Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. Burgerlijke iStand. Marktberichte 1.— woedde, vergezeld van een vernielenden hagel slag, was meer dan hevig. Te Breda brak het twee malen los, eerst van 1.10 tot 1.28 en later van 1.36 tot 5.47, het laatste vergezeld van een ontzaglijken regenstorra, die het uitzicht geheel belemm^rle. Ouden van dagen verklaarden zulk een geweldig onweder nog nimmer te hebben boleetd. De lage gedeelten der stad stonden blank; boomen werden hier en daar ontworteld; in het Valkenberg werd een hooge boom door den bliksem getroffen en de muur rondom hel gebouw oer R. C. mil. vereeniging beschadigd. De regenmeter wees aan 15.8 milimeters. Te Brakel sloeg de blissem in een water molen die tot den grond afbrandde. Uit Moergestel wordt nader gemeld omtrent den hevigen hagelslag: Niet de oogst alleen is vernield hazen, patrijzen en klein gevogelte vindt men dood op het land, kippen, kuikens, duiven, vinken, die niet spoedig genoeg een schuilplaats vonden werden door de zware ha- gelsteenen gedood. De bliksem sloeg later in verscheidene boomen en deze zijn vernield ot liggen geveld. Van persoonlijke ongelukkeu is nog niets vernomen. Te Dieren sloeg de bliksem in bij den slaapstee houder Kerkhotf. Een dertienjarige knaap, die binnen was gekomen met de vraag of hij even mocht schuilen, werd getroffen en wasonmiddelijk een lijk. Een meisje iu dezelfde woning werd aan de beenen getroffen. Men meldt uit Andel Bij het hevige onweder, dat alhier woedde, sloeg de bliksem in den Veenschen Watermolen, waarin zich op dat oogenblik vijf personen be vonden, met het noodlottige gevolg dat een zoon van den molenaar, een jongeling van 16 of 17 jaar, werd gedood. Zijn zusje, een meisje van 18 of 14 jaar, werd aan de wang getroffen, en eene vrouw werd tegen den grond geslagen. De molenaar eu zijne vrouw bleven ongedeerd. De molen is geheel afgebrand. Aan het veer te Op Andel (aan de Zwaan) sloeg de bliksem, terwijl de veerkuecht met de roeiboet van de Heusdensche boot kwam, inde rivier. De knecht werd bewusteloos in de Zwaan opgenomen, doch heeft verder geen letsel bekomen. IlJe Legerwet. Gelijk bekend is, heeft de Legerkweslie bij de onlangs gehouden verkiezing voor Leden der 2e Kamer geducht meegegolden als motief, om eenige heeren candidaten in het zand te doen bijten. De grootste buiteling is voorzeker wel gemaakt door niemand minder, dan door Sr. Schaepman. Iu de eerste dagen na den uitslag der ver kiezing werd alom medegedeeld, dat het tegen woordig ministerie na het vertrek van den Duitschen Keizer wilde aftreden. Thans verzekert men ons van geloofwaardige zijde, dat het tegenwoordige ministerie nog tot Sept. zal aanblijven en dat deze Regre- ring de aanhangige Legerwet weder in behandeling zal nemen. Wordt die wet dan verworpen, dan krijgen wij Kamerontbinding, en mogen we uog eens naar de stembus draven eu bij die gelegen heid dan hoopt de tegenwoordige regeereude partij nog kans te krijgen, verloren terrein te herinneren, bf de legerwet Bergansius wordt nu, met zijn wijzigende amendementen, voet stoots aangenomen. Interessant zal het zijn, de houding na te gaan dier leden, welke krachtens de stembus verzocht zijn met 1 Sept. in 's Lands Vergader zaal niet terug te komen, alsmede van die leden, welke bepaalde beloften iu zaken de leger wet hebben afgelegd. Zeker is het, dat met deze handelwijze, door de Regeering een hooge troef* wordt uitgespeeld. Zij plaatst toch de Liberale kamerleden voor een gevaarlijke keuze, want deze weten zeer goed, dat men in menig liberaal district ook liever niets van die minder gewenschte legerwet wil hooren. Wat ons betreft, die Legtrwet laat ons koud. Wij voor ons hebben Diet bizonder veel op met al dat soldaatje—spelen, maar er zijn nu eenmaal van die «noodzakelijke kwade zaken* en voorts op onze hoofdmannen rust de verantwoording voor hunne daden en be sluiten. Moet het, dan moeten wij ons aan de noodzakelijkheid onderwerpen en in dat geval erkennen wy het gaarne dan maar hoe eer, hoe beter. Of het van de tegenwoordige regeering wel correct mag heeten, die Legerwet, als een Paris appel nu onder het Nederlandsche volk te werpen, daarop geven wij vooralsnog geen beslist antwoord, dienaangaande zal nog veel uit de aanstaande behandeling u.oeten blijken. Vaststaand metnen wij het te mogen rekenen, dat deze tijdiDg voor velen in den lande eeu Jobstijding zal zijn. W ij Nederlanders zijn uit den aard geen soldatenvolk en willen daarom op het altaar i van «militair—machtsvertoon* liefst zoo min mogelijk geld en bloed offeren, en zeggen het Johan de WHt na: ri coactus. De voorzitter van het „waakzaamheid-co mité (van burgers) in Whitechapel (Londen) heett weer een brief van Jack the Ripper ontvangen, in denzelfden tiant als hij er ont- j ving kort voor de laatste moorden. Die brief luidt: «Georgeyard, Whitechapel. Ik zal weldra mijn werk in deze wijk we der beginnen; als gij of uw helsche bende be proeft mij weg te halen van waar ik ben, zal ik, met God's hulp, u een mes in het hart steken. Wees dus voorzichtig en laat mij met rust. Laat de politie mij vatten als zij kan; maar ik zou baar beklagen, want ik beu nooit voornemens geweest, mij levend te laten vangen. Ik beu reeds tweemalen bijna gepakt. Uw dienstw. Jack the Kipper, h. Mijn voorletters ziju G. W B. De brief is aan de politie gegeven. Volgens de Carreco Medico zijn te Lissabon berichten ontvangen, inhoudende dat in Spanje ernstige geruchten loopen betreffende het weder uitbreken der cholera in dat land. Vooral zou dit het geval zijn te Valencia, en dientengevolge zijn door de regeering aldaar reeds maatregelen voorgescheven om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan Te San José (niet San Francisco) in Californië hebben Maandag ochtend eene reeks van hevige aardschokkeu plaats gehad. De stad wiegde als een schip op de golven en in de twee voornaamste, stampvolle hotels snelden de gasten half gekleed hunne kamers uit. Een in aanbouw zijnd huis stortte in, evenals vele schoorsteenen. Vensters en allerlei voorwerpen werden verbrijzeld, zoodat er vrijwat schade werd aangericht. Er heerschte algeraeene ont steltenis. De zucht om zich voor een of andere werkelijke of denkbeeldige grootheid in 't stof te buigen, weet overal afgoden te vinden. Zoo heeft men te Siduey een plechtige» intocht georganiseerd voor Sarah Bernhardtzij werdt met eeu flotille van de haven afgehaald, door de élite der officieele wereld in het raadhuis ontvangen en daar op een galadiner genoodigd. Ieder kon aan de plechtige receptie deelnemen tegen een entrée van f 6. Zoodoende sloeg de gemeente de kosten er weer uit, dat was nog al practisch. Een laaghartige aanslag is gepleegd is in den schouwburg «Bouffes du Nord" te Parijs. Zondag zijn daar twee personen binnengeslopen die de gaspijpen doorsneden eu de acht brandslangen op de verschilleude verdiepingen wegnamen, opdat des avonds bij de voorstelling eene ontploffing en brand ont staan zuu. Gelukkig is hun toeleg door de dienstdoende brandweermannen bij tijds ontdekt. Men heeft de daders in handen, die echter hunne namen en hun doel weigerden te beken- neu. De een is gebleken zekere Audinet te zijn, 23 jaar oud. Een hevige aardschok is Maandag avond weder te Veroiia gevoeld. Te Tregnano en Cogolo zijn de tengevolge van de vroegere schokken wankele en onderstutte muren inge stort. De bevolking vluchtte het veld in. Uit Hannover wordt aan de Köln. Ztg. gemeld Met de regeling van de schadeloosstelling aan de bij het spoorwegongeluk bij Kirchlengern gewonde persoueu, vordert men niet snel. Dit ligt evenwel niet, zooals de Hanuoversche bladen schrijven, aan de spoorweg—directie, die integendeel de regeling tracht te bespoedigen, maar aan de omslachtigheid, waarmede de be nadeelden voor hunue belangen opkomen. Bovendien wordt het vaststellen van bet bedrag der schadeloosstelling bemoeilijkt door de om standigheid, dat er geen contracten aauwezig zijn betreflende de salarissen, door den heer Carré aan zijne artisten uit te betalen en de opgaven, die van beide zijden hierover verstrekt werden, verschillen. Oumiddellijk na hetoDgeluk is den heer Carré door de Spoorweg—directie eene som van Mark 30,000 als gedeeltelijke schadeloosstelling toegekend. De artisten, die door hunne wonden verhinderd zijn hun bedrijf voort te zetten, zullen eene schadeloosstelling in kapitaal, niet in lijfrente ontvangen. Het geheele bedrag der uit te keeren vergoeding zal waarschijnlijk de som van Mark 350,000 niet overtreffen. Een vreeselijk voorval vond Zaterdagavond in de Rue Jacob in de Parijsche wijk Saiut- Germain-des-ptés plaats. Een zekere baron Gabriel de Piuval-Salgues, die dair woonde en aan vlagen van zinsverbijstering leed, begon plotseling met zijn jachtgeweer op de voorbij gangers te schieten. Eeuige personen werden licht gewond en ook een paar politieagenten, die zijn kamer wilden binnendringen, werden getroffen. Eindelijk moest de brandweer te hulp wor- 1 den geroepen om den razende tot bedaren te brengen, maar hoewel de brandweer den man met eeu waterstraal van het balkon, w iar hij stond, verdreef, kon men toch niet in zijn kamer, welke hij gebarricadeerd had, door dringen. Eindelijk was de ammunitie ver schoten en toen stak de baron zijn kamer in brand. Intusschen vei maakte de baron zich met stoelen en ander huisraad op de straat te wer pen, maar nu het vureu gestaakt werd, konden de agenten hem wel bereiken. De pompiers hakten de deuren stuk, en juist toen zij binnen drongen, zagen zij twee pers-nen uit het raam springen, De baron, en een juffrouw, die hij bij zich had, sprongen uit het raam op de binnenplaats. De pompiers waren den brand spoedig meester en begaven zich toen naar de binnenplaats. Beide personen lagen daar zwaar gewond. Zij werden terstond naar het zieken huis vervoerd en verpleegd. De baron had het rechterbeen gebroken en ook de juffrouw had ernstige wonden ontvangen, doch hun leven is niet in ge.vaar. Bij onderzoek bleek, dal de baron, die een zeer los leven leidde, aan vervolgingswaanzin leed. Vandaar dat hij het vuur opende op allen, die de binnenplaats overgingen. Gelukkig werd niemand ernstig getroffen. De baron schoot met hagel en velen ontvingen hagelkorrels in den schouder en het gelaat, maar geen hunner werd doodelijk getroffen. Baron de Plinval is 21 jaren oud. Teneinde aan geld te komen voor zijn uitspattingen, verkocht hij een landgoed voor 100.000 fr. maar hij ontving van den agent, die het van hem kocht, geen penning. De vader van den baron die ook te Parijs woont, liet hem toen onder curateele stellen. Op den dag voor dat het geval gebeurde, had de jonge baron met de vrouw, met wie hij leefde, een bezoek gebracht aan zijn vader, die hun de deur wees. Beiden keerden toen naar hnn kamer in de Rne Jacob terug, waar zij besloten op de gemelde wijze een einde te maken aan hun leven. INOEZONDElSr. Mijnheer de Redacteur In uw nommer van 2 dezer las ik een schryven van de Vrijzinnige Kiesvereeniging aan de Alkmaarsche Courant, dat door deze niet werd opgenomen. Het is mfjne bedoeling niet om met die Kiesver eeniging in debat te treden. Ookbehoefik haar niet mede te doelen, waarom ik niet tegenwoordig was in de vergaderingen waarin haar candidaat sprak, en evenmin de handschoen op te nemen voor wat door anderen in de Alkmaarsche Cou rant van 20 Juni jl. geschreven werd. Ter juiste voorlichting van belangstellenden meen ik echter te moeten zeggen, dat in dat nommer twee stukken staan van mij le. „Kiezers het antwoord is aan u!" 2e. „Aan de vruchten kent men den boom." Persoonlijk niet met den heer Gerritsen bekend, doch bij ervaring wetende dat onhandige vrienden in de pers en daarbuiten, dikwerf iemand in eeu ander licht plaatsen dan hem aangenaam is; heb ik (maar de Vrijzinnige Kiesvereeniging verzwijgt dat) in het tweede stuk, dag en nommer van „de Amsterdammer" vermeld, waarin het verslag zijner redo op de vergadering te Alkmaar vijf kolommen vult. Indien er dus „gelogen" werd, gelijk de Vrij zinnige Kiesvereeniging zich uitdrukt, dan is dit gedaan door de Amsterdammer. Of dat blad 't „met opzet" zou gedaan hebben, weet ik natuurlijk niet. I n dat verslag nu, is de indeeling in 35 onder werpen door de, in kapitale letters tusschen de regels geplaatste hoofden, aangegeven. En n a dat uitgebreid verslag, komt dan, als teeken van pauze, halt, of afscheiding: en daaronder staat dan „Aan het daarop gevolgd debat wordt deelge nomen door,' enz. Over goede manieren en over wat een fatsoen lijk man behoort te doen, kan het oordeel verschillen, maar vermoedelijk zal iemand als de heer Gerritsen, aan openbare behandeling van zaken gewoon, wel begrijpen, dat ik rny houden mocht aan het uitgebreid verslag van „d e Amsterdammer, zoolang de juistheid daar van niet werd betwist, en dat het onderteekenen met vollen naam hier moest dienen om hem en anderen te overtuigen, dat het doel was, om het door of voor hem aangevoerde, met open vizier te bestrijden. Alkmaar COHEN STUART. 3 Juli 1891. Ueuieente ^cliagen. Ingeschreven van 1 3 Juli 1891. Geboren: Jannetje, dochter van Pieter Meurs Jz. en van Elisabeth de jong. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1 30 Juni 1891. Geboren Arie, z. v. Arie Kapitein eu Alida Brugman. Willem Christiaan, z. v. Ariealijboom en Trijntje do Leeuw. Gterlruida, d. v. Coruelis Slot en Baaltje Anna Withclmina üoon. Cornelia, d. v. Jan Koiper en Aagje Bood. Antje, d. v. Albert Smak en Trijntje Smit. Floris, z. r. Abra ham Christiaan Maller en Jannetje Korver. Antje. d. v. Louris Smak en Keeltje Wit. Maartje, d. v. Jacob Helder en Trijntje Loijen. Ondertrouwd Cornelis Bouwman j. m. 25 j en Elisabeth Best j. d. 26 j. GetrouwdCornelia Bouwman j. m. 25 j. en Elisabeth Best j. d. 26 j. Overleden Elisabeth Pool, 19 jaar d. van Dirk Pool en van Geertje Wit de laatste over ledene Trijntje Kolles 47 jaar echtgenoote van Nanne Kniper. Gemeente Sint llaarten. Ingeschreven van 1 30 Juni 1891 Geboren: 22 Juni Cornelis, zoon van Jacob Ambuul en van Aagje Glas. Ondertrouwd: 19 Juni Siemon Stoop oud 35 jaren eu Elizabeth Visser oud 31 jaren beiden wonende te Sint Maarten. GetrouwdGoene. Overleden8 Juni, Aafje Zijpheer, oud 73 jaren, Echtgenoote van Arie Groet. Gemeente Haringkarspel. Ingeschreven van 1 30 Juni 1891. Geboren 3 Juni Geertje dochter van Cornelis Necfkes en Dieuwertje Stammes. 9 dito, Herika, dochter van Jasper Steigstra en Fetjo Postma. 15 dito, Gerardus, zoon van Petrus Borst en Grietje Kaadgers. 18 dito, Hendrik, zoon van Jan Tamis en Guurtje Schilder. 20 dito, Cornelia, dochter van Gerrit B.kker en Trijntje Berkhout. 27 dito, Jozef, zoon van Antje Kok ongehuwd. 29 dito Anna Margarotha, dochter van Gerrit Tesselaar en Aagje Smit. 29 dito, Catharina, dochter van Pieter Rozendaal en Aagje Hosiiug. Ondertrouwd: 19 Juni. Arie Spaans jm. oud 24 j. te Haringcarspel en Jantje Droog jd. oud 23 j. te Barsingerhorn. Getrouwd: 7 Juni, Jan Boon jm. oud 21 j. en Antje Smit jd. oud 23 j. boiden te Haring carspel. Overleden: 17 Juni. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Cornelis Rentenaar en Rensje de Geus. 29 dito, Jacoba Maria Glas oud 36 j.echtgenoote van Jan Burger. Gemeente Vtarsingcrliorn, Ingeschreven van 1 30 Juni 1891. GeborenJacob, z. v. Hendrik Prosper en Trijntje Jongejan. Cornelis, z. v. Arie Goedhart en Trijntje Veltum. Cornelis, z. v. Gerrit Jonge- jans en Antje Boekei. Willem, z. v. Cornelis Keesman eu Antje Rietvink. Pieter, z. v. Pieter Bood en Neeltje Sluis. Ondertrouwd en GehuwdGcene. Overleden IJ f Slikker, 28 j. ongehuwd. Trijntje Vink, 6 j. Maartje de Wit, 65 j. echtgenoote van Jacob Kromhout. Gein. Slrock op LangcüUk. Ingeschreven van 1—30 Juni Bevallen: P. Bak geb. Huigen Z. M. Dirk- maat, geb. Kostelijk, Z. OndertrouwdW. Keizer en T. Koning. C. Koofj en C. Schaak. GehuwdGeene. OverledenWillemtje Strybis dochter van KI. Strybis, 3 jaren. Gem. Wïering-crwaard. Ingeschreven van 1 30 Juni 1891. Geboren: Marie, d. v. Hybrand Egmond en Grietje Kuilman. Grietje, d. v. Jan Bakker en Niesje Dekker. Johannes, z. v. Jan Raven en Johanna Kaashoek. Neelije, d. v. Pieter Glynis en Tryntje Keetman. Maarten, z. v. Pieter Ploeger en Maartje Beek. OndertrouwdGeene. GetrouwdJan Bakker, jm. en Hilgonda Glim. jd. Johannes Visser, jkni, en Rensje Bakker jd. OverledenNeeltje Butter, wed. van Pieter Smit, oud 58 jaren. Marijtje van der Aarde, echt- gen. van Cornelis Kooy, oud 59 jaren. Cornelis Keizer, weduwnaar van Antje van der Molen, oud 58 jaar. H Sc ha urn, 2 Juli 1891. Aangevoerd: 8 Paarden f 80.- a 200.— 2 Stieren f 62.50 a 90.— 6 Gelde Koeien (magere) f 80.- a 150.- 8 Gelde Koeien (vette) f 170.— a 250.— 12 Kalfkoeien f 140. - a 250.— 17 Nuchtere Kalveren f 8.— a 20.- 124 Schapen (magere) f 10.— a 19.— 100 Idem (velte) f 20.— a 28.— 150 Lammeren f 2.50 a 9.— 3 Bokken en Geilen f 2.— a 4.— 38 Varkens (magere) f 8.— a 13.— 51 Biggen f 3.— a 5.— 30 Konijnen f —.20 a 15 Kippen f —.25 a -.85 325 Kilogr. Boter f —.86 a .93 (per Kop f - .60 a -.75) 180 Kaas l —.20 a —.30 6000 Kip-Eieren f 3.— a 3.50 3000 Eend-Eieren f 3.10 a 3.20 H o o r n 2 Juli 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.Commissie f 28.— Middelbare f 25.50 aangevoerd 392 stapels, wegende 116805 Kilo. JE tl m, 2 Juli 1891. Aangevoerd. 150 stukken boter, per half kilo f 0.57'a 0.62' kipeieren f 3.75 a 4.per 100 stuks. Zaandam, 2 Juli 1891. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 27.aange voerd 27 stapels. Al li maar 3 Juli 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 30.Commissie f 29.Middelbare f 29.50, aangevoerd 625 stapels, wegende 190000 K.G.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3