I Mi8- k L De Arme Dicller. Donderdag, 21 Mei 1391. 35ste Jaargang. ITo. 2503. 11. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: 8CHAGKW, Laan, I>, 4. Bekendmakingen. Harenkarspel. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering der Lib. Kiesvereni ging, ter keuze uit de lijst der candidaturen, is tot candidaat gekozen met overgroote meerderheid van stemmen, de heer C. V. Gerritsen. 11. CHAGE j Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- <J agavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Hf GEZONDEN STDKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f8.Franco per post 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTENTIËN van 1 tot S regels f 0.25; ieders regel meer 5ots Groots letters worden naar plaatsruimte berekend Gemeente Schagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat aan de wed. P. Baars, vergunning is verleend het perceel Wijk A. No. 73, aan het Noord aldaar, te mogen inrichten tot Slachterij. Schagen, 20 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BK ELS. de Secretaris, DENIJS. Binnenlandsch Nieuws, In hare vergadering van den 16en dezer heeft de Lib. Kiesvereeniging „Barsingerhorn" bij meerderheid van stemmen, voor de verkie zing op 9 Juni a. s. als candidaat gesteld, den Heer J. Breebaart Kz. te Winkel. Roman van AUGUST N I E M A N N. Eerste deel. VIERDE HOOFDSTUK. „In ieder geval is het zeer warm," zeide me vrouw van Birkhausen tot graaf von Brenkenheim, „en de reis met het spoor moet zeer vermoeiend geweest zijn. Maar uwe mama zal wel verlangend naar u uitzien, heer graaf. Ik kin het mij voor stellen, met welk een begeerte een moeder het oogenblik verbeidt, waarin zij hareu dierbaren zoon na eene lange scheiding in de armen mag sluiten.' „Verlangeo en begeerte zullen niet zeer groot zijn,' antwoordde de graaf. „Wij hebben elkaar vier weken geleden nog in Potsdam gezien en bij het afscheid nog getwist." „Getwist, heer graaf?" vroeg mevrouw von Birkhausen met een lachje, hetwelk duidelijk zeide, dat een twist tusschen zoo voorname lieden, als de gravin Brenkenheim en haar zoon waren, zeker toch nog verkwikkelijker moest zijn als harmonio bij gewone stervelingen. „Klein verschil van gevoelen, mevrouw, weet gij. Mijne moeder en ik komen somtijds een weinig te dicht bij elkaar. Niets ernstigs, natuurlijk, alleen wat zoo het gesprek aan den gang houdt. Mijue moeder geeft haar geld liever uit voor de keik, ik liever voor mijn renpaarden. Ieder heeft zoo zijn eigen smaak." „Dan vermoed ik, mijnheer de graaf, dat uw smaak duurder is dan die van mevrouw uwe mama,' zeide Eva lachende. „Dat weet ik nog niet!" antwoordde de graaf. „Ik heb verleden jaar meer gewonnen dan ver loren. Stelt gij belang in bet rennen „Ik veroorloof mij een voorstel te doen." bracht mevrouw von Birkhausen nu in bet midden, „Ga met ons mede. hei-r graaf, en neem etn kop koffie voor lief. Intusscl.en wordt het koeler en gij rijdt aangenamer naar hnis.' „Buitengewoon vriendelijk. Ik heb werkelijk groote lust, uwe verleidelijke uituoodiging aan te nemen,' zeide de graaf vriendelijk. „Wanneer het maar niet te onbescheiden. Hij keek den generaal vragend aan. „Gij zult er ons een grcot genoegen roede doen," zeide de generaal, terwijl hij de uituoodiging zijner vrouw herbaalde. „Zeer vriendelijk!' zeer vriendelijk De graaf gaf na den palfrenier bevel, de paar den bij ten bepaald hotel te stallen. „Men kan niet voorzichtig genoeg zijn met vreemde stalleo.' ztidehijmet een gewichtig ge zichttot den generaal, „maar ik denk, dat ze daar wel goed staan. De hotelhouder kent mij, en ik heb dikwijls mijne paarden bij bem gestald.' Benoemd tot onderwijzer te Barsingor- hom de heer C. Smit te Haarlem. R. Kath. Centrale Kiesvereeniging, hoofd kiesdistrict Alkmaar. De Algemeene vergadering der R. Kath. Centrale Kiesvereeniging, hoofd— kiesdistrict Alkmaar, Vrijdag 11. gehouden, was slecht bezochtvan de 350 leden waren er slechts 27 opgekomen. Het houden der verga deringen is altijd een lastige zaak. Voor de buiten—leden meet zulks op marktdagen ge schieden, eri dan kunnen de neringdoenden in de stad niet uit hunne zaken, maar zoo weinig belangstelling in deze gewichtige tijdsomstan digheden hadden wij niet verwacht. Aan de stemmingen namen 20 leden deel. Tot candidaat voor de Tweede Kamer werd na nog al hevige oppositie met 15 stemmen ge kozen de heer A. Goede Dz. (anti-revolut.) lid van den Gemeenteraad te Alkmaar. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Dr. J. Kraakman, M. Gouverne, A. Kusters, J. M. de Sonnaville en P. H. M. Ibink Me- lenbrink te Alkmaar; W. Bos te Oudorp Heyligers te SchagenJ. Leijen Sr. te Bergen J. Maas te WarmenhuizenJ. Stam te Oude NiedorpG. Wageman te Zuid-Scharwoude, W. de Groot te Heer—Hugowaard en Corn. Daarna begaf hot gezelschap zich naar de woning van den generaal, en de graat' wandelde aan Eva's zijde voort, terwijl hij haar verhaalde van zijne overwinningen bij de wedrennen. Me vrouw von birkhausen had bet zoo handig be stierd, dat de graaf uoodwendiger wijze wel naast Eva moest wandelen. Zij volgde de jonge lui aan den arm van haar generaal, zonder een woord te spreken. Hare gedachten hadden een vlucht genomen in het goheele land der trotsche lucht kastelen. Zij stelde zich voor, hoe heerlijk het zou zijn, wanneer de graaf ernstig belang ging stellen in Eva. Doch wel is waar was zulk eene verwachting zeer gewaagd, welke partij kon graaf von Brenkenheim maken! Daarbij liet mevrouw in haar gedachte deu voorraad harer keuken de revue passeeren. Voor koffie was het reeds te ver in den middag, en zij begreep, dat jonge mannon na een lange reis in de spoor liever iets beters vet langen te verorberen.. Het gelukte haar ook, terwijl de overige familie zich met den gast naar het salon begaf en Eva de opmerkzaamheid van den graai geboeid bield, in verbazend korten tijd een zeer smakelijke koude tafel gereed te brengen. Do graaf achtte het noodzakelijk, zijne uiting omtrent het verschil van meening tusschen hem en zijne moeder, nog een weinig duidelijker uit een te zetten. Hij gevoelde, dat hij in zijn ijver zich wel wat onvoorzichtig had uitgelaten. „Gij moet weten, mevrouw' zeide hij „ik ben zeer voor de kerk, evenzeer als mijne mama. Elk edelman moet in onzen tijd iets voor de kerk over hebben. Maar ik meen, dat men een goed Christen kan zijn, zonder zich nu juist door een zwerm hebzuchtige lieden in zwarte jassen te latee plunderen. Mijne mama doet een weinig te veel in deze richting, naar ik meen. Nn eens is het de herstelling eener kerk, dan weder is bet de geestelijke Zeuduis, verder nog is het do stichting van een asyl voor dronkaards of cenig ander gesticht van verbetering. Wanneer men bepaald wist, dat er iets goeds door bereikt werd, zou dat alles heel mooi zijn. Maar ik geloof daaraan niet. Hel is met de menscben evenals met de paarden. Er zijn edele rassen en ordinair slag, en zij blijven altijd de zelfden. Al doe ik een knol tien jaar in een ver beteringsgesticht voor paarden hij zou er wel ouder maar niet veredeld uitkomen! Dat zeg ik ook altijd tegen mama, wanneer zij bare duizen den weggeeft, maar zij luistert er niet naar." De kleioe redevoering van deo graaf werd met eene opmerkzame eerbiedigheid aangehoord, welke toekwam aan zulk eeue voorname persoon lijkheid, en ook alles, wat hij verder mocht zeggen, vond grooten bijval, voiral bij mevrouw von Birkhausen- Er werden geschiedenissen ver teld van het hof en van de garnizoens te Berlijn en Potsdun, en de familie von Birkhausen laaide zich hieraan met volle teugen. Zoo verliep een uortje onder zeer opgewekteu kout, toen er onverwacht bezoek kwam. Het dienstmeisje Groot Jz. te Harenkarspel. Tot afgevaardigde naar den algemeetien Bond de heer Dr. Kraak man, de heer W. Bos plaatsvervangernaar den prov. Bond de heeren M. Gouverne en W. Bos, plaatsvervangers de overige bestuurs leden. Art. 8 van het reglement werd gewijzigd dat de contributie der leden zal bedragen een gulden 's jaars. N. Noord-Holl. Door de radicale kiesvereeniging Haar lem te Haarlem is tot candidaat voor de Twee de Kamer gesteld mr. Farncombe Sanders, nadat hij zich voorstander had verklaard van algemeen kiesrecht, met geheime stemming, met geen andere uitsluiting dan in de grondwet is genoemd. Door den burgemeester van Zandvoort is bepaald dat de opening der zeeba den aldaar plaats zal hebben op 6 Juni a. s. De molenaar van den watermolen onder het Priesche dorp Ter Idzart is eergisteren, ter wijl hij bezig was met aan de wieken iets te veranderen, door den bliksem gedood. In 't Priesche dorp Nieuwschoot is eene boerin van 36 jaar bij dag in hare woning vermoord. Zij was alleen thuis, daar haar man naar de markt te Oudeschoot was. diende mijnbeer Schubert aan, en voor mevrouw bet beletten kou, beval de generaal, hem binnen te laten. Den generaal kwam het bij zijn rond karakter niet in de gedachte, zijne vriendschap met deu jongen schrijver te willen loocboDen, en van do gedachten en plannen zijner echtge- noote was niets in zijn argelooze ziel doorge drongen. Zoo trad mijnheer Schubert dau binnen, werd aan don zoon des huizes en aan den graal voor gesteld, en uitgenoodigd te blijven. Hij werd er niet zeer aangenaam door verrast, dat hij reeds visite aantroi, eu hij gevoelde reeds in de eerste minuut, dat er heden in huis een ongewono toon heerschte. Een zekere luidruchtige, oppervlakkige vroolijkheid, die ontsproot aan den militairen Jargon en aan de nieuwste geestigheden uit de residentie, scheen het huis binneu getrokken te zijn en deed hem onaangenaam aan. Aan de andere zijde werkte ook zijne verschijning storend op het gesprek der aanwezigen. De luitenants gevoelden instinktmatig, dat dit een man was van geheel anderen aard, en ofschoon zij zich schijnbaar in bun gepraat niet lieten storen, hadden zij toch een gevoel, niet meer zoo „onder elkaar' te zijn. Bijzonder werd Eva door Edgar's verschijning getroffen. Zij had tot nu het gesprek vau den graaf met tamelijke onverschilligheid aangehoord. Zy merkte zeer goed, welken indruk zij op hem gemaakt had en dat streelde haar. Ook werd zij door zijn houding en gebaren in een aangenaam bumenr gebracht. Zij vond dat hij geestig was en bet streelde hare ijdelbeid, dat zulk eeu voor naam man haar ter wille zich zoo guiiBtig moge lijk trachtte voor te doen. Maar hij maakte op haar geen diepen indruk, en het ontging aan bare vrouwelijke scherpzinnigheid niet, dat de innerlijke waarde van den graaf niet evenaarde aan zijn glinsterend uiterlijk. Hij zag er als mau zeer voordeelig uit, was groot en breed van ge stalte, zijn licht blauwe oogeo en zijn kleine knevel stonden bem goed bij het gebruinde ge laat. Zijn gelaat had weinig geestigs, eigenlijk ook niets aristocratisch, maar bezat daartegen eene uitdrukking, welke getuigde van den zinDe- lijken mensch. Had bij in plaats van een aniform, burgerkltediug gedragen, dan zou men bem heb ben aangezien voor een stalmeester, een pikeur of een dorpsherbergier. Dat viel Eva bijzonder in het oog, als zij den graat met Edgar vergeleek. Beide mannen boden een scherp contrast aaD. Van Edgar's gelaat scheen geest uit te stralen, in vergelijking met de persoonlijkheid van den graai. En Eva werd door deze waarneming geprikkeld. Het was alsol er zich een daemou van haar meester maakte en toefluisterde, dat zij zich nu kon wreken op den man, die baar zoo diep gekrenkt had en haar altijd veronachtzaamde. Eva's houding verander de, hare oogen fonkelden weder, en terwijl zij aan Edgzr dacht en met alle inspanning naar Te Amsterdam loopen een man en vrouw met bedellijsten rond, wier leveus- wijze door bestuurderen van het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" aldaar omschre ven wordt's Morgens gebruikt men voor ontbijt eenige eieren en cadetjes (ander brood komt niet op tafel), 2 fleschjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroeger, toen men in logementen nachtverblijf hield, dineeren in een der restaurants op het Damrak f 1 de persoon, thans wordt tehuis het middagmaal gebruikt en wordt er gewoonlijk soep, vleesch, Malta-aardappelen en groenten opgedischt een bloemkooltje ad f0.40 is niette duur! Drie kan melk daags en ongeveer 50 eieren per week worden volgens verkregen onpartijdige informatiën bovendien voor de behoeften noodig geacht. Ook de kleeding laat niets te wenschen over, de man stelt hoogen prijs op fijnen snit en goede kwaliteit. Overdag gaat hij niettegen staande het heet dat hij door belemmerde bewegingen geen arbeid kan doen, eenige uren wandelen en drinkt zijn cognacje in de netste cafés; onderwijl laat hij zijne vrouw het werk loopen met bedellijsten doen. Hij maakt wel degelijk nog veel gebruik van -sterken drank, en staat dan ook, om vau een aanval zijne woorden luisteide, eu ter sluiks zijn gelaat gadesloeg, gaf zij zich schijnbaar geheel over aan het gesprek met den graaf en spoorde hem door een glimlachje aao tot een verscherpte hofmakerij. Het was voor haar eeu genot, met den graal te coquetteeren en daardoor Edgar te toonen, welke hulde haar werd gebracht door zulk een voor naam hoer. Zoo werd het onderhoud gesplitst. Edgar sprak het meest met don generaalOtto, de luitenant, was in druk discours met zijn moeder, en Eva was geheel en al verdiept in een onderhoud met den graaf, die met groote ingenomenheid ontwaarde, welke aantrekkings kracht hij op dit wonderschoone meisje uitoefende. Hij ontdekte na bij zich zelve een gave tot ge zellig onderhoud eu scherts, welke hij bij zich zelve nooit zou gezocht hebben, en hij vond, dat Eva het beminlijkste schepsel was, hetwelk hij ooit in zijn leven had gezien. Hij wenschte zich zeiven geluk met het loei al, haar ontmoet te hebben, en met zijne tegenwoordigheid van geest, het oogenblik en de gelegenheid zich ten nutte gemaakt te hebben eu in Neustadt gebleven te zijn. Edgar was intusschen stil en ernstig geworden. Hij gaf zich moeite, belangstelling te toonen in het gesprek met den generaal, maar bij kon uiet nalaten, naar den hoek bij de piano te staren, waar Eva met lachend gelaat, achteloos in een stoel liggende, zoo geheel verdiept scheen in het gesprek met dien man, die hem bij den eersten oogopslag reeds mishaagde. Hy kon slecht» eenige gedeelten uit dit gesprek opvangen, en hij vernam, dat de graaf geschiedenissen van zijn paarden en van zijn wedrennen verhaalde.Was het dan mogelijk, dat die zaken Eva zoo groote belangstelling inboezemden O, hij had het reeds van den aanvang gevoeld, dat dit huis niet deugdeWelk eeu jammer, dat dit schoone meisje zonder ziel was, niets meer dan een verblind schepsel, dat de natuur in een luim geschapen had, om diegenen te bespotteü, die de leer van tan Aristoieles volgden, dat de lichamelijke verschijning van den mensch eene uitdrukking was van de daar binnen wonende ziel. Hoe goed bleek het nu te zijn, dat hij zich van den beginne af aan gehoed had, zijn hart te verliezen aan deze sirene, aan dit bekoorlijk wezen met de sprekende oogen en het koude bart. Die wereld- ling was de rechte man voor baar, hij met zijn mooien titel en schitterende unilorm hij paste bij het ydele kind der wereld. Nu stond Eva op. De graaf scheen haar om iets verzocht tc hebben. Zij opende de piano. Ach, zij wilde zingen voor hem, voor den man, dien zij heden voor de eerste maal in haar leven zag, ztj wilde het doen. Die vreemdeling behoefde slechts een enkel woord te zeggeü. Maar het was waar ook, hij was een graaf en een officier der Garde du Corps. WüfiDT YIMÜLüfi-

Schager Courant | 1891 | | pagina 1