Het bezoek van keizer Wilhelm II aan Amsterdam. politie-verordening, voorstel te zullen doen tot het nemen van bepalingen, waarbij het houden van eenden en zwanen in de gemeente zooveel mogelijk beperkt zal worden. Bij de in de vorige week te Kolhorn, Uitgeest en Hoofddorp gehouden keuringen van de afdeeling Noords-Holland van de Vereeniging §het Nederlandsch Paardemtamboek" werden aangeboden twee hengsten en 19 merriën, waar van werden ingeschreven elf raerriën. De afloop der gehouden premiekeuriugen ter uitreiking der provinciale subsidiën is als volgt Te Kolhorn: Merriëo, geb. in 1887 en 1888, behoorende aan C. J. Schenk, Wieringerwaard Jb. Groot, D. C. Rezelman, A. Spaans, Anna Paulowna D. R. Kaan, R. D. Kaan, Wieringerwaard A. J. T. Geertsema, Waardpolder J. Breebaart Kz., WinkelV. Bakker, WieringerwaardH. Waiboer, J. Breebaart Kz., (2 stuks.) Winkel; A. Spaans, Anna PaulownaG. Blaauboer, BarsingerhornA. Spaans, Anna Paulowna C. J. Schenk, Wieringerwaard. Waarvoor beschikbaar zes aanhoudingspre- raiën ad f 50. Merriën, geb. in 1885 en 1886, behoorende aanJ. Breebaart Kz., Waiboer en Beers, WinkelR. D. Kaan, WieringerwaardA. Spaans, Anna PaulownaJ. P. Èackx, D. A. Kaan, Wieringerwaard Waiboer en Beers, Wed. J. Kooiman, WinkelTh. J. Waller, D. Geer- ligs, (2 stuks) Anna. Paulowna A. J. T. Geert sema, Waardpolder. Waarvoor beschikbaar vijf aanhoudingspre- miën ad f 100. Te Uitgeest: Merriën, geb. in 1887 en 1888, behoorende aan K. del Court, Velsen; K. Olij Dz. Schermeer. Waarvoor beschikbaar twee aanhoudings- premiën ad f 50. Merriën, geb. in 1885 en 1886, behoorende aanW. Visser, OterleekP. A. J. Losecaat Vermeer, Noorder-IJpolder. Waarvoor beschikbaar een aanhoudingspremie ad f 100. Te Hoofddorp: Merriën, geb. in 1885 en 1886, behoorende aan A. A. Knaap, Amsterdam; D. Versluis, Haarlemmermeer; Verhulp, Heemstede; P. Verkuijl, H. v. Dorsten, HaarlemmermeerM. J. Tiele, Amsterdam; H. F. Bultman, Haar lemmermeer; R. Pool JohzNieuwer-Amstel; wed. Meijerink Meijer, HaarlemmermeerH. Schoo, Velsen; Legmeer; H. F. Bultman, wed. Meijerink Meijer, Haarlemmermeer; Legmeer; M. Ackerman, Osdorp; P. Verkuijl, Haarlem mermeer; B. Verhulp, Heemstede; Legmeer; H. F. Bultman, Haarlemmermeer. Waarvoor beschikbaar zeven aanhoudings- premiën ad f 100. Merriën, geb. in 1887 en 1888, behoorende aan: P. Verkuijl, J. Tensen, Haarlemmermeer; Legmeer; D. Knibbe, Haarlemmermeer, C. v. d. Bout, Aalsmeer; Legmeer; H. F. Bultman, Haarlemmermeer; J. Rijnierse, Sloterdijk; D. Versluis, Haarlemmermeer; A. Troost, IJpolder; H. F. Bultman, C. Eijken, A. v. d. Heuvel, A. J. G. Timmermans, L. v. Wijk Jz., Haar lemmermeer; C. v. d. Bout, Aalsmeer; Legmeer; dezelfde; D. Versluis, P. Verkuijl, Haarlem mermeer. Waarvoor beschikbaar acht aanhoudingspre- miën ad f 50. Tot onderwijzeres aan de school no 1 te Heerhugowaard is benoemd mej O. Kooiman te Grootschermer, met wie in alphabetischen orde op de voordracht geplaatst waren, de damesG. Tol te Wijk aan Zee en A. Zee te Langereis, gem. Hoogwoud. Met goed gevolg is het eindexamen gymnasium afgelegd te Haarlem door C. V I S en te Deventer door A. STRAM- ROOD, beiden te Oudkarspel. Te Helder woont een echtpaar, hetwelk reeds lang het zilveren jubilé achter den rug heeft; schijnbaar heerscht er lusschen man en vrouw steeds de beste verstandhouding en geen der buren herinnert zich ooit van twist tusschen de echtelieden te hebben gehoord. Toch is de man een wonderlijk heer en nukkig. Is hij uit zijn humeur, dan bewaart hij weken achtereen het stilzwijzen. Vrouw noch kinderen krijgen een woord van hem. De zonderling zondert zich dan in een afzonderlijk vertrek af, waar hij alleen slaapt, eet en moppert. Wat hij wil eten schrijft hij op een lei en deelt op dezelfde wijze voorts alles mee wat hij te bevelen heeft. Is de bui over dan leeft hij weer met de famillie mede en rept met geen woord over het voorgevallene en han delt alsof er niets gebeurd is. Donderdagavond ontstond in de R. K. Kerk te Hoorn een begin van brand, door het vlamvatten der draperie en versiering aan een der zijaltaren, welke echter door eenige aanwezigen werd gestuit. Wijlen de heer Bortii, overleden te Amsterdam, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch een legaat vermaakt, groot f 10.000, onderlast van vruchtgebruik door mevr. de wed. Borski. dis echter ten voordeele van de inrichting van hare rechten heeft afstand gedaan. In afwachting van het hoog bezoek, hetwelk Amsterdam Woensdag en Donderdag jl. te beurt zou vallen was alles Dinsdagmiddag, vooral in de nabijheid van den Dam, in rep en roer. De groote taptoe, welke den volgenden dag ter eere van den keizei zou worden uitgevoerd, zou te ongeveer 7 uur eerst ten aanhoore der beide koninginnen welke om 3 uur feestelijk ontvangen waren, plaats hebben. Eene kolossale volksmassa vat samengestroomd, om dit begin der feeste lijkheden te zien of liever te hooren, daar het slecht een klein gedeelte van het publiek ge gund was een blik te werpen op het schouwspel dat de Dam, overladen als die was met muziek korpsen en militairen, aanbood. Onder leiding van den directeur der konink lijke kapel werd de lange roffel door meer dan 100 trommen en daarna door al de hoornblazers eener fanfare uitgevoerd, waarna de muziekkorp sen het «Wilhelmus" en «Heil dir in Sieges- kranz" uitvoerden, op eene wijze welke de koningin noopte haar tevredenheid te betuigen. Naar afloop vertoonden de twee vorstinnen zich onder luide toejuichingen aan het publiek, dat na den aftocht der muziekkorpsen het plein overstroomde en nog lang daarna zich in de naburige straten verdrong onder het zingen van verschillende volksliederen. Te Ymuiden heerste dien avond en den volgen den morgen vroeg reeds groote bedrijvigheid en werden alle bezetbare plaatsen ingenomen. Tuneinde den hoogen gast naar belmoren te kunnen ontvangen, was aan dun buitensluis een paviljoen ingericht, met Nederlandsche en Duitsche wapens en vlaggen versierd. Een eskader onzer marine, samen gesteld uit de schepen «Koningin Emma der Nederlanden", «Friso', «Goinea', «Buffel', «Sumatra" en de torpedobooten «Derops', «Krakstau", «Idjen', Et na" en «Habang", stoomden te zeven uur zeewaarts, teneinde den keizer en zijn gevolg in te halen. Na verloop van eenige uren kwam de «Hohenzollern' in zicht. Toen de schepen elkaar genaderd waren, werd met de vlaggen gesalueerd, terwijl van weerzij den saluut schooten gelost werden toen de «Ho henzollern" gepasseerd was wendde het Hol- landsche eskader den steven en sloot zich bij de Duitsche vaartuigen aan, Van de Duitsche schepen bleef echter weldra de «Hohenzollern" alleen over daar het vaartuig «Princes Wilhelm", hetwelk als escorte dienst deed, toen men Ymuiden naderde onder het lossen van saluutschoten zich naar de reede van Tessel verwijderde. Kort daarop stoomde de «Hohenzollern' de hoofden binnen en werd aan den versierden landingssteiger vastgemeerd. De keizer werd daarna met gejuch ontvangen en door den vice-admiraal Jhr. de Casembroot begroet terwijl de keizerin namens onze regen tes door Mevr. Baronnesse Schimmelpennick van der Oye welkom geheeten weid. De keizer stapte hierna op zijn jacht dat te Ymuiden gestationeerd was over en stoomde, door vele andere schepen gevolgd, naar Am sterdam. Aan het IJ was intusschen alles voor de ontvangst in gereedheid gebracht. Het breede water werd in alle richtingen doorkruist door met vlaggen getooide vaartuigen, terwijl reeds vele andere lagen vastgemeerd teneinde den passagiers gelegeuheid te geven het geheel te kunnen overzien. Ook op den wal, aan de ramen en op de daken der huizen namen reeds vroeg in den morgen veel toeschouwers plaats. Hun geduld zou wel op den proef gesteld worden. Gelukkig bood het ongewoon feestelijk schouwspel, waaraan het keizerlijk paviljoen niet weinig bijdroeg, nog al eeuige afwisseliug aan. Even na één uur kwamen de twee vor stinnen in het paviljoen aan, teneinde het keizerlijk paar te ontvaugen. Het was een prachtig schouwspel, het fraaie Duitsche vaartuig met zijn bemanning te zien naderen. Terstond werd aan den steiger voor het paviljoen de Rijksstandaard geheschen en een 12tal Nederlandsche matrozen verbonden schip en steiger door eeu brug met elkander. Daarop verscheen door hoera's en gejuich begroet den keizer gevolgd door de keizerin. De ontmoeting was zeer hartelijk. De koningin Regentes was de keizer te gemcet gegaab, die H. M. de hand kustte, terwijl de keizerin on ze jeugdige koniugin de wang tot kussen aan bood. De keizer droeg het Grootkruis van den Nederlandsche Leeuw en het marine-uniform. Na voorstelling en een kort verblijf in het paviljoen, begaf het vorstilijk gezelschap, voor afgegaan door een escorte cavallerie, zich op weg naar het paleis. In het eerste rijtuig za ten de Keizer en de Koningin-Regentes, in het tweede had de Keizerin en onze Koningin plaats genomen. Op hun tocht ontlastte zich een regenbui over de stoet welke tot na de aaokomst in het paleis vooitduurde. Dit belet te echter de vorstelijke personen niet na aan komst cp het balkon te verschijnen en dc juichende menigte te begroeten. Om 3Yj uur werd een bezoek gebracht aan het Rijks Museum, ditmaal onder begunstiging van goed weder. Nadat de keizer zich in de schilderijzalen had doen rondleiden, waar vooral de beeltenissen van hen door wie Nederland groot werd, zijn aandacht boeiden, bezichtigde het gezelschap nog verschillende andere afdee- lingen van het uitgebreide gebouw en keerde om ruim 5 uur, onder een stortbui, weder naar het paleis terug, waar de stoet te 6 uur aankwam. Het gala-diner ten hove ving ora 7 uur 's avonds aan. Koningin Wilhelmina was ge zeten tusschen deu keizer en de keizerin, die aan hare rechterhand was geplaatstde koningin- regentes zat links van den keizer, de prins von Wied links van H. M. Rechts van de keizerin was de princes von Wied gezeten. Tegenover den keizer zaten de Duitsche gezant graaf von Rantzan en de Nederlandsche te Berlijn, jhr. mr. van der Hoeven. Verder waren aan dezen luisterrijkeu disch aangezeten de mi nisters en de gezanten der vreemde mogendheden en een breede schaar van grootwaardigheidsbe- kleeders en hunne dames. Het diner werd gehouden in de groote balzaal, waar voor 110 gasten was gedekt. H. M. de Koningin-regentes bracht, terwijl alle gasten opstonden, een heildronk uit cp hare keizerlijke gasten. Keizer Wilhelm antwoordde in het Duitsch maar eindigde zijn toast in het Nederlaudsch met een dronk op de gezondheid van H. H. M. M. de Koningin en de Koning in-regentes. De muziek die op de binnenplaats van het paleis was opgesteld, hief na den toast Van H. M. de Koningin-regentes het Duitsche volkslied «Heil dir im Siegeskranz" aan en speelde na het antwoord van den Keizer het «Wilhelmus van Na?saiien." De Keizer verscheen aan tafel in de witte kurassiers-uniform. Allen, die daartoe gerechtigd waren, droegen de orde van deu Nederlandschen Leeuw. De taptoe welke om 9l/3 uur aanving liep thans niet zoo rustig af als den vorigen avond. Daar men niet tijdig genoeg gezorgd had, den Dam ruim te houden, gaf het er een geweldig gedrang. Men zegt zelfs dat er gewond en gedood werden. Menigeen kreeg eeu klap met den wapenstok der loopentle of erger nog van een paard der thans bereden politie. Het llbld. keurt de wijze af, waarop bij het houden der taptoe de politie is opgetreden. Eerst liet men de lieden op den dam plaats nemen en toen de menigte tot vlak voor het paleis in een dichte drom was saamgedrongen, werd, toen I de politie zonder tact en ruw de menigte terug perste, een treurig tooneel veroorzaakt, veel ergernis gewekt en veel leed toegebracht. Waarom het publiek niet dadelijk aangewezen waar het staan mag; men dwinge niet plotse ling en met geweld achterwaarts. Een dergelijk tooneel als bij de taptoe mag, zegt het blad, nooit weder vertoond worden in Amsterdam. Er was gebrek aan leiding en het optreden der politie was onverstandig en woest. Iu verband met deze beschouwing kan wor den medegedeeld, dat de heer J. R. Wülte, lid van den gemeenteraad, het volgende schrijven tot den voorzitter van den Gemeenteraad aldaar heeft ingericht: «De ondergeteekende verzoekt in de eerst volgende raadsvergadering te worden toegelaten tot het houden eener interpellatie omtrent de maatregelen door de politie genomen bij ge legenheid van de taptoe, gehouden hedenavond op den Dam. «Het lid v/d Gemeenteraad J. R. Wüste." Amsterdam, 1 Juli. De uitvoering liet overigens niets te wenschen over, wederom vertoonden zich de hooge gasten op het balkon en de keizer was met het eereblij k uiterst ingenomen. Het Wilhelmus werd op zijn verzoek, maar thans in de oude toonzet ting, herhaald. Den volgenden morgen brachten de vorstelijke personen te 101/, uur eeu bezoek aan het Burgerweeshuis en maakte daarna een rijtoer door de voornaamste straten der stad. Hierna werd het stadhuis bezocht, waar verschillende autoriteiten huune opwachting maakten en ook de universiteit vertegenwoordigd was. Na het gebruik vau eenige ververschingen werden nog verschillende vertrekken en o. a. ook het archief bezichtigd. Alvorens naar het paleis terug te keeren, werd eerst de Nieuwe Kerk nog bezocht, waar het graf van De Ruijter vooral de aandacht trok. De stoet ging van hier weder terug naar het paleis op den Dam. Na eenige oogenblikken van rust begaf het keizerlijk paar 's middags om 3 uur aan boord van de Cérès tot het maken vau een water tochtje langs het Wederom waren onze Koninginnen in hun gezelschap. Het Y bood een schouwspel aan, zooals het nog nooit te voren was waargenomen. Duizenden en duizen- de vaartuigen groot en klein, alle met vlaggen versierd gaven het geheel een recht bont aan zien terwijl het statige van het sehouwspel niet weinig verhoogd werd door de aanwezig heid van een 14tal oorlogschepen onzer marine. Kort daarna werd de tocht verder op een ha venbootje voortgezet teneinde den tocht tot langs de Heerengracht en den Binnen-Amstel te kunnen voortzetten. Overal en altijd werden de vorstelijke personen door een stroom van duizenden en duizenden menschen gevolgd de keizer en de hooge gasten van zijn gevolg zijn uitermate tevreden over hetgeen zij in Amsterdam mochten zien, origineel en geheel nieuw als vele dingen voor hen waren. Op den Amstel gekomen leverden de vereeni- gingsgebouwen aldaar een eigenaardig schouw spel op en toen door een 4-tal gieken een roeiwedstrijd werd begonnen, werd ook de geest drift des keizers gaande gemaakt, daar hij een echt sportman is. Des avonds zou op het IJ een schouwspel geboden worden, hetwelk door velen wellicht nooit zoo volmaakt aanschouwd werd en door velen wellicht nooit meer gezien zal worden. Tegen het vallen van den avond wemelde het op het water van met lichteH en lampions versierde vaartuigen welke langzamerhand een kring vormden om de plaats waar het monster- vuurwerk zou ontstoken worden. Tegen tien uur bevond het keizerlijk gezel schap zich in den salon van den West-Indi- schen maildienst en nam het vuurwerk, hetwelk uit 33 verschillende stukken bestond, waar. Ieder ooggetuige moet onverdeeld lof hebben voor alle nummers, als hij ze langzaam vuur- vattende, maar weldra een hel licht in den omtrek verspreidend, zag schitteren, zich draaiend kronkelend en uiteenvliegend, zich in ontelbare vonken, als zoovele sterren door het luchtruim verspreidend waarlijk de indruk van het geheel was grootsch en onvergetelijk. De gewone uit roepen van bewondering bleven weg, om voor onverdeelde aandacht plaats te maken. Het schoonst slaagden de wapens van Duitsch- land en Nederland ook het portret van den Duitschen keizer was overweldigend mooi, zooals het zich, omgeven door duizend lichtende ster ren, aan de blikken der duizenden toeschouwers vertoonde. Om elf uur eindigde het vuurwerk en begaven de vorstelijke personen zich weder naar het paleis; het publiek kon het echter zoo niet zien afloopen en bewoog zich, langzamerhand ver minderende, tot laat in clen nacht onder het zingen vau liederen door de straten der hoofd stad. Vrijdag 11 uur 28 in. v.m., is het hoog gezelschap uit de hoofdstad vertrokken om de reis over s'—Hage voort te zetten naar Rotterdam. Welke treurige gevolgen in warme dagen het overmatig drinken na zich kan slepen is wederom gebleken. Zekere K. H. te W arga, bij den landgebrui- ker A. F. in de hooiing werkzaam, gaf zich na het eten wat al te veel aan het drinken van karnemelk over. In het land gekomen, ge voelde hij zich plotseling onwel, vergezeld van hevige pijn en was binnen weinige oogenblikken eeu lijk. Twee zoonen van den heer J. v. Diepen, landbouwer te Scharwoude, jongens van 12 en 16 jaar, begaven zich te water in eene polder sloot om te baden en zijn zeker in een kleikuil geraakt, met het droevige gevolg dat beiden verdronken. Een toevallig voorbij varende schip per zag de kleeren op den wal liggen en vond na eenig zoeken de lijken. Bij eene ringrijderij te Driewegen, in de gemsente Ier—Neuzen, is door een werkman van Aksel zooveel sterke drank gedronken, die in een houten potlepel werd rondgedeeld, dat •hij bewusteloos nederviel en in levensgevaar verkeert. Eenige reizigers voor Grouw vergaten Vrijdagavond uit te stappen, toen de trein voor dat station stopte. Toen men weer van het station vertrok, bemerkte men dit en uit den wagen werd gereepen te stoppen, doch conducteur en machine-personeel hoorden dit niet. Een leerling van het gymnasium te Leeuw arden kreeg medelijden met de Grouwster rei zigers en haalde de noodrem over, De trein stond spoedig stil, de Grouwsters konden uit stappen, maar de gymnasiast kreeg wegens zijne betoonde welwillendheid proces-verbaal. oortdurend wordt nog melding gemaakt van onheilen aangericht door den bliksem of door hagelslag. Te Hontenisse en te Diepenveen brandden woningen af, te Oud-Gastel, Dinteloord, Fijn aart en Klundert hagelde het hevig en werd vee in de weide door den bliksem gedood. Uit Breda schrijft men Het onweder, dat Woensdagmiddig behalve over Breda, te Chaain, Prinsenhage en Gilze

Schager Courant | 1891 | | pagina 2