Gemengd Nieuws. 337ste STAATSLOTERIJ. Getrokken I*rijzen. Marktberichten. Te Ashburton in West-Australië heeft uien een man, genaamd Hannan, in een welput gevonden, waarin hij negentien dagen met zeer weinig voedsel en water had doorgebracht. Toen hij opgehaald was bleek hij zinneloos te zijn en zijn lichaam niet veel meer dan een geraamte. Nog iets over Barnu m. Barnum had veel liefde voor Belgie, inzonderheid voor Brussel, dat hij in 1846 met g-ner.nl Ton Pouce bezocht. Of deze vereering voortkwam uit eerbied voor den dief, die met al de kost baarheden welke zijn generaal van Koningin Victoria en van Koning Louis Phillippe had ontvangen, aan den haal ging, weten wij niet. Alleraardigst is het verhaal van Barnum's bezoek aan Waterloo. De reclame—maker kende de handigheid der gidsen om allen tevreden te stellen, die kwamen zien, waar de voornaamste historische helden eenmaal in den slag gestaan ot gevallen waren, terwijl zij zoover gingen, dat zij zelfs precies aanwezen waar de onbe duidendste familieleden der vreemdelingen wa ren gesneuveld. Zeg eens gids, sprak Barnum, waar is hier in de vlakte mijn vriend kolonel Thetchiwett van het 2e regiment infanterie van Connecticut gevallen? Hier aan deze helling van Ohain. Volg mij. Dank je, vriend. En mijn jongste broer, kolonel Somtbody van het 3e granadiers van Texas Daar boven op den berg Saint Jean. Dus naast mijn neef Jonathan Hamburg van het 7 de reg. lanciers van den Missisipi? Juist. Welnu hoeveel ben ik je schuldig, gids? Vijf francs, mijnheer. Hier heht ge er tien beste vriend Ik heb nooit zooveel leugens in zulk een kort tijdsbestek hooren opstapelen. Zoudt ge mij naar Amerika willen volgen. Ik ben Barnum. Door het zoogenaamde medebrengen van een menigte wapenen, die heeten op het slagveld gevonden te zijn en door het tentoonstellen van de bottines van Lord Ubridge, heeft de slag van Waterloo Barnum meer geld opgebracht dan hij in werkelijkheid eens aan de mogend heden had gekost. Dezer dagen heeft zich een man, die vroeper als smidsknecht te Herzogenburg woon de, m handen der politie te Weenen gesteld. Hij zeide verschillende moorden te hebben ge pleegd en dat er nog meer slachtoffers zouden vallen, zoo men hem niet opsloot. De politie sloeg eerst geen geloof aan zijne bekentenissen, maar toen men op zijne aanwijzing werkelijk het lijk van zijn slachtoffer had opgegraven, kon men niet langer twijfelen. De man is krank zinnig verklaard. Een straatventer in Londen, die op een kruiwagen wat onrijpe kersen had, werd dezer dagen aangehouden en voor den rechter gebracht omdat hij onrijp ooft verkocht.De rechter vertelde den man,dat hij hem eene boete kou opleggen van 4000 of 20 voor elke kersDe magistraat prees deze strenge wetsbepaling, omdat naar hij zeide jaarlijks vele personen in Londen omkwamen door het eten van onrijp ooft. Ten slotte veroordeelde hij den overtreder echter tot 50 shillings boete en 5sh. in de kosten (in het geheel f 15,00). De speelbank te Monaco zal vermoede lijk weldra verdwijnen. De löden April 1892 eindigt een contract, dat de vorst van Monaco met de familie Blanc heeft gesloten, maar men beweert algemeen, dat de vorst weigert het contract te hernieuwen en geen vergunning meer wil geven tot het houden van een speel- bank. In 1858 deed de croupier Blanc zijn intocht in Menaco. Vorst Honorius, die een inkomen van 15.000 frs. en 10.000 onderdanen had, sloot met Blanc een overeenkomst, welke hem groote sommen opleverde. Nu echter wil de kleinzoon van den vorst, Prins A'.bert, het contract niet vernieuwen. Deze vorst kan de inkomsten, welke de speelbank hem verschafte wel missen, want hij is gehuwd met de schat rijke hertogin Richlieu geb Heine. De familie Blanc zoekt nu een ander va derland voor de speelbank. Reeds heeft zij zich gewend tot den vorst van Lichtenstein, het vorstendommetje ten oosten van Zwitserland en heeft hem naar men zegt een jaarlij ksche uitkee ring van 20.000,000 fr. aangeboden. Men ge looft echter niet, dat Prins Johan van Liech tenstein, die hetzelfde aanbod reeds vroeger van de hand heeft gewezen, zal toegeven dat te Vaduz, de hoofdplaats van zijn vorstendom metje, de speelbank wordt gevestigd. Spoorwegongelukken Na dat in dezen zomer vol ongelukken slechts weinige dagen achtereen niets onder deze ru briekje vermelden viel, moeten we heden eene reeks van spoorwegrampen opsommen. Bij Weenen raakte Zaterdag een personentrein uit het spoortwee passagiers, d« machinist en een conducteur werden zwaar, een conducteur licht gekwetst. Denzelfden dag reed de personentrein van Berlijn naar Dresden tengevolge van verkeerden wisselstand op een dood spoorde locomotief en drie wagens vielen om gelukkig telden deze maar zes passagiers en alleeu de maohi- niet en een kind werden gekwest. In Frankrijk kwamen Z >ndag drie ongeluk ken voor: botsing van trHnen op den spoor weg b j Tréport en bij Limoges. In beide ge vallen liep zonder ongelukken voor reizigers af, doch alleen tengevolge van toevallige omstandig heid, dat de verbrijzelde wagens goederenwagens waren. Het derde ongeluk ontstond op eene tramlijn te Parijs, door het breken van den reratoestel, toen een wagen de hoogte bij de Are de 1-Etoile afging; als door een wonder kwamen de passagiers vrij met betrekkelijk lichte kwets uren. Zeer ernstig daarentegen is het gisteren onder onze telegraphische berichten reeds kort vermelde spoorwegongeluk, dat twee uren van Bern is voorgevallen. Een extra-passagiers-trein op de Jura-Simplin—spoorweg kwam's ochtends kwart over zevenen bij het dorp Zolükofen aan met inwoners uit de naburige plaatsen La Chaux- defonds, Pur.trut. St. Imier en Bienne, die ter gelegenheid der feesten van het 70 Ojarig bestaan der stad Bern daar den dag dachten door te brengen. De extra-trein zou juist op een zij spoor overgaan ten einde den Parijschen ex- pressetrein, die op komst was, gelegenheid tot voorbijrijden te geven, toen deze laatste reeds kwam aanzetten en met kraeht op den extra- trein stootte. De laatste wagen was gelukkig een ledige goederen—wagen, waardoor de schok eenigszins werd gebroken, maar het volgende rijtuig was een lange passagiers-wagen, die over hoop werd geworpen en in stukken brak waar door terstond een twaalftal meuschen werden gedood en verscheidenen zwaar letsel bekwa men. Het eerste bericht van het ongeluk bereikte Bern in dringende telegrammen, die om ge neeskundige hulp vroegen. Al spoedig is daarop uit Berti een trein vertrokken met dokters, pleegzusters, verbandmiddelen en veel spoor wegpersoneel. De laatste tijdingen luiden dat dertien zwaar verminkte lijken vau dames onder de over blijfselen der botsing werden te voorschijn gehaald. Elf waren afkomstig uit Bienne of daar uit de buurt en twee dacht men dat in Parijs thuis behoorden. Verder zijn achttien personen zwaar gekwetst weggedragen en een veertigtal, die ook letseL hadden bekomen, maar nog loopen konden, iu de landhuizen in den omtrek opgenomen. De extra-trein, die door de expresse inge reden werd, stond op 600 meters van het stati on Zollikofen te wachten. De spoorweg maakt daar een bocht en aan weerszijden is bosch. Nog een spoorwegongeluk van beteekenis hebben wij te vermelden en wel in Wales. Zaterdag had bij Treorky eene inspectie vau vrijwilligers plaats gevonden. Een extra—treiu met een aautal dezer jonge manneu kwam 's avonds omstreeks half negen aan het Ponty- pridd-station van den Taff Valenspoorweg. Omstreeks dien tijd werd ook de gewone passagiers-trein van Merthyr Tydvil verwacht. De locomotief van den vrij willig rstrein was juist afgehaakt met het doel om naar het ai.dere eind te rijden, daar de trein gesplitst en een gedeelte in andere richting verder zou gaan, toen de zoo even genoemde passagierstrein reeds tegen den achtersten wagen aanreed. Gelukkig was dit een melkwagen, thans eehter niet met vaatjes melk gevuld, maar als vervoerwageu dienend voor de rijwielen der wieiers-vrij wil ligere (Volunteer Cyclists). Deze wagen met zijnen inhoud werd vernield, maar erger was het dat stukken hout door het eerste comparti ment van het volgende rijtuig drongen, dat met vrijwilligers gevuld was. De wachtbaan voor het station stond op dat oogenblik vol met merschen, waarvan verscheidene door de uiteen spattende stukken der wagens gekwetst werden. In het geheel werden bij het ongeluk vijftien personen ernstig gewond, aan twee moesten de beeneu worden afgezet en van drie anderen werd het overlijden verwacht. De reizigers in den het station binnenrijdenden trein kwamen met een schok en den schrik vrij, maar machiuist en de stoker werden gekneusd. Eenigen tijd geleden werd ontdekt, dat de eigenaardige geuren, welke de verskillende wijnsoorten van elkaar onderscheiden, zijn toe te schrijven aan de gistsoorten, welke daarin werken elke wijn heelt zijn eigen gist. Proe ven zijn toen gtnomen, of men door aanwending vau de gistsoorten van fijne merken de ordi naire wijnen zou kunnen verbeteren, en deze proeven zijn met den schitterendsten uitslag bekroond. Met behulp van de specifieke gist maakt men tegenwoordig zelfs uit gewoon suikerwater fijne Bodeaux- en Bourgogne-mer ken. Opent dit een onafzienbare toekomst voor de kunstwijn-industrie, het heeft althans dit voordeel, dat de vervalsching er haar schadelijk karakter door verliest. Volgens het Pharmaceutical of Jonrnal of Australia is het in de kolonie Victoria ge woonte geworden groene takken van den eucal yptus in ziekenkamers te plaatsen als een des- infecteerend middel. Een geneesheer deelt mede dat in gevallen van roodvonk, takken onder het bed geplaatst in staat waren het beddegoed en al het huisraad in de kamer te ontsmetten. De lucht van den eucalyptus zou ook heilzaam werken op teringlijders, daar deze niet alleen anti-septisch, maar ook sedatief en zelfs eenigs zins hypnotisch zou werken. Te Edinburg huwde Woensdag een paar en gaf een feestmaal in het Waterloo-Hotei. Toen de pasgehuwden opstonden om zich voor hunne huwelijksreis gereed te maken stortte de vrouw (eene weduwe, voor de tweede maal gehuwd) bewusteloos neer en stierf in dien toestand omstreeks half elf des avonds. Iu het zuiden van Tyrol vertoonen zich zooveel beren, die het vee gingen verscheuren, dat daar groote drijfjachten op touw zijn gezet om de onwelkome gasten te verdelgen. Een vreeselijk ongeval had te Southwark plaats, in een koffiebranderij. Een 14 jarig meisje, Hannah Keheler, was bezig met koffie malen, toen hare vlecht iu een der raderen van den door stoom gedreven molen bleef haken; ze werd medegesleurd en 't geheele vel werd haar van den schedel gerukt. Zij stierf na weinige oogenblikken, onder de hevigste pijnen. Eenige jaren geleden toen de oude keizer van Duitschland, Wilhem I, nog leefde, zat een oud vrouwtje, dat bloemen en ruikers verkocht, iu een derde klasse-rijtuig van een locaalspoorweg te Berlijn. Toen de trein zich juist in beweging zette, stapte een groot, flink gebouwd heer het rijtuig binnen en zette zich tegenover het oudje neer. Hij kocht van haar een ruiker en betaalde met een markstuk, doch zij had geen geld terug, omdat zij dien geheelen dag nog niets verkocht had. De heer liet haar het geldstuk behouden en vroeg haar medelijdend naar haar omstandigheden. Het bleek, dat hanr man aan den spoorweg werk zaam geweest, maar wegens vergevorderden ouderdom ontslagen w»s, dat lianr zoon kreupel was en haar klein dochtertje nog op school giug, zoodat het oudje de eenige broodwinster van het huisgezin was. „Waarom vraagt gij niet bij de spoorweg directie werk voor uwen man vroeg de heer. „Och dat geeft niets, mijnheer, alsge geen neefje of nichje zijt van den paus of van den keizer, dan luistert men niet naar u.' „Vraag dan eens of de keizer wat voor u doen kan „Wel, mijnheer, als de Keizer maar de helft te zien kreeg van al de smeekschriften die aan hem gezonden worden, dan zou 't er heel anders uitzien „Laat je man dan een briefje schrijven aan den kroonprins „Ja, dat 's goed, dat zal ik hem zeggen.' De trein hield stil, de heer stapte uit, en daarna het oude vrouwtje; vol verwondering bemerkte zij dat iedereen eerbiedig groette en menigeen luid juichte. „Wat is er gaande?' vroeg zij. „Wel, de Kroonprins is daareven uit ditzelfde rijtuig gestapt, kijk, daar gaat hij!' (Dat was Frederik, de vader van Keizer Wilhelm II.) Verrukt over haar avontuur, vertelde het oudje wat haar wedervaren was. Iu weinige minuten was haar vooraad bloemen uitverkocht en eer 14 dagen verloopen waren, was haar man weer als vaste arbeider bij den spoorweg geplaatst. In het Journal de St. Queulia wordt bij advertentie bekend gemaakt, dat een Engelsch haude'sagent de noordelijke departementen van Frankrijk bereist en er padden opkoopt, die hij direct naar Engeland verzendt. Sedert 1890 is dit kruipend kikvorschachtig handelsartikel buitensporig in prijs gestegen. De tarweoogst in Frankrijk wordt volgens den Parijschen correspondent van de Timesge schat op 90 millioen H. L., gevende een tekort van millioen, waarin van buiten af moet worden voorzien. Met het oog op deze uitkomst is de surtaxe voor inkomende rechten voor een jaar geschorst. Dr. L. Stubbe, veeartsenijkundig in specteur iu België, constateerde gedurende de maanden April, Mei en Juni 1891 In de provincie Brabant 21 gevallen van be smettelijke longziekte, en 55 dito gevallen in de provincie Henegouwen; benevens 114 ge vallen van mond- en klauwzeer in eerstge noemde provincie en 41 dito gevallen in de andere. De gezondheidstoestand van den Bel gischen veestapel laat nog voertdnrend te wen- schen over. In Dnitschland wordt van regeeringswege een prijs vau 10,000 M. uitgeloofd voor de beschrij ving van een degelijk en practisch middel tegen de verstopping der draineerbnizen door de wor telvezels var, overblijvende onkroiden en derg. Bijzonder lastig zijn in dat opzicht de wortels der Equisetaceëen of paardenstaarten. Men heeft daarvan in buizen die 1.25 M. diep lagen, dichte golvende bundels gevonden van 12 M. lengte. Nabij Liverpool joeg een soldaat in den trein zijn meisje, met wie hij dien dag zon trouwen, een kogel door de borst en schoot zich daarna dood. De bruid, die ernstig gewond is, verklaarde dat de jonge man volkomen ge zond was en dat zij in 't geheel niet kon be grijpen wat hem tot de vreeselijke daad dreef. 3de Klasse. Trekking van 17 Aug. Prijs van f 1500: No. 20741 1000: 400: 200: 100: 3de Klasse. 19841 12798 15344 16884 3162 3456 15501 5244 5957 6471 14107 15765 15903 Trekking van 18 Aug. Prijs van f25000: No. 15088 5900: 16342 1500: 17310 1000: 11685 13510 4002224 3600 200: 11680 15606 100: 2135 13609 15352 16873 17687 Hoorn. 8 Aug. 1891. Aangevoerd H. L. Roggo i a 4 Tarwe f 10.— a 3 Garst f 5.50 a 2 Haver 4.25 a Witte Erwten 10.50 a Groene dito 12.50 a 1 Grauwe dito 13.75 a Vale dito 14.50 a brineboonen 12.50 a Geeleboonen a Witteboonen 14.25 a Paardenboonen 6.50 a Karwijzaad 9.50 a Mosterdzaad 15.a Paarden f 70.a Kalveren f 14.a Schapen f 18.a Lammeren f 8.-— magere Varkens f 8. Zeugen f 25. Biggen f 2.50 Kip-Eieren per 100 f 3. 2300 Koppeu Boter 5.2 lood f .50 1 22 5 105 115 51 2 140 Al fc maar 15 Aug. 1891. Aangevoerd 4 Paarden 16 Koeien 14 nucht. Kalveren 30 Schapen 35 Lammeren 67 magere Varkens 196 Biggen 3 Bokken en Geiten 3 Kleine Bokjes Beter per kop Kipeieren f 70— a f 120. - a f 8— a 12— a 10— a 11— a 3— a 3.a f —.80 a f -.60 a 3— a f 11.50 6.25 5— 12.- li n ie.— 14.— 16— 7— 9.75 16— 180 22— 22. - 12,- 18— 35— 5— 3.25 -.57, 250— 210.— 15— 18— ll- ie.— 6— 5— 1— —.70 3.75 250— 94— —.80) 16— 27— —.48 15— A l Utn o ar 17 Aug. 1891. Aangevoerd 22 Koeien f 225.a 181 vette Kalveren t 35.a (per kilo f 0.70 a 15 Nuchtere Kalveren f 8.a 308 Schapen t 22.a 251 vette Varkens per P f .38 a 41 magere dito f 10.a 1 Bok f 4.a 1 Klein Bokje f .80 a Hurtn erend, 18 Aug. 1891 Aangevoerd Aangevoeld 349 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 30. 2 stapels middelbare f 26. 1611 K. G. Boter f 1.10 a 1.20, per K G. 348 Runderen, prijshoudend, handel vlug. 46 Stieren. 12 Paarden. 204 Vette Kalveren per Kilo f.55 a ,75, haodel matig. 130 Nuchtere Kalveren per stnk f 8—, a 20.handel matig. 444 Vette Varkens per Kilo f 0.32 a 0.48. handel matig. 125 Magere idem per stuk f 11. a 24— handel matig. 306 Biggen per stok f 3.a 6.handel matig. 1367 ScbapeD. prijshoudend. Magere Schapen hooger in prijs, handel vlog. 41 H.L. Peren f 3.50 a f 5.—. Kipeieren per 100 stuks, f 3.25 a Eendeneieren p. 100 st. f 3.25 a Edatn, 15 Aug. 1891 Aangevoerd Kleine kaas hoogsts prijs. f29..aangevoerd 9 0 stapels, wegende 19.340 P.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3