Uit en voor de Pers. 6. Vereenvoudiging der Rechtspraak Beiden werden aangenomen. Werd nn op voorstel van den heer C. Plomp nog toegevoegd aan dit programma: 7. Handhaving van het 1 r ij handel- stelsel. Voor afgevaardigden der Kiesvereeniging naar de buitengewone vergadering van het Bondsbe- stuur, te houden op Donderda?, 2 April e.k., werden benoemd, de heeren Pk. de Heer en J. Winkel. Met betrekking tot het convoceeren der leden, werd daar de advertentiekosten en de drukkosten der circulaire geen noemens waardig verschil uitmaakten, besloten, de leden per convocatie te blijven oproepen. Ten slotte werd door den neer WKloeke nog voorgesteld, teneinde de belangstelling in de politieke zaak bij bet publiek aan te wakke ren, een spreker te doen optreden, die b. v. de invoering van Algemeen Kiesrecht voorstond. Bijv. de heer Treub of Muller. Bezwaar hiertegen werd geopperd door J. H in- keidie zulk eene handeling in strijd achtte met de kiescbheid, welke de Vereen, is verplicht te betoonen jegens hsar afgevaardigde, den heer W. V. d. Kaay, die van wege den Bond zal worden uitgenoodigd in eene openbare ver gadering, het door den Bond gestelde programma te bespreken. Werd besloten van wege de Kiesvereen. geen politiek spreker te doen optreden, alvorens de heer V. d. Kaay zijne verklaring ten opzichte van het vaat te stellen programma had gegeven. De 2e Rente r—S o i r e door den heer Emtl Balk, 1.1. Zondagavond in Cérès alhier gegeven, werd door een zeer matig audi torium bijgewoond. Daar wij de vorige keer reeds onze opinie over de capaciteiten van den heer Balk als declamator mededeelden, bepalen wij ons ditmaal tot deze eenvoudige vermelding. Den 5den April e. k. zal in het Noord- holl. Koffiehuis alhier de heer Van Heldin gen uit Rotterdam, candidaat der Folkspartij in het Hoofdkiesdislrict Hoorn, voor de Tweede Kamer, optreden met het onderwerp: Sparen door de Volkspart ij. Door den heer C. Leeuw van Aartswoud is te Bar8ingerhorn in den Hooglandspolder een nortonput geslagen, waarbij eerst op eene diepte van 88 meters (183 voet) zeer grof zand, en daarmede helder water werd gevonden. Het moet opmerkelijk zijti, dat dit water, op zulk eeDe diepte, nog niet wit, maar bruin van kleuf is. De oprichters der kaasfahriek te Hoogkar- spel, vijf ondernemende veehouders aldaar, heb ben aanvankelijk zeer bevredigeude uilkomst verkregen van hunne machinale kaasbe reiding. In den regel toch bedongen zij op de markt zeer goede prijzen voor hunne pro- ducteD, zoodat hun fabrikaat in dit opzicht wel kan concurreeren met de kaas die op de gewone manier wordt vervaardigd; ook zouden dezen winter reeds een zestal boeren hunne melk naar de fabriek. In Aug. 1890 begonnen met de melkopbrengst van 76 koeien, bewerkt zij te genwoordig de melk van 154 koeien, waardoor de ondernemers zich genoodzaakt zien enkele toestellen te vergrooten. "Vooral 's winters, als de hoeveelheid melk in de meeste boerderijen sterk vermindert, geeft samenwerking een groot gerief en voordeel voor de kaasbereiding. Dat de Drentsche vrouwtjes vroeger op eene goede kast vol linnen gesteld waren, blijkt hieruit, dat bij eene deeling wegens sterfgeval bij den landbouwer Hooiveld te Buinen, tachtig rollen linnen van 25 el, alzoo twee duizend ellen linnen, werden verdeeld 1 Twee jongens te Kubaart hebben jl. Vrij dag het eerste kievitsei gevonden, waarvoor zij negentien gulden ontvingen. Uit Zutphen schrijft men aan de Poet Als een staaltje, boe noodzakelijk het is, dat elke kiezer zich toch overtuige, of zijn naam wel op de kiezerslijst voorkomt, diene, dat alhier daarop bij vergissing is weggelaten de naam van iemand, die in de grondbelasting voor een zeer beduidende som is aangeslagen, al jaren lang stemgerechtigde is geweest, en wat de zaak curieuzer maakt, voorzitter eener loc. kiesver- etnigii g is. Natuurlijk komt die zaak in orde. Onder het opsehrift „Russische toestan den" deelt de heer mr. J. G. L. Nolet Trenité in de JV. B. Ct. mede dat in het begin van het vorige jaar iemand een door hem vervaar digd waschmiddel, een variant op de bekende „olie en loog", in den handel bracht. Hij bezat daartce eene inrichting, waarin koperen ketels en balken, vorir.en enz., de grondstoffen, oliën en eaustique soda, worden bewerkt. Het fabri kaat vond veel aftrek, naar alle deelen des lands werd het verzondende zaak had succes. Op den 3cn April 1890 evenwel gebeurde het dat de fabrikant plotseling een aantal rijksambte naren zijn pand zag binnentreden, vergezeld van een rijksveldwachter. Zij gaven hem te kennen, dat zij „op vermoeden van geheime zeepfabricage" d. i. bereiding van zeep, zonder dat bij de wet vereischte aangifte is geschied eene visitatie kwamen verrichten. De fabrikant ontkende dat het zeep was, hetgeen hij vervaardigde. Vergeefs. De ambtenaren, het labrikaat ziende, verklaarden: dit is zeep; en niettegenstaande elk protest, werd alles, ketels, bussen, vormen, grondstoffen, fabrikaat, op een wagen gepakt en weggevoerd naar 'a rijks magazijn in de Boompjes. Gedurende geruimen tijd hoorde men niets meer van de zaak, totdat na meer dun elf maanden de zaak voor de rechtbank gebracht werd. Deze deed 19 Maart 1.1. uitspraak en verklaarde dat het fabrikaat geen zeep was Mitsdien werd de fabrikant vrijgesproken vau de beschuldiging van geheime zeepfabricage, en werd teruggave gelast van de in beslag genomen goederen san de erven (de man zeif was inmiddels overleden) bijkans een jaar na de inbeslagneming. In dat jaar echter zijn de grondstoffen bedor ven, de werktuigen door de bijtende werking der soda, grootendeels vernield en is de haudel in het fabrikaat het spreekt van zelf geheel verloopen. De familie is derhalve geruïneerd 1 In de Remonstrantsche kerk te Utrecht I ontstond 11. Zondag een begin van brand door het vuurvatten van een stoof. Spoedig vertoou- den zich rookwolken in het ruim van de kerk, wat bij de overvolte van het gebouw, tengevolge van de bevestiging van lidmaten, tot ernstige ongelukken aanleiding had kunnen geven. Door de tegenwoordigheid van geest van den predikant, dr. P. H. Ritter, die eene opkomende paniek wist te bezweren door de gemeente tot kalmte aan te manen en onmiddellijk te laten zingen, liep gelukkig de godsdienstoefening zonder verdere stoornis af. Naar thans uit 's-Hage wordt gemeld, heeft de minister van marine over het votum der Tweede Kamer eenige staatkundige hoofden geraadpleegd, en hoewel Z. Exc. eerst geen reden had geronden zijne betrekking neer te leggen, beeft hij toch Zaterdagmiddag de overtuiging gekregen, dat heengaan het verkieselijkst was, onder deze omstandigheden. De minister van oorlog, generaal Bergansius, zal tijdelijk met het beheer van het departement van marine worden belast. Een landbouwer te Stokkum onder Markelo, had de onvoorzichtigheid zijn paarden den toom af te doen en voor den ploeg brood te voeren. De paarden werden schichtig en gingen op hol. De landbouwer, de dieren tegen willende houden, viel, met het ongelukkig gevolg, dat de ploeg hem ongeveer 80 meters meesleepte en de punt daarvan in een der beenen drong, zoodat de slagader werd afgesneden. Niettegenstaande een geneesheer zoo spoedig doenlijk ter plaatse was, kon geneeskundige hulp niet meer baten. De dood volgde spoe dig door verbloeding. Men schrijft uit Amsterdam aan de Opr. Haar/. CourantEen opstootje in het Paleis voor Volksvlijt of Melodrama en Muziek. Er was „volksvoorstelling" in het Paleis tegen een kwartje eutrée in het parterre. „De zwarte dokter" een prachtige titel voor een melo drama werd gespeeld. Ongelukkigerwijze kan men in het Paleis in het parterre altijd maar de helft verstaan, de rest moet het publiek zich er bij denken. Nu waren er gisterenavond niet al te veel menschen (in de stille week) en dat maakte de zaal ook niet gezellig. Het „volk", d. i. hier meest fabrieksmeiden, zooals men pleegt te zeggen, met haar beminden, werd, toen het zoowat twee uur geduurd had, meer en meer onrustig. Om de verveling te ver drijven begonnen eenigen hardop samen te praten en lieten de onmisbare tlesch rondgaan. Hun praten hinderde anderen van praten kwam het tot twisten, en zoo raakte het lawaai aan den gang. De acteur, die op net tooneel stond, zei hoorbaar tot de stalles„ze moesten die dron ken pummels er uit gooien." Maar dat hielp niet. En toen nk hem twee dames samen ver schenen, die liefst haar stemmen niet al te zeer vermoeiden, werd het spektakel verplaatst. De bezoekers spraken, schreeuwden en vertoonden een dramatischen strijd. Nu werd, midden in het bedrijf, de gordijn neergelaten en in het parterre werden op eens twee politieagenten zichtbaar. Zij naderden de kern van de oproerigen en wilden ze met zich meevoeren, de zaal uit. De bezoekers van de stalles wendden nu het gelaat van het tooneel en stonden boven op hun stoelen te kijken naar het schouwspel, dat nu telkens samengestelder en dramatischer werd. De agenten worden ge slagen en trekken hun sabels, rondslaande met het plat. Gillend vluchten de fabrieksmeiden over de afscheiding tusschen stalles en parterre heen. Eenige personen weten de verhooging te bereiken en werpen vandaar met sioelen naar beneden tegen de agenten. Dezen krijgen ver- sterking. Leden van het orkest schieten te hulp, nog vier agenten verschijnen met blanke sabels. Een paar oogenblikken van dooreen- warreling volgen. Eindelijk rukken de agenteu met eenige arrestanten uit. Een trompetklank uit het" orkest roept de orkestleden weer naar hnn plaatsen terug. Eu nu wordt de zaal o) eens gevuld door het blij geschal van een opwekkenden marsch. De orkestleden, door de worsteling vurig geworden, blazen en spelen con brio, zooals zij nog zelden gedaan hebben. En het publiek is spoedig in een vroolijke stemming. De bezoekers van de stalles gaan weer zitten. Na eenige oogenblikken komen de agenten terug, zij moeten nog eenige nieuwe arrestanten halen Maar de muziek heeft zoo lustig in de gemoederen geklonken, dat het treurspel in een blijspel veranderd is. De personen, die de agenten komen „uitsmijten denken niet meer aan tegenstand, en terwijl orkestleden, stallesbezoekers, allen weer op hun stoelen staan, worden de laatste onrustigen uitgeleid onder het lachen der menigte en de opwekkende marschmuziek. „O, muziek, hoe is uw wonderkracht zoo groot Lees en onthoud. Onder het opschrift „Een eed" wordt door een Nieuwe Sprokkelaar'' in de Aanwijzer het vol gende medegedeeld „Een Fransch Protestantsch blad deelt den eed mede, dien de Jezuïeten bij hunne intrede in de orde afleggen. Een gedeelte daaruit laten wij hier volgen„Ik verklaar in de tegen woordigheid van den almachtigen God, van de gezegende maagd Maria, van den heiligen aarts engel Michaël, van den heiligen Johannes den Dooper, van de heilige apostelen Petrus en Paulus, van alle heiligen in het paradijs en voor u, mijn geestelijken vader uit den grond mijns harten en zonder voorbehoud, dat de paus de plaatsvervanger van Jezus Christus en het ware en eenige hoofd der Katholieke kerk is dat hem toekomt de macht om te binden en te ontbiuden, en dat hem door Jezus Chris tus de macht gegeven is af te zetten de ket- tersche koningen, vorsten, staten, republieken en regeeringen, welke alle onwettig zijn, om dat zij de heilige bekrachtiging ontberen, en dat men ze met een goed geweten verstoren kan. Ik ontzeg en weiger elke trouw aan Pro- testantsche koningen, vorsten of staten, evenzoo als elke gehoorzaamheid aan hunne overheden en lagere beambten. Ik verklaar, dat de leer der Anglikaneu, der Calvinisten, der Hugenoo- ten verdoemelijk is, en dat zij, die weigeren haar af te zweren verdoemd zijn. Ik beloof bovendien en verklaar, dat ik geheim zal hou den alle berichten en bevelen, welte mij gegeven worden, dat ik ze noch door woord noch door schrift zal verbreiden, en dat ik alles volvoeren zal, wat mij door u, mijn geestelijken Vader, of door een ander mijner superieuren opge dragen wordt." „Aan duidelijkheid laten deze woorden niets te wenschen over. Mogen alle Protestanten, die ze lezen, ze ter harte nemen. Men weet nu, wat men van de Jezuïeten, dat is van Rome, te wachten heeft." Vreetnde manieren. Onder dit motto schrijft de Zutph. Ct. Ja, w aar 1 ij k, het zij n vreemde ma nieren, die de leiders van de radicale partij hier te lande er op na honden Weder heeft in de vorige week de kiesver- eeuiging Ameterdam in de hoofdstad des lands eene dier vergaderingen gehouden, die ons de vraag op de lippen brensreu denken die heeren nu op deze wijze waarlijk vrij wat verbetering te brengen in onze maatschappij De heer mr. W. Heineken heeft zich bege ven in eene kritiek van het voorgestelde ver kiezingsprogram van de Liberale Unie; a la bonne heureuitstekend natuurlijk, dat er zoo veelzijdig mogelijk kritiek op wordt uitge oefend 1 De kiesvereeniging Ameterdam wil, zooals men weet, voor een verkiezingsleuze van niets anders weten dan van algemeen kiesrechtde heer Heineken ziet dus in het ontwerp—ver kiezingsprogram der Liberale Unie slechts half werk en beweert, dat het de hervormingsgezin- den evenmin als de behouders kan bevredigen. Nu is het een onjuistheid dit te beweren, tenzij men brutaalweg ieder, die eenigszins anders denkt dan de officieel zoogenaamde radicalen", voor niet hervormings gezind verklaart. De heer Treub begon echter wonderlijk genoeg reeds in den aanvang van zijn debat te zeggen, dat hij gelooft dat de opstellers van het program „waarlijk vooruitstrevende mannen' zijn, maar dat voor alles op den voorgrond stond het voorkomen v.<n scheiding onder de partij. In een ander verslag stondWie het bestuur der Liberale l/nie uitmaken, weet spr. niet, omdat, nn ja, omdat het hem niet interesseert. Maar getuigt het dan van een bij uitstek praktischen politieken zin om zooveel mogelijk scheiding en scheuring te bewerken en met hartstocht te zoeken naar hetgeen verdeelt in plaats van naar hetgeen vereenigt Wij kunnen het maar niet inzien. Evenmin dat als de heer Treub eenmaal begint met te zeggen, dat hij zich bij de be staande toestanden niet kan voorstellen dat die door hen gewenschte kiesrechthervorming in de eerste vier jaren is te verwachten, toch blijft aansluiten bij een partij die juist die onmid dellijke oplossing van het kiesrecht met onstuimigheid op den voorgrond schuift. Hebben wij niet het recht dit een vreemde manier van doen te noemen En is het geen onbillijke dwarsdrijverij en partipris als de heer Treub gaat zeggen „De radicalen zouden gaarne willen dat zij konden gelooven in de liberale partij. Maar dit kan niet." En dan die volzin„Zelfs dit program, zoo mooi gemaakt als het is, een manifest van water en melk, [Hoe nu, dit rijmt niet precies met elkaar p] zal uiet uitwerken, dat men tot de overtuiging zal komen, dat zij die het vertrouwen van het volk willen winnen, zich moeten afscheiden van de achterhoede, ten einde te toonen wat men kan doen"; men zal moeten toestemmen dat die volzin niet wel sprekend is. [Ze staat iu het verslag van de Amsterdammer.'] De heer Gerritsen is bij zulke gelegenheden, zoonis men weet, eenvoudig onhebbelijk. Wat bewijzen inderdaad uitlatingen als de vol gende Of men dus het program nader defini eert of men de puntjes op de „i"'s zet, het laat spr. volkomen koud. Het is der liberale partij niet te doen om de punten van het manifest uit te voeren, maar wel om de macht in handen te krijgen." Het heeft veel van gewone verdachtmaking! Over het Manifest der Lib. Unie, oordeelt de Friesche Courant aldus „Het manifest moet beschouwd worden, als aangevende de richting waarin krachtig gewerkt moet worden, en in zooverre zij het een wacht woord bij de aanstaande verkiezingen. De kiezers dienen zeker te zijn, dat de liberale partij wil uitbreiding van kiesrecht, verbetering onzer belastingen, ook van die der gemeenten, in den zin van een beter belasten naar de draagkracht, invoering van leerplicht, verbetering van de positie der werklieden en een krachtige voortzetting der liberale staatkunde met betrek king tot onze koloniën. De kiezers dienen voorts de zekerheid te erlangen dat de candidaten der liberale partij met ernst en aandrang in de Tweede Kamer naar eene regeling in den aangegeven zin zou den willen streven. II aar die zekerheid bestaat, daar kan, wordt de liberale partij opnieuw meerderheid, op staat kundig gebied een tijd van vruchtbare werk zaamheid worden te geraoet gezieu indien de liberale kamerleden dan ook weten takt en staatsmanswijsheid te gebruiken. De tijd moet voorbij zijn waarin een of an der kamerlid struikelde over iets meer of iets minder dan hij zou wenschen en daarom tegeu een wetsontwerp van liberale trekking stemde. Met terzijdestelling van eigene bijzondere inzichten dient iedere maatregel gesteund te worden, die naar liberale opvatting in 't belang van 't land kan strekken, al is het, dat de een meent, dat hij iets te ver gaat, en een ander dat de stap niet groot genoeg is. Het manifest ontrolt een vaandel waarom de liberale partij zich scharen kan. De een zal er zich dichter om scharen dan de andere, doch de geheele legermacht der liberale partij kan met dit vaandel voorop voortrokken naar de stembus, om zoo mogelijk de overwinning te behalen." Verslag der Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Woens dag 25 Maart 1891, s'morgens ten 10 ure. Afwezig de heeren J. v. d. Maaten, Jb. Stammes en H. B. Voorman. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd mededeelmg gedaan der volgende ingekomen stukken of werden behandeld 1. Kennisgeving van den heer Br. P. de Boer meldende aanneming zijner benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie, 2. Missieve vau Gemeente-crediet, waaruit blijkt dat het der gemeente Schagen toekomend dividend voor 1890 bedraagt f 198.45. 3. Kasverificatie d.d. 24 Maart 1.1. De ?"^aQnrSo? lflroe8en f 33856.11, de uitgaven f 31809.84, batig saldo f 2046.27. 4. Jaarl. rapport der Plaatselijke School commissie, in hetwelk de toestand van het on eraijs op de Openb. Lagere School in alle opzichten uitstekend werd genoemd. Het school verzuim was steeds gering. Proefhoudend bleek het toekennen vau eereblijkeu en belooningen gunstig te werken op de bevordering van ge-

Schager Courant | 1891 | | pagina 2