WORDT VERVOLGD- Kiesrecht. Ter voorbereiding eener nieuwe regeling van het kiesrecht, wenscht de minister van biunenlandsche zaken eenigermate bekend te zijn met de verhuizing der meerder jarige mannelijke bevolking. Te dien einde heeft die minister den commissarissen der Ko ningin in de provinciën verzocht, door hunne tusschenkomst uit eenige aanzienlijke gemeen ten en uit zulke, welke hoofdplaatsen van land bouw of fabrieksnijverheid zijn, kan het zijn eenigszins spoedig, te vernemen het getal man nelijke personen niet beneden 23 jaren, ge splitst in a hoofden van huisgezinnenb al leenwonende personen c. bij andere inwonende personen, welke in 1889 of 1890 die gemeen ten hebben verlaten, of zich daarin hebben ge vestigd, met raededeeling, zoo mogelijk, van het zich daaronder bevindende getal arbeiders. Gemengd Nieuws. liep in de beste orde af en werd door een talrijk publiek bijgewoond. De centrale katholieke kiesvereeniging fDe Eendracht' in het district Helder heeft den heer S. T. Land, die wegens bevordering tol kapt.-luit.-ter-zee opgehouden heeft lid der Tweede Kamer te zijn, weder camdidaat voor a.R. verkiezing gesteld. De heer 8. T. Land is ook door de vrijzinnige kiesvereeniging Vooruitgang te Helder opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Te Edam heeft zich opeen hofstede weder een geval van t r i c h i n o s e bij een varken voorgedaan. Elf varkens zijn daarop onteigend en afgemaakt. De tentoonstelling die van 6 tot en met 8 October te Poeldijk zal worden gehouden door de Afdeeling W e s 11 a n d van de Hol- latidsche Maatschappij van landbouw, belooft een bezoek overwaard te zullen zijn. De aangifte van inzending, vooral van drui ven, overtreft de verwachting, terwijl van andere vruchten en bloemen zoovele opgaven van in zending zijn ontvangen, dat het kleine lokaal der openbarer school, meer dan gevuld zal zijn. Op deze tentoonstelling zal het spreekwoord »klein maar rein' zeker toepasselijk zijn. Daar de Westlandsche stoomtram langs Poeldijk rijdt is een bezoek zeer gemakkelijk en wordt, in de veronderstelling dat niemand zich daarover zal beslagen, zeer aangeraden. Louis Bouwmeester zil voortaan bij het Ned. Tooneel als le regisseur optreden. (Portef.) Een komisch tooneelije, zegt het Centrum werd Woensdag aan den Wittevrouwensingel te Amsterdam vertoond- Iemand met een ouder- wetschen cilinderhoed op, scheen bruiloftsgast te zijn en zich eens te verluchten. Toen de jongens schik aan hem kregen en vroegeu of zij de ^kachelpijp" mochten poetsen, werd hij boes, sloeg den hoed ineen, wierp hem in het water en ging blootshoofds naar huis. Zaterdag had te Amsterdam eene bijeen komst plaats van studenten, die hunne instem ming hadden betuigd met de oproeping der heeren M. en E. Triebels. Aanwezig waren zeventien studenten en de heer E. van der Goes, die uitgenoodigd was deze vergadering bij te wonen. De resultaten der besprekingen zijn als volgt: Er is eene socialistische studenten—verteniging opgericht,die èr, wetenschappelijk èn politiek is. Het ontwerpen der statuten en de nadere omschrijving van den werkkring der Vereeni- ging zijn aan een paar leden opgedragen, die op eene algeineene vergadering de resultaten terug denkt. Ik ken verscheidene jonge dames, die wel haar pink zouden willen missen om in uwe plaats te zijn, en die hadden het volstrekt zoo arm niet, als gij het thuis gehad hebt.* „Voor zulke ontboezemingen is het nu te laat,* antwoordde zij. „Gij badt u dat vroeger moeten voorhouden. Bedenk maar alleen, dat ik u op geen manier er toe geprest heb.* „Ik zeg alleen maar, dat gg een weinig meer moest erkennen, hoe goed gij het bebt. Ik geef voor u evenveel uit als voor mijn stal, en ik heb nog geen woord van dank gehoord.* „Groote God,* zeideEva terwijl zij de handen vouwde, „ik zou met groote vreugde van twee duizend mark jaarljj ksch willen leven, zoo ik maar gelukkig was.* „Ah zoo,* riep hij uit,* nu komt het aan het licht. Gij zijt niet gelukkig! De oude liefde voor den broodschrijver en rijmelaar vlamt wedor op. De duivel heeft hem weder op onzen weg gevoerd, en dadelijk ia uw geluk weder op het tapijt. Schaamt gij u niet, mij dat in 't gezicht te zeggen „Maak nu geen scènes,* antwoordde zij koel. „Maak u niet belachelijk met uwe jaloerschheid. „Het is niet belachelijk, het is bij mij droeve ernst. Gij hebt hem altijd lief gehad. Ik heb het beden aan u bemerkt, dat gij hem nog bemint, dat uwe koele houding tegonover mij, alleen daarin zijn oorzaak had, en ik zweer je, dat ik hem den kop te pletter sla, zoo hij u te na komt.* Eeu verachtelijke glimlach plooide om haar mond. „Kalmeer je,* zeide zij op trotsche toon. „Bedenk hoe laag en gemeen zulk schelden en zwetsen toch staat. Wij zijn nu eenmaal getrouwd, en daar moeten wij mede te vrede zijn. Hebt gij er dan geen begrip van hoe zulke verwijtingen en zulks schimpen u in mijn oog verlagen Laat ons onze overeenkomst getrouw blijven. Ik heb u getrouwd, omdat ik een elegant leven wilde leiden, en ik heb u er nooit een geheim van gemaakt, dat ik u Diet lief heb.* „Dat is waar,* zeide hij sarrend.* Gij bebt het mij gezegd, toen gij mijn band aannaamt. Ik heb het niet vergeten. Gij zijt de meest schaam- telooze vrouw, die ik ooit ontmoet heb.* „Zoo, nu, laat ons dan scheiden riep zij met van toorn bliksemende oogen. Ik weerhoud u niet 1 Geef mij mijne vryheid weder en laat mij mijn kind behouden, en ik stem in elke voorwaarde toe. hunner werkzaamheden aan de goedkeuring der leden zullen onderwerpen. De Vereeniging telt op het oogenblik vier en twintig ledeu. (Z.) Tot president-directeur der Nederl. Bank is benoemd de heer mr. N. P. van der Berg, thans directeur der Bank. De rijksontvangers zijn aangeschreven, vóór den 5 Oct. aan den minister van finantiën te doen toekomen eene opgaaf van het getal mannelijke personen, die over de dienstjaren 1890 en 1889/90 in de rijksdirecte belastingen voor een gezamenlijk bedrag van ten minste f 10 in hoofdsom en rijksopcenten zijn aange slagen. Naar wij vernemen is H. M.de Koningin- regentes beschermvrouw geworden van de #Ver- ceniging ter bevordering der paardenfokkerij en tot verbetering van het paardenras in Gel derland. Na afloop van het afdeelingsonderzoek der Indische en Staatsbegrooting, dat vermoe delijk a. s. Vrijdag zal eindigen, gaat de Tweede Kamer uiteen tot het begin van November. In Groningen zijn de boeren over de van regeeringswege genomen proeven roet de inenting van varkens tegen de gevreesde vlek ziekte zeer tevreden. De landbouwer P. Heidema, te Raskwerd, liet 125 varkens inenten. Geen van deze dieren werd aangetast. Toen bij den landbouwer T. Frieling een paar varkens aan de vlekziekte stierven, werden tien varkens van Heidema in bet besmette hok geplaatst en gevoederd met het vleesch der gestorven diereu. Een van de tien werd aangetast; de andere negen bleven gezond. Doet er uw voordeel mede. De zeeuwsche boer, die op een pleizierreisje in de Rijnprovincie opnerkzaam was geworden op de teer- of liimbanden om de fruitboo- men, had zich daar ook, in een dorp, waar men er "veel werk van maakte, op de hoogte der ganzen teelt laten stellen. Vooreerst merkte hij op, dat de nabijheid van waterplassen wel gewenscht is, maar toch niet volstrekt noodig de ganzen drinken echter veel, en goed en zuiver drinkwater is om die reden wel een vereischte. Zij moeten, als kuikens goed opgepast wor den, met brood en eenig jong gras gevoederd. Allengs grazen ze meer en hebben dan minder brood noodig. Na 6 weken kan men dit door haver en gerst vervangen. Het ganzengras bij uitnemendheid is het kweek— of puingras. Men had onzen toerist voorgerekend, dat 9 fokganzen, waaronder een woord (mannetje), in April vijftig jongen kunnen voortbrengen dat dit 50—tal 4 maal in het jaar geplukt worden en daarbij 85 pond veeren en dons afwerpen, die tegen f 2.50 per pond, f 90 waard zijn. Later in den zomer kunnen ze vet of halfvet of mager verkocht worden a f 2.50 per stuk of 125, samen met de opbrengst der veeren f 215. Daarentegen zouden zij aan voedsel verbruikt hebbenvoor f 8 brood, I 28 haver, voor f 18 aan oppassing en voor f 20 aan weide, welk laatst bedrag echter soms moeielijk te bepalen is, omdat de ganzen ook weiden op verloren grasplekjes, om de boerderij, langs de wegen enz. Maar als dit is zooals daar becijferd werd, zijn er niet veel fokkerijen denkbaar, die zoo veel zuivere winst afwerpen als de ganzenteelt zelfs wanneer men aanneemt dat het wegens onvoorziene omstandigheden, ziekten, ongevallen, enz. niet altijd precies zoo uitkomt. Sedert eenige avonden schittert aan het firmament een ster van buitengewone helder heid. Het is Jupiter, die zich thans bevindt op dat punt harer baan, hetwelk het dichtst bij onze aarde gelegen is. Deze ster vertoont zich het grootst tusschen 12 en 2 uur des nachts, zoodat men in die uren de beste gelegenheid heeft omtrent dit hemellichaam waarnemingen te doen. Hare lichtsterkte is buitengewoon groot. Dit luchtver schijnsel is slechts bij groote tusschenpoozen waar te nemen, want Jupiter, die 160 raillioen mijlen van de zon verwijderd is, heeft meer dan 12 jaar noodig om hare baan te door- loopen. Zaterdagavond vroegen te Losser twee bedelaars, waarvan de een blind en tevens on- noozel was, bij den zoogenaamden kooiboer in de Bardel, in de onmiddellijke nabijheid der grenzen, verlof om in eene op het erve staande hut den nacht te mogen doorbrengen, hetgeen hun werd toegestaan. Dtze vergunning is den boer echter noodlottig geworden, althans om streeks halt negen geraakte niet alleen de hut in brand, maar dientengevolge ook de groote boerenbehuizinge met het zich daarin bevin dende hooi en rogge. Daar allen zich reeds ter ruste hadden begeven, kon niets gered wor den, alleen het vee ontkwam met moeite de vlammen. Yan de personen in de hut bekwam de blinde talrijke brandwonden, zoodat voor zijn behoud niet veel hoop bestaat. De andere had intusschen, ten einde niet in handen der justi tie te vallen, van de verwarring gebruik ge maakt om te vluchten. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend, daar men geene inlichtingen dienaan gaande van den blinde kou verkrijgen, die steeds een volhardend stilzwijgen bewaart. (Z. C.) Zaterdagochtend had er aan de Keulsche Vaart onder de gemeente Zuijlen het volgend ongeluk plaats. Een werkman, die voor zijne kameraden drinken was gaan halen, bleef, toen hij van een ledigen zandlrein wilde springen, met een kleedingstuk aan een vooruitstekend voorwerp vastzitten, zoodat hij met het hoofd tusschen de wielen geraakte. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de man was terstond een lijk. Het deerlijk verminkte lijk werd naar Zuijlen vervoerd. De verongelukte was getrouwd en vader van vijf kinderen. Naar men uit St. Paul mededeelt hebben er zware bosch- en prairie—branden gewoed, waar bij vele boerderijen vernield en honderden stuks vee omgekomen zijn. Honderden beambten doen dienst om deu brand te keer te gaan. Dergelijke berichten komen uit Ashland, in Wisconsin, betreffende branden langs den Oma ha—spoorweg en uit Milwankee aangaande bosch- branden rondom Pittsville en Dexterville in Wook Countv de geheele bevolking dier steden is aan den arbeid om de vlammen te bestrijden en twee maocen zijn omgekomen. Sedert 1872 heeft men er zulk eene hitte niel beleefd en zware regens zullen alleen de branden kunnen dooven. Middel tegen mond— en klauwzeer onder het vee. Neem 1 deel chloor-ammonium, 1 deel kopersulplaat, 1 detl aluin, 1 deel glauberzout, ]/4 deel sal peter, y4 deel groenspaan en vermeng dat alles tot een poeder. Giet een liter water over 20 gram van deze poeder, roer dit eenige malen en laat het bezinken. Wasch met een zachte spons met het klare aftreksel, tweemaal daags, den bek en de vooraf met warm water gewas- schen klauwen der aan getaste of ter beveiliging te behandelen dieren. Vad In de door overstroomicgen zoo deerlijk ge- teisterden Concuegra heeft men Zaterdag eer. aardschok gevoeld, waardoor groote ontsteltenis werd verwekt. Afgrijselijk woedt de hongersnood onder een deel van de plattelands bevolking in Rus land. De aardappeloogst is in vele districten mislukt en om de ellende nog grooter te ma ken, richt een nieuw insect de grootste ver woesting onder het koren aan. In het gouvernement Astrakan sterven ge heele dorpen van gebrek uit. De geneesheeren, die te hulp worden gezonden, schrijven hun patiënten voedsel iu plaats van medicijnen voor. Naar men verzekert eten ontaarde ouders in het gouvernement Nichni Novgorod hun eigen kinderen op, doch zekerheid omtrent de waaiheid van deze afgrijsselijke geruchten heeft men niet. Blijkens nadere berichten is bij den in het vorig nummer dezer courant vermelden groolen brand te Minneapolis, in Minnesota, niemand omgekomen, maar zijn 18 brandweer mannen, eenigermate ernstig, gekwetst. \oor eene maand verloor zekere Tallaioir, teekenaar van beroep, te Parijs, zijne vrouw en leed er zoo onder dat hij besloot zich van kant te maken. Hij hing zich op; maar het touw brak. Den volgenden dag nam hij kolen damp te baat, docb een buurman, door deu reuk opmerkzaam geworden, sloeg zijn venster aan stukken en bracht hem bij. Hij beloofde het niet weder te beproeven, maar twee dagen later stiet hij zich tweemaal een mes in de borst, ter hoogte van het hart. Naar een hospitaal gebracht", werd hij, genoegzaam hersteld, ontsla- <»en en drie dagen daarop nam hij een sterk aftreksel van phosphorus iu. Hij ondervond zulke pijnen, dat zijn gekerm denzelfden buur man deed toeschieten die hem reeds eenmaal gered had en een braakmiddel schonk hem nogmaals het leven weer. Zaterdag evenwel heeft hij°eindelijk met behulp van een chloroform- mengsel zijn treurig doel bereikt. ,Uengene die heefl, zal worden gegeven». Een handelsman in Engeland stierf een veertien dagen geleden en liet 10.000 na. Aan zijne dienstbode, die door zijnen vader indertijd 200 was gelegateerd, vermaakte hij 800. Al het overige moet volgens testament onder zijne vrienden worden verdeeld, maar met inachtne ming van de zonderlinge bepaling, dat het deel van ieder moet berekend worden naar hetgeen hij reeds bezit. Naarmate een vriend meer bezit, zal hem ook meer uitgekeerd worden en degene die het minst gezegend is met aardsche goederen zal het minste deel der erfenis ontvangen. Een twaalfjarig dienstmeisje te Bilston, in Engeland, is Vrijdag in hechtenis genomen, omdat zij de weduwe bij wie zij in dienst was, getracht had te vergiftigen. In een kep thee, dat zij hare meesteres bracht, had zij een poe dertje gedaan, voldoende om twee menschen naar de eeuwigheid te helpen. De onaangename, brandende smaak was eene reden voor de weduwe om niets in te slikken. De twaalfjarige heeft haar opzet bekend. Zij wilde weer naar huis en hare moeder was er op gesteld, dat zij bij de weduwe in dienst bleef en zou haar dus zeker niet toeges:aan hebben om weer thuis te komen zoolang deze nog leefde. De bewoners van de Rue Doudeauville te Montmarte hoorde voor eenige dagen kreten uit een riool opstijgen, die eenigszins op het woord vmama» geleken In een oogenblik stonden hon derden personen rond het riool en opperden hun meening omtrent de oorzaak van dekreten. De een zei dat het een man was de ander dacht dat het een kind was. Op 't laatst besloot men de brandweer te hulp te allarmeeren. Spoe dig kwamen drie stoomspnilen en een twintig tal brandweerlieden ter plaatse. Een stelling werd inderhaast opgericht, een der dapperste brandweerlieden liet zich aan een touw in het diepe riool af en kwam na eenige minuten weder te voorschijn iu zijn armen eenkat dragend, wier poot gebroken was. Eeu oude juffrouw uit de omstanders ont fermde zich over het geredde dier. Een weerprofeet. Maakt men een bloemruikertje, dat men met zoutzure kobalt kleurd, dan kan men naar de kleur, «elke het bij veranderend weder aanneemt, het ko mende weer voorspellen. Bloemen, die met zoutzure Kobalt gekleurd zijn, zien er in droge lucht bij helder zonne schijn weder, diep blaaw uit, zij kleuren zich echter roodachtig, zoodra de lucht met den voch tigheid bezwangerd is. In verband met graad der vochtigheid, neemt de kleur verschillende nuancen aan. Te Parijs maakt men van de weer bloemen onder den naam: „Hydrometer^ eeu niet onbelangrijk handelsartikel. Hoe verzegeld men brieven, dieniet geopend kunnen worden'' Lak laat zich door warmte oplosssen en het zegel kan bij het sluiten, als men eerst een gipsafdruk genomen heeft, weder evenals het geweest is, worden afgedrukt. Evenzoo laat de sluiting met ouwels of Arabische gom, zich door damp gemakkelijk oplossen. Als men ech ter een vochtige ouwel en dan lak gebruikt, dan is men volkomen zeker. Twee vermaarde damspelers in Engeland zijn bezig om het kampioenschap te spelen. Van de twintig partijen speelden zij reeds zes tien en alle zestien waren remise. Het hier bedoelde damspel is echter niet het bij ons bekende en dat op het vasteland vau Europa het gewone is. In Engeland speelt men dam op een schaakbord. Elk speler beeft dus eene rij schijven minder voor zich; eene schijf kan niet achteruitslaan en eene dam kan slechts ééne ruit voor- en achteruit gaan. Volgens het bulletin van het Kais, Ge- sundheitsambt in Berlijn van 22 Sep tember blijft de cholera in Syrië voorkomen, maar breidt zij zich niet met groote heftigheid uit. In Velajet Aleppo bleef de toestand dezelfde, in Karagatsch treedt de ziekte met weinig he vigheid op. De lazaret stations Tarsas en te Klazomena waren in het begin van September met pelgrims overvuld. In Beiruth lagen twee pelgrimschepen met 1230 pelgrims, en in Kla zomena een met 1400 pelgrims. In den Hedjiz is de cholera geweken. Voor eenige dagen brachten twee agen ten te Parijs een man naar het politiebureau

Schager Courant | 1891 | | pagina 2