het volgende nooit eerder voorgekomen. Do bestolene ontving nl. een briefkaart van den volgenden inhoud WelEHeer. Ik heb de eer, ter uwer geruststelling kond te doen, htt door UE. reeds lang genoeg beze tene horloge in betere handen is overgegaan (artikel een van onze sociale toestarden) troost n dau met de herinneringen aan het verleden aangenaam bezit. Een vriend van algemeen bezit. waardeerde den heer LanddieDs niet—bevor dering was hem zeer ter harte gegaan slechts na rijp overleg was hij tot het onaangenaam besluit gekomen, dat zooveel beweging heeft veroorzaakt. Mocht echter de beer Laud weer in actieven dienst treden alsof de betrok ken persoon na al het gebeurde daartoe zoo gemakkelijk zou besluiten dan had hij kans zich nieuwe gegevens te vcrwerveD; en als zij gunstig waren, dau kon hij naderhand voor bevordering in aanmerking komen. Op de vraag van den heer Levyssohn Norman mocht de minister geen bepaald antwoord geven; alleen wilde hij dit zeggen, dat de geschikt heid voor bevordering pas beoordeeld wordt op het oogenblik als iemand in aanmerking komt voor de bevordering. Toen de heer Land kamerlid was, stond hij no 23 op de ranglijst en kwam dus een oordeel over zijn geschikt heid niet te pas." Ook werd de handschoen voor den heer Land mede krachtig opgenomen o. m. door de afge vaardigden v. d. Kaay en Schaepman. Ten slotte werd *de volgende motie met 66 tegen 17 stemmen aangenomen. «De kamer, betreurende de houding door den minister van marine, aangenomen bij behandeling dezer interpellatie, gaat over tot de orde van den dag." De N. Rott. Ct. merkt nog op «Zoo is dan, naar wij hopen, deze minister, die een bekwaam en verdienstelijk zeeofficier ongeschikt voor bevordering keurde, maar zelf als een type van ongeschiktheid voor zijne betrekking in de parlementaire geschiedenis zal voortleven, voor goed van het staatstooncel ver wijderd. Wij kunnen ons althans niet voor stellen, dat hij zal wenschen, dezen dies ater als minister te overleven. «Voor den heer Land heeft het debat althans dit voordeel gehad, dat aan zijne verdiensten van verschillende zijden hulde werd gebracht, eo dat in het debat kon worden verklaard, dat hij moreel niet is getroffen. Hopen wij, dat eene spoedige eerherstelling hein moge te beurt vallen De Amst. schrijft«Met Mutsaers kan men verklaren niet de heer Land, maar de Miuis- ter is moreel getroffenmet A. van Dedem voor een motie van vertrouwen, indien zij werd ingediend zouden zeer weinigen stem men, i. e. w. zelden of ooit werd een Minister, door een zachte motie, zoo kras afge maakt als thans met Dyserinck is geschied/' Interpellatie Land. Een, als hoi.gst verdienstelijk bekend staand zee officier, drager van de Militaire Willemsorde, die in Indië het commando voerde over een oorlogsbodem, negen jaar aan het instituut te Willemsoord als leeraar werkzaam was, en zich daar zoo gunstig deed kennen dat men in het bij uit»tek maritiem district, waar hij woonde, hem naar de Tweede Kamer afvaardigde zulk een man als de heer Land werd bij de bevordering, die niet lang geleden plaats had, gepasseerd voor overste, niettegenstaande hij zeide men alle vereischten voor zulk eene bevordering in zich vereenigde. «Dit wekte algemeen verbazing" zegt de Middelb. Ct., «en te meer omdat met den offi cier ook de volksvertegenwoordiger werd ge troffen door een minister, wien hij meermalen bestreed in woord en in geschrift. Bij alle par tijen gingen stemmen op, die getuigden van de ergernis, welke door het gebeurde was gewekt; zelfs zij, die nog uit partijbelang den minister van marine de handen boven het hoofd meen den te moeten houden, konden niet nalaten, zij het dan ook in zeer zachte termen, hun ergernis lucht te geven. Het feit van passee ring was bovendien zeer zeldzaamwant in de laatste twintig jaren was zoo iets slechts vijf, in de jongste zeven jaren in het geheel niet voorgevallen. En daarbij kwam nog dat hij, die aldus ten aanschouwen van het gansche Neder landsche volk den staf brak over een bekwaam en geacht man, dat de minister van marine, Dyserincknaar men aantoonde, op het pnnt van bekwaamheid met den heer Land alles be halve op éen lijn kon gesteld worden. Mtn zocht daarom te meer naar de motieven voor deze zonderlinge daad men vermoedde politieke redenen men giste bij-bedoelingen en de pers liet niet na ook in deze haar gevoelen luide, en op voor den minister alles behalve vleiende wijze te openbaren. Donderdag kwam de zaak in de Tweede kamer ter sprake. Toen de heer Levvssohn Norman den minister vroeg: «Stond de niet- geschiktheid van den keer Land, door den minister van marine als beweegrede* voor de niet—bevordering tot hoofdofficier aangevoerd, reeds vast voor diens optreden als lid der Tweede kamer"? De minister draaide bij de beantwoording dier vraag weer om de kwestie heen. Hij >lelkvee. Melkkoeien, gekalfd na 1 Januari 1891. 144. C. Spaans, Barsingerhorn. 1« Prijs. 147. P. Ca. Boekei, Schagen. 2e Melkkoeiengeboren in 1888 (twinlers), gekalfd na 1 Januari 1891. 153. P. Ct. Boekel, Schagen. le Prijs. 154. S. Köhne Beemster. 2e 3feikvaarzen, die gekalfd hebben na 1 Jan. 1891. 157. J. Schenk Sr., Schagen. Ie PrÜ3- 161. C. Heijnes Tz Beemster, «Geertje I," geb. 24 Februari 2e 158. G. Stapel, Oterleek. 3e Kuispinken. 164. Jb. Stammes, Anna Paulowna. Ie Prijs. 170. P. Zeeman, Beemster, «Rika V",geb. 3 Maart. 2e 163. Jb. Stammes, Anna Panlowna. 3e Wolvee. Rammen, geboren in 1890. 172. -J. M. de Sonnaville, Alkmaar, volbloed Eng. ras. Ie Prijs. 173. C. Kooij, Haringcarspel. 2e Koppels van 4 Fokschapen. 177. A. Vader, Schagen. Ie Prijs. 179. K. Baltus, Alkmaar. 2e Tot opluistering'. 180. J. Helder, Bobeldijk: 10 vette schapen. Bestuurspr- 183. A. Schenk, Barsingerhorntwee vette varkens. 186. C. Keijzer Pz., Texel: een gekruiste ram, geboren in 1887. Bestunrspr. Bestuurspr. op de tentoonstelling van Bijstieren, Melk-, Fok- en Vet Rundvee, te A L K M A A R, op Vrijdag, den 20 Maart 1891. Namen der inzenders voor: Vet Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. Vette Ossen, geboren in 1887. 1. Erven D. J. Kaan, Wieringerwaard. Ie Prijs. 2. D. Glijnis, Oterleek. 2e Veile Ossen, geboren in 1888. 3. C. Spaans, Barsingerhorn. Ie Prijs. 4. dezelfde. 2e 6. dezelfde. 3e Vrtte Koeien, afgewisseld 20. W. Visser, Sehermeer. Ie Prijs. 28. A. Haringhuizen en Wilken, N. Niedorp. 2e 31. Dan. Nierop, Nieuwe Niedorp. 3e 74. J. Laan Ra., Beemster. Bestuurspr. Punt. Vlug. Punt. Vlug. Punt. Vette Koeien, niet afgewisseld). Ie Prijs. 2e 3e Bestuurspr. Ie Prijs. 2e 3e i 76. R. Groot, Oterleek. 78. J. Ho ff. Hoorn. 75. P. van der Oord, Winkel. 77. Dan. Nierop, Nienwe Niedorp. Vette Kalveren 106. C. van Reenen, Zuid-eu Noordschermer. 105. J. Kok, Oterleek. 101. N. van Leenwen, Eenigenbnrg. 97. A. St rij bis, Oude Nieoorp. Stieren. Rijstieren van inlandseh ras, geboren in 1888. 109. J. Laan Rz., Beemster, geb. 1 Mei 1888. V: .Noordholland," No. 1259 j M.«Dia mantje, No. 4834. le Prijs. 112. G. H. Gerligs Jr„ Anna Panlowna, dubbel Stamboek. 2e 110. G. Claij, Haringbuizen, gem. Barsingerhorn. Bestuurspr. Rijstieren van inlandseh ras, geboren in 1889. 127. A. Blokker, Wijdewormer TE KOOP. le Prijs. 125. Wed. Joh. Visser en K. Dekker, Beemster. «Holland," No. 1770, V. «de Noordhol lander,No. 1088; M.„Johanna," No. 5431. TE KOOP. 2e 124. J. Koopman, Beemster, „Artis Arabi," geb. 24 Februari, Fokkers-Stamb. No. 28, N. R. S. No. 1702. 3e 113. K. Olie, Beemster. Bestuurspr. Pinkstieren van inlandseh ras, geb. in 1890. 134. Jn. Houter, -Schellinkhout, «Graaf Willem II," geb. 12 Februari, No. 550 N. H. R. S., V.«Graaf Willem," No. 418 N. E. R. S.M.: .Pietertje," No 3429 N. H. R. S. le Prijs. 141. Jb. Z-eman, Beemster, „Ma's Arabi,geb. 2 Maart, No 1829. 2e 132. G. Stapel, Sehermeer, gem. Olerleek. 3e 133. J. Bakker Jz Wieringerwaard, Riep III," geb. Maart, V.Riep II," No. 1376M. «Jannetje II," 7556. Bestuurspr. 139. C. Bleeker, Beemster, geb. 24 Maart, No. 538 N. H. E. S. Bestuurspr Punt. Tien jaar oud en nu reeds vervolgd wegens diefstalArme jongen 1 Vlug. Arme jongen Hoe heb ik het nu met je Is het dan niet goed, dat het kanaille zoo jong mogelgk het onderscheid tusschen het „mijn en dijn" leert kennen? Het was te wenschen dat al dat tuig tot zestien- of achttienjarigen leeftijd in een „gesticht" werd gehouden en dan naar onze Oost werd gezonden. Dan bracht men in onze Indische bezit tingen wat meer Europeesch bloed in tegen wicht met het Indische; dan werd alzoo de kolonisatie aldaar sterk bevorderd en verminderde de overbevolking op sommige punten in ons land, en wat het voornaamste is wg zouden heel wat minder te betalen hebben aan politie, veiligheid, sloten, elec- trische schellen en wat er alzoo tegenwoor dig meer noodig is om te houden wat men heeft. Zoo, zoo! En wat heeft die jongen, van wien ik zoo even sprak, dan toch gedaan om zooveel straf te verdienen Hg is opge groeid voor water en windhjj had niets en dacht daarom alles te kunnen hebbenhij nam geld weg omdat hij geen geld, maar ook geen dak, geen kleeren, geen voedsel had. En zeg nu eens eerlijk, vriend Vlug, wat hebben wij, toen wfi zoo oud waren, op ons dorp uitgevoerd Wij Och ja, kattekwaad genoeg, maar daarvoor waren wij dan ook echte jongens. Ja, juist, kattekwaad, maar meer dan dat ook! Of weet je met meer hoe het kwam, dat altijd ons lijf in de maand Juli zoo vol pijn was en de bessenboomen in den omtrek zoo spoedig leeg waren? Kan je je niet meer herinneren, hoe vol snuis terijen onze broekzakken waren, als wij in de Fransche bazar slechts één kleinig heid gekocht hadden? Ja, maar als we betrapt werden, dan Dan vergoeden wij het dubbel en dwars, zeer juist; dan waren wij burgemeesters- predikants-, wethouders-, raadsleden-, oud ministers-, kortom aristrocratenzoontjes dan bogen veldwachters, agenten, en alle mogelijke dienaars der heilige Hermandad voor ons schier even diep als voor onze respectievelijke papa's enalles liep met een sisser af. Heb je daar spijt van Wou je soms ook liever eens een paar weken hebben zitten brommen. Merci! Maar is het niet treurig, dat, om weer op dien jongen terug te komen, dat die arme jongen nu gestraft wordt en wij vroeger ongestraft hetzelfde deden, terwijl bij ons volstrekt niet dezelfde oorzaak be stond Is het niet treurig, dat, wanneer mijne schoonmaakster straks in een winkel gaat om wat wol te koopen en „bij vergissing" een lapje katoen medeneemt om hare naakt heid te bedekken, dat dan de arme ziel één of twee jaar gevangenisstraf krijgt, terwijl als mijne vrouw zich eens „bg ver gissing" een lap zijde toeeigende, zij met ontelbare buigingen en complimentjes eene verhoogde rekening zou ontvangen Ho, ho, die vergelijking gaat mank! Je vrouw zal zoo iets niet doen Neen, goddank, niet. Maar zij kan het toch doen en ik verzeker je, ongestraft! Hebben wij het als jongens ook niet ongestraft gedaan en hoevelen loopen er nog vrg rond die zich verrijkt hebben met het eigendom van anderen, zeer dikwijls zuur verdiende penningen? Ik las daar straks nog iets in „De Tribune". Wacht, hier is het: „Als iemand zeven jaar gevangenisstraf krggt omdat hij een ander 2 dollars ontstal twee jaar voor 't verduisteren van 100.000 dollars en vrij loopt als hij 1.000.000 do lars wegmaakt, dan mag de ex-president ArK0ntÜnsche Republiek 42.000.000 dollars ontfutselde, wel eene be- roci'iüEi Töefi heeft menhemgear- a' fiofifion daar blijkbaar nog geen verstand van gelijkheid." Apropos! Van onze jongensrooversbende gesproken, was „de rooie" die zoo dikwijls onze aanvoerder was, later niet dezelfde hooggeplaatste persoon, die zijn keukenmeid liet veroordeelen, omdat zij een stukje vleesch en wat koffie had achtergehouden •Neen, dezelfde niet, maar hg was toch Vlug. Punt. Vlug. Punt. Vlug. Punt.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2