Uit en voor de Pers. voor keurmeesters. Dit moet zijn: de heer S. Brommer. Zond»g 16 Augis te Wieringerwaard eene hardraverij gehooden, waaraan 13 paar den deelnamen. De prijs, f 100, werd be haald door Bonnie L. van den heer H. F. Bult man Hz. te Haarlemmermeer; de eerste premie van f30 door de jonge Willem III van den heer C. Broers, te Benninkbroek; de 2de pre mie groot f20 door Wilhelm van den heer T. Schilder, te Spierdijk; de 3e premie groot f 10 werd behaald door Fleio van den heer M. J. Koelman, te Schagen. Zaterdag vierde de lieer ti. J. Wiegman, R. K. priester en pastoor te Urtem, onder veel deelneming het leest van zijn 25 jarig priester schap. Broeiing in bet nat binnengehaalde hooi deed ie Itpendam een landbouwhoeve in vlammen opgaan. Ter verkrijging van eene gewenschte Zondagsrust voor de bakkers in de gemeente Hoogcarspel, wendt de heer Bosch, predikant, aldaar pogingen aan, ten einde de gewoonte van enkele bakkers om op Zondag-voormiddag met hnnne waren te venten, af te schaffen. Daar deze gewoonte eerst sedert de laatste jaren grootere afmetingen heeft gekregen, hoopt men vooral door de medewerking der ingezete nen aan dit Zondagswerk een einde te maken. Een27-jarigebehanger,L. A. P. v. d.G.,stond voor de rechtbank teRotterdam terecht beschuldigd brand gesticht te hebben in zijn woning, met het doel zich de verzekeringspenningen te verschaf fen (zijn inboedel was voor f 1000 verzekerd). Wat de beteekenis van dit feit bezwaarde, was, dat hij na het stichten van den brand zijn woning had verlaten, zijn kinderen, die in een bedstede lagen te slapen, daarin achterlatende, zoodat, had de brand voortgang gehad, die kinderen onvermijdelijk om het leven zouden zijn gekomen. Gelukkig echter werd de brand tijdig door de buren ootdekt, zoodat het vuur gebluscht en de kinderen gered konden worden. De man bekende zijn misdaad. Tot zijn verschooning voerde hij aan, dat hij in dron kenschap had gehandeld, maar het bleek dui delijk, dat hij alleen om den treurigen moed te hebben, zijn plan te volvoeren, zich bedron ken had. Na het verlaten van zijn woning op den noodlottigen avond, had hij in een openbaar plantsoen zich op een bank te slapen gelegd. Het O. M. eischt vier jaar gevangenisstraf. Men meldt uit Apeldoorn Zekere W. kreeg van een buurman V. een kalf, dat plotseling gestorven was. Bij het out- doen der huid bekwam hij eene kleine wond aan de hand. Na verloop van korten tijd zwollen hand en arm onrustbarend op. De vrouw, die het vleesch in een kuip had bewaard, haalde er eenige dagen later iets uit, had echter ook een klein wondje aan de hand en onderging hetzelfde lot als de man. Bij beiden is bloedvergiftiging in hevige mate gecon stateerd. (2.C.) Zaterdagavond ongeveer 10 uur werd te Deventer een vreemd luchtverschijnsel waarge nomen, bestaande uit een groote ster met een lange staart, er onder een vuurbol. Zij kwam uit het noorden en ging naar bet westen. In het Kortenbosch te 's-Hage was Zondag avond eeu feestje, waarbij een zoon des huizes, J. B., oud 25 jaren, met zijn zwager C. M. over de weigering van M. om jenever te drin ken, onaangenaamheden kreeg. B. schold M. voor afschaffer enz., waarop deze hem een klap in het gelaat gaf. Óm verdere onaangenaam he te voorkomen, begaf M. zich met vrouw en kiad naar zijne woning, in een hofje aan het Westeinde; de vrouw had echter de zuigflesch van het kind vergeten en liep nog even terug, waarop haar man aan den ingang van het hofje bleef wachten. B. ging zich inmiddels verkleeden in zijn daagsche pak, en begaf zich daarop naar zijn zwager. Plotseling, zonder eenige verdere woor- denwiseling, haalde B. een mes te voorschijn, bracht M. daarmede een steek toe in de rech terborst, en ging, zonder zich verder om de gevolgen te bekommeren, naar zijne woning brug, waar hij zich nog verkleedde. Het slachtoffer uitte slechts een paar kreten, waggelde en zakte op een meter afstand van zijne woning in elkander. Naar het ziekenhuis overgebracht, kon de geneesheer slechts den dood van den verwonde constateeren. Tusschen de eerste ruzie en den moord ver liepen ongeveer 20 minuten, zoodat de bewe ring van B., in drift gehandeld te hebbeD, daardoor zeer onaannemelijk is. M., een braaf oppassend werkman, oud 22 jaren, laat eene vrouw met een kind na. De moordenaar is ongehuwd. De politie trof B. in de ouderlijke woning aan, terwijl hij, op zijn Zondags gekleed, weer nit wilde gaan. Hij werd in arrest genomen en overgebracht naar het commissariaat op Is Groenmarkt. In de omgeving van B. werd eerst het heft van het mes en daarna ook hel lemmet op straat gevonden. Het was een klein mes oogenschijnlijk een aardappelmesje dat bf door den sloot bij het heft was afgebro ken, of doorB. was afgebroken oin het gemakkelijk ta kunnen wegwerpen. „Goede vrouw, hoe duur zijn je eieren, vroeg een heer met een vrieudelijk voorkomen aan een vrouw, die met eieren op de markt stond. „Dertien stuivers het dozijn, geen duit min der, mijnheer: zie eons, hoe groot zij zijn," gaf de koopvrouw teu antwoord. „Dat is niet duur, moedeitje," hernam de lieer glimlachend, fmaar alvorens te koopen, wil ik mij eerst overtuigen of die eieren verse i zijn. Ik zal er een paar stuk slaan, die ik natuurlijk zal betalen.' „Ga uw gang,' zei de vrouw, „breek en onderzoek zooveel u wilt." De heer brak een ei en haalde er een kwartje uit te voorschijn; uit het tweede ei vielen 2 dubbeltjes; het derde, wonder boven wonder, leverde een gulden op. De vrouw, die het met open mond had aangezien, riep nu uit„Zoo is het genoeg Laat mijn eieren liggen. Ik wil ze niet ver- koopen. Ga maar heen, mijnheer, u zult mijn eieren niet meer aanraken." De heer, die niemand anders was dan Ok- huizen, een bekend goochelaar, ging zijns weegs, terwijl de vrouw in koortsachtige haast het eene ei brak na het andere, maar zonder ooit iets anders te vinden dan dooier en eiwit Door het verbod van uitvoer van graan uit Rusland heerscht op onze korenmarkt een on- gewone beweging. Een extra—blad der Ned. Bakkers Courant zegt daarvan „De termijnhandel was dol; de Octoher- rogge liep sinds Maandag van f 212 tot f 280 en voorts weer terug tot f 258. „Ook de tarweprijzen stegenzelfs Amerika gaat nu goed vooruit. „Terwijl de bloemprijzen Maandag f 14 noteerden, werd gisteren reeds voor enkele merken f 15 gevraagd. „Waar de toestand heen inoet, is nog niet te bezienin elk geval zullen wij spoedig weer de oude roggeprijzen van f 300 bereikt heb hen." Eene dame te Breda ontkwam Donderdag avond door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef aan een wissen dood. Zij wilde eene tweede lijn oversteken, om familie at te halen, juist toen de trein uit Rozendaal het station binueureed, hetgeen niet door haar werd opgemerkt; ware de chef niet toegesneld en had hij met eigen levensgevaar haar niet met een forschen ruk naar zich toegehaald, zij zou zeker verpletterd zijn geworden. Door de Bredasche Carnevalsclub is een groot internationaal muziek—festival uitgeschre ven, tegen de le helft van September. Men meldt uit 's-Hertogenbosch a. d.N.R.Ct.: De ongeregeldheden, die geruimen tijd alhier hebben plaats gehad, hebben zich deze week na het intrekken der proclamatie van den burgemeester, herhaald. De bekende liedjes zin gende toog eene menigte, bestaande uit p. m. duizend personen door de stadvoor de woning van den commissaris van politie werd halt ge houden en aldaar eenige scheldwoorden aan zijn adres uitgebraakt, wederom is een nieuw lied ver schenen, waarin, zooals uit den inhoud is af te te leiden, eene soort van biographie van den commissaris wordt gegeven. In zake van hel marktwezen is reeds eene geheele verandering gekomen. De plaatsen voor de kramen en tenten, die in de volgende maand onze kermis zullen bezoeken, zijn, althans voor zoover zulks doenlijk was, bij loting aangewezen. Vroeger was het, naar men beweert, eene quaestie van geld, om eene mooie standplaats te krijgen. Toen de expres-trein van Amsterdam Haag—Parijs, Zondag 6 u 56 m. het perron te 's Hage verliet, bemerkte de stationsopzichter, waarnemend stationschef Kolkman, dat de Wes- tinghouserem van den Franschen wagen vast stond, zoodat de wielen sleepten. Het gevolg hiervan had kunnen zijn dat de waggon heet geloopen of uit de rails gesprongen was, waar door dan zeer zeker groote onheilen zouden plaats gevonden hebben. Zonder zich een oogenblik te bedenken, nadat hij allereerst vruchteloos den machinist had gefloten te stoppen liep de heer Kolk man den trein, die getrokken door twee machines reeds in vollen gang was, na, sprong op de loopplank, en hangende aan een der portiers, wist hij den haak van de rem te grijpen en los te trekken, waarna hij weer van den trein afsprong, toen deze een dertig meter uit het station verwijderd was. Een correspondent der „Arnh. Ct." maakt de volgende juiste opmerking Ik noem het een schande voor ons land, dat er een collecte moet gehouden worden, alsof er watersnood geweest was, wegens schade door hagelslag, in Noord-Brahaut en Limburg geleden. Daar zijn de maatschappijen tot ver zekering tegen hagelslag voor en de landbouwer, die zich over zulk een schade bij mij beklaagt en om een gift tot vergoeding van de geleden verliezen vraagt, zal evengoed roet ledige han den van mij gain, als de maD, wiens onverze kerd boeltje verbrand is. Wat de reden van het verzuim ook is, traagheid, zorgeloosheid of gemoedsbezwaar, ik heb er hoegenaamd geen respect voor en kan niet verklaren dat een Regcering het kwaad kan aanmoedigen door inzamelingen te gedoogeu voor landbouwers die, volgens de cour uiten, ongeveer acht ton gouds aan verhagelde pro ducten veiloren hebben door eigen schuld. Naar aanleiding van den maatregel, door het Duitsch legerbestuur in overweging geno men, om het leger, in plaats van met rogge brood, niet tarwebrood te voeden, is het niet zonder belang te herinneren aan hetgeen de Vorwiirts dezer dagen schreef: dat de Duitsche maag, d. w. z. die van het volk, zoo gewend is aan roggebrood, dat hij zich langen tijd tegen witte brood verzet. Toen een vijf jaar geleden de Engelschen een Duitsch legioen aanwierven, waren zij ge noodzaakt voor die soldaten, die het tarwe brood niet konden verdragen en het niet wilden eten, extra-roggebrood te laten bakken. Gewisseld. „Och buurman", zei een vrouwtje te Helder, dat een gulden gewisseld wilde hebben,„wissel mij even die gulden". „Ja, zelf heb ik ook zoo veel niet," was 't antwoord„maar ik zal 'm wel even voor je in de tapperij klein laten maken". Buurman ging en wisselde den gulden in. Eerst nam hij eeu pierenverschrikker, deze voldeed zoo goed, dat een tweede, derde, vierde, ja een vol dozijntje moest volgen. Zoo werd de gulden van oogenblik tot oogenblik minder, want de buurman had zelf niet genoeg m kas om zijn drinklust te betalen. Toen de buurvrouw eindelijk zelf eens kwam zien hoe 't er mee stond, kreeg zij met groote moeite nog een kwartje van haar geldstuk terug en hoe zij zich ook uitputte in een stortvloed van min welluidende woorden en hoe zij ook haar dom heid verwenschte, baatte alles niets. De gedienstige wisselaar toog met onzekere schreden naar huis en trok zich blijkbaar van buurvrouws uitvallen bijzonder weinig aan. Het is bekend, dat men bij oordeelkundige behandeling gedurende een groot deel van het jaar smakelijke aardbeziën kan plukken. Ter bereiking van het doel hebben de boom kweekers Groenewegen Zn. te de Bilt bij Utrecht een naam- en prijslijst kosteloos ver krijgbaar gesteld, waariu men de soorten, die op verschillende tijdstippen dragen, beschreven en afgebeeld vindt. Als inleiding is aan dit geschriftje een hoofd stuk toegevoegd waarin de behandeling der aard bezie wordt besproken. Uit St. Maartensdijk wordt gemeld Vrijdagavond vervoegde zich eene vrouw uit de naburige gemeente P. bij den timmerman C. G. alhier. Zij gat voor bij een winkelier een bankbiljet van f 100 ter inwisseling te hebben anngeboden, doch deze zou daartoe op het oogenblik niet in staat zijn geweest. G. zou haar een grooten dienst bewijzen als hij voor een oogenblik haar een 30 gld. kon geven zij zou dan dadelijk bij hem terugkomen met het bankbiljet. G., geheel te goeder trouw, voldeed aan haar verzoek. Doch daar de vrouw- naar G. 's berekening wel een beetje lang op zich liet wachten, ging hij op onderzoek uit, en kwam tot de ontdekking dat zij reeds naar P. vertrokken was, en volstrekt niet bij den winkelier was geweest, en ook aar. andere personen geen bankbiljet had aangeboden. G., direct haar achterna snellende, kwam juist tijdig genoeg te P. om te ervaren dat er 20 van de 30 gld. gevlogen waren en dus nog slechts 10 gld. hem kon worden terruggegeven. G. heeft, naar wij vernemen, de zaak in handen der justitie gesteld. Er is alweer eens een moord, en nog wel een broedermoord, gepleegd, in het Lim- burgsche gehucht Huunecum (gemeente Nuth). De 31jarige Mathias Cuijpers, uit Valkenburg, een persoon van zeer slechte reputatie, die met zijn heele familie in onmin leefde en onlangs zijne vrouw met een revolver dreigde dood te schieten, liet cl. Zondagavond omstreeks 8 uur zijn 41jarigen broer uit diens woning roepen sloeg hem toen met een stuk hout zoodanig op 't hcofd, dat de aangevallene een paar uren later overleed. De maréchaussee omsingelde het huis van den woestaard en nam hem gevangen. Hij be kende zijne schuld aan (ten officier van justitie. Eergisteren omstreeks middernacht werd een begin van brand ontdekt in de wachterswoning no. 36 van den spoorweg nabij de begraafplaats te Dordrecht, bewoond door G. van der Veeke De brand is ont9faan door het omvallen van een petroleum—lampje op den zoldervermoe delijk doordien, teugevolge van de trilling door de treioen, een stuk van eene dakpan op het nachtlampje is neergekomen, waardoor dit omver geworpen werd, sprong en de vlammen zich meedeelden aau hooi, zolder en dak. Het gezin, waarvan 5 kinderen op den zolder en de ouders met de andere 5 in het benedengedeelte slie pen, was reeds in diepe rust, en zonder het nauwlettend toezicht van den stations-nacht waker, zou het ongeval wellicht voor dit talrijk gezin noodlottige gevolgen gehad hebben. Thans kon de brand, door de spoedige hulp van den nachtwaker en twee arbeiders, onder toezicht van den onder-stationschef, den heer Van So meren, spoed'g gebluscht worden. Niemand bekwam eenig letsel. De schade aan gebouw en inboedel toegebracht, is betrekkelijk gering. Een en ander was verzekerd. {D. C.) Er liperschte Zondag omstreeks 5 uur in den namiddag eene groote bedrijvigheid aan het strand te Zmdvoort, door het volgende voorval. Onder degenen, die een bad in zee namen, bevond zich een 16-jarig jongeling, de zoon eener aanzienlijke familie. Hij had zich te verin zee gewaagd, zoodat het hem ten laatste onmogelijk was tegen den zwaren golfslag in het strand weer te bereiken en hij steeds verder door de golven werd meegesleept. Honderden menschen waren aan het strand ge tuige van deze wanhopige worsteling tegen het gevaarlijke element, en ééne gedachte bezielde allen de jongen is onherroepelijk verloren. Dadelijk werden door een twintigtal moedige mannen, te voet en te paard, en gewapend met kurken en lijnen, pogingen aangewend om den jongeling te redden. Aanvankelijk schenen deze pogingen vruchteloos, doch eindelijk slaagde een der onverschrokken redders er in den dren keling te bereiken en te grijpen, waarna hij hem, geholpen door zijn makkers, behouden op het droge terugbracht en naar het hotel ver voerde, waar hij door den baddokter werd be handeld en wel met goed gevolg. De crisis. Maandag heeft H. M. den dag bepaald, waarop de nieuwe ministers zullen worden beëedigd. Naar de Haagsche Ct. verneemt, zal de heer Nivel, hoofdambtenaar der Exploitatie-Maat schappij, als minister van Waterstaat enz. op treden. Aan het „Utr. Dbl." wordt uit Den Haag geschreven, dat heden avond het nieuwe mini sterie in de „Staats-Ct." zal worden bekend gemaakt. De berichtgever weet nog niet, wie Waterstaat en Marine krijgen, maar noemt voor Buitenlandsche Zaken Van Tienhoven Binnenl. Zaken Tak van Poortvliet, Financiën Pierson, Koloniën Van Dedem, Justitie Smidt en Oorlog Seyffardt. „Nu de voorbereiding dus eindelijk is afge- loopen," schrijft de Haagsclie Ct., en 's lands zaken, na een stilstand van zes weken weer langzamerhand op gang zullen komen, is 't het oogenblik om nog eens even tegenover al de groote woorden, waarmede men de zaak heeft trachten te verdraaien kort aan te stippen, welke grieven het volk tegen de wijze van oplossen der crisis met recht mag laten gelden. In de eerste plaats hadden wij sinds een maand in 't bezit van een regelmatig bestuur kunnen zijn, als het aftredende Kabinet dade lijk den 24en Juni had gedaan wat het te doen had en zich niet, ouder het malle voor geven dat eerst het keizerlijke bezoek moest plaats hebben, tot begin Juli aan de porte feuilles (met de daaraan verbonden adelaars lintjes) had vastgeklampt. Tijdens dat keizer lijk bezoek had dejkabinetsformatie in elk geval kunnen plaats hebben. De tweede fout is en daarvoor zijn de oude ministers verantwoordelijk dat men aan H. M. niet heelt te kennen gegeven, dat bij een ministrieele crisis of de directeur van het Kabinet, bf de vice-president van den Raad van State de aangewezen raadsman is, die dan natuurlijk den leider der meerderheid zoude hebben aangewezen, en niet de een of ander, die de particuliere vriendschap van de koningin geniet. Derde foutdat daardoor de heer Van lienhoven, die nooit een leidende positie in onze staatkunde heeft ingenomen, met Kabinets formatie werd belast, waaruit (in verband met de richting welke men aan de oplossing wilde geven) weder langdurige vertraging voortvloeide. Eindresultaatde nieuwe ministers hebben geen tijd meer om van hun begrootingen iets anders dan credietwetten te maken, zoodat 1891 en een groot deel van 1892 zullen voorbijgaan, zonder dat er iets noemenswaardigs kan ge schieden - En ziedaar waarom ook de wijze van op lossing der crisis de natie in hooge mate aangaat.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2