Ook de liberale Kiesvereeuigiug te Schermer- hom heeft roet 20 van de 24 uitgebrachte stemmen) den heer Peff gekozen. De heer 11. van der Hoeven, medi -candidaat, had zich vóór de stemming teruggetrokken, om verdeeldheid bij de stemming onder de liberalen te voorkomen. Door de kiesvereeniging Grond wet te Amsterdam is, ter voorziening in de vacatureTak van Poortvliet, bij acclamatie tot candidaat voor de tweede Kamer gesteld prof. mr. T. M. C. Asser. Burgerplicht stelde den heer W. K. M. Vrolik, oud-directeur der Exploitatie—mij., can didaat met 88 stemmen. In die vereeniging kreeg prof. Asser 62 st. en mr. van Gilse 6 stemmen. Prof. Asser heeft aan „Amstel's Purgcrij„ geschreven, tegenover den lieer Vrolik geen caudidatuur voor de Kamer te willcu aauemcn; en genoemde k'esvereeniging heeft daarop, met 24 van de 32 stemmen, den heer Vrolik ge proclameerd. Het Hdbld. verneemt, dat, ter voorbe reiding eener herziening dtr kieswet, de Regeering, door tusschenkomsl van de Ge deputeerde Siaten der provinciën, van de gemeen tebesturen eu van de besturen der instellingen van weldadigheid, opgaven heeft gevraagd van het getal mannelijke personen, Nederlanders, niet beneden 23 jaren, die in 1890 onderstand hebben genoten van een gemeentebestuur of van eene instelling van weldadigheid, alsmede van het getal der daaronder begrepen a. hoofden van huisgezinneub. alleenloopende personen. Donderdag geraakte te Ter Heijl (bij De Leek) een vierjarig meisje, dat op een boeren wagen speelde, met den hals tusschen het wa genkrat geklemd, met het gevolg, dat het aan de gevolgen overleed. Mc n meldt aan de Leeuw Ct. De Dibbels was voor cenigen tijd de snelste draver in ons land. Hij behoorde in eigendom aan deu heer Bierma te Oudehildtzijl, die hem voor f 2800 aan den heer Schouten Hogendijk te Gouderak verkocht, die er ook mede hard draafde. Op de jongste harddraverij te Leeu- wardeu om de gouden zweep, liep ook Dibbels mede, doch kon niet hard genoeg. De heer Schouten verkocht op dien dag den beroemden draver aan den pikeur A. Siderius te Leeu warden voor nog geen f 200. Deze pikeur bereed steeds de Dibbels in de renbaan en won duizenden guldens met dit paard aan prijzen. In een buitengewoon politieblad is ge signaleerd G. L. Rijken, 21 jaren, geagreëerd klerk aan het postkantoor te Medemblik, aan gezicht rond en blozend, voorhoofd breed, oogen blaauw, kin rond, haar en wenkbrauwen licht blond, baardeloos, lengte ongeveer 1,8 meter, verdacht van vervnlsching van een register en verduistering van geld, dat hij in zijue bedie ning onder zich had. Hij is 24 Augustus jl. uit Wildervank, via Hoorn, naar Amsterdam vertrokken. De officier van Justitie te Alkmnar verzoekt ouzending derwaarts. Met het oog op het dit jaar veelvuldig voorkomen van moederkoren in de granen, voor al in de rogge, heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland de burgemeesters uit- genoodigd daarop de ingezetenen eu vooral de landbouwers opmerkzaam te maken, en hun verzocht om, zooveel in hun vermogen is, maatregelen te nemen, opdat de bedoelde en bij laugdurig gebruik voor de gezondheid zeer schadelijke zelfstandigheid uit het voor de corosumptie bestemde meel worde geweerd. Van 12 tot 16 dezer wordt te Keulen een internationale zangerswedstrijd gehouden. In de Nederlandsche atdeelmg zullen medewer ken Yereeuigde Zangers van Amsterdam, Roer- monds Mannenkoor van Roermond, Kunst en Broederschap van Amsterdam, Wormerveere Mannenkoor van Wormerveer, Souvenir des Montagnards van Tilburg en Apollo van Amster dam; terwijl voor de hoogste internationale afdeeling de Kon. Vereeniging Cecilia, uit Den Haag, met 88 zangers is ing schreven. De zitting der Kamers wordt Zaterdag 12 September oui 3 uur namens H. M. door den minister Tak gtslottn. Voor de nieuwe zitting is de heer Van N&aroen van Eemnes weer tot voorzitter der Eerste Kamer benoemd. Meu verneemt, dat de heer van Weede van Dijkveld in het kiesdistrict Kampen als liberaal (conservatief—liberaal) candidaat zal optre den tegenover den heer Mackay of den heer Lohma; (F. A.), voor wie de heer Noordtzij is opge staan. Donderdagavond heerschte er boven Arnhem een zeer zwaar onweder, dat uren Eng aanhield en vergezeld ging van zulke zware regens, dat vele straten blank stonden en verscheidene kelders zijn ondergeloopcn. Viijdagcchtend zag men op vele plaatsen pompeu, om het water te ver wijderen. In de lage gedeelten van KUrendal heeft het met geweld van dec Musschenberg strormende water veel schade aangebracht. Een kwartier lang hagelde het Donderdagavond stuk ken ijs, zoo groot als flinke knikkers en kleine duiveneieren. Deze ijskogels waren meerendeels veelhoekig en hadden een witte kern. Paar er weinig wind was, vieleu ze gelukkig recht naar beneden, anders ware er zeker geeu rnit op het westen heel gebleven. Vermelding verdient nog, dat reeds vóór zeven nur het onweder begon te half negen, na eerst biven Nijmegen te hebben gewoed de vele eenden in de Lauwersgracht een ver bazend gekwaak aanhieven zij wareu bijzonder onrustig, vlogen van den eenen kant der gracht naar den anderen, richtten zich iu het water opin het kort, gevoelden blijkbaar, d it er iets zeer abnormaals iu de lucht was. Men schrijft uit Tilburg van 3 September Heden avond, van ruim 7 tot 8'/* uür, woedde boven deze stad een zoo hevig onweder, dat uien zich de weerga daarvan nauwelijks herinnert. Nadat het onweer een kwartier zonder ophoudeu gewoed had, ontlastte zich een stortregen. De bui ging van het Z\V. naar het NO. en was ook van hagel vergezeld. Te Deventer brak eergisterenavond ongeveer half negen een hevig onweder los, vergezeld var. een geweldigen stortregen en hagelslag, die ruim een half uur aanhield. Er vielen stukken ijs ter groote van ern stuiter. Het onweer duurde tot ongeveer 12 uren in den nacht. Onophoudelijk doorkliefden bliksemstra len de lucht. De meeste straten liepen onder en waren voor een groot deel onbegaanbaar. Door den hagelslag werden Donderdag avond sommige hazen en honderden vogels te Deventer en omstreken gedood. Te Wilp vond men er onder een boom honderden, en onder een boom tegenover de steenfabriek De Vliet- berg bij Deventer, vond men er 445. Donderdagavond is ouder Hoogeveen eene boerderij door het inslaan van den bliksem afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, doch de geheele voorraad koren en hooi, 10 varkens en nagenoeg de geheels inboedel is door het vuur vernietigd. Een en auder was verzekerd. Te Enschede sloeg Donderdagavond in een tweetal huizen de bliksem iu, waarbij in het eene een oogenblik brand ontstond, terwijl van het andere het dak beschadigd werd. Donderdagavond sloeg te Vechel de bliksem in een schoorsteen, welke verbrijzeld werd zonder verdere schade of brand te veroorzaken. Het onweder hield aldaar drie uren aan. Gedurende het onweder dat Donderdagavond van 7 tot 11 uren te Ooijen woedde, sloeg de bliksem in de bouwhoeve, bewoond door W. van Sinderen en R. Remiuits. In een oogen blik stond het geheele dak in lichte laaie en was er aan blusschen niet te denken. Hel gebouw brandde geheel uit, terwijl eene geit, twee var kens, een hond en eenige k'ppen in de vlammen omkwamen. Van de inboedels is nog een en ander gered beide, alsmede het huis, zijn ver zekerd. Door het noodweer werd de klok niet geluid eu kwam ook de brandweer niet te voorschijn. Verder verneemt men, dat de gemeenten Moergestel, Oorschot, Vessem, Hoogeloon en Beuzel weder door eeue hagelslag geteisterd werdeu. Te Gemonde is de bliksem geslagen in de boerenhofstede van Teodorus van Kempen. Het huis brandde totaal af. Alleen het vee werd gered. Te Apeldoorn is achter het koninklijke park de bliksem geslagen in het huis van den ka pitein M. Alles, ook bijna de geheele inboedel, ging in de vlammen op. Alles was verzekerd. Dinsdagmorgen 7 uur had te Grijpskerk een treurig ongeluk plaats. Ter gelegenheid van zijne verhuizing gaf de burgemeester, de heer Bnning, den knecht een geweer om ook over te brengen. De knecht, niet wetende dat dit geweer geladen was, trekt aan den haan, het schot gast los, en treft het 6-jarig kleinzoon tje van den burgemeester in het gelaat. Het knaapje is reeds den volgenden dag aan de bekomen verwondingen overleden. In de lucifersfabriek te Eindhoven ont plofte Zaterdagmorgen plotseling met een hevi- gen knal de inhoud van een pot, waarin specie was tot het maken van zoogenaamde klapluci- fers. Een werkman, die daarmede bezig was, kreeg hevige brandwonden in het gelaat. Eerst vreesde men zelfs, dat hij het gebruik van beide oogen voortaan zou moeten missen, doch de geneesheer heeft nu verklaard, dat ten minste zeker het éene oog genezen zou en waarschijn lijk ook het andere. M'egens het aanvaarden van eeu anderen werkkring, heeft Mej. M. E. Pijnappel, sedert 1888 hoofdredactrice van Lelie- en Boze- knoppen, hare taak als zoodanig neergelegd als hare opvolgster is opgetreden Mej. A. C. Kuiper. Lelie- en Rozeknoppen is een uit stekend geredigeerd weekblad voor meisjes, uit gegeven door de firma Nijgh van Ditroar, waarvan het abonnement f 1.40 per jaar be draagt. Men schrijft uit Utrecht aan de N. Rott. Ct Eergisteren passeerde hier weder zooals in den laatsteu tijd herhaaldelijk eeii trans port Russische joden. Door den Centraalspoor aangebracht, hebben zij door welwillende mede werking van den Staatsspoorweg hier thans een half uur oponthoud, welke tijd het comité alhier zich ten nu'te maakte om de arme ver- stootenen in de derde klasse wachtkamer eenige versterking aan te bieden. Een droeven indruk maakt de tocht van dien troep ongelukkigen langs het perron, en dan nog komen ze hier aan, terwijl zij in het Noorden des lands reeds van het meest noodige zijn voorzien. Grijsaards, kinderen die nauwelijks loopen kunnen, vrouwi n wier lompen ter nauwernood bedekt worden door een kleedingstuk dat wellicht eens in de schouwburgzaal te Groningen de aandacht trok, zij sjouweu daar al tezamen voort, sommigen nog lachende, anderen met de vertwijfeling op het gelaat, allen het beeld der diepste ellende en armoede. En achter zich aan sleepen zij alles wat zij nog bezitten op deze aarde, in zakken, manden of gebarsten kisten, en werpen het alles te zamen op een hoop eu laten het daar onbewaakt liggen met die beiusting en dat vertrouwen die alleen de wanhoop geven kunnen. Dan strompelen zij weer voort achter den heer De Beer aan, die als lid var. het comité hun den weg wijst en liefderijk voor allen zorgt. In de wachtkamer staan aan lange rijen ta feltjes dikke boterhammen en flesclijes bier gereed, en waar de kleinen schreien van dorst, daar komen zelfs de dochters van den heer De Beer met bladen vol glazen melk aandragen om de aimen te laven. In weinige oogenblikken is het brood verdwenen men kan hen wel aan zien dat zij veel ontbering geleden hebben en toch het is nog noodig, dat de heer De Beer eene enkele oude vrouw die met begeerige blikken naar het brood staart, iu het oor roept: es ist coscherDan eeist grijpt zij gre tig toe en verslindt haar deel. Daarna staan zij haastig op en spoelen zich weer naar huune bagage, die zij met weinig moeite uitzoeken, en gaan, dankbaar voor het genotene, de verdere reis naar het onbekende land weer aanvangen. Hoe uitgeput en ellendig zij er ook uitzien, is het toch een waarlijk fraai type van men- scheu, en vooral onder de vrouwen zijn er, die wanneer men hunne lange en ongekamde haren kon wegdenken, schoon genoemd konden worden. Bij al de rampzaligheid, die zult een transport te aanschouwen, geeft ontbreekt toch ook de alom tegenwoordige humor weer niet. Hier ziet ge een ouden man met langen grijzen baard, wiens gekromde leden gehuld zijn in een chamberclo- ack, waarin weleer een Groningsch professor op zijne studeerkamer zat. Eene blauwe slaapmuts dekt zijne grijze haren. Daar loopt een lange jonge man met intelligent uiterlijk, blootshoofds, een licht blauw brilletje op den neus, gekleed in een ulster, die hem veel te kort is en waardoor zijne schouders komen heengluren. Ginds een klein meisje op zwarte kousen, die een vrij uitzicht aan hare groote teentjes ver- leenen, gekleed in een verschoten zijden japon, waarin wellicht eenmaal een jonge dame hare intrede in de „wereld* deed en die deze kleine nu achterna sleept als wilde zij het vuil der Oude ook nog mede nemen naar de Nieuwe Wereld. Behoeft het gezegd, dat de aankomst van ulk een trausport steeds zeer vele belangstsel- lenden trekt" Daaronder is er eene kleine dame van middelbaren leeftijd, die door middel van een perronkaartje zich toegang tot den trein verschaft en daar met hare porteinonnaie in de hand gereed staat om aan elk een dubbeltje te geven. Zwijgend en met dankbaren blik namen zij allen de gift aan, en niet weinigen zijn er onder die Russische joden welke bij het af scheid de tranen der erkentelijkheid over de wangen vloeien. Te Arnhem is Dinsdag namiddag het kind van zekeren De J. in de Paulstraat in een ton met water gevallen en verdronken. In eene plattelandsgemeente nam deze week een nieuw gekozen raadslid voor het eerst zittiug. De burgemeester kondigde in den loop der vergadering aan: „Benoeming van een amb- teuaar van den burgerlijken stand.„Wat is er dat voor een?' vroeg hel nieuwe raadslid aan een tegenover hem gezeten wethouder. „Dat is eeu die trouwt„, was het bescheid. „Zoo,« hernam de ander; „dat noemen wij gewoonlijk een bruidegom.' Dinsdagmorgen te 10.40 met het verwis selen der machine van trein 1 te Rozendaal, met bestemming naar Vlissiugen, werd de machine met zoo'n vaart voor den trein gereden, dal hierdoor een schok ontstond, ten gevolge waar van een reiz'ger, die zich met het hoofd bui ten het portierraam bevond, eer. veelbeteekeneude hoofdwonde werd toegebracht en twee dames een hevige neusbloeding kregen, door dat een zwaar beladen handkoffer door den schok uit het net op hun aangezicht werd geworpen. Het materiëel beliep geringe schade. De heer E. De Beaumont heeft ontslag genomen als lid van den Raad van Maastricht, omdat hij den eed niet verlangt af te leggen in de handen van den Burgemeester, met wien hij sedert vier jaren over een courant-artikel gebrouilleerd is. Dezer dagen zat een visscher met een pijpje iu den mond, aan den oever van de Markt bij Breda te visschen. Eeu oogenblik zat hij daar nauwelijks of daar wipte de dobber op en neer; hij bad „beet.' In het voor iederen vis scher gewichiig oogenblik st od hij op, legde het pijpje naast zich neder en sloeg beide handen aan den hengel, zoodat hij er mee stond als een soldaat roet zijn vuurwapen in de positie van „velt geweer'. De dobber duikt plotseling. Met een ruk haald onze visscher den hengel op en ziet onder het ophalen een aardig baarsje spartelen aan den haak, doch voor nog het beestje boven den waterspiegel komt, schiet een grootje snoek er op af, die nu tot verbazing van den visscher weldra op het droge ligt. Door den haast om zich van den snoek meester te maken, stoot de visscher tegen zijn pijp, die van den belling van de dijk afrolt. De visscher houdt gaarne den snoek maar niet minder graag zijn pijpje. De rechterhand bemoeit zich met den een en de linker wil de pijp grijpen, maar o jammer! de man verliest zijn evenwicht en weldra liggen hengel en worm en baars en snoek en visscher en pijp in 't water en van alles en allen werd alleen de visscher gered. Een eigenaardig voorval heef zich bij de gemeenteraads-verkiezing te Ottoland voorge daan. Bij de eerste verkiezing behaalden de drie candidateu der doleerenden de overwinning op hunne liberale tegenstanders met 37 tegen 36 stemmen. De gekozenen verzuimden echter, in gevolge de bepaling van art. 13 der gemeente wet, binnen acht dagen na ontvangst van het proces-verbaal der stemopneming, aan B. en W. kennis te geven van de aanneming hunner benoeming, zoodat zij geacht werden die niet aan te nemen. Eene nieuwe verkieziug werd daarop uitgeschreven, waarvan de uitslag was, dat de drie liberalen werden gekozen met 37 stemmen, tegen 36 op de doleerenden uitge bracht. De heer J. Boomgaard, rustend scheeps kapitein te Groningen, zal 21 September den leeftijd van 103 jaren bereikt hebben. De oude man is nog bijzonder kras en heeft geen ander ouderdomsgebrek dan hardhoorigheid. Gemengd .Nieuws. O Te Jumet, in Henegouwen, is een man van 104 jaar gestorven. Hij was tot het laat ste toe in 't volle bezit zijner vermogens. Over een groot gedeelte van Frankrijk is gisteren een allergeduchtste storm losgebarsten. In de omstreken van Parijs zijn er vele ver woestingen door aangericht. Eene bergmasa van ongeveer 200,000 kub. meters is Vrijdag-nacht in het Puster-dal, tusschen Thai eu Linz, gestort, waardoor de loop der Drau gedeeltelijk werd versperd ea de rivier zoozeer gezwollen is, dat zij op sommige plaatsen een meer gelijkt. Men verkeert in onrust omtrent de mogelijkheid, dat de Drau eene nieuwe bedding zal zoeken en daardoor de steden in het dal bedreigd zouden kunnen worden. Het meteorologisch bureau te St. Paul Minnesota, voorspelt strenge vorst. In de Vereenigde Staten eu Canada staat de oogst uitmuntend en zal hij dit jaar meer dan 200 millioen hectoliters bediagen, tegen 157 millioen in 1890. Ook in Indië rekeut men op een verschil van 10 millioen hektoliters teu gunste van dit jaar. De oogst over de geheele wereld zal bedragen 738 millioen hektoliters, d. i. het gemiddelde der oogsten van 1888, 1889 en 1890. In een dorp Belluno (Italë) is door den orkaan van Zondag voor 2 millioen schade aangericht. De iuwoners verlangen er, van de belastingen te worden vrijgesteld. Donderdag namiddag heeft een hevig onweer met stortregen en stormvlagen te Parijs gewoed. Twee rioolwerkers, door het water verrast, zijn verdronken. De in de omstreken aangerichte schade is ontzaglijk. Het onweer begon te kwart voor vieren en

Schager Courant | 1891 | | pagina 2