Gemengd Nieuws. Naar men uit Rotterdam verzekert, is er ernstig sprake vau dat de heer iur. Loder, ad vocaat aldaar, tot burgemeester van Rotterdam zal worden benoemd. In de Arendstraat te Utrecht, werd en kele dagen geleden de aldaar wonende 60-jarige A. Z. door eene beroerte getroffen, ten gevolge waarvan hij een paar dagen later to het Zie kenhuis, werwsarts men hem had overgeb racht, overleed. De man, die nog niet lang in die gemeente woonde, leetde zeer armoedig en scheen dikwijls zelfs aan het hoogst noodige gebrek te lijden, zoodat dan ook menige buur medelijden met den ouden stakker had en zich beijverde om hem met het een en ander te helpen. Geen wonder dan ook, dat velen verbaasd stonden te kijken toen in tegenwoordigheid van den te hulp geroepen geneeskundige, op Z. een bedrag van ruim f 290 aan papieren geld, benevens een gouden horloge met dito ketting en ring, en een zilveren horloge werden bevonden. Al deze gelden en sieraden waren in een linnen gordel genaaid, dien de man om het bloote lichaam droeg. Ook van kleeding en ondergoed bleek de man ruim voorzien te zijn, niettegenstaande hij er immer zeer schamel gekleed uitzag. Of de man nog familie heeft, schijnt niet bekend te wezen, althans een der huren is met voorkennis der politie voorloopig als beheerder der nalatenschap opgetreden. Volgens de bij de provinciale commissie voor den hagelsnood in Noord-Brabant ontvan gen officieele opgaven der gemeentebesturen, be draagt de schade ruim f 680.000 terwijl de som der iu de Noordbrabantsche gemeenten gehouden collecten slechts ongeveer f 28.000 beloopt. Daar deze opbrengst tot het eenigermate le nigen der ramp op verre na niet toereikende is, stelt de commissie nog pogingen in 't werk om van Regeeringswege machtiging te erlangen tot het houden eener algemeene collecte in het Rijk. Als een staaltje van b ij g e 1 o o f in deze dageu kan, zegt de Asser Ct., het volgende, onlangs in Nijeveen voorgevallen, dienen. Een boer zou hegraven worden, het lijk moest per wagen naar het kerkhof vervoerd worden door een zeer modderige steeg. Een buurman, wiens steeg veel zindelijker was, werd gevraagd, vooral met het oog op de genoodigde familieleden, die de plechtigheid bijwoonden, om over zijn grond het lijk te mogen vervoeren. Op dit verzoek werd door man en vrouw beide afwijzend be schikt, op grond dat door hen voor eenige ja- reu een soortgelijk verzoek werd ingewilligd en dat volgens hunne stellige overtuiging hun bejaarde vader daardoor plotseling gestorven was. Dinsdag werd te Arnhem een harddrave rij gehouden door paarden van alle rassen en landen ingespannen voor tweewielige rijtuigen. Den len prijs kreeg Bonnie L. van H. F. Bultman IIz., den 2en prijs Prins van P. van Santen en den 3en prijs Samolet van W. Ock- horst. De persoon dio uit Oud Loosdrecht, van wien werd medegedeeld, dat hij wegens gemis zijner handen op eene dagvaarding voor de Rechtbank te Utrecht zijn mond-, in stede van handteekening plaatste, is ztkere M. van den Akker. De haoden van dezen man werden, ge- ruimen tijd geleden, toen hij iu militairen dienst was door een kanonschot verbrijzeld en afgezet. Vau den Akker kau gelden als een merkwaardig bewijs van wat iemand met lust, opgewektheid en volharding kan leeren. Met de beide haken, die zijne handen vervaugen en geplaatst zijn in kunstarmen, verricht hij alle bezigheden, roeit, vischt met netten, bewerkt zijn geheelen tuin met wieden van het fijnste oukruid incluis. Bo vendien heeft hij eenige keurig bewerkte scheep jes getimmerd, waarvan er een is tentoongesteld en toen de algemeene bewondering wegdroeg. Die man voert zonder haBdeu meer uit dan tal van anderen, die zich in het bezit er van mogen verheugen. Bij een winkelier, te Utrecht woonachtig, vervoegde zich enkele dagen geleden een man, voorgevende fitter aan de gasfabriek te wezen, en door den directeur te zijn gezonden om den g smeter na te zien. Toen de heer vau E. hierover zijne verwon dering toonde, en te kennen gaf, dat de meter weinige dagen geleden reeds was nagezieD, antwoordde de uian, dat dit wel waar kon wezen, doch dat men juist aau hem had op gedragen, om hetgeen door den andereD, nog niet voldoende bedreven fitter was verricht, te controleeren. Door dit antwoord bevredigd, liet de heer van E. den man verder zijn gang gaan en had er zelfs niets op tegen, om even naar boven te gaan en te zien of de lichten ook flikkerden. Toen hij echter weder beneden kwam, flui sterde zijne dochter, die in de winkelkamer had gezeten, hein in het oor, dat tijdens zijne afwezigheid de fitter de winkellade had geopend en daarin een flinken greep had gedaan, het geen zij niet had dorvm beletten. De heer E., hierover in woede ontstoken, wilde daarop den fitter bij zijn kraag pakken, die het echter zoover niet liet komen, maar er ijlings van door ging. Daar aan de gasfabriek het bestaan van dezen controleur, die zich van B. noemde, ten eenenmale onbekend was, zag men te laat in met een slimmen bedrieger en ladelichter te doen te hebben gebvd en deed men van het gebeurde aangifte bij de politie. In deze maand nemen de Staatsexamens voor de akte gymnastiek een aanvang. Niet minder dan 4 tot 500O onderwijzers zullen zich aan dit examen onderwerpen. Zou hebben in de provincie Groningen eenige onderwijzers van tusschen de 60 en 70 jaren zich voor het ver licht examen gymnastiek-aote aangemeld, wijl zij door hunne gemeentebesturen genoodzaakt werden om binnen zekeren tijd iu het bezit van zulk een acte te zijn. Uit den gemeenteraad van Bergen—op- Zoom: De Voorzitter zegt, dat er een waterput is gebouwd van een 20 h 30,000 liter, dat men bij eene oefening drie kwartier gespoten heeft, dat de put daardoor nog met geen 16 ver minderd en dat er door afwatering der kerk gedurig water genoeg in dien put voorhanden is. De heer v. d. Boom. Mijnheer de Voorzitter, ik vind een pomp nuttiger dan een brandput. De voorzitter. Wie een pomp wil hebben moet er maar zelf een plaatsen (hilariteit). De heer v. d. Boom. Ja, maar om een pomp te plaatsen moet men eerst centen hebben (hilari teit). Stel nu dat er brand komt, de put geraakt daardoor leeg, en acht dagen daarna komt er weer brand, terwijl het intusschen niet geregend heeft, waar moet dan het water vandaan komen De Voorzitter. Maar waar komt dan 't water door middel van een pomp gedurig vandaan? De heer v. d. Boom. Wel uit den grond (hilarit,) De voorzitter. Ha zoo (hilariteit.) Maar de kosten om daar een pomp te plaatsen beloo- pen wel 1700. De heer v. d. Boom. Dan schijnen de men- schen op het dorp het niet goed te weten, die beweren nl. dat er voor de kosten van dien put wel twee pompen hadden kunnen worden ge plaatst. De Voorzitter. Hebben ze u dan gezegd hoe veel die put gekost heeft? Dat weten ze niet. De heer v. d. Boom. Ze hebben me alleen gezegd dat voor de gemaakte kosten 2 pompen hadden kunnen worden geplaatst. Zet nu liever een goede pomp, die kost nog geen f 500 en dan is er altijd water. De heer De Bruijn. Mijnheer de Voorzitter, we dwalen geheel af van de orde van zaken. Ik stel voor om het besluit in omvraag te brengen. De voorzitter. Het is anders niet onnuttig om de met dat besluit iu verband staande zaken te bespreken. Het ontwerpbesluit wordt daarna in omvraag gebracht en met algemeene stemmen goedge keurd. De Voorzitter (lachende). Mijne heeren, nu zijn we er allemaal voor. (Hilariteit.) (Ntcsbl. v. B.-o.-Z.) Op een drukkerij te Groningen had zich een zetter, tijdens het koffiedrinken, even op een vensterbank van het bovenlokaal, waarin de zetterij gevestigd is, neergezet. Door een of andere oorzaak sloeg de man achterover door 't venster, kwam toen op een vallicht, waardoor hij heenviel en later op de pers in het benedenlokaal. Hij moet er tamelijk goed afgekomen zijn. Hij kon ten minste, in gezel schap van een paar zijner mede werklieden, loopende huiswaarts gaan. De Tweede Kamer der Staten Generaal vergaderde Vrijdag 2 October. Ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwe lid den heer Eerf, die, nadat op voorstel der commissie van on derzoek besloten is tct zijn toelating, zitting neemt. De laatst ingetrokken wetsontwerpen zijn weer ingediend, o. a. ook dat tot vernieuwing der Billitonconsessie. De faillissementswet wordt in handen gesteld eener commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Travagliöo, Hariog en Bevers, leden der vroegere commissie, Huber en Hintzen in plaats van de heeren Heemskerk en Smidt. Benoemd tot rapporteurs hoofdstuk binnenl. zaken de heeren De Beaufort, (Amsterdam), De Beaufort (Wijk-bij-Duur-stede), De Meijer, Van der Feltz en Zaaijer; tot voorzitter der Commissie voor de verzoekschriften de heer Smeenge. Worden commissoriaal gemaakt de inlichting op het adres uit Paramaribo, houdende klachten over handelingen van den gouverneur van Su riname, mr. Lohman, in handen van de heeren: Borgesius, Van Bylandt, Bahlmaan, Hartogh en Mutsiers de inlichtiugen op het adres van den heer De Kanter om wijziging der j.chtwet, in handen van de heeren Van der Feltz, an der Kaay, A. van Dedem, Waller en De Kanter. Besloten wordt na afloop der S t a a t s b e - grooting in de afdeelingen te behandelen verschillende wetsontwerpen, o. a. de Vesting en Spoorwegbegrootingen, onteigening voor de stichting van een nieuw postkantoor te Amster- dan, vernieuwing der Billitonconcessie, vernoo- ging der Indische begrooting van 1891 ten behoeve der exploitatie der Ombitiënvelden door het gouvernement. Woensdag 3 uur vergadering. Alsdan zijn aan de orde de interpellatie van den heer an der Borch en eenige conclusiën op verslagen en inlichtingen, o. a. bi treffende de Kongo— zaak. De vergadering wordt daarop gesloten. o Generaal BoutTaneer heeft zich Woens dagochtend te Brussel door het hoofd geschoten op het kerkhof van St. Gilles, waar madame Mar- guérite de Bonnetnain begraven ligt. Sedert haren dood bezocht de generaaal eiken ochtend het graf zijner vriendin, en op den grafsteen had hij onlangs de weinige woorden doen bei telen: #Marguérile, wacht mij." Electrisch licht in 't hooge Noorden.- Op 70 graden Noorderbreedte, dus meer dan 4 graden boven den noordpoolcirkel, ligt de noordelijkste stad van Europa, Hamnierfest. Iu die stad is dezer dagen een inrichting tot stand gekomen, waardoor de geheele stad, elk huis afzonderlijk, electrisch wordt verlicht. Van welke beteekenis dit is voor Hammerfest, kan men nagaan, wan neer men zich een noordschen nacht voorstelt als die, welke onafgebroken duurt van 18 No vember tot 23 Januari, dus 99 dagen. Gedu rende dezen tijd moet het electrisch licht voort durend dienst doen, terwijl het vau 19 Mei tot 29 Juli niet behoeft te werken, daarin dik tijdsverloop van 71 dagen de zon niet onder- saat- De dynamo-machines voor deze inrichting ter voorbrenging van electrisch licht werden geplaatst aan drie kleine, snelvlietende berg stroompjes, die zich een Engelschen mijl ten noorden der stad in zee uitstorten, en door hunne sterke strooming en groot verval zelfs bij de sterkste vorst niet bevriezen. Op deze wijze verkreeg men langs goedkoopen weg de beweegkracht voor de dynamo's, en zegevierde het menscbelijk vernuft over den langen win ternacht in 't hooge Noorden. Hoewel van de overige wereld afgezonderd, is het nu den be woners van Hammerfest mogelijk gemaakt bij kunstig ^daglicht» hun tijd aangenamer en nuttiger te besteden, dan zij dat vroeger konden doen. Een slimmerd. In een kroeg te Witten (Pruisen) zat dezer dagen een gewezen horlogemaker uit Heven te pochen op zijn slimheid. Een der gasten vroeg hem, of hij niet eens van brandstichting be schuldigd, maar door zijn slimheid er netjes uitgedraaid was. De bluffer gaf dit niet alleen toe, maar bekende ook, dat hij werkelijk den brand gesticht had; hij kon het nu welzeggen, de zaak was toch verjaard. Het praatje ging verder en bereikte het oor der justitie. Een paar dageu later werd de hor logemaker gearresteerd, om zich te verantwoorden over den in 1886 plaats gehad hebbenden brand. Te Philadeldhia is Maandag een groote brand uitgebroken in een oliepakhuis, tengevolge waarvan drie blokken huizen tegelijk in vlam stoiideu. Ettelijke braudweermanuen moeten om gekomen zijn. - Eene oude dame te Toulouse, dezer dagen overleden, heeft haar geheel vermogen, op 7 of 8 miilioen fres. geraamd, vermaakt aan de ge ne, die met een karavaan van ten minste 500 het verst doordringt in de wildernissen van Afrika en met ten minste de helft van het ge zelschap gezond en wel in Frankrijk terugkeert. Te Doucaster heeft een velocipedist zich in den letterlijken zin van het woord doodge reden. Hij heette Arthur Wingfield en woonde te Sheffield. Zaterdag deed hij mede in eenen wedstrijd te Doucaster. De af te leggen afstand bedroeg 25 Eng. mijlen. Toen hij den eindpaal bereikte, hielden zijne hauden krampachtig het handvatsel omklemd en rustte zijne kiu op het stuurtoestel. Hij was bewusteloos, moest van het toestel afgenomen en naar binnen gedragen wor den, doch kreeg zijn besef niet terug en stierf ondanks geneeskundige hulp, in den nacht. L e v e n d b e g r a v e n? Den 16en September 1.1. werd onder Poffabro (Frisanco Noord-Italië) eene Maria Roman, 43 jaar oud] na eene ziekte van tien maanden overleden, be' «••■•w/ii uvcilCUCIl, ue« graven. Een half uur daarna beweerden verschil lende personen gejammer en kreten in het graf te hebben gehoord en ondanks hetverzet van den ambtenaar van den burgelijken stand, die vergun ning tot de begrafenis verleend hal, werd do kist te voorschijn gehaald en geopend. Men voinl het lichaam in geheel andere houding dan toen het gekist werd met opgetrokken knieën, enz. De bovenbedoelde ambtenaar en eeu kapelaan, die het had helpen kisten, worden geiechtelijk vervolgd. Cuivre-poli kan men 't best schoonmaken door middel van een wollen lapje, in petroleum gedrenkt. Vergulde voorwerpen reinigt men met een doorgesneden ui; twee uren later wascht men ze vluchtig met een natte spons af en laat ze dan van zelf opdrogen. Stille armoede. Het gerechtelijk onder zoek is afgeloopeu in zake het vreeselijk drama van de lamilie Nightingale te Londen, de che- mist die met zijn vrouwen twee kinderen dood werd gevonden, terwijl het jongste kind na een paar dagen lijden ook bezweek. Het blijkt dat allen waren vergiftigd met Pruisisch zuur. De rechter maakte uit dat de heer Nightingale #when of unsound mind" zijn geheele gezin en zich zelf vergiftigde. Er werd 1 sh,. sixperice, 60 cent, in huis gevonden. Uit de getuigen-verklaringen bleek, dat Nightingale een zeer zwak man was, zwak in zijn plicht en zwak bij elke verzoeking. Zijn vrouw had hem innig lief, te veel blijkbaar om zijn energie aan te wakkeren en droeg alles met onderworpenheid. Zij en de kinderen moeten cp zijn verzoek het vergif vrijwillig hebben genomeD. Binnenkort zal er waarschijnlijk uit Ame rika slechts hoornvee koinen zonder horens. Men heeft daar namelijk ingezien dat de horens, hoe nuttig ook in wilden staat, voor tamme dieren slechts lastig zijn, vooral bij transporteu en men heeft een eenvoudig middel gevonden om den groei van horens tegen te houden. Zoo dra de kleine knobbels op den kop van het jonge dier zichtbaar worden (van drie tot veer tien dagen na de geboorte), bevochtigt men die en wrijft ze daarna terstond voorzichtig in met een buisje, gevuld met potasch, dat aan eene zijde open is, daarbij zorg dragende dat de hoorn vochtig blijft en dat er geen droppels water wegvloeien, daar deze anders de potasch mede voeren en het dier onnoodige pijn veroorzaken. De bewerking wordt voortgezet, totdat de huid van den knobbel zacht en rood wordt en begint te schilleren, als wanneer men haar steekt. Zelden behoeft men deze bewerking meer dan eenmaal te verrichten. Vooraf moet het haar rondom den knobbel zorgvuldig worden wegge knipt. Wanneer de buisjes eens gebruikt zijn, moeten zij gesloten worden en in gekurkte flesschen bewaard blijven tegen aanraking met lucht en vocht. Onze prozaïsche tijd moge het te druk heb ben voor romaneske geschiedenissen, geheel zonder deze kan de men3ch toch niet leven. Aan de Westfal. Merk. ontleent de Znolsche Ct. het volgende Voor 13 jaren raakte een jong ingenieur verliefd op de bevalligge dochter van een zeer gezien dokter iu een der grootste steden aan den Rijn. Hij vroeg en kreeg het ja—woord. Ongeveer zes maanden lang was het jonge paar verbonden en niets scheen hun huwelijksgeluk te verduisteren. Op een onzaligen avond meen de hij echter het stellig bewijs te krijgen harer ontrouw en zonder zich in een gesprek in te laten vertrok hij, na haar een brief te hebben geschreven, waarin hij haar die ontrouw op harden toon verweet en verklaarde nooit te zul len terugkeeren. Diep rampzalig bleef zij achter, nooit meer iets hoorende van den man dien zij liefhad. Onder de menigte Amerikaansche pelgrims, die dezer dagen n »ar den heiligen rok te Trier °P!Fnoen> was een man, wiens diepe melancholie zijn medereizigers op het stoomschip getroffen had. In den Dom gekomen, merkte hij een dame in rouwkleed, met een bevallig elf—of twaalfjarig meisje naast zich, waarin hij de trek ken zijner eigen moeder herleven zag. Hij hield beiden in 't oog en zag haar een hotel binnen treden. Daar vernam hij, dit zij aan de open tafel zouden komen, en zorgde, zich van een plaats tegenover beideu te verzekeren. In den loop van een gesprek, dat hij aanknoopte, vroeg hij met eenige voorzorgen waarom zij rouw droeg. Dit was om haar man, dien zij voor bijna 13 jaar verloor. (/Is hij reeds zoo lang dood"*" //Ja, hij is dood!" was 't antwoord, ^Endatis uw dochtertje uJa zij heeft helaas haar vader nooit gekend; zij werd geboren enkele maanden nadat ik hem verloor." Diep ontroerd stond onze pelgrim op, maar na den maaltijd had hij een gesprek met haar, die in den gebruinden, ernstigen en zwaarge- baarden man den jeugdigen en joligen echtge noot van zoolange jaren niet herkend had. Het bewijs der onschuld werd mede geleverd. Zij had een broeder die wegens wangedrag door de zijnen verloochend was en die op een avond

Schager Courant | 1891 | | pagina 2