Gemengd .Nieuws. provirciale keuringen reed* werken, dan gelooft ons beriuur dat het op den weg onzer k eree- niging ligt om te trachten dien zegen voor de paardenfokkerij voor het geheele land te ver krijgen." I it de Rekening en Verantwoording over 1890, blijkt dat de Ontvangsten bedroegen f 1495,49 en de Uitgaven f1203.93'. Terwijl de Begrooting over 1892, in Ontvangsten en 1 itgaven sluit ad t 1091.55'. De Afdeeling Noord—Holland, dezer Vtreeniging zal op Maandag, 26 October 1S91, des namiddags half twee in het Café „Krasna- polsky," te Amsterdam, hare algemeene verga dering honden. Tot de punten van beschrijving behooren Ret.oeming van drie leden van het Bestnur, wegens periodieke aftreding van de Heertn C. Swager, D. Schoen en Herman F. Bultman. Benoeming van een lid van het Bestuur, wegens bedanken van deu heer Jhr. J. B. van Merleu. Uit de Rekening blijkt dat de Ontvangsten beliepen f 7126 37, de Uitgaven f 7289.205., sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f 162.82 5. De storm van Dinsdagavond heeft aan twee oppassende lieden te Zaandam het leven ge kost. C Zward en J Jongevaard, voerden een schuit met gerst, welke schuit door den wind bij de Hembrug omsloeg, doordat gevaren werd met vaste schoot. Zwart is ongehuwd, Jongewaard laat vrouw en 5 kinderen achter. Voor 2 jaar verdronk de broer van laatstge noemde. Sequah heeft te Amsterdam wedrennen doen honden door personen die hij behandeld en genezen heeft. Door de Kiesvcroeniging „Amsterdam," te A m s t e r d a m is tot candidaat voor het lidmaatschap van den raad gesteld, de heer Ck. R. Kvuveld en tot candidaat voor de Prov. S/aten, de heer C. V. Gerrihen. De kiesver- eeniging „Burgerplicht" stelde de heeren ff'. J. Getrhema en mr. J. den Tex. - De heer Oscar Carré heeft van het spoorwegbestuur, dat de lijn exploiteerde waar op het ongeluk te Kirchlengern voorviel, een schadevergoeding grëischt van f 900.000. Het voorzitterschap der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is voor het loopendejaar opgedragen aan den heer A. C. Wertkeim, Te Oud-Gastel lag een kind van den arbeider B. in bed, terwijl een 5—jarig broertje in de nabijheid met lucifers speelde, Het bedje geraakte in brand en de kleine slikte tengevolge van den rook. De vlammen werden spoedig gebluscht. Na het betrekken der lucht, zóó sterk, dat licht in de huizen moest worden ontstoken, ontlastte zich eergistermorgen te 11 ure boven Utrecht een hevig onweder met ontzaglijke re gen, zeer ten ongrieve van de pas ontgroende studenten, die juist een aanvang hadden gemaakt met een groote rijlol in opeu rijtuigen, zooals jaarlijks te doen gebruikelijk is. -* Omtrent het ongeluk te Utrecht, meldt het U. D.: Achter de bierbrouwerij De Krans van de firma Schoenmakers eu Van Dieren Bijvoet, in de Kroeselaan, werd een bewaarplaats voor bier, gist enz. gebouwd, een groot gebouw van on geveer 30 voet hoog, met 4-steens muren, plat gemetseld dak, enz. geheel ingericht om deu daarin bewaarden voorraad koel te kunnen hou den, als in een ijskelder. Dit gebouw nu, dat bijna geheel voltooid was, stortte met een oor- verdoovend geweld in, met het treurig gevolg dat de heer J. H. de Vos, aannemer van dit werk, en zijne werklieden onder de neerval lende bouwmaterialen bedolven werden. Terstond werd begonnen om de slachtoffers van onder de puinhoopen wt g te halen. Benige militairen boden daarbij goede hulp. Een der eersten, die van uit de massa ijze ren balken, hout en steen werd bevrijd, was Willem van Ee. Nog gaf hij, toen men hem in een nabijzijnd gebouwtje de gapende wonde wiescb, teekenen van leven, maar toen de spoe dig ter plaatse aanwezige ar. Van Spanje hem onderzocht, was de ongelukkige reeds overleden. Een militair, daarbij tegenwoordig, deelde ous mede, dat het gelaat van deu armen Van Ee onkenbaar was en bet lichaam op verschillende plaatsen verbrijzeld. Zondagavond trapte te Breda een heer, candidaat notaris te Zundert, nit de tram slap pende, bij ougeluk op den voet van een voer- manszoon uit Prinsenbage. Deze bracht hem hoewel hij verschooning vroeg, onverhoeds twee messteken in de borst toe waardoor hij thans in hopeloozen toestand ver keert. De dader is gevat. Te Rotterdam loopt het gerncht, dat de oud-minister li at tiaar de aangewezen opvolger van den heer Veninq Meineez zou worden. Voor de Rechtbank te Maastricht werd Maandag, door eenjbeklaagde, die terecht stond ter zake van weigfrirg vm visitatie en beleediging van rijksambtenaren, erkend, dat hij tegen een dezer ambtenaren uitdrukkingen bid gebezigd, waarvan hij echter het beledigende betwistte. Hij beweerde nl. daartoe gerechtigd te zijn geweest, omdat hij de waarheid sprak, Hij kon door getuigen bewijzen, dat de com miezen personen hadden aangezet om tegen be taling van eene zekere som, zint frauduleus in te voeren en zich dan te laten bekeuren. En inderdaad kwam een getuige bevestigen, dat hij zich met nog een ander persoon vcir f 2.50 op die wijze had laten bekeuren, waarvoor hij bij vonnis van 20 April tot één dag gevangt nisstraf was veroordeeid en die straf had ondergaan. Deze verklaring, zoomede de opgave door bekl. van nog meer andere namen van perso nen, die zich in hetzelfde gev.1 bevinden, zal zeker tot het instellen van een streng onder zoek aanleiding geven. Willem van Ee, wonende in de Jansteeg, was een oppassend werkman, nog get-n 30 j iren oud en de kostwinner zijner oude moeder. Ook de lieer De Vos werd ernstig gekwetst. Hij heeft twee ribben gebroken. De meestersknecht Ponsen, in de Vaartsche straat, heeft, behalve andere verwondingen be langrijke kwetsuren aan de ruggestreng. Beiden werden per rijtuig naar hunne woning gebracht. Nog werd gevaarlijk verwond de werkman F. de Nijs, Achter Klarenburg. Onder meer wer den hem door de vallende zware massa's pols en arm gebroken. Deze is naar het ziekenhuis gebracht. Behalve deze drie, die door dr. van Spanje, met behulp ran andere geneeskundigen, in den woning van den boekhouder werden verbonden, waarna zij per rijtuig huiswaarts werden gebracht, bekwamen nog een 8-tal werklieden verwon dingen. Zij werden verbonden in het politie bureau bij de Catharijne-barriere waarna allen huiswaarts konden gaan. Omtrent de oorzaak van het ongeluk verkeert men nog in het onzekere. Volgens sommigen zou er grondverschuiving hebben plaats gehad. Volgens anderen zouden de ijzeren trekstangen gebroken zijn en daarna de zijmuren zijn uit geweken. Volgens neg anderen zouden törmee- len, noodig bij het metselen den kluizen te vroeg uit het werk zijn genomen, terwijl ein delijk ook de meeuing gehoord wordt, dat de boveubouw, dus het gemetselde platte dak, te zwaar was voor de maren. Een zeer treurig ongeluk trof gister middag in den Haag eene jonge dame naar men meldt te Deltt woonachtig die voor haar genoegen in de residentie veitoefde. Door het springeu van het peilglas eener machine van eene tram van de staatspoor, hetgeen iu den regel met een hevigen knal gepaard gaat, zonder dat er direct gevaar voor de reizigers bestaat, schrikte een jongmensch, op een der balkons staande en sprong, ter hoogte van den dierentuin, van den in gang zijndrn tram. De jonge dame, die eveneens verschrikt was, volgde ongelukkig het voorbeeld, en viel. Zij kwam met da beide beenen onder den achtersten wagen waardoor zij deerlijk gekwetst werd. Wat men alzoo te eten krijgt, wanneer men goedkoope levensmiddelen koopt, kan blijken nit een bericht uit Rotter dam. Aan de Vismarkt aldaar werden door de keurmeesters van visch afgekeurd vijf manden met schelvisch en versche schar, aan den alslag aangevoerd door den logger O. 135, daar de visch ongeschikt voor inenschelijk voedsel was. De visch werd onder politietoezicht van de markt verwijderd, doch daar buiten werd ze dcor een handelaar opgekocht, die het afge keurde zoodje naar Scheveningen deed verzen den, om het daar te laten rooken en drogen en dan weder in den handel te brengen. Een besteller bij de Hollandsche Spoor te Sneek, vader van zeven kinderen kreeg Maandagavond, naar men onderstelt door te haastig eten, een stuk vleesch in de lucht pijp, eu was biuneu weinige seconden een lijk. Een uit velen. Bij de vareeniging Montefiore te Rotterdam, meldde zich Dinsdag avond aau zekere Wolf uit Raslaud. Op het belastingkantoor te Wilna, waar de mau geko men was om zijne belasting te betalen, werd hem, naar de man vertelde, aangekondigd dat hij met zijne vrouw eene week het land moest verlaten. Wolf, die eene groote manufactuur- zaak had, kon niets redden. Alles werd hem afgenomen, en zijne schuldenaren, die hem ruim 20,000 roebels schuldig waren, weigerden te betalen. Zóó kwam deze banneling, die vroe ger een welgesteld man was, te Rotterdam aan in het bezit van f 35. Zijne vrouw wilde hare kleereu verkoopen, om reisgeld naar Amerika te bekomen. Theorie en Practijk. Tijdens een zeer drogen zomer, terwyl al de boeren hunkerden naar een frtssche regenbui, deed de dominee op een Zondag een gebed van deu kansel, om van deu hemel regen af te smee- ken. Toen dezelfde dominee na afloop van deu kerkdienst de kerk zou verlaten om zich naar de pistorie te begeven, hield de koster hem op 't kerkportaal staande en zei „Mijnheer dominee, ik geloof dat er een ferme regenbui komt, want de lucht is zeer bewolkt." „Ik hoop het niet"antwoordde dedominee onnadenkend „ik heb mijn parapluie ver geten." De stoomboten, die Maandag te Nieuw- York aankwamen en allen over hiren tijd w.ireu, rapporteeren zware stormen. De Augusta Victoria, van de Hamburg-A- merikaansche Pakketvaart, was drie dagen ten achteren en had vooral te lijden. Niet minder dan 25 passagiers eu vele matrozen hadden wonden aan het hoofd en droegen den arm in eenen band. Het schip had letterlijk gedurende de geheele reis tegen orkanen te worstelen. Dten 7en woedde de storm geweldig. Hooge golven beukten over het kolossale schip heen en twee passagiers en een matroos werden met gebroken armen opgenomen, doordien zij tegen de verschansing werden geslagen. Eens stak het voordek bijna geheel onder water en stak de achtersteven zoo hoig uit, dat de schroef met een ongelooflijke snelheid in het wilde rond sloeg. Het schip kraakte zoo geweldig, dat men dacht dat het bersten zou. Tusschendeks zaten de arme reizigers opaen gedrongen. Bij elktn stoot van het schip werden er bij tientallen tegen den grond geslagen en niemand kwam er zonder wonden of kneuzingen at. Den 8en bereikte de storm zijn hoogste punt. Twee dames werden in hare kajuit zoo hevig tegen den wand geslagen, dat zij beiden den rechterarm braken. Nog andere ongelukkeu hadden dieu dag plaats. Het schip bleef onbeschadigd. De Umbria, van de Cunardlijn, had eveneens veel te lijden. Gaandeweg worden de gevolgen bekend van den zwaren storm, die jongstleden Dinsdag over geheel Engeland gewoed hteft. De belangrijke werken tot verlenging van het havenhoofd te Dover zijn geheel vernield. Dikke ingeheide palen werden als zwavelstokken gebroken en drijven nu tot gevaar voor de scheepvaart rond. Kanonkogels van buitengewone zwaarte werden als knikkers op het hoofd gesmeten. De mail dienst in het Kanaal werd ten eenenmale ge stoord, daar sommige booten niet aankwamen eu andere niet vertrokken. Tot dusverre wor den er niet veel schipbreuken gemeld, doch de storm is nog niet uitgewoed. Het gebeurt niet zelden dat aardappelen, die vau de ziekte in den giond verschoond zijn gebleveD, later in den kelder of op andere bewaarplaatsen nog werden aangetast en soms geheel bedierven. Dit komt daarvan dat de verwoestende schimmel of champignon bij het uit den grond nemen nog aan de knol blijft hangen eu dus later zijn vernielingswerk kan voortzetten, eu vooral zal dit euvel voorkomen in natte voor den aardappelbouw ongunstige jaren, zooals nu. Onder de vele middelen daar tegen aangewend, blijkt dit het meest proef houdend te zijn, dat men de aardappels vóór ze op te bergen met chloorkalk voldoende afwascht. De aardappels worden dan in dit water gestort en met een bezem omgewerkt en daarna weder gedroogd. De aardappelen zullen dan van de ziekte verschoond blijven. Aan de New-York Herald ontleent de Ned. Sport het volgende scheteje Zij was juist om de een of andere reden van haar safety-bicycle gestapt en zij was aan 't probeeren, er weer op te komen. Sommige meis jes kunnen eeu safety bestijgen zonder hulp, en anderen kunnen het niet; zij behoorde tot de laatste groep. Een jonkman, gekleed volgens de laatste ei- schen des tijds, hooge boord, wijde broek (trechtervorm), gele jas, microscopisch hoedje, oogglas met breed koord enz. enz. stond even stil, zag haar een paar vruchtelooze pogingen maken, grinnikte en ging verder. Een beursman schrikte, toen het meisje bijna viel, doch ook hij ging verder. Een welgekleede dame zeide zij moest zich schamen, zich aan zulke mannelijke lichaams oefeningen over te geven, en vervolgde haren weg, in het zalig bewustzijn iets nutti°s gezegd te hebben. Verschillende personen kwamen achtereen volgens voorbij en eenigen bleven staan. Allen schenen zich in hare verlegenheid te verheugen Zij begon langzamerhand den toestand zoo On aangenaam te vinden, dat ze haar machine een 10—tal meters verder bracht en weer beproefde loen kwam een slordig gekleede man voorbij Hij zag hare verlegenheid, doch lachte niet beleefd ?mleten hoed> en zeide „Kan ik u helpen, dame?» „O! als u zoo vriendelijk wil zijn,* ant woordde het meisje, dat reeds den moed ver loren had wil u de machine even stevig vast houden Hij hield de macüine vast, terwijl zij op steeg. „Ik ben u zeer dankbaar, sprak zij (en ze meende het) als u nu de machiue even aan den gang wilt maken, ben ik klaar." „Hebt u bijgeval een kwartje voor een armen drommel?» „Het spijt mij zeer, maar ik heb mijn beur sje vergeten.* „Klim er dan maar weer af." „Wat?* riep zij uit. „Een kwarije of er af, herhaalde hij." „Maar „Er af riep hij weer, „wat drommel, ik ben geen meisjesgek, die beleefd isvoir een lief ge zicht. Hier, een kwartje.* Het was een hopeloos geval. Hij liet de ma chine eeu weinig waggelen, om te toonen dat het ernst was. „Kom naar mijn woning,» zei ze hem ten slotte. „Hoe ver?» vroeg hij. „Even om den hoek.* „Dan wordt het 50 cent.* „Goed, geef de machine een duw en loop mee.» Hij gaf de machine een duw, maar riep toen plotseling: „Hola! ik ben geen renpaard!» Hij rende den hoek om, nog juist bijtijds om haar in de verte te zien verdwijnen. „Ziezoo! da's eens, maar nooit weer», mom pelde hij. „Wie zegt, dat beleefdheid altijd be loond wordt, behoort in een gekkenhuis.» Te Hodeida en te Damaskus is de cholera uitgebroken. In de kampong Tjirojom, district Tjimahie, afdeeling Sorkaboemie, leeft een oude vrouw, met name Nêuèh Imar, die zich herinnert, ge durende het Britsch tusschschenbestuur in 1811 voor de eerste maal gehuwd te zijn geweest. Het moedertje, dat nu zeker over de honderd is, is nog kras, gaat zelfs naar deu pasar, en zoomt al haar kleeren zelf zonder bril. Bij haar wonen in 1. hare dochter Ambo» Imar; 2. hare kleindochter Imar; 3. hare achterklein dochter Isra; 4. hare achter- achterkleindochter Moentaha; 5. hare achter-, achter-, achter klein dochter Sarijah. Zes geslachteu in één huis! Port. Adamkiewicz te Krakau gaat voort met het publiceeren vau gevallen van kanker aau verschillenden die door de behandeling met ziju nieuw geneesmiddel hersteld, of herstellende zijn. Het middel bestaat in iuspuitingen, maar wordt door den hoogleeraar nog niet bekend gemaakt. Iemand, werkzaam in de Beneden Stad bij de firma O. Co, te Batavia, werd onlangs bij het baden in zee bij Tjiliutjieng door een inktvisch aangevallen. Het dier greep den zwemmer bij den arm en omstrengelde hem het geheele lichaam met zijn lange vangarmen, die zich door de zuignappen stevig aan de huid vasthechtten. De aangevallene verloor gelukkig zijn tegen woordigheid van geest niet en slaagde er met buitengewone krachtsinspanning in, het dier te pakken en, de glibberig zachte massa in elkaar drukkende, zich van het gedrocht los te maken. Op de plaatsen, waar de zuignappen zich aan de huid hadden vastgezogen, ontstonden groote blaren arm en rug van den bader waren met tal van deze gezwellen overdekt, die hem de ondragelijkste pijnen deden lijden, zoo dat bij het dikwijis uitschreeuwde. De pijnen waren zoo hevig, dat de man niet dacht ze te zullen overleven. Eerst tegen deu avond bedaarde het brandend eu stekend gevoel en trad de koorts in. Den volgenden morgen voelde de patiënt zich veel beter. {Bat. Nieuwbl.) De blinde moordenaar. Een Duitsch blad vertelt het volgend voorval dat op de jaarmarkt te Temesvar, in tegenwoordigheid van honder den marktbezoekers is voorgevallen. Sedert ver scheidene jaren trekken 2 bedelaars, de blin de Jan David en de lamme Jacob Martin, ge- meenschappolijk van markt tot markt. Het zaakje scheen te bloeien, want de blinde is eigenaar van een mooi wagentje door een mooi paard getrokken. Met dat rijtuig was de blinde gewoon, in gezelschap zijner jonge vrouw, waarmede hij voor 2 jaren getrouwd is, en van den lamme, op reis te gaan. rijdag lieten aa lamme en de vrouw van den blinde hem hulpeloos op den straatweg achter en gingen er, terwijl hij sliep, met bet wagentje van door. De blinde wist dat te Temesvar jaarmarkt werd gehoudenhij liet zich er heen brengen en vond zijn mede—minnaar in een herberg, waar hij hem aan de stem herkende. Hij sloop, alle aanwezigen betastend, naar den lamme, greep diens houten been en fluisterde hem toe „daar heb ik je nu 1*

Schager Courant | 1891 | | pagina 2