Uit en voor de Pers. Gemengd .Nieuws, derliederen gencnen, zooals die van Boneacbau- acher en Drent v van Worp, Filomeele en oog een paar anderen. Het is stellig een gelukkig idee geweest van den Heer Koop», om deze zaak in het leven te roepen, en zich daarbij te verzekeren van den steun van den Heer Kreuger als leider van de zangoefeningen en van dien van de overige leden van het onderwijzerspersoneel. Een avond als die van j.1. Woensdag, waarop men zoo genoegelijk uit is, kinderen, kinderen laat blijven, en om 10 uur opstapt, zonder «bal na", bevalt wel. Den 3 Mei zal de heer Gerritsen te Heer-Hugowaard als spreker optreden. Het aanvangsuur was eerst bepaald op 1 Yj nar, doch is nu gesteld op 6 uur 's avonds, daar de Burgemeester dier gemeente verboden heeft de rede te doen plaats hebben gedurende de godsdienstoefeningen. Het Bestuur der Kolfvereeniging «Noord— Holland," beeft jl. Woensdag in hare gehouden vergadering te Zaandam bij loting uitgemaakt, dat de te houden wedstrijd in 1891, ditmaal zal plaats hebben ten lokale bij den heer W. M. van Vliet in het Kolflokaal de Sociëteit te Krommenie, en werd »erder bepaald den wed strijd te doen plaats hebben op Dinsdag 29 en zoo noodig Woensdag 30 Juni en Donderdag 1 Juli a.s. Voor genoemden wedstrijd werd uitgetrokken, te verdeelen in acht prijzen, de som van f170 aau contanten, met eeu toelage van f 10 voor den eersten prijswinner bij den onder de leden onderling te houden Biljartwedstrijd. Mocht de vereeniging in het vorige jaar bij hare oprichting trotsch zijn op haar ledental, dat tot 210 steeg, thans mag meu verwachten dat het ledental nog zal toenemen. In de plaats van het Farklokaal van den heer C. van Helden, is bij onderling goedvin den, de door het bestuur te Hoorn aangewezen kolfbaan van den heer D. Koot, in de vereeni ging op te nemen. Verder werd in deze vergadering de Rekening en Verantwoording door het bestuur opgemaakt, en zal het blijken in de algemeene vergadering der leden, volgens art. 3 van het Reglement, dat het gehouden beheer over het eerste jaar aangaande dea wedstrijd te Schagen zeer voor- deelig is afgeloopen. Wederom worden op de baan achter het Rijksmuseum te Amsterdam, op Donderdag 7 Mei (Hemel vaartdag) harddraverijen en wed rennen gehouden. Zooals men uit de lijst der ingeschreven paarden ziet, ziju niet minder dan 42 paarden ingeschreven, terwijl er in het bizonder op ge wezen mag worden, dat hieronder verscheidene nieuwelingen voorkomeu. Vooral is dit van toepassing op de harddra verijen waarvoor wij behalve de van vroeger gunstig bekende harddraversN. N., Diana, Jeanne Lorette, Kitty en Kate, Ada, Iinmerzu, Wiihelmina, Esperance, enz., eenige nieuwe paarden vinden, welke onlangs uit het buiten land weiden ingevoerd. Zoo bijv.: «Krylaty van den heer Leopold en Bonnie L. van den heer Bultman, welke het vorig jaar in het buitenland vele prijzen wonnen en tot de snelste paarden van Europa gerekend kunnen worden; ook de heer Van Wickevoort Crommelin schreef drie zijner beste paarden in, zoodat men zeker op 7 Mei te Amsterdam van belangrijke harddraverijen ge tuige kan zijn. Dit geldt ook voor de wedrennen nog nooit hebben hier geloopen: Miss Abrey, Landgraf, Anna, Southbank, Pic du Ger, en MadeloB en Magnolia II. 7 Mei 1891 belooft dus een belangrijken dag voor de Amsterdamsche Sportclub te worden. Een vrouw te Rotterdam, die in het be gin van de vorige week aan de politie mede- deeling deed, dal zij pijn had, doordat zij een gulden had ingeslikt en daarom in het ziekenhuis werd opgenomen, is door geneeskundige behan deling werkelijk bevrijd van een gulden, maar.... niet een guldenstuk was het, dat zij inslikte, doch vier kwartjes waren het, die door haar keel verdwenen en dan ook te voorschijn kwamen. Toen zij op het vreemde verschijnsel gewezen werd, antwoordde zij lakoniek «lk heb in de Pauwensteeg gesproken van een gulden, welnu, vier kwartjes maken toch ook een gul den dan had de inspecteur mij beter moeten vragen". Een verschrikkelijke ramp trof Zondag LI. de welvarende gemeente Bergam bacht. Door een nog onbekende oorzaak ont stond brand in een huis, bewoond door een schoenmaker, en voordat men van den eersten schrik bekomen was stonden de twee aangren zende woningen in vlam. De snel aangerukte brandweer was onmachtig de vuurzee in haar loop te stuiten. Het duurde niet lang, of de in de onmiddel lijke nabijheid gtltgen kerk vatte vuur. Kerk en toren zijn geheel uitgebrandniets dan de muren bleven staan. De toren geleek een Vesu- vius in miniatuur; 't was een prachtig en in drukwekkend schouwspel. Terwijl de toren een vuur was, verkondigde de klok den toeschou wers voor het laat9t, dat 't 9 uur was, eenige oogenblikken later stortte het uurwerk naar beueden. De vonkenregen uit den toren deed veel kwaad. Verscheidene gebouwen raakten daar door in brand een enkel voDkje op de kurk droge rieten daken was voldoende om een ge bouw een prooi der vlammen te doeD worden. De zich in de kerk bevindende schilderijen, ware kunstschatten, gingen alle verloren. Verscheidene spuiten uit de omliggende ge meenten waren tegenwoordig. De militaire spuit uit Schoonhoven bewees uitstekende diensten. In het geheel werden, behalve de kerk en den toren, 4 huizen met schuren totaal ver nield 8 bleven gedeeltelijk behoudendoor anderen werd veel waterschade geleden. Het verbrande was gedeeltelijk verzekerdvan de inboedels is veel gered 10 huisgezinnen zijn zonder dak. Ware de wind uit tegenovergestelde richting geweest, dan was waarschijnlijk het grootste gedeelte van het dorp een prooi der vlammen geworden. Te Maastricht kwam dezer dagen een brief aan met een grappig adres. De brief werd evenwel aan den juisten persoon, en wel aan den president der Sociëteit St. Sebas- tiaan, aldaar bezorgd. Zij kwam uit Aerschot (België). Maastricht, Holland. Te bestellen aan de sjositeit waar ze met den handboog schieten, de sjositeit van de wip waar ze met den hand boog naar den vogel omhoog schieten, of wel bij den baas van de wip." Schipper H. J. Pranger, uit Millingen, voer dezer dagen met zijn schip naar Ruhrort. zijne vrouw was hem behulpzaam en stond aan het roer, toen eensklaps een r u k w i n d het achterzeil keerde, waardoor de vrouw zoo on gelukkig door den zoogenaamden sprietboom getroffeu werd, dat zij eenige minuten later stierf, zes jonge kinderen achterlatende. Men schrijft uit Groningen: Groningen telt thans onder haar inwoners eene vrouw, genaamd Johanna Z., echtgenoote van J. O., die, vroeger wonende te Eraneker en te Paterswolde, aan een 400tal ingezetenen van bovengenoemde plaatsen ongelrankeerde brieven heeft gezonden, inhoudende de meest lasterlijke en gemeene beschuldigingen, terwijl zij met die bezigheid nog steeds doorgaat. Ten gevolge van die brieven is in menig huisgezin de rust verstoord. Het is onbegrijpelijk dat de justitie geen termen kan vinden om deze vrouw, die blijkbaar gekrenkt is in hare geestvermogens, onschadelijk te maken. Te Monster nestelden verleden zomer twee zwaluwen in den gang van het loge ment «Overheide". De eigenaar wond den diertjes een zilverdraadje om den rechter poot. Toen in het laatst der vorige week zich weder een zwaluwenpaar in het nest kwam vestigen, bleken 't dezelfde bewoners van het vorige jaar te zijn. Eene oude kerk op de Dracht te Heeren- veeu zal tot een volksbierhuis worden ingericht, tevens tot vergaderlokaal voor de Volkspartij. {B. U.) Te Nieuw—Dordrecht is eene oude vronw voorover in het vuur gevallen. Toen men haar vond, was zij reeds dood. De politie te Wees perkarspel heeft proces verbaal opgemaakt tegen een kleerbleeker wegens mishandeling, gepleegd opzijn zevenjarig zoontje. De wreedaard, die veeltijds in onmin leefde met zijne vrouw, koelde ditmaal zijne woede aan zijn kind. Het knaapje, dat liep te spelen, werd eensklaps door den vader aangegrepen en in de woning gesleurd, waar hij het bij de beenen opnam en met bet hoofd tegen den muur slingerde. Het kind moet iD zorgwekkenden toestand verkeeren. Haagse At Ct.) De Noord hollandscheBond voor Katho lieke kiesvereenigingen heeft te Amsterdam eene vergadering gehouden, waarin Mr. Krapkman de aanstaande Kamerverkiezing besprak. Hij meende dat vau den Algemeenen Bond het parool moet komen en men niet doen moet gelijk in Noord-Brabant, en als afzonder lijke bond optreden, om parlementaire adviezen te geven voor het geheele land. Daarom prees hij de rede van den heer Borret, die daardoor getoond had een degelijk katholiek zoowel als waar Noordbrabander te zijn. Hij spoorde aan tot geduld, en samenwerken met de anti-revolutionairen noemde hij hoogst noodzakelijk. De heer Willenborg van Zaandam sprak zijn wantrouwen tegen de auti-revolutionairen uit en vroeg de vergadering, of het in strijd wordt geacht met het katholieke beginsel om eventueel, wanneer men vooruit ziet dat de keuze zal loopen tnsschen twee liberalen, reeds dadelijk het daarheen te sturen, dat die candidaat geko zen werde, welke van dc twee het meest de svmpathie der katholieken kan wegdragen De voorzitter meende, dat men liberaal van een liberaal dient te onderscheiden, en hij voor zich zou nooit willen medewerken tot de keuze van een liberaal, die het oude schoolwet-systeem is toegedaan. Amtt Ct..) Thans wordt uit Finsterwolde ann deN. R. Ct. gemeld, dat in een door eenige inge zetenen aldaar tot commissarissen van de Stoom tramweg—maatschappij Oldambt—Pekela gericht adres o. a. wordt gezegd Zaterdag 28 Maart 1891 zijn de conducteurs Schut en Bus ontslagen. Misschien omdat een of beiden de waarheid hebben gezegd voor de enquête commissie omtrent de handelingen van den directeur der stoomtram. Wij hebben sedert jaren ondervonden, dat Schut en Bus zeer geschikte personen waren als conducteurs op de stoomtram Oldambt-Pekela. De directeur geeft als reden op waarom ze ontslagen zijn, dat ze geweigerd hebben koper werk der rijtuigen te po:tsen. Moeten de con ducteurs direct broodeloos worden gemaakt, en het reizend publiek aan het gevaar worden bloodgesteld door nieuwe onbeleerde conducteurs, omdat zij (nl. Schut en Bos) vermeenen hunne weinige vrije uren beter noodig te hebben voor eten en slapen. Wij betreuren het ten zeerste, dat om zulke opgegeven redenen een paar flinke conducteurs de tram moeteu verlaten. Wij verzoeken UEd vriendelijk bij dezen om maatregelen te nemen dat het personeel niet zoo roekeloos wordt ver wisseld, en dat het materieel zoodanig wordt onderhouden, opdat men zonder zorg voor levens gevaar geregeld kan gebruik maken van de stoomtram «OldambtPekela." I >e Legerwet. Vrijdag ver dedigde de Minister van Oorlog het ontwerp Legerwet zeer uitvoerig. Het doel is: verbete- tering der levende strijdkrachten tot handhaving van de inwendige rust, verdediging van het Vaderland en de handhaving onzer neutraliteit. De bestaande toestand is onvoldoende, gelijk sedert jaren is erkend. Tegen de bewering van den heer van Vlijmen, dat de Regeering een politiek van misleiding had gevolgd, toekende hij krachtig protest aan. Ook ontkende hij, als voorzitter der Staatscommissie eenigen invloed op de leden te hebben uitgeoefend. Breedvoerig zette hij de hoofdbeginselen van het ontwerp uiteen, betoogde de volstrekte noodzakelijkheid van een veldleger om een eersten stoot at te weren, van geoefende bezit- tingstroppen, van bewakingen door depot troepen en van landweer. Door wijziging van het ontwerp zal voor zooveel doenlijk eene wettelijke legerorganisatie mogelijk gemaakt worden. Het stelsel van vrgwilligers schettste hij als een ramp voor't land, en eene volks wapening als duur, onnoodige lasten opleggend, onvoldoende waarborg gevende voor onze ver dediging en niet voorziende in het kader. Het Zwitersche stelsel achtte de Minister voor ons land bepaald ongeschikt en het stelsel van algemeene dienstplicht zou iy, millioeu per jaar en 9 a 10 millioen in eens meer kosten dan het Regeenngsstelsel Het beginsel van den persoodlijken dienstplicht acht bij vol strekt noodig voor eene goede regeling der strijdkrachten. Sedert 16 jaar stond hij het voor en als Catholiek was hij daartoe volkomen gerechtigd. Maar zij, die met 't oog op het verderfelijke kazerneleven den persoonlijken dienstplicht afkeuren, mochten niet hebben toegestaan, dat andere kinderen blootstonden aan hetgeen zij voor hun eigen kinderen ver derfelijk vinden (toejuiching); dat getuigt niet van christelijke liefde (toejuiching). len aanzien van het kazerneleven ontkende de Minister, dat de blaam verdiend was, ge grond op feiten van 20 jaar geleden. De toe stand moge niet uitstekend zijn, elders wordt ook gevloekt. Scherper toezicht op de soldaten- zalen en meer gelegenheid voor de officieren om in de kazernen te wonen, zal bevorderd worden. De rechtspositie van den soldaat is beter verzekerd daD van werklieden. Ten slotte verzekert de Minister aan den heer Travaglino, dat hij bij zijn aftreden alleen rekening zal houden met zijn innerlijke over tuiging ziju plicht te hebben betracht voor Koning en Vaderland (bravo's en handgeklap). Dinsdag is de Minister van Marine aan het woord. Groote ontsteltenis in de «allerhoogste" kringen te Berlijn! Een dochter van een piins, prins Carolath, is niet alleeu verliefd geraakt op iemand, die bij haren vader in dienst was, maar wilde dien «vil manant" (een jagermeester) ook trouwen en heeft dit zelfs gedaan, op Oos- tcnrijksch grondgebied, in het vaderland diens jagermeesters. Nn er dns eenmaal niets meer aan te ver anderen valt, is thans aller hoopende vertrouwen gevestigd op den Keizer van Oostenrijk, aan wien inen gevraagd heeft, den jagermeester in den adelstand te verheffen. Als hij maar min stens baron Von is, schijnt de jongejuffrouw Carolath dus wèl gelukkig te kunnen zijn met dien jagermeester, wien 't aan beschaving moet men aannemen Diet ontbreekt, daar hij voor den adelstand wordt voorgedragen. Een opzienbarend geval van geldverduis- teringeu op groote schaal is te Nieuw—Lork aan het licht gekomen. Twee maanden geleden stierf aldaar de heer John T. Hill, president der «Negende Nationale Bank*, die dezen post sedert 1877 bekleed had. Hij werd door de directeuren zeer betreurd, die de familie officieel hunne deelneming betuigden. Tevens werd de vice-president Garden tot zijnen opvolger be noemd en deze ontdekte spoedig, dat de achtbare overledene de Bank deerlijk geplunderd had, tot een bedrag namelijk van niet minder dan 400.000 dollars, welke som hij, naar men onderstelt, met speculeeren heeft zoek gemaakt. Door middel van zeer behendige knoeierijen, gegoochel met enveloppen enz. wist hij, gesteund door zijnen naam van onkreukbaarheid en de gelijkheid, jareu lang de ontdekking te voor komen. Denzelfden dag werd de handelswereld te Chicago in rep en roer gebracht door het ver dwijnen van een der grootste speculantan in graan, Hutchinson genaamd. Enkele jaren ge leden beliep zijn vermogen, naar men wilde, 24 millioen gulden, maar verleden jaar lead hij zwaTe verliezen en Dinsdag kon hij zich van zijne verplichtingen niet kwijten. Naar men zegt hebben zijne vrienden hem uit de voeten geholpen. Eene misdaad in waanzin. Dezer dagen heeft te Budapest eene moeder hare achtieDjarige beeldschoone dochter in een aanval van waanzin op de afgrijselijkste wijze vermoord. Genoemde vrouw was de echtgenoote van zekeren boekhouder Walter Kühnzij leed sinds eenigen tijd aan vervolginswaanzin, welke zich echter nog niet op verontrustende wijze had geopenbaard. Toen echter voor eenigen tijd in de naburige woning een telephoontoestel werd geplaatst, meeude zij in vollen ernst, dat dit geschied was om haar af te luisteren en te be- spionneeren. Den 17en April vond Kuhn zijn vrouw in zeer opgewonden toestand, zoodat hij het ge raden achtte den dokter te ontbieden. Terwijl de man weg was om aan dit voornemen te voldoen, hoorden de buren plotseling een vree- selijk leven, zoodat zij aan de deur gingen luisteren, wat daarbinnen voorviel; een van hen keek door het sleutelgat en zag toen een ver schrikkelijk schouwspel. In de deor, die van de voorkamer naar de keuken leidde, stond de moeder met eeD bebloed mes in de opgeheven rechterhand, terwijl zij met de linkerhand het vreeselijk verminkte lichaam harer dochter voortsleepte en haar nog eenige diepe wouden toebracht. Eindelijk liet zij het arme kind los en ver dween in de kamer, met een waanzinnige lach om de lippen, lumiddels was Kuhn thuisgeko men; het zou moeilijk zijn zich den toestand van den mau en vader voor te stellen, toen hij htt afgrijselijke schouwspel zag, dat in ziju woning had plaats gehad. Toen hij de huishamer betrad, vond hij zijn vrouw, nog steeds met het bebloede mes in de hand, die hem lachende aanzag en op het ontzielde lijk van haar dochter wees, dat in een breeden plas bloed op den vloer lag uitge strekt. Half waanzinnig knielde hij ntêr bij het lijk van zijn dierbaar kind, dat op de vreese- lijkste wijze mishandeld was en reeds den geest had gegeven. Toen kwam zijn vrouw nader en en zeide tot haar man «Nu is alles voorbij. Hier rust uwe dochter. Er ontbreekt niets meer aan haar geluk. Zij is nu de bruid des hemels." Het vreeselijk voorval hsd zich inmiddels als een loopend vuurtje door de geheele stad ver spreid, zoodat bi»nen weinige minuten de over heid ter plaatse was om een onderzoek naar de misdaad en de beweegreden er van in te stellen. Eerat weigerde de waanzinnige vrouw antwoord te geven, maar eindelijk verklaarde zijJ «Ik: heb niet gemoord. God gaf me in, mijn lieve, onschuldige dochter aan den invloed der slechte, onzedelijke menschen te onttrekken om hare ziel te redden." «Toen sprak ze tot haar man: 'Zie lieve Walter, dat is het bloed vau onze dochter, kus toch ons lief kind." Daarop begaf ze zich, alsof de zaak haar niets aanging, naar de huiskamer. Zij werd echter onmiddelijk naar het krankzinnigen gesticht vervoerd, terwijl het verminkte lijk vau het arme meisje naar het hospitaal werd overgebracht.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2