Mr. F. m der Kaay. Mr. W. van der Kaay. Zij is er. Binnenlandse!) Nieuws. Schagen, 19 Juni 1891. Gemengd Nieuws, Burgerlijke Stand. Oemeente «iclia^eii. Zieu we ook iu die partij niet ten duide lijkste een aristocratisch en eene meer demo cratische strooming? 't Is waar, kort voor de verkiezing beginnen de verschijnselen, die ons op verdeeldheid wijzen zich minder duidelijk te vertoonen, dcch de strijd tegen de aristocratische elementen in die partij zal na den wapenstilstand ongetwijfeld opnieuw ontbranden. Zelfs bij de katholieke staatspartij, gaat de natuur hoven de leer van onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. De strijd tegen Schaepman en zijne vrienden is dan ook niet anders dan eene botsing tusschen de aristocratische en de mocratische elementen. Dat ook bij de R. Katholieken heftig is gevochten, moge hier uit blijken dat in Dra- bant op twee plaatsen een katholiek den af tredenden katholiek den voet lichttein Oos- terhoufr en in Waalwijk, werd een aftredend aanhanger van Schaepman door een tegenstan der van hem vervangen. Schaepman zelf, de man waaraan de katho lieken zooveel dank zijn verschuldigd, die door zijne bekwaamheid een sieraad der partij is komt in herstemming Mij dunkt deze verschijnselen kunnen tot waarschuwing dienen voor de radicalen ook in ons district, om de democratische richting toch niet te zoeken, waar ze al in zeer geringe mate is te vinden. Of het ooit mogelijk zal zijn de democratische elementen in de drie door verschil van godsdienst ontstane politieke partijen tot samenwerking te brengen, zal de tijd leeren. Voorloopig zullen de meer geavanceerd libe ralen wel begrijpen, dat het aansluiten bij de kérklijke partijen met zelfmoord gelijk staat. Een enkel ziekelijk element moge zich uit baloorigheid aan die misdaad bezondigen, bij de meesten zal 't gezond verstand doen begrij pen, dat het geroep der anti-revolutionaire en katholieke Goede-lieden, gelijk moet gesteld worden met dat van den vogelaar op bedriegen uit, die den vogel lokt met zoet gefluit. Het verwondert ons dan ook geenszins, dat de kiesvereeniging Burgerplicht" te Heer— Hugowaard, welke bij de eerste stemming den heer C. F. Gerritsen tot Candidaat stelde, met algemeene stemmen heeft besloten, bij de her stemming den heer Mr. W. y. d. Kaay te stemmen en wij verwachten dat die enkelen die geneigd mochten zijn naar 't zoet gefluit van de vogelaar te luisteren, nog in tijds door de goede vrienden er toe zullen wordengebracht, om op Dinsdag a. s. te stemmen op Laten de liberalen toch begrijpen, dat, de stijd door hunne tegenpartijen zal worden gevoerd, met eene heftigheid zooals in dit district nog niet is getoond. Alle wapenen worden aangevat. Een strooibiljet door anti revolutionairen in de wereld gezonden zonder een enkelen bijbeltekst, zonder zelfs den naam van 't Opperwezen ook maar eene enkele maal te normen I De vogelaar alzoo met een heel gewone jas, om 't nog schuwe vogeltje moet ontijdig te beangsten. Op 't platteland moet de slag geslagenvan de stad zijn de heeren zeker. «De liberale heeren wonen meest in steden* verzekert ons het strooibiljet. Wij Westfriezen zijn ecïïter van het tegendeel verzekerd. Wij kennen v. d. Kaay als stedeling, maar Goede evenzeer. Aan het kwijnen van den landbouw gelooven wij; maar zoo het eenige regeering mogelijk is eene malaise, die zich uitbreidt over de geheele beschaafde wereld, te keeren, dan hadt de tegenwoordige dan toch in de jaren, dat zij aan 't bewind was, wel iets kunnen doen. Wat heeft ze gedaan We meenden het antwoord op die vraag op 't strooibiljet der anti-revolutionairen te lezen, maar vinden helaas niets. Het strooibiljet tot aanbeveling van den Candidaat der Katholieken en Anti-revolutio nairen, geeft ons niet* dan beloften, slechts enkele punten zijn daarbij vergeten. De vaccine- wet o. a. wordt niet genoemd, over de weder invoering der doodstraf niet gesproken, van de subsidiëu aan kerken, kloosters en sectescholen niet gerept. Zelfs het «jus promovendi* voor Kuypers vrije universiteit werdt verzwegen. De nageltjes zijn wel ootmoediglijk ingetrok ken en een Christelijk—Democratisch pootje wordt in 't bijzonder deu radicalen toegestoken! Wij vertrouwen echter ten volle, dat de toeleg zal mislukken, en er van uit ons district op Dinsdag a. s. een krachtig protest zal opgaan, tegen de politiek der kerkelijke partijen, door eene verpletterende meerderheid van stem men voor Schagen, 20 Juni '91. K. Jf ie? Eene oude bekende, eene hoog bejaarde dame, die haar bezoeK voor eenige dagen onze ge meente heeft toegezegd. Ze is opgetooid versche nen, oud als ze is, maar nog levendig van geest. En de bewoners dezer streken begroeten baar verschijneu met ingenomenheid, minden haar bestaan nog niet overcompleet en wenschen elkaar daarom met opgewekt gelaatpleizierige kermiswant die oude dame is de kermis. En die kermis heeft ditmaal een rijke sor teering ontspanniugsmiddelen medegebracht, en als een getrouw kind van haar tijd, vormt ze een wereld in het klein. De wereld draait, de mensclieu gaan met draaierij om, de mensclieu werken met stoom, daarom zegt de heer Fincken, zal ik bij deze kermis de inenschen draaien met stoom. En dat gedraai bij den heer Yincken is beter te verdragen, dan die andere draaierij, die het ka rakter van den mensch ten schande strekt. De stoomdraaimolen van den bed' Fincken wordt bovendien nog opgeluisterd door de maziek van een zeer fraai orgel. Wie van het draaien in den molen wat vreemdig in de maag, wordt spoedde zich naar de tenten van den heer D. Fitter »an Purme- rende, die een rijken voorraad paling en zalm en overheerlijke Purmerender worst weder heeft medegebracht. Of wêl men vergastte zich aan de zoetighe den, in overvloed te koop in de kraam var. mej. de Wed. Haak. Dat men velocipede kan rijden zonder het ooit te hebben geleerd, die kunst kan een ieder vertoonen in het velicopede-spel. Als re clame voor de aanhangige 1 e g e r w e t, waar op vele Nederlanders een kijkjv htbben, is de schiettent gekomen, voor hen, die met alle ge weld willen poffen en paffen, zonder bloed te vergieten. Allen die kortzichtig zijn van aard, kunnen een verder-zienden blik krijgen in het Panorama, terwijl zij, die getrouwe bezoekers van tentoon stellingen zijn, in het salon van den heer Schenojf gaan zien tot welk een omvang de groeikracht van deu mensch stijgen kan, en dat de reuzen uit onze kindersprookjes wel de gelijk bestaan motten hebben. Zoo ziet men alweer, dat men niet te spoedig uioet zeggen: och kom, dat geloof ik niet, dat kan niet waar wezen De levende reuzen bewijzen het alweer. Zij, die van de kermis eenig blijvend aan denken wenscheu, kunnen niet beter doen, dan een bezoek te brengen aan de kraam van de heeren Gekit. Bonnier, alwaar 70or soliede prijzen een groote schat galanteiiën en Bijouteriën te koop is aangeboden. Wie op het terein der kermis zich begeeft, moet, of hij wil of niet, van zelf zien en hooren wat onze heer Spriet te genieten biedt. Nu, de heer Spriet, de maestro iu het goochelen, zal evenals hij dat op alle andere kermissen doet, ook wel hier de menschen in zijn tent goochelen. Wie er eenmaal voor zijn tent staat moeter in ook, daar helpt niets aan en een lang programa verkondigt de groote verscheidenheid op het gebied der vrije kunst, welke door den heer Spriet den kermisbezoekers wordt aangeboden. Een kermis zonder Caté-chantants, is geen denkbaar iets, en dagelijks kan men daarvan genieten ten lokale van den heer van Huis, als mede ten lokale van den heer C. van Ham, terwijl de primus op het gebied van Calé-chan tants, de heer N. de Haasop den laatsten Zondag der kermis, in het koffiehuis de Beurs een répertoire ten gehoore zal brengen, hetwelk den vriend van boertigen scherts en pittigen kout in grooten getale lot zich zal trekken. Yan al de genietingen, in een kermisweek ten toon gespreid, staan ongetwijfeld boven aan: «de tooneeluitvoeringen"en ditmaal hebben wii het voorrecht, het tooneelgezelschap van het Salon des Variétés onder directie der Heeren Kreukniet-Poolman, in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis van den Heer C. Kas te zien tfptreden met een veel belovend en zeer degelijk program. Ook de tegenwoordigheid van het Nederl. Tonpeelgezelschap, onder directie van den Heer W Hart, begroeten «ij als die van een wolko men vriend, die steeds zijn beste krachten inspant, aan de billijke eischen van het publiek in alle opzichten te beantwoorden. De oude juffrouw, onze Logée, heeft dus rijdelijk geschenken medegebracht en zoolang de stijve wijsheid van alles bedillende naturen ons geen beter ontspanningsmiddel voor het volk aan de hand doet, of eenig andere wijze van volksvermaak eerst niet proefondervindelijk heeft bewezen levens- vaibaa'heid te bezitten, zoolang willen wij de traditioneele kermisweek begroeten als een week van aangename ontspanning en maatschap pelijke gezelligheid, en leggen wij ons rustig neer bij de stelling van den lranschen schrijver, Xavier de Maistre, als hij beweert, dat de mensch is«een gezellig Wezen." - Donderdag 11. hield ten lokale van den heer C. Kos Pz. alhier, de Coöperatieve Ver- eeniging tot aankoop van Veevoeder, enz., te SCHAGEN, hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit de rekening en verantwoording, afgelegd door deu administrateur, den heer P. B u i s J z. alsmede uit diens zaakrijk verslag bleek, dat door de vereeniging in het dienstjaar (1890/91 was ontvangen f 31957.66 tegenover eene uitgaaf van f 31873.66, sluitende alzoo met een batig saldo van f 82.50. Zoowel in den grooten omzet als in het toenemend ledental (thans 174) lag het getuigenis voor den bloei dezer vereeniging. Was hff de inschrijving aanvrage gedaan voor 276.000 kilo Lijnkoek, het totaalcijfer was nog door na-vrage gestegen tot 293000 kilo. Krachtens oponbare inschrijving wasde levering gegund aan de firma van Hengelen en Lensveld to Doesburg tegen f 10.45 per 100, in concurrentie met de firma G e b r. B ij 1 te Delft ad. f 11.25, terwijl nog door eene firma te Zaandam was aangeboden te leveren 4 ct» per 100 beneden den laagsten inschrijver, welke laatste* inschrijving als in strijd met eerlijke concurrentie werd genegeerd. De lijnkoeken waren geleverd in 4 partijen en hadden uitstekend voldaan in qualiteit en quantiteit. Het ljjnkoekstof, in gezamenlijk gewicht 1278 kilo beloopende, verkocht a 9 en 10 ets, had f 124.74 opgebracht. De bestellingen van Zaaizaden waren geringer geweest dan vorig jaar. Geleverd was geworden 275 kilo Lucern, 648 kilo rood Klaverzaad, 305 kl, Italiaansch Graszaad en 37 kilo Wit Klaverzaad. Sprekende over het niet op tijd aanvoeren der laatste levering, wordt door den voorz., den heer Th. J. Wa 11 er ingelicht, dat zulks alleen to wijten was aan den strengen winter, welke het vervoer op de spoorlijnen zoo zeer deed vertragen, doch dal. het Bestunr ten zeerste tevreden was over de handelingen van de hr. v. H. en Lensveld. Met betrekking tot eventueele nabestellingen, wordt besloten, indien voldoende deelneming daartoe bestaat in Januari een tweede aanbeste ding te doen houden. Tot Commissaris wordt herkozen, het aftredend lid, de heer Th. J. W a 11 e r. Verder wordt besloten ten opzichte van de aanbesteding te handelen op gelijke wijze als de Hoornsche Koekenvereeniging, en de levering van een bepaald gehalte eiwit of vet, niet meer verplichtend te stellen, maar de in schrijving vrij te laten, opdat elk inschrijver zelf het gehalte kan vaststellen, waarnaar hjj zijn prijs berekent. Met het oog op het groote belang her inneren wii er nogmaals aan dat de keuringen van merriën, ter uitreiking van zes en twintig aanhoudingspremiën, zullen plaats hebbenvan merriën gehouden wordende in het Noorderdeel, te Kolhorn, op Dinsdag 23 Juni a.s., des voor middags 10 ure, bij D. Kistvan merriën ge houden wordende in het Middeldeel, te Uitgeest, op Woensdag 24 Juni a.s., des middags li ure, bij Zonjévan merriën gehouden wordende in het Zniderdeel, te Hoofddorp, (Haarlemmermeer), op Donderdag, 25 Juni a.s., des voormiddags 10 ure, bij Sistermans. Een keuring ter inschrijving van hengsten en merriën in het Stamboek, zal plaats hebben te Kolhorn op 23, en te Uitgeest op 24 Juni a.s., véér de premiekeuringen zal daarvoor gele genheid bestaan. X Benoemd tot Dijkgraaf van den Polder Callantsoog, de Heer A. Bakker. Donderdag 18 Juni jl. vergaderde de Vr ij zinnige Kiesvereeniging te Wieringerwaard met algemeene stemmen, (20 leden waren tegenwoordig) werd besloten bij de herstemming der verkiezing Hr. 1F. v. d. Kaag krachtig te bevorderen. In de verschillende wijken der gemeente werden per sonen aangewezen welke de kiezers zullen opwekken hun burgerplicht getrouw te vervullen. Tot Candidaten voor den gemeenteraad werden bij meerderheid van stemmen gekozen de aftredende leden C. D. Reselman en R. D. Kaam. Overeenkomstig de gedane aankondigingen had den 16 en den 17 in de kolfbaan van «de Moriaan* te Warmentiuiien de kolfwedstrijd plaats, uilgeschreven door den bond «Hollands Noorderkwartier,* Als over winnaars traden uit het strijdperk de heeren Van Cleef met 124 punten, A. Kist met 123 p., W. Kraakman met 119 p., C. Zomer met 109 p., en Jb. Slotemaker met 103 p. De laatste, wonende te Oudkarspel, de anderen wo nende, en leden van de kolfvereeniging «Op maat,* te Zuidscharwoude. In den geanimeerdeu biljartwedstrijd werden «winners op den eersten dag de heeren A. Kist en Jb. Slotemakerop den tweeden dag de heeren K. Pronk, K. Blom van Heerhugowaard en A. Kist. Door afwisseling met verschillende andere spellen werd deze wedstrijd een zeer gezellige en ge- nhegelijke bijeenkomst. Benoemd tot hoofd der school te Aards- woud (gem. Hoogwoud) H. van Ree. onder wijzer te Amsterdam- Uit den Haag wordt aan de Zutph. Ct. geschreven, dat men daar vrij algemeen denkt, dat het Ministerie-Mackay zal aftreden, hoe ook de uitslag der herstemmingen moge zijn. En dat kan in de gegeven omstandigheden geen bevreemding wekken. Immers, al loopen de herstemmingen voor de liberalen ook ongunstig af, dit Ministerie heeft in elk geval geen meer derheid meer, want zoowel de liberalen als de dissidente R.-Katholieken zullen versterkt terug komen. Laatstgenoemden hebben reeds twee plaatsen gewonnen en kuDnen bij de herstem mingen nog wel winnen maar niet verliezen. De warmte, waarmede te Amsterdam bij de verkiezingen gewerkt is, schijnt aanleiding te zullen geven tot eeu merkwaardig proces. Is het waar wat verteld wordt, dan zou n). ecu dezer dagen overleden particulier daar ter stede zijn vrij belangrijk vermogen hebben vermaakt voor zeven achtste gedeelten aan het dagblad He Amsterdammervoor het overige achtste aan het Handelsblad. De hartstochtelijke belangstelling, waarmede de ouJe rentenier in de laatste dagen zijner ziekte al wat in zake de verkiezingen door He Amsterdammer en Handelsblad werd ge schreven, volgde, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot deze vreemdsoortige beschikking, waarvan de beide bladen profiteeren. Een verre nicht en neef moeten verzet hebben aangeteekend tegen de uitvoering dezer wilsbeschikking, op grond dat de oude man in zijn laatste levensdagen leed aan hersen- verweeking. [Fl. BI. v. Amstd.) Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch Dinsdag middag, te ongeveer 6 uur, speelden eenige jongens op den Uilenburg alhier. Al spelende kregen zij twist en een hunner, naar men wil zekere Kwaks, gaf aan den zoon van den metselaar Brands, eer. jongen van ongeveer 12 jaar, een zoo hevigen slag met den klomp, dat deze op de plaats dood bleef. De vermoedelijke dader is naar het politiebu reau gevoerd. Te Winterswijk i s op rechterlijk bevel opgegraven het lijk van een 9-jarig meisje, vóór eenige dagen gestorven. Wat dit onderzoek heeft opgeleverd, is niet bekend, maar omtrent de aanleiding verhaalt men het volgende. De vader van het meisje was hertrouwd, maar de kleine ondervond van de stiefmoeder eene allesbehalve liefderijke behandeling. Op zekeren dag in de afgeloopen week zou, dus zegt men, de ontaarde vrouw aan het kind, dat haar bij den arbeid op het land behulpzaam was, eene vooraf gereed gemaakte boterham hebben gegeven, en zou na het gebruik daarvan braking en weldra de dood zijn gevolgd. De stiefmoeder wordt derhalve verdacht van kin dermoord door vergiftiging. Arme kinderen! De Spaansche hertogin De Castro Enriquez is gearresteerd, omdat ze een negenjarig meisje, dat ze te San Sebastian in dienst genomen en mee naar Madrid genomen had, telkens gruwelijk mishandeldde, zoodat de kleine eindelijk vluchtte. Het kind had 60 litteekens op haar lichaam en was sedert Januari niet van schoon linnen voorzien. Haar kleeren waren zoo dichtge naaid, dat ze die nooit kon uittrekken. De reis van San Sebastian naar Madrid had ze gemaakt onder de bank in de spoorwegcoupé liggende, bij felle koude. Het meisje sliep voor het bed harer meesteres, die haar schopte en trapte als een hond. Deze edele dame, behoorende tot den hoog- sten adel, had trouwens heel zonderlinge ma nieren. Haar bed werd nooit opgemaakt en haar slaapkamer nooit gelucht. De rest was naar rato. Te Parijs werd een 16jarig dienstmeisje voor diefstal van een ring tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Zij had volledig bekend maar dezer dagen werd de ring gevonden. Het bleek dat de stumpert maar bekend had, omdat de commissaris van politie haar met allerlei zware straffen had bedreigd, als zij 't niet deed. Iotusschen heeft het kind eenige weken gevangen gezeten tusschen landloopsters en lichtekooieu. De gemeenteraad van Parijs nam een motie aan, om den commissaris te ontslaan. Drie jongens van 15 jaar hebben in een openbaren tuin bij Oran nesten uithalende een opzichter van 65 jaar, die andere jongens bij het vogelvangen nazat, onverhoeds van uit eeu hinderlaag in een poel gestooten en bleven zijn gespartel nazien tot hij dood was. Zij zijn in hechtenis, door hunne kameraden aangegeven. De lavastroom van den Vesuvius heeft gisteren opgehouden. Ingeschreven van 17 19 Juni 1891. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd Overleden Anna Elisabeth Smit, oud 1 jaar en 4 maanden.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2