Gemengd .Nieuws, Uit Middelburg w rdt gemeld: In de moordgeschiedenis van Meliskerke rog niet bija nder veel licht opgegaan. Bij hel onderzoek der kleederen van den verdachte A. K. icuden geen sporen van bloed gevonden lijn; bovendien it gebleken, dat aan de gevonden knoop wel een bruine, doch geen bloedvlek xioh bevindt. Ten opzichte van de overeenkomst der gevon den knoop met de knoop aan het kleed van den verdachte wordt gemeld, dat de kleermaker, die dit kleed vervaardigd ha 1, er wel tien had gemaakt alle met dezelfde knoopen; buitendien ontbraken er aan het kleed van den verdachte niet één, maar meer knoopen. Ook wordt er verzekerd, dat hij kan bewijzen waar hij den avond van den moord is geweest. Kempe is heden op vrije voeten gesteld. Uit Smilde wordt san de Ass. Ct. het volgende medegedeeld: Jongstleden Vrijdag avond ging de wedu we P. te Hijkersmilde met haar eltjsrige dochter bij een buurman een bezoek brengen aloot de deur op slot, omdat er niemand in hois bleef, en stak den sleutel in den i*k. Toen zij om ongeveer elf uur wéér bij huis kwamen, vonden zij de deur niet meer op slot, maar de grendel was er voor geschovenook zagen zij licht branden en dat er niemand in huis was. Op haar her haald kloppen werden moeder en dochter eindelijk binnengelaten. Zij zagen toen dat zekere G., mede te Hijkersmilde woonach tig, die in den vooravond bij haar was geweest en dus wist dat niemand thuis was, zich in de woning bevondhij had het kabinet opengebroken, het goud, zilver en alle papieren er uitgenomen en nagezien, enz. Op dit gezicht viel de weel. P. in zwijm, terwijl hare dochter inmiddels de naaste buren opkl >pte om hulp te verleenen eu het gebeurde in oogenschouw te nemen, waarna de inbreker is vertrokken. Diezelfde G. moet j. 1. Zondagavond omstreeks 6 uur bij een ingezeten te Hij kersmilde in huis zijn gekomen en duar veel lawaai hebben gemaakt, waarom hem gelast werd te vertreken. In plaats van hieraan te voldoen, poogde hij het hoofd des huizes de deur uit te zetten, bij wel ke worsteling een kleedmgstuk van den bewoner stuk geraakte. Na veel moeite gelukte het den indringer weg te krijgen. Van beide deze feiten is aangilte bij de politie gedaan. Het departement Schoonhoven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," heeft besloten tot het oprichten van een voorschot- of hulpbank, waardoor kleinere industriëelen en neringdoenden, legen eene billijke rente en onder waarboig, gelden tot zeker bedrag ter leen krijgen, ter op richting, uitbreiding of voortzetting van hun bedrijf of handel. Te Renkum is Zondag door de politie gevangen genomen de dienstbode van den heer A. H., die bekend heeft, te zijnen huize uit eene kast de som vau f 1200 ontvreemd te hebben. Verder heeft zij hekend, het geld aan haren vader, die te opheusden woonachtig is, te hebben ter hand gesteld. De politie is thans naar die plaats vertrokken om de geldeu op te sporen. Te Dwingeloo is het baantje van nachtwacht voor den winter 1891/92 publiek uitbesteed. De wachten moeten loopen van 's avonds 10 uur tot 's morgens 5 uur. De belooning bedraagt voor eiken nachtdienst bijna vijftien centen, ot juister: f 26 in de 183 nachten. Voor dit geld hebben eeDige lieden deze sinecure aangenomen. In het Handelsblad var. den 30 komt het volgende stukje voor van dr. P. J. Hollman «Telkens melden ons de bladen dat hier of daar kinkhoest heerscht en slachtoffers eischt, gelijk nu wederom te Streefkerk het geval is. Zoudt u niet zoo goed willen zijn in het belang der kleioe lijders in uw couraut te doen afdrukken dat, naar mijne jaren lange ervaring, niets beter en sneller helpt dan het inademt n van een weinig teer- damp? Dit is een zetr onschuldig middel ouder het Urn» v.n elkeen. Men doel een weinig bruine 9tockhol mer teer op een schoteltje, zet er een lich tje onder, zood&t het voorzichtig verdampt en laat de kinderen in dien zoo gevormden dampkring verwijlen. Men kan het schotel tje ook 's nachts in hun bed zetteu. Het teer mag sl chts evea warm worden en het is nood g dagelijks ander te nemen. Binnen weinige dagen ziet men de gunstige rei uitaten." Twee schippers, oud 20 en 35 jaar, liegende met hunne schnit aan de Gast- hnislaan te Delft, zijn dood op hun bed gevonden, vermoedelijk gestikt door kolen damp, daar zij briqactten gestookt hadden en alle luiken gesloten waren. Naar men zegt waren zij vooraf nog gewaarschuwd zich niet aldus te rust te begeven. De vermoedelijke dader van der. dief stal van f540 te Sneek heelt Zaterdag j.1. zijnen misdaad bekend. Terwijl zijn zwager was gaan melken, wist Sjoerd Alkema den grendel vsn den achterdeur open te breken en door deze toegang te bekomen tot de kamer waar het kabinet stond. Alkema is, sooals reeds gemeld werd, een oude klant van de jnstilie, en heeft reeds 6 jaren en 3 maanden achter de tralns doorgebracht. Pas een jaar gele den was hij uit de gevangenis ontslagen. zoon den Volgenden morgen opgehaald. Van misbruik van sterken drank was geen sprake. Het roim 2 jarig dochtertje van de I wed. A. J. te 8feanwijkerwoM liep, toen de moeder eren afwezig was n .ar de ka chel en schijnt daar in aanraking met het vnur te zijn gekomen, met dat gevolg, dat de kleederen in brand geraakten en het kind met vreeselijke brandwonden overdekt werd. Het is aan de gevolgen overleden. Te Leeuwarden is heden de land bouwer v. d. h\, achter de hoven, uit zijn met twee paarden bespannen wagen gevallen, doordien oe paarden, verschrikt geworden door het blaffen van een hondje, op hol gingen. Hij kwam met het hoofd met zooveel geweld tegen een boom, dal de dood Lijna onmiddellijk volgde. De overledene was pas 30 jaar oud en laat eene weduwe en een kind achter. «Kijk ereis," klonk het eergisteravond op den Nieuwendijk, te Amsterdam, «daar heb je nou een getrouwde kerel, die haalt nog meiden an", e.i op hetzelfde oogen- blik had de «getrouwde kerel" twee paar vrouwenhanden in zijn gezicht en werd hij zoo lief bejegend, dat hij bij een na burig apotheker in moest gaan om er met een flink aantal pleisters in verband weer uit te komen. Het gekste van de zaak was echter, dat de man, die tegelijk zijn hor loge. miste, zich san geen onbetamelijkheid schuldig had gemaakt, zoodat de geheele beschuldiging een vooruit beraamd plan bleek, want de twee zakkenrolsters hadden bereids het hazenpad gekozen. Schutterij wet. In verband inel het gedaan voorstel tot verlenging van den militiediensttijd is thans bij de Tweede Kamer ingekomen een voorstel tot wijziging der wet op de schutterijen, ten einde te voorkomen dat zij, die hunnen diensttijd bij de militie hebben volbracht, in tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij geroepen en verplicht worden tot hun 31e jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestijd hen die gedurende 5 jaar hetzij bij de militie te land, hetzij als vrijwiliger bij de zee macht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in de koloniën en bezittingen, of gedurende viei jaar bij de zeemilitie ge diend hebben, van schutterlijken dienst vrij te stellen. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden kunnen zij echter voor den schutterlijken dienst worden opge roepen. Bij kon. besluit zil worden bepaald, dat de burgemeesters van alle gemeenten lijsten opmaken van' de vrijgestelden, die als grondslag strekken bij eventueele op roeping. In geval van oorlog enz. zal over al die vrijgestelden kunnen worden beschikt, zonder dat er wegens hunne dienstverplich ting één man minder bij de schutterij zal zijn. Voorts wordt nog voorgesteld van oefe ningen bij de schutterij op zijn verlangen vrij te stellen den schutterplichtige die teü minste 2 jaar bij de miütie te land of als vrijwilliger bij de zeemacht het leger hier of in de koloniën gediend heeft. Sequah is te Alkmaar en werkt daar. Niettegenstaande de dringende waarschuwing van het Maandblad tegen de kwakzalverij en eene advertentie van die vereeniging i geplaatst in de Alkmaarsche couranten, stroomt het volk naar hem. De entrée, welke op 10 en 5 cents bepaald is, is bestemd voor de armen in Alkmaar, eu Maandag-avond werd eene som van 1170. verdeeld tuschen de diaconie der herv. gemeente en de commissie voor spijsuit- deeling aan armen gedurende de winter maanden. Om een staaltje mede te deelen hoezeer Sequah het volk op zijne hand heeft, diene, dat gisteren bij gelegenheid der koemarkt toen een paar marskramers met «onfeilbare middelen4 voor kiespijn hunne waar aanprezen met de kennisgeving «dat hunne waar geen kwakzalversmiddelen waren, gelijk die van Sequa', het volk partij koos voor den Engelschman, en hon een ongemakkelijk pak slaag toediende, hunne fleschjes met olie stuk sloeg en hen van de markt verdreef; dit alles onder het aanheffen van een liedje dat ter eere van Sequah was gecomponeerd. Hbl, medegedeeld, bedroeg het aantal bede/aart- gangers dit jaar 180.000 waarvan 22.000 aan cholera en andere ziekten zijn bezweken Een vreeselijke ontdekking. In den morgen van den 4den dezer maand ver breidde zich in Tglan (Oostenrijk) de mare, dat er een wreedaardige misdaad h -d plaats gevonden, die het eerst door een kapitein van het leger ontdekt was. Toen deze den afgeloopen nacht tegen één nor thuis kwatn, bemerkte hij in den gang reeds een vreemde brandlucht.In het beneden gedeelte van het pand, waar de kapitein woont wordt een restauratie gehouden. Hij wekte nu zijn op- pas-er, dien hij dadelijk naar het politie bureau zond. Uit een daarop ingesteld on derzoek bleek, dat de brandlucht uitslui tend uit het kamertje naast de restauratie voortkwam, hetwelk tot slaapplaats diende voor de buffetjuffrouw. Toen de deur werd opengebroken, steeg een vreeselijke kwaltn de binnentredenden te gemoet. In het bed lag het lijk van de 31-jarige buffetjuffrouw Emma Meisl. uit Weenen. Bij de lijkschouwing kwam men fot de overtuiging, dat de ongelukkige eerst ge wurgd, daarna met petroleum begoten en eindelijk in brand gestoken was. Blijkbaar wilde de moordenaar, om de verdenking van zich af te wenden, het doen voorkomen, alsof de beklagenswaardigde haud aan zichzelve zon hebben gelegd. Op den grond bij de deur lag een gouden armband en een zakdoek. De verdere uasporingen brachten aan het licht, dat Emma Meisl eenige dagen te voren naar Weenen was geweest om 900 fl. van de spaarbank te halen en toen weer naar Iglau was teruggekeerd, om het geld dair op de spaarbank te bren gen. Dit geld nu werd niet gevonden. Da- 1 delijk viel de verdenking op een werkman 1 uit de naburige machinefabriek, H. Hauer genaamd, een 22-jarige jongeling, vau wien wist, dat hij een getrouw bezoeker liet gevolg van een ziekelijken toestand harer geestvermogens, voorat gegaan door het verlies van hare stem. Een en ander wordt door den orkest-directeur Jos. Heli- mesberger in verband gebracht met de wijze waarop die eertijds wijdvermaarde knnste! nares hare stem gebruikt heelt. Zij placht zegt hij, altijd «nit de borst' te zingen' hetgeen, naar zijn oordeel, op den duu^ zoodanige inspanning vordert, dat bet on gunstig werkt op de hersens. Toen zij jn fater jaren het hoogere stemregister giDg gebruiken was het te laat om het kwaad te stuiten. Heil mesberger beroept zich tot staving van zijn oordeel op het noodlottig einde van andere kunstenaars, gelijk de zangers Staudigl en Scaria en de zangere» Stöbl, die uit gelijke oorzaak hunne stem verloren en daarna waanzinnig gestorven zijn. Men meldt uit Ilpendam Handjegauw uit lip verschalkt. De her bergier W. uit Up miste van tijd tot tijd geld uit de tooubanklade eu verdacht zeke ren P. B., zijn buurjongen, van den diefstal. Om zekerheid te verkrijgen, verborg hij zich onder de toonbauk, toen B. als i.aar gewoonte in de herberg kwam, om iets te gebruiken. De zoon van den kastelein hielp den gast, inaar verwijderde zich daarna even, kwansuis, om iets te balen. Van deze gelegenheid meende onze gannif gebruik te moeten maken, om zijnen slag te slaan, maar werd tot zijne groote verrassing door den kastelein, die nit zijnen schuilhoek te voorschijn trad, op heeterdaad betrapt. Er is proces-verbaal opgemaakt, en de dief zal zich weldra voor den rechter moeten ver antwoorden evenals zijn broeder J. B., die er vau beschuldigd wordt, zich een oliepak toegeeigeud te hebben. De dieDaars van den heiligen Hermandad waken. Wee den gauw dieven ook te Purmcrland 1 Zaterdagavond begaven twee ingrze- teuen van Delft, vader en zoon, wonende in de Kaam, zich naar den Hoven, onder Hof van Delft, waar in een koffiehuis een varken zou worden verloot bij gedeelten. Zij waren zoo gelukkig een ham te trek ken en begaven zich te half elf uren op weg naar Delft terugdoor de duisternis misleid liepen zij regelrecht de vaart in en, ondanks spoedig toegeschoten hulp, verdronken zij beiden. Het lijk van den vader werd een nur daarna, dat van deD Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op 3 November '91. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heeren Van Be*.usekom en Zeeman. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de school te Scha- gerhrug, na voorlezing van de voordracht en stemming, blijkt dat met algemeene stemmen is benoemd den heer D. Groenen dijk, waarnemend onderwijzer te Schagerbrug. Daarna is aan de orde, wijziging van de veroidening op het onderwijs, de Secretaris leest de gewijzigde verordening voor, en na enkele opmerkingen wordt het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is nog een dankbetuiging van het Fanfarekorps aan de Schagerbrug voor de ondervonden steun, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Bij de gewone rondvraag deelt de heer Nobel mede, dat hij als afgevaardigde van de gemeente, de vergadering van de Kanaal- vereeniging te Opmeer op Dinsdag, den 27en Oct. j.1. heeft bijgewoond, waarna de vergadering door den voorzitter wordt geslo ten, om over te gaan in Comité ter behan deling van de Suppl. H. O. men ...4 der restauratie was. Onmiddellijk telefo neerde men aan den directeur der fabriek en werd tevens een gendarme er heen gezonden om Hauer te arresteeren. In zijn bezit werden toen twee gouden armbanden, een paar gouden oorknoppen en een gouden dames-horloge gevonden, alles het eigendom van het slachtoffer. Olschoon de verdachte hardnekkig ziju schuld blijft ontkennen, mag men uit het vinden van bedoelde voorwerpen, met zeker heid aannemen, dat hij, en niemand anders, dezen beest,ichtigen moord gepleegd heeft. o In Boelgaije heeft een hevige sneeuw storm gewoed er is veel sneeuw gevallen. De Orient-exprestrein moest naar Sofia terugkeeren, daar de sneeuw tusschen Sliv- nitza eu Dragoma 10 M. hoog lag. Het verkeer met Europa was nog gestremd. Blijkens bericht van onzen gezant te St.-Petersburg is van af 2 dezer de uitvoer uit Ruslaod verboden van aardappelen en van alle soorten granen, met uitzondering van tarwe. Binnen kort zal te Londen een echt- scheidingsproces worden gevoerd, dit be looft zeer de belangstelling der op schandaal- belusten te prikkelen. De heer Armst rong, vroeger een der rijkste ingezetenen en han delaars te Brisbane in Australië, thans te London woonachtig, heeft een eisch tot echt scheiding ingesteld tegen zijn vrouw, de bekende zangeres m.w. Melba, die hij be schuldigt van overspel met Louis Philippe, hertog van Orleans. De Semaine médicale van 28 dezer deelt mede, dat de pelgrimstochten naar den Hedjaz geëindigd zijn. Naar haar wordt De kardinaal de Lavigerie die sedert eenigen tijd ziek is, moet in een beden- kelijken toestand verkeeren. Uit Barcelona, Lerida, Manresa, Gre nada, komen alweder berichten van aan houdende stormen, regenen overstroomingen. De stad Majunga, op Madagascar, is afgebrand op een tiental huizen na. De schade wordt op 1 millioen fres. geraamd. In den nacht van vrijdag op Zater dag heeft het in Londen reeds drie graden gevroren. Zaterdag ochtend was het vooral in de voorsteden zeer koud en om 10 uren onder prachtigen zonneschijn en scherpe noordoostenwind vormde zich het eerste ijs op de vijvers. Vrijdagavond hoorden twee politie agenten aan de Loirekade te Parijs gekerm in eene schuit. Zij 7onden een man op deu grond liggen, omringd en bedekt door een menigte ratten die op hunne nadering verdwenen. De ongelukkige was deerlijk aan het gezicht en handen gebeten. Hij verklaarde zonder dak en uitgeput van honger in de schuit gekropen en daar in geslapen te zijn. Hij was te zwak om zich te verweren. De agenten brachten hem naar een gasthuis. Een Parijsch winkelier,. Schwale, kwam Vrijdag-avond voorbij Rouaan in een spoor wagen ingedommeld, werd door een onge- woneu reuk gewekt en zag zijn medereiziger iemand die als een werkman in goeden doen gekleed was, voor zich staan, een fleschje in de eene en een revolver in de andere hand. Hij had de tegenwoordigheid van geest den man bij den arm te grijpen, roepende: «Help, moord!' Al worstelend vraagde hij «Waarom wilt ge mij ver moorden Ik heb maar 10 fres. bij me.' Op de belofte, dat Schwale van het ge beurde niets zeggen zou, wierp de onbe kende fleschje en pistool het raampje uit en ging rustig zitten. Aan een volgend station deed Schwale hem echter gevangen nemen. Te Parijs aangebracht, verklaarde hij Baradero te heeten, 29 jaar oud en Amerikaansch onderdaan te zijn. In de laatst gehouden zitting van het Berlijnsche Geneeskundig Genootschap deelden de heelkundigen dr. Baginsky en prof. Gluck een geval mede van een vijf. jarig knaapje, dat in Mei j.1. een erwt in het linker oor gekregen had. Met zeer veel moeite was die erwt in hunne kliniek verwijderd, maar toen bleek niet alleen dat het trommelvlies doorboord was, doch ook dat eene verettering moest plaats ge vonden hebben achter de linker slaap, die alleen door eene schedelopening ontlasting vinden kon. Deze geschiedde eu de jongen, die voor operatie ernstige ziekte-verschijn selen vertoonde, was den dag daarna reeds zoo vroolijk en wel, dat hij naar zijn speel goed vroeg. Zoodanigechtertoen de onvermijdelijke jodo- formprop in de gemaakte wondopening zat, deed zich het eigenaardige verschijn sel voor, dat het knaapje zijne antwoorden up tot hem gerichte vragen telkens her baalde, soms wel 20 of 30 maal achtereen, zonder eenige reden. Prof. Gluck zocht de oorzaak van dat verschijnsel in de prikke ling van het Jonoformgas op de hersens, die juist op dat punt met de spraak in nauw verband bleken te staan. Toen de prop verwijderd kon worden, verdween dan ook dat verschijnselen de genezing slaagde volkomen. Alleen het trommelvlies was thans nog niet weder gesloten, maar ook, daarop had men goeden moed. Te Parijs, in het Quartier St. Martin, kwam een meisje van negen jaar, Adol- phiue Borlet, 's morgens het schoolgebouw binnen, toen de onderwijzeres onmisken bare teekenen van zwakte bij haar ontdekte en bovendien meende te bemerken, dat hel kind erge pijn leedt. Torn zij het meisje ondervroeg, verhaalde het kind dat, om de eene of andere reden, haar ouders een hekel aan haar hadden en haar op de onraenschelijkste wijze behandelden. Eiken morgen, voor zij naar school ging, hield de vader haar met het hoofd naar beneden in een bak met water, totdat zij bijna gestikt was. De moeder verbrandde de vingertoppen van het kind met een gloei ende pook en in den laatstee tijd scheurde zij liaar nu en dan met een gloeiende tang stukken vleesch uit het lichaam. De kreten van het kind smoorde zij door het een schort om het hoofd te binden. Het meisje werd 's morgens zonder eten naar school gezonden en zij sliep 's nachts op den vloer zonder dekens. Toen Borlet en zijne vrouw naar de gevangenis gebracht werden, had de politie de grootste moeite hen te beschermen tegen de woede der veront waardigde meenigte, die hen wilde lynchen. De zelfmoord der Weener zangeres Marie Wilt was, naar onze lezers weten Wederom heeft in Zwitserland een hevige brand gewoed, ditmaal in het dorp Rebstein (kanton St. Gallen), waar de vorige week een dertigtal huizen in de asch gelegd zijn'één tnensch, een doofstomme, kwam in de vlammen om. De justitie vermoedt brandstichting en uam een verdachte in hechtenis. Evenals te Meiringen was het ook nu te Rebstein de hevige wind, die aan den brand zoo felle en snelle uitbreiding gaf, dat aan blusschen niet te denken viel. Het schijnt wel, dat in de Zwitsersche bergtoppen niet meer zoo streng als vroe ger de hand gehouden wordt aan het al oude verbod, om vuur aan te houden bij het woeden van een «Föhn'. Het was geen zeldzaamheid, als die gevreesde wind soms een paar dagen achtereen heerschte, dat de bewoners van die dorpen dan even zoolang in de koude moesten zitten, geen brood konden bakken of eten koken. Gevaarlijke vijanden. In het Duitsche Dorpje Duukel werd dezer dagen een dag- looner, die met zijn zoontje over het veld ging en een heg passeerde, door een zwerm wespen aangevallen. Eenige jongens hadden deze insecteu te voren met stokken en bran-

Schager Courant | 1891 | | pagina 2