De erfgenamen van Altenbrak. Zondag 25 OctoToer 1891. 35ste Jaargang. No. 2562. d Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCUAGESf. l^aan, I>, 4. Gemeente Schaffen. Bekendmaking en. den Vrijwillige oefening Wapenhandel. ft ij kswege kosteloos gele genheid zal worden gege ven lot vrijwillige oefe ning'in den Wapenhandel, mits zich daarvoor een voldoend aantal jongelie den aanmeldt; van zeventien jaar tot aan den iniliticplïchtig'cn leef tijd, alsmede voor mili ciens-korporaals; Biniienlandsch Nieuws. Schageu, 24 October 1891. Aipie AttÉ- LllllÉ Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- <5 agavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Prys per jaar f 3.Franco per post 3.00, Afzonderlijke nummert 5 Cent*. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.25; iedere regel meer Sets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend ui De Burgemeester van Schagen brengt, naar aanleiding van deswege bekomen aanschrijving, ter kennis van belangheb benden; le. dat,ten einde den lust aan te wakkeren tot het vervullen van den persoon lijken dienstplicht, voortaan ook in plaatsen waar geen garnizoen ligt, vail 2e. dat die oefeningen uitsluitend strekkende voor den dienst der Infan terie bestemd zijn voor jongelieden Roman van O. E L S T E R. 5. HOOFDSTUK V. "Wiliy von Altenbrak, en zijne gemalin, stonden op het terras, en zagen de wagen van de \ertrekkeude Eduord na, die naar Berlijn ging. Ce majoraatsheer bad zijn verblijf op lijn kasteel verkort, daar hij zijn Overste per- soonljjk zijn ontslag wilde verzoeken bovendien kreeg hij verlangen naar Margaretha en zijne 1 kinderen. Met zijn broeder Willy had bjj nog maals zjjn huwelijk besproken, het zou geschieden zooals Willy bet voorgeslagen had, hij zou eerst zijn tegenwoordig huwelijk vernietigen en dan een huwelijk sluiten Daar de Duitsche wetten. Be broeders hadden tevens afgesproken, dat men Tooreerst het diepste stilzwijgen over Mar garetha zou bewaren. De wagen, ging de slotpoort onderdoor. Nog eenmaal keek Eduard om en wuifde de achter blijvende zjjn groet toe, en nog eenmaal wuifde de achterblijvenden met hunne zakdoeken terug, daarop wendde mevrouw Bogalla zich tot haren echtgenoot en sprak op bitsen toon ,l)aar gaat hij nu been, die rijke baron von Altenbrak, om de millicenen, die toch aan de geheele familie behooren, aan de kinderen van de eerste do besto avonturierster te vermorsen.* „Gij vergeet Bogalla, dat gij van zijne wettigs irouw spreekt,* antwoordde Willy, „Wettige vrouw Gelooft gij dit sprookje werkelijk „Eduard heeft mij ten minste zijne papieren laten nen.en ze vervolgens in het famillie archief gelegd, er kan geen twijfel bestaan, Margaretha Mon- telli is zijne vrouw.* Bogalla drukte de lippen op elkander en ging het kasteel weder binnen waar Willy haar volgde. In de salon aangekomen, liet zij zich in een stoel nedcrvalhn en ke.k een tndlan- nadenkend voor z»cb. Will, stond aan het venster de rookwolken van zijn sigaar na te staren „Is er dan geen weg, om deze echtvtreeni-ing als onwettig te verklaren?" „V\ at zou het ons helpen," antwoordde Willy Eduard zal haar toch tot zijne vrouw maken „Wij motten uit de familiestukkin zien aan te toonen, dat kinderen uit mik een echt geboren geere erfgenamen kunnen worden.* „De oude familiestukken, zjjn niet mter eeldi» voor den wet." „Waarom „Omdat zij door onze tooivadeitn nooit 3e. dat omtrent de voordeelen, uit die voorloopige oefeningen, voor later tot werkelijken dienst geroepen wordende jongelieden voortspruitende, inlichtingen kunnen worden verkregen ter gemeente secretarie, alwaar tevens zij die aan de oefeningen wenschen deel te nemen, zich zullen moeten aanmelden vóór «ïen flen November a. s. Schagen, den 13en October 1891. Den Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Donderdag morgen 4ya ure ongeveer werden wij gewekt met den roep Er is brand in de Sigarenfabriek vati P. van Twijiver. Een twee, drie naar den brand; het was al gebeurd. Gelukkig wareu de huren oDmiddeiijk bij de ontdekking bij de hand en wisten door het inslaan van een venster, en het inwerpen van emmers water den brand in zijn begin te stuiten. De postbode van Scheijen die ten halfvijt ure naar het postkantoor moest, was de persoon, die den brand ontdekte. Vrijdagmiddag tusschen 2 en drie uur wist een bij het Logement van den heer A. Visser aangespannen paard zijn bewaker te ont- streng zijn gehandhaafd.Onze overgrootvader huw de met de dochter van een officier van burger atkomst." „Haar vader was tenminste officier en werd daarna door de koning in den adelstand verheven. Maar dit is een wild vreemd meisje, dat uit Italië komt en van wiens afkomst men niet het minste weet, en. „Rogalla, verlies niet uit het oog, dat gij over de vrouw van mijnen broeder spreekt." Mevrouw von Allenbrak stond toornig van haar stoel op. „Wanneer gij naar mij luisteren wilt, zal ik u in duidelijke woorden zeggen, waar het op staat. Ik ben het moede, om een loven gelijk dit nog langer te leiden, ik wil niet afhangen van de goedheid uws broeders. Ik beklaag mijne kinderen, die later evenals ik al hangen moeten van de goedheid eens ooms, on ik houd het voor uwe plicht, om alle midde len die tot onze verheffing kunnen leiden, aan to grijpen als welkome verlossers. Waarom moeten wij allts ontberen, kon er van dit grooite familiegoed, niet zeer gemakkelijk twee heerlijk heden gemaakt worden. Er is reeds zeer dikwjjls sprake van geweest, Neuenbiak van het oude kasteel af te scheiden. Nu is de gelegenheid gekomen, om uwe biocder te lateu kiezen, tusschen de afscheiding van Neuenbrak, of al de gevolgen van zijn scbandeljjke eebtvereeniging te dragen Wanueer gij hem dreigt, om zyn geheim publiek te maken ik geloof Willy, dat uw broeder niet lang dralen zou om toe te geven.* Willy's wangen, kleurden zich een weinig. „Mijn broeder heeft mij nog op edele wijze ge holpen, ik zou slecht handelen, zoo ik het ver trouwen, dat hij in mij stelt beschaamde.* „In tegendeel? Hij handelde slecht, toen hij onze vader zijne verhouding tot Margaietha ver zweeg. Of gelooft gij, dat als vader die verhou ding gekend had, Eduard toch majoraatsheer geworden had De dood van den ouden man, kwam onzen edelen broeder lang niet ongelegen.' Mevrouw Bogalla lachte hoonend, stond op en begaf zich naar het venster. W illy was bij de laatst9 woorden van zijne vrouw, van zijn stoel opgesprongen, en had eenige malen de kamer op en neder geloopeu. Nu bleef hij met gebalde vuisten voor zijne vrouw staan, en beet haar toornig toe: „Rogalla gij zult nu over deze zaak zwijgen, gij giet mij liet gi!t der twijfel in ëe ziele: Ik wil nu) tegenover mijne broeder niet als een schuik gedragen.' Rogalla keerde zich heftig om, en een scherp woord, zweelde haar om de lippen, maar het bleef onuiigesproken, daar een lakei biunen trad, fluchten en vloog in hollende vaart door onze gemeente, langs Molenstraat, Gedempte gracht, Marktplaats, Heerengrac'nt, hier den hoek om de Loet op, tot het bij den meeltnolen aan onzen plaatsgenoot C. Print, gelukte het hol lend beest tot staan te brengen. Wel toevallig mag het heeten, dat bij dien dollen rid niets, geen enkel voorwerp, werd aangereden. WINKEL. De heeren S. Vonk en Joh. de Grootonderwijzers aan de openbare lagere sehool alhier, zijn Donderdag 1.1. geslaagd voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Maandag slaagde de heer K. Poete, onder wijzer te Waarland, gem. Haringcarspel en Dinsdag de heer S/urm, onderwijzer te Oudkarspel. Door het Bestuur van den polder Geest- mer Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is in de op 20 October gehoudene vergadering door Hoofdinglanden van dien polder herbe noemd als molenmeester de heer Al. Kalit te St. Pancras. Uit Pnrmerland en den lip meldt men Het stelen is hier tegeuwoordig aan de orde van den nacht. Tot nog toe bepalen zich de dieven bij het rooven van klein vee in op klimmende reekskonijnen, kippen en een schaap van de erven der bewoners. Een hunner echter kreeg een niet geheel gesloten schuurdeur in het oog en binnengeslopen, ka.ipt hij eenig gereedschap weg ter waaide en zijn he^r eeD telegram overhandigde. Haastig opende Willy het telegram. Hot be vatte maar weinige woorden, maar zij waren in staat om Willy to doen ontroeren. „Het telegram is van den adjudant van mijn regiment, sprak Willy terwijl hij zijn vrouw het papier overhandigde. ,Ik moet dadelijk terugkee- reu, wegens dringende dienstaangelegenheden. „Oorlog staat er voor de deur." „Inderdaad," antwoordde Rogalla eveneens ver rast, „zoo luidt het einde van hot telegram." „Hoe waren de berichten dezer dagen, omtrent de verhoudingen der rijken? Och wij leven hier tegenwoordig als kluizenaars. Geef hier de kran ten Hij rukte do krant zijn vrouw niet heel zachtjes uit de handen, eu doorvloog de oor logsberichten. „Daar ziet gij daar staat het Wegens de troonsopvolging in Spanje, is het tusschen Frankrijk en Pruisen tot e n verschilvau meeuing gekomen. De Franscho gezant is naar Ems gereisd, om eens mot Kouing Wilhelm over die zaak te r..- deueeren, en hij is niet vriendelijk ontvangen. Nu krijgen wij oorlog. Oorlog met Frankrijk. Hoerah „Ik vereer het zeer in jo Willy, dat gij met zooveel genoegen voor uw koning wilt uittrekken maar denkt gij dan in 't geheel niet aan je kindeien In dit oogenblik schijnt mij die op roeping al zeer orgelegen te komen, sprak Ro galla. „Integendeel liefste Rogalla Eduard kan op dit oogenblik zijn ontslag niet nemen, bij moet nu zijn huwelyk nog geheim houden, en tijd ge wonnen veel gewonnen.* „Of alles verlorenMen weet niet ho9 de oorlog zal afioopen, en wie van bet slagveld zulleu terug komen." „Rogalla I* „Nu dat was toch zeker zoo vreemd niet, wanneor gij sueuveldet men moet op alles voor bereid zyn.* Een onaangenaam kil gevoel, maakte zicb van liet hart van den jongen officier meester. Zoo, op zulk een afgemeten berekende toon, kon zijn vrouw over zijn dood spreken. Dat was een harde slag voor den met zichzelf ingenomen Willy, die nu wel inzag dat de lielde zijner vrouw nooit groot geweest was. Hij keerde zicb bedroeld om en zeide„Niet alle kogels treilen Ik zal vau avond nog ver trekken. Gij en de kinderen, blijft vourloopig bier, mijn broeder zal daar niets t> geuin te brengen hebben. „Zoo lang moet ik dus hier blijven tot by die andere vrouw bier brengt?' van f 25. Kan handje-gauw reeds nu op zulke feiten roemen, waartoe zal het nog komen, als straks de winter voor de deur staatTrouwens, de lielhebbers hebben hier vrij spel. Want de heilige Hermandad zit neder in rustige rnst. van politiemacht geen spoor hier. Wel bestaat in het hoofdddorp dezer gemeente, llpendam, s/4 uur vanhier, zoo iets van een diender of boodschaplooper van den burgemeester; maar zelden bespeuren wij zijne aanwezigheid. Het is dan ook meer dan tijd, dat in de noodige bescherming worde voorzien, of de ingezetenen zelve zullen op de wacht moeten trekken. Sedert eenige jaren bestaat te de Rijp, vauwege het gemeentebestuur, eene vereenigiug tot werkverschaffing aan behoeftige ingezetenen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er over het afgeloopen jaar een voordeelig saldo was van f 617. 23. De gemeenteraad heeft besloten voor het jaar 1892 aan deze vereeni- ging eene subsidie van f 600 toe te staan. De uitslag der te Amsterdam gehouden verkiesing is als volgt: voor den Gemeenteraad. Uitgebracht 4831 stemmen. Van onwaarde 46 st. Volstrekte meerderheid 2393 stemmen. Uitgebracht werden op de heeren W. J. Geertsema2613 Ch. R. Kouveld690 J- W. Harlgerink 720. Mr. J. Farensbach 726 „Rogalla! Mijn broeder jg een man van eer. Hij zal u niet in dat pijnlijke geval brengen. „Ik zal deze ontmoeting anders wel uit den weg weten te gaan.' „Bogalla, hebt gij dan geen een woord van liefde, van vriendelijkheid voor mij, eer ik ver trek? Wellicht is het de laatsto maal dat gij mij moogt zien." Hij hield zijue vrouw de handen voor, waar zij langzaam en statig hare bleeke vingers inlegde. „Gij weet," zeide zij dan, „dat ik al wat komediespel heet, haat. Ik heb u lief Willy, als op de eerste dag van ons huwelijk, eu ik eer en acht u als i'-o vader van mijne kinderen. God moge u tegen de vijandelijke kogels beschermen." Willy trok de slanke gestalte van zijne vronw aan zijn borst en kustte haar. Een oogenblik, liet Rogalla zieh dat welgevallen, maar vervol gons hief zij het hoofd op en zeide op vasten toon: „Willy, gij hebt uw plicht als soldaat te vervulleu; maar gij hebt nog andere plichten tegenover uwe kinderen, en ik bid u; verlies die niet uit het oog. Gij hebt volkomen gelyk, met te beweren, dat Eduaid nu zjju ontslag niet kan nemen. En zoo een vijandelijke kogel hem treft, wat denkt gj dan te doen3" Lang stonden zij elkander aan te stareu, en Willy moest de oogen neerslaan voor de scherpe blikken zijner vrouw. „Iu uwe hand," zoo ging Rogalla langzaam voort, „ligt dan het lot van onze kindarenDe papieren, die de echtheid van het huwelyk kun nen bewijzen, iiggcu in het archief, waarvan gij de sleutel bezit wat wilt gij doen Willy r" „Ik weet het niet, Rogalla," antwoordde Willy een schuwen blik op zijne trotsche gemalin slaande. „Het oogeublik, dat gj daar aanwijst, is nog niet gekomen, nog kan ik u geen ant woord geven ocb Rogalla, leidt mij toch niet in verzoeking „Neen, nog is dat oogenblik niet gekomen,* antwoordde Rogalla. „Maar wanneer het daar is Willy, gedenk dan uwe plichten, die gij tegen over uwe kindereu hebt." „Ik zat mij die herinneren, daarop kunt gij rekenen Rogalla 1 Maar ik kan niet eerloos han delen. Hetgeen gij mij aanraadt, is Een luid gejoel op het slotplein, onderbrak de verdere rede van Willy. Mannen, vrouwen kit deren een groote menigte danstte door de deur het plein op. Aan de spits van de menigte lii p de mt.esnr van het dorp Midiieu op het plein hield de menigte stoud.De meester zwaaide niet zijn hoed, en riep: Joi geus wij krijgen oor log! Oorlog met Frankrijk. Hoerak lang zullen wij leven hoerah, hoerah." WORDT VKRFOLGD.

Schager Courant | 1891 | | pagina 1