Gemengd Nieuws. C*9KlKVBJP«l*4Jimf v ■ISUdJV «*.IT - voldaan maar dat het gewenscht is op de volgende jaarsvergadering vanwege bet Depar tement dienaangaande een voorstel te doen. Dit de verslagen der respectievelijke instel lingen bleekdat de Bewaarschool thans bezocht wordt door 108 leerlingen, terwijl de finantiën, in den aanvang van dit boekjaar in een zeer ongunstigen toestand verkeerende, dank zij het zuinig beheer der commissie, nu weder sloten met een batig saldo van f 140.de inkom sten bedroegen f 1270.dat dit seizoen d^or 40 lezers gebruikt is gemaakt van de Volks- leesbibliofheek en er 1300 boekdeelen werden aangevraagddat de Volksvoordrachten konden wijzen op een saldo van f 40 dat de Departementale Zangschool werd bezocht door 46 leerlingen en den heer ter Lint/en, den onderwijzer, allen lof toekomt voor zijne leiding; en dat het onderwijs in Huisvlijt door den heer Roep met het meeste succes en ambitie verstrekt werd en werd bijgewoond door een veimeerderd getal leerlingen. Uit de Rekening van den penningmeester van het Departement bleek, dat het getal leden thans 30 bedroeg. Tot leden der Commissie tot naziening der rekeningen en verslagen werden gekozen, de heeren P. Buis Jz., C.Roggeveen Cz. en Johs. Denijs. Tot lid der Commissie voor de Leesbibliotheek werd, ter voorziening der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Hd. Smit, gekozen, de heer C. Roggeveen Cz. Waardeering heeft bij ons steeds gevonden, het vioolspel van onze vroegere plaats- genoote, mejuffrouw Lenamie Denijs. Voor de hand ligt het, dat haar optreden in andere plaatsen voor ons ook een zeker belang heeft en wij dus belangstellend zijn naar bet oordeel van anderen. Deze laatste beweegreden doet ons onderstaande overnemen uit Het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage. „Met genoegen zag ik in bet Nieuws van den Dag van 19 Juni 11., onder de rubriek «Stadsnieuws" een stuk, waarin gewezen wordt op de uitstekende vruchten van het onderwijs aan het Conservatorium van de maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam, zoowel als op den ernst, waarmede de leeraren aan die Inrichting hun taak opvatten en de toewijding, waarmede zij die vervullen. «Werden daarbij de namen genoemd van hen, die op de laatste eind-uitvoering proeven van aanleg en muzikale ontwikkeling gaven, zoo gaarne had ik gezien, dat bij een gelegenheid als deze, ook werd gewezen op de velen, die reeds hun vorming aan het Conservatorium hebben te danken, met name van hen, die, voortbouwende op hetgeen zij van daar mede namen, met ijver trachten zich een naam te maken op het gebied, dat zij tot het hunne hebben gekozen, en dat het kunstminnend pu bliek opmerkzaam werd gemaakt op diegenen onder hen, die zich onderscheiden. Dat daaronder musici zijn, die het tot hoogeu trap van ont wikkeling gebracht hebben, is zeker. Kort geleden had ik het genoegen, kennis te maken met mej. Lenamie Denijs. «Deze jeugdige virtuose, nauwelijks 19 jaar oud, is geboortig van Schagen (N.-H.) Haar eerste onderwijs in het vioolspel ontving zij van een dorpsmuziekonderwijzer, doch, toen het weldra bleek, dat de leerling den meester op zijde streefde, werd zij asn den heer Joseph Cramer voorgesteld, die haar leiding op zich nam, haar talent ontwikkelde, en maakte dat zij op 13jarigen leeftijd, dus 2 jaar vóór den termijn, die voor de toelating is vastgesteld, bij vergelijkend examen, de eenig opengevallen studiebeurs van bet Conservatorium der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst ver kreeg. «Onder de leiding van haar leermeester en de andere leeraren van het conservatorium, zette zij nu haar studiën voort, tot zij in haar 18e jaar het volledig diploma als solo—violiste ver wierf. «Dat zij sedert, op verschillende plaatsen, met sncces optrad, getuigt de gunstige wijze, waarop zij steeds in verschillende dagbladen werd geresenseerd ook is zij de eerste dame violiste, die bovengenoemd diploma in ons land verwierfzij toont zich die onderscheiding dnbbel waardig, «Toen zij eeDigen tijd geleden voor deAfdeeling Leiden der Hollandsche Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen speelde, kende men haar in een recensie een plaats toe onder de eerste violisten van ons Land, terwijl overal, waar mej. Denijs, hetzij genoodigd in voorname particuliere kringen, hetzij voor een grooter publiek, doet blijken van haar voortreffelijke techniek, en de krachtige, maar toch zoo lieve tonen, die zij aan haar instrument ontlokt, ten gehoore geeft, sltchts één stem opgaat over haar naïveteit en haar kinderlijken eenvoud. «Moge mej. Denijs voortdurend een steeds grooter sncces behalen, en moge dit succes anderen, die met aangeboren talent begaafd zijn, er toe opwekken, haar voetspoor te vol gen maar laat ook ons nimmer een gelegen heid verzuimen, om door onze waardeering te toouen, dat wij talent, en onvermoeid str< ven j tot ontwikkeling daarvan, op hoogen prijs stellen. Amsterdam, 27 Juni 1891. D. Door de Provinciale Staten van Noord- Holland zijn in hare, zitting na een langdurige gesloten zitting, de voorwaarden vastgesteld, waarbij zij een renteloos voorschot van f150,000 verleenen voor den aanleg van een stoomtram Hoorn Schagen, welke concessie is aan gevraagd door den heer Arkes van Enkhuizen. Die voorwaarden zijn 1. Vóór den eersten Augustus 1895 moet de weg gebouwd en op dien voet in exploita tie gebracht zijn, dat het rijden van minstens 4 treinen daags, heen en terug, verzekerd zij, met dien verstande, dat deze verplichting niet voor den Zondag geldt. Die termijn kan door Ged. Staten verlengd worden, indien hun blijkt, dat de vertraging in de uitvoering van het werk veroorzaakt is door omstandigheden, onafhankelijk van den wil des ondernemers. Zoodra de weg gebouwd en op den voor schreven voet in exploitatie gebracht is wordt f 150.000 uitgekeerd. 2. Het voorschot moet aan de provincie worden terog betaald uit de opbrengsten der lijn, zoodra die zullen gestegen zijn boven een bedrag, nader door Ged. Staten vast te stellen, mits niet te boven gaande dat van f 7o.000. In dat geval wordt de helft dier meerdere opbrengst uitgekeerd aan de provincie. Bovendien is het voorschot, of wei het onafgeloste gedeelte daarvan, in eens opvorder- baar bij verkoop of overdracht van de lijn en bij naasting door het Rijk. 3. De ondernemer zal verplicht zijn, ten genoegen van Ged. Staten, vóór 15 November 1891 aan te toonen, dat zich eene vennootschap heeft gevormd, ten doel hebbende om den stoomtramweg van Hoorn naar Schagen te bouwen en te exploiteeren of te doen explci- teeren en dat het daarvoor benoodigde kapitaal als verzekerd mag beschouwd worden. Deze vennootschap, aan welke te zijner tijd het voorschot zal worden uitbetaald, moet zich vooraf jegens de provincie verbinden tot terug gaaf er van, op den voet als hierboven sub 2 is omschreven, en tot nakoming der sub 4 voorgeschreven verplichtingen. 4. De statuten der bedoelde vennootschap, alsmede de jaarlijksche balans en winst- en verliesrekeningen worden aan Ged. Staten mede gedeeld. Het bestuur der vennootschap is verplicht aan Ged. Staten alle inlichtingen omtrent de onderneming te verstrekken, die deze zullen verlangen, totdat het voorschot geheel zal ziju terugbetaald. Tijdens den muziekwedstrijd te Eindhoven werd een der werkende leden van Alkmaar's harmonie die aan het concours deelnam, eene jongedochier geboren. Bij zijn thuiskomst gaf hij haar, ter eere der feestvierende vereeniging Appollo's Lust te Eindhoven, den naam van Apollonia. Nadat hij hiervan aan den feestcommissaris had kennis gegeven, ontving de kraamvrouw van dezen een groote krentenmik met den naam van Apollonia daarop in krenten. Hoe algemeen de verontwaardiging is over het wanbeleid van den Amsterdamschen hoofd commissaris van politie in den avond van 1 Juli, kan blijken uit het feit, dat het voor nemen bestaat, om op verschillende plaatsen in de stad adressen aan H. M. de Koningin- Regentes ter teekening te leggen, waarin ernstig zal worden aangedrongen op het ontslag van genoemden hoofdcommissaris, opdat de. Burgerij in de toekomst gevrijwaard zal ziju van geweld dadigheden als op dien avond zjjn gepleegd. De heer Steenkamp heeft een buitenlandsch verlof van zes weken. Daar de rechtvaardigheid gebiedt, dat de onlangs benoemde commissie hem hoorde, zal het dus nog wel eenigen tijd duren aleer het rapport betreffende deze treurige zaak het licht zal zien. (Dbl. v. Ned De heer Steenkamp, die met zijn gezin te Goor vertoefde, is de vorige week door den burgemeester van Amsterdam teruggeroepen, met het oog op het verhoor door de raadscommisie. (Amst. Ct.) Bij advertentie In de Amsterdamsche bladen riepen de burgemeester dier stad en de commissie, benoemd in de Raadzitting van jl. Woensdag, allen die bij gelegenheid der taptoe persoonlijk letsel hebben bekomen op, een onderteekend schrijven in te zenden aan het Stadhuis, vóór 15 Juli a.s. Aan het onbetamelijk gedrag der politie op den Dam bij, gelegenheid van de taptoe werd, Daar het Nbl. v. N. meldt, een einde gemaakt door de Koningin-Regentes, die een adjudant met het bevel aan de politie zond, de gruwe lijke mishandeling onmiddellijk te staken. De y. R. C. schrijft«Naar men ons mededeelt, schijnt te Rotterdam het zakkenrollen, dat in den laatsten tijd nog al eens voorkomt, vooral beoefend te worden door een oud vrouwtje, als dame gekleed, met zwart kanten hoedje en dito voile op; in donkere japon en dito man teltje. Zij loopt eenigzius voorover en doet alsof zij slecht ter been is. Bij eene opeenhoping van menscben dringt zij daartusschen, doet dan alsof zij valt, komt tegen iemand aan en tracht op die wijze haren slag te slaan. Naar aanleiding van het bericht dat Mr. W. C. J. J. Cremers zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aannam, beeft reeds Zaterdag de katholieke kiesvereeniging in het district Almeloo vergaderd. De vergadering was druk bezocht, en bij acclamatie is besloten de candidatuur aan te bieden aan den lieer Mr. II. J. A. M. Schaepmau. Het tegenwoordig Ministerie schijnt toch zijn ontslag aan H. M. de Koningin-regentes aangeboden te hebben. De ministrieele crisis is er das. H. M. de koningin regentes heeft, naar men aan het U. D. Hit Apeldoorn meldt, de vor ming van een nieuw kabiuet opgedragen aan den minister van staat, mr. J. Heemskerk Az. thans lid van den Raad van State. «Wij hebben/ zegt het U. D. «getracht om trent de juistheid van dit bericht ons nadere inlichtingen te verschaffen. Lit den Haag werd ons getelefoneerd, dat de opdracht aan den thans 73 jarigen staatsman de heer Heems kerk is geboren in 1818 om een nieuw kabinet te vormen, wel w a a rschijnlij k is, volledige zeke rheid bestaat daaromtrent niet. Eergisterennacht kwam een man te Leiden beschonken thuis, maakte ruzie met zijne vrouw, sloeg haar en verbrijzelde een gedeelte van zijn inboedel, tengevolge waarvan de vrouw het huis verliet. De man heeft zich toen te slapen gelegd in de nabijheid eener brandende petro leumlamp, die brand schijnt te hebben veroor zaakt. Te 3Yj ure vluchtte de bewoner in brandenden toestand de straat op] en sprong in het water, waaruit hij door een politieagent werd gered. Tame ijk verwond is hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Een begin van brand in de woning werd met eenige emmers water gebluscht. Te Arnhem had eergisteren in de Wever straat een treurig ongeluk plaats. Terwijl een paar huizen verder een begrafenisstoet werd opgesteld, viel eene 19-jarige dienstbode, die zich waarschijnlijk te ver buiten het raam had gewaagd en tegen een hek leunde dat losschoot, van de derde verdieping naar beneden, met het hoofd op de straat. De ongelukkige was terstond dood. Een waarschuwing om ook elders ter harte te nemen. Door den Commissaris der Koningin in Eriesland is de volgende missive aan de ge meentebesturen verzonden «Met het oog op het sterke broeien, waaraan, naar alle waarschijnlijkheid, het hooi ook dezen zomer onderhevig zal zijn, is weder groote waakzaamheid noodig, ten einde de noodlottige gevolgen van dat broeien te voorkomen. «Met verwijzing naar mijne missive van 10 Juli 1891, heb ik daarom de eer, uwe bijzon dere aandacht op deze belangrijke aangelegenheid te vestigen, met uitnoodiging, alle maatregelen te nemen, die het gevaar van brand door booi- broeien kunnen voorkomen, en tevens, in over eenstemming met het vóórlaatste lid van mijn aangehaalde missive, den iuhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht den ingeze tenen in herinnering te brengen." Hij, aan wiens tchnld brand te wijten is wordt gestraft lo. met gevangenisstraf van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f 300, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontslaat, enz. In eenige Zuid-Limburgsche dorpen wordt in den laatsten tijd druk gesproken overeen geheim zinnig teeken, dat op de haverbladen staat ge schreven. Met een angstig gelaat toont de bijgeloovige u op een baverblad de letter B. Vindingrijke profeten lezen hieruit: «Bid er. doe boete* of zelfs »Bellum« (oorlog.) Een paar dagen geleden had te Assen een ongewoon schouwspel plaats in de Spoorsloot tegenover het station. Een groote snoek greep een der aanwezige eenden van den stationchef bij den kop en trachtte het dier naar beneden te trekken. Eenige personen, bij het station werkzaam, schoten toe. Het mocht hun echter niet eerder gelukken het dier te bevrijden dan nadat A. Slagter den snoek een slag met een stok had toegebracht, waarna de snoek verdween en de eend levenloos aan de oppervlakte kwam drijven, met verscheiden wonden aan kop en hals. De vereeniging Het Witte Kruis te Graft heeft eene aanvang gemaakt met het graven van vier groote regenbakken in de vier plaatsjes dier gemeente (Graft, N.- eind van Graft, O. en W. Graftdijk), die ieder voor eene som van ongeveer f 1000 aanbesteed zijn. Dit voorjaar is door dezelfde vereeniging ook in de Rijp een badhuis geopend, wat echter in zooverre niet geheel aan zijne bestemming voldoet, dat de werkman er slechts zeer schaars gebruik van maakt, hoewel een bad slechts op 5 ct., met handdoek en zeep er bij, berekend is. Bij de politie te Kralingen hebben vier huisvaders kennis gegeven, dat hunne vrouwen de echtelijke woning kwaadwillig hadden verlaten. Eene der vrouwen giDg er met het geheele huisraad van door, eene andere met een gedeelte der meubelen, eene derde liet alles in den steek en nommer vier ging met een som van f 1100 op den loop. Deze laatste heeft de vlucht genomen naar Bergen—op—Zoom, en verklaarde toen manlief haar had opgespoord, nooit meer de woning te zullen binnenkomen en ook geen cent te zullen geven van het medegenomen bedrag; hij moest met de kinderen maar zien hoe hij zonder haar stelde. Wanneer de zevende zoon geboren was, of wanneer de zevende zoon Koning en vaderland ging dienen, kreeg vader duizend gulden van den Koning, althans zoo werd gezegd, zoo werd gemeend. Wat van die meening waar is weten wij evenmin als H. uit Beekbergen, die Maandag ten gemeentehuize te Appeldoorn kwam om te vertellen, dat hij zeven flinke jongens heeft en te informeeren, hoe nu aan de duizend gulden te komen Zeker was het, dat hij ze daar niet ontvangen kon, waarom hij naar een der kassiers gezonden werd, die hem naar den rentmeester van het Domein verwees. H. heeft evenwel zijne informaties niet verder willen uitstrekken en is bedaard weer op huis aangegaan. (N. A. C.) De schade door den hagelslag van 1 Juli in oostelijk Noord-Brabant toegebracht aan gebouwen, tuinvruchten en veldgewassen, be draagt alleen voor de gemeente Tilburg onge veer 1 300,000. Aangaande den moordaanslag ten huize van den nachtwaker W. S. te Roermond wordt gemeld W. S., slechts 32 jaar oud, is een oppassend werkman in de chemicaliën-fabriek van dr. Hagen te Roermond. Des namiddags ging hij gewoonlijk slapen, daar hij des nachts de wacht in de fabriek moest houden. Zijne vrouw, die in den laatsten tijd niet wel bij het hoofd was, bracht hem in zijnen slaap eenige bijlslagen op het hoofd toe, zoodat de man bewusteloos bleef liggen. Zij verliet doorop de woning, en men heeft tot nu toe niets meer van haar vernomen. Eerst 24 uren na de daad werd S. gevondenhij verkeert in leveusgevaar. De Berlijnsche sociaal-democraten mogen voortaan ongehinderd bij optochten hun roode vaan ontplooien. Het hooggerechtshof besliste, dat zij, evengoed als iedere andere staatkundige partij, het recht hebben hun vaandei te ver- toonen. Te Gebressée, bij Namen, wilde verle den Maandag een beschonken werkman in'eene herberg de vrouw die hem bediende met geweld kussen. De vrouw rukte zich los, de man ver volgde haar en na eene worsteling, waarbij de eerste buiten zich zelve raakte, wierp zij hem eeu glas naar het hoofd. De man storte neer, badende in zijn bloed, en twee uur later was hij dood. Te Brussel hebben Donderdag twee bur gers en een politieagent het geluk gehad twee meisjes van 17 en 21 jaar, uit hetzelfde dorp die zich te zamen wilden verdrinken, bijtijds uit het water te halen. Die van zeventien was wanhopig, omdat zij niet genoeg in het onder houd van hare zieke moeder en een krankzinnigen broeder kon voorzien, de andere wegens eene ongelukkige liefde. Zaterdag is onder een geweldigen toeloop van menscben, te Nancy de vroegere douane beambte Mennier ter dood gebracht, den 23sten Mei door het Hof van het departement Meurthe en Moezel veroordeeld wegens moord, brand en diefstal. Willende hertrouwen met eene mej. Jactet en door de moeder afgewezen omdat hij geen geld had, vermoordde hij den 30sten April 1890 een bejaard pastoor en zijne huishoudster, stal 700 fres. en stak de pastorie in brand. Door Mme. Jactet nogmaal afgewezen, dacht hij dat zijne voorkinderen een beletsel waren en smoorde zijn achtjarig zoontje onder eeu hoofd kussen. Toen ook dit niet baatte poogde hij Mme. Jactet's woning in brand te steken en kwetste haren broeder, kapitein der infanterie, in wien hij een tegenstander zag, zwaar met een geweerschot. Reeds Vrijdag avond zag het voor degevan- t

Schager Courant | 1891 | | pagina 2