i De Arme Dichter. Donderdag, 14 Mei 1891. 35ste Jaargang. ITo. 2506. s c ïTuttTr i j. collecte. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAGEV, Laan, B, 4. Roman van AUGUST NIEMANN. Schagen, 13 Mei 1891. SCHAGER COURANT. Mralti- L Dit blad verschijnt tweemaal per week: Wotnidig. Zater- d ag avond. Bij inzending tot 'a middags 13 ure, worden ADVEB- TENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STEKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f8.Franco per post 3.00. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer iota Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Gemeente Schagen. Bekendmakingen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent drio op de Markt alhier van 6 dezer, achtergebleven schapen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, roepen mits deze op, alle zoodanige ingezetenen, dio op den 1 Januari 1891 bun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoodanigen, die zich van Bnitenlands in deze Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der klassen van de Schutterij vallen, om zich tusscheD 15 Mei en 1 Juni aanstaande, ter Se cretarie dezer Gemeente voor den dienst der Schut terij te doen inschrijven, zullende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal worden gevaceerd op alle werkdagen, gedurende des voormiddags van 9 tot 12 ure. Tot naricht der belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon ver- bliji houdende, enaile vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot inschrijving in alle tievallen voor de ingezetenen van den hierboven bedoeld9D ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestelden of uitgestotenen tot den schutterlijken dienst te behooren, dat zij, die gevonden zullen worden zich niet vóór den len Juni 1891 te hebben doen inschrijven, door bet Plaatselijk Bestuur ambtshalve worden ingeschre ven, en ter zake van hun verzuim in eene geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven Eerste deel. 9. DERDE HOOFDSTUK. Toen de beide zusters Klara en Olga aan het einde van hare sonate kwamen, begaf Edgar zich tot Eva, welke bij het raam zat, en ver zocht haar op fluisterenden toon, terwijl de klank van de piano zijne woorden voor de overigen onverstaanbaar maakte, toch iets ten beste te geven van Schumann's liederen, welke hij zoo gaarne hoorde. »Ik ben heden niet bij stem," antwoordde zij kortaf. „Maar gij zijt toch niet heesch, mejuffrouw. Uwe stem klinty; even zuiver en helder als altijd." „Heeft de vrouw geen hoogere roeping dan zingen en spelen f' vroeg zij met afgewend gelaat. „Ik vrees, daarmede te vervallen in de trivialiteit van het vrouwelijk bestaan." ,Ik begrijp u," zeide hij koel. „Gij wilt niet zingen, omdat gij mij mijne beschouwingen euvel duidt. Maar ik kan slechts betuigen, dat gij mij bepaald verkeerd hebt verstaan." Het is mogelijk, dat zij mij te verheven en te diepzinnig zijn." „En gij wilt dus niet zingen P' „Neen, ik wil niet." Verontschuldig mij dan, dat ik u met mijn verzoek heb lastig gevallen.' Hij gevoelde zich door deze onheusche beje gening diep gekrenkt en als nu de jonge meisjes het slotaccoord aangeslagen hadden en de piano verlieten, keek hij op zijn horloge, nam zijn hoed en nam van de familie Birkhausen afscheid. De generaal drukte hem vriendschappelijk de hand en sprak de hoop uit, hem spoedig weder bij zich te zien; ook mevrouw van Birkhausen was uitermate vriendelijk bij het heengaan, en alleen van Eva ontvangt hij eene koele begroe ting. Terwijl hij zich zeiven er een verwijt van zonder loting zullen worden ingelijfd. En worden overigens de ingezetenen aangemaand om zich tjjdig van een geboorte-extract te voorzien, en zich alzoo van hun jnisten ouderdom te verzeke ren, ten einde dat de inschrijving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen den 1 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen Overwegende dat door H. M. de Koningin- Regentes vergunning is verleend tot het houden eener collecte ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid, in het geheele Rijk, en wel inde week vallende tusschen 11 en 16 Mei a.s. Gelet op eene uitnoodiging van H. H. Com missarissen dier Maatschappij om die collecte zooveel mogelijk te willen bevorderen Brengt ter algeracene kennis dat bovenbedoelde collecte zal worden gehouden langs de huizen der ingezetenen van 11 tot 16 Mei a. s., en be veelt die bij deze tevens in ieders belangstelling ten zeerste aan. Schagen, 8 Mei 1891. De Burgemeester voornuêmd, C. H. BEELS. Binnenlaiidsch Nieuws, Het aantal leden der Weslfriesehe-Ka- naalvereeniging is thans gestegen tot 230. maakte, dat hij weder eens zich onhandig had uitgelaten en zijn diepste aandoeningen van zijn hart geopenbaard had daar, waar zij toch niet begrepen konden worden, ging hij langzaam de trap af en had juist de straat bereikt, toen de klank der piano opnieuw zijn oor trof. Hij bleef staan en luisterde. Daar het venster aan de straat open stond, kon hij duidelijk hooren wat er door Eva gezongen werd „De Lotusbloem is bevreesd voor der zonne pracht." Hij bleef staan tot de laatste lonen waren uitgestorven. „Zij is een kind, een dwaas kind zeide hij hoofdschuddend tot zich zeiven. „Ik heb verkeerd gedaan, met ernstig met haar te spreken. Het is belachelijk met haar over. zulke dingen te spreken. Maar hoe gevaarlijk moet zij voor een man worden, die een ideaal doel najoeg, zonder de zedelijke kracht, aan de betoovering van dit bekoorlijke wezen weerstand te bieden." VIERDE HOOFDSTUK. Eva had gehoopt, dat mijnheer Schubert door hare houding behoorlijk gestraft zou zijn, en het was voor haar een zoet gevoel van wrake geweest, zich hem voor te stellen, gelijk hij diep gekrenkt was heengegaan. In de veront rusting van haar gewond gemoed, had zich bij deze gedachte een vertroostend balsemdroppeltje gemeDgd, Want zij was werkelijk verontrust ge weest. Hij had weder op dezelfde wijze gesproken als vroeger, toen zij hem niet goed begrepen had; alleen had hij zich ditmaal scherper uitgedrukt. Weder was hij gekomen met zijne goddelijke vonk, waarvan zij zich met geen mogelijkheid eenige voorstelling kon maken; dan had bij zelfs over de vrouw gesproken, dat haar zoo zeer ordiniar was voorgekomen. Die vreeselijke vrouwspersonen van wie zij steeds gelezen had met een gevoel, alsof die eigenlijk niet tot haar geslacht behoorden, daarom niet de minste sympathie genoten en als hatelijke curiositeiten beschouwd worden moesten, die zouden nota bene die goddelijke vond bezitten, en zij zelve, Eva von Birkhausen, zou tot de gewone menigte behooren, welke onderging in de trivialiteit van het vrouwelijk bestaan. Doch het genot van zoete wrake bleef Eva De Bond van plaatselijke Liberale Kiesver- eenigingen in het district Alkmaar, hield Zondag ingevolge hare statuten, te Schagen in het Noord- Holl. Koffiehuis hare algemeone vergadering ter bespreking of voordracht van personen, welke de leden verlangden geplaatst te zien op de lijst van candidaten, uit welke in de afdeelingsvergade- ringen een candidaat bij meerderheid van stemmen zal worden gekozen. De Kiesvereenigingen welke de Bond vormen zijnBarsingerhorn, Harenkarspel, Schagen en Wieringerwaard. Door de kiesv. Wieringerwaard w.erd te kennen gegeven: de wenschelijkheid, om dit district te doen vertegenwoordigen door een bekwaam land bouwer. Op de candidatenlijst werden gebracht, deheeren: J. Breobaart Kz., v. Winkel, C. V. Gerritsen, v. Amsterdam, Mr. W. v. d. Kaay, v. Leiden, Mr. I. A. Levy, v. Amsterdam, en Mr. M. W. F. Treub, v. Amsterdam. Bij de bespreking wordt de Candidatuur Ger ritsen verdedigd door den heer Th. Roep, die herinnert aan de door den heer Gerritsen in dit district gehouden lezingen, uit welke de kiezers kunnen weten, wat zij aan hem zullen hebben. De heer Gerritsen behoort tot de Jong- Liberalen en de Tweede Kamer heeft waarlijk wel behoefte aan een opzweepende hand. De heer Gerritsen, die ook lid is van den Amsterdamschen gemeenteraad, heeft als zoodanig blijken gegeven dat hjj doet wat hy belooft, en de heer Gerritsen heeft beloofdte zullen yveren voor de uitbreiding van het kiesrecht, zoo ver als mogelyk is binnen de perken der Grondwet, en hoeft zich omtrent de wik- en weegloonenheffing beslist genoeg uit gelaten over de verwerpelykheid daarvan, dat men van hem mag verwachten, dat hy niet zal afwach ten wat de Reg. zal doen, maar zelve het initiatief zal nemen om de uitzonderingswetten van de baan te schuiven en de gemeentewet te wyzigen. De heer C. J. P1 o m p vindt in den heer niet lang bij. Terwijl zij haar lied zong met het bewustzijn, dat mijnheer Schubert het hoo ren en zioh gekrenkt voelen moest, gaf haar eerzucht haar eene verhoogde bezieling, zoodat zij hartstochtelijker en sckooner zong dan anders. Maar later, als zij bedacht, dat hij nu ver trokken was en zij met hare wraak alleen was, werd zij zwaarmoedig. Zij begon er aan te twijfelen, of hij zich ook werkelijk voldoende bestraft zou gevoelen. Misschien zette hij zich heen over het gevoel der krenkingmisschien gevoelde hij wel niet eens berouw. Hij was zulk een zonderling mensch Hij had zoo min achtend over de moderne dames gesproken, dat het eigenlijk wel te betwijfelen viel, ot hij zich werkelijk wel veel had aangetrokken van Eva's toorn. Wanneer hij haar nu eens eenvoudig voor een onverstandig, eigenzinnig wezen hield? Hij was zoo onver wrik baar, en in zijne wereld verachting scheen hij haar zoo verheven toe. Zij kon het niet nalaten, zijne woorden telkens weder te overdenken, r-n het viel haar langzamer hand in, wat zij hem had kunnen antwoorden, om hem te verslaan en hem zoo recht duidelijk te bewijzen, hoe verkeerd zijne boschouwingen waren. En hierover geraakte zij in zulk een ernstig gepeins, dat het de aandacht harer zusters trok. „Wat deert u toch?" vroeg Klara haar den volgenden dag. „Nu hebt gij al sedert een kwartier naar het portret van ouzen voorvader gestaard. Hebt gij iets nieuws aan den ouden heer ontdekt fik peinsde over den vorm voor mijn nieuwe winterjapon. Morgen komt immers de naaister. Maar gij denkt natuurlijk eerst in het laatste oogenblik aan het noodzakelijkste.' „Dat maakt gij mij niet wijs, Eva. Alsof gij niet reeds lang weet, hoe gij het gemaakt wilt hebben Ik wilde wel, dat ik het model zoo goed in mijn hoofd had als gij. Ik weet beter, wat gij gedacht hebt.' „Wanneer gij het weet, behoeft gij er niet naar te vragen. „Waarom waart gij toch zoo onbeleefd tegen mijnheer Schubert? Ik heb het zeer goed ge- Gerritsen geen geschikt afgevaardigde, daar toch volgens de bladen de heer G. zou verklaard hebben van alle hervormingen het eerst de uit breiding der kiesbevoegdheid in den zin van algemeen stemrecht te verlangen en een voorstel der Lib. Party dienaangaande, als het niet ver genoeg mocht gaan, niet te willen ondersteunen. In dat geval acht de heer Plomp den heer Gerritsen al een zeer ongeschikt candidaat. De heeren Roep en Kloeke deelen mede dat dezer dagen openiyk dergelyke bewering is weersproken en dus eene dwaling is. De Candidatuur van den heer v. d. Kaay werd aanbevolen door den heer Jb. Z y p van Wieringerwaard. De heer Z. maakte zich ten zeerste ongerust over de werkzaamheid der Radicalen in dit district en is overtuigd dat men van den heer v. d. Kaay steeds een zeer bedachtzame en goede vertegenwoordiging mag verwachten. Er bestond in de laatste jaren met den heerv. d. Kaay wel eenigverschil omtrent de wik- en weegloonenheffing, maar na de ver klaring dienaangaande door den heer v. d. K a a y te Schagen afgelegd, heeft spr. in dezen weer vertrouwen in hem. Was de heer v. d. Kaay vroeger meer de pleitbezorger voor Alkmaar, hy bleef buiten de kwestie of de wik- en weegloonen te hoog waren en stelde zich op het standpunt, dat aan de wyze van heffing niets te doen was. Spr. gelooft dat de heer v. d. K a a y verkeerd was ingelicht, maar nu door bespreking en brief wisseling tot eene andere conclusie was gekomen en spr. stelt zich voor, dat als de uitzonderingswet weer aan de orde komt, de heer v. d K. zal stemmen voor de geleidelyke verlaging derwik- en weegloonen. Spr. is bevreesd voor het optreden der radi calen en waar onlangs door den heer F o r t u y n in de liberale vergadering op zoo afkeurenswaar dige wyze werd gesproken, zonder door den voorz. der vergadering tot de orde geroepen te zyn, maakte spr. van dat voorval den voorzitter een verwyt. De heer v. d. Kaay toch was uitgenoo- digd;om zyn meening te zeggen over het program van den Bond, maar al wat daar buiten lag had niet mogen plaats hebben. merkt. Hij had u verzocht, te zingen, en gij wildet niet. En toen hij wegging, zongt gij toch.' „Gij hebt zeker oogen in uw achterhoofd.' „Ziet gij, gij hebt u zelve verraden.' „Hoe zoo verraden?' „Wanneer het niet zoo ware, gelijk ik het zeide, kondt gij toch niet weten, welk oogen blik ik bedoelde. „Ik vind het onuitstaanbaar, wanneer een jongere zuster aan een oudere de les wil lezen. Wat gij u inbeeldtMijnheer Schubert zal er zeker veel naar vragen, of ik zing of niet zing l" „Wanneer gij dat dacht, zoudt gij niet ge- gecoquetteerd hebben." „Ik gecoquetteerd „Er zijn verschillende manieren van coquet- teeren. Gij hebt hein willen ergeren." „Ik bid u, spreek toch tegen mij niet van zulke dingen. Men zou werkelijk meenen, dat gij verstand hadt van het coquetteeren, hetwelk toch gelukkig niet het geval is." Klara wilde de meerderheid, waarop Era, omdat zij twee jaar ouder was, meende recht te hebben, niet erkennen. Zij dacht zelfs rau het coquetteeren voldoende op de hoogte te zijn; maar het gesprek der zusters werd afge broken door de verschijning van den brieven besteller, die bij de Neustadters steeds een welkomen gast was. Hij bracht een brief uit Berlijn, van de hand van Otto, den oudsten broeder, welke nu bij de academie was over- gep'aatst geworden. De luitenant schreef, dat hij reeds den volgenden dag komen zou. De familie had er op gerekend, dat hij over zou komeir, alleen zou zijn verlof eerst later begin nen, en deze brief was dus eene verrassing. Er werd door de dames familieraad gehouden en besloten de naaister af te bestellen, opdat de vreugde over het bezoek niet verstoord w erd door zulk een ernsiige aangelegenheid en ge wichtig werk, en daarop ging de geheele familie ter bestemder ure naar het station, om Otto waardig te ontvangen. Wordt Vervolgd,

Schager Courant | 1891 | | pagina 1