Alpmecu I Lllllft De Arme Dichter. Dondsrdag 25 Juni 1891. 35ste Jaargang. ïïo. 2527. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SfH4GEl¥, Laan, I), 4. Roman van AUGUST NIEMANN. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Overwegende dat de POKKEN in enkele deelen des lands epidemisch zijn verklaard Overwegende dat het mitsdien wensche- lijk is dat aan een ieder gelegenheid worde gegeven zich te laten inenten of wel h e r i n e n t e n, en zulks te meer in deze gemeente, waar zich voor en tijdens de kermis personen uit verschillende deelen des lands plegen op te houden, tenge volge waarvan het gevaar voor aantasting grooter wordt. Brengen ter algemeene kennis dat gele genheid tot kosteloozc inenting en lierinentillg zal worden gegeven op VRIJDAG, 26 JUNI e. k.. des namiddags van 2 tot 4 ure ten huize van den gemeente-geneesheer, den Heer I*. I) E IIO E li Laan No 8, alhier. En noodigen een ieder, wien zulks aan gaat ernstig uit van de aangeboden gele genheid gebruik te maken. Schagen, den 19en Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Schagen, 24 Juni 1891. WORDT VERVOL SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zater- d ag avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIÉN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Oents. ADVEHTENTIÉN van 1 tot 5 regels f0.25; ieder* regel meer tct* Groot* letters worden naar plaatsruimte berekend Gemeente Behagen. Bek e 11 «1 m aki» g- e n. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 89a, van het politieregleraent dezer gemeente, Brengen ter algemeene kennis dat het op den 22en, 23en, 25en en 28cn Juni a.s., in het belang der openbare veiligheid ver boden is, in de kom dezer gemeente anders dan STAPVOETS te rijden. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste vijt gulden. Schagen, den 16en Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. SCHUTTER IJ. Burgemeester en Wethouders van Scbagon. öelet op art. 11 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad No 6) en art. 17 en 11 der Wet van 11 April 1827, (Staatsblad No 17) Brengen ter kennis van belanghebbenden le. dat de Alphabetsche naamlijst van alle de biDnen deze gemeente voor de Schutterij inge schrevenen voorde lichting 1891, vanaf heden to en met den 26en Juni a. s. ter Secretarie ter inzage is gelegd 2e. dat de loting zal plaats hebben ten Raad- huize op Zaterdag 27 Juni a. s. des voormiddags ten 10 ure. Schagen, 19 Jnni 1891. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd: C. H. BEELS, de Secretaris, DENIJS. Eerste deel. 21. ZEVENDE HOOFDSTUK. Onder een lichte woordenschermutseling, gelijk dat onder de dames von Birkhausen meermalen voorviel, verstreek er bijna nog een half uur, terwijl Eva al dien tijd mat gespannen aandacht luisterde naar elk geruisch in huis. Daar hoorde zij hoe de deur door haar papa geopend en gesloten werd, hoe iemand zich verwijderde, en spoedig daarna trad de generaal binnen, keek Eva met onderzoekenden blik aan en riep toen zijne vrouw. „Wat zijn er voor geheimen?' vroeg deze terwijl zij haar generaal naar diens kamer volgde. „Iets zeer onverwachts," zeide do generaal langzaam en aarzelend. „Mijnheer Scbubert was bij mij.' „Dat weet ik. Maar is dat dan het onverwachte „Het schijnt, dat wij toch niet scherp ziend genoeg geweest zijn in betrekking van onze Eva tot mijnbeer Schubert. Tusscben beiden heeft zich iets ontsponnen, en Mijnhrer Scbnbert beeft om Eva's hand gevraagd.' Mevrouw van birkhausen had op de sofa plaats genomen en de mededeeling van haren maa met strakken blik aangehoord. Eva's hand vroeg zij, bijna stikkende van toorn. „Ben ik krankzinnig, of zijt gij bet „Maar Franciska. welk eene opgewondenheid 1 Is er dan reden, zoo aan te gaan?" „Eva's hand En juist nu Juist nu „Maar wat is toch natuurlijker, dan dat een jong mensch op een mooi meisje verliefd wordt „Juist nu Juist nu riep zij weder. „Nu waarom ligt gij zoo den nadruk op juist „Maar man, ziet gij dan niet? Hoort gij dan volstrekt niets van hetgeen er om u heen voor valt Nu, als eiken dag graaf van Brenkenheim kon komen om een aanzoek te doen om Eva's band? Ik hoop toch dat gij dien onbeschaamden schrijver behoorlijk hebt afgewezen.' Beste Franziska,' zeide de generaal ernstig en met nadrnk, „ik moet u dringend verzoekeD, u te matigen. Dat gij u in het hoofd gezet hebt, dat graat von Brenkenheim Eva zou moeten nemen, heb ik zeer goed gemerkt. Maar, eerlijk bekend, ik beb naar aanleiding van onze kennis- NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Schagen daartoe ontvan gen hebbeude de Doodige aanschrijving, brengt ter voldoening aan de bestaande voorschriften, ter algemeene kennis, dat tegen den 2en Juli a. s. tot den werkelijken dienst wordt opgeroepen, de verlofganger van de lichting 1889, Jacob Kossmbehoorende tot het korps Genietroepen, om op den opgegeven datum voor des namiddags 4 ure, bij zijn korps te Utrecht present te zijn. Schagen, den I9en Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. KOEPOK-INENTING. making met de Breukenhoim's geen gunstige raeeniug van den jongen graaf noch omtrent uw oordeel verkregen. Deze verbintenis bestaat dus alleen in uwe verbeelding, en ik denk er niet aau, mijne dochteis dezen en gene ter wille van zjjne geld en titels om den bals te werpen. Schuberts aanzoek is volstrekt niet dwaas en verwerpelijk, heden ton dage zijn de mannen maar zeldzaam, die aanzoek doen om de hand van een onvermogend meisje, en ik moet u wel verzoeken, de zaak met deuzelfden ernst te behartigen en te overdenken, gelijk ik het doe, en zonder hartstochtelijke overijling." Mevrouw von Birkhausen keek haar echtge- noote met een zeer verboosden en vertoornden blik aan, daarop begaf zij zich naar de deur en riep met krijschend geluid Eva 1" Eva verscheen. Mevrouw sloot de deur. „Gij hebt gisteren avond in den tuin een Rendezvous gehad met mijnheer Schubert 1" zoo ving, zij baar verhoor aan. „Oorvijgen hebt gij verdiend 1 Maar dat verandert de zaak niet Beken Wat hebt gij samen afgesproken Eva trad een schrede achteruit, en zij keek hare moeder met niut zeer vriendelijke blikken aan. „Waarom spraakt gij ook niet van oorvijgen, toen gij het zoo inrichtet, dat ik met graaf von Brenkenheim verscheidene Reudez-vous had vroeg zij. „Onbeschaamd kindHoe kunt gij in één adem von Brenkeuheim vergelijken met een mensch die met zijn pen zijn dagelijks brood verdient, niets is en niets bezit „Ik vergelijk dio twee ook volstrekt niet met elkaar, moeder," antwoordde Eva trotsch. „Want als ik beide met elkancer wilde vergelijken, wat blee' er dan over van uw graaf?" „Wat wilt gg daarmede zeggen vroeg mevrouw von Birkhausen ten hoogste verwonderd, daar zij zich volstrekt niet kon verbeelden, dat Eva trots hare dwaling, toch overtuigd moest zijn van den voorrang van den graaf. Ik wilde daarmede zeggen, dat mijnheer Schubert verre boven den graaf staat. Hij is door zijn geestelijke ontwikkeling groot, in zijd juist oordeel bezit bij meer vrijheid, dan de gebeele graaf waard is." „Gij zijt krankzinnig!' riep mevrouw von Biikhausen woedend uit. „Ik deuk niet, dat wij met heftigheid verder komen," bracht de generaal in het midden. „Het is 2eer verkeerd van u, Eva, dat gij u zonder Binnenlaiidsch Nieuws. Op de Maandag 22 Juni 11. alhier ge houden Paardenmarkt, waren aangevoerd 307 paarden, de laagste prijs bedroeg f 40.de hoogste f 425. Zaterdagmiddag had iu de O. L. School alhier, in tegenwoordigheid van 13. en W. en der Plaatse], Schoolcommissie de jaarlijksche uitreiking plaats van belooningen en eereblijken voor getrouw schoolbezoek. Aan de volgende leerlingen, die de zesde klasse der O. School lieöben doorloopen zonder meer dan 5 schooltijden te verzuimen in 't afgeloopen jaar zijn als prijzen uitgereikt Teetje Asjes, Boek. Christiaan Blomhert, Engelsche Dict. Simon de Boer, Boek. weten, uwer ouders hebt ingelaten in eeno betrek king tot mijnheer Schubert. Dat getuigt van een groote mate van liebtzinningbeid bij zulk een jong meisje. Het was uw plicht, met het oog op uwe onervarenheid een dergelijke stap niet te doen zonder den raad uwer moeder ingewon nen te hebben. Maar daar het nu eenmaal toch zoo ver gekomen is, geloof ik niet, dat hevige scènes iets baten, en een misdaad is het ook niet, dat mijnheer Scbubert voor u eenige gene genheid heeft opgevat. Hij heelt toch in zooverro als een man van eer gehandeld, dat hij dadelijk tot mij is gekomen en mij alles bekend heelt. Hoe „Das gij trekt partij tegen mij beet mevrouw von Birkhausen haar mau toe. „Ik trek volstrekt geen partij. Ik zeg alleen dat zulk eene gewichtige zaak kalm overdacht moet worden. Mijnheer Schubert is een eerlijk mau en beeft rechtschapen bedoelingen. Ik hecht de grootste waarde aan het karakter van een man. Of bij graaf of schrijver is, komt bij mij eerst in de tweedo plaats in aanmerking. Ga nu naar uw kamer, Eva, ik zal met uw moeder bespreken, wat er gedaan moet worden. TSva hield het voor het verstandigste, niets verder tegen te spreken. Zij was blijde, dat baar vader in zeker opzicht zoo ter wille was. Zij verliet de kamer, begaf zich naar haar slaap kamer, sloot de deur, om niet door baar zusters overvallen t9 kunnen worden en, plaatste zich op den rand van haar venster. Zij was er trots op, zich zoo kordaat gehouden te hebben, en weDSchte alleen, dat Edgar, het nu ook maar zou weten op prijs te stellen, wat zij al voor hem deod. Hij had haren raad niet oj gevolgd, en zoo was het gokomen, gelijk zij gevreesd bad. Maar zij was daarom niet boos op hem. Had hij toch door zijn openhartigheid eeu bewijs gegeven van zijn groote lielde en zijn grooten trots. Toch was er een zekere ontnuchtering bij haar ont staan na de hartstochtelijke opgewondenheid en het gevoel van geluk vaD den voorgaanden avond. De openbaarheid van het feit ontdeed het van het romantische, en zij moest bekeuuen, dat bet uit een maatschappelijk oogpunt beschouwd, eene dwaasheid was, alle uitzicht op den graaf en alle uitzicht op een schitterende toekomst zoo dadelijk bij do eerste tred in de maatschappij op te offeren. In bare verbeelding zag zij een kleine woning met een enkel dienstmeisje, ecue woning met eenvoudige meubelen cd een scbrijfta el, waaraan haar man met moeite zijn dagelijksch brood verdiende. Daar op den achtergrond ver- N. Boes, Simon Bossen, Maartje Brommer, Trijntje Broekhuizen, Corns. Buis, Maartje Buis, Elizabeth Bijpost, Th. Denijs, Theo de Goede, Marg. Govers, Arie v. d. Haagen, Arie Harp, D. G. Hulst, Jan Huibers, Arnoldus Kloeke, Antje v. d. Maaten, Antje Meurs, Tona Molenaar, Jan Oudshoorn, Rika Oud, W. Ploeger, Jan Rezelman, Arie Roggeveen, Ooms. Roggeveen, Ooms. de Rooij, Cornelis Smit, Jan Smit, Maartje Vader, Juliane de Vries, Jan Wagemaker, Aagje Wit, Klaas Witïok, Grietje Zeeman, Cornelis Z >n, Abraham Zijdewind, Pcrtemonnaie. Horlogeketting. Portret-Albu in. Naaidoos. Portemonnaie. Poëzie—Album. Naaidoos. Schrijfmap. Portemonnaie. Poëzie-Album. Schrijfmap. Fransche Dict. s Portemonnaie. Horlogeketting. Muziektasch. Boek. N aaidoos. Schrijfmap. Poëzie-Album. Fransche Dict. Portemonnaie. Duitsche Dict. Fransche Dict. Schrijfmap. Horlogeketting. Schrijfmap. Naaidoos. Schrijfmap. Portemonnaie. Naaidoos. Schrijfmap. Naaidoos. Schrijfmap. Horlogeketting. bief zich het slot Brenkenheim, gerestaureerd op nieuw gemeubileerd met zijden meubelen en vonkelenden hanglampen, lakeien in livrei en de vierspan voor de deuivDoch neen, ook in een hut en onder een strooien dak zou zij Edgar liefhebben. Alleen moest hij het ook weten, welk offer zij hem brachthij inoetst trots op haar zijn en haar steeds vereeren als een wezen, dat in idealistische vereering van haar troon was afge daald, om hem gelukkig te maken. Ondertusschen kwam de generaal en zijn echtgenoote tot een besluit. De generaal weet er met nadruk op, dat zijne dochters zoo goed als geen huwelijksgift, medekregon cu dat hot dus verkeerd was, wegeus ijdelo verwachting een solicden minnaar met bescheiden inkomen af te wijzen. Zijn wensch was, aan mijnheer Schubert geen verbindend woord te geven, maar hem toch te veroorloven zijne bezoeken in huis voort te zetten, opdat men elkander wederkeerig nader zou kunnen leeren kennen. Had bij dan eenmaal eene gevestigde positie verworven, dan zou er aan de verloving en liet huwelijk niets in den weg staan. Mevrouw von Birkhausen verzette er zich lang tegen. Zij wilde, dat den vermetelen indringer het huis verboden zou wor den. Maar teu slotte ga' zij toe, gelijk dat altijd het geval was, wanneer de generaal zijn wil eenmaal beslist te kennen gegeven, en zij troostto zich met de gedachte, dat er wel mid delen an wegen gevonden zouden kunnen wor den, om deze fatale geschiedenis uit de wereld te helpen. Zij vertrouwde op Eva's gezond ver stand, zij hoopte, dat deze lielde slechts een dweeperij der eerste jeugd zou zijn, en zij be sloot, Eva voor langoren tijd naar Berlijn te zenden en haar zuster dienaangaande de ooodige inlichtingen to verstrekken. Nog denzeltden middag bcgal de generaal zich naar de firma Schottmüller om inlichtingen in te winnen ten opzichte van Edgar's vooruit zichten als militair in merg en been beschouwde hij de firma Schotmüllcr in zeker opzicht als Edgar's superieur. Mijnheer Friedrich Schottmüller, die vroeger zelve officier was geweest, ontving den generaal met de meeste voorkomendheid, en deze zette hem uiteen, dat mijnheer Schubert in nauwere betrekking stond tot zijne familie, en dat bij dus, onder bet zogel der stipste geheimhouding, kwam iuformeeren of de verbintenis vaD zijne oudste dochter met deu jougen mau zou kuuuen worden toegestaan.

Schager Courant | 1891 | | pagina 1