W. J. Geert se ma. Jhi-. Mr. C. J. den Tex. Gemengd Nieuws. •oodat gekozen is tot lid Tin den Gemeente- rud de keer roor de Provinciale Staten. Uitgebracht 4182 stemmen. Van onwaarde 17 stem. Volstrekte meerderheid 2408 stemroeD. Uitgebracht werden op de heeren Jhr. Mr.C. J. den Tei. 2638 C. V. Gerritsen616 W. Hovv770 Mr. J. A. N. Travaglino 731 aoodat tot lid der Provinciale Staten gekozen is de heer Voor het volgend dienstjaar kannen 15 opcenten voor de gemeente HEER—HUGO- WAARD vervallen en kan het burgerlijk armbestuur aldaar over f 500 meer beschikken, wel een bewijs, dat de totstand der gemeen telijke geldmiddelen zeer gunstig mag geheeten worden. Bij den landbouwer O'. Bregger, wonende aan de Gouwe gein. Hoogwoud, staat op het oogenblik een appelboom, waarvan in Augus tus de vruchteu reeds zijn geplukt, weder in vollen bloei. Te Kdam is Dinsdagnamiddag te 5 uur plotseling een hevige brand uitgebro ken tengevolge van hooibroeiiug in de boer derij van den heer F. Pont. bewoond door den landman P. Laan. Op één oogenblik stond de geheele plaats iu vlam. De brandweer was on middellijk met 3 spuiten ter plaatse, en ouder de flinke leiding van den oppsrbrandmeesfer den heer A. Tifn, sivagde zij er iu de aangrenzende perct-rlen aile te bewaren. Z Ifs de onmiddelijk na.iM Int brandeude huis gelegen woningen werden gespaard. Er werd flink gewerkt en er was uitnemende orde. Burgemeester en wethou ders waren op het terrein. Te lloogezand is een jonge dames-veree- niging opgericht, zich ten doel stellende school gaande kinderen van goede kleederen te voor zien. In het laatst dor vorige week stierven te Zuid-Exloërmond kort na elkander de heer K. Benus en zijne echlgeuoote. Daar men re den meent te hebben om te geloven, dat de overledenen geen natuurlijken dood zyn ge storven, zijn de beide lijkkisten, ouder toezicht der politie en twee geneesheeren. door den bur gemeester van OJoorn verzegeld, de justitie uit Asseu zal een onderzoek iustelleu. In de morgen van jl. Zondag voormiddag passeerde de 19 jarige G. P. Blauw, wild stroo- pende, met een geladen geweer he; heem van de wed. Koopman te Schaaphok, gemeente Slachteren. Door een toeval ging het geweer eensklaps af. De zich in het voorhuis bevindende lOjarige Jacob Koopman kreeg ongeveer de volle lading in het gezicht, terwijl een bij hem staand kind, eveneens van genoemde weduwe, ■og een hagelkorl door den arm kreeg. De arme jongen is spoedig overleden. De dader heelt zich terstond iu handeu gesteld vau de justitie. Op eene dorpskermis in Friesland wer den dezer dagen voor eene sociaal-demo cratische jongelingsvereeniging tractaatjes uitgedeeld, waarin de kermisgangers eerden aangespoord zich van het gebruik van alcoho lische dranken te onthouden. Dr. T. Vestdijk, bekend als specialiteit in massage,heeft in de Amsterdammer zijn oordeel uitgesproken omtrent sequah, met wien hij per soonlijk kennis heeft gemaakt en wiens be handeling van patiënten heett bijgewoond. Ook hij komt tot de conclusie, dat Sequah een kwakzalver is. Hij voert daarvoor de volgende gronden aan Bij chronische, hvperplastische, fungeure ver men van gewrichts—ontstekingen mag in de eerste stadiën niet gemasseerd (gewreven) wor den. Onwetende personen,zooals Sequah, die niet kan onderscheiden usschen gevaarlijke en niet gevaarlijke behanddingeu, en zich toch aan de behandelingen waagt, is dus daar reeds kwakzalver, Hij onderzoekt niet, welke soort vau pijn de patiënt heeft en waarin die pijn haren oorsprong had en begint dan maar te masseeren op eene wijze die veel op trappen schuren gelijkt en Ter beneden het standpunt der wetenschap staat. Zijne wijze van wrijven is gevaarlijk. Het is absoluut onmogelijk een patiëut, die aan chronisch rbeumatisme lijdt, in ée'ne behande ling te genezen, Het middel, zooals het door Sequah wordt toegepast, kan slechts oogenblik- kelijke, hoogstens eeue kortstondige verbetering in den toestand van den lijder ten gevolge hebben. Het gevaar bestaat, dat door de plotselinge genezing? het lichaam voor al tijd bederven ken De olie, welke Sequah gebruikt is ook door den heer Vestdijk toegepast en hij verklaart, dat de resultaten daarvan zijne verwachting ver re hebben overtroffen. Hij vindt haar een heil zaatn middel in de hand van een wetendschap pelijk, ontwikkelde. De prijs is echter mogelijk het vier— of meervoudige der waarde en dat moet en zal mf gelijk wel spoedig vermderen. Dat de medici en de vereeniging tegen Kwak zalverij het middel onbeoordeeld in den ban doen, vindt dr. Vestdijk zeer verkeerd. En na iets voor degenen, die in Sequah den menscli lievenden man willen zien. Op de vraag, w-lke dr. Vestdijk deed, ot hij de olie ter beschik king van de wetenschip wilde stellen was hrt beslist antwoord: neen! als ik dat deed, zouden de lui te spoedig genezen en ik gse" °''e genoeg rerkoopen Aan het slot van zijn opstel zegt de heer V.; Niet de Sequah-olie alleen geneestwel is genezing van eene behandeling met Seqoah- olie te wachten, wanBeer die behandeling geschiedt door een bekwaam masseur, die op wetenschap en ervaring steunende, zijn patiënt op oordeelknudige wijze behandelt. Tot Hoofd der School op Eijerland (Texel) is benoemd de Heer K. van 't Veer le Onder wijzer te Oudkarspel. Ook in Siberië heirscht grootc honguis- nood, waarvan pas heden lijding is gekomen in Europeesch Rusland. De gouverneur-generaal van Oosl-Siberië, baron Taube, maakt in den Siberischen Vestnik een bericht openhaar over dezen hongersnood. Hieruit blijkt dat in de gouvernementen Koktschetowsk en Petropaw- lowsk de levensmiddelen geheel ontbreken. De flouvt-rneur doet daarom een beroep op de open bare weldadigheid, om den nood der bevolking eenigzius te lenigen. Daar in Siberië geen in- dustrieele centra bestaan, is het begrijpelijk, dat de noodlijdenden letterlijk aan den honger dood ziju overgegeven. De Russische bladen eischen spoedige hulp; Siberië bezit echter geen spoorwegen en ook de waterwegen zijn in dezen tijd van het jaar voor het grootste deel on bruikbaar, zoodat het verleenen van hulp op de grootste moeiel ijk heden stuit. Volgens berichten uit Alhama en Al- meria (Spanje) is weer groote schade in de omstreken door stormen en overstromingen aangericht. Te Guix is eene kerk door den bliksem getruflëu eu gedeeltelijk veiwoest. In het dorp Albosa zijn de verschrikte in woners in de kerktoren eene toevlucht gaan zoeken. Ook de bewoners der lagere gedeelten van Almeria zijn in de kerken gevlucht. Uil Bessèges en Nimea komen weer derge lijke berichten. Bij een brand in eene boerderij te Mes- son, bij Troyes, zijn in den nacht vau Maandag op Dinsdag 200 schappen, 6 koeien en 15 kalveren in de vlammen omgekomen. Te Bianzone (Italië) zijn gisteren och tend drie huizen onder eene bergstorting begraven. Vijf personen werden vermist. Eene vrouw is levend te voor»chiju gebaald. Angstige o o g e n b 1 i k k e n De reizigers in een spoortrein die Zaterdag in de nabijheid van Oldburg, te Engeland, rijdende was, weiden door een vreeselijk voorval, in de grootste ontsteltenis gebracht. Een passagier, die zeer opgewonden was, deed eensklaps het portier van den wagen open, waarin hij naast twee dames zat. „Ik heb er behoefte aan alleen te zijn," zeide hij „stap uil dames.* De trein reed met volle vaart. De dames deinsden ontzet achteruit eu namen de vlucht in den tegenovergestelden boei van den coupé. De krankzinnige pakte daarop de jongste dame beet en wierp haar op den weg, Hij wilde de overige personen, die zich in den waggon be vonden, op dezelfde wijze behandelen, maar gelukkig daagden bijtijds twee conducteurs op, die het geschreeuw der reizigers hadden gehoord. Zij slaagden er in zich van den ra zende meester te maken. -- Vaderlijke gemeentebestuur. Proclamatie, aangeplakt bij de heropening der scholen, iu eeue gemeente der provincie Luik Bericht aan de huisvaders, *De heropening der scholen is vastgesteld op „Bij deze gelegenheid noodigt het schepen college de ouders uit, hunne kinderen naar de school te zeuden van den eersten dag af. Het is slechts de eerste stap die moeite kost de rest komt vau zelf». Er zijn reeds domcoppen ge noeg hier in deu omtrek, zonder dat men het getal er van nog vergroote. „En, neem eens voor altijd wel in aandacht en vergeet het nooit, dat zonder regelmatig de school te volgen nwe kindereu slechts ezels zullen worden. „Men zegge het voort. »\oor het college, enz.* Onmenschelijke Ouders. beschuldigd door schandelijke nalatigheid den dood hunner dochter veroorziak te h®bben' stonden dezer d igen te Arnsberg, de echtel ede.i Ditzcl vo >r «lei. rechter. De onnatuurlijke ouders J hadden het twintig jarige meisje, dat niet wel bij het hoofd was, op de gruwelijkste wijze behandelJ. Gedurende de barre koude van den vorigen winter moest de ongelukkige op den houfen vloer van den zolder eener schuur slapen en zij bad geen andere dekking dan twee halfvergane aardappelzakken. Het eten bestond uit afval, terwijl de vader en de stief moeder er behoorlijk hun natje en droogje van namen. Toen men achter de schandelijke gebeurtenis kwam, was het arme meisje in betreurenswaar- digeu toestand het lich iain was tot een ge raamte vermagerd, de teenen waren afgevroren, zoodat de beenderen uit het vleesch te voor schijn staken. Dadelijk werd de uiishaudelde naar het hospitaal overgebracht, maar ook door de zorgvuldigste en liefderijkste verpleging kon men niets meer doen om haar te reddenzij stierf reeds na eenige dagen. De beide monsters werden gestraft, maar kwamen er veel te genadig af, want Diizel kreeg anderhalf jaar en zijne vrouw een jaar gevangenisstraf. Een onverwachte erfenis. Naar uit London gemeld wordt, is daar, begeleid door een notaris, een jonge Franschman aange komen, die tot nog toe le Annemasse had ge leefd en met schoenlappen en door het verkoo- pen van veters aan den kost kwam, Eenige ja ren geleden trok zijne nicht naar Engeland en werd kamenier bij eene rijke familie. De een ige zoon en erfgenaam werd op het jonge Fransche meisje verliefd en trad met haar in het have ijk. Het toeval wilde dat de leden der familie allen door een besmettelijke ziekte werden aan getast en de dood ter offer vielen; ook de jonge vrouw stierf. Na lang zoeken werd de jeugdi ge schoenlapper, als eenig eifgenaam, opge spoord. Hij is van plan nog eenigen tijd in Engeland te blijven, maar keert dan naar Frankrijk terug, waar een kasteel gebouwd wordt, naast de oude bouwvallen van een slot, iu de nabijheid van dezelfde straat, waar hij eenmaal zijn nederig handwerk uitoefende. De erfenis moet niet minder dan achthon derd duizend Engelsche ponden of tien millioen Nederlandsche guldens bedragen. Naar men verzekert beeft de Czaar drie inilloeu roebels uit ziju particuliere kas gege ven voor du hongerlijdende districten en richtte hij tot den landadel de uitnoodiging een alge meen hulpfonds op te richten. Volgens het zelfde bericht zou de Czaar heden te Berlijn komen. Omtrent een verbod tot uitvoer van tarwe verklaart de Börsen-Zlg te St. Petersburg, dat daarvan geen sprake is, terwijl een verbod tot uitvoer van haver en aardappelen evenmin is 1 te verwachten. Over het algemeen, zegt zij, is mea in regeeriugskringen van oordeel dat beperkingen in den graanuitvoer zooveel mogelijk dienen vermeden te worden, aangezien daardoor het doel, een daling dar prijzen, wel niet zou worden bereikt. Te Madrid had Woensdag een groote betooging van werkeloozen plaats. Een talrijke schare trok in optocht door de strateneen van hen droeg een vlag met het opschrift brood en werk. Tien manifestanten werden gearresteerd, waarop de anderen zich verspreid den. Een aanzienlijk aantal aibeiders in de fa brieken en magazijnen te Valladolid staakten het werk zij eischen den aeht-uur-werkdag. erslag der vergadering van den raad der gemeente Schagen gehouden op Za terdag 24 October 1891. Afwezig de heer J. v. d. Maaien. Na opening der vergadering «n lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorz., de heer Mr. C. H. Beels° mede, dat van Ged. Staten goedgekenrd was teruggekomen de gemeente-rekening over 1890. Hierop bracht Voorz. de in de vorige verg. onafgedane overname van wegen ter sprake. Bg nader onderzoek was vöorz. gebleker, dat indertijd bij eene overeenkomst tusschen Polder en Gemeente die wegen, welke binnen de kom der gemeente liggende,toch bij den Polder in onderhoud zgude, door de gemeente werden overgenomen, waartegenover het polderbestuur het gedeelte weg Noord-Lagedijk, buiten de kom liggende en in onderhoud bg de gemeente, voor zgn rekening nam. In die handeling meende voorz. voor de gemeente de ver- phchting te zien om, in dien geest voortgaande, het aan bod van het Polderbestuur, hetwelk bereid is het verbree- dingsterrein aau het Wad aan te koopen en iu behardiug te brengen, waartegenover de gemeente dan den weg van het Oud Mannenhnis tot overgang-spoor, na bevorens door den polder in behoorlgke beharding gebracht te zgn, in onderhoud zal overnemen. Voorz. meent, dat dit zeer billijk aanbod in het belang der gemeente, en vooral van hen die aan dien weg wonen door den raad kan worden aangenomen en B. en W stellen na voor, tegelgk te besluiten tot een contract met het Polderbestuur, waarbg het onderhoud der wegen binnen de kom voor rek. der gimeente en die buiten ie kom voor rek. van den Polder zal komen voortaan. De heer C. J. Plomp kan zich niet met dat voorstel vereenigen, en plaatst zich alleen op het standpuut vau recht, vooral ook, daar dergelgke overkomst finantieel voor de gemeente in het nadeel is. Spr. zou dn een noodlottig gevolg noemen van de bij de vaststelling der politieveror- "eutafutc hebbende uitbreiding der kom der Voor dien tijd toch stonden op het bewuste deel de- boomen geplant en was de gasleiding er iu gelegd Eu toen maakte de polder geen aanmerking daarover. D; toe stand is door de politie-verordening geenszius veranderd. Spr. ziet dos geeu reden, tot die overname over te gaan De heer P. Buis meent dat men dan de gemeentekern niet zoover had moeten nitbreiden, miar acht «niformi- teitshalve nu de overname gewenscht. De heer Roggeveen meent, dat hoe vriendelgk het aanbod van den polder ook schijne, het toch onregelmatig is. Voor den weg aan het Wad behoeft, nu het perceel Stins zooveel achteruit gebouwd wordt, ter verbreeding geen grond aan gekocht dat is overbodig ec daardoor krimpt het voorstel van den polder eigenlijk terug tot de overname van den weg, vervolg Laan, en die acht spr. niet in het belang der gemeente. Wil de polder den weg aan het Wad toch verlegden dat moet de polder weten. Voorz., doordrongen van de billijkheid om ten opzichte van het onderhond der wegen binneu en buiten de kom der gemeente, met het Polderbestuur tot een gezonde over eenkomst te geraken, handhaaft het voorstel van B. en W. welk voorstel wordt aasgenomen met 7 tegen 3 stemmen'. Tegen stemde de heerenPlomp, Govers en Roggeveen vóór, de heerenHopman, Hazen, Stammes, Smit, Buis Asjes en Kaai. Komt nu aan de orde de gemeente-begrooting dienstjaar 1892. Vooraf werd nog ten behoeve dier begrooting besloten,-te beschikken over het door het rijk uit te keeren bedrag, ter vervanging van het 4/i gedeelte van de opbrengst der belasting op het personeel, in hoofdsom en opcenten. Bij deze begrooting werd tevens behandeld het rapport der Commissie tot onderzoek dier begrooting, welke Com missie, waardeerende de behartigde bezuiniging, door B. en W. bij de samenstelling aan den dag gelegd, met het oog op den ongunstigen linantieelen toestand der gemeentekas en de toenemende verhooging van den bootdelijken omslag alsnog voorstelt op enkele posten der uitgaven nog meer dere bezuiniging te betrachten. Zoo werden bij de volgende punten wijzigiug gebiacht in de voorgedragen begrooting: a. Uitgaven 1. Hoofd. III, Afd. III, art. 1. Onderhoud straten en pleinen f 126a. Commissie oordeelt het verleggen gedeelte weg van A. Visser tot spoorbrug, en loopstraat stationsweg nog niet noodig en wil die post met f 366.verminderen. B. en W. willen desnoods het ged. A. Visser tot vol gend jaar laten wachten, meenen stationsweg in belang van het reizend publiek te moeten verbeteren. De heer Plomp wijst er op dat 2/« dier loopstraat nog zeer goed is en dat het '/3 dat slecht is, gemakkelijk ver beterd kan worden, door het afsteken van den kant bij de veelading. De heer Roggeveen meent dat de kosten daarvan niet boven f 65.zouden gaan en wil de post met f 300. verminderen. Het voorstel der Commissie in stemming gebracht, sta ken de stemmen, en doet de heer P. Buis het voorstel die post vast te stellen op f 1000, het aan burgemeester en wethouders overlatende, uit te zuinigen wat het best kan wachten. Dit voorstel werd met 7 tegen 3 aangenomen. Tegen de hr.: Plomp, Asjss en Roggeveen, 2. Hoofdstuk IV. Afd. II, art 4. onderhoud brandspuiten enz. f 224. Commissie wil die met f 70 verminderen, bestemd voor het op vaste assen brengen der oude spuit. B en W. willigen hier in, mits op de volgende begrooting die post bepaald worde toegestaan. 3. Hoofdstuk IV. Afd. II, art. 5, kosten vau verlichting en geraamd op f 1300. Dé heer P. Buis Jz. noemt de verlichting in de ge- meeute ua middernacht, door een 12 tal lantaarns overbodig en meent dat 4 lantaarns, Marktplein, perceel de Wit, schoolplein en Gedempte Graeht, bij de Laan, voldoende zijn voor de nacht-verlichting. Deze jaarlijks terugkeerende uitgaaf meent de heer Buis met f 80 te kunnen verminderen. De verlichting in de uiteinden der kom vindt spr. om deu onderling te verren afstand der lantaarns ondoelmatig en daardoor overbodig. De heer Roggeveen is er voor, het te laten gelijk het nu is. De kosten bedragen f 120.het uit te winnen bedrag beteekent niet tegenover het te berokkenen ongerief. De heer Plomp zou liever nog meer lantaarns laten doorbrandeu De heer Asjes vereeuigt zich met voorstel Buis- en de heei Stammes wil de lantaarns niet langer dan tot 12 uur laten branden. „Dau kunnen de reizigers in het donker binnen komen," merkt de heer Hopman op, die met deu heer Plomp voor flinke verlichting is. Bij stemming over het voorstel Buis, staken de stemmen. Voor, de heeren Buis, Asjes, StammesSmit en Kooi; tegen, de heerenPlompHazeu, Govers, Hopman en Roggeveen. Wordt nu met algemeene stemmen aangenomen de post te laten, gelijk B. en W. die voordroeg, en in de volgende vergadering uit te maken of na middernacht 4 dan wel 12 lantaarns zullen blijven branden. 3. Hoofdstuk V. Art. 5. Jaarwedde van den Keur meester van vleesch enz. f 100. Op voorstel van deu heer C. J. Plomp wordt met alge meene stemmen besloten de functien: Keurmeester van vee op de markt, en keurmeester vau vleesch enz., te vereenigen iu één persoon en daarvoor de thans verdeelde jaarwedden van elk f 100.te vereenigen tot eene a f 200.eu de benoeming niet voor één jaar, maar voor continueerend van kracht te verklaren. Als zoodanig wordt met algemeene stemmen gekozen den heer G. Muijs. Hoofd. VI. Afd. 1, art. 6 Kosten instandhouden school lokalen en onderwijzerswoningen f 578.— De commissie meent dat het opschilderen van de school, wel kan bepaald worden tot bijschilderen, terwijl het schilderen van de brug voor de onderwijzerswoning en het schut kan worden uitgestsld, waardoor die post met f125. zou kunnen worden verminderd. B. en W, verschillen met de coinm. van gevoelen en achten het in het nadeel der gebouwen, het schilderen langer uit te stellen. Bij stemming wordt het voorstel der comm. aangenomen met 7 tegen 2. Vóór, de hh.PlompStammes, Kooi, Asjes, Smit, Buis en Roggeveen. Hoofdstuk X. Subsidie Bouwvereeniging f 150. De Commissie wilde de f 50.verhooging hieronder begrepen, niet zien toegestaan. B. en W. meenden met kracht te moeten ijveren voor deze subsidie, met het oog op het vele nut door deze Vereeniging gesticht, terwijl, bg weigering der subsidie, de ereen. zich zou moeten ontbinden en bg inwilliging, de zekerheid bestaat, dat over een paar jaar de ereen. bet met een kleinere subsidie weder zal kunnen redden. De heer Roggeveen ondersteunde het voorstel van B. en W. en wijst nog op den vooruitgang van den vanwege de Bouwvereeniging te houden teekeacursus, door welk grooter aantal betalende leerlingen de kas der Vereenin gunstiger conditie komt. Het aantal leerlingen bedraagt 35, waarvan er 10 zgn, die gratis onderricht ontvangen. De heer C. J. Plomp meent dat dan ook een verhoogde subsidie niet noodig is, kan zich er ten minste geen begrip van maken. Bij stemming wordt de subsidie toegekend met 8 tegen - stemmen, die der heeren Plomp en Asjes. Hoofdstak X. Subsidie Dep. Schagen der H. M. v'an Landbouw, f 50.—

Schager Courant | 1891 | | pagina 2