AIlEBC fluit- L a De Arme Dicliter. Donderdag 23 Juli 1891. 35ste Jaargang. ITo. 2535. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAOKHf, Laan, D, 4. Gemeente Schagen, Bekeiulniakliiffcn. NATIONALE MILITIE. Roman van AUGUST NIEMANN. Binnenlandsch Nieuws, Schagen, 22 Juli 1891. R. D. Kaan, met 59 stemmen, en C. D. Rezelman, met 46 stemmen. Jacob Bruin en Gerrit Visser. K. Francis en G. Schuit, terwijl her stemming moet plaats hebben tusschen de hee ren: CKruijer Jbz. en AZijp Jz. SCHAG COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- d agavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f8.Franco per post 8.60. Afzonderlijke nummers S Cents. ADVEHTENTIÉN van 1 tot 5 resels f 0.25; iedere regel meer bots Groots letters worden naar plaatsruimte berekend De Burgemeester a/i Tan Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeene kennis dat tot den werkelijken dienst worden opgeroepen, de onderstaande ver lofgangers der lichtingen 1888 en 1889, te weten: behoorende tot T het 4e Regiment Keesman, Jan Infallterie5 rni_ Roggeveen Wdlem zoen Haar|em te- Pater, de Cornelis Valentmus j gen 1Q Augus_ tus a. s. behoorendetot het 4e Regiment Ves- Baars Jacobus Johannes. ting Artillerie gar- Schouten Adrianus Cornelis. nizoen Helder te- gen 10 Augustus a. s. behoorende tot het le Regiment Zon Klaas. Infanterie (garnizoen Helder) tegen 10 Augustus a. s. behoorende tot het korps Ge- Govers Cornelis. uietroepen (garnizoen Utrecht) tegen 24 Augustus a. s. Welke verlofgangers op genoemde datums bij hun korps present zullen moeten zjjn vóór des namiddags 4 ure. Schagen, 17 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, W. A. HAZEU. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat aan NAN SPAANS vergunning is verleend, het perceel Wijk Eerste deel. 28. NEGENDE HOOFDSTUK. Zoo was het dus toch gekomen, en de betrek king tusschen haar en graaf Brenkenheim was niet afgebroken, Eva gevoelde zich beklemd. Nu haar wensch vervuld eu aau hare ijdelheid voldaan was, maakte zij zich zelve verwijtingen. Ware het niet eerlijker geweest, den graaf te laten gevoelen, dat het tusschen hem en haar uit was? Maar zij moest zich zeiven toch in bescherming nemen. Zij liad hem zoo koel behandeld, als de beleefdheid het maar toeliet. Wat bad zij dan moeten doen „Zeg eens, Eva," vroeg Gabriele s' avonds, toen de] meisjes alleen waren, „stel het geval, dat de jonge graaf u eene liefdesverklaring bad gedaan, voor dat mijnheer Schubert was gekomen, hadt gij dan ja gezegd Of zoudt gij hem afge wezen hebben?* „Ik behoef mij over dat geval niet het hoofd te breken,* antwoordde Eva. „De graaf denkt niet aan eene lieldesverklaring en heeft er nooit aan gedacht.* „Maar gij kunt toch dat geval wel eens aan nemen 1* „Maar ik wil dat geval niet aannemenGij ziet toch ook, boe de graaf zich gedraagt. Hij heeft mij mooie dingen gezegd, toen bij in Neu- stadt was, en toen is bij afgereisd, Dat is de gewoonte van het hofmaken bij deze jonge heeren, ik weet dat immers van mijne broeders „Neen, Eva, gij doet maar zoo. Hij zou niet van Potsdam hierheen gekomen zijn, wanneer hij niet op u verliefd was. Gjj hebt hem niet goed behandeld, daarom heeft hij zich nog niet verklaard. Wanneer een graaf van Potsdam naar de Konigstrasze rijdt, om bij burgerlieden eene visite te maken dan heeft dat wel degelijk zijn rede. En ik zou wel willen weten, wat gij zoudt gedaan hebben, wanneer niet de geschiedenis met Edgar daar tusschen had gestaan.» „Misschien,* zeide Eva droomende, misschien! Het is waar. Ik kan in een kasteel wonen en de hofpartijen bezoeken en zou equipages en diamanten hebben. Misschien zou ik mij nog A, No 35, aan het Hoog aldaar, gedeeltelijk in te richten tot Slachterij. Schagen, den 21en Jnli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. A. HAZEU, Weth. de Secretaris, DENIJS. (Jitslag der verkiezing voor drie leden voor den raad der gemeente Schagen, ge houden op Dinsdag 21 Juli 1891. Aftredende leden waren, de heeren Jb. Stam mes, C. Smit, (wenschte niet meer in aanmerking te komen) en H. B. Voorman. Aantal kiezers bedraagt 340. Uitgebracht waren 2 66 briefjes. Volstrekte meerderheid 134. Uitgebracht werden op de heeren Jb. Stammes 215, D. Smit Cz. 154, P. Buis Jz. 141, H. B. Voorman 107, C. N. Vlaming 81. P. van Twuijver 27. Mr. C. H. Beels 14, C. Zijdewind 7, J. Buis Jz. 5. W. Kerkmeer 4, J. M. Koelman 3. Verder 2 stemmen op de heeren P. Tim merman, C. Stóve, Jm. Smit, S. Keet Dz., C. Stammes eu C. Kos Pz., en nog 1 stem op verschillende heeren. Zoodat herkozen is, de heer Jb. Stammes, en gekozen, de heeren P. Buis Jz. en 13. Smit Cz. Uitslag verkiezing van 2 leden voor den raad der gemeente Barsingerhorn: Getal kiezers 226, gestemd hebben er 83; geldige stemmen 81. Gekozen de aftredende leden, de heeren: G. Smit, 57 stemmen en W. Kossen, 46 stemmen. Verder zijn uitgebracht op de heeren L. Helder 26 stemmen. C. Spaans 7, J. Kater 4, J. Breebaart Cz 4, J. Marees 3, P. Over 3, W. van der Oord 2, K. Jonker 2, A. Visser 2, en nog eenige anderen ieder één slem. Voor de verkiezing van 2 leden voor den raad der gemeente Wieringerwaard werden 69 stemmen uitgebracht. Herkozen werden de aftredende leden, de Heeren Het getal uitgebrachte stemmen voor de verkiezing van 2 leden voor den raad der ge meente Sint Maarten, bedraagt 37, waarvan 1 van onwaarde. Volstrekte meerderheid alzoo 19. Hiervan werden uitgebracht op de Heeren Jacob Bruin 35 stemmen, Gerrit Visser 33, Gerrit Schoorl 2, Jacob Groenveld 1 stein, alzoo met meerderheid van stemmen verkozen de Heeren Uitslag der verkiezing voor 3 leden van den raad der gemeente ZijDe. Uitgebracht wareQ 278 stemmen, en wel op de heeren K. Francis 232, G. Schuijt 218, C. Kruijer 132, A. Zijp Jz. 68, J. Otto 51, G. Nieuwland 50, H. Bakker 13, H. Delver 8, terwijl de overige tusschen verschillende per- behben laten bewegen, een man te Demen, die mij verveelt, als ik langer dan eeu kwartier met hem spreek. Maar het is good, dat het anders gekomen is.* Of het goed is, dat is nog een andere vraag. Over den smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik u niet begrijp. Want dat is toch duidelijk; komt het werkelijk tot stand, dat gij uw dichter krijgt, dan is dat toch een ellendige partij.* „Een ellendige partij Ja zeker. Wanneer de graaf een goede partij is, dan is dit een ellendige partij. Maar het is toch zonderling, dat de voorstel ling eener kleine woning mij volstrekt niet on aangenaam aandoet, wauneer ik aan Edgar denk. Ik geloot, dat ik met hem zeer tevreden zou kunnen wonen in een woestijn. Wanneer ik hem zie, klopt mijn hart met forscher slag, en ik deok alleen aan hem. Het is, als droeg faij een rijkdom in zich, in vergelijking met welke alle andere rijkdom slechts armoede is. „Ja, dat gevoel ik nu niet,* antwoordde Gabriele zuchtende. „Ik zou ook wel eens verliefd willeD worden, opdat ik ook wist, hoe het eigen lijk iemand te moede is, wanneer men alles anders beziet, dan verstandige menschen het doen.* „Ik wil u iets zeggen, Gabriele,* zeide Eva op beslisten toon. Morgen komt de graaf weder terug, en de oude hofmakerij begint op nieuw. Het is niet goed van mij. Gy kunt bem zeggen, dat ik verloofd beti, dan is bet op eens uit.* Hoe zou ik er dan toe komen, mij voor den graaf bespottelijk te maken Hij zou mij zeker verdenken, dat ik op hem verliefd geraakt was „Wanneer gij Qiet wilt, moet tante het hem maar zeggen.* „Daaraan zal mama niet denken. Ten eerste is het niet waar, want gij zijt niet verloofd. Wat gij met Edgar hebt, kan men geen verloving noemeu. Buitendien, wanneer gy zelf verloofd waart, zou zulk een mededeeling toch ongemoti veerd zijn. Men kan toch een man niet atwyzen, voor hij zich aanmeldt.* „Dat is wel juist. Dat wil zeggen, verloofd ben ik. Edgar en ik hebben elkaar het woord gegeven. Maar het is waar, dat men dit den graat nu nog Diet kan zeggtn. „Nn nog niet Gij veronderstelt das, dat bij een aanzoek zal doen „O, zoo was het niet gemeend.* „Zeker gij bebt u verraden. En wauneer gij naar mij wildet luisteren, Eva, dan wacht gij het bedaard af. Gij kunt immers altijd nog beslissen.* „Ik heb beslist," zeide Eva en opende hare cassette, waarin zij Edgnr's gedichten bewaarde. Deze gedichten waren liaren talisman tegen de aanvechtingen der wereldwijsheid. Het kesite mevrouw Spracker weinig moeite haren echtgenoot zich te doen verzoenen met het feit, dat, dat graaf Brenkenheim thee zou komen drinken. Hij was zeer verbaasd, toen bij deu naam hoorde, waDt tot nu hadden de dames hem er nog niets van medegedeeld, dat mevrouw von Birkhauseu het bezoek van den graal had aangekondigd. Het was niet noodig, den altijd cijferenden mond te mengen in liefdeszaken. Maar nu bewees mijnheer Spracker als man van zaken nieuwsgierig te zijn. Hij knipoogde en gaf als zijne meening te kenuen, dat de graaf op Gabriele verliefd was, en gaf toen een deftige beschouwing over geruïneerbe garde-officieren. Eerst toen hij vernam, dat graat Brenken heim een majoraat nad en vermoedelyk nog rijker dan hij zelf was, lachte de zaak hem zelfs toe. In den grond gevoelde hij zich gestreeld, dat een graaf zijn huis bezocht, doch daar hij zich een volksman noemde, mochten de dames dat niet merken. Hij ging zoo ver, dat hij voor sloeg, wijn te koopen. Een vriend van hem had een heerlijken maizelwijn, van zestig cent de flesch, een zuiver wijntje, dat de maag versterkte. Daarvan wilde bij twee flesschen laten komen. Want gewoonlijk had hij geen wijn in huis. Mijnheer Spracker dronk thuis water en iu de cafés bier. Graat Brenkenheim verscheen stipt op het bepaalde unr eu de avond nam, Daar het me vrouw Spracker toescheen, een goed verloop. Zij had een klein, fijn souper laten aanrichten en ook, zonder toestemming van haren man, eenige goede soorten wijn lateu aanrichten. Alken mijn heer Spracker's houding bezorgde de dames eeni ge pijnlijke oogenblikken. Mijnbeer Spracker was buitengewoon miuzaam. Hy scheen zich ten taak gesteld ie hebbeu, den gast eenige wijze lessen te geven en hem schadeloos te stellen voor de niets beteekende couversatie met de damos, en deze bemerkten, dat de voorname gast met om boog getrokken wenkbrouweu luisterde uaar de betoogingen van den heer des huizes. Het was duidelyk, dat hij nit beleefdheid zijn lo droeg, sonen waren verdeeld. 16 personen kregen 1 stem. Herkozen zijn de heeren: De candidaten voor den Gemeenteraad te Heerhugowaard warende heeren: P. Wonder Az., Jn. Met Az. te Veenhuizen, gesteld door de lib. kiesv. „Burgerplicht", K. Bakker anti-rev. gesteld door ant. rev. en katholieken, D. Appel en P. de Boer, beiden liberaal, te Veenhuizen, gesteld door losse kiezers. Gekozen de heer P. Wonder Az. Her stemming tusschen de heeren J. Met Az. en H. Bakker. De Heer C. Smit, waarnemend onderwij zer te Barsingerhorn, is benoemd tot on derwijzer aan de O. L. School te Egmond aan Zee. Te Kolhorn, waar anders steeds gebrek aan woningen bestond, staan thans wel 15 huizan ledig, tengevolge van vertrek naar ande re plaatsen. Dat de huurprijzen dientengevolge zeer dalen, behoeft geen betoog. Winkel. Zondag den 19den Juli kwamen des namiddags om half twee de kinderen van de scholen in deze gemeente met hunne onder wijzers en onderwijzeressen, benevens verschei dene leden van Volksonderwijs, in de kerk bijeen, ter viering van het jaarlijksche schoolfeest. De voorzitter der afdeeling Winkel van Volks onderwijs, de Heer A. J. Onnekes, opende het feest met eene toespraak, waarin hij aan de kinderen mededeelde, dat het Bestuur dit jaar maar ook dat hij te veel aan goed gezelschap ge- woon'was, om nu niet in den millionnair den ge wezen ijzerhandelaar te herkennen. Teen de tafel werd opgeheven nam mevrouw Spracker de gelegenheid waar baar echtgenoot met vertoornden blik toe te voegen, dat hij moest bedenkeD, dat de graaf te wille van Eva geko men was. Mijnheer Spracker was verwonderd, haalde de schouders op en berustte er in, en nu had de graaf eindelyk gelegenheid, Eva te nade- reu. De saloo was groot genoeg, om als er van alle zijden goede wederzitting was, het gezelschap te scheiden en terwijl mevrouw Spracker en huar dochter een nieuw borduurpatroon hadden te be wonderen en mijnheer Spracker vrjj wel «it zijn humeur, de avond editie doorbladerde, was de graaf bezig met Eva een album te bezichtigen. „Ben zeer verheugd, u ongestoord ta kunnen spreken, mejuffrouw," zeide hij. „Ik zou uiet weten, wat gij meer zoudt kunnen hebben te zeggen, zonder dat de anderen hel ook mochten hooren,* «Dtwoordde Eva koel. „Weet gij dat niet? O, ik dacht toch, dat gij het moest weten!* antwoordde hij. Hebt gjj dan Neustadt geheel vergeten en de heerlijke uren, toen wij samen in het park wandelden „Ik herinner mij die zeer goed, maar ik zou niet weten, welke geheimen aan deze herinne- r ingen verbonden zouden moeten zijn." „Als gy het niet weet, ik weet het wel, mejuffrouw. Ik heb aan u gedacht, al dien tijd, toen ik uwe tegenwoordigheid moest missen. Ik ben gelukkig u nu weder te zien.* „Dat genoegen hadt gij reeds acht dagen vroeger kunnen hebben. Gij hebt u dus niet overhaast, met u dit geluk te verschaffen.* „Gij zijt vertoornd, maar gij zijt nooit schooner dan wanneer gij toornig zijt. Ik heb u reeds dikwijls zoo gezien. Het verschaft u genoegen, smachtende harten te vertreden en de overwin ningsvaan op de puinhoopen te planten." „Wij willen van iets anders spreken," ant woordde Eva, „Hebt gij goede tijding van uwe mama „Dank uMama bevindt zich wel. De oude vronw houdt zich frisscher dan ik." „Waarschijnlijk leeit zij solieder." „Hoezoo solieder Ik leet als een paard bij het traineeren, houd mij stipt op mijn honderd twee en vijftig pond." „Gij zeidet toch, dat uwe mama frisscher was don gy, en dat begrijp ik ook, als ik bedenk vasuj/s

Schager Courant | 1891 | | pagina 1