f. I sloeg het bestuur de hand aan den ploeg, en het moet gezegd worden, de ontvangst was goed en de prijzen, waarvoor zij moet zorgen die eeue waarde van f 250 vertegenwoordigen, zijn zeer fraai gekozen Het bestunr der sociëteit De Kroon waar de Vereeniging hare baan heett, hielp haar trouw mede en gaf den eersten prijs voor den persoDeelen wedstrijd ten geschenke, terwijl het levens voor vele gemakken heeft zorg ge dragen. Te 9 uren maandagmorgen bood de groote zaal der sociëteit een prettigen aanblik op. Daai waren reeds toen een 150tal kolvers bijeen, al len met de kleur der gezondheid op het gelaat, want kolven is gezond, ik herhsal hel nog eens, en werden daar door den heer A. H. Poortman met eenige recht hartelijke woorden welkom geheeten. Hierop werd eeu aanvang gemaakt met den personeelen wedstrijd die tot 12 uur duurde en toen werd afgewisseld door den korpswed- slrijd, waaraan deelnamen de vereenigir.gen Recht door, vsn AlkmaarKeer nietvan Haarlem; Delft, van Delft; Haarlem, van HaarlemBohwardvan BolswsrdGouda, van Gouda Schiedamvan Schiedamde Root, van Dordrecht; Over de helft, van Nieuwe Niedorp; Kolfcluhvan Enkhuizen; Print van Oranje, te Goes Vredebest, te Zevenhuizen De vier eenen, te Spanbroek Op maal, te Zuid- ScharwoudeGezelligheid, te Hoorn Ko/Jlust, te Poskoop en de Vriendschap, te Wateringen. Het vorige jaar werd de korpsprijs gewonnen door de vereeniging Op maat te Zuid—Schar- woude met 282 punten, en ging de eerste prijs in den personeelen strijd nog met 121 punten. Te 8 uur was de tweedaagsche strijd afge- loopen, en de uitslag was dat de korpsprijs, eene vergulde zilveren medaille, benevens drie kleine medailles voor de prijswinners werd be haald door de vereeniging Keer niet uit Haar lem met 327 punten, en de persoonlijke prijzen als volgt le prijs, groote zilveren medaille van den bond en een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de sociëteit De Kroon door den heer II. F. v, Thxel Haarlem met 119 punten 2e prijs kunstvoorwerp door den heer T. J. hleijberg te Schiedam met 118 punteu 3e prijs idem door den heer J. Kuilman uit Nieuwe Niedorp (bij kamp) met 116 punten; 4e prijs idem door den heer A. J. Bronkhorst te Haarlem met 116 punten (bij kamp); 5e prijs door den heer G. J. Pincent, met 113 punten. Men schrijft uit Rotterdam aan het Hdbld: Onze gemeente gaf Maandagavond een tooneel te aanschouwen dat, zoo niet eenig in de geschiedenis der stad, dan toch iu langen tijd niet is gezien, en dat alles na het afscheid van den zich noemenden Sequah. Zooals alle avonden was de groote zaal van Nu opende zich voor hem nog het uitzicht op het onaangename gebabbel van de stad, over zijne gevangenschap. „Laten wij nu er maar over zwijgen I" zeide hij daarom. „Laten wij de menschen maar laten blijven, voor wat zij zijn. Wat moet gij van avoid spelen, Johanna? Kom, laten wij maar eens over den schouwburg praten." Juffrouw Legrandi deed wat haar gevraagd was, en scheen daD weder zeer vroolijk te zijn maar Edgar kon den geheelen avond dat onbe haaglijke gevoel niet van zich a'zetten. Den volgenden dag kreeg hij opnieuw een bewijs van de kinderachtige inzichten dor tegenwoordige maatschappij, nameul k: Frederik Schotmüller schreef hem, dat hij, naar aanleiding van het geding tusschen Edgar en het gerecht, verplicht was, met het oog op zijn eigen zaak, en de nadeelige gevolgen die hij zou kunnen hebben, zoo Edgar bij hem bleef, verplicht was, hoe zeer het hem speet, Edgar zijn betrekking op te zeggen. „Ook dat nog 1" zeide Edgar, toen hij den brief op tafel wierp. „O, welk een valschheid Zoo is dan mijn verbintenis in Neus'.udt verbroken, eu ben ik verplicht den raad van mijnen vriend op te volgen en naar Berlijn te gaan. Er blijft mij niets anders over, ik moest nu voor geld dichten, wat treft het noodlot mij toch!' Hij telde zijo geld na. In den laatsten tijd had het veel geld gekost; de omgang met de toostelspcelster had bem kaal gehouden, bij bezat nu slechts nog maar negen honderd mark met nog tweehonderd mark, die hem voor zijne gedichten zouden worden uitbetaald. Hij zeide tegen zijne kostvrouw, dat bij de volgende maand zou vertrekken, dat zij alles zou gereed maken zijn reis naar Berlijn. Zoodra het proces was afgeloopen, zou hij zijn geld weder op inlrest zetten, maar tot zoolarg zou hij het zelf bewaren. De rechterlijke onderzoekingen gingen hunnen gewonen langzaroen gang. Vete weken gingen voorbij; en de gestelde termijn was al reeds lang verstreken en het lange wasbten maakte Edgar ongeduldig. Bij zette ondet wijl zijn verkeer met de tooneelspelera op de gewone wijze voort, en vond daarin tene aangename afleiding. Wat bem daar naar toe trok, was geen liefde, want die was voor altijd bij Eva; maar bet gezelschap van Johanna deed hem goed en maakte hem vroolijker en levenslustiger. WORDT VERVOLGD- het Verkooplokaal tegen 8 uur reeds overvol, zoodat door de politie niemand meer werd toegelaten. Ook in de zaal bevond zich een tamelijk sterke politiemacht. Te ongeveer acht uor verscheen Sequah in zijn bekend prairiën- oostuum op het podium, uitbundig toegejuicht door het aanwezige publiek, dat grootendeels bestond uit personen van beiderlei geslacht, behoorende tot de laagste klassen der maat schappij, zoodat men behalve van de toespraken van Sequah eu zijn tolk, ook nog genieten kon in de tussehenbedrijven van een taal die zich eenvoudig niet laat neerschrijven. Over het algemeen gedroeg bet vrouwelijk geslacht zich het luidruchtigst. Nadat aan Sequah onder het schetteren der fanfares een lauwerkrans en een mand roet bloemen waren aangeboden, deelde hij mede dat een schipper zou behandeld worden, reeds twee maanden lijdende aan het spit, dien hij echter in vijf minuten zou genezen. Voordat dit begon, hield hij een redt voering waaruit voor zoover verstaanbaar, was op te maker, dat hij gehoord had, dat de justitie hem eveneens zou vervolgen voor het kosteloos verstrekken zijner geneesmiddelen. Voorts zeide hij dat het hem ter oore was gekomen, dat hij zijn verhoor voor den officier van justitie te Breda, deza vau hem allerlei leelijks had gezegd. Hij zou daar wel op geantwoord hebben, doch hij kon hem niet verstaaneerst later werd het hem verteld. Ten slotte deelde hij natuurlijk weer, onder het luide gebrul vau zijn gehoor mede, dat hij te Rotterdam bleef totdat het antwoord op het adres aan de Koningin zou zijn ingekomen. Het Verkooplokaal zal hij echter niet meer kun nen gebruiken, daar dit aan anderen is verhuurd, j Terwijl nu de patiënt achter de gordijntjes werd behandeld onder het spelen van een oorverdoovende muziek, kwam degene, die zich gedurende eenige avonden met de inzameling der gelden had belast om aan Sequah de hem opgelegde boete te vergoeden, meêdeeleo dut het bedrag nog niet aanwezig was, waarom hij de aanwezigen aanmaande heden avond eens goed te offeren. Hij voegde er tevens bij te verwachten, dat het ^geachte" publiek van Rotterdam het rijtuig van Sequah zelf zou trekken. Hetgeen nu gebeurde, ging alle perken te buiten. Alles vloog onder het ontzetlende gedrang, waarin ve.schillende malen de kreet: moordwerd gehoord naar buiten, waar dan ook werkelijk de bekende, reclamewagen voor de deur stond, zonder paarden, doch van sterke kabeltouweu voorzien en versierd met vlaggen. Allen wierpen zich daarop en onder gejuich en getier zette de stoet zieh in beweging naar het bótel Coomans waar Seqnah zijn intrek heeft genomen. Op het balkon staande had men daar een goed gezicht op hetgeen zou gebeuren. Eerst verscheen de Sequah—equipage waarin zijn echtgenoote en helpers waren gezeten; de mau zelf stond rechtop. De Hoofdsteeg leverde nu een ontzaglijken aanblik op. Een golvende menschenmassa zonder overdrijving te schatten op veertig of vijftigduizend, liep voor of achter den wagen. Er was slechts een zwarte klomp le zien, waarop verschillende hoofden stonden. Daartusschen werden de politieagenten bij tien tallen heen eu weer geduwd zonder weerstand te kunuen bieden. Sequah zelf zag bij aankomst zeer bleek. Op zoo iets had de man zeker niet gerekend. Hij haastte zich dan ook het hotel binnen te komen, waar hij zich weer op het balkon vertoonde met het doel het volk toe te spreken. Hij kon zich echter niet verstaanbaar maken en trok zich dan ook wijselijk terug, terwijl de lichten in de bovenzaal werden uitgedaan. De politie ontruimde daarna de Hoofdsteeg. Het onweder, dat Donderdag avond in het oosten van ons land gewoed heeft, is zeld zaam hevig geweest en de hagelsteenen, die daarbij uit de lucht vielen, waren buitengewoon groot; in de berichten wordt gesproken van stukken ijs zoo groot als knikkers; kleiue duiveneieren, stuiters enz. Er schijnt over het algemeen weinig wind bij geweest te zijn, het geen tengevolge had, dat het onweder op onder scheidene plaatsen zeer lang bleef woedden, twee h drie uur. Yan ongelukken aan menscheu overkomen hebben wij niet vernomen, maar de aangerichte schade is, gelijk van zelf spreekt zeer groot. Als staaltjes van de gevolgen van het booze weder moge het volgende dienen. Te Nijmegen is door het fel afstroomende water van de hellende straten aan de bestrating verwoesting aangericht duor het uitspoelen van zand en steenen. Vrijdag ochtend zag men sommige inwoners hunne kelders, welke boorde vol geloopen waren, leeg pompen. Ettelijke kramen en tenthouders, die er rp de kermis staan, hebben belangrijke schade aan hunne goederen gekregen. In den schouwburg moest de vooistelling door bet gezelschap van Le Gras en Haspels tijdelijk gestaakt worden, wijl de acteurs door de donderslagen en het geknetter van het ijs op hat dak en tegen de ramen nie» te verstaan waren. Een man, die in een in de straat ge spoeld gat van circa 2 meters diep en vrij grooten omvang was gelcopen, werd met moeite uit den kokenden waterpoel, die aanhoudend van de sterk he'leude straat gevoed werd, ge red. Ook een rijtuig geraakte in zulk een gat en moest met veel inspanning er uit gehaald worden. Ook boven in Friesland heelt het in den nacht van Donderdag op rijdag hevig geonweerd. Evenzeer woedde in Drente in den nacht van Donderdag op Vrijdag pen hevig onweder, dat eenige uren aanhield. Te Zuidwolde brandde eene boerderij afde bewoners konden, na zelf niet zonder brandwonden ontkomen te zijn, het vee nog redden, maar huisraad, hooi en koren verbrandden. Te Zuidlareu trof de bliksem het Hotel Zondag», dat met een houtmagazijn en eene er naast staande bakkerij afbrandde. Zoowel hier als te Zuidwolde was het verloren gegane verzekerd. Donderdagavond zijn te Chaam drie hui zen door den bliksem ge.roffen en tot den grond afgebrand; van de inboedel kon bijna niets gered worden. Bij Baarle-Nassau werd eene vrouw door den bliksem getroffen en aan een zijde ver- lamd. Onder Borculoo werd een 13jarig meisje bij het inslaan van den bliksem getroffen. Den volgenden dag is het kind aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Bolsward: Een jongske van 8 jaar greep naar een wa gen van eene in beweging zijnde tram; het kon zich niet houden, liet de hand los, viel ach terover, de wielen van den volgenden wagen reden over zijn borst; het kind werd op genomen, maar gaf geen teken van leven meer. Er was geen mogelijkheid om deze ramp te voorkomen; alles was in een oogenblik geschied. Zoowel in West-als in Oost-Pruisen is allengs ons Nederlands vee onmisbaar geworden. Hoewel het zeer waar is dat meu in het bui tenland, met name Duitsland, waar men ons vee een talrijke hoeveelheid en van de uitmun- tendste exemplaren ingevoerd heeft, een veeslag heeft bekomen dat het onze evenaart, nu en dan zelfs overtrefthet is even zeker dat Ne derland steeds zal blijven de bron in dezen om het vee op dezelfde hoogte te houden. Het vee bewaart er ongetwijfeld lang zijn uitmun tende eigenschappen, maar door kruising met niet geheel zuiver Nederlandsch vee, en ook omdat elk dier naar zijn grondaard terug keert wat zijne minder goede eigenschappen betreft, zal men toch steeds weder zuiver Nederlansch vee moeten invoeren, gelijk dan ook nog steeds gedaan wordt. Door deNederlandsche Postduiven- V ereenigiug „De Hoop" te Weesp, werd in eene vergadering dato 3 dezer, besloten eene internationale tentoonstelling van pluim gedierte te houden om den Hen 15 November a. s.in 't feestgebouw van het Hotel „De Roskam* aldaar. Programma's met inschrijvingsbiljetten zul len op nader ta bepalen datum verkrijgbaar worden gesteld. l)e regelingscommissie zal kosten noch moeiten sparen, de tentoonstelling zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Een paar stijfkoppen. Te |Donker broek staat een best gezond paard nu meer dan 18 jaren op stal, zonder van de plaats te komen. Het dier heeft nog nooit werk verricht. De eigenaars, twee bij elkander inwonende broeders, hebben zegt men voor ongeveer 18 jaar over dit paar woorden gekregen, 't Js toen op stal gezet, werd behoorlijk gevoederd en 't staat er nog. Er wordt in huis nooit over gesproken Een landbouwer uit de omstreken van Deventer had de vruchten van zijuen boomgaard voor f 500 verkoriit later te leveren. Donder dagavond zijn al die vruchten verhageld. Er bleef zelfs geen blad aan de boomen. In een veehouderij aan den Moerweg nabij 's Gravenhage is een kalf geboren met 2 koppen, 3 ooren en 4 gehoorkaualen. Volgens mededeeling had er Zaterdag in een coupé 2e klasse van den trein naar Dord recht eene brutale aanranding plaats. Een officier van gezondheid van het Duitsche leger werd bij aankomst te Dordrecht gewaar dat hem zijne portefeuille was ontnomen, en verdacht daarvan een persoon, die naast hem gezeten had. Den chef vau het station werd van de zaak kennis gegeven en een conducteur geplaatst naast den vcrdach'e, die zijne reis in een 3e kl. wegg. a voortzette. Aan de Lage Zwalawe kwam in den treiu een maréchausées, die den post over namaau het station Rozen-' daal werd uitgestapt, en onmiddelijk werd tot arrestatie van den verdachte overgegaan en bij hem de ontvreemde portefeuille gevonden, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan gelds waarde bevond, de diet werd daarop te Rozeudaal iu voorloopige bewaring gesteld. De portefeuille moet door hem ontvreemd zijn, terwijl de eige nair zat te slapen. Het onweder van Djnderdag jl. dat over een groot deel van Westelijk Europa zoo vreeselijk woede, scheen zijne grens te hpbben in het Noordc-n van ons land. Wel woedde het ook nog daar gedurende bijna den geheelen nacht van Donderdag op Vrijdag, doch hoog in de lucht, bij betrekkelijk stil weer en eeu aanhoudenden, tamelijk sterken regen. Het was duidelijk waarneembaar, dat de bliksemstralen sloegen van de eene wo]k op de andere, en de kimmen, hoog inde lucht. Overal scheen de hemel somtijds seconden aaneen in vuur te staan. De donderslagen werden gehoord als van eeu verafzijnd onweer; soms, als een bliksemstraal over bijna het halve luchtruim, hoog in de lucht, een prachtige lijn trok, was de slag een weinig sterker. Opmerkenswaardig is het, dat dit jaar in het uiterste Noorden van het land, bij de vreeslijke onweders die dikwijls in het Zuiden woedden, vele streken tot nog toe geheel gespaard zijn gebleven. Wel vielen daar, evenals elders groote massa's water en zag men dikwijls in het Zuiden de lucht in vuur. Nog één dag en al wie landbouwer is, wie open oog en hart heeft voor den voornaamsten bron van bestaan, hij zal opgaan naar Alkmaar om daar op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbonw te kunnen be zichtigen het schoonste, edelste, meest practische, wat er op landbouwgebied te vinden is. Reeds gisteren waren wij op het terrein en overtuigden ons met een enkelen blik, dit de Holl. Mastsch. van Landbouw hareu alouden roem handhaatt, en gelijk altijd, eene even welkome gast als lieftallige gastvrouw is. Wel was het nog een chaos, dieu wij op het terrein te aanschouwen kregen, wel zaagde en hamerde en vijlde en schilderde en poetste men er nog druk op los, doch reeds duidelijk was het merkbaar, dat, wanneer morgen de tentoonstelling hare poorten voor het publiek opent, zij niet de eerste maar ook geenszins de minste is. Aan den ingang heeft de firma W. F, van Vliet te 's Gravenhage getoond, dat zij waardig is elk jaar de opdracht te ontvangen, aan den hoofdtoegang een zinnebeeldig mouumentaal aanzien te geven. Op het terrein was slechts ééne inzending geheel gereed, nl. die der rijtuigen. Zeventien verschillende voertuigen, waarvoor het bestemde gebouw te klein blijkt te zijn, trekken als om strijd de aandacht. De heer J. Cos te Halfweg heett even als de heer C. Holleman aldaar, een boerenwagen met een bakwagen ingezonden, de heer Jonker te Alkmaar niet minder dan zeven stuks verschillende voertuigen, n.1. een barouchette, een huifkar, een tilbury, een jacht wagen met zijportieren, een jachtwagen, een boerenwagen en een bakwagen, welke iu alle opzichten het bekijken waard zijn. De heer Jac. Met te Heer Hugowaard zond eene tilbury; de heer Asjes te Alkmaar eveneens, benevens eene zonder kap, eene jachtwagen met portieren, een huifkar en een driewielige kar; de heer Van Beuren een Zuidhollaudsche kar; welke voertuigen alle uitmuuten door degelijke samen stelling en nette afwerking. In 't bijzonder werd onze aandacht gevestigd op de tilburv, ingezonden door den heer Jac. Met, rijtuig maker te Heer Hugowaard, die bewezen heeft dat de tijd nog ver af is, waarop de fabrieks arbeid den handenarbeid geheel zal verdringen. «Eene tilbury zoo blank, zoo sierlijk, waarvan de wielen slechts uit twee veilingen bestaan en waarvan alles met de hand is vervaardigd, krijgt men zelden te zien," beweerden kenners en geenszins zou het ous dan ook verwonderen, indien de jury heden die inzending eene be kroning waardig keurde. Nog werd onze opmerkzaamheid gevestigd op een hooischudder, ingezonden door Gebrs. Dijt te Texel. Dit werktuig is reeds jaren in Amerika en Engeland in gebruik, doch nog nimmer in Holland ingevoerd en leek ons bijzonder praktisch toe. Het werkt binnen, doch ook buiten de wielen, zoodat men nimmer over pas bewerkt hooi behoeft te rijden. Het grijpt het hooi aan evenals een mau, die aan het schudden is en door deze wijze van aanvatten wordt het zaad niet uit het hooi geslagen en kan men er zeer goed klaver mede bewerken. Bovendien, wat wellicht nog het grootste voordeel is, het geheele werktuig is al rijdende en zittende te behandelen en is zoo licht, dat in Engeland een jongen met een hit doorgaans het werk er mede verricht, terwijl de prijs gelijk is aan dien van andere hooischudders. Nog vestigen wij in 't kort de aandacht der bezoekers op de inzending van den heer V<in Ohmstede, die op het gebied van landbouw-

Schager Courant | 1891 | | pagina 2