Uit en voor de Pers. RECHT. Gemengd Nieuws. concoreerende prijzen, onder gebondenheid dat de leveranciers wekelijks aan den penningmeester 10 pet. van het debiet beulen, welke percenten znllen worden gekapitaliseerd, om later eene eigen bakkerij op te richten ol aan te koopen. Te Stokkom heeft een treurig on geval plaats gehad. De landbouwer J. W -» aldaar wilde gaan bouwen en had reedsde paarden voor den ploeg gespannen, toen hij op de gedachte kwam zijn trouwen helpers uog een stuk roggebrood te voeren. De dieren dit ziende, sprongen van blijdschap om, en de goede boer werd door de ploegschaar gegrepen, die hem het dijbeen en de slagader doorsneed. Genees kundige hulp werd zoo spoedig mogelijk gehaald; doch de hevige verbloeding had den dood ten- gevolge. Uit Helmond wordt geschreven Op de fabriek van den heer J. A. Ps aldaar is een blind arbeider werkzaam. Voor eenige jareu aan eene oogziekte lijdende, begaf Jos. Knijpers zich naar l trecht tot geuezing. Doch te vergeefs. Hij werd aan beide oogen zoo goed als blind. Heel zeldzaam mag het heeten, dat deze blinde correct zijn werk in de blauwververij verricht, 15, neen 21 blauwkuipen onder zijn beheer heeft, het katoenen goed uit deze kuip neemt en weer in een andere werpt en elders uitwringt enz. Alles weet hij ook beneden in de fabriek te vinden. Zijn heer die zijnen ijver en solied werk op prijs stelt, ver hief hem tot meesterknecht in de blauwververij en bezoldigd hem goed. Buiten de fabriek moet men hem natuurlijk leiden. Te Molenbeersel is een kind tengevolge van het inslikken van een boon overleden. De heer Ludwig Felix Brandts Buys heelt bedankt als directeur van Rottds Mannen koor, omdat die zangvereeniging met 57 tegen 9 stemmen besloot in Augustus naar Keulen te gaan, wat niet naar den zin van den direc- i teur was. Donderdag ochtend is tusschen Breuke- len en Harmelcn eene vrouw uit den trein gevallen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat opzending naar het ziekenhuis te Utrecht noodig was. Bij. kon. besluit is aan mr. F. A. vau Leeuwen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 April, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond.— rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen; benoemd: tot subst.— off. van just. bij dezelfde rechtbank, mr. H. J. K. Dijck- meester, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten in he< arroud. Dordrecht, ter standplaats Dordrecht; tot off. van just. bij idem mr. F. F. Karseboom, thans subst.- off. van just. bij gemelde rechtbank. De Am. Ct. meent uit zeer vertrouwbare bron te kunnen meedeeleu, dat de heer F. Do meis Nieuwenhuis verloofd is met mevr. de weduwe B. Feith—Gotthelp. De heer Feith was in leven officier vau gezondheid in Ned. Iudië. Nu de gure Maart, zouder één enkelen zomerschen dag gebracht te hebben, ten einde is, dfoge het velen een troost zijn dat de volks taal aan deze maand nog zooveel kwaads niet toedenkt. Het spreekwoord zegt.Witte Paasch geeft vette kaas, een groene Maart brengt zelden iets goeds, Maart in bloem, zomer zonder dauw, de oogst verdroogd, de akker dor, Maartgroen is niet goed, Apiilgroen halt goed, Meigroeu heel goed, een gure Maart geeft des zomers een vruchtbare gaard, koude iu Maart, wordt een lente te paard eu zaait vrucht in de aard, Maart met eeu langen staart brengt later spek en worst aan den haard." (Amh. Ct.) Te Nienwolda is in de Ned. Herv. kerk ingebroken. De gecollecteerde gelden der laatste zes predikbenrten waren verdwenen. De inbrekers hebben zich met behulp van eene ladder door eeu der ramen toegang tot de kerk verschaft. Omtrent het muziekfeest hetwelk „Sappho" van Hoorn, bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan op 24 en 25 Mei e. k. denkt te geven, deelt de IFestJr. Ct-, mede, dat thans definitief tot f& stdirecteuren zijn benoemd de heeren W. Kes, Amsterdam Joh. M. Messchaert, Amsterdam, H. F. A. Utermöhlen, Hoorn. Voorts wist het bestuur van .Sappho" zich de medewerking van mejutfr. Joh. H. Kempees (sopraan), soliste te Amsterdam, te verzekeren, terwijl ook het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, onder directie van den heer Kes, gedurende die dagen, ter opluistering van het feest, overkomt. Het programma van den eersten feestavond door den h.h. feestdirecteuren vastgesteld, luidt als volgt: le af deeling. 1, Die Ebre Gottes,(lIollandsche tekst) Koor met begeleiding van orkest L. v. Beethoven. 2. Aan de phantasie, Koor met begeleiding van OrkestH. A. Meijroos. 8. Instrumentaal solo met Orkest. 4. Afzonderlijke voordracht door de Liederla- fel .Euterpe" van Amsterdam. 5. Ons Hollandsch, Koor met Orkest. B. Zweers. 2e Afdeeling. 1. Salamis (Siegesgesang der Griechen), Koor, Bariton—Solo met Orkest F. Gernsheim. 2. Ave Maria, Koor, Tenor-Solo met Orkest - G. A. Heiuze. 3. Instromentaal-Solo met Orkest. 4. Afzonderlijke voordracht door de Liedertafel „Euterpe" van Amsterdam. 5. Matrozenlied, Koor met Orkest R. Hol. De nummers voor koor met orkest worden door 175 zangers uitgevoerd. De titel van het koornummer is: «Aan de Muze", compositie van den heer H. F. A. Utermöhlen, woorden van den heer Dr. J. J. Aghina. Den tweeden avond zal het programma mee- rendeels door verschillende solo— en orkestnum mers gevuld worden. De eutrée-prijzen, gedurende de feesten, zijn als volgt gesteld Voor niet—leden (stadgenooten)een doorl. kaart voor het geheele feest, per persoon f 5, de generale repetitie en matinee op Zondag 24 Mei, f 1,—; de soirée en het daarop volgend bal, 24 Mei, f 2,de raatiuée Maandag 25 Mei f 1,de soirée en daarop volgend bal, 25 Mei, f 2,—. Voor kunstlievende leden, inschrijvers op het waarborgfonds en vreemdelingen: een doorl. kaart voor het geheele feest f 3,de generale repetitie en roatinée op Zondag 24 Mei, f 1,50; matinée Maandag 25 Mei, f 0,75 de soirée en het bal op Maandag 25 Mei f 1,50. Plaatsen kunnen alleen besproken worden op vertoon van doorl. kaart voor het geheele feest k f 0,25 per plaats. Toen in onze d.d. gehouden vergadering der Li berale Kiesvereeniging Schagen gezocht werd naar eene motie, om door deze uit te drukken dat in zake Kiesbevoegdheid, de door het Bond- bestuur voorgestelde formule .Uitbreding Kies bevoegdheid" te onbestemd was, werd eindelijk na lang debat het volgende amendement aan genomen .Uitbreiding «Ier Kiesbevoegdheid zoover als mogelijk is binnen de perken der Grondwet." Met betrekking tot dit amendement werd in ons vorig nummer eene verklaring van de strekking van den inhoud gegeven, omdat... men het gestelde amendement vaag noemde. Nu is het zeker waar dat elke stelling op meer dan ééne wijze verdedigd kan worden en ook uitgelegd. Wanneer er dus bij het stellen van het amendement niets anders was voorgevallen dan het oplezen van die 12 woorden, ja, dan zou men in alle opzichten gelijk hebben. Doch daar is aan dat amendement voorafgegaan een debat en dat toch zal ongetwijfeld den geest van het amendement duidelijk genoeg uitgedrukt hebben. De Lezer zal de strekking hiervan te beter begrijpen, als wij hier mededeelen dat eerst nog werd voorgesteld het amendement te. doen luiden: Uitbreiding der Kiesbevoegdheid binnen de perken der grondwet. Dat is dus met weg lating der woorden: zoover als mogelijk i8. Juist die vier woorden geven duidelijk ge noeg de richting aan van het amendement. En nu zal men wel weer vragen: Ja wat is nu eigenlijk „zoover alt mogelijk is"? Maar dan meenen wij te kunnen volstaan met de verklaring: Voor onzen te stellen afge vaardigde is dat de moreele verplichting ten allen tijde elk voorstel dat tot uitbreiding der kiesbevoegdheid gedaan wordt, te ondersteunen mochten er meerdere dergelijke voorstellen te ge lijk aan de orde zijn, dat voorstel te steunen hetwelk de verste strekking heeften mocht er geen dusdanig voorstel zijn, zelve desbetref fende een voorstel te doen in den meest geavan- ceerden zin." Als een afgevaardigde stipt zijn mandaat wil ten uitvoer brengen, zal hij in deze zekerlijk niet mistasten. En handelt een afgevaardigde tegenoverge steld, dan doet hij tekort aan den geest van zijn mandaat, want die geest zegt duidelijk genoeg .Gij kunt met de uitbreiding der kiesbevoegd heid ons niet ver genoeg gaan, tot er voldaan is aan den eisch van Recht, en die isdat de kiesbevoegdheid gegeven wordt aan elk manne lijk Nederlander, mits zekeren eenmaal vast te stellen leeftijd bereikt hebbende en niet vallende onder de termen van uitsluiting, bedoeld bij art 80, 3° zinsnede, van de grondwet. Wat voor beteekenis hebben de woorden Binnen de perken der grondwet Deze buiten die perken kunnen en mogen wij niet gaan, dan zou er eerst weer grondwetsher ziening inoefen zijn en wanneer zou men dan daartoe besluiten, en al besloot mjn er toe, wanneer zou men dan met die herziening op het appèl verschijnen En waarom ijveren wij, die ons Liberaal noemen, zoo voor die .zoo ver mogelijke uit breiding der Kiesbevoegdheid.*'' Omdat naar onze meening het Recht zulks eischt en de Liberaal in de eerste plaats verplicht is: recht voor te staan. En onb>-twistbaar Recht toch is het, dat de kiesbevoegdheid niet is eeu voorrecht van enkelen <>f velen, al naar men schipperen wil, maar een recht van elk mannelijk wezeu, dat de eer geniet, geboren en tot burger van den staat iugesckrev>-n te worden en onver- miuderd verblijd ie worden met zij u deel te inoa- ten dragen in alle Staats/aate». En nu zal men ons toevoegen: Ja maar als die kiesbevoegdheid zoover wordt uitgebreid, kon het wel eens zijn, dat de Liberale partij er onder raakte, want, zoo redeneert men-, al die duizenden en duizenden, die nog nooit ge stemd hebben, zullen met hun recht raar om springen en wij hebben daarvan een voorspel letje gezien in 1888." Wij gelooven het ook, dat er wel eeuige kans bestaat, dat iu den eersten tijd de libe rale partij geen regeerende partij zou worden. Maar wat nood? D .ardoor toch zouden in geener- lei opzicht de Liberale Beginselen en die zijn meer waard dan de vraag of de lib. partij al of niet de baas is voorloopig ten ouder worden gebracht. Wij gelooven dat de liberale beginselen niet dat soort beginselen, welke wel wat er op gelijken nimmer ten onderge bracht kunnen worden, maar eenmaal moeten zegevieren. Doch het is helaas, met het ver tonnen van Liberale Beginselen, al evenzoo ge steld als met het verkondigen van de Leer v <n Jezus van Nazareth. Er is zooveel namaak; ja, de namaak overschaduwt het origineel. Maar is dat gevaar voor de Liberale partij wel zoo groot als het wel lijkt? Wij gelooven dat niet. Immers, de opge stelde formule van kiesbevoegdheid-uitbreiding maakt wel een deel uit van het program, maar het werd niet beslist gesteld als de eerste taak, welke eerst afgedaan moet worden voor en aleer de afgevaardigde met de behartiging der andere punten kan aanvangen. Een dwaze verdachtmaking is het van hen, die zulks beweren. Een dergelijk verlangen heeft bepaald niet voorgezeten bij den steller noch bij de bekrachtigers vau het amendement Schagen. Zoo iets zou „dolleraanswerk" zijn. Een der gelijke bewering wordt dan ook alleen opgeraapt door die liberalen, die van eenige uitbrei ding van kiesbevoegdheid zoo goed als niets willen weten, en zelfs de formule van de Libera le Unie veel te radica.nl vinden. Men kan toch verwachten, dat als deze uit breiding van kiesbevoegdheid een deel van het program uitmaakt, dit voor de belanghebbende afgevaardigden een spoorslag te meer zal zijn, niet den tijd te besteden met eindelooze ex cepties, maar met bijv. het allereerst leerplicht in te voeren. Dan is meteen het gevaar geweken, welks bestaan nu door die zeer gematigden wordt betoogd, als zou de uitbr. d. K. oorzaak worden, dat men aan de invoering van leerplicht niet zou toekomen. Maar ook het is niet de vraaghóe moeten de staatswetten gemaakt worden, om deopperheer- schappij aan eeu zus of zoo gekleurde coalitie te verzekeren? Dat is juist o. i. het onrecht, hetwelk te lang door onze afgevaardigden mede is bestendigd. Wij besluiteu dit betoog met te herinneren hoe een liberaal lid der Eerste Kamer, onlangs gezegd heeft .geef toch algemeen kies recht al» ge de revolutie wilt voorkomen'', en wij beroepen ons op het Handelsblad, hetwelk in een harer laatst verschenen nummers het volgende zegt .Bestaat er inderdaad zoo groote zekerheid dat een uitbreiding van het kiesrecht een her vormingsgezind parlement zal verschaffen Men heeft d t ook in 1^87, bij het v> orloopig kies reglement, gehoopt. Eu hoe is de uit komst ge weest Conservatiever Kamer dan de tegenwoor dige is er in langen tijd niet geweest .Zal dat anders worden, wanneer het kiesrecht terstond aan nog eenige honderdduizenden wordt gegeven, die er, wij erkennen hetaanspraak op hebben Verder nog zegt het Handelsblad .Hun (de liberale) st<atkuudige overtuiging is in de eerste plaats g richt op de vrijheid, waaraan zij hun naam ontleenen. Vrijheid op godsdienstig gebiedgeen kerkelijk gezag dat boven het staatsgezag geldt en andersdenkenden verkettert en uitsluit. Vrijheid van de burgers tegenover elkander en tegenover het staatsgezag; geen andere perken dan die de wet heeft vast gesteld, om in den strijd van belangen de vrijheid van den een geen inbreuk te doen maken op die van den ander. Geen overdracht van ver antwoordelijkheid op anderen, op kerk of stad, maar ieder verantwoordelijk voor eigen doen en laten. Zoo belooft de liberale partij geen aardsch of hemtlsch paradijs, noch oefent zij ter wille van zulk een doel een voogdij over de burgers uit. Zij wil zooals Thorbecke in zijn Ra- rede het kernachtig uitdrukte .de ontwikkeling van zelfstandige kracht bevorden. Gepast merkt de Amsterdammer hierop aan Het Handelsblad erkent dus, dat nog eenige honderdduizenden aanspraak hebben op kiesrecht in. a. w. daar bestaat eene verongelijking op groote schaalhonderdduizenden mogen zich gegriefd rekenen, daar men hun onthoudt, wat bun toekomt en toch, het is louter een vraag van practisch belang of men honderddui zenden zal helpen .Zulk een rekening is nieuw. „Maar dit is nog maar een staaltje van de koelbloedigheid, die dat blad in de politiek weuschelijk en oorbaar acht. „De verdere redeneering is zoo mogelijk nog brutaler. „Waarom zal het Handelsblad zonder eenige gewetenswroeging die honderdduizenden laten wachten „Het antwoord luidtwijl wij, liberalen, eenige hervormingen willen die misschien door die honderdduizenden niet begeerd worden. Blijven wij, liberale n, nu eerst vier-jaren of acht jaren de baas, dat kunnen wij het land regeeren naar onzen wil m. a. w. dus of wij het land regeeren naar den wil van de door ons zelf bevoegd geachte meerderheid der natie neen dat is niet de vraagals wij maar regee ren desnoods tegen den zin van die meerder heid, naar onzen lust daarvoor heeten wij immers liberaal 1 „En deze lieden, zoo schrijft de Amst verder: subsidieeren kerken en godgeleerde scholen; handhaven een klasse-wetgeving van de bru taalste soort; onthielden dertig jaren lang het stemrecht aan wie het volgens hun eigen in zicht toekwam, alleen om zichzelf de heerschap pij te verzekeren in staat en school, en terwijl zij, als Thorbecke, de zelfstandige kracht willen ontwikkelen," trachten zij .hon derdduizenden'' van de stembus verwijderd te houden, om te kunnen hervormen naar eigen zin, en niet naar dien der onder voogdij ge- stelden." Is de formuleering van ons program te scherp Het antwoordt, meenen wij moet ontkennend zijn, en beroepen wij ons ten deze op hetgeen de voorzitter der liberale Kiesiereeniging Een dracht maakt Macht" te Middelburg, volgens de Middelb. Ci. in de vergadering van Donder dag 1.1. sprak bij de behandeling van „Het Manifest." „Maar waarschuwen de, laat ik zeggen „meer voorzichtige" liberalen hoedt u voor te scherpe tormuleering van beginselen, anders zult ge scheiding tusschen de liberalen bren gen. „Ik zou willen vragen of, indien de band tusschen de vrijzinnigen in den lande eene scherpe formuleering van beginselen niet kan dragen en verdragen, het dan niet weusche lijk zou zijn dat dan die scheiding kwam Maar ik betwijfel de juistheid der opmerking eu ik zou die vreesachtigen wel willen toe roepen weest niet blind voor de veranderde omstandigheden, erkent de noodzakelijkheid van ingrijpende hervormingen door de tegen woordige samenleving geëischttegenover uwe vrees om te snel vooruit te gaan staat de. raadgeving der geschiedenis „les réformes retardées engendrent les révolutions." (.Het uitstellen van hervormingen verwekt de re volutie.") Een paar fraaie klimplan ten. Die met weinig kosten een priëel, varanda, tuinmuur of schutting des zomers wil bekleeden met planten, die niet alleen snel groeien, maar bovendien een ongemeen bevallig gezicht op leveren, neme de Japansche Hop (Humulüs japonicus), eeu eenjarige klimplant, die zich gemakkelijk van zaad laat kweeken. Hare stengels, dicht bezet met fraaie hand vormige bladeren van een levendig groene kleur, bereiken een lengte van ongeveer 5 meter en wiuddh zich stevig om elk voorwerp dat binnen haar bereik ligt. Hare bloempjes, deels iu kegel vormige areu, deels in hangende pluimen groeiende, maken wel is waar geen aanspraak op s' hooiiheii), da^r zij klein en van een gioenachtig—bruine kleur zijn, doch geven niettemin aan het geheel een los en sierlijk voorkomen. De zaden kunuen in Maart-April op den kouden grond gezaaid worden, of wel, men zaaie ze in een pot of bakje, binnenshuis en pote iu Mei de plantjes uit. Len tweede niet minder schoone en snelgroei ende Klimplant, die, behalve sierlijk loof, ook prachtige bloemen draagt, heet Mina lobata. Ofschoon eenjarig, bereikt zij in een korten tijd een aauuierkelijke hoogte en tooit zich een ganschen zomer vau onder tot boven met tios- sen van roomkleurige witte bloemen, terwijl

Schager Courant | 1891 | | pagina 2